Eesti koolinoorte meistrivõistluste eelvoor 07.01.2004

Küsimused:

Raul Tammet, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Jaan Allik, Arko Olesk

 

1. Mis aasta? (±1 a = 1 p)

 

2. Kes on ainus USA president, keda pole rahvas valinud ei presidendiks ega asepresidendiks? See 1913 sündinud senaator nimetati asepresident Spiro Agnew tagasiastumisel asepresidendiks ja pärast eelmise presidendi tagasiastumist sai ta ise presidendiks. Järgmistel presidendivalimistel ta küll kandideeris, kuid sai napilt lüüa.

 

3. Eesti Vabariik tähistab Võidupüha 23. juunil. Mis lahingus saavutatud võitu tähistatakse?

 

4. Millises Euroopa Liidu liikmesriigis toimus 1974. aastal nn. Nelgirevolutsioon?

 

5. Üks krahv Keyserlingi tema Raikküla mõisas väisanud kõrge külaline küsinud korra ühelt Eesti talumehelt, kuidas korstnaga majas elada on. Talumees vastanud: “Elada võib, härra, eriti sellest ajast peale, kui ma tolle neetud korstna kaltsudega kinni toppisin.” Seepeale naernud kuulus külaline elus kolmandat korda valju häälega. Esimene kord oli olnud siis, kui ta kuulis ämma surmast, teine kord aga siis, kui ta nägi üht Taani merekindlust. Kes oli too kuulus ja harva naerev külaline, kellest näete ka pilti?

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Kellest jutt (1874-1965)? Ta sündis lossiballil daamide garderoobis keset kasukaid ja mantleid. Pärast sõjakooli lõpetamist sõitis ta omal algatusel Kuubale, kuna see oli ainus koht maailmas, kus sõditi. Kuubalt saadeti husaarirügement, kus ta leitnandina teenis, Indiasse. Ta kirjutas kiiruga mitu sõjateaduslikku ja –ajaloolist raamatut ning romaani “Savrola”. Inglise-Buuri sõjas maksti talle kui sõjakirjasaatjale enneolematut tasu – 250 naela kuus + kulude korvamine. 1953 sai ta oma publitsistika eest Nobeli kirjanduspreemia. Ta oli ka väga viljakas maalija, kes on kujutanud Prantsusmaa maastikke ja Egiptuse püramiide, Itaalia ja Hispaania loodust. Kaks tema varjunime all avaldatud maali osteti Kunstide Akadeemia kogusse. Tema abikaasat on autasustatud Tööpunalipu ordeniga.

 

7. Mille kohta ütleb araabia vanasõna, et see peab olema “kuum kui põrgu, must kui kurat, puhas kui peegel ja magus kui mesi”? Samanimelise puu vilju on nimetatud ka …kirssideks, kuna seemneid ümbritsev vili sarnaneb just kirsiga.

 

8. Ühe riigi eriskummalise kujuga lipul on kujutatud nii Päike kui Kuu, mis sümboliseerivad seda, et see riik kestab seni, kuni on olemas need taevakehad. Mis riik?

 

9. Põhiliselt Indias elavad sikhi naised lisavad oma nimele sõna Kaur – printsess. Sikhi mehed lisavad tiitli Singh. Mida-keda see tähendab?

 

10. Helilooja ja teos?

 

11. Rääbis elab lisaks Peipsile veel kolmes Eesti järves, mis kõik ka meie kümne suurima järve hulka kuuluvad. Nimetage järved!

 

12. Milline loom on ilvese ainus looduslik vaenlane?

 

13. Taani väinade nime all tuntud Väike-Belt, Suur-Belt, Sund, Öresund, Kattegat ja Skagerrak ühendavad Läänemerd Atlandi ookeaniga. Milliste saarte vahel asub aga 260 km laiune Taani väin?

 

14. Selles Põhja-Ameerika suurlinnas, mis on kuulus oma omapärase asukoha poolest – teda ilmestavad helkivad fjordid ja kaunid mäed, asub arvatavasti Ameerika vanim ja suurim Hiina linnaosa  Chinatown. Linn koosnebki eripalgelistest osadest – Gassy Jacki baari ümber tekkinud Gastownist, endisest puuraidurite asulast Granville`st, linna süda aga asub Burrardi poolsaare fjordirannikul. Linnale suurepärase asukoha, Fraseri jõe suudmes leidis 1791 Jose Maria Narvez ja aasta hiljem jõudis kohale ka see kapten, kelle nime järgi sai nii linn kui lähedal asuv saar omale nime. Fraseri jõe deltas on mitmeid huvitava loodusega jõesaari, millest suurim kannab Lulu nime. Kui San Francisco sümboliks on kuulus Kuldvärava sild (Golden Gate Bridge), siis seda linna ilmestab nn. Lõvide Värava sild (Lions Gate Bridge). Linnale on väga tähtis aasta 2010. Nimetage linn?

