1. Täna, 4. märtsil on selle kirjaniku sünniaastapäev. Ta on ka ainus eesti kirjanik, kellel nimeline tänav on kunagi Otepää linnas olnud. Praegu kannab see tänav Jakob Hurda nime. Kirjaniku enda kokkupuude Otepääga on piirdunud suvitamisega Pühajärve äärseses Kolga talus. Kes?

2.      Rooma ja Kartaago olid teatavasti vihased vaenlased. Siiski olid nad kord, aastal 279 eKr. ühise vaenlase vastu liidus. Selleks vaenlaseks oli kuulus valitseja ja väejuht (319-272 eKr.), kellele ei andnud rahu Aleksander Suure kuulsus ning üritas rajada samasugust maailmariiki Vahemere lääneosas. See väejuht oli eeskujuks näiteks Hannibalile. Kirjutas ka memuaarid ja mitmeosalise sõjakunsti õpetuse, mis pole kahjuks säilinud. Kelle vastu liitusid Rooma ja Kartaago 279 eKr.?

3.      Kahekojaliste heitlehiste või pooligihaljaste lehtpuude ja  -põõsaste perekond. Siia kuulub umbes 500 liiki peamiselt põhjapoolkera paras- ja külmvöötmes, eriti mägedes ja tundras. Lehed süstjad, vili on kupar. Eestis kasvab looduslikult 21 liiki. Näiteks kahevärviline.., liiv...,puna...,tuhkur..., kõrv.., hundi...., mustjas.... Kasvatatakse ka ilupuu või -põõsana ning neist rajatakse teeäärseid kaitseribasid. Vanasti tehti sellest puust sõjamehele kilbinahka hoidev kerge sõrestik. Puudest on osatud isegi musta ja kollast värvi saada. Eesti jämedaim selle perekonna puu kasvab Põlvamaal Rasina kiriku juures, ümbermõõduga 10,9 meetrit. Mis puu?

 1. 2005 jõudis kinoekraanidele USA film „Mees, kes tõusis jalule“. Film on omaaegse profipoksi maailmameistri elust, keda tunti hüüdnime „The Cinderella Man“(„Tuhkatriinumees“) all. Mees on sündinud 1905 New Yorgis „Saatana Köögiks“nimetatud linnajaos. Küsime selle profipoksi maailmameistri nime ja ka näitleja nime, kes teda selles filmis mängib.
 2. Mis auto on pildil? Sobiks küsida ka nii spordi-, looduse  kui kirjandusküsimusena.


 

 1. See iiri kirjanik sündis 1847. aastal Dublinis ning suri 1912. aastal Londonis. Ta on kirjutanud 18 romaani, millest eesti keeles on ilmunud kõigest 2 (neist viimane, Valge mao koobas 2004). Tegelikult oleks talle piisanud kirjutada vaid üks romaan, kuna see on ta nime teinud maailmakuulsaks ning surematuks. Kes?
 2. See on 17,8 ha suurune ida-lääne suunas ovaalne järv. Järve ümbruses on ulatuslik laugasraba. Järvest kagu pool paikneb 1,3 ha suurune Väike..., mida ümbritseb turbasamblaõõtsik ja milles on ilus puudega kaetud saar. Suurem järv on endine kaladeta umbjärv, kuhu alles 1930ndate lõpul kraavitamiste tulemusena kalad ilmusid. Kaladest esinevad järves haugid ja väga ilusad tumedad rasvased ahvenad. Kevadel ja sügisel peatuvad järvel luigeparved. Järv on esimene Baltimaadel uuritud rabajärv, mille kohta L. von zur Mühlen avaldas 1918 Saksamaal ulatusliku teadustöö. Mis järv?
 3. Esmamainimine 1187, linnaõigused 1239. Vanalinna (Altstadt) uhkuseks on kuldliistudega Goldenes Dachl, keiser Maxmilian I hauamonument, Hofkirche ja Hofburgi keisripalee. Linna peatänavaks on Maria-Theresia Strasse, mille lõpus kõrgub Triumfikaar, mis ehitati tulevase keisri Leopold II kihluse puhul 1765. Parim vaade linnale avaneb Bergiseli mäelt. Mis linn?
 4. Ta on sündinud 1958. aastal. Aastal 1990 lõpetas ta Eino Tambergi õpilasena Tallinna konservatooriumi kompositsiooni eriala. Ta on töötanud lauljana Eesti Filharmoonia Kammerkooris (19811988) ning laulnud vanamuusika ansamblites Vox Clamantis, Choeur Gregoriaen de Paris ja Heinavanker. Praegu töötab ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniosakonna juhatajana. Tema orkestriteos Opus 21 kammerorkestrile valiti 1996 heliloomingu rostrumil Pariisis esimese kümne hulka. Tema teostele on omane tugev sakraalsus ning müstilisus. 2004. aastal ilmus tal autoriplaat Be lost in the call. Kes?
 5. Kaksikvennad saavad väga harva seista koos olümpiamängude autasustamisel kõrgeimal astmel. Torino taliolümpiamängudel said Rootsi jäähokikoondise liikmetena kulla äravahetamiseni sarnased kaksikvennad. Mõlemad on sündinud 26. septembril 1980. Ka NHL-is on meestel sama koduklubi – Vancouver Canucs. Olümpia hokiturniiril kuulusid vennad ka ühte ründekolmikusse. Mis on vendade perekonnanimi?


