Otepää paarismäng “Otepää Kevad 2003” 29. märtsil 2003.

 

1.Otepää sai linnaõigused 1. aprillil 1936. Sel puhul peeti ka suuremad pidustused. Eesti Vabariigi Valitsuse esindajana kõneles seal toonane peaministri asetäitja, kes kinkis ka Eesti lipu Otepää esimesele linnapeal Julius Niklusele. Kes oli see tähtis külaline?

2.Kasvab sageli umbrohuna aedades ja põldudel, aga ka niiskematel metsaservadel, teede ja elamute ümbruses. Vanasti ennustati tema väikeste valgete tähekujuliste õite järgi ilma. Kui õied ei avanenud enne kella üheksat hommikul, siis võis oodata vihma. Taim on oma nime saanud sellest, et tundub käega katsudes ka kuiva ilmaga märg olevat. Mis taim?

3.Sündis 1. novembril 1970. aastal Tallinnas. Lõpetas 1992 lavakunstikateedri, mille järel temast sai Draamateatri näitleja. Tema tunnustatumad teatrirollid on Siri von Essen (Enquist “Tribaadide öö”), nimiroll Tammsaare “Juuditis” ja Viki Karusoo lavastuses “Kured läinud, kurjad ilmad”. Filmirollidest võiks nimetada parunitütar Evelini “Rummu Jüris” ja külanaine Hallike filmis “Karu süda”. KES?

4.See noor kirjanik tuli avalikkuse ette 1999. aastal kogumikuga “Sarah' jalad”, mis sai positiivse vastuvõtu osaliseks. Paljude lühijuttude kõrval on kirjanikult ilmunud ka 3 romaani: “Haripunkt” (2001), “Leegitsev täiskuu” (2001) ja värskeim, “Waanenburgi tapatalgud” (2002). Stiililiselt kuulub kirjanik ulme ja horrori valda. Kes on see eraelus Tartu Ülikoolis arstiteadust õppiv kirjanik?

5.25. märtsil 2003 Tunnustatud Eesti Maitse päritolu- ja kvaliteedimärgi ehk pääsukesemärgi saanute hulgas olid  kõik suurtootjad välja arvatud Esko Peretalu, mis sai pääsukesemärgi “Saku Juustu” eest, ning FIE Sulev Puusepp. Millise toote eest sai tema pääsukesemärgi?

6.See rahvakalendri tähtpäev tähistas vanadel eestlastel rukkikülvi algust. Sel päeval pidi lõppema konna krooksumine, sest “konn lubanud viljaseemne ära süüa ja karistuseks pandud ta suu kinni”. Lõuna-Eestis on see päev kõige populaarsem sokutapmise päev. Mis rahvakalendri tähtpäevaga on tegu?

7.See 1528. a. esmamainitud mõis oli rajatud jahiloomadest rikaste metsade keskele. Mõis on algselt kandnud nimesid: Linsen, Kurwitz ja Agende. Oma praeguse nime sai mõis kunagise omaniku von Sieversi varasurnud armastatu Luise von .... järgi. Tänasesse mõisakompleksi kuuluvad peahoone, romantilises laadis esinduslik viinaköök, hiiglaslik ringtall kohe mõisa sissesõidu juures ning 16-tahuline ringhoone. Mõisa territooriumil on ka liigirikas park. Mis mõis?

8.Pärnu Uue Kunsti muuseum Mark Soosaare algatusel kuulutas 2000. aastal välja uue kunsti preemia, mis koosneb kahe tuntud eesti kunstniku perekonnanimedest. Saadav liitsõna tähendab ühtlasi tänapäevast tarbeeset. Mis nime kandis see auhind?

9.Tema mõisakutsariks olnud pärisorjast esivanem Andres päästis preili Manteuffeli ohtlikust olukorrast ja selle eest andis Puurmanni mõisnik talle perekonnanime, mida kannab ka meie poolt küsitav mees. Ta sündis Põltsamaal 1937. Küsitav pole olnud kunagi olnud pioneer, komnoor ega parteilane. Lõpetas 1961. aastal EPA, kaitses kandidaadiväitekirja 1966. 1968 sai temast noorim teadusdoktor NSVL-is. 1988-90 oli Eesti Rohelise Liikumise esimees. Humoorika ja seltskondliku inimesena on ta hinnatud Werneri kohviku maletajate seas. KES?

