1. Otepääl resideeruv bioloogiharidusega loodusfotograaf on sündinud 1963. aastal. Ta on väga produktiivne fotograaf, olles internetis asuva populaarse “Loodusemehe pildipanga” omanik. Ta on mitmekordne fotovõistluse „Vereta jaht“ võitja ning raamatute “Kalad Peipsi vetes ning kalurid Peipsi vetel” ning “Linnulennul mööda Emajõge” kaasautor. 2005 ilmus temalt autoriraamat “Lugusid lindudest“. Kes?
 2. Kreeka mütoloogias kutsutakse nii merenümfe. Kokku oli neid 50, kuid tuntumad neist on Amphitrite, Galateia ja Thetis. Nad elasid sügaval merepõhjas hõbedases koopas. Enamasti laulsid ja mängisid pilli koos Amphitrite poja Tritoniga, purjetasid ja ratsutasid müütiliste merihobude seljas üle lainete. Vahetevahel nähti neid kaldal puhkamas ja päikese- või kuuvalguse käes oma juukseid kuivatamas. Nad olid väga kuulsad oma ilu poolest, nii et kui Kassiopeia hooples end olevat ilusama kui nemad, võtsid nümfid seda solvanguna ja palusid Poseidonil Kassiopeiat karistada. Nii saatis Poseidon Aethiopiasse jälgi merekoletise. Kellest jutt?
 3. 1992 aasta Albertville OM-il võistlesid eesti sportlased taaskord üle pika aja oma riigi lipu all. Üks eesti juurtega sportlane esindas aga Rootsit ja saavutas igati arvestatava 6. koha. Kes see sportlane oli ja millise alal ta võistles? Lisame, et tema perekonnanimega sama nime kannab ka üks Virumaa mõis ja Havai saarte  üks vanimaid vulkaane.
 4. See on lugu kahest kohanemisraskustega ebasotsiaalsest mehest. Nad on veetnud pikki aastaid vaimuhaiglas, seal sõbrunenud. Nüüd saavad mehed kahe peale korteri, et alustada iseseisvat elu. Näidendist on ka film tehtud, mida näidatud Pimedate Ööde Filmifestivalil. Teosega sama perekonnanime kandev näitleja on lõpetanud lavakunstikooli 2004 (21. lend).
 5. Kes on kunstnik?


 1. Selle Kirde-Prantsusmaal Meuse´i jõe ääres asuva linna all toimus 30. augustist 2. septembrini 1870 Preisi-Prantsuse sõja üks olulisemaid lahinguid. Prantslased said hävitava kaotuse osaliseks, kaotades surnute ja haavatutena 17 000 meest. Vangi langes ligi sada tuhat meest, nende hulgas ka keiser Napoleon III ise. Saksamaal tähistati seda võitu koguni pühana aastani 1918. Teises maailmasõjas murdsid 13. mail 1940 saksa tankidiviisid linna juures läbi prantsuse kaitsest ja ületasid Meuse´i jõe. Sellega algas Saksa väe sissetung Prantsusmaale. Mis nime kannab see prantsuse sõjaajaloo õnnetu linn?
 2. See kirjanik on sündinud 1942 USAs. Kokku on talt ilmunud 11 romaani, eesti keeles neist neli: “Garpi maailm”, “Lesk üheks aastaks”, “Veemeetodimees” ning “Siidrimaja reeglid”. Mitu tema teost on ekraniseeritud, neist nimekam on romaani “Siidrimaja reeglid” põhjal vändatud film Lasse Hallströmilt, kusjuures stsenaariumi kirjutas kirjanik ise. Film võitis 1999 aastal Oscari parima käsikirja eest. Kirjanik on aastaid töötanud maadlustreenerina ja osalenud oma romaanide põhjal tehtud filmides näitlejana. Kes?
 3. Sündis 1955 Rakveres, eesti metsateadlane ja ökoloog. Juhtis aastast 2004 TÜ botaanika ja ökoloogia instituuti. Ta oli tänase Eesti tuntumaid teadlasi, tema töid fotosünteesi ökoloogiast ja taimekoosluste funktsionaalsest struktuurist, samuti globaalmuutuste mõjust taimedele, tuleb pidada oma erialal maailmatasemelisteks. Oma elu viimasel suvel jõudis ta alustada maailmas ainulaadse välitingimustes õhuniiskuse varieerimise eksperimendiga Järvseljal. Teadlasena on tuntud ka küsitava vend. Kes oli see varalahkunud eesti teadusemees?
 4. Selle riigi lipuvärvid – punane, kollane ja roheline viitavad elanike Aafrika juurtele. Lipul asub ka eripärane detail – pooleldi avatud koorest paistev muskaatpähkel. Kolmandik maailma muskaatpähkli saagist kogutaksegi selles riigis. Riigi vapil võime näha tuvi ja vöölast. Riigi kaunis loodus soodustab turismi arendamist. Mis riik?


