ESTICA

 

 

1. Täna on 71. sünnipäev mehel, kes on sündinud Kariibi meres asuval Aruba saarel. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogina. On olnud Eesti Raadio kaastööline, avaldanud heliplaate, fotoalbumeid ning raamatuid. 1989. a. pälvis Erik Kumari preemia, 1997.a. Eesti Taassünni auhinna. Kellest on jutt ?

 

2. See on läbi aegade enim preemiaid saanud suvelavastus Eestis : lavastaja Aleksander Eelmaa ja autor Mart Kivastik pälvisid selle eest 2004. a. Eesti Kultuurkapitali aastapreemia, näitleja Hendrik Toompere jr aga Eesti teatri aastaauhinna 2004 parima meesosatäitmise eest. Liina Vahtrik pälvis aga osatäitmise eest Ants Lauteri noore näitleja preemia 2004. a. Lavastuses osales ka Mikk Mikiver. Milline on selle lavastuse pealkiri (õigeks vastuseks piisab ka, kui nimetada selle eesti kultuuritegelase nimi, kelle elukäigu põhjal see lavastus tehti). 

 

3.Milline Eesti saar on sellel ortofotol? Kõige rohkem elas inimesi saarel 1842. aastal - 389. Praegu elab saarel alla 100 inimese. Saar moodustab omaette valla. 2002.a. augustis teatas Statistikaamet, et selles vallas oli Eesti valdadest kõige suurem laste osakaal (kuni 14-aastaseid lapsi oli 27,3% kõigist elanikest). Saarel on ka Eesti sügavaim puurauk - 787,4 meetrit.
 

      

 

4. Praeguses FIDE edetabelis on eesti maletajaist kõrgeima asetusega endiselt Jaan Ehlvest (ELO punktisumma 2619). Temast ei jää eriti kaugele 2558 punktiga meie tugevuselt teine maletaja, keda näete fotol. Kes?

    

 

5.                  Tartu Ülikooli vilistlastest on seni ainsana pälvinud Nobeli preemia Wilhelm Friedrich Ostwald. Millisel alal ? 

 

 

AJALUGU, POLIITIKA, ÜHISKOND

 

1.Kes on see ajalooline isik (pildil näitleja Kirk Douglase kehastuses)? Ta oli iidoliks Karl Marxile, temast on kirjutatud romaane (Howard Fast, Arthur Koestler, Lewis Grassic Gibbon, Raffaello Giovagnoli), tehtud filme (tuntuima režissöör Stanley Kubrick), kirjutatud ballett (Aram Hatšaturjan) ja muusikal (Jeff Wayne), tema järgi on nimetatud spordiklubisid.

 

 

2. Millise lahingu järel lubas Napoleon oma sõduritele, et nad saavad koju marssida läbi Võidukaare (Triumfikaare) ?

 

 

3.Millise tänapäeva riigi territooriumil asuvad kunagise tuntud linnriigi Babüloni varemed ?

 

 

4. Milline riik on praegu Euroopa Liidu eesistujariigiks ?

 

 

5. 13. aprillil 2005 andis Riigikogus ametivande praegune Eesti Vabariigi valitsus, mida on nimetatud ka “küüslauguvalitsuseks” tänu küüslaugurestoranile Balthasar, kus peeti läbirääkimisi valitsuse moodustamiseks. Valitsusse kuulus 14 ministrit. Tänaseks on neist üks vahetunud. Kes on valitsusest lahkunud ning kes on tema asemele tulnud (2 nime) ?

 

LOODUS, GEOGRAAFIA

 

 

1. See keskkonnakaitsjate organisatsioon asutati 1971. aastal Vancouveris. Peakontor asub Amsterdamis. Kõik laevad, mis sellele organisatsioonile kuuluvad, kannavad nime “Rainbow Warrior”. Millisest organisatsioonist on jutt ?

 

 

2. Orhideelised (Orchidaceae) on üks maailma arvukamaid õistaimede sugukondi, millesse kuulub 25 000 – 30 000 liiki. Eestis on leitud 36 orhideeliste liiki. Milline on orhideeliste sugukonna paralleelselt kasutatav eestikeelne nimetus?

