1.    See mitmekülgne mees on sündinud 1971. aastal Tartus. Hariduselt disainer, tegeleb ta põhiliselt reklaamialal. Ta on avaldanud 2 luulekogu (neist värskeim ilmunud eelmisel aastal, esimene luulekogu „Ja sisalikud vastasid“ valiti 2003. aastal eesti 25 kaunima raamtu hulka), kirjutanud kriitikat, töötanud ajakirjas Magneet, illustreerinud raamatuid ja joonistanud koomiksit “Kosmoserotid” Eesti Ekspressile. Küsitava vend elab Otepääl, mängupaigast paari sammu kaugusel, naabermajas. Kes?

 

2.    Küsitav kihelkond moodustati 1220ndatel aastatel. Kihelkonnakirik valmis arvatavasti 1270. aastatel ja pühitseti Neitsi Maarjale, keda kutsuti ka „Suursugune Maria”, mille ladinakeelsest nimekujust tuleb tänapäevase valla nimi. Kirikus on mitmeid tähelepanuväärseid muinsusobjekte nagu kantsel ja altar koos maaliga aga ka lääneseinas olev roosaken, mis üks esimesi sellelaadseid Eesti kirikuarhitektuuris. 1516. aastal asutati kiriku juurde ordumeister Plettenbergi korraldusel kirikumõis. Kihelkonna hiilgeaegadel on selle territooriumil olnud tervelt 30 mõisa. Kultuurielu alusepanijaks peetakse pastor Alexander Leopold Paulsenit. Sajandivahetusel asutati valda karskusselts “Sõudja” ning puhkpilliorkester. Millise tänapäevase vallaga on tegemist?

 

3.    See taim kuulub nelgiliste sugukonda. Ta on roosakaspunaste kuni lillakate õitega, kleepuva varrega

mäenõlvadel ja niitudel kasvav taim. Eelistab lubjavaest liivakat pinnast. Rahvasuus on taime nimedeks ka unilill ja kurjakupjapisarad. Oma dekoratiivsuse tõttu soovitatatakse teda kasvatada ka iluaedades.Ühes Eestimaa linnas asub selle nimega lasteaed. Mis taim?

 

4.    Keda või mida kutsutakse USA Iraagi suhetes SWORDS (Mõõgad)?

 

5. See võimas linnus asub Genfi järve saarel. Linnust hakati rajama juba 9. sajandil, et valvata kitsast

teed järve ja mägede vahel, mis viis üle Sankt Bernhardi kuru ja ühendas nii Itaaliat Euroopaga põhja pool Alpe. Algselt kuulus linnus Sioni piiskoppidele. Alates 11. saj. algusest oli see Savoia hertsogite läänivaldus. Kõige väljapaistvamad hooned kerkisid 13. sajandil, kui ehitusmeistrina tegutses Pierre Mainier. 16.sajandil kasutati linnust vanglana, siin istus aastaid ahelates Francois de Bonnivard – Šveitsi patrioot ja ajaloolane, kes kirjutanud ka Genfi kroonika. Tema oligi prototüübiks lord Byronile tuntud poeemi loomisel.      


 


Mis linnus?

 

6.  Alustas sportimist õpetaja Bernhard Lillemäe juhendamisel. Võitis 1962 Eesti meeskonnas

NL-i mitmepäevasõidul hõbeda. On tulnud kuuel korral krossi- ja maanteesõidus Eesti meistriks.

Töötab praegu Audentese Otepää Spordikoolis treenerina. Tema abikaasa on 10-kordne Eesti meister ujumises. Tema isa on samuti tuntud spordimees, osalenud OM-il ja võitnud EM-il hõbemedali. Nimetage selle spordiperekonna nimi?

 

7.    See kirjanik on sündinud 1960. aastal. Ta on kirjutanud suhteliselt vähe, kõigest kaks romaani, kuid see-eest on mõlemad maailmakuulsad. Esimene ilmus 1993. aastal ning kandis pealkirja „Virgin suicides” („Süütud enesetapud”), mille alusel väntas Sofia Coppola ka Eestis linastunud samanimelise filmi. Teine romaan, mille peategelaseks on hermafrodiit, sai 2003. aastal Pulitzeri preemia. Kes on see praegu hoopis Berliinis resideeruv kirjanik?