 1. Sündinud 29. märtsil 1953. Lõpetanud TPI raadiotehnika eriala cum laude 1976. Asutas 80ndate lõpus kooperatiivi „Levi“, mis hakkas ehitama eesti esimest kaabel tv-võrku. Seilas „Lennukiga“ ümbermaailmareisi Brasiilia etapil. Tema pere vapil on kiri per labores ad honores (läbi töö tunnustusele). Tema perekonnanimi eesti keelde tõlgitult oleks lomp. Kes on see eesti ühe koloriitsema mälumänguri Jaan Lombi (sünd. 24.03.1969) nimekaim?

 

 1. See oran˛kollaste huuljate õitega taim (Urticularia vulgaris) seab oma lõksud üles tiikidesse ja järvedesse püüdmaks tillukesi veeloomi (näit. vesikirpe). Juurteta taimed hõljuvad veepinnal, veealused varred sisaldavad taime jahipidamisvarustust. Igas varres on tosinkond tillukest õhupallidega sarnanevat lõksu. Lõksu ülespanemiseks pumpab taim osa vett pallikestest välja, nii muutub rõhk lõksus väiksemaks kui vees. Kui saakloom ujub lõksu lähedale ja puudutab luugi küljes olevaid harjaseid, laksatab luuk lahti ja vesi voolab koos saakloomaga lõksu. Saak käes, luuk sulgub. Kui ohver on ära seeditud, seatakse lõks uuesti püügikorda. Mis taim?
 2. Sündinud 1957 Tartus. Lõpetanud Põlva Keskkooli (1975) ja Tallinna Pedagoogilise Instituudi Kehakultuuriteaduskonna (1979). Alustas treeninguid Põlvas isa juhendamisel. Saavutas Barcelona OM-il 33. koha. Tulnud kahel korral NL-i meistriks ja kümme korda eesti meistriks. NSVL-i meeskonnas tulnud 1980 ka maailmameistriks. Aastast 1993 töötanud Inglismaa klubide treenerina ja aastast 1998 Islandi koondise treenerina. Aastal 1999 omistati talle esimese eesti treenerina sellel alal rahvusvaheline litsents. Kes?
 3. Sellekevadise Jazzkaare üks peaesinejaid on inglise 1990ndate acid-jazz ansambel. Ansambli asutasid kaks meest juba 1970ndate lõpul - Jean-Paul Maunick ja Paul Williams ja siis kandis ta nime Light of the World. Peale kolmandat plaati otsustati nime muuta ja sündiski küsitav ansambel ning algas tähelend. Töötlus Stevie Wonderi loost “Don’t You Worry ‘Bout a Thing” kergitas grupi lisaks briti edetabelile ka Ameerikas contemporary jazz kategoorias edetabelisse. Ansambli nimi viitab nende soovile jääda anonüümseks, sama nime kannab ka üks Celine Dioni album ja 1997. aastal valminud John Badhami vägivaldne film. Mis ansambliga on tegu?
 4. Kastiilia ja Leoni kuningas 1252-84. Soodustas igati kunsti ja teaduse arengut. Tema ajal koostati esimene kastiiliakeelne seadustekogu. Avaldati astronoomiatabelid. Tutvustati antiikkultuuri ning araabia ja juudi kultuuripärandit. Tuntuim tõlkekeskus asus Toledos. Kuningas kirjutas ka ise teoseid, näiteks Hispaania ajaloo ülevaate. Teaduslike huvide kõrval kummardas kuningas hardalt Neitsi Maarjat ja kirjutas värsse tema kiituseks. Tema rajatud on maailma üks esimesi riiklikke raamatukogusid. Hispaania rahvusraamatukogu ees Madridis asub mäletussammas kuningale. Kes?
 5. Kes on pildil olev filminäitleja?                                                                                   

