EESTI KOOLIDE MÄLUMÄNGUMEISTRIVÕISTLUSTE EELVOOR 11.02.07.

13 MÄNGUKOHTA ÜLE EESTI.

 

ESTICA

 

1. Millist riiki külastas Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves esimesena oma esimesel välisvisiidil 16. oktoobril 2006. aastal?

 

2. See rock-ansambel alustas tegevust juba 2001. aastal, kuid alles 2005. aastal jõuti debüütalbumi ”The Way Ahead” avaldamiseni. 2006. aastal lisandus album ”Reach Out”. 2006. a. olid raadiojaamades popimad ansambli loodReach Out ” ja ”Believe Me When I Wish Good”. Praegu kuuluvad ansambli koosseisu Sander Loite, Kallervo Karu, Robert Vaigla ja Martin Kuut. Milline ansambel?

 

3. Milline Eesti saar on alloleval satelliidipildil? 1920. aastal elas saarel ligi 700 inimest, tänaseks on jäänud elanikke 100 ringi. Saare lääneosa on soine ja asustamata, idaosas on 3 küla. 2 kirikut. Varem kasutati saare kohta rööpnimena ka Porka saar.

                       

                

 

4. Kes on ülemisel pildil olev jalgpallur? Sündinud 29.12.1981.

 

5. Eesti lastekirjanduse päeval 4. detsembril annab Eesti Lastekirjanduse Teabekeskus välja auhinda aasta silmapaistvamale lasteraamatule. 2006. aastal sai selle auhinna Maarja ja Kirke Kangro ”Puuviljadraakon”. Millist nime see auhind kannab? Kas :

 

A.     Aasta Apelsin

B.     Aasta Rosin

C.    Aasta Õun

D.    Aasta Pirn

 

AJALUGU, POLIITIKA, ÜHISKOND

 

6. Kõik teavad ilmselt lauset “Töö tegi ahvist inimese”. Alloleval pildil olevale mehele kuulub aga tõdemus, et kõigi rikkuste allikas on töö. Teda loetakse klassikalise poliitilise ökonoomia isaks (1723-1790). Kes?

 

7. 19.sajandi Sankt-Peterburgis olid selle elukutse esindajateks peaaegu eranditult soomlased. Nende üheks põhiliseks töövahendiks oli kokkupandav ehk liigendlusikas. Neile kuulus ka üks tasuta kommunaalteenus, mille tegid neile välja tänulikud linlased. Et see elukutse oli küllaltki tähtis, selle tunnistuseks on fakt, et pärast 1917-ndat aastat (pärast soomlaste massilist lahkumist) tekkisid linnas suured probleemid. Mis elukutsega on tegemist?

 

8. Ühest XVIII sajandi Prantsusmaa ministrist tehti tolle aja kohta haruldane karikatuur, tema nägu kujutati profiilis. Sellised karikatuurid võitsid kohe populaarsuse. Ka selle ministri nimi muutus üldnimeks. Eestis ilmus pikka aega suuretiraažiline ajakiri, mille nimi on tuletatud sellest üldnimest. Milline oli ministri perekonnanimi (või sellest tuletatud üldnimi)?

 

9. Sloveenia, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Tšehhia, Slovakkia, Galiitsia, Ungari, Transilvaania, Austria, Bukoviina. Kuidas nimetati neid kõiki koos kuni 1918. aastani?

 

10. Kes sai teenete eest Euroopa ühinemisel 1998. a. lõpul ajaloos teiseks Euroopa aukodanikuks? Kas :

 

A Helmut Kohl

B Francois Mitterand

C Margareth Thatcher

D Silvio Berlusconi

 

LOODUS, GEOGRAAFIA

 

 11. Sellesse sugukonda kuuluvad loomad on tänapäeval ainsad, kelle keha katab selja poolt luukilbistest rüü, millel omakorda paiknevad sarvkilbised. Enamik neist võib ohu korral siili kombel kokku rulluda, teised kaevuvad väga kiiresti maasse. Ühelgi teisel sugukonnal pole ka nii varieeruvat hammaste arvu (8 kuni 100). Levikuala ulatub Lõuna-Ameerikast Põhja-Ameerika keskosani. Üht liiki peavad farmerid kahjurputukate hävitajatena ja inimeste toel on ta leviala Ühendriikides tunduvalt laienenud, teisi liike jälle hävitatakse kui urgude kaevamisega põldude kahjustajaid. Liha süüakse, luukilbist valmistatakse turistidele suveniirkorve ja valmistatakse muusikariistu. Mis loomadest on jutt (alumisel vasakpoolsel pildil)?

 

12. Ülemistel parempoolsetel fotodel on üks puu ning selle kuni 18 cm pikkune vili. Selle puu sugukonna nimetus on Adansonia ning ta on väga pikaealine. Millise nime all tunneme seda Madagaskari rahvuspuud meie?