 

8.    See rahvuspark asub Suurbritannia edelaosas. Suurema osa pindalast hõlmavad turbaga kaetud nõmmrabad. Rahvuspargi vapiloom on poni. Siin ringi uitavaid poolmetsikuid ponisid mainitakse juba 11. sajandi kroonikates. Siia soode keskele rajati kurikuulus vangla Napoleoni vastastes sõdades vangivõetuile. Vangla personali majutamiseks rajati Princetoni küla, mis on selle piirkonna suurim asustatud punkt. Siinne karm ja saladuslik loodus on erutanud kirjanike fantaasiat ja olnud taustaks müstilistele lugudele (A. Conan Doyle “Baskerville'ide koer“). Mis on rahvuspargi nimi?

 

9.    Lõuna-Eestist pärit kunstnik õppis Tartu Kõrgemas kunstikoolis “Pallas“ maali ja graafikat majanduslikel põhjustel kahel perioodil (1928-32) ja (1935-39). Tema üheks peatööks on mitmevärviliste puugravüüride sari „Lõuna-Eesti inimene ja loodus“ (1942-43), mille eest sai Saksa okupatsiooni ajal toonase Haridusdirektooriumi korraldatud võistlusel I preemia. Ta on ka raamatuid illustreerinud.1987 avati USA-s Oaklandis temanimeline restoran-galerii. Kes?

 

10.               Sündinud 28. septembril 1987 Houstonis, Texases. Juba 6-aastasena esines balletitrupis, kohe järgnesid telereklaamid. Esimene filmiroll oli 1997 miniseriaalis „Ustav naine“. Laiema tuntuse tõi seriaal „Lizzie McGuire“, mida näinud ka eesti televaatajad. 1999. a. sai parima noornäitleja auhinna. Osalenud filmides „Agent Cody Banks“, „The Cinderella Story“. Olnud edukas veel muusikas. Esimene sooloalbum kandis nime „Metamorphosis“. Saanud erinevaid muusikaauhindu (World Music Awards 2004 parim uus naisartist). Kes? Tõsisemale inimesele vihje- sama perekonnanimega jalgpallur mängib Meistrite Liigas ühes Briti klubis.


 


11.  See puu eelistab kasvamiseks niiskeid või lausa märgi paiku. Nii võib teda leida üleujutatavatel jõe- ja ojalammidel. Lodud on talle lausa parim kodu. Siiski kohtab puud ka kuivemal maal, ta kinnistab luiteliiva ja loob soodsat kasvukeskkonda kivipuistangutel. Kasvab kuni 30 meetri kõrguseks ja tema iga ulatub 150 aastani. H. Relve andmetel kasvab Eesti jämedaim selle puu esindaja Harjumaal, Kurna mõisa pargis. Temast tehti talutaredesse kappe, kummuteid, toole, laudu. Küla puutöö meistrid kutsusid teda vaese mehe mahagoniks. Puidu iseärasuseks on veel see, et niiskes paigas või lausa vees seistes, ei lähe ta mädanema. Seetõttu kasutatakse teda vesiehituste rajamisel, näiteks on suur osa vaiadest, millel seisab Veneetsia vanalinn, sellest puust. Mis puu?

 

12.  See Eesti noorema põlve helilooja on sündinud 1971. aastal. Ta on lõpetanud Muusikaakadeemia kompositsiooni eriala Raimo Kangro juhendamisel ning omandanud samas magistrikraadi Jaan Räätsa õpilasena. Ta võitis 1994. aastal maineka konkursi "European Young Composer". Sama palju kui heliloojana on ta tuntud ka lauljana, laulab vanamuusikakollektiivides “Heinavanker” ja “Vox Clamantis”. Ta on kirjutanud palju lastemuusikat, näiteks lasteooper “Pomm” ja “Mina – Napoleon!”, kuid tema loomingus ei puudu ka tõsisem pool. Hiljuti kuulutati küsitav Heino Elleri preemia nominendiks. Kes?

 

13. 1830. aasta Juulirevolutsiooni käigus oli sunnitud Prantsuse kuningas Charles X võimust loobuma.

Eugene Delacroix on seda sündmust kujutanud oma maalil „Vabadus viib rahva barrikaadidele.“

Uueks kuningaks sai Bourbonide dünastia nooremast Orleansi harust põlvnenud mees. Ta oli loobunud hertsogitiitlist ja võitles Egalite nime all 1792-93 revolutsioonivägedes. Teda kutsuti kodanlaste kuningaks ja tema võimuloleku perioodi tuntakse juulimonarhia ajajärgu nime all. Kukutati veebruarirevolutsiooni käigus 1848. a. ja ta põgenes Suurbritanniasse. Kes?