   
 6. Väga mürgine taimne alkaloid, mida saadakse peamiselt talle nimegi andnud, troopikas kasvava puu seemnetest. Vanasti kasutati meditsiinis, Indias tarvitavad kohalikud elanikud väga väikestes kogustes teda maomürgi vastase immuunsuse saavutamiseks. Juba viiekümnendiku grammi suurune doos seda väga mõrkjat ekstrakti võib saada saatuslikuks. Mürk tekitab ägedaid lihaskrampe, mürgituse ohver jääb lõualuu halvatuse tõttu tummaks, huuled moonduvad veidraks irveks ja lõpuks toob hingamisteede halvatus surma. Mis aine?
 7. Sündinud 31. juulil 1979. Õppinud Tallinna Reaalkoolis ja Tallinna pedagoogikaülikoolis eesti keelt ja kirjandust. Töötanud ajalehe „Sirp“ kirjandus- ja tegevtoimetajana. Märtsist 2007 on ta Helsingi Eesti Maja juhataja. Tema esimene luulekogu ilmus 2000 ja kandis nime „Veri valla“. 2003 ilmus luulekogu „Rõõm ühest koledast päevast“. Ta on eesti keelde tõlkinud Allan Ginsbergi „Ameerika“. 2007 sai küsitav Tuglase novelliauhinna üllitise „Pornofilm ja pudel viina“ eest. Kes?
 8. Üks spordilegende on oma võidust jutustanud nii: “Paadid viisid meid avamerele, mis oli vahustes lainetes. Mu ihu oli igaks juhuks pooletollise rasvakihiga kaetud, sest olin pärast eelmist ala  väga tundlik külma suhtes. Judisesin mõttest, mis juhtub, kui saan külmas vees krambi. Läbisin laineid jõulise otsustavusega ja rahunesin alles kaatreid nähes. Võitsingi teiste ees suure edumaaga.“ Tuleks märkida, et mees oli üks kahest sportlasest, kes kandis õhukesest riidest liibuvat trikood. Küsitav kandis tollal nime Arnold Guttmann. Peale nimevahetust sai mehe perekonnanimeks oma maa keeles „Meremees“. Kes oli see sportlane ja mis võistlust ta kirjeldab?
 9. See on Norra kõige lõunapoolsem linn. Asub Vest-Agderi maakonnas, linnas on 13 840 elanikku. Asunduse arengule pani aluse puidukaubandus 18. sajandil. Linnaõigused saadi 1921. Linnast 35 km kaugusel asub Lindesnes, mis on Norra maismaa kõige lõunapoolsem punkt. Linna ümbritsevad pikad liivarannad meelitavad kohale turiste, linna läheduses asuvad jõed on väga lõherikkad, meelitades kalapüügihuvilisi. Siinmail augustis peetav koorikloomade festival on väga populaarne üritus. Linna lähedal on sündinud Norra kõige kuulsam skulptor Gustav Vigeland. Eestlasele peaks linna nimi kõlalt meenutama üht maailma vilja. Mis on Norra kõige lõunapoolsem linn?
 10. Selle kunstniku eluaastad olid 1827-1901. Tema maalid, enamasti traditsioonilises ja akadeemilises laadis on romantilise maailmakäsitlusega. Tegelased on sageli mütoloogilised või muinasjutulised. Tema kõige meeldejäävamaks ja enim tõlgitsusi leidnud maaliks on „Surnute saar“, millest autor ise maalis kokku viis versiooni, muutes värve ja üksikuid pildielemente. Autor ise kutsus seda maali unenäopildiks. Veel mehe tuntumaid töid: „Villa mere ääres“, „Kevadmõtisklus“, „Õndsate hiis“. Allpool näete tema pilte „Autoportree“

  ja “Katk“. Kes?