10.Esimene eesti rekord suusahüpetes on fikseeritud 1929. aastal Rakveres – 10,0 meetrit ja  kuulub Theodor Andressonile. 50 meetri piir ületati esmakordselt 1951. aastal Võru-Kubijal. Kes selle õhulennu tegi?

11.Eesti suurematel erakondadel on oma ametlikud häälekandjad. Nii kannab näiteks Keskerakonna ajaleht nime “Kesknädal”, Mõõdukate oma ”Rahva Hääl”. Küsime, mis nime kannab Isamaaliidu häälekandja?

12.Kes on helilooja?

13.Iraagi pealinnaks on teatavasti Bagdad, kus veel enne käimasolevat sõda elas üle 3 miljoni inimese. Nimetage rahvaarvult Iraagi suuruselt teine ja kolmas linn?

14.Sündis 1852 Läänemaal. Peagi kolis pere Kuressaarde, kus perepea asutas väikese köösneritöökoja. Küsitav alustas isa käe all tööd 1872. Lisaks kodumaistele nahkadele hakati peagi töötlema ka Lõuna-Ameerika päritolu pühvlinahku. Kõrge tunnustus tuli 1888 Brüsseli maailmanäituselt, kus vabriku toodang sai kuldmedali. 1898 ostis mees juurde nahavabriku Riias. 1910 Riia ja Kuressaare ettevõtted ühendati ja selle tulemusena tekkis üks Venemaa suuremaid nahatööstusi enne I maailmasõda. Kuressaare vabrik hävis I maailmasõja käigus. Mees on olnud Norra konsul Saaremaal. Suri Riias 1928, kuid on maetud Kudjape kalmistule Saaremaal. KES?

15.Pantvangidraamana kurikuulsaks saanud Vene muusikal “Nord-Ost” on tehtud ühe tuntud vene kirjaniku teose motiividel. Nimetage kirjanik ja teos?

16.Kuulub imetajate klassi ja käsitiivaliste seltsi. On tugev lendaja, aga sibab ka mööda maad hämmastava kiirusega. Hämaruses otsib ta soojaverelist ohvrit, nagu lind, koduloom või inimene. Maandub ohvri lähedale, roomab ta juurde ja oma noaterataoliste ülemiste lõikehammastega hammustab ohvrilt umbes 0,5 cm lihatüki välja ja joob poole tunni kestel u. 25 ml verd. Leviala Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Ladina keelne nimetus on elukal Desmodus rotundus. Mis loom?

17.Venemaa viimase isevalitseja Nikolai II abikaasa oli Esseni printsess Alice, hilisema nimega keisrinna Aleksandra Fjodorovna. Kuna Alice jäi varakult orvuks, veetis ta  suure osa oma neiupõlvest vanaema juures, kes oli kuulus Hannoveri dünastiast valitsejanna. Kes oli vanaema?

18.Selle kirjaniku kuulsus põhineb peaaegu täielikult lühijuttudel, esimene jutukogu 1935 “Universaalne nurjatuste ajalugu”. 1938 sai ta raamatukogus töötades peavigastuse, mille tagajärjel sattus ta koomasse ja kaotas hiljem ajutiselt kõnevõime. Juhtunu tõi kaasa ka pöörde tema loomingus ja sündisid tema tuntumad teosed. Eesti keeles on temalt ilmunud “Hargnevate teede aed” 1972, “Kunsttükid”1976, “Fiktsioonid. Aleph” 2000. Elu lõpus jäi kirjanik pimedaks ja suri 1986. aastal reisil Šveitsi. KES?

19.Mis aasta?

- Norra esimeseks naipeaministriks saab Gro Harlem Brundtland

- Kreekast saab EÜ 10. liikmeriik

- firma IBM alustab personaalarvutite tootmist

- USA meditsiiniorganid tunnistavad ametlikult AIDSi põhjustajaks HI-viiruse

- toimub esimene Londoni maraton

- etendub Webberi muusikal “Cats”

20.Arhitekt Walter Gropiuse poolt 1919 asutatud kunstikoolist sai 20. sajandi üks mõjukamaid. Programmis olid kesksel kohal vormi- ja disainiõpingud, moodsad materjalid ja masina roll kunstis. Õppejõududeks olid andekad kunstiuuendajad (nt. Kandinsky). Selles koolis pandi paika ka kaasaegse tööstusdisaini mitmedki alused. Usuti, et kunst ja disain võivad kaasa tuua sotsiaalseid muutusi paremus poole. See hoiak tekitas vaenlasi ja natsid sulgesid kooli 1933. aastal. Mis kool?

