Eesti koolinoorte MV I eelvoor keskkoolidele 16.11.2004

Küsimused: Jaak Känd, Andres Pulver, Raul Tammet, Arko Olesk, Jaan Allik

 

1. Tõnu Trubetsky on avaldanud mitmeid maausundiga seotud kirjatükke ja ühes neist soovitab ta lisaks maavalla pühadele pühitseda ka rahvuskangelaste sünnipäevi, nagu näiteks heinakuu 21. päeva, mida küll pikki aastakümneid pisut muu nime all tähistatud sai. Kes oli see 21. 06. 1856 Kehtna vallas sündinud mees, kellest on kirjutatud mitmeid raamatuid ja vändatud ka film, kelle sünnipäeva pühana tähistamist Trubetsky on soovitanud?

 

2. Üks Eesti kirjanduse tuntumaid kangelasi kannab perekonnanime Sagorski. Meie teame teda paremini eesnimi järgi. Kuidas see kõlab?

 

3. Millise aine õpetajaid töötab eesti üldhariduskoolides kõige rohkem?

 

4. Ühel päeval seisnud Juhan Liiv ühe Eesti teatrimaja ehitusplatsi ääres, vaadanud tükk aega müüride rajamist pealt, langenud siis põlvili ja ütelnud: „Kallis kodumaa! Anna andeks, et ma vaene olen ja sulle midagi suurt ei või templi ehitamiseks annetada, aga ma annan, mis mul on.“ Ta võtnud enese riidest lahti, tahtnud riided maha jätta! Linnavaht seganud vahele. Millise teatrimaja ehitusplatsil on toimunud selline nõdraaruline vahejuhtum?

 

5. Riigilipp heisatakse Tallinnas Pika Hermanni tornis iga päev päikesetõusul, kuid mitte varem kui kell ..., lipp langetatakse päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui kell ...; vajadusel võidakse lipp heisata ja langetada ka teistel kellaaegadel Vabariigi Valitsuse korralduse alusel. Lipu heiskamisel ja langetamisel kasutatakse muusikalisi signatuure - tuntud isamaaliste laulude algusfraase. Heiskamisel "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm", langetamisel "Mu isamaa armas".  Mis kellaajad käivad lünkadele?


6. Londoni lähedal elas XVIII sajandil üks sissesõiduhoovi pidaja, kes terroriseeris pidevalt koos oma perekonnaga ümberkaudset rahvast. Vähehaaval hakati selle mehe nime järgi kutsuma sealtkandist pärit pätte, sellel sajandil muutus mõiste aga üldkasutatavaks. Kuidas oli tolle mehe nimi?

 

7. Kreeka mütoloogia on rikas vägitegude sooritajate poolest. Kes oli see tegelane, kes kohe pärast sündi ukerdas oma hällist välja ja röövis Apollonilt viiskümmend lehma Olümpose jumalate karjast. Hiljem varastas ta Poseidonilt kolmhargi ja peitis selle ära, Areselt varastas ta mõõga ja ükskord püüdis ta isegi Zeusi valitsuskeppi ära peita. Samas soosis ta atleete ja kandis hoolt, et kõikidest reeglitest kinni peetaks. Sellepärast võiski iga jooksuraja äärest leida tema kuju. Kellest on jutt?

 

8. “Kes selle mõõga siit kivist välja tõmbab, on kogu …………..õige kuningas,” pajatas legend. Üks mees sai sellega hakkama. Kes?

 

9. Novembrist 1917 kuni veebruarini 1918 tegutses Eesti pinnal riiklik moodustis, mida kutsuti Eesti Töörahva Kommuuniks. Töörahva Kommuunil oli ka oma valitsus, Eestimaa Nõukogude Täitevkomitee. Selle esimees elas aastatel 1884-1937, ta on avaldanud novellikogu “Räästaalused” ja kirjutanud lõpetamata romaani “Linnupriid”. 1924. aastal oli ta üks 1. detsembri putši peaorganisaatoreid. 1918-1921 ning 1925-1937 elas Nõukogude Liidus, sai 1933 Lenini ordeni, hukati Stalini repressioonide käigus. Tallinnas oli tema ausammas ja tema nime kandev tänav. Kes?

 

10. Kes on need kaks meest?

 

 

11. Maailma esimene vabaõhumuuseum asutati1891. aastal ühe Euroopa pealinna keskel oleva saare kuninglikku parki, eesmärgiga näidata, kuidas inimesed möödunud aegadel riigi eri osades töötasid ja elasid. Mis nime see vabaõhumuuseum kannab (õige linn annab 1 punkti)?

