Eesti koolinoorte MV II eelvoor põhikoolidele 18.01.2005

Küsimused: Jaak Känd, Andres Pulver, Raul Tammet, Arko Olesk, Jaan Allik

 

I  Estica

 

 

1.  Presidendi ametikoht loodi Eesti Vabariigis alles 1938. aastal. Millist nime kandis enne seda Eesti riigipea, kelles olid ühendatud nii peaministri kui presidendi ülesanded? Selle nimetuse kehtestas 1920. aastal vastu võetud põhiseadus.

 

2.  Ta lõpetas lavakunstikateedri 2002. a. kevadel ning on mänginud mitmetes menulavastustes ja muusikalides. Lastele on ta tuntud kui Alma-Mari Haljaspuu telesaatest "Buratino tegutseb jälle". Kes on see näitleja?

 

 

 

3.  Mis ühendab politseikoera Vaiche Brayn'i ja taksikoera Pluutot?

 

4.  Kes on lugenud Oskar Lutsu "Kevadet", mäletab kindlasti, et Teele elas Raja talus. Millised on aga Arno ja Tootsi kodutalude nimed?

 

5.  Pärast oktoobrirevolutsiooni kehtestati Venemaal maksuta postiteenistus, kuna kommunistidel polnud kusagilt marke võtta. Ka Eesti Vabariik andis esimesed postmargid välja alles 22. novembril 1918. Enne seda oli aga ühe Eesti linna postkontori juhataja trükkinud Venemaa markidele pealetrüki kirjadega Eesti ja küsitava linna nimi ning nii kasutatigi neid ületrükke postimaksevahenditena.

Millises linnas trükiti need postimaksevahendid?


Eesti koolinoorte MV II eelvoor põhikoolidele 18.01.2005

Küsimused: Jaak Känd, Andres Pulver, Raul Tammet, Arko Olesk, Jaan Allik

 

II  Ajalugu, poliitika, ühiskond

 

6.  3. aastatuhande lõpus eKr. jõudsid Läänemere äärsetele aladele balti hõimud, kes tulid edelast. Nemad tõid kaasa algelise maaviljeluse ja karjakasvatuse.

Kuidas nimetatakse seda kultuuri, mis jõudis koos balti hõimudega Läänemere äärde?

 

 

7.  Põhiliselt XIII sajandil toimunud ristisõdadest oli Kolmas ristisõda kõige esinduslikum. Ristisõdijate vägesid juhtisid Prantsuse kuningas Philippe II Auguste ja veel kaks Euroopa valitsejat.

Nimetage need valitsejad!

 

8.  Kaasaegse teatri alget võib leida ditürambis ehk unisoonses hümnis, mida ühe jumala altari ümber laulis 50-meheline koor, viis meest igast Atika kümnest hõimust. Kreekasse levis selle jumala kultus Lähis - Idast. Lihtsa jumalakummardamise arenemine täismõõtmeliseks kreeka tragöödiaks oli aeglane ja selle erinevaid etappe pole võimalik täpselt fikseerida . Kuid varasemates näidendites oli olemas 50-liikmeline koor ning lava keskel asetses alati selle jumala altar.

Kes oli see jumal, tänu kellele sündis teatrikunst?

 
 


   

 

 

9.  Maailma Majandusfoorum valib tulevikujuhtideks alla 40-aastaseid ühiskonnas mõjukale ja vastutavale kohale jõudnud inimesi. Varasematel aastatel on tulevikujuhiks valitud 3 eestlast: Helo Meigas (1999), Indrek Neivelt (2001) ja Kristiina Ojuland (2003).

2004. aastal pälvisid tulevikujuhi tiitli 237 inimest, kes valiti välja 8000 kandidaadi seast. Eestlastest said tänavu selle tiitli USAs tegutsev investeerimispankur Steve Jurvetson ja ……………….

Kes Eesti poliitikutest nimetati 2004. aasta tulevikujuhiks?

 

10. Julius Caesar on riigimeestele olnud läbi aegade suur eeskuju, koguni nii suur, et tema nimest on tuletatud kaks valitsejatiitlit.

Millised on need valitsejatiitlid?

 

III Loodus, geograafia

 

11. Maailma kõrgeim mägi D˛omolungma ehk Mount Everest asub kahe riigi piiril. Nimetage need riigid!

 

12. See taim kasvab looduses Texasest Argentinani. Tema õite (ka varte) piiritus- või vesitõmmist kasutatakse südame- ning veresoonkonnahaiguste ravis. Meil kasvatatakse teda potis ja ta ei nõua erilist hoolt, ent on üpris pikaldase kasvuga, nagu see on omane lihaktaimedele. Taime vanillilõhnalised õied avanevad õitsemiseks tavaliselt vaid üheks ööks aastas.

Mis taim see on?      

