Keila paariskilb Jüri Nesseli mälestuseks 7.jaanuar 2006

Mängujuht: Allar Viivik

 

Ajalugu

 

1. Gilgamešis oli ta nimetatud Ziusudra`ks, akkadlased nimetasid teda aga Utnapištim`ks. Mis nimega on ta meile Piibli kaudu tuttavaks saanud ?

 

2. Sadakond aastat tagasi toimunud vägisi venestamise poliitika võinuks tuua meie linnadele kõlavaid, kuid sügavalt slaavipäraseid nimesid. Nii pidi näiteks Paidest saama Belokamensk, Tallinnast aga Romano-Nikolajevsk. Tartu nime polnud vaja muuta, sest venelastele on ta olnud kogu aeg Jurjev. Sama lugu Paldiski ehk Baltiiski Port`iga. Milline Eesti linn pidi saama nimeks suursuguse Aleksandro Nevskoje ?

 

3. Eestlased on juba muinasajast olnud tuntud rauatootjad. Seda põletati soomaagist ja toodangut jätkus ka kauplemiseks. Üks tuntumaid rauapõletamiskohti oli Lihulinn, mida muistendites tunti ka kui Väitsalinn. Tänapäeval nimetavad teadlased seda kohta Tuiu rauatootmiskeskuseks. Millises vallas (2p) või maakonnas (1p) see keskus asub ?

 

4. Ta sündis 8.augustil 1881 Braunfelsis matemaatikaõpetaja pojana. Kuid temast sai hoopis sõjaväelane. Juhatas 1914 septembris Tannenbergi lahingus ratsaväe eskadroni. Osales 1919 Võnnu lahingus, kamandades seal juba suurtükiväerügementi. Sai 1932 kindralmajoriks ning aasta hiljem kindralleitnandiks. Pärast prantsuse vägede purustamist 1940 suvel aga kindralooberstiks. Punaarmee vastu juhatas nii tankigruppe, armeesid kui väegruppe. Oli ainus Saksa kindralfeldmarssal, kes suri GULAG-is, täpsemalt 1954 Vladimiri linna vanglas. Kes?

 

5. Jõululaupäeval 24.detsembril kuulutati Eestis, Soomes ja Rootsis välja jõulurahu. Mis kuupäevani seda peetakse?

 

Keila ja Harjumaa

 

6. Kalevipoeg olevat selle kivi Varbola poolt visanud, eesmärgiga tabada Lindanisat. Sinna kivi küll ei jõudnud kuid Kalevipojaga seotud esemete hulgast asub see Keilale kõige lähemal. Praeguse haldusjaotuse järgi siiski mitte (Keila) linnas ega vallas vaid lähinaabrite juures. Kivi on nimetatud Kalevipoja põllekiviks, millel ka paela jälg küljes. Samuti on teda nimetatud nii Neitsikiviks kui Ukukiviks. Viimane ongi tuntuim nimi. Kivis olevast lohust aga räägitakse kui Vanatondi paja asemest. Nimetage mõis, mille lähedal põllul kivi asub ?

 

7. Keilast kui väga suurest kirjanduslinnast rääkida ei saa. Siin töötas XIX saj. alguses pastorina kirjamees ning Fr.R.Kreutzwaldi õpetaja Otto Reinhold Holtz. 1920 sündis Keilas kirjanik ja ajakirjanik Ilmar Külvet. Linna lähedal Karjakülas elas XIX saj. lõpus oma vanemate juures Eduard Vilde. 1920-30-ndatel suvitas Vilde raudteejaama vastas, õe majas, veetes seal ka oma viimase, 1933 a. suve. Sellest paarisaja meetri kaugusel elab praegusaja tuntuim Keila kirjanik, kelle loomingusse kuuluvad näiteks luulekogud Mägedes sünnivad pilved, Puu silmapiiril, Rohelised leed ja valikkogu Ilmapuu varjus. Lastele on ta kirjutanud muuhulgas Sputnikute nääriöö, Putukajutud, tedretähestik ja Ahvi trahvimine. Kes ?