 

 1. Kumera voolujoonelise kehaga mardikas röövmardikaliste alamseltsist. Oma perekonna suurim esindaja Eestis (7 liiki kokku meil). Iseloomuliku tunnusena just küsitavale liigile on mardika kattetiibade servad laienenud, ulatudes üle keha serva. Putuka tagajalad on muutunud käppade ja harjastega varustatud ujujalgadeks. Hingamiseks tõstab ta tagakeha tipu veest välja ja kogub kattetiibade alla õhutorudesse õhuvaru, et vees olles hingata. Mardika keha on kaetud õhukese rasvakihiga, seetõttu on ta veest väljudes kuiv ja võib peagi lennata. Vastsed nukkuvad veekogu kaldal porisse kaevatud koopas. Mardikad talvituvad maismaal. Röövtoidulised, rebivad saagi tükkideks ja neelavad alla. Kes?

 

 1. Seda Jaapani II maailmasõjaaegset provintsi loeti vallutamatuks kindluseks ja ega teda sõjaliselt tõesti ei vallutatudki. Ka toetas sealne elanikkond valdavalt jaapanlasi. Sõjas võitles Jaapani armees ja laevastikus ligi 80 000 sealset asukat. Lisaks teenis üle 125 000 tsiviilisiku jaapani sõjaväe heaks. 1944 aasta lõpus korraldas siinne lennuüksus Koru Kutetai (tõlkes Aromaatne Lennuüksus) 50-mehelise kamikaze rünnaku ameeriklaste käes olnud Leyte lennuväljale. Mis ala?

 

 1. Ta alustas näitlejana juba lapseeas 1960-ndate algul. Oma esimese filmi lavastas 1977. Esimeseks suuremaks kassahitiks sai 5 aastat hiljem „Öine vahetus“. Järgnevatest filmidest on tuntumad „Kookon“, “Apollo 13“ ja „Tulemöll“. 2001 tõi film „Piinatud geenius“ talle parima filmi ja parima lavastaja Oscari. Tema viimastest töödest tuleks mainida filmi „Da Vinci kood“. Näitlejad on ka ta kaks tütart. Kes?

 

 1. Ajalooürikud peavad tema esmavalmistajaks Hollandi Leideni ülikooli med. professorit Franciscus Sylviust. Valmistamaks organismist vett väljutavat preparaati, kuumutas ta selle puu marikäbide droogi alkoholilahuses. Ravimiks mõeldud omapärase värvi ja maitsega vedelik muutus hiljem Hollandis populaarseks joovastavaks joogiks. Joogi laiem võidukäik algas 18.sajandi Inglismaal, kus tema tarbimine põhjustas lausa sotsiaalseid probleeme, muutes elurajoone getodeks, emasid hooradeks ja mehi mõrtsukateks. Mis jook?

 

 1. Kuulete viimase Bondi-filmi “Casino Royale” tunnuslaulu “You know my name” – Kes esitab?

 

 1. Linn Suurbritannia lõunaosas Kenneti jõe suubumiskohas Thamesi. Asundus rajatud juba kuningas Ethelredi ajastul kaitseks siit maale tunginud taanlaste röövretkede vastu, linnaõigused sai 1253. Kui keskajal Londonis katk puhkes, põgenes linna ajutiselt riigi parlament ja kohus. Linna on maetud inglise kuningas Henry I. Siinses linnavanglas on istunud Oscar Wilde, kirjutades siin oma teose „De Profundis“. Ka on tuntud tema loodud „..... vangla ballaad“. Linnas tegutseb inglise Premier League jalgpalliklubi. Linnas on sündinud rallisõitja Richard Burns ja filmistaar Kate Winslet. Mis linn?

 

 1. Eesti Televisioon plaanib restaureerida omaaegse populaarse telefilmi „Pimedad aknad“. Küsime, kelle samanimelise jutustuse põhjal on film loodud. Küsitav on kirjutanud stsenaariumi ka filmile „Tütarlaps mustas“. Tema näidendit „Naine on ka inimene“ on menukalt mänginud Otepää Rahvateater. Kes?

