Eesti koolinoorte meistrivõistluste finaal

21.02.2004 Tallinnas

Küsimused: Tenno Sivadi, Jaan Allik, Raul Tammet, Andres Pulver, Arko Olesk

 

I Estica

 

1. Mis tootest on jutt? XX sajandi algupoolel tootsid seda küsitava nime all ka Läti, Leedu, Poola ja Saksamaa ettevõtted, seda vaatamata eestlaste protestidele. Tõstatati kaubamärgi kaitse küsimus, aga kuna legendaarne toode polnud patenteeritud, siis tootsid nimetatud riigid seda edasi, kuna tarbijatele oli toode tuttav Eestiga seotud nime all. Mõningast edu siiski Eesti sai, näiteks Montenegro kuningakojale tarnimise ainuõiguse. Hiljuti tekkis uuesti samalaadne probleem, kui üks Venemaa firma hakkas selle nime all oma toodet müüma. Kuigi kaubamärk on registreeritud AS-ile Kihnu Kala, ei saanud eestlased siiski ainuõigust sellele tooteliigile, kuna küsitav sõnaühend on kaubamärgi mittekaitstav osa.

 

2. Vabariigi valitsuse määrusega kehtestatud riigilipu kasutamise korra järgi:

Riigilipp heisatakse hoone peasissekäigu juurde või mujale selleks sobivasse kohta kas lipuvardaga (vastavasse hoidjasse) või lipumasti. Maapinnalt tõusva lipumasti kõrgus on ligikaudu … korda suurem lipu laiusest. Lipu normaalsuurus on 105 x 165 cm. Kui pikk peaks olema lipumast, kui heisatakse standardlippu (ligikaudu täismeetrites)?  ± 1 m = 1 p

 

3. Millise saarestiku (pindala 24,7 km2) moodustavad saared, mille rootsikeelsed nimed on Kappa, Sälgrund, Västra Rågö, Östra Rågö, Longrund I, Longrund II? Saarte rootsikeelne nimi on Rågöarna ehk Rukkisaared. Praegu saartel asustus praktiliselt puudub, 1934. aastal elas seal aga 354 inimest, suurim asula oli Åsbyn, tegutses kaks kooli, oli muuseum, kirik, kabel ning kaks kalmistut. Nõukogude ajal kasutati saari merelennuväe polügoonina.

 

4. Nimetage vastvalitud Eesti eurolaulu “Tii” heliloojad ja sõnade autor!

 

5. Millise ametkonna lippu näete? Üleval nurgas on punasel taustal Mercuriuse embleem – tiibadega sau, mille ümber põimuvad kaks madu.

 

II Ajalugu

 

6. Ameerika ehk Uue Maailma koloniseerimisega nimetati mitmed sealsed asulad ja piirkonnad endiste kodupaikade järgi, nt New Orleans, New England, New York. Viimane aga kandis asutamisel 1626. aastal hoopis teise linna nime ning New Yorgiks muutus alles pärast seda, kui inglased linna mõni aastakümme hiljem vallutasid. Mis linna “uusversioon” oli NY algselt?

 

7. Antiikmütoloogias oli neid neli: Boreas, Notos, Zephyros ja Euros. Kreeklased pidasid neid ürgmao Typhoni järeltulijaiks. Neid valitses jumal Aiolos, kes hoidis neid koopas ja päästis oma äranägemise järgi valla. Samuti andis ta need kodutee hõlbustamiseks kaasa teda külastanud Odysseusele. Millest on jutt?

 

8. XVII sajandil tekkis Venemaal segases olukorras rida usurpaatoreid, küll Liba-Peetreid (Pjotr), küll Vale-Dimitrisid (Dmitri). Vale-Dimitri I esitas abielludes 1606 mais Poola katoliiklase Maryna Mniszdeownaga avaliku väljakutse vene-õigeusule ja seda kahe asjaga: esiteks – ta ei tarvitanud alkoholi, milleta tol ajal (aga ka praegu) elu Venemaal on võimatu ette kujutada ning teiseks – … . Mida tegi ta vastupidiselt kõigile teistele meestele?

 

9. Jacob de la Gardie (1583-1652) oli väejuhi Pontus De la Gardie

poeg. Ta juhtis Rootsi vägesid ida suunal, oli Eestimaa kindralkuberner

1619-1622 ja Liivimaa kindralkuberner 1622-1630, Rootsi riigimarssal ja

valitsuse liige.Teenete eest annetas Gustav II Adolf talle mitmeid

maavaldusi ja talle kuulus ka üks Eesti linn. Milline Eesti linn on olnud de

la Gardie eraomandiks? Täna kuulub see linn rahvaarvult Eesti kümne suurima hulka.

