Pärnumaa mv I etapp

10.01.2003

 

1.Elisabeth II on olnud troonil 50 aastat, Monaco vürst Rainier III 53 aastat, kes on aga praegu troonil olevatest monarhidest valitsenud kõige kauem 56 aastat? Piisab kui nimetate riigi!

 

2.Sellesse Aafrika riiki sõidab igal aastal arvukalt naisi nii suvisel kui talvisel turismihooajal.See on üks vähestest aafrika riikidest, kus on võimalik odavalt ja turvaliselt meelt lahutada.Kliima on seal pehme ja parasvöötmest tulnule sobilik.Riigi suurimaks vaatamisväärsuseks on kujunenud kohalikud mehed, kelle peenise keskmine pikkus olevat 20 cm(maailma suurim).Kuna töötuse tase on seal üle 40%, siis otsib kohalik”Koorekiht” rakendust just hästi organiseeritud sexiärist.Näiteks saab selles riigis erinevalt paljudest teistest Aafrika maadest ka üksik naisterahvas üürida endale 1 või 2 kohalist hotellituba! Riigi lipp on trikoloor puna-sini-roheline ja pealinn Banjui.Rahaühik dalasi.Mis riik?

 

3.Ma pean jooma

Lauluke

 

Põllumaa on joomas,

maada joovad metsad,

oja annab juua

sinimeri suule

Päev on joomas merda

kuu on joomas päeva

Mind mu sõber sõimab,

                              et ma tahan juua!                      Autor?

 

4. Kokku on neid hetkel 18.Loetlen 8-ülejäänuid ei tahaks nimetada, kellega on tegu?

Veiko Visnapuu, Aet Süvari, Andres Vaher, Martin  Smutov, Raivo Rauts, Andres Must, Gennadi Medvedjev, Ott Järvela.

 

5.Rahvusvahelisel mõõtühikute süsteemil SI on 7 põhiühikut.ülejäänud on tuletatud ühikud.Põhiühikud on: Amper, kandela, kilogramm, meeter, mool, sekund ja ...?

 

6. Kes laulab?

 

7. Milline riik osutus edukaimaks I maailmasõjas sõdinud riigiks, tal õnnestus sõja lõpuks suurendada oma pindala üle 2 korra ja rahvaarvu ligi 3 korda-ennesõjaaegsega võreldes?

 

8.Peale Bruce Lee surma Honkongis 1973 aastal, toodi ta põrm Ameerikasse ja maeti Lake Viewi kalmistule 15.ida avenüü lõpus.Kalm asub väikesel künkal vaategaWashingtoni järvele.Mis linnas asub Bruce Lee kalm?

 

9.Millises  maailma linnas toodetakse aastas kõige rohkem mängufilme?

 

10.Selle romaani tegelaste hulgas on Kalev Ruus, Georg Renke, Ants Peterson, Aleksander Karell ja paljud teised.Romaan ja autor?

 

11.Egiptusesse turismireisile minejaile soovitatakse kaasa võtta pliiatseid, kuna need lähevad kauplemise juures kohalikele hästi peale.Milleks kasutavad egiptlased pliiatseid-lisaks kirjutamisele/joonistamisele?

 

12.Selle perekonna rariteetseimad võsud on Swing, Guest, Pure Malt, Honour, Premier ja Gold label.Kolme tuntumat perepoega ei tahaks nimetada.Mis perekonnaga on tegu?

 

13.Korvpalli Eesti meeste meistriliigas püstitasid 2 klubi BC Pallur ja TTÜ/A le Coq omapärase rekordi tehes mängu jooksul kahe peale kokku... isiklikku viga! Mitu viga tehti?(pluss miinus 2 annab 1 punkti)

 

14.Corel on tuntud kujundusprogramm kuid millises Eesti linnas voolab Koreli oja?

 

15. Eesti Vabadussõjas võitles Kalevlaste pataljoni koosseisus kuulipildujameeskond, mille mõlemad liikmed said hiljem olümpiamängudelt medali. Kes olid need kuulipildur ja lindisöötja? 1 õige 1 punkt

 

16.Indiana Jonesi kuulsa filmitriloogia peaosa mängis Harrison Ford.Kolmandas filmis näidati ka Indy noorusaastaid, kes mängis noort Indiana Jonesi?

 

 

17.Palun tõlkida ladina keelest “Cave canem” ?!

 

18.Millise spordiala harrastajad moodustasid 1901 aastal spordiseltsi Kalev, mida loetakse ka Kalevi asustamiseks?

 

19. Millega on tegu? Jugassaare 12meetrit kõrge, Haeska 8,5 meetrit, Keemu 6meetrit, Suitsu 21 meetrit, Penijõe 7 meetrit, Kloostri 14 meetrit.

