Eesti koolinoorte mälumängumeistrivõistluste finaal keskkoolidele. 13.02.2005

Küsimused: Raul Tammet, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tauno Vahter, Arko Olesk

 

I Estica

 

1. Veel mõne aasta eest võis üle maailma näha Carmen Kassi pildiga J´Adore parfüümireklaame, mis mõnel pool püsivad tänaseni. Kui preili Kassi pilt vajas värskendust, võeti samale tootele uus modell, kelleks sai pisut üllatuslikult samuti eestlanna, 16-aastane koolitüdruk Tiiu Kuik. Kas olete selle juures ka suutnud meelde jätta, millise firma parfüümiga on tegu?

 

2. Ühe Eesti kirjandusklassiku esimesed teosed on „Kilgivere Kustas“ ja „Ärakadunud poeg“ Kelle?

 

3. See, ilmselt Eesti kõige sportlikum ja mälumängulembelisem ülikoolirektor (küll nüüd ametist lahkumas) sündis 1943. aastal. Noorteklassis esines ta edukalt nii tennises, lauatennises kui korvpallis. Viimane ala jäigi talle kõige südamelähedaseks – ta tuli NSVL üliõpilasmeistriks korvpallis (1964), on sellel alal neljakordne Eesti meister (1962-65) ja karikavõitja (1964). On edukalt osalenud ka mitmetes televiktoriinides. Erialaselt on ennast täiendanud Linköpingi (1976-78), Karlsruhe (1987) ja Darmstadti (1992) ülikoolis, professor a-st 1992. Kes? Ühe punkti saab kooli nimetamise eest.

 

4. See loomne tooraine oli keskaegse Tallinna suuremaid ekspordiartikleid. 15. sajandi lõpul veeti seda välja kuni 130 tonni aastas. 1492-1496 moodustas see 73% kogu väljaveo väärtusest. Selle järele valitses Lääne-Euroopas pidevalt suur nõudmine. Seda osteti kokku ka Liivimaalt, kuid suuremalt osalt pärines see Venemaalt. Mis? Süüa see ei kõlba, aga on tänapäevalgi väärtuslik tooraine paljudes tööstusharudes, näiteks kosmeetikas ja ravimistööstuses.

 

5. Millist loodusobjekti näete?

   

 

II Ajalugu

 

6. Eesti vanim linn on Tartu, mida on esimest korda mainitud 1030. aastal. Soome vanimat linna on esimest korda maininud al-Idrisi 1154. aastal koos Tallinnaga, aga soomlastel endal sellesse erilist usku ei ole ja nemad loevad linna esmamaininguks ühte paavsti kirja aastast 1229, osad allikad veelgi hilisemat aega. 1827. aastal põles linn peaaegu maani maha. Linnas on säilinud 13. sajandist pärinevad Maarja kirik ja Toomkirik, taastatud on 13.-16. sajandil ehitatud linnus (pildil). Linna üheks vaatamisväärsuseks on vanal turuplatsil olevasse endisesse avalikku käimlasse rajatud restoran. Linn?

 

 

7. Eestlaste kuulsusrikkaim lahing on Võnnu lahing, leedulased aga peavad oma kuulsusrikkaimaks lahinguks 1410 toimunud lahingut, mille leedukeelset nime Žalgiris kannab ka kuulus spordiklubi. Mis lahing?

 

8. Millisele tuntud ajaloosündmuse algatas ühe admirali antud koodkäsk: «Roni Niitaka mäele»?

 

9. Mis aasta? (± 2 a = 1 p)

 

 

10. Kes kõneleb?


III Poliitika, majandus, geograafia

 

11. ... on Vabariigi Valitsuse juures olev valitsusasutus, mis:

teenindab Vabariigi Valitsust ja peaministrit

koordineerib Eesti avalikku teenistust

koordineerib dokumendihaldust ja arhiivindust

korraldab Riigi Teataja avaldamist

korraldab sümboolika ja teenetemärkidega seonduvat

 

Mis ametkonnast on jutt? Selle juht on hetkel Heiki Loot.