 

15. Kes laulab?

16. 2003. aastal anti esmakordselt aasta parimatele Eesti sportlastele (Šmigun/Värnik) ja treenerile (Alaver) võidetud tiitli puhul skulptor Mati Karmini poolt valmistatud spetsiaalne auhind. Mis nime kannab see auhind (ühe tuntud sportlase auks)?

 

17. Jaanus Robi, Hardi Zupping, Robert Lepikson, Toomas Kitsing. Viimane mees on jadast puudu. Kes?

 

18. See riik sai oma esimese rahvusvahelise võidu 2:0 Valgevene meeskonna üle 2000.aasta 1.aprillil. Eks see tulemus oli tõepoolest natuke „aprillinalja“ nägu. Seni on selle riigi meistriks tulnud sellised jalgpalliklubid nagu CE Principat, Constelacio Esportiva, FC Santa Coloma, Encamp Dicoansa. Selle riigi meeskonnaga oli oma kana „kitkuda“ ka Eesti koondisel. Mis riik?

 

19. Jaak Salumets on korvpallis tipptegija nii platsil kui selle kõrval. Mängijana: juunioride EM kuld, EM pronks, universiaadi hõbe, Eesti meister 1971. Peatreenerina on saavutused ehk suuremadki: EM 6./93, NL kuld/91, esikoht Põhjamaade lahtistel mv/94, Eesti mv kullad/95 ja 96, Leedu mv kuld/Kaunase Žalgiris/94. Jaak Salumets on lisaks tulnud veel ühel spordialal 1980.a Eesti absoluutseks meistriks! Millise üksikala absoluutne Eesti meister on Jaak Salumets? Sel alal kuuluvad täna Eesti tippu Marko Luhamaa, Tanel Pärss, Tõnis Saag ja Ave Karp.

 

20. Kes on pildil?

   

 

21. J. R. R. Tolkien võttis oma kuulsa “Sõrmuste isanda” kirjutamisel eeskuju ühest 1849. aastal ilmunud eeposest, mille kohta ta ütles: “Sooviksin, et ka meil Inglismaal oleks midagi taolist.” Selle eepose lugemiseks õppis ta selgeks keele, milles eepos on kirjutatud. Millisest eeposest, mis on olnud eeskujuks veel mitmele eeposele, on jutt?

 

22. Ladina keele sõnavara mõju tänapäeva kultuurile on väga suur. Millise laialt kasutatava sõna näol on tunginud meie keelekasutusse ladinakeelne sõna, mis eesti keelde tõlgituna tähendab - äramineja? Sõna on paljudega teist lähedalt seotud.

 

23. Ajalehe “Uus Aeg” kirjasaatja pihtis sada aastat tagasi järgmist: “Ma olin alles väike poiss, kui mu isa ükskord “...” koju tõi. Oi kullake, kudas neid lueti! Vana onu,  kes õhtuti püssilage nikerdas, jättis töö seisma, isal kustus piip hammaste vahel ära ja ema vokk hakkas kord-korralt tasemini vurisema, kuni ta viimaks seisma jäi… Peagi hakkas raamat esmalt külakorda käima ja pärast kihelkonnakorda. Ja kui ta, vaenekene, tagasi tuli, oli just kui katkenud kana… Ühe sõnaga: ta oli päris otsa loetud… Õnnelik raamat!” Milline raamat ja kes on juubilarist autor?

 

24. Nii nimetatakse populaarset kokteili, mille komponendid on Guinessi õlu ja šampus. Sama nime kannab ka populaarne Briti rock ja popmuusikaajakiri.

Üks tuntumaid ja parimaid Kanada viskisid kannab samuti seda nime. On olemas ka sellenimeline tuntud roosisort ja mäetipp Kaljumägedes USAs, Las Vegase läheduses, milline on tuntud kui üks kaljuronijate meelispaiku raskusastmega 5.

