Sergejevskaja mälumäng Nissis  22.11.2003 Peeter-Erik Kubo

 

1. Hiinas peeti neid lilli peenetundelisuse ja kultuursuse sümboliks. Filosoof Kong Fuzi kasutas nende kohta kirjamärki lan- , st. puhtust, elegantsi, ilu ja armastust. Ta nimetas lani lõhnavate taimede kuningaks, lani lõhn oli fraasiks, millega ülistati sõpruse pühadust. Koos laniga loeti raamatuid ja joodi veini. Need lilled said hiina kunsti meelisobjektiks – üks hiina kunstnik olevat öelnud: kui olen rõõmus, siis maalin neid lilli, vihasena aga bambust. Jaapanis austati neid lilledena, mis tagasid mehele pika elu. Mis lilledest on jutt ? (kr. keeles tähendab selle lille nimi munandit)

 

2. 1949 kehtestas Pariisis toimunud FIDE kongress r/v suurmeistrite ja r/v meistrite kinnitamise korra. R/V suurmeistri nimetus omistati 25-le maailma parimale maletajale. Nende hulgas oli üks eksmaailmameister, üks sel ajal valitsev maailmameister ja üks, kes tuli maailmameistriks 8 aastat hiljem. Nimetage need 3 meest ?

 

3. Endisaegset baltisaksa mõisakultuuri on nii mõnigi kord võrreldud uppunud Atlantisega. Millisest Eestis asuvast mõisast on jutt: selle mõisa üheks kõrvalhooneks oli Kavaleride maja. Selle mõisa aias ja pargis asuvad Inglisild ja Bresti paviljon (Bretagne  Bresti järgi), seal asub ka Pariisi tee, mille äärsed paviljonid said nime tähtsamate lahingute järgi Preisi-Prantsuse sõjas 1870-71. Pargis oli ka Aleksandri tee ja Üheksa Lapse tee, mille ääres olid viimase mõisaomaniku igale lapsele omanimeline pink ?

 

4. Kolme Lõuna-Ameerika riigi lipul on värvid, mida nimetatakse Miranda värvideks – need on kollane, sinine ja punane. Lipud erinevad vaid sümbolite poolest. Nimetage need riigid ?

 

5. Kunstiajaloolasi on alati imestama pannud ootamatu muutus suure Hispaania kunstniku Goya stiilis, kui ta meeldivatest õukonnaportreedest eemaldudes jõudis määratult grotesksete sotsiaalsete kommentaarideni. Goya salapärane vaimuhaigus oli tingitud suurest kogusest valgest värvist, mida ta oma meistritöödes eelistas. Peapööritus, vaimne segadus, kuulmise ja kõne halvenemine ning hallutsinatsioonid on iseloomulikud sellest keemilisest elemendist tingitud peaajupõletikule. Milline keemiline element põhjustas Goya tervise hävingu ?

 

6. Geograafias on tuntud Piraadirannik, Orjarannik, Piprarannik, Kullarannik ja isegi Haapsalus asuv Aafrika rand. Mis riigis asub aga kuulus Luukererannik (Sceleton Coast), kus asub ka rahvuspark, mis on ainus koht maailmas, kus elevad nn. kõrbeelevandid ?

 

7. See mees tõlkis eesti keelde soomlase Lauri Pihkala Poiste spordi õpetuse .Tõlkija tundis aga sporti ja sporditerminoloogiat vähe. Ta on öelnud mis aga puutub spordisse, siis eelistan puulõikamist pommitõstmisele või rusikavõitlusele, heinaniitmist või vilja rõuku panemist võidujooksmisele. Kuid see on puht harjumise asi ja võimaluse küsimus. Kui tahate – kapitali küsimus. Kellest on jutt ?

 

8. Lõuna-Euroopas elab imetaja, kelle nimi on Monachus monachus. Neid on säilinud vaid mõnisada. nad tegutsevad öösel. Kellest on jutt, kes on need mungad ?

 

9. Kes on kunstnik ?

 

10. Kes laulab ?

 

11. Millega on tegemist: mongoli keeles gol, singali keeles oya, nepali keeles kali, albaania keeles lumi, türgi keeles su, jaapani keeles gawa. Geograafilisi kaarte uurides leiame tihti neid nimetusi liitsõnades.

 

12. Mis spordialal tuli Toomas Uba 1959 Eesti noorte kuue-linna turniiri üheks võitjaks, Tallinna linna võistkonna koosseisus ?