 

 1. Sündis 1868 Breslaus. Sellest juudi rahvusest teadlasest sai keiserliku Saksamaa mürkgaasitootmise isa. Tema soovitusel nõustus Saksa kindralstaap kasutama 1915 aprillis Ypresi all kloorigaasi. Ta täiustas ka gaasimaskide ehitust. Tema käe all töötati välja kurikuulus gaas Zyklon B, millega hiljem natslikes surmalaagrites saadeti teise ilma miljoneid inimesi. Ammoniaagi tööstuslikule tootmisele alusepanek tõi teadlasele ka Nobeli keemiapreemia. Kes?

 

 1. Aasta 2006 oli oluline eesti kunstiloos, sest avati uus Eesti Kunstimuuseumi hoone ehk KUMU. 2006 oli tähtis ka soome kunsti jaoks, sest ka neil valmis uus kunstimuuseum. Kui eesti uue kunstitempli lühend on KUMU, siis küsime, millise lühendiga kutsutakse soomlaste uut kunstihoonet? Vastuseks sobib ilus naisenimi.

 

 1. Kes on see piltidel olev tänavuse talve mitmekordne maailmameister?


 

 1. Sellel Eestiski looduslikult kasvaval puul on nõeljad pealt tumerohelised, alt kahvaturohelised okkad. Okkad asetsevad okstel kahes rivis nagu seitlisse kammitud juuksed. Puu seemned on osaliselt suletud erepunasesse marikäbisse. Puude vanust on raske hinnata, sest vanade puude südamikud on õõnsad. Siiski on Inglismaal tõestatud üle 1500 aastaste puude olemasolu. Puit on kõva, kuid painduva, peene süüga ja vastupidav. Rahvasuus on kutsutud teda ka kodarapuuks. Selle puu koorest valmistatakse vähivastast ravimit – taksooli. 10. sajandi Walesis sai selle puu maharaiumise eest trahvi üks nael, suurem jagu inimesi ei teeninud nii palju terve elu jooksul. Skandinaavia vanima ruunisõnastiku 13. ruun kannab selle puu nimetust ja sümboliseerib surma ja taassündi. Mis puu?

 

 1. See Eesti teater nimetab end “Eesti ja Põhjamaade kultuuri- ja kirjandusloo” teatriks. Alustati 1987. aastal luuleteatrina (esimene lavastus oli arbujatest), täna tehakse peamiselt sõnalavastusi. Teatrit juhib Heidi Sarapuu, näitlejate hulka kuuluvad näiteks Haide Männamäe, Terje Rinne, Peeter Kaljumäe, Toomas Tross. Uuematest projektidest väärib tähelepanu “Kella viie teater”, kus etenduse kõrvale pakutakse ka suppi ja kohvi, samuti etendused “Tänu tulemast” (Fr. Tuglasest) ja “Paul Pinnat otsimas”. Mis teater?

 

 1. Kuidas nimetatakse planeedi või selle kaaslase näiva ketta valgustatud ja valgustamata osa piirjoont, mis muudab oma asukohta vastavalt taevakeha faasile. Kuu...... paistab tema pinna ebatasasuse tõttu sakilisena. Sama nime kannab ka üks eesti bänd.

 

 1. Selle 1949 sündinud jaapani kirjaniku teosed on muutunud maailmas üsna eripäraseks kirjandusnähtuseks. Kõik tema raamatud tõlgitakse kohe pärast ilmumist suurematesse keeltesse ning neid müüakse hämmastavates tiraa˛ides. Kuigi algul ei olnud ta oma kodumaal eriti populaarne, kuna tema raamatud olid kaasmaalastest kirjanike ning kriitikute meelest liiga “tavapäraselt popkultuurlikud ning täis triviaalsusi”, siis juba 1980ndate lõpul suutis ta oma romaani “Norra mets” (eesti k. 2006) müüa Jaapanis 2 miljonit eksemplari. Eesti keeles on ilmunud veel “Lõuna pool piiri, lääne pool päikest”. Kes?