 

8. Eesti 15-st maakonnast on valitsus suutnud nimetada maavanemad ametisse tosinas. Millised on need kolm, kus praegu on ametis vaid maavanema kohusetäitja ?

 

9. 135-hektarilise järve kaldale rajati mõis juba XV sajandil. Praeguse nime sai 1665-1908 viimaste omanike perekonnanime järgi. Varem nimetati Madise maahärra von Lode järgi Lodenseeks. Lodijärve ümbruses toimus arvatavasti Ed.Bornhöhe Tasuja tegevus. 1939 muudeti mõis vene sõjaväebaasiks. Pärast okupantide lahkumist pandi 1794 valminud barokkpeahoone põlema ja on praegu varemetes. Nimetage järv või mõis ?

 

10. 1939 ilmunud Põrgupõhja uus Vanapagan oli Anton Hansen-Tammsaare viimane romaan. Millises Harjumaa linnas on aga Põrgupõhja asum ?

 

 

 

Keel ja kirjandus

 

11. Kelle prototüübiks peetakse Odessas sündinud ja Moskvas surnud Ossip Veniaminovitš Šori ?

 

12. Eesti Draamateatri selle hooaja kavas on mitmeid William Shakespeare ainetele tuginevat lavateost. Seda tükki mängiti esmakordselt tõenäoliselt 1604. Kuid ED laval toimuva sisu on järgmine: sõjaväeosa okupeeritud maal, see on suletud ja hierarhiline ühiskond, kus võimenduvad viha ja kirg. Karjerism sünnitab reeturlikkust ja kättemaksu, armastusele ei jää enam kohta. See on lugu kirest, sõjast, surmast ja seksist. Peaosades Jaan Rekkor, Maria Avdjuško, Mait Malmsten ning Margus Prangel. Mis on teose pealkiri ?

 

13. Legendi järgi võtsid selle keele kasutusele rändkarjakasvatajad. Nad segasid kokku sõnu nii hiina, pärsia, hindi, farsi, türgi kui mongoli keelest. Võib-olla laenati sõnu veel mõne sealtkandi rahva käest. Milline tänapäeva keel nii tekkis, vähemalt legendi järgi ? Muuseas, see keel on lausa ühe riigi ametlik riigikeel.

 

14. Mõistujutu Päts autor ?

 

15. Kes laulavad ?

 

 

Loodus ja geograafia

 

16. See taim (Juncus) on silmapaistmatute rohekaspruunide õite ja roheliste ruljate lehtedega tihe puhmik. Eelistab niiskeid kasvukohti. Eestis kasvab 17 liiki, tavaliselt kraavides, veekogude kallastel ja märgadel niitudel. On kasutatud mattide ja väikeste korvide punumiseks. Jaapanis kasvatatakse põrandamattide tegemiseks. Eestis on looduskaitse all Juncus subnodulosus ja veel mõned liigid. Taim ?

 

17. Kanada lõunapoolseim punkt asub ühe Erie järve väikesaarel. Selle saare nmi on üsna sarnane ühe maailmakuulsa sportlase nimega. Mis nime see saar kannab ? Sama nimeline on ka tuntud vulkaan Martinique saarel ja üks havailaste jumalatest.

 

18. On Kesk- ja Ida-Euroopa magedas vees elav karplane. Eestis esineb seda kala vähe, põhiliselt Emajões, Võrtsjärves ja Peipsis. On looduskaitsealune röövkala, pikkusega kuni 90cm ja massiga kuni 10kg. Küsitava Aspius aspiuse liha on maitsev, kuid väga roodluurohke. Nimetage see kala ?

 

19. Acquaviva, Fiorentino, Faetano, Montegiardino, Borgo Maggiore, Serravalle. Lisage nimekirjas puuduv, kuid üle-ilma tuntuim kohanimi ?