 

13. Tegemist on Prantsusmaa kõige veerikkama jõega. Alguse saab see 800 km pikkune jõgi Šveitsist . Suurematest linnadest läbib jõgi Genfi, Lyoni, Avignoni ja Arles´i. Milline jõgi?

 

14. Falco tinnunculus kuulub pistriklaste sugukonda. Eestis on teda nimetatud ka tuuleveskikulliks. Enamasti on ta punakaspruuni värvi. Ise ta pesa ei ehita, pesitseb vanas varesepesas, puuõõnes, hoonekarniisil. Eestis üldlevinud, kuid harvaks jäänud kultuurmaastiku haudelind. Looduskaitse all. Milline lind?

 

15. See meresõitja sündis 1550. a. Hollandis Terschellingi saarel ning suri 1597. a. samuti saarel, mis asub temanimelises meres. Kõik oma 3 reisi võttis ta ette, et leida Kirdeväila. Kellest on jutt?

 

A.     Baffin

B.     Barents

C.    Beaufort

D.    Bering

 

TEADUS-TEHNIKA

16. 2006. a. novembris algas kauaoodatud (ja 2 aastat hilinenud) Microsofti uue operatsioonisüsteemi Windows …. müük. See operatsioonisüsteem peaks asendama aastast 2001 kasutusel oleva Windows XP-d. Milline nimi on antud sellele operatsioonisüsteemile?

 17. Šoti insener John Logie Baird pani esimese … 1924. aastal kokku käepärastest vahenditest nagu ventilaatori mootor, tühi küpsisekarp, sukanõelad ja raadioosad. Tänapäeval on paljudel neid kodus üks või koguni mitu. Millest on jutt? Allolev foto on aastast 1925.

 

 

18. …. on kiirgusallikast etteantud suunas kiiratud monokromaatse 540×1012 hertsise kiirgussagedusega ja samas suunas 1/683 vatti steradiaani kohta kiirgustugevust omava kiirguse valgustugevus. Kirjutage puuduv sõna.

 

19. Küsitava autotootja meeskond võitis Dakari ralli sel aastal juba seitsmendat korda järjest ning on sellel maailma kuulsaimal ja raskeimal kõrberallil võidutsenud ühtekokku 12. korral. Sellel aastal võidutsenud Stéphane Peterhanselile on see kolmandaks võiduks viimase nelja aasta jooksul. Eelmise aasta võitja Luc Alphand oli seekord teine. Selle auto mudelitest on Eestis müügiks näiteks Grandis ja Outlander (fotodel). Milline autotootja?

Grandis                              Outlander

 

20 See kõige kergem metall (tihedus 0,534 g/cm3) avastati rootslase Arfwedsoni poolt 1817. a.Ta sai oma nime kreekakeelse sõnakivijärgi. Milline metall? Kas :

 

A. Kaadmium

B. Liitium

C. Magneesium

D. Radoon

 

PILDID

 

21. Kes on alloleva foto esiplaanil olev sportlane?

22. Millise riigi kuningas (all vasakul)?       23. Kes on see näitleja (all paremal)?

 

                            

 

24. Kes on all vasakul oleva teose ”Õnnelikud uned” autor (Eesti kunstnik)?

25. Kes mängib jalgpalli (all paremal)?

 

  

 

SPORT, MÄNGUD

 

26. Mille poolest oli märkimisväärne kanadalanna Cindy Klasseni saavutus Torino 2006. a. taliolümpiamängudel?

 

 

27. Kes Eesti kergejõustiklastest tulid 2006. aastal juunioride maailmameistriteks?

 

28. See korvpallimeeskond, mille tugisambad on Dwyane Wade ja Shaquille O´Neal, tuli 2006. aastal esmakordselt NBA meistriks. Peale finaalseeria esimest 2 kaotatud mängu võitsid nad ülejäänud 4 mängu. Milline meeskond?

 

29. Kes on see kauni naeratusega mees alloleval pildil?

 

 

 

30. Millist nime kannab sõnaseletustel põhinev lauamäng, kus üks paariline peab teise paarilise vihjete abil sõnu lühikese aja jooksul ära arvama?

 

 KULTUUR, MEELELAHUTUS

 

31. All vasakpoolsel fotol olev mees sündis 1946. aastal Zanzibari saarel pärsia päritolu Briti koloniaalametniku perekonnas ja kandis nime Farouk Bulsara. Koloniaalvõimu alt vabanemine 1963. a ja Tansaaniaga ühinemine põhjustasid saarelt mittepõliselanike ulatusliku väljarännu, kaasa arvatud tema perekond. Ta suri 1991. aastal. Mis nime all tuntakse teda rohkem?

 

                                          

 

32. Sellele 1904. a. ilmunud James Matthew Barrie maailmakuulsale teosele (mille põhjal on tehtud ka muusikal ning arvukalt filme) kirjutas järje Briti lastekirjanik Geraldine McCaughrean 2006. a. Järje autor valiti välja konkursil, teose tellis Ormond Streeti haigla Londonis, millele Barrie 1937. a. surres teose õiguse jättis. Millisest teosest on jutt? Ülemisel parempoolsel pildil näete ka selle teose nimitegelase kuju.