 

12. Saare avastas eurooplastele Cristoph Kolumbus, nimetades selle San Juan Bautistaks. Hispaania-Ameerika sõja ajal 1898. aastal hõlvasid saare USA väed ning sõja lõppedes said selle sõjahüvitisena endale. 1917. aastal said kõik saare elanikud USA kodakondsuse. Siiani on saar loobunud nii iseseisvusest kui USA osariigiks saamiseks, jäädes USAga assotsieerunud piirkonnaks. Mis saar?

 

13. Selle Eesti saare nime saamise kohta käib mitu legendi. Ühe järgi olevat saar oma nime saanud Skandinaavia jumala järgi (rts.k. Odensholm), teise variandi järgi pärinevat nimi rootsikeelsest sõnast, mis eesti keelde tõlgituna kõlab paljas või tühi, kolmandal puhul väidetakse aga, et nimi pärineb hoopis kunagi seal elutsenud kaljukassidelt. Mis saarega on tegemist?

 

 

14. Peale Eesti kasutavad oma rahaühikuna krooni veel Rootsi, Norra, Taani, Tšehhi ja veel kaks Euroopa riiki. Millised?

 

15. Millise 1960. aastal Bagdadis loodud rahvusvahelise organisatsiooni liikmed on Alžeeria, Indoneesia, Iraan, Iraak, Kuveit, Liibüa, Nigeeria, Katar, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja Venezuela? Nimekiri on lõplik.


IV Loodus

 

16. Eesti riik on pidanud vajalikuks I kategooria kaitsealuste liikide nimekirja kanda ka järgnevad: limatünnik, lilla põdramokk, roosakas tammenääts, taigapässik, krookustorik ja poropoorik. Kellega või millega on tegu?

 

17. Need on maailma suuremad luukalad. Rändava eluviisi tõttu leiab neid pea igalt poolt maailmast ujumas pinnavetes ja toitumas teistest kaladest. Need mõõkkalaga sarnanevad kalad on söödavad ja kõrgelt hinnatud sportkalameeste seas. Just selle kalaga maadles Ernest Hemingway vanamees teoses “Vanamees ja meri”. Mis kala?

 

 

18. Millist Eestis laialt levinud looma tuntakse ka nimetuse ‘hermeliin’ all? Toiduks murrab see loom peamiselt pisikesi närilisi. Sööb ka linde, nende mune, roomajaid. Harva võib murda endast suuremaid loomi nagu jänes ja ondatra. Iseloomulikuks tunnuseks on must sabaots.                                                                                                 

 

19. Kindral Sherman, Washington, Kindral Grant, President ja Lincoln on kõik omataoliste seas maailma suurimad. Millest jutt?

 

20. Mis linnu (Crex crex) häält kuulete? See lind on osav jooksja ning seepärast kahtlustas vanarahvas, et ta talve eel suisa jalgsi soojale maale läheb. Oma harulduse ja huvitava eluviisi tõttu on ta võetud looduskaitse alla.


V Teadus, tehnika

 

21. Päikesesüsteemis on 9 planeeti. Jättes kõrvale Maa ja kahtlase etümoloogiaga Pluuto, on ülejäänud nimetatud mütoloogiliste tegelaste järgi. Neist kõik, peale ühe, on nime saanud Rooma mütoloogiast, vaid üks Kreeka jumaluse järgi. Nimetage see üks!

 

22. Aineosakesed on teatavasti pidevas kaootilises liikumises. Selle nähtusele andis nimi üks inglise bioloog, kes aineosakeste liikumist uuris, kuid ei suutnud selle põhjuste jälile jõuda. Nähtuse seletamisse andis olulise panuse Albert Einstein. Kuidas seda füüsikanähtust nimetatakse?

 

23. See on pea ainus seeriaviisiliselt toodetav vabamüügis hübriidmootoriga (nii bensiini- kui elektrimootoriga) auto ning kindlasti omasuguste seas populaarseim. USAs pälvis ta 2003. aastal Aasta Auto tiitli, Euroopas küündis ta sama auni tänavu. Nimetage auto ja mudel!