21.Tegemist on ägeda nakkushaigusega, mida tekitab haige peaajus või süljes leiduv viirus. Haigus algab uimasuse, unetuse, valguskartlikkuse ja peavaluga. 1-3 päeva pärast tekivad hingeldus, südamepekslemine, rahutus ja neelukrambid. Sellele järgnevad halvatusnähud, surm saabub 4-6 haiguspäeval. Haigusevastase vaktsiini võttis kasutusele 1885 Louis Pasteur. Mis haigus?

22.Juba 900. aastal oli see linn tähtis kaubanduskeskus. 1241 vallutasid linna tatarlased ja tegid selle maatasa. Linn ehitati uuesti üles ning põhiplaanilt meenutas ta nüüd hiiglaslikku malelauda. 1364 asutatud ülikool on oma riigi vanim. 1430 sai linn Hansaliidu liikmeks ja spetsialiseerus tekstiilikaubandusele. Kaasaegsematest faktidest võiks mainida, et just selles linnas filmis Spielberg filmi “Schindleri nimekiri”. Mis linn?

23.Milleks kasutati seda riistapuud?

24.Kes on pildil?

25.Kes on pildil?

26.Kes on pildil?

27.Kes laulab?   

28.Peale eurooplaste poolt avastamist 16. saj. alguses, sattus see ala Hispaania võimu alla, 1885 sai Saksamaa protektoraadiks. I maailmasõja alguses hõivas ala Jaapan. USA kontrolli alla läks 1945. Aastail 1946-58 oli riigi territooriumile jääv Bikini atoll USA kurikuulsate tuumakatsetuste paigaks. 1978 võeti vastu riigi esimene konstitutsioon, 1979 sai esimeseks presidendiks Amata Kabua. ÜRO liikmeks võeti 1991. aastal, samal istungijärgul Eesti, Läti ja Leeduga. Mis riik?

29.See tuntud eesti sportlane sai kirjamehena tuntuks peamiselt “Uudislehes” 1927-35 Jaan Käo nime all ilmunud vestete läbi, kus kohtlaste tegelaste elujuhtumuste kaudu naerdi välja inimlikke pahesid. Suri 1935 Tallinnas kõhutüüfusesse. KES?

30.Kübar noorelt munajas, hiljem kumer, keskelt kühmuga. Ookerkollane, keskosas kaetud hõbevalge või lillaka kirmega, mis teeb ta teiste metsaseente hulgas eksimatult äratuntavaks. Kiulise jämeda jala ülaosale liibub nahkjas rõngas, mis seene vananedes kergesti ära kukub. On hea söögiseen, ei vaja kupatamist, viimane ainult halvendab ta maitset, muutes seeneliha sitkeks. Kasvab okas-segametsades augustist oktoobrini. Mis seen?

31.Helilooja, keda on peetud ka moodsa klaverimängu isaks, sündis Roomas 1752. Seitsmeaastaselt alustas ta klaveriõpinguid ja peagi kasvas temast oma aja suurimaid klaverivirtuoose. Kuna aga kogu 18. saj. lõpp oli varjutatud Mozarti talendist, jäi ka küsitav Wolfgang Amadeuse varju. Ometi on teada 1781. aastast, et keiser Joseph II korraldas kahe virtuoosi vahelise võistumängimise- küsitav ja Mozart. Kuna mõlemad esinesid briljantselt, ei suutnud valitseja kumbagi võitjaks kuulutada. Elu lõpuni (suri 1832) elas ta Inglismaal, kogudes ka märkimisväärse varanduse. On kirjutanud 110 klaverisonaati, õpperepertuaari klaverile, samuti mitu sümfooniat, mis on tänaseks küll üsna unustatud. KES?

32.See keemiline element on hõbehalli läikega, pooljuhi omadustega, kristalne aine. Tema nimi tähendab ladina keeles maad. Teda ja tema ühendeid tarvitatakse metallurgias pooljuhtseadiste valmistamiseks, aga ka klaasi-, kummi- ja keraamikatööstuses. Element avastati 1798 Klaprothi poolt. Mis element?