 

12. 22.juunil 1675 anti välja lubakiri pildil oleva asutuse rajamiseks. Hoone ehitust alustati sama aasta 10.augustil ja valmis sai ta järgmisel aastal. 120 aastat tagasi, 13.oktoobril 1884.a. läks aga see paik maailma looduslukku. Mis nime asutus kannab?

 

 

13. See Euroopas omasuguste seas suurim elusolend elab Eestis arvukalt muuhulgas Puhtulaiul, Virtsu mõisapargis, Lehmja tammikus Harjumaal ja Aru mõisapargis Tartumaal. Tema levila põhjapiiriks on Lõuna-Soome, Eestisse on ta toodud ilmselt keskajal munkade poolt. Ta elab rohu- või samblarindes, talvitub pinnases, selleks kaevub umbes 5 cm sügavusele. Täiskasvanuks saab 3-4 aastaselt, eluiga on kuni 10 aastat. Looduskaitse all ta Eestis ei ole, küll on ta kantud punase raamatu määratlemata liikide kategooriasse. Kes?

 

14. Selle taime kodumaaks on Hiina mäestike metsaalad, sealt ka tema ingliskeelne paralleelnimi – chinese gooseberry. Tänapäeval viljeldakse laialdaselt Uus-Meremaal, Austraalias, Tšiilis, Aafrika lõunapoolsetes maades, Jaapanis ning Vahemere ääres. Teaduslik nimi on suureviljaline aktiniidia. Viljad on marjad, mis kasvavad kobaratena, üks taim võib anda aastas üle 70 kg saaki. Millest jutt?

 

15. Millise riigi kontuuri näete?

 

16. Sellel spordialal oli Ateena OMil kehtestatud osalejatele karm vanusepiirang - võistlejad pidid olema vähemalt 17 aastat vanad ja mitte vanemad kui 34 aastat.

Sellel spordialal on keelatud kanda habet või vuntse - lubatud on vaid kitsad vuntsid ülahuule kohal. Võistlustel kuulub kohustusliku lisavarustuse hulka ka 2 ämbrit ja 2 kilekotti. Võistlejail on võistluse ajal keelatud rääkida - välja arvatud juhul, kui nende riietus vajab korrastamist või kui nad soovivad edasisest võistlusest loobuda. Samuti on võistlejatel keelatud määrida käsi või nägu vaseliiniga. Samuti ei tohi keerata vastase poole selga ega kukalt ning ei tohi astuda vastase jalale. Põhiline spordivahend, mida kasutatakse sel spordialal, kaalub 10 untsi. Mis klassikaline spordiala?

 

17. Sellesse föderatsiooni kuulub 120 riigi 160 klubi ja rahvusvaheline tribunal. Föderatsioon korraldab 30 ametlikku sarja, asutajaklubi on olnud pioneeriks vastava ala standardite, tähistuste ja dokumentide loomisel. 100 aasta jooksul on liidul olnud kümme presidenti, praegu Max Mosley. Mis liit?

 

18. Peale kümnevõistluse on Erki Nool Eesti rekordiomanik veel kahel individuaalsel kergejõustikualal. Millistel?

 

19. Mart Poom mängib klubijalgpalli Sunderlandis. Paraku pole klubi Premier League’is ehk kõrgeimas liigas, vaid tugevusel teises. Kuidas seda nimetatakse? Enam pole tegu 1. divisjoniga, vaid ühe toote nime kandva sarjaga.

 

20. Kellega mängib Carmen Kass malet?

 

 

 

21. See sõna tähendab kreeka keeles “kokkupandu”. Algselt oli see dokument, mille moodustasid kaks kokku seotud metallist või vahatatud puidust tahvlit. Rooma sõjavägi jagas seda sõduritele tõendina väeosas teenimise kohta. See võis sisaldada ka tähtsaid korraldusi, näiteks Rooma kodanikuks saamise kohta. Nimetage see tänapäevalgi laialdaselt kasutusel olev sõna!

 

22. 1932 kirjutati ajalehe Pravda juhtkirjas: “…koos kapitalismiga – see on sõda, purustamine, surm. …koos sotsialismiga – see on kõrge saak, kõrge tööviljakus, töötajate kõrge materiaalne ja kultuuriline tase.” Punktide asemel peaks olema ühe väga laialt levinud keemilise elemendi nimi. Puhtal kujul kasutatakse seda elementi üliharva – elektrilampides ning kopsutuberkuloosi ravil. Millisest elemendist on jutt (avastatud XVIII sajandi lõpul)?