 

13. Mis aastast on jutt ? Sel aastal tuli võimule Mussolini, kes kuulutas selle aasta uue ajaarvamise alguseks – aasta nr 1. Samal aastal kuulutas Kemal Atatürk välja Türgi Vabariigi, samal aastal moodustati NSVL

 

14. Te näete Euroopa esimeses portselani-manufaktuuris valmistatud tooteid. Millise manufaktuuriga on tegemist ?

 

15. Mis ansamblit kuulete ?

 

16. Kes oli see Euroopa valitseja, kes tundis põlastust Firenze ajaloolase Machiavelli poliitiliste tõekspidamiste vastu ja kirjutas raamatu mille pealkirjaks oli Anti-Machiavelli. Machiavelli soovitas oma kõrgest soost õpilastel alati valetada ja petta, kui see oli riigi huvides vajalik. See valitseja aga ütleb, et ideaalne valitseja peab olema oma rahva teener. See lühike, vana, kongusninaga mees ütles väga naljakaid, kuid inetuid asju oma naabrite kohta ja mängis XVIII saj. diplomaatias skandaalset mängu, väänates tõde. Ta suri üksinduses, kus tal olid jäänud vaid üks teener ja talle truuks jäänud koerad. Tema valitsemise ajal keelustati piinamine, ehitati riigis head teed ja kõrgel tasemel koolid ning ülikoolid, mis tõstsid riigi niisugusele tasemele, et naabrid hakkasid tema ees hirmu tundma. Kes ?

 

17. Üks islami 5-st kohustusest on palvetamine. Seda tähistab sõna, mis langeb kokku meie restoranide menüüdes esineva nimetusega. Nimetage sõna ?

 

18. Mis riigi matemaatikud teatasid 2000 hilissügisel, et nad on täpselt väljaarvutanud Erki Noole jalaliikumise Sydney OM kettaheite 3. katsel ja tunnistasid heite õigsust ?

 

19. Kes on kunstnik ?

 

20. Kes on helilooja ?

 

21. Üks Tallinna restoran on oma nime saanud kuulsa kroonikakirjutaja järgi, kes elades selles hoones kirjutas Liivimaa kroonika, mis valgustab sündmusi XII-XVI saj.-ni. Mis restoran ?

 

22. Sinise lindi karikaks on Halesi karikas, mis antakse Cunard Line Co poolt sellele laevale, mis ületab rekordkiirusega Atlandi ookeani. Suurtest laevadest võitis selle United States ja see auhind jäi talle ligi !/2 sajandiks. NY meremuuseumis oli aga aastakümneid klaaskapp tühi, sest Halesi omaksed võtsid karika enda valdusesse. Seepärast otsustati teha karikast koopia. See oli raske, sest karikast olid alles pealiskaudsed amatöörfotod. Kelle poole pöörduti ? (see mees tegi isegi 2 koopiat)

 

23. Kes oli see eesti kergejõustiklane, kellele püstitati juba eluajal ausammas (1990). Ausamba autor Riho Kuld. See sportlane töötas 1977-91 Tartu Loomakliiniku juhatajana.

 

24. Mis linn oli keskaja poeetide ja kirjanike jutustustes kuningas Arturi pealinn, kus asus ka kuulus ümarlaud ?

 

25. Mida tähendab bridžis termin renoo ?

 

26. 1940 kuulutas Churchill, et Briti poliitiliseks eesmärgiks on võit, võit iga hinnaga, sest ilma võiduta ei püsi Briti impeerium. Juhuslikult avastati, et Beethoveni 5-nda sümfoonia avataktide rütm kõlab sarnaselt V tähega morse koodis. Esimest korda kõlas see eetris 20.07.1940 See sai võidu sümboliks. Kuidas on täht V morse koodis ?

 

27. Kui Aleksander Suure sõdurid jõudsid Indiasse, siis leidsid nad, et seal elavad väga ilusad naised aga kahjuks olid nad kombekad. Oli ainult üks vahend, kuidas neid vooruse radadelt kõrvale kallutada: kui mees naisele … kingib andub too talle otsekohe. Sest see pole indialaste mingi teotus, kui naised … eest kellegagi magavad. See annab neile kinnitust, kui väärtuslik nende ilu on. Sellest on kirjutanud Arrianus oma India raamatus Indike. Milline kingitus avas tee ka kombekate India naiste juurde ? Kes või mis ?

 

28. Caligula oli ühe Rooma keisri hüüdnimeks ja see tähendab saapakest. Ühele teisele tuntud keisrile anti hüüdnimi, mis tähendas kapuutsiga gallia mantlit. Kellest on jutt ?