 

10. Helilooja?


III Poliitika, ühiskond, majandus

 

11. Suure osa möödunud sajandist kontrollisid maailma naftaäri seitse suurkompaniid (nn Seitse õde), mis olid omavahel maailma ära jaganud. Nende võim hakkas nõrgenema naftariikide iseseisvumisega ja uute rahvuslike naftakompaniide tekkega. Seitsmest kompaniist viis olid USA päritolu. Nimetage ülejäänud kaks, Euroopas asuvat firmat!

 

12. Seda armastasid juba mitmed muinasrahvad, kes kasutasid looduse poolt pakutud võimalusi. Toote tööstus- ja kommertsarengus on olulisel kohal nimed John B. Curtis, Thomas Adams, John Colgan ja William Wrigley. Selle vormi, mis lastele täna eriti meeldib, leiutas aga 1928. aastal William Diemer (müüki jõudis 1937). Millest on jutt? Pole välistatud, et nii mõnigi teist tarbib seda just praegu.

 

13. Iseseisvuse taastanud Eesti Riigikogudes on Riigikogu esimehe ehk spiikri ametit pidanud vaid kolm inimest. Praegu on selles ametis Ene Ergma, 1995-2003 juhatas istungeid Toomas Savi. Kes eelnes neile?

 

14. Mis ametit peavad Eestis Raivo Küüt, Kalev Prillop, Aivar Otsalt ja Kalle Laanet?

 

15. Kes?

 

       

 


IV Geograafia

 

16. Selle riigi väikseim ja suurima asustustihedusega provints on Prints Edwardi saar, halduskeskusega Charlottetown, mis asubki peamiselt ühel saarel. Sellele saarele on palju kuulsust toonud kartulikasvatus. Mis riigi provints?

 

17. Mille leiame Itaaliast Monte Titano mäelt?

 

18. Selles Valgamaa linnas asuvad Riiska ja Vanamõisa järved, kusjuures suviste

ilmateadete põhjal on Vanamõisa järv tavaliselt üks Eesti soojemaid. Linnas

on Raudtee tänav, kuid raudteed pole seal kunagi olnud. Selle linna elanike

hulgas on protsentuaalselt kõige rohkem eestlasi teiste Eesti linnadega

võrreldes. Seal töötab küll mitu kogudust, kuid linna ainsa kiriku

on üks kogudus renoveerinud kontserdisaaliks ja rendib seda nüüd linnale.

Mis linn?

 

19. Näete koeratõugu, mis on nime saanud ühe Atlandi ookeani äärse poolsaare järgi ning keda on Inglismaal kasutatud politsei- ja armeeteenistuses ning pimedate juhtkoertena. Mis tõug?

 

 

 

20. Endiselt geograafiaküsimus. Mis ansambel?

 


V Loodus, teadused

 

21. Sellega on seotud palju legende ja pärimusi: sellest on kirjutanud Homeros, Ovidius, Puškin, Mickiewicz ja paljud teised. See on hädavajalik tooraine nii raadiotehnikas, keemias kui ka muusikas ning omal moel on sellest suurt abi ka geenitehnoloogidele. Kõige kuulsama asja, mis sellest on kunagi valmistatud, meisterdasid Andreas Schlütter ja Gotfried Cusso. On olemas ka selle asja nimeline tuntud juustusort. Leidub seda kõigis maailmajagudes peale Austraalia ja Antarktika. Mis see on?

 

22. Selles elusolendite sugukonnas on umbes 4000 liiki, Eestis 51. Vene keeles kutsutakse neid jumala lehmakesteks, Lääne-Euroopas jumala tallekesteks ja päikesevasikateks, Eestis ka käolehmadeks. Ameeriklased on veendunud, et nende tapjat ootab õnnetus. Osad olendid talvituvad kohapeal, eritades endast kogu vee ja kuivades talveks ära, kevadel alustades aga uuesti. Osad lendavad Euroopast koguni Aafrikasse talvituma. Kui teel energiavaru otsa saab, kukuvad nad merre, kuid ei upu, vaid uhutakse lainete poolt kaldale. Nad sisaldavad mürkainet kantaridiini, seetõttu kasutati neid palju rahvameditsiinis. Neid pandi näiteks valutavasse hambaauku või hõõruti nendega igemeid, nendest tehtud pulbriga raviti leetreid. Enamik neist on kiskjad, üks liik aga taimetoiduline, hävitades kartulit, ristikut ja peeti. Mis olenditega on tegemist?