 

 

3. Maailma suurim papagoi on saanud nime ühelt kunagiselt Portugali koloonialt. Nimetage see papagoi või koloonia. Kas see on :

 

-         Brasilia

-         Makao

-         Angola

-         Timor

4. Mitu kaelalüli on kaelkirjakul? Kas :

-         7

-         10

-         13

-         16

5. Tänavusel aastal tähistatakse laialdaselt maailmakuulsa helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti 250. sünniaastapäeva. Millises linnas sündis Wolfgang Amadeus Mozart 27. jaanuaril 1756. a. ? Näete fotol selles linnas asuvat Euroopa ühte suuremat kindlust.

 

 

 

 

TEADUS-TEHNIKA

1. Milline on Fibonacci arvurea järgmine number : 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34…?

 

2. Selle toote leiutas inglise keemik John Walker 1827. aastal. Toote arenguga on seotud ka rootslased Gustaf Erik Pasch ja Johan Edvard Lundström. Algul olid need tooted jämedad ja kohmakad ning neid oli tülikas kaasas kanda ja ebamugav kasutada. Pennsylvania advokaat Joshua Pusey oli üks neist, kes täiustas seda toodet. 1889 asendas ta puu paberiga ning toode muutus oluliselt kergemaks. Siiski ei levinud see uudne toode enne, kui Mendelssohn Opera Company tuli mõttele reklaamida selle toote kaudu oma uut etendust. Mis tootega on tegemist ? Selliste toodetega seonduvaid kogujaid nimetatakse fillumenistideks.

 

 

3.                  Millele ennustas järgmist saatust kuulus teadlane  Michael Faraday : “Ei mingit kasu praegu, kuid ilmselt hakatakse seda tulevikus maksustama” ?

 

4.                  Kuigi seda metalli on looduses rohkesti, õnnestus seda puhtalt kätte saada alles 1825. aastal; sellega tuli toime Hans Christian Oersted. Kogu protsess oli äärmiselt keeruline ja saadud kogused väga väikesed. Hilisem Halli-Heroult menetlus muutis küsitava metalli tootmise tunduvalt odavamaks ning sellest kujunes nüüdisaegsete, kuid ikkagi väga energiamahukate meetodite lähtealus. Millise metalli tootmisest on jutt ? Seda metalli sisaldavad mineraalid on kaoliniit, krüoliit, nefeliin jt.

 

5.                  Mis on valgusaasta? Kas:

-                     valgushulga ühik

-                     pikkusühik

-                     valgusintensiivsuse ühik

-                     ajaühik          

 

PILDID

 

1.  Kes on see eesti kultuuritegelane ?      2. Kes on see näitleja ?

           

  1.               2.  

 

Lance Armstrong 

 

3 . Kes on pildil olev spordi suurkuju ?                   4. Kes ?

 

 

    5. Millist nime kannab see  teenetemärk ?

 

SPORT, MÄNGUD

 

1.                  Klubireitingu tugevuse järgi (seisuga 01.01.2006) kuuluvad maailma kümne tugevama jalgpalliliiga hulka Inglise, Itaalia, Hispaania, Prantsusmaa, Saksamaa, Brasiilia, Argentiina, Venemaa ja Ukraina meistrisari. Üks riik, mis asus 7. kohal Brasiilia ja Argentiina vahel, on nimetamata.Milline ? Kas :

 

Belgia

Holland

Portugal

Taani

 

2.                  Eelmised suusatamise tiitlivõistlused toimusid 2005. a. veebruaris Saksamaal Oberstdorfis. Kes tuli seal meeste murdmaasuusatamises kahekordseks võitjaks ?

 

3.            Kes on pildil ?

 

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks

 

4.      Tiit Sokk ja Aivar Kuusmaa on legendaarsed korvpallurid, kes on tulnud koos NSVL meistriks, mänginud Eesti koondises ning Ateena Panathinaikoses. Praegu on mõlemad mehed aga treeneritööl. Milliste Eesti meistriliiga meeskondade juhendajad on Sokk ja Kuusmaa ?