 

29. 1900 moodustati ajaloo esimene r/v-ne „rahulesundimise väekontingent“, kuhu kuulus 40 000 meest. Seda väge juhtis saksa feldmarssal, krahv Alfred von Waldersee. Vägedesse kuulusid peale sakslaste veel 7 riigi sõdurid. Kus kohal seekord sunniti inimesi rahule ?

 

30. Filmis „Nukitsamees“ sulas Ita Ever metsamoorina jäägitult oma rolli, sama oli lugu ka tema järglasi mängivate kahe tuntud eesti näitlejaga. Mõhk ja Tölpa olid nii hirmsad, et tehti isegi etteheiteid kollide kohutava väljanägemise pärast. Kes mängisid Mõhku ja Tölpat ?

 

31. Mis linna vaade ?

 

32. Milline tuntud romaan lõpeb sõnadega Aitab vaimustumisest, aeg on nüüd mõistuse häält kuulda võtta. Ja kõik see, kogu Teie Euroopa- kõik see on paljas fantaasia, ja meiegi oleme välismaal paljas fantaasia …, pidage mu sõnu meeles, küll te ise näete! ?

 

33. Ühes korralikus Eesti talus olid olemas loomalaut ja koerakuut. Kuhu ehitati aga põrsakong ?

 

34. Toomas Arusoo oli esimene välis-eesti sportlane, kes sel alal võistles OM-il. Ligi 20 a-t hiljem oli sama välisriigi olümpiavõistkonna varuvõistlejaks Cindy Õunpuu. Tema jäi aga kahjuks kõrvale. Mis spordiala ?

 

35. Mis kivimit te näete ? Seda leitakse seal, kus nikli ja koobalti maardlad. Eestis rändkivimitena. Nimetus on Põhja-Itaalia kohanime järgi, mis kõlaliselt sarnaneb kuulsa Bulgaaria linnaga.

 

36. Matemaatikas ei peitu ainult tõde vaid ka ilu – külm ja karm ilu, nagu raidkujus. Nii on öelnud mees, kes sai 1950 Nobeli kirjanduspreemia raamatu eest, mille pealkiri on Abielu ja moraal (1929). Selles raamatus kaitseb autor vaba seksuaal- ja abielu moraali, mille ainsaks mõõdupuuks on võrdõiguslike partnerite õnn. Sama raamatu pärast jäi ta 10 a varem ilma professori kohast NY- s, kuna selle sisu tundus mõnelegi amoraalsena. Seda meest peetakse XX saj. üheks mõjukamaks vaimuinimeseks. Teda kasvatas lordist vanaisa, kes oli kahel korral olnud SB peaministriks. 1918 karistati seda meest selle eest, et ta keeldus I ms ajal väeteenistusest, kuuekuulise vangla karistusega. Vanglas kirjutas ta oma kuulsa teose Sissejuhatus matemaatilisse filosoofiasse.(1919). Kokku kirjutas ta üle 60-ne raamatu. Kes ?

 

37. Ühe tuntud linnuse tornid on Pilsticker (nooleteritaja), Stür den Kerl (tõrju vaenlane) ja Landskrone (Maa kroon) ja … . Lisa neile kõige tuntum ?

 

38. Tänapäeval kõneldakse Malakkas ja Singapuris kreoolkeelt, mis kannab nimetust baba malai. Mis keelte segunedes on tekkinud see keel ?

 

39. 1920 tuli Koltšak pahaaimamata Irkutski. Seal vangistasid ta ühe tema liitlasriigi sõdurid ja andsid enamlastele üle. Need lasksid ta kiiresti maha. Millise Lääne-Euroopa riigi väed käitusid nii ?

 

40. Mida tähendab ladina keelne sentents: Poema loquens pictura est ?

 

41. 1980-ndatel ja 1990-ndatel toimus suveti ühes Eesti linnas Hansa tiir – s.o. individuaal-võistkondlik mälumäng, millest võtsid osa Tallinn-Tartu-Pärnu-Viljandi viieliikmelised meeskonnad. Mis linnas toimus suvine Hansa tiir ?

 

42. Dmitri Donskoi lõi 1380 mongoleid. Teda õnnistas enne lahingut Troitsa kloostri rajaja Sergei Radoneži. 1382 tungis Moskva alla Tohtamõš Sinihordi suurkhaan. Ta vallutas Moskva ja tappis tuhandeid. 1383 lasti välja esimesed Moskva hõbemündid. Keda ülistati nendel müntidel ?