 

22. See subkultuur kasvas 1970dail aastail välja pungist ja uusromantismist.Selle subkultuuri esindajaid iseloomustab tüdimus ja tülgastumus ühiskonna vastu kuid hoolimata nende eneseväljendusvajadusest , ei väljenda nad ennast lõhkuvalt ja anarhistlikult.Enese väiteil on nad intelligentselt mõtlevad inimesed, originaalsed ja andekad.Välja näevad nad umbes nii: Kontrastselt mustaks värvitud juuksed, silmaümbrus ja huuled.Riietuses domineerib must nahk, teravaotsalised saapad ja hulgaliselt hõbeehteid.

selle subkultuuri kultusfilmideks loetakse “ The crow”, “Edward scrissorshand” ja “Interview with the vampire”.

Kuidas nimetatakse sellise subkultuuri esindajaid?

 

23.Ladinakeelsed nimed on neil cirrus, cirrocumulus, cumulus, cumulonimbus, altostratus, stratocumulus ja stratus. Millise ühise nimetaja alla võib kõik need asjad viia?

 

24. Kõige pisem antiloop on Lääne –Aafrikas elunev pisiantiloop, kelle õla kõrgus on u. 25 cm.Aga kuidas nimetatakse suurimat kuni 2 meetrise õlakõrgusega ja 3,4 meetrise kerepikkusega umbes tonni kaaluvat antiloopi( taurotragus oryx) Elutsevad nad kesk ja Lõuna Aafrika savannides ja eluiga on umbes 15 aastat.

Sama nime kannab ka troopikas eriti Ladina Ameerikas kasvatatav rohttaim, mille paksenenud risoomiga muguljatest juurikatest saadakse kergesti seeduvat tärklisejahu.

Nimetage see loom/taim?

 

25. See saarestik koosneb 5est suuremast saarest Menorcast, Cabrerast ja Formenterast. Nimetage 2 ülejäänud saart!Küsiks muidu saarestikku aga just nende kahe saare järgi seda saarestikku nagu rohkem teatakse.

 

26.Läänemere võimalik talvine kinnikülmumine on praegu tõsiselt kõne all. Ajakirjanduses on esitatud erinevaid andmeid selle kohta, millisel talvel Läänemeri viimati kuni Taani väinadeni kinni külmus. Pange siis kirja mis aastal see juhtus!

Kuna talv on kahe aastaarvu sees siis vastakegi nii.(2000/2001 aasta talv)näiteks.

 

27.Esimene neist on Tišri, talle järgnevad Hešvan, Kislev, Teebet, Sebat, Adar, Niisan, Iijar, Siivan, Tammus, Ab ja viimasena Elul.  Aeg ajalt mahub Adari ja Niisani vahele ka Veadar. Mis või kes need on?

 

28. Eesti Kirjastuste Liit koostab oma liikmete välja antud raamatute müügiedetabelit juba teist aastat. Suurima müüginumbriga oli 2002. aastal Eesti entsüklopeedia 11. köide (Eesti Entsüklopeediakirjastus, 16 606 eksemplari), teiseks jäi Edgar Valteri joonistatud “Pokuaabits”  (Elmatar, 8434 eksemplari) ja kolmandaks 7000 eksemplariga “Kalender 2003” (Olion). Milline oli aga 2002 aastal enimmüüdud ilukirjanduslik teos?Autor ja teos.

 

29. Kes?

30. Üks kunstnik on maalinud teise kusnstniku tooli. Palun nimetage mõlemad!

 

31.Helilooja?

 

32. Kala on pärit ühe Eestimaise firma logolt.Mis kala?

 

33.Kes?

 

Vastused:

 

1.Tai  -Bhumibol Abduljadei

2.Gambia

3.Kristjan Jaak Peterson

4.Eesti jalgpalliajakirjanike klubi

5. kelvin

6.Tom Jones

7.Rumeenia

8.Seattle

9.Mumbai(Bombay)

10.M.Tiks “Korvpalliromaan”

11.Segavad grafiiti tubakasse ja suitsetavad

12.Johnny Walker viskid

13.60 viga

14.Võrus

15.Harald Tammer,Aleksander Klumberg-Kolmpere

16.River Phoenix

17.”Kuri koer!”

18.Jalgratturid

19.Matsalu linnuvaatlustornid

20.grossing-Hans Gross

21.Salt Lake City  The Temple

22.gootid

23.pilved

24.kanna

25.Baleaarid-Mallorca ja Ibiza

26.1946/47

27.Juudi kalendrikuud

28.A.Kivirähk “Rehepapp”

29.Madonna 9 aastaselt

30.V van Gogh “Gauguine tool”

31.F.Liszt

32.koger-Koger ja partnerid logo

33. Max Biaggi