Sellise nimega ansambel on Eestis olnud ülipopulaarne ja saanud hakkama ka Eesti aasta hitiks valitud looga. Ja seda nime kannab ka kanada lauljatari Alannah Milesi kuulsaim hittlugu. Mis nimi?

 

25. Kes laulab?

 

26. 1987 asutati Eestis ansambel, mille liikmetel on nüüdseks seljataga juba 18 edukat turneed nii Euroopas, Jaapanis, Kanadas ja Venemaal. Mujal maailmas on laineid löönud nende LP "Rhinoceroses and other forms of life". Kollektiiv on väljakasvanud Vene Teatrist ning solistiks on Leonid Soybelman. Mis on ansambli nimi?

 

27. See laulja sündis Londonis perenime Smith all 18. novembril 1960. Tema isa oli 1950ndate rock’n’rolli staar ning ka ülejäänud pere oli musikaalne. Nii polnud imestada, et peatselt tulevane staar end isa ja venna kõrvalt stuudiost leidis. 1981. aastal ilmus esimene ja ehk ka suurima hitistaatusega singel “Kids In America”. Tema esimene nr 1 singel USAs oli “You Keep Me Hanging On” (1987), kuid suurem menu jäigi 80ndatesse. 1995 proovis ta soulialbumiga come-backi, kuid sai leige vastuvõtu. Paari aasta eest aga algas uus tulemine, 2002 sai ta lepingu Saksa plaadifirmaga Edel ning möödunud aastal lauldud kakskeelne duett tõstis ta jälle edetabelite tippu. Kellest on jutt?

 

28. Milline näitleja ühendab filme: Kõikvõimas Bruce (2003), Dreamcatcher (2003), Deep Impact (1998), Se7en (1995), Shawshanki lunastus (1994) ja Sõidutades Miss Daisyt (1989)?

 

29. Lisa Kudrow, Matthew Perry, David Schwimmer, Jennifer Aniston, Matt LeBlanc ja ... Kes on puudu?

 

30. Kes on pildilolev tuntud multifilmitegelane? Sama nimi on tuttav ka muusikailmast.

 

 

 

Vastused:

 

1. 1997                                                                                                            JA

2. Gerald Ford                                                                                                 AP

3. Võnnu (1919)                                                                                               AO

4. Portugal                                                                                                        AP

5. Otto von Bismarck                                                                                       AP

6. Winston Churchill                                                                                         AP

7. kohv; vili punane, mille tõttu ka nimi kohvikirss; joogi valmistamiseks tarvitatakse röstituid rohelisi ube (seemneid), mida igas viljas leidub 2 tükki                        TS

8. Nepaal (Nepal; pealinn Katmandu); lipu eriline kuju sümboliseerib Himaalaja Kõrgmäestikku                                                                                     TS

9. Lõvi                                                                                                             TS

10. Tšaikovski “Pähklipureja”                                                               AO

11. Võrtsjärv, Saadjärv, Ülemiste                                                                     AP

12. Hunt (hiilib ligi siis, kui ilves parajasti midagi nosib)                           RT

13. Gröönimaa ja Island                                                                                    AP

14. Vancouver; kapten George Vancouveri järgi nimetatud linn ja lähedal asuv saar; Kanada Briti Kolumbia provintsi suurim ja tähtsaim linn (provintsi pealinn asub aga Vancouveri saarel – Victoria)                                                                                    TS

15. Dido                                                                                                           AO

16. Kristjan (Palusalu)                                                                          RT

17. Michael Park (kõik Markko Märtini senised kaardilugejad)             RT

18. Andorra (viimasel EM valikturniiril võitis Eesti Andorrat kaks korda 2:0)

                                                                                                                        TS

19. Karate                                                                                                        RT

20. Carolina Klüft                                                                                             AO

21. “Kalevala”                                                                                                  AP

22. Abiturient                                                                                                   TS

23. “Eesti rahva ennemuistsed jutud”,  F.R.Kreutzwald                          RT

24. Black Velvet                                                                                               JA

25. Wyclef Jean                                                                                                AO

26. Ne Ždali                                                                                                     TS

27. Kim Wilde                                                                                                  AO

28. Morgan Freeman                                                                                        AO

29. Courtney Cox (Arquette) – sarja “Sõbrad” osatäitjad                                  AO

30. Shaggy (Scooby Doo sõber)                                                                       AO