Eesti koolinoorte MV II eelvoor keskkoolidele 11.01.2005

Küsimused: Jaak Känd, Andres Pulver, Raul Tammet, Arko Olesk, Tauno Vahter

 

I  Estica

 

1. Pildil on Värska Püha Georgiuse õigeusu kirik. Peale arhitektuurilise poole võib huvi pakkuda meresõitja, kes on maetud kiriku kalmistule. Millise 20. sajandil ajaloolise rolli poolest tuntuks saanud laeva kapten oli Ivan Fjodorov?

 

 

2. Küsitavat nime kannab nii tänapäeval Eestis ilmuv ajakiri kui ka Fr. R. Kreutzwaldi viimane suur raamat, mis võttis kokku tema elutöö. Ajakiri ilmub Eestis aastast 1988, praegu annab seda välja Ühinenud Ajakirjad AS, peatoimetaja on Piret Mäeniit. Ajakiri on 2003. aastal ilmunud ka venekeelselt teise nime all. Kreutzwaldi raamatut on välja antud vähemalt viis korda, viimati aastal 2001. Milline on ühine nimi?

 

3. Eduard Vilde, Konstantin Päts, Hans Pöögelmann, Johannes Voldemar Veski, Anton Hansen Tammsaare, Otto Münther, Eduard Virgo, Mihkel Martna jt – kõik on kunagi olnud ühe ajalehe palgalehel! Kes oli see tööandja?

 

4. Keda Eesti sportlastest on esimesena filmilindile jäädvustatud, juba 1904. aastal? Londonis toimunud demonstratsioonmatšil oli eestlase vastaseks sakslane Siegfried (õige nimega Ernst Reiter).

 

5. “Sookoll, see muretu sell, teeb kõik endast oleneva, et soos elavate loomakeste ja linnukeste elu oleks õnnelik. Siis aga haarab sookolli määratu suur igatsus, talle meenub kaunis kivisisalik, ja ta seab end teekonnaks valmis. Soost metsa sattudes muutub südamlik olend tigedaks kolliks, viha levib üha laiemale, koll muutub üha kurjemaks ning unustab ilu ja headuse. Et sookollist saaks jälle sõbralik mehike, tulevad appi sõbrad -- rästik, konn, rabakana ja sookurg.”

See ei ole filmi Shrek3 sisu, vaid ühe Eesti kirjaniku 1986. aastal kirjutatud lasteraamatu “Sookoll ja sisalik” lühitutvustus. Kes on autor?


II  Ajalugu, poliitika, ühiskond

 

6. Ta oli titaan Iapetose poeg, koos isaga võttis ta osa titaanide võitlusest jumalate vastu. Zeus karistas teda selle eest kohustusega seista igavesti Gibraltaril (ehk maailma lõpus) ja hoida enda õlul taevavõlvi. Esimese maakaarte illustreeriti tema pildiga. Kes?

 

7. 26. novembril 1095. aastal pidas paavst Urbanus II Prantsusmaa linnas Clermontis kirikukogul tuhandetele rüütlitele, vaimulikele ja lihtinimestele vabaõhukõne, mis leidis tallegi üllatuseks kuulajate suure poolehoiu. Selles kõnes esines ta üleskutsega, mis pani aluse paar sajandit kestnud ulatuslikule liikumisele. Mis sai sellest kirikukogust alguse?

 

8. Ekvatoriaal-Guinea on Eestist pindalalt umbes poole ja rahvaarvult ligi kolm korda väiksem. Ebaharilik on territooriumi tinglik jaotus: mandriosaks ja saarteks/saareks (millest suurimal asub ka riigi pealinn). Riik iseseisvus 1968 ja võimule tuli president Masie Nguema Biyogo, kelle diktatuur oli järgnevad kümme aastat üks Aafrika julmemaid ja maalt lahkusid enamik umbes 7000 eurooplasest. Praegust valitsust loetakse “pooldemokraatlikuks”, kuid hoolimata oluliselt kasvanud naftatuludest, pole rahva elujärg kuigivõrd paranenud. Tegu on ainsa Aafrika riigiga, kus riigikeeleks on (kõrvuti prantsuse keelega) üks teine Euroopa kultuurkeel. Milline?

 

9. 2. juulil 1952 valiti 14-aastane Hollandi kroonprintsess Beatrix Madurodami linna linnapeaks ja ta jäi sellesse ametisse kuni troonile asumiseni 1980. aastal. Pärast seda valitakse sellele linnale igal aastal uus linnapea. Mille poolest erineb Madurodami linn teistest?

 

10. Kes seisab ühel pildil Hitleri kõrval ja teisel uhkelt käed puusas?


III Loodus, geograafia

 

11. Kala? Teda on vähemalt nelja liiki – euroopa (jaguneb kolmeks alamliigiks), tulemaa, tasmaania ja uusmeremaa … Eesti keeles mainitakse selle kala nime praegusel kujul esmakordselt Wiedemanni saksa-eesti sõnaraamatus. Venekeelne kala nimi tuleneb eesti keelest, esmakordselt 1881, vene keele vahendusel on sõna läinud ka poola keelde.