 

14. Sündinud 13. juulil 1974. Elukoht Monaco. Esimese GP-sõidu tegi 1997. a. Austraalias Minardi autol, lõpetades 9. kohaga. Esimese võidu sai 2004. a. Monaco GP-l Renaulti värvides. 2005 a. alguseks oli osalenud 130 GP- sõidul. Parimaks tulemuseks on aasta kokkuvõttes jäänud 6. koht. Olnud ka kardisõidus maailma- ja Euroopa  meister. Kes?

 

15. See jook sündis aastal 1888. Just siis õnnestus noorel ettevõtjal luua täiesti uus omapärane jook, mis saigi oma nime just  tema looja perekonnanime järgi. Pikki kuid katsetas mees veinidestillaadi segamist teiste komponentidega, kuni töötas välja joogi salapärase valemi. Saadud jooki vääristasid tema looja kodumaa parimad muskaatviinamarjad. Jooki pärjati mitmete auhindadega, ta jõudis ka Inglise kuninga George I lauale. Pärast destilleerimiskoja avamist Odessas hakkas ka Vene tsaar Aleksander III jooki tarbima. 1895 avati tehas ka Konstantinoopolis ning 1900 jõudis jook Ameerikasse. Eestis on joogi reklaampiltidel olnud modelliks ka näiteks Urmas Ott. Mis jook?

 

16. Sündis 1952 nimeka punakirjaniku ja näitlejanna lapsena. Hariduselt ajakirjanik. Hakkas kirjutamisega tegelema haiglas pärast toibumist raskest operatsioonist. Kirjanik on väga produktiivne, kirjutades ligi 600 lehekülge päevas. Kirjanik ise on oma teoseid nimetanud antidepressantideks tänapäeva stressis inimestele. Tema raamatutes on peategelaseks erauurija Daša Vassiljeva. Viimastel aastatel on paljud tema teosed ilmunud ka eesti keeles. Näiteks „Bassein krokodillidega“, „Ketsides kummitus“, „Maniküür laibale“, „Rahakas kärnkonn“. Viimasena ilmunud „Ka hambaarstid nutavad“ raamatus on üheks tegelaseks hambaarst Vladimir Reznitšenko, kes on nimekaim kunagisele vehklemiskuulsusele. Kes?

 

17. Saksa arstiteadlane Paul Ehrlich – immunoloog, biokeemik, Nobeli preemia laureaat (1908) ja jaapani bakterioloog Sahachiro Hata leiutasid 1910. aastal ühele väga ohtlikule nakkushaigusele ravi. Mis haiguse vastu mis ravim leiutati?

 

18. Sündinud 1940. Ta on mänginud filmis „Võsakurat“ metsavahti, „Tuulte pesas“ metsavenda,„Corridas“kolhoosi esimeest. Esinenud „Vanemuise“ laval kirjanik Jaan Oksa osas. Olnud abielus kirjanik Maimu Bergiga. Kirjutanud teatrikriitikat. Olnud kaasstsenarist ja teksti esitaja Tartut tutvustavas dokumentaalfilmis (1980). Kaasautorina kirjutanud meditsiiniõpiku (1981), millega võiks tutvuda iga tõsine mälumängur. Kes?

 

19.  Aastast 1885 Saksamaa koloonia. Peale I maailmasõda Belgia koloonia. Sõltumatuks sai 1962. a. Rahvastikust moodustavad 85% hutud, 14% tutsid ja 1% pügmeed. Põhiline majandusharu põllumajandus. Ekspordis esikohal kohvioad. Peamine ühendus välismaailmaga toimub pealinna rahvusvahelise lennuvälja ja Taganjika järve kaudu. Tähtsamad linnad peale pealinna veel Gitega ja Muyinga. Riigil on olemas oma olümpiavõitja Atlanta OM-lt 1996. a. Mis riik?

 

20. Ta oli Arese poeg, Traakia kuningas. Tema metsikud hobused sõid inimesi. Herakles taltsutas nad, saates nii korda ühe oma kaheteistkümnest vägiteost. Mehe lõpp oli hirmus – tema enda hobused kiskusid ta lõhki. Seda vägivaldset stseeni on oma maalil kujutanud prantsuse kunstnik Gustave Moreau. Kes?