 

23. Nimetage Eestis looduslikult elavad koerlased (3 liiki)! Kaks õiget = 1 punkt

 

24. Tänapäeval nähakse globaalse soojenemise ja kasvuhooneefekti peamise süüdlasena süsihappegaasi. Ent märksa ohtlikum selles suhtes on üks teine levinud gaas, mida tarvitatakse peamiselt kütusena ja teiste ainete tootmisel. See võib olla tuleviku kütus, kuna ...hüdraati leidub maapõues tohututes kogustes, vaid sobivat ja ohutut tehnoloogiat selle kaevandamiseks pole suudetud välja töötada. Seda gaasi süüdistatakse isegi laevade ja lennukite salapärases kadumises Bermuda kolmnurgas. Samuti on see gaas vastutav ohtralt inimelusid nõudvate kaevandusplahvatuste eest. Mis gaas?

 

25. Eesti keele tähestikus on kümme vokaali (koos y-ga), kuus klusiili (g, b, d, k, p, t) jne. Häälikute seas on veel näiteks kaks nasaali (n ja m), üks lateraal (l) ja üks tremulant (r). Milline on eesti tähestiku ainus poolvokaal?


VI Sport

 

26. Äsja profipoksist loobumisest teatanud mitmekordne profipoksi maailmameister Lennox Lewis on lisaks Eesti külastamisele (mis on muidugi silmapaistev tegu), võitnud ka olümpiakulla 1988. aastal Söuli mängudelt. Mis riiki Lennox Lewis esindas?

 

27. Teda võib pidada Aafrika mandri esimeseks maailmakuulsuse saavutanud jalgpalluriks. Pärit oli ta Mosambiigist ja ta täisnimi oli  … da Silva Ferreira. Tuntust aga kogus eesnime järgi. Esimene klubi oli Lourenco Marquesi Sporting, 1961 siirdus Euroopasse, kus ta Benfica agendid lausa „röövisid“ Lissaboni Sportingu käest. 1965 valiti ta Euroopa aasta parimaks jalgpalluriks. Tema tähetunniks võib lugeda 1966. aastat, mil võitis Portugali koondisega MM-il pronksmedali ning oli turniiri suurim väravakütt. Meeldejäävas poolfinaalmängus, kus tema meeskond Korea RDV vastu 0:3 kaotusseisu jäi, tegi ta koos Torresega peaaegu võimatu võimalikuks, lüües lühikese ajaga koguni 5 väravat. 1992 avati Benfica kodustaadioni – Estadio da Luz  juures talle pühendatud ausammas. Tema tuntumaks hüüdnimeks oli Must Panter. Kellest on jutt?

 

28. Kümnevõistlus on ainuke kergejõustikuala, kus eestlastel on täiskomplekt olümpiamedaleid - kuld, hõbe ja pronks. Kulla võitis teatavasti Erki Nool Sydneyst 2000. aastal. Millistest linnadest tõid oma medalid koju Rein Aun (hõbe) ja Aleksander Klumberg-Kolmpere (pronks)?

 

29. Kes?

 

             

 

30. Kuulete Barcelona olümpiamängude tunnuslaulu. Kes esitavad?

 


VII Kunst-kirjandus

 

31. Mis rahvusest on Karlsson Katuselt? Raamatus küll rootslane, kuid kunstnik Ilon Wikland leidis „lendava onkli“ prototüübi – siniste trakspükste, ruudulise särgi ja turris juustega mehikese hoopis 1955 ühe Euroopa riigi pealinna turukülaliste hulgast. Niisiis, mis rahvusest on Karlsson Katuselt, vähemalt see, kelle pildi Ilon Wikland valmis joonistas?

 

32. Ühe Eesti kirjaniku kodulehelt: “Mul on viis last. Naine. Mootorratas. Autod. Mõned männipuud aias. Mõned head kamraadid. Õppisin näitlejaks, näitlejat minust ei saanud. On olnud perioode, kus ma olen joonud päris palju. Nüüd on see kuidagi stabiliseerunud. Seniks, kuniks. Iga päev jooksen nagu orav rattas, kirjutan reklaame, ajakirjandust, tõlgin näidendeid ja proosat (inglise keelest) ja kõige selle vahel molutan tühjal pilgul baarides. Ilukirjandust kirjutan selle kõige kõrvalt muidugi minimaalselt. Tahaks pisut rohkem kirjutada. See on mõnus tegevus. Äraolek. Nagu joomine.” Kes nii end kirjeldab? Tema jutud ja raamatud kohati šokeerivalt naturalistlikud. Tuglase novellipreemia “Kõhuvalu” eest, üks viimaseid teoseid oli LR-is ilmunud “Pori”.