 

 1. Selle USA sõjaväeüksuse peamiseks ülesandeks on võidelda terrorismiga. Tegemist on USA armee eliitüksusega, mis loodi 1978. aastal kolonel Charles Beckwithi poolt ning mille kohta käivat infot hoitakse enamasti salajas. Just selle üksuse siseselt moodustati 2001. aastal väiksem grupp, kes jahib üliohtlikke terroriste (bin Laden). Osaletud on enamikes USA sõjaväelistes operatsioonides, näiteks “Kõrbetormis” ning praegu Iraagis. Filmiajaloost on teada samanimeline film (1986, peaosas Chuck Norris) ja arvutimäng. Kuidas on selle üksuse nimi?

 

 1. Vaatamata oma noorusele (sündinud 1975) on ta juba üsna tunnustatud helilooja. Laiemale üldsusele on ta ehk enam tuntud lastesaate “Buratino tegutseb jälle” muusika autorina, samuti on ta ansambli “Genialistid” klahvpillimängija. Enam kogus ta tuntust eelmisel aastal Veljo Tormise “Raua needmise” arran˛eerimisega ansamblile Metsatöll ning Eesti Rahvusmeeskoorile. Hooajaks 2007/2008 on ta valitud RAMi resideeruvaks heliloojaks. Kõrvalvihjena võib öelda, et tuntud on ka tema vend, kes pälvis 2006. aasta Noore teadlase preemia ning on erialalt hematoloog-onkoloog. Nimetage nende ühine perekonnanimi?

 

 1. Selle spordiala loojaks oli 1936 Ameerika kehalise kasvatuse õpetaja George Nissen. Spordiala meile tuntud nimetus tuleneb itaaliakeelsest sõnast, mis tähendab lööki. USA sõdurid harrastasid seda spordiala Teise Maailmasõja ajal oma treenituse tõstmiseks. 1948 peeti esimesed Ameerika meistrivõistlused. Vaatemängulisus muutis ala peagi populaarseks ka mujal maailmas ja nii 1964 loodi rahvusvaheline alaliit FIT. 1976 lisati ala võistluskavva akrorada ja minitrampett. Ala on jõudnud ka olümpiamängudele. Esimesteks küsitava spordiala olümpiavõitjateks tulid venelased Aleksander Moskalenko ja Irina Karavajeva. Mis spordiala?

 

 1. Mis nime kannab maailmakuulus ameerika kohvikukett (rajatud 1971 Seattles), kes planeerib muuhulgas rajada ühe oma kohvikutest 2020 aastal Kuu peale? Nime on saanud ta Hermann Melville romaani „Moby Dick“ tegelase järgi, kes armastas kangesti kohvi juua.

 

 1. Sündinud Elistvere vallas, saanud 4 klassi kooliharidust. Tooma Sookatsejaamas ehitustöid korraldades teenitud rahaga pani aluse oma edaspidi jõudsalt kasvavale rikkusele. Tartu tulles hakkas lotjadega tartlastele küttepuid vedama, pani sõitma auriku Kesklinna ja Kvissentali vahet. Edaspidi hakkas kokku ostma juba maju. Tema säravamaks projektiks sai kino Athena rajamine. Uhke hoone sisustuse tellis ta skulptor Ferdi Sannamehelt. Hiljem aastad ja olud enam ei soosinud äritegevust ja oma eluõhtul oli ta Toomemäel pargivaht. Tema tütar oli Tartu Ülikooli kauaaegne farmakoloogiaõppejõud. Tema tütrepoeg on paraku seni tänases eesti elus rohkem siiski skandaalidega silma paistnud. Kes?

 

 1. See hiiglaslik vulkaanilisest kivimist sammasmonoliit kõrgub Belle Fourche jõe kohal keset Wyomingi lainjaid tasandikke. Moodustunud üle 50 miljoni aasta tagasi, jalamilt 264 m kõrge. Indiaani legend räägib 7 neiust, kes põgenesid suure karu eest tema tippu. Püüdes neile järele ronida, kriimustas karu tema külgedele sügavad vaod. Rahvauskumuse järgi pidavat aga kuri deemon seal tipus trumme taguma ja kõuehäält tegema. Filmis „Kolmanda astme kontaktid“ oli ta taustaks tulnukate maandumisplatsile. Mis nime see loodusime (rahvuslik monument) kannab?