 

 

5. Milline on maksimaalne punktisumma, mida on võimalik bowlingus saavutada ühe mänguga ? Eestis jõudis selle tulemuseni ametlikul võistlusel esimesena Magnar Bergmann 2. märtsil 2002. Praeguseks on selline võistlustulemus Eestis saavutatud 11 korral.

 

KULTUUR, MEELELAHUTUS

 

 

1. Rahvusvahelise Noorsookirjanduse Nõukogu (IBBY) eestvõtmisel tähistatakse rahvusvahelist lasteraamatu päeva 2. aprillil. Miks just sellel kuupäeval ? See kuupäev on seotud aastaga 1805.

 

 

2. Filmi sisu on kokkuvõtlikult järgmine : pereisa Bob Parr, omaaegne kuulus heategija ja inimeste päästja, on nüüd sunnitud tegema hoopis kindlustusametniku tööd. Filmi lavastaja on Brad Bird (2004). Milline film ?

 

 

3. Enne 2005. a. aprilli viimast nädalat ei olnud Briti muusikud USA singliedetabelis uute tulijatena esikümnesse jõudnud juba 37 aastat (viimati saavutasid britid sellist edu aastal 1968, kui The Beatlesi singel HEY JUDE jõudis USA edetabelis uue tulijana 10. kohale). Millise Briti ansambli singel “Speed of Sound” jõudis aga järgmise uue tulijana 2005. aasta aprilli viimasel nädalal USA edetabeli esikümnesse ?

 

 

4. Milline kirjanik oleks kirjutanud „Sõrmuste Vennaskonna” nii?

Okultistist kokk Elrond oli tusaselt vait. Ja Bilbo jätkas: "Meil Kotikülas oli keegi kõrtsmik, kes alatasa käis ja kiunus, et talle tehakse liiga: mingid kummalised mustadesse mantlitesse mähitud sellid "Mordori Sõnumite" ajakirja toimetusest käivad igal õhtul otsimas kedagi Mäealli, aga keda mina pole kunagi näinud. Räägitakse, et sellepärast, et tal olevat mingi kummaline riistapuu, mille abil end... Kaugemale ta tavaliselt oma jutuga ei jõudnud, sest selleks ajaks oli ta maani täis ja me pidime ta leti tagant sahvrisse lohistama."

               

5. Clive Staples Lewis (1898-1963) oli maailmakuulus teadlane ja kirjanik. Ta oli ka Tolkieni sõber.Tema kuulsamad teosed ilmusid 1950-56  7 lasteraamatuna ja nad rääkisid ühest imemaast. Eesti keeles on senini ilmunud neli selle sarja raamatut : “Lõvi,nõid ja riidekapp”, “Prints Kapian”, “Imetegija õepoeg” ning “Hobune ja tema poiss”. Rezhissöör Andrew Adamson on teinud ka filmi, mille pealkirjas sisaldub see nimi. Mis on selle imemaa nimi?

 

VARIA

 

1.                  Kuigi selle vedeliku 14 komponenti on hästi teada, hoitakse viieteistkümnendat, mille koondnimetus on 7X (iks), suures saladuses. Ainult vähesed teavad, mis selle koostisse kuulub. Kartuses, et nad võiksid korraga hukkuda ning saladuse hauda kaasa viia, pole neil lubatud koos reisida. Millisest vedelikust on jutt ?

 

2.      Millises riigis asub maailma vanim, 1583. a. asutatud lõbustuspark Bakken?  Selles riigis asub veel vähemalt kaks meile hästi tuntuid lõbustusparki.

 

3.      Kuidas nimetati seda kirja, milles trükiti raamatuid ka eesti keeles vähem kui 100 aastat tagasi? Sama nime kandis ka üks praeguseks väljasurnud keel.