 

 1. Sündinud 1930 Tallinnas. Lõpetas 1955 ERKI. Oli hiljem sama kooli ruumi- ja mööblikujunduse õppejõud. Temast kujunes 1960ndatel Eesti modernistlikumaid sisearhitekte. Kavandas paljude esindushoonete interjööre lähtudes Põhjamaade ruumikujunduspõhimõtetest. Näiteks Tartu „Vanemuise“ interjöör ja mööbel, Tallinna kohvikute „Pegasus“ ja „Tallinn“ sisekujundus, hotelli „Viru“ vestibüülide, restorani ja varietee kujundus. Kes?
 2. See lind (Fulica atra) on musta läikiva sulestiku ja valge laubakilbiga. Jälitab pesapaiga läheduses nii liigikaaslasi kui ka teisi linde, tekitades pidevat veesolinat. Pesa kujutab endast kuivanud taimevarte kuhja, mis rajatud veekogu lähedusse. Linnu käitumisele on iseloomulikud noogutavad pealiigutused ja valjuhäälne kisa õhkutõusmisel. Toitub veetaimede pehmetest osadest ja selgrootutest loomadest. Eestis rändlind, kes saabub märtsi lõpul ja lahkub novembris. Jahilind. Kes?
 3. Peterburis asuv Talvepalee on maailma tuntumaid barokkehitisi. Talvepalee läänetiivas asub luksuslik saal, mille kujunduses on kasutatud mitu tonni Uurali mägedest toodud vääriskive. Kullatud uksed, lae stukk-kaunistused ja uhke parkettpõrand annavad ruumile erilise pidulikkuse. Ajutine Valitsus pidas selles saalis 1917 istungeid ja siin saalis nad ka oktoobris bolševike poolt vangistati. Mis nime saal kannab?

14.  Sündinud Tallinnas 30. detsembril 1962. Lõpetas lavakunstikateedri 1988 (13. lend). Saanud A. Lauteri nimelise preemia 1995 ja teatrifestivali „Draama 99“ parima naisnäitleja preemia. Valik teatrirolle – Ala („Tango“), Nora („Nukumaja“), Saša („Pianoola“), Katherina („Tõrksa taltsutus“). Mänginud filmides „Nimed marmortahvlil“ ja „Stiilipidu“. Kes?

15.  Kuidas nimetatakse elektroonikaaparatuuris kasutatavat muudetava mahtuvusega kondensaatorit, millega häälestatakse võnkeringi? Mahtuvust saab muuta näiteks sektoritaolist elektroodi pöörates. Samamoodi kutsutakse ka aurulaevas kütja abi. Sama nime kandev riistapuu kuluks ka igale tublile aednikule ära.

