Nissi mälumängu Sergejevskaja küsimused 21.02.2004 Peeter-Erik.Kubo

 

1. Kes on jutustanud järgmise loo sellest kuidas ta teenis I maailmasõja ajal välja oma autasu. Ta oli staabi virgats, šifreeritud kiirteadete laialikandja. Kord olnud tal vaja viia sõnumeid läbi ei kellegi-maa, kui ta ootamatult kuulis vaenlaste hääli. Ta oli üksi, ainsaks relvaks revolver. Mida teha? Olukorda kiiresti hinnates leidis ta väljapääsu. Valjul häälel hakkas ta jagama käsklusi kujutletavale allüksusele. Mahajäetud kaevikust sammus välja 7 vastase sõdurit, relvad maas ja käed üleval. Ta konvoeeris üksi need sõdurid väeosa staapi. Omal ajal arvati, et see seik andis sellele mehele tublisti enesekindlust ja tõstis usku enesesse. Kes oli see kangelane ?

 

2. Millises Eesti teatris on Taevalava ja Põrgulava ?

 

3. A-il 1991- 1995 eksisteeris Krajna iseseisev vabariik. Millise tänapäeva riigi territooriumil asus see vabariik, mida peaaegu keegi ei tunnistanud ?

 

4. Peaaegu igal Eesti linnal on oma tuntud veekogu – Tallinnal Ülemiste, Paides Kriilevälja veehoidla, Karksi-Nuias veehoidlaks ja paisjärveks ülespaisutatud Halliste jõgi jne. Mis linnas on aga Nässmetsa järv, mis on ühenduses Lambahänna ojaga ?

 

5. Muusika. Kes laulab

 

6. Pärast II maailmasõda seisid paljudes kohtades mälestusmärkidena vene tankid. Kus kohal Eestis seisavad praegu püsti 15 m kõrgune piiramistorn ja kiviheitemasin (mõlemad muidugi taastatud kujul) ?

 

7. 1885 a „Valguses“ märgitakse – Avinurme valla rahva kiituseks võin ma niipalju ütelda, et sealse rahva hulgas harva vargust ette tuleb. Seal vanema talu rahva hooned, kõik ilma lukkudeta. Kuid üht vargust ei peetud seal häbiasjaks. 1896 teatab Postimees, et avinurmikutel on kohtus aastas keskmiselt 300 varguse asja just selle varastamisega seoses. Retke korraldati isegi kaugemale. 1936 organiseeritu Avinurmes koguni seltskondlik kohus nende üle, kes seda varastasid. Kohale oli kutsutud ka ajakirjanikud, filmioperaatorid ja fotomehed. Mille varastamise poolest olid avinurmikud Eesti ajaloos rekordimehed ?

 

8.Millistel lauluvõistlustel on esinenud teiste hulgas lauljad Vissi ja Sigga ning üheks esitatud lauluks oli laul pealkirjaga „Hani ?“?

 

9. Sidney Pollack on tuntud ameerika filmilavastaja (Äraaetud hobused lastakse ju maha 1969, Tootsie 1982, Minu Aafrika 1985 jt.). Kes või mis on aga pollak ?

 

10. Muusika. Nimetage helilooja

 

11. Advendiliikumise ajalukku on läinud päev, mis on tuntud Suure Pettumusena. See päev oli 21. okt.1844. Mis siis pidi toimuma aga ei toimunud ?

 

12. Mida nimetati eesti rahva hulgas selliste erinimedega: konks, päkas, valgus, haljak, nosi ?

 

13. Mis on kutšma ? Kutšma suure tähega on teatavasti praegune Ukraina president.

 

14. Paarkümmend aastat tagasi soovitati tarbida letsitiini mälu parandamise eesmärgil. Toiduainetest on letsitiinirikkad munakollane, maks, veretoidud ja ajud. Kahjuks kaasneb suurte letsitiinikoguste söömisega üks miinus – ebameeldiv kalaaroomi meenutav higilõhn. Selle põhjustab sealt eralduv vitamiin B4 (koliin). Nimetus letsitiin tuleneb kr sõnast lecitos.