 

12. Nimetage riik, mille nimi tähendab tõlkes küla. Tegemist on maailma ühe enim internetiseeritud riigiga, kõrgeim mägi on 5959 m kõrgune Logan. Relvajõududes on u 90 000 meest, neist ligi pooled lennuväes. Üle 15% selle riigi elanikest on sündinud välismaal. Riik jaguneb kümneks provintsiks ja kaheks territooriumiks, elanikke 32,5 miljonit.

 

13. Millise umbrohuga on lähedased sugulased ja kuuluvad selle umbrohu nime kandvasse sugukonda peet, spinat, suhkrupeet, söödapeet, saksauul?

 

14. Milline järgnevast viiest linnast kuulub ainsana elanike arvult USA kümne suurima linna hulka: Atlanta, Las Vegas, San Antonio, San Fransisco, Seattle?

 

15. Fotol olev lind pole päris, vaid skulptuur, mis näitab, kuidas need väljasurnud lennuvõimetud linnu välja nägid. Mis lind see on?

 


IV  Teadus, tehnika

 

16. Küsime Eestis menukat koduelektroonika firmat, mille kodumaa on tegelikult Türgi. Firma asutati 1966 Istanbulis ja alustati elektripirnide ning raadiote tootmisega. Praeguseks toodab firma peaaegu kõiki kodumasinaid, alates külmikutest ja pesumasinatest kuni pliitide ja televiisoriteni. Paljud firmade LG ja Grundig tooted on tegelikult toodetud Türgis just selle firma tehastes.

 

17. Pildil on üks aktuaalne seade, õigemini üks selle esivanemaid. Tegu on järjekordse hiinlaste muistse leiutisega. Seletuseks võib öelda, et keskse anuma äärtel on draakonite kujukesed, kelle hammaste vahel on väikesed kuulikesed. Ümber anuma on avatud suuga konnade kujukesed. Kuulikeste kukkumine näitas midagi. Mis aparaadiga on tegu?

 

 

18. 1901. aasta juulis toimusid lõpueksamid Peterburi voorimeeste kooli lõpetajatele. Kahe ja poole aasta jooksul olid kursuslased omandanud põhjalikud teadmised linna ja lähiümbruse geograafiast, prantsuse keelest, headest kommetest. Lisaks õppisid nad veel üht, reaalteaduste valdkonda kuuluvat ainet, mis pidi neid pikkadel talveõhtutel aitama. Mis ainet? Läbi aegade ongi sellega just öösiti tegeletud.

 

19. 6. jaanuaril tähistasime kolmekuningapäeva. Kas aitab see fakt teil kuidagi välja mõelda, kuidas nimetatakse seda sulamit:

Cu + Ni (kuni 30 %) + Mn (1 %) + Fe (1 %)?

20. Kelle nime kannab see lihtne joon?

V  Sport, mängud

 

21. Kristjan Palusalu võitis ühel olümpial kuldmedalid kahes erinevas maadlusviisis. Ameeriklane Oliver Kirk võitis St.Louisi olümpial kaks kulda ühe ja sama spordiala kahes erinevas kehakaalus. Seda saavutust kellelgi korrata ei õnnestu, sest pärast pole olnud kahes kaalus võistlemine lubatud. Mis spordialal?

 

22. See Uus-Meremaa võidusõitja rajas omanimelise võidusõidumeeskonna 1963. Aastal, kolm aastat hiljem hakati osalema ka vormel-1 karussellis. Esimene etapivõit tuli 1968 Belgias, kusjuures mees juhtis ise omanimelist autot. 1970 sai uus-meremaalane treeningsõidul surma, kuid tema nimi elab meeskonna nimena tänase päevani edasi. Kellest jutt?

 

23. 2. novembril 1959 astus USA Kongressi uurimiskomisjoni ette Charles van Doren, keda süüdistati teatud liiki pettuses. Van Doren oli selleks ajaks teeninud suure hulga raha, saanud omamoodi iidoliks ning tema pildi avaldas esikaanel koguni ajakiri Time. Milline oli van Doreni pettus, mis alal ta tegutses?

 

24. St. Kitts ja Nevis (1), USA (21), Nigeeria (7), Suurbritannia (3), Kanada (2), Jamaika (3), Trinidad (1), Barbados (1), Namibia (1), Ghana (1), Kuuba (1), Caymani saared (1), Austraalia (1). Kokku 44 inimest 13 riigist on hakkama saanud ühe sportliku saavutusega. Millisega?