 

16.  Sündinud 1977 Raplas. Õppinud Tartu Ülikoolis filoloogiat, spetsialiseerudes rahvaluulele. On TÜ doktorant rahvaluule alal. Esimene luulekogu „Kevad Astrahanis“ ilmus 2000. Avaldanud veel luulekogud „Simunapäev“ (2003), „Luigeluulinn“ (2004). Viimases ühendab kriitikute sõnul oma luules 12. ja 21. sajandi. Töötanud Mohni saarel majakavahina, saadud muljed kajastuvad luulekogus “Kaitseala“ (2005). Kuulunud kirjandusrühmitusse „Erakkond“. Tegutsenud ka tõlkijana – koos isaga eestistanud Robert Blay raamatu „Ürgmees“. Kes?

 1. Tänavusel murdmaasuusatamise MK-sarjal, mille üks võistluspaiku ka Otepää oli, on 2 põhisponsorit, kelle logosid kõikidel etappidel ka näha saab. Neist üks on juhtivaid soojustehnika tootjaid maailmas, asutatud 1917 Johan ....... poolt. Teine aga Austrias, Vorarlbergis, 1919 asutatud mahlatootja, kelle toodangut ka Eesti poelettidelt leida võib. Nimetage nende kahe firma nimed.
 2. Kõige levinumas kohalikus keeles – eve keeles tähendab riigi nimi meretagust. Riik on kujult kitsas riba, ulatudes rannikult sügavale sisemaale. Esimeste eurooplastena jõudsid siia Portugali meremehed 15. sajandi lõpul. Enne esimest maailmasõda oli Saksa protektoriaat. Sõja käigus okupeerisid ala Prantsuse ja Briti väed, kes territooriumi omavahel jagades poolitasid suure eve hõimu. 1960 riik iseseisvus, esimeseks presidendiks valiti Sylvanus Olympio. Riigi peamised ekspordiartiklid on puuvill, kohv ja fosforiit. Riigi jalgpallimeeskonna hüüdnimeks on „Raudkullid“. Mis riik?
 3. Sündinud 4. oktoobril 1946 üheksalapselise pere vanima tütrena. Esimene osa filmis „Joe“(1970). Tuntuks sai oma tollase elukaaslase Louis Malle filmidega „Pretty Baby“ ja „Atlantic City“. Näitleja võitis Oscari nunna rolli eest filmis „Surmamõistetu“(„Dead Man Walking“), mille lavastajaks oli tema praegune abikaasa Tim Robbins. Eesti filmisõbrad peaksid teda mäletama ka filmidest „Klient“, „Lorenzo õli“ja „Väikesed naised“. Ta on olnud ÜRO Lastefondi hea tahte saadik. Kes?
 4. Kuidas kutsutakse Alpi põhjapoolsetes orgudes kevadeti puhuvat sooja ja kuiva tuult?

 

21. Selle Kopenhaagenis asuva lossi rajas kuningas Christian IV 17. sajandi alguses. See oli kuninga lemmikloss ja siin ta ka 1648 suri. Loss on tänaseni säilitanud oma originaalse välimuse, olles pääsenud nii tulest kui sõdadest. Taani renesanss-stiili kaunimate ehitiste hulka kuuluvana on jätkuvalt suur turismimagnet. Küsimus peaks sobima ka jalgpallisõpradele. Mis nime loss kannab?

  22.

Prantsuse maalikunstnik ja graafik, rokokoo esindajaid. Oli a-st 1761 Kuningliku Maalikunsti- ja Skulptuuriakadeemia direktor. 1765 sai Louis XV õukonnakunstnikuks. Viljeles eeskätt heledakoloriidilisi mütoloogiaainelisi ja idülliliste karjasestseenidega maale. Lõi ka graatsilisi akte, teatridekoratsioone ja gobeläänikavandeid manufaktuuridele. Kes?