 

           

 

13. Mink ehk ameerika … on loom, kes toodi Ameerikast Euroopasse karusnahafarmidesse. Sealt põgenenud loomad said looduses hästi hakkama ning oma suurema kasvu ja agressiivsema käitumisega on nad Euroopa sugulase peaaegu väljasuremiseni tõrjunud. Viimaste ehk euroopa … kaitseks on mitmel pool, sealhulgas ka Eestis rakendatud aktiivset kaitseprogrammi ning näiteks meie saartele üritatakse tekitada uus asurkond.

Mis loomadest on jutt?

 

14. Kagu-Eestis asuv Piusa koobastik, mida armastavad väga nahkhiired ja mille suurimad koopad on kuni kümme meetrit kõrged ja sada meetrit pikad, on tekkinud ühe maavara kaevandamise käigus.

Millise maavara kaevandamise käigus tekkis Piusa koobastik?

 

15. Seda, et New Yorki hellitusnimi on Big Apple, teavad paljud. Kuid USAs on veel kaks linna, mida suureks kutsutakse. Big Orange on tõepoolest suurlinn, Big Easy`s elab ilma eeslinnadeta aga vaid pisut üle poole miljoni elaniku. Big Easy on rajatud prantslaste poolt 1718 ja linna suurimaks vaatamisväärsuseks ongi prantsuse linnaosa. Samuti on Big Easy USA lõunaosariikide rahanduskeskuseks. Nimi Big Easy peaks aga viitama linnas valitsevale rahulikule ja rututa elulaadile.

Nimetage need 2 linna!

 

IV  Teadus, tehnika, varia

 

16. Maailma vanimad NEED olevat olnud, nagu paljude asjade puhul, Hiinas. Vanim siiani järjepidevalt tegutsev SEE alustas 11. sajandil Itaalias Bolognas. Ka Eestis on NEID praegu mõnikümmend.

Millest on jutt?

 

17.  Pildil olev teadlane, riigitegelane ja publitsist sündis 17. jaanuaril 1706  Bostonis käsitöölise perekonnas, kus oli palju lapsi. Seepärast sai ta koolis käia vaid 2 aastat, kuid iseõppijana omandas laialdased teadmised, oli oma aja haritumaid ja mitmekülgsemaid inimesi. Saavutas elektrialaste uurimustega esimesena ameerika teadlastest rahvusvahe-lise tunnustuse (tõestas, et äike on elektriline nähtus ja leiutas piksevarda). Kirjutas alla Iseseisvusdeklaratsioonile, oli USA saadik Prantsusmaal. Seal kirjutas ta rea aktuaalseid probleeme käsitlevaid esseesid, neist ühes käsitles esimesena suve- ja talveaega.

Kes on see mees?

 
 


   

 

 

18. See mees lõpetas 1973 Tartu Ülikooli zooloogina, vahe-peal õppis kaks aastat keemiat. Akadeemilisel puhkusel olles käis ERKIs joonistamas. Alates 1972. aastast töötab Tallinna Loomaaias. 20 aastat töötas Eesti Mereinstituudis.

Õpetab Tartu Ülikoolis ja Tallinna Pedagoogikaülikoolis loomapsühholoogiat ja zoosemiootikat.

Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid loomadest nii suurtele kui ka lastele, näiteks "Mis värvi me oleme?", "Karvased ja sulelised", "Loomult loom". Viimase raamatu on ta ise illustreerinud.

Kes on see loodusteadlane?

 
   

 

 

19.  Millise firma parfüümid on Chance, Allure, Egoiste, No. 19, Cristalle jt.?

 

20.  Rootslane Fredrik Ugarph leidis 1200. aasta paiku Norramaalt Nidarosist (praegune Trondheim) väikesest kalurihurtsikust värvitud puust kujukese, mis oli tervena säilinud ja mille kõrgus ilma aluseta oli 15 cm.

Alusele oli graveeritud tekst:                        NISSE

Riktig Stųrrelse

Mida tähendab see tekst tõlkes?


 

V  Sport, mängud

 

 

21.  Selle Kanada jäähokimängija üleminek Edmonton Oilersist Los Angeles Kingsi ärritas kanadalasi niivõrd, et parlament kaalus ideed kuulutade mees rahvuslikuks rikkuseks ning sellega nurjata tehing. Tihti räägitakse sellest mehest, kui kõigi aegade parimast jäähokimängijast.

Mis on jäähokimängija nimi?

 

 

22.  Juba aastal 1903 toimus võistlus, kus oli küll vaid ligi 300 osavõtjat, kuid pealtvaatajate arvuks hinnati umbes 3 miljonit.

Mis võistlus see oli?

 

23.  Kes on sportlane pildil?

 

 

 

24.  Mis aastal ja kus toimuvad järgmised taliolümpiamängud?

 

25.  Praegu on Eestis hästi populaarne lauamäng, kus kasutatakse 4-värvilisi kaarte - punaseid, siniseid, kollaseid ja rohelisi.