 

 

 

 

4. Selle populaarse ansambli nimi tähendab ladina keeles “side, seos”. Millisest ansamblist on jutt ?

 

5. Täna kl. 16.16 on põhjus taas soovida head uut aastat – nimelt algab siis idamaade kalendri järgi uus aasta. Sellega seoses on sobilik küsida ka midagi hiinlaste kommetest. On teada, et toit on hiinlasele osa elufilosoofiast, mitte ainult kehakinnituseks. Nii on sügava filosoofilise tähendusega näiteks Fööniksi ja Draakoni supp, mida valmistatakse kahe elusolendi lihast. Milliste ? (muide, nende elusolendite järgi on nimetatud ka idamaade kalendri aastad)

 

 

VASTUSED :

 

ESTICA

 

  1. Fred Jüssi
  2. Külmetava kunstniku portree (kunstnik Konrad Mägi). NB ! Eksimuste eest pealkirja nimes punkte maha ei võeta, kui on arusaadav, et mõeldakse just seda etendust.
  3. Ruhnu
  4. Kaido Külaots
  5. Keemia

 

AJALUGU, POLIITIKA, ÜHISKOND

 

1. Spartacus

2. Pärast Austerlitzi lahingut; Pariisi Triumfikaar, mis on omasuguste hulgas maailma suurimaks, sai lõplikult valmis alles 1836 (Austerlitzi lahing toimus ju aastal 1805), mistõttu tuli sõduritel marssida läbi maketi

3. Iraak

  1. Austria
  2. Lahkus Jaak Jõerüüt, asemele tuli Jürgen Ligi (kaitseministrid)

 

LOODUS, GEOGRAAFIA

 

1.      Greenpeace International (lihtsalt Greenpeace annab ka 2 p.)

2.      Käpalised

3.      Makao (koloonia hiinapäraselt Aomen; papagoi Ara macao ehk puna-aara)

4.      7

5.      Salzburg (Austrias)

 

TEADUS-TEHNIKA

 

1.      55 (kahe eelmise arvu summa)

2.      Tikud; Pusey täiustas neid, asendades kohmakad puust tikud kergete pabertikkude ja tikutoosidega; MOC reklaamis oma uut etendust tikutoosi etikettidel

3.      Elekter

4.      Alumiinium

5.      Pikkusühik (9 460 000 000 000 km)

 

 

PILDID

 

1.      Doris Kareva (poetess)

2.      Mena Suvari (Süvari, eesti päritoluga filminäitleja)

3.      Lance Armstrong (USA jalgrattur   , Tour de France´i 6-kordne võitja)

4.      James Blunt, miljonite lemmiklaulja

5.      Kotkaristi teenetemärk

 

 

SPORT, MÄNGUD

 

1.   Hollandi liiga, kus praegu mängivad Andres Oper (Kerkrade Roda) ja   Ragnar Klavan (Almelo Hercules)

2.   Frode Estil (Norra), võitis 50 km ja 4x10 km distantsid

3.      Asafa Powell (jamaikalane, peale maailmarekordi jooksmist Ateenas 14.06.2005)

4.      Aivar Kuusmaa : BC Kalev/Cramo; Tiit Sokk : Dalkia/Nybit (NB ! ka 1 komponent võistkondade nimest loetakse õigeks vastuseks)

5.      300 punkti (eksimus +/- 10 % annab 1 punkti)

 

 

KULTUUR, MEELELAHUTUS

 

1. H.C. Anderseni sünniaastapäev

2. Imelised (Incredibles, tuntud joonisfilm)                   

3. Coldplay (albumi X & Y singel)         

4.Jaroslav Hašek

5. Narnia. Filmi nimi on "Narnia lood :lõvi ,nõid ja riidekapp", linastub praegu meie kinodes

 

VARIA

 

    1. Coca-cola         

 2. Taani (Bakken asub Kopenhaageni lähedal; lisaks on tuntud ka Tivoli ja      Legoland)

   3. Gooti

   4. Nexus

   5. (musta) kuke ja maolihast     

 

 

Küsimuste autorid : Alar Heinaste, Paul Madalik, Jevgeni Nurmla, Aare Olander, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Mart Vellama