 

20. Aquila rapax elab Ida- ja Kagu-Euroopas, Aasias ning Põhja-Aafrikas. Üldpikkus kuni 85cm, emaslind on isaslinnust suurem. Pesa ehitab küngastele ja kurgaanidele maha ning kurnas on kaks muna. Küsitavat, närilisi söövat lindu on kujutatud 1992 suvest Kasahstani lipul. Mis lind ?

 

Sport

 

26. Olümpiavaimustuses hiinlased kavatsevad jätta enamuse 2008 Pekingi OM- i kuldmedalitest koju. Selleks valmistuvad nad juba praegu täie tõsidusega. Hiinlased loodavad ka oma maahoki naiskonnale, kes esineb juba aastaid edukalt Champion Trophy sarjas. Naiskonna kapteni Zhou ja väravavahi Zhangi kõrval on hiina naiskonna võtmemängijateks ka keskväljakul tegutsev nr.7 ja ründaja nr.11. Kuidas on nende nimed ?

 

27. Suveolümpiatel on võitnud vähemalt ühe kuldmedali 89 riigi sportlased. Eesti seisab tänu Alfred Neulandi saavutusele ajaliselt 22.kohal. Seni suurima esimeste olümpiavõitjate saagiga oli Atlanta OM 1996 (esimese kulla sai seal 15 riiki). Milline on järgmine suve OM, kus said tervelt 10 riiki oma esimese kuldmedali ?

 

28. Selle spordiala olümpiavõitjate nimekirjas on teiste hulgas Harold McMunn, George Abel, Rodney Paavola, David Silk, Steve Eruzione, Ed Jovanovski ja Robert Lang. Praeguseks kadunud riigi, NLiidu meistritiitlini jõudis sel spordialal ainsa eestlasena Karl Liiv. Nimetage see spordiala ?

 

29. Ta võitis 110m tõkkejooksus esimesel kolmel MM-il kullad. Samal ajal jäi aga olümpial oma suure kaasmaalase varju, saades kodumängudel Los-Angeleses vaid hõbeda. Saatuse irooniana ei saanud aga kodune konkurent, topeltolümpiavõitja kergejõustiku MM-il ühtegi medalit. Kes olid need 1980-ndate 110m tõkkejooksu suurnimed ?

 

30. Eesti jalgpallikoondis on läbi aegade pidanud 46 MM valikmängu. Võidetud on seni 9 mängu, neist 5 viimases tsüklis. Mis riigi koondise üle saadi 5.oktoobril 1996 oma esimene MM-i valikmänguvõit pärast  taasiseseisvumist ? Toona lõi Sergei Hohlov-Simson Tallinnas skooriks 1:0

 

Teater ja muusika

 

31. Kunstnik Paul Luhthein on meenutanud, et veel 26.juulil 1944 mängiti Moskva raadios Eesti hümni Mu isamaa, mu õnn ja rõõm. Millega seoses ?

 

32. Eurovisiooni lauluvõistlust oleme harjunud pidama Euroopa riikide siseasjaks. Kuid on kaks erandit. Lauluvõistlusel osaleb Araabia-maailmaga kehvalt läbi saav Iisrael. 1980 osales aga esimest ja viimast korda ka üks Aafrika riik. Tõsi, musta mandri lauljal läks kehvasti ning tuli Soome ees vaid eelviimane koht vastu võtta. Milline on ainus Eurovisioonil seni osalenud Aafrika maa ?