 

43. Milline saarestik Euroopas jaguneb Hollandi, Saksamaa ja Taani vahel ?

 

44. Mis ansambel esineb ?

 

45. Kes oli see tuntud nõiamoor, kes lendas võluuhmris ja hoidis käes võlu nuia ?

 

46. Millisest tuntud õppeasutusest on jutt ? Siia toodi 5-6 a tüdrukud, kes elasid siin kodu nägemata 9 aastat, neist taheti kasvatada ideaal-inimesi. Õppeaeg jagunes 3-ks 3a-seks astmeks. Alama astme õpilased olid Kohvitassid, keskmine aste oli Helesinised ja vanem rühm oli Valged, kes kandsid rohelist kleiti, kuid ballidel kandsid ballikleiti. I, II ja III koha saavutanud õppurid said šifri – briljantidega kaunistatud keisrinna monogrammi. Üheks professoriks selles õppeasutuses oli ka Pjotr Pletnikov, kellele Puškin pühendas Jevgeni Onegini. Mis õppeasutus see oli ?

 

47. Millises oaasis asuvad Urgentš, Hiiva ja Nukus. Sealt oli pärit ka tuntud matemaatik ja astronoom, kes tutvustas Lääne-Euroopale algebrat ?

 

48. 1904 pidi OM linnaks saama Chicago, kuid ameeriklased tahtsid, et selleks saaks St. Louis. Millega taheti siduda OM-i ?

 

49. Rootsi alalt pärinevad varjaagid ehk russid asutasid esimese koloonia baltikumi juba 650-nda a-paiku. Millise tänapäeva riigi territooriumil see asus ?

 

50. Mis pilli soolot te kuulete ?  Mängib Duke Ellingtoni orkester.

 

Vastused

 

 1. orhideed
 2. Euwe, Botvinnik, Smõslov
 3. Palmse mõis
 4. Kolumbia, Ekuador, Venetsueela
 5. Pb – seatina; valge värv oli seatinavalge
 6. Namiibias (riigi põhjarannikul)
 7. A.H.Tammsaare
 8. munkhüljes (Lõuna-Euroopa ainus hülgeliik)
 9. Karl Pärsimägi – „Eesti Matisse“
 10. Kylie Minoque
 11. jõgi (Halhin-Gol; Ak-su jne.)
 12. võrkpallis (Benno.Liilemäe ja Raimund Pundi käe all)
 13. 1922
 14. Meissen
 15. Jaxy
 16. Friedrich Suur (Friedrich II, Preisimaa kuningas)
 17. salat
 18. Tšehhi matemaatikud
 19. Paul Kondas (Eesti tuntumaid naiviste)
 20. Franz Liszt
 21. „Balthasar“ – Eesti esimene küüslaaugu restoran, asub Raeapteegi hoones
 22. Mati Varik
 23. Hubert Pärnakivi (1932-93)
 24. Camelot
 25. masti puudumine (kui nt. ristimasti pole, siis öeldakse, et risti on renoo)
 26. …-; …-   (punkt, punkt, punkt, kriips)
 27. elevant
 28. Caracalla
 29. Hiinas (bokserite ülestõusu mahasurumine)
 30. Urmas Kibuspuu (Tölpa, kõhnem) ja Tõnu Kark (Mõhk, paksem)
 31. Brasiilia (Brasiilia pealinn)
 32. Idioot, Dostojevski romaan
 33. vankri tagaotsas – selles viidi põrsaid turule
 34. ujumine
 35. gabbro (skulptorite juures tuntud kui must graniit)
 36. Bertrand Russell
 37. Pikk Hermann
 38. malai + hiina = baba malay kreoolikeel
 39. prantslased (kindral Janini juhtimisel)
 40. luule on rääkiv maalikunst
 41. Viljandis
 42. hõbemüntide tagaküljel oli araabiakeelne tekst, mis ülistas Tohtamõšši – viimast khaani, kes vallutas Moskva;

selle hinnaga õnnestus Dmitri Donskoil saada andestust ja võita aega

 1. Friisi saared – Lääne-Friisid Holland; Ida- ja enamik Põhja-Friise Saksamaa; osa Põhja-Friise Taani
 2. Vanilla Ninja
 3. Baba-Jagaa
 4. Smolnõi Instituut
 5. Horezmi oaasis
 6. maailmanäitusega, mis toimus seal samal ajal
 7. Lätis (Grobina lähedal)
 8. sordiiniga trompet (mängis selle ala äss Cootie Williams)