 

 


21. Ta oli ainus Rootsi sportlane, kes võistles I OM-l Ateenas 1896. a. Parimaks saavutuseks jäi seal  IV koht kõrgushüppes 3 USA atleedi järel. Mis napilt ei õnnestunud temal, nimelt võita olümpiamedal,õnnestus samal alal sama perekonnanime kandval sportlasel palju aastaid hiljem. Mis oli Rootsi esimese olümplase nimi?

 

22.  See järv asub Pärnu madaliku lääneosas. Kaldad on madalad ja soised, vesi pruunikas, halva läbipaistvusega. Sissevool kraavidest ja ojadest, välja voolab Paadermaa jõgi. Järvel asus peale II Maailmasõda Nõukogude pommituslennukite õppepolügoon. Enn Vaino meenutab oma raamatus„Raketigarnison“- “Järvel sõitis ringi kaater, vedades trossi otsas parv-märklauda, mida noored lendurid üritasid tabada. Parve vedava kaatri kapten oli keegi Stalini-aegne kurjategija, kes püüdis oma elu ohtu seades amnestiat välja teenida. Mis järv?

 

23. Esimesena tõestasid selle elemendi olemasolu saksa teadlastest abielupaar Noddackid. Elemendile nime andes said nad inspiratsiooni oma kodumaalt. See on hõbehall metall, vees ja õhus püsiv. Kasutatakse sulamikomponendina, temast tehakse elektronaparaatide detaile, termopaare, tehiskaaslaste kuumakaitsekraane, naftatööstuses tõhus katalüsaatorina. Looduses leidub kaduvvähe. Mis element?

 

24. Sündinud 1955. a. Stuttgartis.Oma tuntuimad filmid teinud aga Hollywoodis. Neist esimene oli 1992  „Universal Soldier“. Tuntuimatest võiks nimetada veel „Iseseisvuspäev“(1996),„Godzilla“(1998), „Patrioot“(2000). Viimane, meiegi kinodes näidatud film, kujutab uue jääaja algust maakeral -  „Päev pärast homset“ (2004). Intervjuudes on mees kinnitanud, et ise ta nii naiivne nagu tema filmid ei ole. Kes? Sama perekonnanime kandnud mees on 1966 aasta MM-il jalgpallis tulnud 2. kohale oma riigi koondisega.

 

25. Kuulete nimilugu 1973. aasta Bondi-filmist „Live nad let die“. Küsime solisti ning ansamblit.

 

26. Isa Kingsley sündis 1922 Londonis. Töötas inglise keele lektorina Swanseas Cambridge'is ning on Bookeri preemia laureaat. 1990 ülendati rüütliseisusse. Kirjutanud muuhulgas ka raamatuid James Bondist („James Bondi toimik“, „Päikesekolonel“). Eesti keeles on temalt ilmunud näiteks„Õnneseen Jim“. Kirjanik on ka tema poeg Martin, kes sündinud 1949. Temagi on kirjanduspreemiaid saanud (Maughami preemia). Eesti keeles on kirjanikult ilmunud „Surnud lapsed“ ja „Koba Kohutav“ (viimane sisaldab Stalini tegude analüüsi). Küsime nende kirjanike ühist perekonnanime?

 

27. 13. aprillil 1943 teatab Berliini raadio maailmale uudise, mis tugineb Smolenskimaa metsades asuvast Saksa väeosast saadud andmetele. Sündmuspaigale sõidavad mitmete riikide (näiteks Rootsi, Portugali) ajakirjanikud. Teade põhjustab Hitleri-vastaste koalitsioonijõudude omavahelistes suhetes tuntavaid sisepingeid. Mis oli uudise sisuks?

 

28. Sündis Amsterdamis, kuid oma produktiivsemad tööaastad veetis Antverpenis. Maalinud köögi-ja turustseene, kompositsioone talupoegade elust, usuteemalisi maale. Tema natüürmorti „Lihapood“ võis pidada omas ajas revolutsiooniliseks tööks. Kunstniku vaikeludes on sageli varjul religioosne lugu, tavaliselt asub see maali keskel. Teoses „Lihapood“ on selleks Püha Perekond – Joosep juhtimas eesli seljas istuvat Maarjat Jeesuslapsega. Tuntumaid töid veel - „Talupojad turul“,„Naiskokk“, „Munatants“, „Linnukaupleja“. Kes?