 

33. Teda hüüti 1930-ndatel Eesti Imre Kalmaniks ja Operetikuningaks. Paraku pole sellest 1916 sündinud mehest Eesti Muusika Bibliograafilises Leksikonis ega ka Eesti Entsüklopeedias kriimu ridagi. Ainus teave pärineb Valter Ojakäärult. Helilooja kirjutas esimese opereti Kui muusikus rändab (lavastamata) juba 17-aastaselt Pühendas Eesti Miss Lilly Silbergile tango Lemmik. Lisaks on autor operettidele Õnnelend (lavastatud Vanemuises 1935), Napoli pärl (samuti Vanemuises 1936) ning Kui muusikus armub. Lisaks veel Taevalik meloodia (Võru 1938) ning Kalurineiu. Paraku unustati küsitava helilooja looming nõukogude ajal täiesti ning ta suri 1982 peaaegu erakuna. Kes ?

 

34. Ooper ja autor ?

 

35. Ansambel ?

 

Teadus, tehnika ja varia

 

41. Kui jutt läks koertele, tegi tollane Austraalia välisminister Garrett Ewans ebaõnnestunud nalja, öeldes, et kuulu järgi pidavat Hiina kommunistlik liider Deng Ziao-ping sööma päevas ära neli kutsikat. Ehmunud Aust-raalia poliitikud arvasid, et Ewansil tuleb halva nalja pärast koheselt vabandada. Canberra Hiina saatkond levitas aga seoses selle ebatavalise intsidendiga kirja, kus oli tehtud hoopis faktiline täpsustus. Milline ?

 

42. XVII sajandil oli Euroopas suur nõudlus damaskuse terase järele, kuid valmistada seda paraku veel ei osatud. Kui Türgi sultan keelas terase väljaveo, alustasid teiste riikide teadlased ja metallurgid ponnistusi, et leida damaskuse terase tootmise saladus. Lõpuks muutusid lootused meeleheiteks, sest XVIII sajandi lõpul viidi Pariisis läbi rida edutuid katseid, mis läksid maksma terveid varandusi. Ka hiljem kerkisid selle „imeterase“ menetluste leidmine päevakorda. Kuid siiski peeti mõeldamatuks toota damaskuse terast nii kalli tooraine abil. Mille kaasabil siis seda üritati saada ?

 

43. Mis aasta ?

- võeti elektronposti aadressis kasutusele & märk

- ilmusid müügile esimesed laiatarbe kassettvideomagnetofonid

- toimusid seni viimased lennud Kuule, vastavalt Apollo 16 ja 17

- surid lennundusinsenerid Igor Sikorsky ja Andrei Tupolev

- Intel tõi turule mikroprotsessori Intel 8008 – esimese, mis suutis töödelda numbri ja tekstiandmeid

 

44. SI-süsteemi tuletatud dosimeetriühikuid on kuus. Neeldumisdoos ehk grei, neeldumisdoosi võimsus ehk grei sekundi kohta, nukliidi aktiivsus – bekrell, kiiritusdoos – kulon kilogrammi kohta ning kiiritusdoosi võimsus – amper kilogrammi kohta. Millega mõõdetakse aga biodoosi ? Keskmine eurooplane saab umbes 2,5 milli … (doosi) aastas. Ühik on nimetatud 1896-1966 elanud Rootsi füüsiku järgi.

 

45. Pärsia keeles on ta piškeš, türgi keeles aga bakšiš. Ukrainas kasutatakse selle kohta väljendit mogorõtš, mis omakorda tuleneb araabiakeelsest sõnast maharõdž. Poolas, osalt ka Ukrainas ja Kasahstanis öeldakse selle kohta habar. Muuseas, seda esineb kindlasti igal maal, ainult et mõnel pool on teda vähem, teisal jälle rohkem, mõnes paigas on ta suur, teisal jälle pisike. Millest on jutt ?

 

46. Küsitavale kalmistule on maetud mitmeid tuntuid eestlasi. Kirjanikud Oskar Luts, Jüri Parijõgi ning Kustas Põldmaa, sportlased Hubert Pärnakivi ning Janek Ermel, helilooja Eduard Oja ja pedagoog Aleksander Elango. Samas asub üks väheseid nõukogude aastad üle elanud Vabadussõja monument (valminud 1934). Mis kalmistust on jutt ?