33.Sündis 1955 Arkansases. Veel 1991. aastal polnud keegi sellest Mississippi advokaadist kuulnudki. 1992-93 ajakiri “Forbes” tema teenistust juba 25 miljonile dollarile. Tema raamatute peategelased on tavaliselt üksikud, printsipiaalsed advokaadid, tavaliselt noored ja kogenematud. Kirjanik kirjutab varahommikust pärastlõunani, seejärel sõidab traktoriga või mängib pesapalli. Tänaseks on tal rohkem raha, kui mõnel Ida-Euroopa riigil. Eesti keeles on temalt ilmunud näiteks teosed “Aeg on antud tappa”, “Firma”, “Klient”, “Vihmameister”, “Aguliadvokaat”. KES?

34.Seda lille on peetud nii surma kui ka truuduse sümboliks. Prantsusmaal pandi 16. saj. Sellele lillele nimeks pensée (tõlk. mõte, arvamus). Kes lillele sellise tähendusega nime pani, pole teada, kuid oletatakse, et see on pärsia päritoluga, kuna Pärsias oli see lill väga populaarne – tal olnud isegi rohkem hüüdnimesid kui roosil. Mõned botaanikud on arvanud, et ehk võib nimi olla tuletatud sellest, et taime avanemata mügarlik seemnekupar meenutab kujult koljut. Mõnede legendide järgi meenutab selle lille õis kurja, teisalt ka uudishimulikku naisenägu. Mis lill?

35.Kauges minevikus olid suusad ka Aasia rahvaste igapäevases elus kasutusel. Huvitav on märkida, et rohkem kui poolteist aastatuhandet tagasi hüüdsid hiinlased kirgiise, kes talvel kasutasid lumel liikumiseks suuski “muma-tu-tšu”. Mida see eesti keeles tähendaks?

36.Sündis 1963 Otepääl, veetis siin oma lapsepõlve ja kooliaastad. Teinud ajalehtedele karikatuure, lavastanud filme ja muusikavideosid. Ta on mängufilmi “Vanad ja kobedad saavad jalad alla” režissöör. Sai tänavu Eesti Muusikaauhinna parima muusikavideo eest, mis on filmitud Pühajärve ääres. KES?

37.See lennukompanii on tuntud üliodavate piletihindade poolest. Nii jääb tavapileti hind 1000-2000 EEKi ümber. Paraku tegutseb firma suurlinnadest eemal asuvates väikestes lennujaamades. 2002. aasta lõpus oli käibelt viies lennufirma Euroopas. Lähitulevikus loodab firma tulla ka Eesti turule. Mis firma?

38.See loom (Marmota monax), pikkusega kuni 52 cm ja kaaluga 3-5 kg, on üks suurimaid suslikute hulgast. Tema toiduks on seemned, puuviljad, putukad. On osav ronija ja hea ujuja. Sügisel kaevab ta oma uru sügavamaks, et veeta seal pikk taliuinak. Põhja-Ameerikas peetakse 2. veebruaril temanimelist  päeva (Groundhog Day). Arvatakse, et sel päeval piilub ta oma talveurust välja, et ilma vaadata. Mis loom?

39.Sündis 1892 Anija vallas Harjumaal. Lõpetas 1918 TÜ ajalooteaduskonna. Teenis Vabadussõjas välja Vabadusristi. Oli aastail 1924-38 “Eesti Politseilehe” tegevtoimetaja. Teenis välja Valgetähe ja Eesti Punase Risti teenetemärgi aktiivse ühiskondliku tegevusega. 1941-44 oli ta Eesti Omavalitsuse sisedirektor. Avaldas paguluses mälestusraamatu “Tuhande valitseja maa”. Suri 1979 Lundis. KES?

40.See vulkaan asub samanimelisel saarel Türreeni meres. 2002 lõpus põhjustas vulkaan maalihke tulemusena hiidlaine, mis hävitas rannamaju ja vigastas inimesi. Saarel on palju rikkurite villasid, kohalike elanike põhitulu tuleb turismist. Saar sai kuulsaks poole sajandi eest tänu filmistaarile Ingrid Bergmani ja Roberto Rossellini armuafäärile saarega samanimelise filmi võtete aegu. Millist ühist nime kannavad saar, vulkaan ja film?

41.Mis riigi esimene olümpiavõitja oli Soulis 1988 100 m liblikujumise võitnud Anthony Nestyt?

42.1. jaanuar 1971 on oluline verstapost Eesti alkoholitööstuse ajaloos. Miks?