 

      23. Eesti Vabariigi üheks ilusamaks rahaks on peetud eesti neiu pildiga 10-kroonist rahatähte, mida I korda trükiti 1928. Valmis pangatähe jaoks saadi paber Lätist, nimi Rootsist. Millisest riigist osteti aga 800 000 marga eest sügavtrükimasin?

 

24. 5. septembril 1972 toimus Müncheni OM-il olümpiamängude ajaloo üks traagilisemaid sündmusi, kui araabia terroristid sooritasid koidikul rünnaku Iisraeli võistkonna majutuspaika. Traagiliste sündmuste käigus hukkus 11 Iisraeli olümpiakoondise liiget. Kuulus filmilavastaja Steven Spielberg on juhtunust teinud filmi „München“. Mis nime rünnaku sooritanud terrorirühmitus kandis?

 

25. Kes laulab?

 

 1. Seda viinamarjasorti nimetatakse üheks kapriissemaks, kuna ta on äärmiselt tundlik nii kahjuritele kui ka äkilistele ilmamuutustele. Samas on ta äratuntava lõhna, maitse ning iseloomuga, millist ei ole ühelgi teisel sordil. Maitses domineerivad maasikas ja kirss. Küpsemiseks vajab see sort suhteliselt palavaid päevi ning jahedaid öid. Kõige kuulsamat veini kääritatakse neist marjadest Burgundias, kuid väga head klimaatilised tingimused on ka USAs Oregonis. See viinamarjasort oli lemmikuks ka filmi „Külili“ (Sideways) peategelasele. Mis viinamarjasort?
 2. Teda loetakse 20. sajandi Briti draama suurkujuks. Oma esimese näidendi (Vote, vote, vote for Nigel Barton 1965) kirjutas ta peale ebaõnnestunut kandideerimist parlamenti. Tema teosed tekitasid kriitikutes suurt vastukaja ning BBC pani tema näidendi Väävlipulber siirupiga (Brimstone and Treacle 1978) 11 aastaks jumalateotuse eest keelu alla. Näidendist tehti 1982. aastal ka samanimeline filmiversioon, kus peaosa mängis Sting. Küsime dramaturgi nime (abiks võib olla ka mõtlemine populaarsete kirjanduskangelaste peale).
 3. Esimese ristisõja ajal ja järel rajati Lähis-Idas 4 kristlikku riiki – Jeruusalemma kuningriik, Antiookia vürstiriik ja kaks krahvkonda. Nimetage nende krahvkondade nimed, mis tuntuks saanud nende pealinnade järgi.
 4. Tehnikateadlane ja füüsik, sündinud 1884. Olnud Zürichi ja Brüsseli tehnikaülikooli professor. Konstrueeris 1929-1930 kinnise gondliga stratostaadi, millega tõusis 1932 16 940 meetri kõrgusele. 1953 laskus koos pojaga Türreeni meres oma konstrueeritud batüskaafiga „Trieste“ 3150 meetri sügavusele. Tema poeg Jacques laskus koos USA mereväeohvitser Donald Walshiga batüskaafiga „Trieste 2“ 1960 Mariaani süvikusse sügavusele 10910 meetrit. Kes?

30.  Läti rahvuslind on linavästrik ja rahvuslill härjasilm. Peale selle on meie lõunanaabrid valinud ka oma rahvusputuka ja seda juba 1991 aastal. Putuka lätikeelne nimetus on marite, mis tulnud maajumalanna Mara nimest. Marite on ka Lätis levinud tüdrukunimi. Läti rahvusputuka nime (tõsi, ühes teises keeles), on valinud oma esinejanimeks ka ajakirja FHM poolt Läti 2005 seksikaimaks naiseks valitud laulja. Kes on Läti rahvusputukas? 