 

23. Mida saab sõeluda Eratosthenese sõelaga?

 

24. Seda sõidukit hakkasid esimesena tootma Jaapani firmad. 1969. aastal tõi Honda turule esimese seda tüüpi sõiduriista, mõelduna peamiselt põllumeestele. Ent varsti avastasid sõiduki enda jaoks ameeriklased ning algas võidukäik. 1979. tootis esimese mudeli Yamaha, 1981 Kawasaki, 1982 Suzuki. Millest on jutt?

 

25. 17.novembril 1970 sai Douglas Engelbart patendi piltidel olevale esemele. Mis riistapuuga on tegemist? Usutavasti kasutab enamik teist seda iga päev.

 

   

 

26. Vene heliloojate nn “Võimsa rühma” koosseisu kuulusid 5 meest: Mili Balakirev, Aleksandr Borodin, Cesar Cui, Modest Mussorgski ja ………….. Kes oli viies, ka pedagoogina väga tuntud helilooja?

 

27. Kes on see tänavu 1. aprillil 75-aastaseks saanud mees? Pärast sõda teenis ta leiba jazzmuusikuna, 1948 astus kommunistlikku parteisse, kust ta kaks aastat hiljem individualistlike vaadete tõttu välja heideti. 1952 lõpetas ülikooli muusika, filminduse ja filoloogia alal. 1956 võeti ta KP-sse tagasi, 1964 sai riikliku preemia, 1970 visati taas parteist välja. 1975 sunniti ta kodumaalt lahkuma, 1979 võeti ära ka kodakondsus. Teoseid: “Monoloogid”, “Hüvastijätuvalss”, “Surematus”, “Aeglus”, “Identiteet”, “La Ignorancia”, “Olemise talumatu kergus”.

 

28. Meediakangelasest luuletaja Contra on öelnud, et tema kuulsaima luulekogu “Ei ole mina su raadio” pealkiri pärineb ühe tema sõbra emalt, kes mõtles selle lause välja, et oma pojal koolitükke õppida aidata. Milliseid (õppeaine)?

 

29. Filmikunsti ajaloo esimene suur kassatükk oli 1915 valminud “Rahvuse sünd”, mis tõi sisse üle 10 miljoni dollari ning mis püsis edukaima filmina üle 20 aasta. “Tuulest viidud” tõi sisse 79,4 miljonit ning seda peetakse kõigi aegade menukaimaks filmiks, arvestades toonast dollari tugevust. “Tuulest viidud” trumbati rahalises väljenduses üle alles 26 aastat hiljem, 1965. a. lavastaja Robert Wise’i viis Oscarit saanud tõsielusündmustel põhineva filmi poolt, kus peaosas oli Julie Andrews. Millisest filmist on jutt?

 

30. Kes on see laulja pildil?

 

 

 


Vastused:

 1. Rummu Jüri                                                                              AP
 2. Gabriel                                                                         AP
 3. Matemaatika                                                                            AP
 4. Estonia                                                                         RT
 5. 7.00, 22.00                                                                              JK
 6. Hooligan                                                                                   AP
 7. Hermes                                                                                    AP
 8. Arthur                                                                                      RT
 9. Jaan Anvelt                                                                               AP
 10. Jose Manuel Barroso, Romano Prodi                                        AO
 11. Skansen (Stockholm)                                                                RT
 12. Greenwichi observatoorium                                                       JK
 13. Viinamäetigu                                                                             AP
 14. Kiivi                                                                                         AP
 15. Ukraina                                                                                    AO
 16. Poks                                                                                        JA
 17. FIA (Rahvusvaheline Autospordiliit)                                          RT
 18. 200 m jooks, kaugushüpe                                                         AO
 19. Coca-Cola Championship                                                         AO
 20. Viswanathan Anand                                                                  AO
 21. Diplom                                                                         AP
 22. Lämmastik                                                                                AP
 23. Algarve (teatud meetod kõigi antud naturaalarvust mitte suuremate algarvude leidmiseks.)                       JK
 24. ATV                                                                                        AO
 25. Arvutihiir                                                                                  JK
 26. Nikolai Rimski-Korsakov                                                         RT
 27. Milan Kundera                                                             AP
 28. Laulmine (jo-le-mi jne)                                                  AP
 29. “Helisev muusika”                                                                     AP
 30. Kelis                                                                                        AO