 

24. Liiv koosneb peamiselt ühe keemilise elemendi oksiidist. Mis elemendi?

 

25. Näete kavandit seadmest nimega ITER, mille rajamise koha üle käivad veel vaidlused. Seade loodetakse rajada rahvusvahelise koostöö abil ning sellega proovida lahendada üks suur maailma ees seisev probleem. Mis on ITER?

 

 


VI Sport

 

26. Millist spordiala harrastasid nooruses küllaltki arvestataval tasemel odaviskelegendid Jan Zelezny ja Trine Hattestad? Sel alal läksAteena olümpiamängudel meeste kuld Horvaatiasse ja naiste kuld Taani.

 

27. Millisel kergejõustiku jooksualal on koguni kolm viimast olümpiavõitjat olnud valgenahalised: norralane Atlantas, sakslane Sydneys ja venelane Ateenas?

 

28. Mis aastal peeti esimene Tartu Maraton? Tänavu võib ta  juubelit tähistada nii toimumiskordade arvu kui esmakorraldamise aasta poolest.

 

29. Kes on see legendaarne lõuna-ameeriklane?

 

 

30. Mis ansamblit kuulete? Sellel on ka spordivallas tuntud nimekaime.


VII Kultuur, meelelahutus I

 

31. Giuseppe Verdil valmis esimene ooper Rocester 1836, kuid seda ei lavastatud ja see pole ka säilinud. Osa sellest muusikast kasutas Verdi 1839 valminud Obertos, maestro ametlikult esimeses ooperis. Pärast seda sõlmis ta La Scala teatri mänedžer Merelliga lepingu kolme ooperi kirjutamiseks. Kuid järgmine teos Un giorno di regno (1840), helilooja ainus koomiline ooper enne Falstaffi (1893), kukkus haledalt läbi. Ebaõnnestumisest häiritud Verdi oli valmis ooperite komponeerimisest täielikult loobuma, kuid Merelli sundis teda täitma lepingut ja kirjutama muusika veel ühele libretole. Tulemuseks oli Verdi esimese meistriteose valmimine 1842. aastal, mis käsitleb ajalooliste sündmuste taustal vaenu-leeridesse kuuluvate Babüloonia kuninga (ühtlasi nimitegelane) tütre Fenena ja Jeruusalemma printsi Ismaele armastuslugu. Mis ooperist on jutt?

 

32. 9. aprillil austavad soomlased kahte oma kultuuri suurmeest. Ühe jaoks on see kuupäev sünni-, teisel surmapäev. Üks on soomlaste eepose Kalevala koostaja, teine soome kirjakeele ja kirjanduse rajaja. Kes on need mehed?

 

33. Osatäitmise eest filmis “The Aviator” nimetati pildilolev näitlejanna tänavu parima kõrvalosatäitja Oscari kandidaadiks. Austraalias 1969. aastal sündinud näitlejatar on tuntud ka “Sõrmuste isanda” triloogiast Galadrieli rollis ning filmist “Elizabeth” kuninganna Elizabeth I-na. Kuidas on tema nimi ja millist filmitähte kehastab ta “The Aviatoris”?

 

34. Muusikukarjääri alustas ta 1985. aastal oma isa ansamblis Suveniir, järgnes tuuritamine Fixiga ja bändid Rosta Aknad ning Ultima Thule. 1989 kolis mõneks ajaks Kanadasse, tagasi tulles otsustas hoopis veidi äri ajada ja asutas Tartusse söögikoha Krooks. Mõne aasta eest siiski naasis muusikasse ja laiemale avalikkusele sai see värvikas mees tuntuks umbes aasta eest. Tal on leping pillitootjaga Paiste. Kellest jutt?