 

 

25. Kes (paremal) surub oma kasuisaga kätt?


VI  Kultuur, meelelahutus

 

26. See maailmakuulus romaan on eesti keeles ilmunud kahel korral, 1970 ja 1977. Romaani meespeategelane Robert on eriülesandega sapöör. Romaanis esinevad veel sellised tegelaskujud nagu Pablo, Pilar, Anselmo jt .1943 aastal linastunud filmis mängis Robertit Cary Cooper ja Mariat Ingrid Bergman. Üllataval kombel ongi peale seda filmiversiooni romaani ekraniseeritud vaid korra ja sedagi vaid teleekraanil 1965.a., kusjuures seda televersiooni peetakse läbikukkumiseks. Romaaniga samanimeline on ka üks ansambel Metallica laul aastast 1984. Nimetage romaan ja autor!

 

27. 1849. aasta 3 mail vallandus Saksamaal Dresdenis mäss, et toetada Frakfurti konstitutsiooni föderatiivse demokraatliku Saksamaa jaoks, mille Saksi kuningas tagasi lükkas. Mässu üheks juhiks kujunes parasjagu linnas viibinud venelane Mihhail Bakunin, keda veenis selleks üks maailmakuulus helilooja. 9. mail said mässajad lüüa ja Bakunin tegi koos kahe kaaslasega, kellest üks oli see helilooja, katse leida varju piirilinnas Chemnitzis. Bakunin võeti kinni, helilooja aga pääses põgenema ja pääses Šveitsi. Kodumaale sai ta naasta alles 12 aastat hiljem, mil ta amnesteeriti. Kes oli see helilooja, kelle loomingut peetakse romantilise muusika kõrgpunktiks?

 

28. Jaak Kilmi ja Rene Reinumäe film “Sigade revolutsioon” on ainus Eesti film, mis taasiseseisvumise järel võitnud auhinna A-kategooria rahvusvaheliselt filmifestivalilt. Juunis toimunud festivalil sai film žürii eripreemia. Žürii eesotsas maineka briti lavastaja Alan Parkeriga hindas «Sigade revolutsiooni» kui filmi, mis «näitab minevikku, kuid esindab tulevikku». Mis linnas festival toimus?

 

29. Aki-Markus Hakala, Eero Heinonen, Pauli Esko Rantasalmi, Lauri Johannes Ylönen. Mis nimi neid ühendab?

 

30. Kes on see kirjanik? Selle Haapsalust pärit autoriraamatud on ühed müüduimad Eestis ja nende alusel on töös ka mängufilm.                                 
Vastused:

 1. Soomuslaev Aurora                                                                              TV
 2. “Kodutohter”,   venekeelsena Наш Лекарь                                           TV
 3. “Teataja”                                                                                              RT
 4. Georg Lurich                                                                                        RT
 5. Aino Pervik                                                                                          AO
 6. Atlas                                                                                                    AO
 7. Ristisõjad                                                                                             AO
 8. Hispaania                                                                                             TV
 9. Miniatuurlinn (nt Amsterdami kanalid, selle ääres asuvad majad, Alkmaari juustuturg jpt kohad on seal väikeste koopiatena taasehitatud)           AP
 10. Benito Mussolini                                                                                   AO
 11. Kilu                                                                                                      AP
 12. Kanada                                                                                                AP
 13. Malts                                                                                                    AP
 14. San Antonio (9. koht, 1,2 miljonit elanikku). Atlanta on 36. (424 000), Las Vegas 29 (508 000), San Fransisco 13. (764 000), Seattle 21. (570 000) TV
 15. Moa                                                                                                     AO
 16. Beko                                                                                                    TV
 17. Tegu on seismograafiga. Maavärina toimumisel kukkusid kuulid draakonite hammaste vahelt konnadele suhu. Epitsentri suuna pidi paljastama see, milliselt küljelt langes enamik kuule.                                                            TV
 18. Astronoomia                                                                                         AP
 19. Melhior (üks kolmest kuningast, kes Jeesusele kinke tõid)                      JK
 20. Carl Friedrich Gauss (normaaljaotuse kõver ehk nn Gaussi kõver)         AO
 21. Poks                                                                                                    RT
 22. Bruce McLaren                                                                                    AP
 23. Pettis mälumängus, sai telemängus “Twenty-One” vastuseid ette. Selle alusel valmis ka mängufilm “Quiz Show”.                                                             TV
 24. Jooksnud 100 meetrit alla 10 sekundi                                                    RT+AO
 25. Tarmo Kink                                                                                          AO
 26. Ernest Hemingway “Kellele lüüakse hingekella”                         JK
 27. Richard Wagner                                                                                   AP
 28. Moskva                                                                                                AO
 29. The Rasmus (Soome rockbändi liikmed)                                               AO
 30. Aidi Vallik, endine kooliõpetaja ja endiselt müüduim noortekirjanik        TV

 

 

Täname osalemast! Finaali pääsenute nimekiri ja lõplikud tulemused avaldatakse mõne päeva pärast Eesti Mälumänguliidu koduleheküljel www.kilb.ee

Finaal toimub pühapäeval, 13. veebruaril Tallinnas.

 

Kui on proteste tänase mängu tulemuste kohta, palume need esitada võimaluse korral kohe mängu järel mängujuhile. Hilisemate pretensioonide korral pöörduda kahe päeva jooksul Arko Oleski poole (arko@kilb.ee).