 


 

 1. Tal ei ole ette näidata hiilgavat karjääri suurklubides ja isegi mitte koondisesärgis, kuid kuu aega kestnud kodusel MM-finaalturniiril 1990. aastal tõusis ta igaveseks itaallaste südametesse. Üllatuslikult MM-koondisesse kutsutud, tegi ta oma debüüdi esimeses mängus, pääsedes mängu vahetusest ja lüües otsekohe ka otsustava värava. Turniiri edenedes murdis ta ennast ka algkoosseisu ning lõi itaallaste jaoks väga olulisi ja tähtsaid väravaid, sealhulgas sepistas ta ka otsustava tabamuse penaltist pronksimängus inglaste vastu, tõustes kuue väravaga turniiri suurimaks väravakütiks. Hämmastaval kombel lõppes tähelend itaallaste staari jaoks sellesama MM-iga, sest peagi kaotas ta oma koha koondises ning ka klubikarjäär ei toonud midagi säravat. Ta lõi karjääri jooksul rahvuskoondise eest kokku seitse väravat, millest tervelt kuus sündisid sellesama MM-i jooksul. Kes?

 

 1. Vabariigi valitsus kiitis 2005 a. heaks 13 selle maakonna hoiuala kaitse alla võtmise. Nimetatud alad on oma loodusväärtuste tõttu arvatud Natura 2000 võrgustikku. Hoiualadel kaitstakse lindude, kalade, taimeliikide elupaiku. Kaitse alla kuulub puisniite, kadastikke, lamminiite, jõgesid, järvi, ojasid. Kaitsealade kogupindala on 28 075 hektarit, millest maismaad on vaid 187 hektarit. Pindalalt suurim hoiuala (27 180 ha) kannab Sahmeni nime. Kus viimane asub? Õige maakond – 1 punkt, täpne koht – 2 punkti.

 

 1. See eesti kunstnik on illustreerinud järgmised raamatud – „Sõnni Siim“, “Sinisirje linnuke“, „Himplike ja Pimplike“, “Peetrike“, “Kibekäppade küpsetuskojas“ jpt. Kunstniku enda sõnul meeldib talle kõige enam joonistada roosi. Nii üritabki ta pea igasse pilti roosiõiekesi sokutada. 2006 ilmus temalt autoriraamat “Meie õu“. Kes?

 

 1. Ta oli Põhjala mütoloogias üks kahest inimesest, kes elas üle Ragnaroki – viimsepäevavõitluse jumalate ja pimedusejõudude vahel, peites end mehega kosmilise pajupuu Yggdrasilli okste vahele. Temast sai uue inimsoo esiema. Tänapäeval Norras laialt levinud naisenimi. Mis nimi?

 

 1. Selles Vahemere-äärses linnas elab umbes 50 000 elanikku. Tegemist on populaarse turismisihtkohaga ning linna vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandisse. Selles linnas keelati mõnedel andmetel esimesena maailmas ära orjatöö kasutamine (1416). 14. sajandi algusest kuni aastani 1808 oli olemas linnanimeline vabariik, mis muuhulgas oli esimesi riike, kes tunnustas USAd. 1991. aastal sattus linn tõsise pommitamise ohvriks, mis hävitas ligi 63 protsenti kogu linna hoonetest, tänaseks on siiski enamus neist taastatud. Mis linn?

 

46. Järgnevalt kirjeldatud isikud kannavad kõik sama perekonnanime. Millist?

a) Kameruni jalgpallur, osalenud kolmel järjestikusel MM-il (1994-2002) oma riigi rahvuskoondises, teeninud leiba ka Euroopas jalgpalliklubides mängides;

b) indoneesia poliitik (sünd.1942), riigi asepresident, Golkari partei liider;

c) murdmaasuusataja, jõudis tänavusel  hooajal esmakordselt maailma paremikku, saades Sapporo MM-il käia ära ka autasustamistseremoonial;

d) eesti mälumängur, laulja (ansamblis Liinatsuraq) ja harrastusnäitleja (mänginud näit. kunstkärner Soini Lutsu „Tagahoovis“).