 

31.  Teda võib kahtluseta lugeda Jaapani kuulsamaiks heliloojaks. Ta sündis Tokyos 1930. aastal ning oli muusikas peamiselt autodidakt. Esimene rahvusvahelist huvi äratanud teos oli 1957. aastal loodud Reekviem. Tema muusikat kirjeldatakse enamasti kui väga peene tämbri- ning värvitajuga. Teda on enda sõnul enam mõjutanud Debussy ja Duke Ellington, kuid samuti ka Jaapani loodus. Ka tema teoste pealkirjad on sageli seotud loodusega (Rain tree sketch, Between the tides). Ta on loonud ka filmimuusikat näiteks Akira Kurosawa filmile Ran. Helilooja suri Tokyos 1996. aastal. Kes?

32.  Küsime ühist nime: a) Prantsusmaale kuuluv saarestik Vaikses ookeanis (halduskeskus Mata-Utu); b) kanton Šveitsis (siin asub näiteks talispordikeskus Zermatt); c) John .......... - inglise matemaatik,integraalarvutuste arendaja; d) inglise moebränd; e) inglise kuningakojas segadust tekitanud naise eesnimi?

33.  See 1961 sündinud mees on nüüdisaja Kanada tuntumaid romaanikirjanikke. Ta määratles esimesena X-generatsiooni – ideed ja tulevikuperspektiivid minetanud põlvkonna, kelle sünniajaks lahterdavad demograafid aastad 1960-1980. „X-generatsioon“ ongi autori läbimurdeteos, mis räägib kolmest California kõrbes elavast sõbrast. Romaani keel kubiseb vihjetest pop- või rämpskultuurile. Teos ilmus 2005 ka eesti keeles. Veel on eesti keeles avaldatud tema teos „Tüdruksõber koomas“. Kes?

 1. See on ühe- või mitmeaastaste rohttaimede perekond. Eestis kasvab 17 liiki. Eestikeelse nime sai Juhan Kunderilt selle järgi, et taime kasutati vanasti maa-aluste vaimude poolt tekitatud vistrike vastu, mis tekkisid maa peal lamamisest. Taime saksakeelsest nimest lähtuvalt on meil rahvasuus teda kutsutud ka mehetruuduseks. Taime õis on avatud vaevalt päeva ja juba järgmisel hommikul avaneb uus sinisilmne õis. Mis taim?
 2. Sündinud 1933 Tallinnas. Lõpetas 1958 TRÜ arstiteaduskonna. Tuli juba abituriendina 10-võistluses ja veepallis eesti meistriks. Kokku on mees võitnud eesti meistritiitli kergejõustikus 8 korral – neist kolm korda kümnevõistluses ja kaugushüppes ning korra odaviskes ja tõkkejooksus. Olnud 10-võistluses NL koondise kandidaat ja hiljem koondise arst. Hinnatud nõelravispetsialist tänapäeval. Tema abikaasa Reet on rahvusvaheliselt tunnustatud iluvõimlemistreener ja -kohtunik. Kes?

 

 

 1. Linn Itaalias Lombardias Ticino jõe ääres. Oli ajalooliselt Langobardide esimene pealinn, kes rajasid 6. sajandil siia oma õukonna. Linnas on kroonitud nii Karl Suur kui ka Friedrich Barbarossa. Linna all peetud lahingus 1525 lõi Karl V armee prantsuse vägesid ja vangistas kuningas Francois I. Tuntumad vaatamisväärsused on San Michele kirik ja linna lähistel asuv Certosa klooster. Ülikoolilinn (asut. ülikool juba 1361 a.), mille kuulsaim õpetlane oli Alessandro Volta. Mis linn?
 2. Jõgi Brasiilias, Amazonase parempoolne lisajõgi, pikkus koos Mamorega ligi 3200 km, millega kuulub Lõuna-Ameerika pikimate jõgede hulka. Vulkaaniline saarestik Atlandi ookeanis, mille kandsid merekaardile 1419 G. Zarco ja T. Vaz. Mis on nende geograafiliste objektide ühine nimi?
 3. Luuletuse sünni kohta kirjutab autor ise nii – „Lembeleek ei vuhvatanud enam kunagi nii kõrgele, paari päeva pärast sõitis S. Tallinnast ära ning ka mind hakkasid järjest tungivamalt kutsuma Otepää järved. Juulikuu viimasel päeval olingi juba Otepää-mail ja kirjutasin igatsuslaulu „Sind otsides“. Tänaseks on see Gennadi Tanieli loodud viisi ja Tõnis Mägi sugestiivse häälega sisselauldud lugu saanud ka eesti kergemuusika klassikaks.“ Kes on laulu sõnade autor?