 

33. Millist nime kandis 2005. a. Oscari auhinnale kandideerinud Jaak Kilmi ja Rein Reinumägi loodud noorsoofilm? Oscarit film küll ei saanud, ent Moskva filmifestivalilt toodi ära eriauhind.

 

34. See populaarne Detroidi ansambel, mis on esinenud ka Tallinnas, koosneb ainult kahest liikmest : Jack White ja Meg White. Nende plaate : Elephant 2003, Get Behind Me Satan 2005. Milline ansambel?

 

35. Kes on seni ainsana pälvinud nii Nobeli kirjanduspreemia kui ka filmikunstiauhinna Oscari? Kas :

 

A. Alfred Hitchcock

B. George Bernard Shaw

C. Arhur Conan Doyle

D. Charlie Chaplin

 

VARIA

 

36. 1958. a. tõi Hispaania tööstur Enric Bernat turule uue maiustuse. Seda maiustust on rohkem kui 50 maitsega, näiteks ka Mehhiko turu jaoks tehtud chilli-maitseline. Toote lillelise logo on kujundanud maailmakuulus kunstnik Salvador Dali. Aastas toodetakse seda üle 4 miljardi ning see on jõudnud ka kosmosejaamadesse. Millisest maiustusest on jutt? Palun vastata võimalikult täpselt.

 

37. See ajakiri , mille peatoimetajaks on Siiri Lelumees, tutvustab ennast järgmiselt : …. on lahe ja hariv ajakiri, mis otsib huvitavaid tegelasi ja põnevaid juhtumisi.Teeme juttu ka võimalikest probleemidest nii koolis kui vabal ajal ning anname neile lahendusi. …s on rohkelt meelelahutust, koomikseid, ristsõnu ja postreid”. Mis on selle ajakirja pealkiri?

 

38. Kes on see supermodell (alumisel vasakpoolsel pildil)?

 

                        

 

39. Millist nime kannab medal (ülemisel parempoolsel pildil), millega Eesti Päästeteenistus autasustab elupäästjaid? Selle medali on saanud ka paljud õpilased.

 

40. Millisest riigist on pärit aastail 1997-2006 ÜRO peasekretäriks olnud Kofi Annan? Kas :

 

A. Angola

B. Egiptus

C. Ghana

D. Keenia

 

VASTUSED :

 

ESTICA

 

1.      Läti (hiljem samal päeval külastas president ka Soomet)

2.      Slide-Fifty

3.      Piirissaar (Peipsi järves)

4.      Vjatšeslav Zahhovaiko

5.      Aasta Rosin (auhinnaks on 1 kilo rosinaid ja rahaline preemia 1500 krooni)

 

AJALUGU, POLIITIKA, ÜHISKOND

 

6.      Adam Smith

7.      Korstnapühkijad; tasuta kommunaalteenus oli sauna kasutamine

8.      Silhouette (siluett)

9.      Austria-Ungari

10. A. Helmut Kohl

 

LOODUS, GEOGRAAFIA

 

11.  Vöölane (ka vööloom, armadill)

12. Baobab ehk ahvileivapuu

13. Rhone

14. Tuuletallaja

15. B. Willem Barents

 

TEADUS-TEHNIKA

 

16. Vista (Windows Vista)

17. Televiisor

18. Kandela (SI süsteemi mõõtühik)

19. Mitsubishi

20. B. Liitium (Lithos –kreeka keeles “kivi”)

 

PILDID

 

21.  Virpi Kuitunen

22. Norra (Harald V)

23. Keira Knightley

24. Navitrolla

25. Robbie Williams

 

SPORT, MÄNGUD

 

 1. Võitis Torino OM-ilt kõige rohkem medaleid (kiiruisutamises 1 kuld-, 2 hõbe- ja 2 pronksmedalit)
 2. Marek Niit (200 m jooks), Margus Hunt (kettaheide ja kuulitõuge) ja Kaire Leibak (kolmikhüpe). 2 õiget = 1 punkt.
 3. Miami Heat
 4. Teemu Selänne
 5. Alias

 

KULTUUR, MEELELAHUTUS

 

 1. Freddy Mercury (ansambli The Queen solist)
 2. Peeter Paan (Peter the Pan)
 3. Sigade revolutsioon
 4. The White Stripes
 5. B. George Bernard Shaw

 

VARIA

 

 1.  Chupa Chupsi kommid (1 p pulgakommi eest)
 2. Spunk !
 3. Naomi Campbell
 4. Lõvi medal

      40. C. Ghana

 

Küsimuste autorid : Alar Heinaste (6), Tiit Kuningas (8,9,14,20,40), Paul Madalik (3,11,31), Jevgeni Nurmla (15,17,26), Indrek Salis (1,2,4,10,12,13,16,18,19,21,22,23,24,25,27,28,29,30,33,34,35,37,38,39), Tenno Sivadi (7), Mart Vellama (5,32,36).