 

47. Tema esimene tosin eluaastat möödus Tallinnas ja järgmised seitse kuni keskkooli lõpetamiseni Karksi-Nuias. 1992-200 õppis TÜs, lõpetas eesti kirjanduse erialal. Esimeseks avaldatud proosapalaks sai groteskne nägemuspilt "Keeristorm Tartus". Ta on võitnud kaks korda Tuglase novelliauhinna (2000, 2002), välja andnud novellikogumiku "Vanameeste näppaja"(Betti Alveri auhind 2001) ja kogumiku "Härra Pauli kroonikad” (Eesti Kultuurkapitali proosapreemia 2001). 2005 ilmus raamat "Artur Sandmani lugu ehk Teekond iseenda teise otsa". Kes?

 

48. Sündinud 1933 Palal. Õppinud „Vanemuise“ balletistuudios ja 1953-55 Leningradi Koreograafiakoolis. 1949-50 oli „Vanemuise“ rühmatantsija, 1950-1971 „Estonia“ balletisolist, 1971-75 operetisolist ja aastast 1975 inspitsient. Mängis filmis „Keskpäevane praam“ heeringapüüdjat. Suuremad rollid olid printsirollid "Uinuvas kaunitaris" ja "Giselle'is", nimiosa "Kalevipojas". Esinenud varieteekavades, Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis. Kes?


49. Väikseim meil looduses elav kanalane. Seljal ja külgedel kribuline muster, milles leidub kollast, pruuni ja musta. Linnu pealaelt jookseb kuklasse helekollane triip. Tegutseb maapinnal taimestikku varjunult. Toiduotsinguil siblib maad. Kümbleb tolmus. Pesitseb enamasti ristiku-või viljapõllul. Saabub Eestisse aprilli algul. Kreekas peetakse seda lindu esimeseks kevadekuulutajaks. Kuna lind hakkab häälitsema õhtuvidevikus, saavad venelased tema laulu kuulma hakates käsu päevatööde lõpetamiseks ja puhkama asutamiseks. Vanad roomlased uskusid, et linnu aju söömine aitab langetõve vastu. Rahvauskumuse järgi linnu munade söömine suurendab rinnapiima hulka naistel. Mis lind?

 

50. Kelle (1563-1626) muusikat kuulete ja kes esitab?

 

Vastused:

 1. Arne Ader
 2. nereiidid
 3. Hans Kohala, kelgutamine (kahekelk)
 4. Elling (näitleja Kristel Elling)
 5. Auguste Renoir
 6. Sedan
 7. John Irving
 8. Olevi Kull (vend Kalevi Kull)
 9. Grenada
 10. Tõnis Palts (palts – läti k. lomp, loik)
 11. vesihernes
 12. Peeter Päkk
 13. Incognito
 14. Alfonso X ehk Alfonso Tark
 15. Kirsten Dunst
 16. strühniin
 17. Jürgen Rooste
 18. Alfred Hajos, I OM 1896 Ateenas
 19. Mandal
 20. Arnold Böcklin (1827-1901)
 21. laiujur
 22. Taivan
 23. Ron Howard
 24. gin
 25. Chris Cornell
 26. Reading
 27. Lilli Promet
 28. Fritz Haber
 29. EMMA (Espoo Museum of Modern Art)
 30. Magdalena Neuner
 31. jugapuu
 32. Varius
 33. terminaator
 34. Haruki Murakami
 35. Delta Force
 36. Tauno Aints (vend Alar)
 37. batuudihüpped (ehk trampoliinvõimlemine)
 38. Starbucks
 39. Jaan Otter
 40. Kuraditorn e. Devil's Tower
 41. Salvatore Shillaci
 42. Peipsi järv, Ida-Virumaa
 43. Asta Vender
 44. Liv
 45. Dubrovnik
 46. Kalla
 47. Mehis Heinsaar
 48. Väino Aren
 49. põldvutt
 50. John Dowland, Sting