 

 

29. Sündinud 1969 Breda linnas Hollandis. Oli 2004 a. Hollandi enimmüüdud muusikaartist. Kuulunud aastaid maailma populaarsemate DJ-de ridadesse. Olümpiamängudel 2004 Ateenas marssisid just tema helide saatel staadionile maailma riikide sportlasdelegatsioonid. Kes?

 

30. Nii nagu mink ja kährik Eestisse, nii toodi see loom (Procyon lotor) omal ajal Ameerikast Saksamaale väärtusliku karusloomana sisse. Algul peeti teda vaid farmides. Looma levimisele Saksa metsadesse tõi hoo sisse II Maailmasõda, kui enamik farme hävis. Suur hulk loomi pageski metsadesse, kus nad sõjaaja edukalt üle elasid.1980-ndatel jätsid tuhanded isendid oma kodu metsa rüpes või jõekallastel ja kolisid linna, kus varem neid vaid juhukülalisena nähtud oli. Nad leidsid sobiva elupaiga majade keldrites ja abihoonetes. Loodusteadlaste meelest tajuvadki nad soojapoolseid ja tihti hämaraid abiruume suurte puuõõntena, kus nad looduses enamasti elavad. Mis loom?

 

31. On aasta 1929. Tuntud eesti näitekirjanik pakub oma uut tükki eesti  teatritele mängukavva võtmiseks. „Vanemuine“ lükkab selle kohe tagasi – liigse roppuse ja ideetuse pärast. Ka „Estonia kõhkleb. Draamastuudio teatris aimatakse võimalust ja septembris esietendubki uus näidend. Teatritükk on päevakajaline, naerab välja kodukootud poliitikuid ja pilab vastset popsiseadust, oma jao saavad sotsid ja linnavurled. Publikumenu on tohutu. Lavastuse tegelaskujudeks on näiteks Mimm Soekarask, Jüri Tomusk, Aadam Seeliohw. Nimetage autor  ja teos.

 

32. .... jõgi algab Alpidest, pikkus 940 km. Läbib oma teel Zagrebi, on piirijõeks Horvaatia ja Bosnia-Hertsegoviina vahel. Tema suudmes asub Belgrad. Belgradi suurim õigeusu kirik kannab Püha ....nime. Serbia I peapiiskop oli Püha ... . Tartumaal asub .... küla. Milline sõna on tekstis puudu?

 

33. Selle filmitähe elu on olnud lausa tuhkatriinulik. Ta sündis 1954. aastal Los Angelesis. Teda kasvatas üksikema, seetõttu ei olnud ta lapsepõlv eriti kerge. Ta jättis keskkooli pooleli ning asus tööle, müües kinos suupisteid ja olles Disneylandis kassapidaja. 17-aastaselt kohtus ta Rolling Stonesi kontserdil modelliagentuuri talendiotsijaga, kes ta kohe tööle palkas. Paari kuu pärast allkirjastaski tulevane staar oma esimese lepingu. 1975. aastaks oli temast saanud üks Ameerika edukamaid modelle. Siiski otsustas ta proovida midagi muud ja nii saigi temast filmistaar. Üks esimesi edukaid osatäitmisi oli filmis „Surmarelv 3”. Samuti osutus edukaks 1999. aastal valminud „Lunaraha” („Ransom”). Kes?

 

34. Kes on laskesuusatamise MM ajaloo esimesed võitjad sprindidistantsidel? Meeste I võitja selgus 1974 Minskis ja 1984  I naiste võitja laskesuusatamise MM-il Chamonix-is.

 

35. Linn asub Eure jõel. Rajasid selle keldid. Siin asuv Notre-Dame katedraal on kõrggootika tähtteoseid maailmas. Katedraali rajamist alustati juba 12. sajandi lõpul. Katedraali kaunistab üle 200 skulptuuri, kus kujutatud kogu Pühakirja. Hoonel on ligi 150 värvilist klaasakent, mis loodud 13. sajandil ja säilinud tänaseni. Siinses katedraalis krooniti Prantsuse valitsejaks Henri, Navarra kuningas ja esimene Pariisis valitsenud Bourbone. Siinset katedraali on peetud ka Püha Graali  võimalikuks asukohaks. Mis linn?