 

35. Ta oli pikk ja kuivetunud, nägu oli päikesest põlenud ja soonine, suur kõver nina oli ees kui põiki kirves. Ta käis nagu harakas edevalt hüpates ja kareldes, pikad käed vehklesid kui lipud tuules. Jalas olid tal säärikud, suured ja lohisevad nagu harmoonikad. Kaelas rippus tal kannel ning muud varandust tal polnudki. Millise Eesti kirjanduskangelase kirjeldus?


 

VIII Kultuur, meelelahutus II

 

36. Selle afro-ameerika folklooris olulist kohta omava muusikastiili nimetus tuleneb vana-inglise keelest, tähendades algses tõlkes “hea sõnum”. Esituse puhul on tähtis emotsionaalsus, improvisatsioon, rütm, plastiline liikumine, eeslaulja ja koori vaheldumine. Mis stiil?

 

37. Friedrich I Barbarossa e Punahabe (u.1125-1190), kes oli üks kolmest suurest Euroopa monarhist juhtimaks ristiretke Pühale Maale (III ristisõda), nõudis seitsme rüütlikunsti valdamist: ratsutamine, ujumine, ammulaskmine, rusikavõitlus, jahikulliga jahipidamine, malemäng ja … Milline seitsmes ja kultuurne harrastus pidi rüütlile jõukohane olema?

 

38. Gaston Leroux (1868-1927) oli ülemöödunud sajandivahetuse populaarne Prantsuse romaanikirjanik, kelle loomingus olid peamisel kohal kriminullid. Kõige tuntum on ta oma 1910. aastal ilmunud romaani järgi, mis tõlgiti kiiresti nii Ameerikas kui Inglismaal. Ka selles romaanis on kriminaal- ja fantaasialoo sugemeid. Tõelise populaarsuse saavutas see Leroux vaimuvili aga alles siis, kui üks väga tuntud mees sellest 1986. aastal lavaversiooni tegi. Sellisel või hoopis hiljutise filmi kujul  teate seda teost kindlasti teiegi. Nimetage teos!

 

39. Kes laulab?

 

40. Keda on Pablo Picasso sellel 1953. aastast pärit joonistusel kujutanud?

 

 

Vastused:

 

1. Christian Dior                                                                                               TV

2. Anton Hansen Tammsaare                                                                            RT

3. Andres Keevallik (Tallinna Tehnikaülikool)                                        TS

4. Mesilasvaha                                                                                                  AP

5. Valaste juga                                                                                                  AO

6. Turu                                                                                                             AP

7. Grünwaldi                                                                                                     AP

8. Pearl Harbori ründamine                                                                               RT

9. 1821                                                                                                            AO

10. Winston Churchill                                                                                       AP

11. Riigikantselei                                                                                               AO

12. Puerto Rico                                                                                                AO

13. Osmussaar                                                                                                 TS

14. Island ja Slovakkia                                                                         AO

15. OPEC                                                                                                        AO

16. Seeneliigid                                                                                                  AO

17. Marliin                                                                                                        AO

18. Kärp                                                                                                          AO

19. Puud, taimed (hiidsekvoiad USAs)                                                  AO

20. Rukkirääk                                                                                                  AO

21. Uraan                                                                                                         AO

22. Browni liikumine                                                                                         AO

23. Toyota Prius                                                                                               AO

24. Räni                                                                                                           AO

25. termotuumareaktor (International Thermonuclear Experimental Reactor)      AO

26. Käsipall                                                                                                      AO

27. 800 meetrit                                                                                     AO

28. 1960 (35. kord)                                                                                         AO

29. Ayrton Senna                                                                                             AO

30. Keane                                                                                                        AO

31. Nabucco                                                                                                    TS

32. Elias Lönnrot, Mikael Agricola                                                                    AP

33. Cate Blanchett, Katherine Hepburn                                                 AO

34. Peeter Jõgioja                                                                                             AO

35. Toomas Nipernaadi                                                                                    AO

36. Gospel                                                                                                       AP

37. Värsside kirjutamine                                                                                   RT

38. Ooperifantoom                                                                                           AP

39. Will Smith                                                                                                   AO

40. Jossif Stalin                                                                                     AO