39.  Ta sündis Londonis ning juba 3-aastaselt hakkas isa talle kreeka keelt õpetama. 8selt oli ta lugenud Platonit, Diogenest ja Xenophoni originaalis. Tema peateosed on Poliitilise ökonoomia alused (1845), Vabadusest (1859) ja Utilitarianism (1863). Ta ise pidas end sotsialistiks ja mida vanemaks ta sai, seda enam on ka tema töödes näha kaldumist sotsialismi poole. Näiteks ei pidanud ta eraomandit lõplikult puutumatuks ja pühaks, vaid pidas sotsiaalse heaolu suurendamise nimel täiesti mõeldavaks selle asendamist mingi muu süsteemiga. Kes?

40.  Torino taliolümpial ei jäänud erinevalt põhjarahvast soomlastest ilma kuldmedalita isegi Rohelise mandri – Austraalia esindajad. Ainsa kuldmedali lõunapoolkerale viis Dale Begg-Smith. Mis spordialal ta olümpiavõitjaks tuli? Palume vastata võimalikult täpselt. Nimetatud spordialal jäi napilt hõbemedalile just soomlane Mikko Ronkainen.

41.  Elab kõrgel mägedes, tema koduks on rusukalle. Igal rusukaldel vilistavad üksielavad loomad oma territooriumi kaitsmiseks. Territooriume asustavad vaheldumisi eri soost loomad. Tavaline territoorium on ligi 600 ruutmeetrit, seal on toitumispiirkond ja koobas maa alla kaevatud käigus või kaljupraos. Talveks varuvad hoolega toitu, kuivatades taimi, seejuures valides just neid, mis ei lähe mädanema. Kerratõmbunud loomal on kumer munajas kehakuju, ta karv on pruunides toonides. Elab Põhja- Ameerikas. Mis loom?

42.  Selles osariigis elab 6,4 miljonit inimest ning pindala on üle 27 000 m2. Ta on üks USA progressiivsemaid, kuna oli esimene osariik, kes keelustas orjapidamise ning samuti ainuke, kus on lubatud homoabielud. Osariik sai nime indiaani suguharu järgi ning tähendab tõlkes „suure künka paik“ Osariigist on pärit muuhulgas 4 USA presidenti, Emily Dickinson, Edgar Allan Poe, Samuel Morse, Matt Damon. Mis osariik?

43.  Sündis 1965. aastal Raplas. Lõpetanud 1985 G. Otsa nimelise muusikakooli. Kui enamasti näeme teda löökriistade taga (näiteks ansamblites L’Dorado ja Ultima Thule), siis sama osav on ta ka vokaalselt – kuulub vokaalgruppi Kiigelaulukuuik. Esitas muuhulgas  koos Evelin Samueliga 1996. aasta Eesti Eurolaulu eelvoorus dueti „Kaheksa näoga kuu”, mis küll eelvoorust kaugemale ei pääsenud. Kellest jutt?

 1. Kreeka mütoloogias oli ta Odysseuse abikaasa. Mehe kojutulekut oodates hoidis ta oma kosilasi eemal ettekäändega, et koob valmis Odysseuse isa Laertese surilina. Öösel salaja harutas naine aga päeval kootu üles. Kui teenijatüdruk ta reetis, lubas abielluda sellega, kes tõmbab Odysseuse vibu vinna ja laseb noole läbi 12 kirvesilma. Loomulikult suutis seda vaid koju jõudnud Odysseus ise. Mis oli truu naise nimi?
 2. Ta tõi naiste tennisesse uue moe. Nii mängis ta 1919 Wimbledonis käisteta särgis ja vaevu põlvi katvas seelikus, mis oli tollal ilmselge  häbematus. Ka armastas ta mängu pingelistel hetkedel närvipinget maandada brändit rüübates. Glamuursele elule vaatamata tuli ta mitmekordseks Wimbledoni meistriks, võitis ka Pariisi lahtistel ja tuli 1920 kahekordseks olümpiavõitjaks. Tema erilist võitlusvaimu tõstis esile ka kirjanik Hemingway. Tänapäeval kannab üks Roland Garrosi tennisekompleksi väljakuid daami nime. Kes?