Mida see tõlkes tähendab ?

15. Kes laulab ?

 

16. Kunstiajaloost on teada, et Venemaal tegutses kunstnike rühmituse Helesinine roos, mille häälekandjaks oli ajakiri Kuldvillak. Millise rahva kirjanduse ajaloost on tuntud sümbolistlik rühmitus Helesinised sarved (1916) ?

 

17. Millise happe soolad kandsid eesti rahva hulgas nimesid kübaramust ja sinine silmakivi ?

 

18. Jaapani linn Karuizawa on ainulaadseks linnaks, sest ta on võõrustanud nii suve- (1964 Tokio) kui taliolümpiat (1998 Nagano). Nagano OM-i raames toimusid seal curlingi võistlused. Mis alal võisteldi seal suveolümpial ?

 

19. Vastavalt Hiina traditsioonilisele meditsiini õpetustele on toidule omistatud maitse seotud selle ravi omadustega. Toitu klassifitseeritakse ka 5 maitse alusel: hapu, kibe, magus, terav ja soolane. Milline neist põhjustab kõhnenemist, alandab palavikku ja siseneb südamekanalisse, vabastades inimese pingest ja rahustades vaimu ? Millise maitsega toit mõjub nii ?

20. Mis lind laulab ?

 

21. 1938 jaanuaris asutati Eesti TA, mille presidendiks nimetas K.Päts mikrobioloog Karl Schlossmanni. Esimese 12 akadeemiku hulgas oli keeleteadlane Julius Mark ja folklorist Oskar Loorits. Kes oli aga esimene kirjanik ja kirjandusteadlane, kes sai akadeemikuks ?

 

22. Millisest pealinnast on jutt ? Selle linna varasem nimi oli Kalan-totta – Kelani üleveokoht. See linn asub Kelani jõe suudmes. Mõnede linnaosade nimed on Wellawatta, Bambalapitiya, Weddamulla, Narahenpita, Kolonnawa, Hendala, Wattala, Battaramulla, Modara, Maligawatta. Siin asuvad rahvusvahelised lennujaamad Ratmalana ja Katunayake. Sadama osa kannab nime Beira.

23. Eseme küsimus Millised neist on puuvilla seemned ?

 

24. 1618 löödi ühel mehel pea maha, sest ta ei leidnud Eldoraadot. See oli kuulus inglise meresõitja, admiral ja kirjamees, kes oli omal olnud kuninganna Elizabeth I favoriit. See mees finantseeris esimese inglise koloonia loomist Roanoke Islandis 1585. Kui mindi tagasi Inglismaale toidumoona järele jäi sinna maha 100 kolonisti 3 a pärast naastes ei leidnud ta kedagi eest. Nn. Kadunud koloonia

müsteerium on teadlasi kaua huvitanud. Sellest on tehtud film. Tänapäeval kannab selle mehe nime Põhja-Carolina osariigi pealinn. Nimetage see mees ?

25. Muusika  Kes on helilooja ?

 

26. Võrumaa paistab silma mitmete loodusrekorditega – Suur-Munamägi 318 m jne. Suurima suhtelise kõrgusega on Vällamägi – 84 m Mis on loodusrekordarvude 38 m ja 8 m taga ?

 

27. Kui Pisas on kuulus viltune kirikutorn, siis Tartus on Raekoja platsil viltune maja – Barclay de Tolli maja. Mis asub tänapäeval selle maja ruumes ?

 

28. Firenze Laurenziana raamatukogus on võimalik näha Napoleoni koolivihikut. Seda väärtuslikku reliikviat hoitakse klaasi all. Lahti on löödud viimane lehekülg. Napoleon kirjutas kadetina sellesse vihikusse ülesandeid meretagustest kolooniatest. Viimasel lehekülje keskel see kirjatöö katkeb ja viimasel real, mille lapssõdur vihikusse kirjutas on ühe geograafilise objekti nimetus. Millise ?