Mis on selle mängu nimi?

Mängukaardid näevad välja sellised:

 

VI  Kultuur, meelelahutus

 

26.  See noor Briti näitleja sündis 1977. aastal, on mänginud filmides “Black Hawk Down”, “Kariibi mere piraadid” ja “Ned Kelly”. Tema tuntuim roll on Trooja printsi Parise oma 2004. aasta hittfilmis “Trooja”. Karjääri alguseks oli aga Legolase roll “Sõrmuste isanda” triloogias.

Kes on see näitleja?

 

 

27.  See menukate laulusõnade autor ilmus tänuliku lugejaskonna ette esmakordselt

1926.a. Oma laule on ta nimetanud üminateks, neist üks kõlab nii:

"Pirukas, pirukas, pirukas hea, peal pole kärbest, kuid kärbsel on pea.

Mõistatan ära, kui teie ei tea: "Pirukas, pirukas, pirukas hea."

Pirukas, pirukas, pirukas hea, kala ei laula, sest viisi ei pea.

Mõistatan ära, kui teie ei tea: "Pirukas, pirukas, pirukas hea."

Pirukas, pirukas, pirukas hea, tibu - ei tea miks, kuid jälle sain rea.

Mõistatan ära, kui teie ei tea: "Pirukas, pirukas, pirukas hea.""

 

Kes on see tuntud raamatukangelane? Kes on kirjanik?

Muuseas kirjaniku 123. sünniaastapäeva tähistame täna, 18. jaanuaril.

 

28.  Mike Shinoda, Brad Delson, Rob Bourton, Darren Farrel, Joseph Hahn, Chester

Bennington.

Mis nimi neid ühendab?

 

29. Kunstnik on sündinud 1955. aastal ning lõpetanud ERKI moekunstnikuna 1981. aastal. Tegelenud raamatukujunduse ja illustratsiooniga, vabagraafikaga, akvarellmaaliga ning postkaartide kujundamisega.
Tal on eriline omalaadne käekiri, mida mitte kellegi teisega segi ei aja - see on see, mida teised illustraatorid imetlevad ja meisterlikuks peavad.

Kes on see kunstnik?

 

 

 

 

30.  Sisukokkuvõte kahest seeriast:

Eduarda hirmus plaan läheb täide. Rosaura jääb oma lapsest ilma. Camelia on lõplikult Patriciost tüdinud ja põgeneb New Yorki. Eduarda plaanib Rosaurale lõplikku hävingut. Camelial on abiline ja ta kohtub taas Luis Marioga. Rosaura kodu hävitatakse, kuid tal veab ja ta saab teenijanna koha proua Cruzi majja. Rosaura otsustab võtta endale oma ema järgi nimeks Gabriela.

Küsitav teleseriaal jookseb tööpäeviti Kanal 2 algusega kell 17.30.

Mis on seriaali nimi?

 

Vastused:

1.      Riigivanem                                                                                      AO

2.      Evelin Pang                                                                                     JK

3.      kangelaskoerad 2004 (valitud Eesti Kennelliidu poolt)                                 JK

4.      Saare (Arno) ja Ülesoo (Toots)                                                                  JK

5.      Rakvere                                                                                                     AP

6.      nöörkeraamika (venekirveste) kultuur                                                          JK

7.      Friedrich I Barbarossa ja Richard I Lõvisüda                                               JK

8.      Dionysos                                                                                                    JA

9.      Juhan Parts                                                                                     JK

10.  tsaar, keiser                                                                                                AO

11.  Nepaal ja Hiina                                                                                           AO

12.  öökuninganna (suureõieline kuukaktus)                                                        JK

13.  naaritsad                                                                                                     AO

14.  klaasiliiv (kvartsliiv)                                                                         AO

15.  Los Angeles ja New Orleans                                                                      AP

16.  ülikoolid                                                                                                     AO

17.  Benjamin Franklin                                                                           JK

18.  Aleksei Turovski                                                                                         JK

19.  Chanel                                                                                                        JK

20.  päkapikk oma loomulikus suuruses                                                  JK

21.  Wayne Gretzky                                                                                          AO

22.  autode linnadevaheline võidusõit (Pariis - Madriid)                           RT

23.  Egle Uljas (2004. aasta Eesti parim noorsportlane)                          JK

24.  2006 ja Torino                                                                                           JK

25.  ligretto                                                                                                        JK

26.  Orlando Bloom                                                                                           AO

27.  karupeg Puhh (Winnie Puhh) ja Alan Alexander Milne                                 JK

28.  Linkin Park                                                                                     JK+AO

29.  Viive Noor                                                                                     JK

30.  "Metsik kass"                                                                                             JA