43.Varemkirjutatud muusika taasesitamine on suhteliselt uus nähtus. Kuni 19. saj. alguseni kõlas kontsertidel ainult meie mõistes kaasaegne muusika. Vanema muusika esitamise traditsioonile pani aluse 1829. aastal Felix Mendelssohn-Bartholdy, kelle eestvõttel kanti ette üks barokiajastu suurteoseid, mis oli mitu aastasada olnud avalikkuse poolt unustatud. Nimetage helilooja ja teos.

44.Tegemist oli tõeliste teadlaste perekonnaga. Vennad Jakob ja Johann olid matemaatikud, Baseli ülikooli professorid. Jakob formuleeris suurte arvude seaduse (avaldati 1713). Daniel, kes oli Johanni poeg, on hüdrodünaamika põhivõrrandi esitaja, mis kannab ka tema nime. Nimetage see teadlaste perekond?

45.Sündis 1879 muusikutest vanemate peres. Ka temast sai hea viiuldaja, aga oma südames tahtis ta kunstnikuks saada, asudeski seda Münchenis õppima. Hakkas tundma huvi avangardismi vastu, eriti võlusid teda muusika, värvide ja müstitsismi seosed kunstis. Tema loomingu väljenduslaadi iseloomustab laste joonistustele omane naiivsus koos kujundite fantaasiaküllusega, mis jätab vaatajale tõlgendamisvabaduse. Tuntumad tööd: “Fuuga punases”, “Kuldkala”, “Surm ja tuli”, “Villa R”. KES?

46.Ta on sündinud Jaroslavlis 1930. Tõsisemalt hakkas spordiga tegelema 1944. Võitis 1956 olümpiamängudel teatekulla ja kaks pronksi, 1964 võitis teatesõidus pronksmedali. NSVL meistrivõistlustelt on võitnud 13 kuldmedalit. Oli NSVL koondise treener 1965-76. Tippsportlased olid ka tema abikaasa ja poeg. KES?

47.See 250 000 elanikuga linn on Steiermargi liidumaa pealinn. Linn poolitab Mur'i jõgi. Linna suurimad vaatamisväärsused on Mur'i jõele ehitatud amfiteater, seebimulli meenutav ulmeline Kunsthaus ja linnapilti ilmestav kellatorn. Siinses ülikoolis kaitses doktorikraadi ja õpetas ajalugu kirjanik Leopold von Sacher-Masoch, kelle nimest on tänapäeval saanud seksuaalperverssus. Seal linnas on sündinud ka Arnold Schwarzenegger. Mis linn?

48.Kes on kunstnik?

49.Kes on pildil?

50.Kes on need kaks piltidel olevat naist?

51.Kes on pildil olev poliitik?

52.Mis pilli kuulete mängimas?

 

Vastused:

 

1. Kaarel Eenpalu

2. vesihein (ehk keskmine tähthein)

3. Merle Palmiste

4. Matt Barker (kodanikunimega Urho Abramov)

5. Kanarbiku mesi

6. Lauritsapäev, 10. august

7. Heimtali mõis

8. TriikRaud

9. Toomas Frey

10. Uno Kajak – 51 meetrit

11. Tribüün

12. Veljo Tormis – muusika filmist “Kevade”

13. Basra, Mosul

14. Oscar Wildenberg

15. “Kaks kaptenit”, Kaverin

16. Suur vereimeja

17. kuninganna Victoria

18. Jorge Luis Borges

19. Aasta 1981

20. Bauhaus

21. marutaud

22. Krakov

23. piinamiseks – põlvekruvi

24. akadeemik Jaan Einasto

25. Jennifer Aniston

26. Kaisa Berqvist

27. Norah Jones

28. Marshalli saared

29. Ernst-Aleksander Joll

30. kitsemampel

31. Muzio Clementi

32. telluur

33. John Grisham

34. võõrasema (aedkannike)

35. inimesed puujalgadel

36. Rando Pettai

37. Ryanair

38. metsümiseja

39. Oskar Angelus

40. Stromboli

41. Suriname

 

42. moodustati tootmiskoondis “Liviko”

 

43. Johann Sebastian Bach, Matteuse passioon

 

44. Bernoulli

 

45. Paul Klee

 

46. Pavel Koltšin

 

47. Graz

 

48. Jean Auguste Dominique Ingres

 

49. Marko Matvere

 

50. Catherine Zeta-Jones, Nicole Kidman

 

51. Ivari Padar

 

52. sopransaksofon