 

29. 1945 ilmus käsiraamat, mis valmistas kamikazesid ette nende missiooniks. Kokkupõrke hetkel soovitatakse lenduril täiest kõrist karjuda. Kui lendur on sihtmärgist 2-3 m kaugusel, siis: Sa näed nagu hõljuksid järsku õhus. Sel hetkel näed … nägu, mis ei naerata ega nuta.

See on tema tavaline nägu. Kelle nägu näeb selle õpiku järgi kamikazelendur viimasena ?

30. Kunst  Pariisis avaldati igal aastal uus Roositeatmik – see oli bordellide ülevaade. Kes oli see kunstnik (1834-1917), kes 1870-ndate lõpus ja 1880-ndate alguses tegi 50 bordellistseeni

kujutavat joonistust ja pastellmaali. Isegi paljunäinud Montmartre`i modellid olid šokeeritud poosidest, mida see kunstnik sundis neid võtma. Kunstnik kohtles oma modelle nagu loomi, kuigi vastuvaidlematult olid tema modellid ühed kenamad. 1886 viimasel impressionistide näitusel eksponeeris see kunstnik seeriat Kümblevad, pesevad, kuivatavad, nühkivad, kammivad ja kammitavad naisaktid, mille otseseks eeskujuks olid Hokusai etüüdid end pesevatest ja lakkuvatest kassidest. Nimetage kunstnik ? (te näete 2 tema pastelli)

 

31. Eestis sündinud Kalev Kotkas ületas juba Kalevi Kotkana 1934 esimese eurooplasena kõrguushüppes 2 m ja tuli Torinos Euroopa meistriks. Berliini OM-il jäi ta sel alal 4-ndaks Euroopa rekordiga 2.04, mis pidas vastu 17 aastat. Oma olümpiadebüüdi tegi see 194 cm pikkune sportlane hoopis ühe teisel kergejõustikualal 1932 Los Angeleses. Mis alal ?

 

32. Üheks põhjamaade loomakultuseks sõjakunstis oli karu-kultus. Karunahast särk oli berserker`i tunnuseks – too valdas sõjakunsti ja kuigi ta ei pannud soomussärki, oli nii tugev ja metsik, et kõik teda kartsid. Karu-sõjamehed käisid ilma soomusrüüta ja olid julmad kui koerad, nad hammustasid oma kilpidest tükke, nad tapsid kõiki aga nende külge ei hakanud tuli ega raud. Seda nimetati berserki jooksmiseks. Karunahk oli tootemlik märk, millest ber-

serker ammutas jõudu. Ka häda korral hüüti appi karu jõudu ja väge. Kui berserker suri, pandi ta elutu keha karunahale pikali, enne kui alustati matusetalitust. Berserkerid olid kõrgelt hinnatud paganliku maailma kuningate eliitväeosades. Karutapja sõduri sümboolika elab edasi kahe tänapäeva kuningriigi monarhide vahtkondade mütsides. Nimetage riigid ?

 

33. Õppeasutuse nimetus lütseum pärineb ühe filosoofi asutatud kooli Lykeioni nimest. Kes asutas Ateenasse lükeioni, mille sammaskäikudes diskuteerides edasi-tagasi jalutavaid õpilasi kutsuti peripateetikuteks, st. ringijalutajateks ?

 

34. 1960-ndatel aastatel tegid Eesti jalgrattaspordis ilma Antsud – Väravas, Tombak, Adamson, Jeret. Samal ajal Eesti tennisistidest võitis NSVL täiskasvanute üksikmängu meistrikulla vaid üks mees - Toomas Leius (63,64,65,68). Naistest võidutsesid aga kaks Tiiut. Nimetage ?