 

36. See tänapäeva tipphelilooja on sündinud 1937. aastal. Nooruses õppis ta flööti ning klaverit ning kompositsiooni Nadia Boulangeri juures. Ta on saanud palju mõjutusi koostööst Ravi Shankariga ning on veendunud budist ning Tiibeti iseseisvuse toetaja. Tema muusikat on sageli kirjeldatud minimalistlikuna. Ta on loonud mitmeid oopereid, neist esimene ja kuulsaim oli „Einstein on the beach” („Einstein rannal”). Samuti on ta helindanud mitmeid filme, näiteks Martin Scorcese „Kundun” või siis Eestiski menukalt linastunud filmile „The hours” („Tunnid”). Kes on see nimekas nüüdishelilooja?

 

37. Sündinud 1889 Tartus. Lõpetas 1914 TÜ, täiendas end Leipzigi ja Hamburgi ülikoolis. Oli 1919-1932 Tartu õpetajate seminari direktor. Ta on eesti rahvusliku õpetajakoolituse rajajaid. Tähtsustas eriti õpetajakoolituses psühholoogiat. Asutas Eesti esimese eksperimentaalapsühholoogia labori. Doktoriväitekirja teemal „Eesti laste intelligents“ kaitsnuna sai Eesti esimeseks pedagoogikadoktoriks. Koostas eesti laste intelligentsusnormid. Suri 1980 Torontos. Kes?

 

38. On Eesti üks ilusamaid ja värvilisemaid laululinde. Pea valge, nägu punane, kukal must, selg helepruun, saba ja tiivad mustad, tiibadel kollased vöödid, kõht tuhmvalge. Pikk ja terav nokk on hästi kohastunud sügaval asetsevate seemnetega taimedel (näiteks takjatel) toitumiseks. Sügisel ja talvel kohtab teda hulkumas mööda umbrohuvälju, kust ta toitu leiab. Eestis üsna levinud haudelind. Mis lind?

 

39. See šoti näitekirjanik sündis 1860. Ta oli pärit 10-lapselisest perest ning väga kiindunud oma peresse, eriti emasse. Kui ta ema suri, avaldas ta isegi oma ema biograafia. Ta töötas vabakutselise ajakirjanikuna ning kirjutas lühijutte. Tema biograafiasse kuulub ka fakt, et ta asutas koos oma sõpradega, kelle hulka kuulusid näiteks A. C. Doyle ja Jerome K. Jerome, kriketiklubi Allahakbarries, kusjuures neist oskas kriketit mängida ainult Doyle. Temast endast ja tema peateose sünniloost räägib ka just äsja Eestis esilinastunud film “Finding Neverland”, kus kirjanikku kehastab Johnny Depp. Nimetage kirjanik ja tema kõige tuntum teos?

 

40. Mis linn? Austria ertshertsog Ferdinand Maxmilian, hilisem Mehhiko keiser, lasi linna lähedale ehitada Miramare lossi, praeguse tuntud turismiobjekti. Linnas töötas õpetajana iiri kirjanik James Joyce, siin lõi oma teoseid Italo Svevo, Rilke sai siinsest kaunist loodusest inspiratsiooni oma „Duino eleegiate“ loomiseks. Busoni andis siin 7-aastasena oma esimese kontserdi, Lehar tegutses siin aastaid dirigendina. Sigmund Freud uuris siinses Merebioloogia Instituudis noore arstiteaduse üliõpilasena angerjate suguelu.

 

41. Sündis 1902 Viiburis. Õppis Ants Laikmaa Ateljeekoolis, Pallases ja Kölni Werkschules. Rajas sisusutusfirma „Uudne Mööbel“ ja oli selle juht 1940 aastani. Oli 1930-ndatel Eesti silmapaistvamaid luksusmööbli kavandajaid. Nii on tema loodud Kadrioru presidendikantselei interjöör (1938-39). Ühendas mööblikunstis art deco hinnalised materjalid funktsionalismi lihtsa vormiga. Suri 1976 Lidingös Rootsis. Kes?

 

42. Millises Euroliigas osaleva korvpalliklubi tuntumad mängijad käesoleval hooajal (2004/2005) on Marko Milic, Hanno Möttola, Teemu Ranniko, Charles Smith, Alessandro Frosini?