 

 1.  Sündis 1881 Tallinnas. Õppis a-st 1900 Peterburis Stieglitzi kunstikoolis, käis 1906-09 Euroopas end täiendamas. Oli eesti esimesi kutselisi teatrikunstnikke, töötades 1913-20 „Estonias“ ja 1926-27 Draamateatris. Halva tervise tõttu loobus teatritööst ja pühendus maalikunstile, luues peamiselt maastikumaale ja linnavaateid. Oli üks viiest valitud kunstnikust, kel paluti teha 1926 eesti krooni kavandeid ja 1937 teenetemärgi kavandit. Maale: „Nüpli järv“, „Petseri“, „Toledo õu“, „Maastik järvega“. Kes?

 2.  Lihaka risoomiga mitmeaastased rohttaimed võhaliste sugukonnast. Looduslikult kasvavad Aafrikas niisketel ja soostunud aladel. Üliniisketes oludes saavad kasvada tänu lehtedes olevatele õhuavadele, kust liigne vesi välja imbub ja risoomi koguneb. Vihmaperioodile järgnev kuiv aeg elataksegi üle risoomi varutud vee arvel. Kodumaal peetakse neid umbrohtudeks ja kutsutakse sealiiliateks. Eestis kasvatatakse teda aga toa- ja lõikelillena. Mis lill?
 3. Esimesed teated mõisa kohta (Kadvel) aastast 1506. Kuulus 16. sajandil Lodedele, kes ehitasid ta välja vasallilinnusena. Oma praeguse klassitsistliku välimuse sai mõisahoone 19. sajandi alul.1997 renoveeritud mõisas asub praegu Vilsandi Rahvuspargi keskus. Mõisaga sama nime kannab tegelaskuju Epp.... August Gailiti romaanis „Karge meri“, keda teose järgi tehtud samanimelises eesti filmis mängib Raine Loo. Mis mõis?
 4. Kes on pildil olev kaunis naine?

 5. Helilooja ja teos?

 

Vastused:

1. Eduard Vilde

 1. Pyrrhos
 2. paju
 3. James J. Braddock, Russell Crowe
 4. Suzuki Swift
 5. Bram Stoker
 6. Pakasjärv
 7. Innsbruck
 8. Toivo Tulev
 9. Sedin – Henrik ja Daniel
 10. Väino Tamm
 11. lauk ehk vesikana
 12. Malahhiitsaal
 13. Anne Reeman
 14. trimmer
 15. Kristiina Ehin
 16. Viessmann, Rauch
 17. Togo
 18. Susan Sarandon
 19. föön
 20. Rosenborg
 21. Francois Boucher
 22. Austria
 23. Must September
 24. Laura Põldvere
 25. Pinot noir
 26. Dennis Potter
 27. Tripoli, Edessa
 28. Auguste Piccard
 29. lepatriinu (kakstäpp-lepatriinu)
 30. Toru Takemitsu
 31. Wallis
 32. Douglas Coupland
 33. mailane
 34. Heino Tiik
 35. Pavia
 36. Madeira
 37. Oskar Kruus
 38. John Stuart Mill
 39. küngaslaskumine ehk mogul
 40. pika ehk ameerika viiksjänes
 41. Massachusetts
 42. Toomas Rull
 43. Penelope
 44. Suzanne Lenglen
 45. Roman Nyman
 46. kalla
 47. Loona
 48. Heidi Klum
 49. Ravel „Valss“