 

33. Kõik USA kirjanikud ihalevad kirjutada tõelist Ameerika romaani, kuid paraku kuulub tiitel “Great American Novel” ehk suur ameerika romaan tänini 1884 ilmunud teosele, mis eesti keeles ilmus esmakordselt 1923. Millise teosega on tegemist ja kes on autor? Romaani alusel valmis mõni aasta tagasi Emajõe Suveteatris ka vabaõhuetendus.

 

34. Möödunud aasta lõpul avas Hispaania kuningapaar Malagas Buenavista palees ühe kunstniku auks muuseumi, kus on eksponeeritud paarsada tema tööd. Tööde koguväärtuseks hindas Sotheby oksjonimaja ligikaudu 176 miljonit eurot. Malaga oli selle kunstniku sünnilinn ning juba enne oma surma 1973. aastal soovis ta seal muuseumi avada. 30 aastat hiljem tema soov täitus. Kes on kunstnik?

 

35. 2000. aastal korraldas see kunstnik näituse seenepiltidest, motoga - „Võta seen ja astu maailma!“ Kes?


VIII Popkultuur

 

36. Milline USA linn reklaamib end suure neoonsildiga: “Home of the Blues, Birthplace of Rock'n'Roll”?

 

37. See näitleja tõusis esmalt rambivalgusse Eestiski jooksnud seriaaliga “Hull sinu järele” (Mad About You), mille eest ta lõpupoole kasseeris miljon dollarit osa eest. Sündinud 1963. aastal, hakkas tuntud teatrilavastajast isa toel juba üheksa-aastasena filmides osalema. On ainus näitlejanna, kes on ühel kalendriaastal pälvinud nii Oscari, Kuldgloobuse kui Emmy. Filme: “Twister” (1996), As Good As It Gets (1997, parima naisnäitleja Oscar), “Kaldale uhutud” (Cast Away, 2000), “Mida naised tahavad” (What Women Want, 2000). Kes?

 

38. Millise populaarse Eesti ansambli nimi tähendab tõlkes ladina keelest “side, seos”?

 

39. Kes laulab?

 

40. Kes on pildil?

 

        

 


Vastused:

1. Tallinna kilud                                                                                                            TS

2. 6 m (5 ja 7 m = 1 p)                                                                                                 RT

3. Pakri                                                                                                                        AP

4. Priit Pajusaar, Glen Pilvre, Aapo Ilves                                                                       AO

5. Toll                                                                                                                          AO

 

6. Amsterdam                                                                                                               AO

7. Tuuled                                                                                                                      AO

8. Ajas habet                                                                                                                TS

9. Viljandi                                                                                                                     JA

10. Johann Strauss vanem (“Radetzky marss”)                                                              AO

 

11. British Petroleum (BP) ja Royal Dutch/Shell Group (Shell)                                       AO

12. Närimiskumm (Diemer leiutas mullinätsu)                                                                 RT

13. Ülo Nugis                                                                                                               AO

14. Politseiprefektid                                                                                                      AO

15. Iisraeli peaminister Ariel Sharon                                                                              AO

 

16. Kanada                                                                                                                  TS

17. San Marino vabariigi                                                                                               TS

18. Tõrva                                                                                                                     JA

19. Labradori retriiver                                                                                                   RT

20. Texas                                                                                                                     AO

 

21. Merevaik                                                                                                                JA

22. Lepatriinud                                                                                                             AP

23. Rebane, hunt, kährik                                                                                               AP

24. Metaan (CH4, maagaasi peamine komponent)                                                         AO

25. J                                                                                                                             AO

 

26. Kanada                                                                                                                  JA

27. Eusebio                                                                                                                  TS

28. Tokyo ja Pariis                                                                                                       RT

29. Tiger Woods                                                                                                          AO

30. Freddie Mercury ja Montserrat Caballe                                                                  AO

 

31. Prantslane                                                                                                               TS

32. Peeter Sauter                                                                                                          RT

33. Mark Twain “Huckleberry Finn”                                                                             AP

34. Pablo Picasso                                                                                                         RT

35. Navitrolla                                                                                                               JA

 

36. Memphis                                                                                                                AO

37. Helen Hunt                                                                                                             AO

38. Nexus                                                                                                                    AO

39. Alicia Keys                                                                                                             AO

40. Liv Tyler                                                                                                                 JA