 

47. Itaalia kaupmees Giovanni Caboto (hiljem John Cabot) asus just sellest linnast otsima lühimat teed Aasiasse. Kaasas oli tal Henry VII toetuskiri. Aasia asemel jõudis ta hoopis Põhja-Ameerikasse, Newfound-landi-kanti. See linn, kust ta oma teekonda alustas, asub Avoni jõe kaldal ja ta nimi on tuletatud sõnadest kogunemiskoht silla juures. Linna tunnusmärkideks on värvikirevad kuumad õhupallid, mis kord aastas taevasse lennutatakse (Eestis toimub õhupallifestival teatavasti Keilas), muusikafestival nimega Ashton Court Festival ja arvuka osavõtjaskonnaga linnanimeline poolmaraton. Jõukamat linnaosa nimetatakse Clifton`iks. Mis linn ?

 

48. Leonid Brežnevi „rahvakirjaniku“ oskused on üldteada. Kuid kahjuks püüdis ta neid ka teistele peale suruda. 1960-ndate lõpus pani enda sõjamälestused kirja marssal Georgi Žukov, kuid Brežnev polnud nende trükkiminekuga nõus ja esitas ühe tingimuse. Marssalil tuli peasekretärile alluda ning memuaarid Meenutusi ja mõtisklusi ilmus 1969 kevadel. Mida Brežnev siis Žukovilt nõudis ?

 

49. Milline pill alustab Moris Raveli kuulsat Bolerod ?

 

50. Kes laulab ?

 

 

Vastused:

 

1.    Noa

2.    Rakvere

3.    Mustjala vald; Saaremaa; Jürise järve ja soo ääres, üsna Küdema lahe ääres

4.    Paul Ludwig Ewald von Kleist

5.    Kanutipäev ehk 13.jaanuar

 

6.    Ruila mõis (asub praegu Kernu valla mail, mingil ajal asus aga ka Keila rajooni piires)

7.    Helvi Jürisson-Soans

8.    Harjumaa, Saaremaa ja Tartumaa

9.    Klooga järv ja mõis

10.  Kehra

 

11.  Ostap Bender

12.  Othello

13.  urdu; Pakistani riigikeel

14.  Otto Wilhelm Masing

15.  Doris Day, Kalju Terasmaa

 

16.  luga

17.  Pelee

18.  tõugjas

19.  San Marino (asulad)

20.  berkut ehk stepikotkas

 

21.  Fabian Gottlieb Bellinshauseni perekonna vapp

22.  Peter Bruegel-vanem

23.  Concordia Klar

24.  Ivar Kalninš

25.  Paul Gaguin

 

26.  Song ja Tang; Eesti mälumängu võtmeisikuteks on ka Matis ja Urmas Song ning Hugo Tang

27.  Ateena 0M 1896 (Ateena 2004 ja Amsterdam 1928 – 7)

28.  jäähoki

29.  Greg Foster ja Roger Kingtom

30.  Valgevene

 

31.  Narva linna Punaarmee poolt vallutamise/vabastamise auks

32.  Maroko

33.  Heldur (Boris) Vatsel

34.  Giacomo Puccini Tosca; Mario Cavaradossi aaria

35.  Emerson, Lake & Palmer

 

36.  raspel kingsepatöö jaoks (Harjumaa muuseumi eksponaat)

37.  pesurull, et daamid pesupesemisel küüsi ei rikuks (Harjumaa muuseumi eksponaat)

38.  Norah Jones; lauljatar, 8 Grammy`t, s.1979

39.  Grace Kelly

40.  Ida-Timori lipp

 

41.  mitte keegi ei suuda ära süüa neli kutsikat päevas !

42.  süsinik

43.  1972

44.  siivert

45.  altkäemaks; venes vzjatka

 

46.  Tartu Ropka kalmistu

47.  Bristol

48.  enda mainimist memuaarides

49.  väike trumm

50.  Helin-Mari Arder