 

35. Kunst. Kes on kunstnik ? 1878-1925 Laevad Veneetsias, Pühajärve maastik

 

36. Millisest taliOM-ist on jutt ? Esmakordselt oli seal maskott – Lumemees. Esmakordselt süütas tule kaks sportlast, jäätantsu esimeseks OV-ks tulid Pahhomova-Gorškov. See olümpia tähistas ROK uue presidendi Killanini ametliku debüüti. Need mängud toimusid seal selle-pärast, et Denver loobus oma korralduse õigusest.

 

37. Kellest on jutt ? 1951 tekkis sel naisel idee rajada Vaeste ja Väetite monument. Ta tahtis, et sellest saaks maailma kõige suurem, kõige kõrgem ja kõige kallim mälestusmärk, mis paistaks kaugele nagu Eiffeli torn. Maketi järgi pidi 76 m pjedestaalil kõrguma keskse figuurina 55 m kõrgune lihaselise töömehe kuju. Seda ümbritses tohutu plats, mille servades asusid skulptuurid, mis sümboliseerisid Armastust, Sotsiaalset Õiglust, Mahajäetud Laste Õigusi ja Kindlustatud Vanadust. Monumendi keskossa pidi ehitatama sarkofaag nagu Napoleoni Pariisi Invaliidide kirikus. See naine oli maketist nii vaimustatud, et andis käsu asendada lihaselise töömehe kuju enda omaga. Kongress kiirustas plaani heaks kiitma ja 25 päeva pärast (1952) suri see naine. Pärast matuseid jahtus monumendi püstitamise vaimustus.

 

38. Mis spordialal on olemas termin šampinjon ? Kas see on

      laskesport        ujumine        korvpall          vehklemine        või         male  ?

 

39. Mis alal on tuntud termin Freytagi püramiid ? Kas …

      filateelias          bridžis         kirjanduses         arhitektuuris    või    kokakunstis   ?

 

40. Muusika. Eksistensialismi juurde kuulus omal ajal must kõrge kaelusega pullover, Picasso kunst ja eriti … jazz, mida võis kuulda Sartre`i ja Camus` austajate kokkutulekul. Te kuulete seda džassi. Täitke punktiir ?

 

Vastused

 

 1. Adolf Hitler
 2. Tallinna Linnateater
 3. Horvaatia
 4. Antsla
 5. Cher
 6. Varbola Jaanilinna linnuse õuel
 7. metsavargused
 8. Eurovisiooni lauluvõistlustel (1985 Küprose lauljanna Lia Vissi, 1984 Islandi solist Sigga, 1982 Türgi laul Hani?)
 9. kala (tursklane)
 10. Kustas Kikerpuu
 11. 21.oktoober 1844 pidi Kristus tulema advendi õpetuse järgi tagasi Maa peale
 12. raha
 13. karakull-papaaha
 14. munakollane
 15. ansambel Nexus (Merilyn, Helen, Janne)
 16. Gruusia
 17. väävelhappesoolad
 18. ratsutamine
 19. kibe
 20. põldlõoke
 21. Gustav Suits
 22. Colombo (araablaste Kalambu)
 23. puuvilla seemned (nr 7)
 24. Ralegh`
 25. Händel
 26. 38 m – Rõuge Suurjärve sügavus; 8 m Eesti jämedam puu Tamme-Lauri tamm
 27. Tartu Kunstigalerii
 28. Püha Helena, väike saar
 29. ema nägu
 30. Edgar Degas
 31. kettaheide
 32. Taani, Suurbritannia
 33. Aristoteles
 34. 1965 Tiiu Soome-Simson-Neiland;  1968 Tiiu Kivi-Parmas
 35. Konrad Mägi
 36. 1976 Innsbruck
 37. Eva Duarte Peron (Evita)
 38. laskesport
 39. kirjanduses (sissejuhatus-tõus-kulminatsioon-langus-lõpplahendus)
 40. Cool-Jazz