 

43. See on korallsaar Vaikses ookeanis. Halduskeskus Alofi. Valitseb niiske ekvatoriaalne kliima. Kasvatatakse kookospalme, jamssi, banaane, tarot. Peetakse sigu, kitsi, kodulinde. Saare avastas James Cook 1774 ja nimetas selle Savage'i (metsik) saareks. On rahvusvahelise võrkpalliföderatsooni FIVB liige (alates 1998. aastast). Loodud on ka oma rahvuslik olümpiakomitee. Mis saar?

 

44. Esimesed teated sellest linnast pärinevad 1120. aastast. Hea asukoht, elav kaubanduselu ja lähedalasuvad hõbedakaevandused kiirendasid peagi linna kasvu. Linnas asub 1513. aastal valminud gooti katedraal. Elav kauplemine tõstis linnaelanike rikkust niivõrd, et 1368. aastal ostsid jõukad linnakodanikud linnale vabaduse. Linn sai palju kannatada Kolmekümneaastases sõjas ning linna elanikkond kahanes 2000 elanikule. Linnas asub 1457. aastal asutatud ülikool, mis oli esimene ülikool omal maal, kes hakkas vastu võtma naissoost tudengeid. Praegu elab linnas umbes 200000 elanikku. Huvitav on veel see, et linnas on tänapäevani säilinud vanalinna läbiv voolava veega rentslite võrgustik, mis pärineb keskajast. Linnas on ka jalgpalliklubi, mis kuulub oma maa meistriliigasse ning on hetkel seal viimasel kohal. Mis linn?   

 

45. Hoburauakujulise põhiplaaniga torn paikneb Tallinna linnamüüri lääneosas, Plate ja Loewenschede torni vahelises lõigus. Torn rajati 1360-ndatel aastatel, praegu on tornil viis korrust ja kõrgust 26,5 m. Torn on hästi säilinud, 1965 restaureeritud. Alates 2003 pakuvad torni korrused võimalusi korraldada näitusi ja teatrietendusi. Linnateater ongi tornis etendusi andnud (näit.“Et keegi mind valvaks“). Küsime torni nime.

 

 

 

46. Kes on pildil?

 

47. Kes on pildil?

 

 

 

48. Kes on kunstnik? Schlafende Bauern Pablo Picasso

49. Kes on pildil?

 

50. Helilooja ja teos?

 

Vastused:

 

 1. Asko Künnap (vend Uko on sisearhitekt)
 2. Ambla vald
 3. tõrvalill
 4. USA robotsõdurid
 5. Chillon (Byroni poeem „Chilloni vang“)
 6. Puusepp (isa Edgar, poeg Toomas, tema abikaasa Krista)
 7. Jeffrey Eugenides (Pulitzeri preemia sai romaani „Middlesex“ eest)
 8. Dartmoori rahvuspark
 9. Eduard Rüga
 10. Hilary Duff (Chelsea jalgpallur Damian Duff)
 11. sanglepp e. mustlepp
 12. Tõnis Kaumann
 13. Louis-Philippe
 14. Jarno Trulli
 15. Metaxa
 16. Darja Dontsova (kodanikunimi Agrippina Vassiljeva)
 17. süüfilis, ravim salvarsaan
 18. Vaino Vahing
 19. Burundi (olümpiavõitja Venuste Niyangabo)
 20. Diomedes
 21. Henrik Sjöberg (hilisem OM medalimees Patrick Sjöberg)
 22. Tõhela järv
 23. reenium
 24. Roland Emmerich (jalgpallur Lothar Emmerich)
 25. Paul MacCartney ja Wings
 26. Amis
 27. leiti tapetud Poola ohvitseride hauad Katõnis
 28. Pieter Aertsen (~1508-1575)
 29. DJ Tiesto (kodanikunimi Tijs Verwest)
 30. pesukaru
 31. „Mikumärdi“ Hugo Raudsepp
 32. Sava
 33. Rene Russo
 34. Venera Tšernõšova, Juhani Suutarinen
 35. Chartres
 36. Philip Glass
 37. Juhan Tork
 38. ohakalind
 39. James Matthew Barrie, „Peeter Paan“
 40. Trieste
 41. Richard Wunderlich
 42. Pesaro Scavolini
 43. Niue
 44. Freiburg
 45. Köismäe torn
 46. Vincent Vittoz
 47. Rauno Remme
 48. Pablo Picasso „Magavad töölised“
 49. Natalie Portman
 50. Camille Saint-Saens „Karneval“