Keila paarismäng 14. mail 2005 Jüri Nesseli mälestuseks; mängujuht Allar Viivik

 

Keila ja Harjumaa

 

1. Tsaariaegsetelt maakaartidelt võis Harjumaalt leida ka Friedrichshofi ja

Charlottenhofi. Mis nime need asulad tänapäeval kannavad?

 

2. Sündinud 14. veebruaril 1910. aastal. Tartu ülikooli usuteaduskonda asus

õppima 1929. aastal ning diplomi sai 1935. Täiendas ennast muuhulgas

ka Pariisi Sorbonnei ülikoolis. Oli hiljem Tartus edasiõppija, aastast

1939 usuteaduskonna õppeülesannete täitja. Aastatel 1944-78 Urvaste ja 1978-1989

Keila pastor. Samaaegselt ka Võru ning hiljem Lääne-Harju praost. Suri 14. juunil 1992 ning maetud Karula kalmistule. Kes oli see kirikutegelane?

 

3. Eesti tipparhitektide projekteeritud hooneid pole Keilas just palju. Arnold

Matteuse looming on stalinistlikud kultuurimaja ning kaubamaja. 1985. aastal

tunnistati Eesti parimaks ehituseks Harju KEK-i peahoone, mille projekteeris

kaks meest. Neist ühel on Keilaga isiklik suhe. Nimelt on ta näitlejast tütar

lõpetanud siinse keskkooli. Teine arhitekt on osalenud muulhulgas Helsingi Marja- Vantaa linnaosa planeerimises ning töötab praegu koos kaaslasega oma nime sisaldavad büroos. Kes?

 

4. Asula?

 

5. Rockooper ja selle autor?

 

Ajalugu ja poliitika

 

6. Riigipiire muudeti ja riike kaotati Esimese ja Teine maailmasõja eel, ajal

ja järel kogu Euroopas. Neist enamus diktaatorite tegudest on tänapäevaks muudetud. Nimetage aga ainus paik Euroopas, kus kehtib siiani 7.09.1940 Hitleri ja Mussolini näpunäidetel tõmmatud piir?

 

7. Aastatel 1940-41 küüditati või tapeti neli Eesti kirikujuhti. Kaks on EAÕK-i piiskop Nikolai Bulin ja Metodistikiriku superintendent Martin Prikask. Kes olid ülejäänud kaks Kirovi laagris 1941 ja 42 tapetud kirikujuhti?

 

8. Oli Hetiidi kuningas aastatel 1380-1346 enne Kristust, Uue riigi

väljapaistvam valitseja. Taastas riigi võimsuse, võitis hetiitide peavastase

Mitanni ning allutas suurema osa Süüriast. Tema tegudest jutustatakse poja

ning järglase Muršili II annaalides. Kes?

 

9. 1828. aastal asutatud Cherokii Phoenix oli esimeseks ajaleheks Põhja-Ameerika

indiaanlaste keeles. Lehelood ilmusid kõrvuti nii Sequoyahi koostatud cherokee

silptähestikus kui inglise keeles. Esimese Ameerika päriselanikekeelse Piibli

koostas aga juba 1663 inglise protestandist vaimulik John Eliot. See oli kirjutatud ühes praeguseks väljasurnud Uus-Inglismaa indiaani keeles, millest on tuletatud ka ühe osariigi nimi. Nimetage kas osariik või indiaani keel?

Praegu on osariik ligi 90% valgenahaline. Sealt on võrsunud neli USA presidenti

ja osariigi kõrgeim tipp on 1063 ü.m.p. Mount Greylock?

 

10. Sangaste Bergide (kuulsaim neist Friedrich von Berg) põhivalduse-Sangaste mõisa juurde kuulusid veel Vastemõisa, Tiidu, Sarapuu ja Lambamõisa karjamõisad. Bergide valduses oli veel ka mitmed asumid Eesti (Hummuli, Aistra ja Alamõisa) ning kaugemalegi: Lätis neli, Soomes ja Poolas kummaski kolm maavaldust-mõisa. Peale selle kuulus Bergidele veel ka üks kalatööstus. Kus see asus? (vastata võimalikult täpselt)

 

Loodus, geograafia ja teadus

 

11. Sauel elavat kilvarit Valve Sudakut peaks vanemad mälumängusõbrad mäletama.

Millist kala on Eestis aga hüütud sudakuks?

 

12. Downi tõbi on haigus, mida põhjustab liigne 21. kromosoom. Harvemini ka 21. ja 15. või 21. ja 22. kromosoomi ümberpaigutus. Downi tõbe iseloomustavad peeaegu täielik steriilsus, vaimne arenematus, madal lihaste toonus ja varajane surevus. Talle on iseloomulikud skeletianomaalia ning märgatav kolmnurk naha piinal. Kus see asub?

 

13. Kaamellaste sugukonda (Camelidae) laama perekonda (Lama) kuuluvatest loomadest on tuntuim muidugi laama. Sellesse perekonda kuulub veel kolm looma-guanako, alpaka ja vikunja. Ühel neist on maailma peeneim ja hinnatuim aluskarv, mida omal ajal kaubeldi suhtega 1 gramm villa 1 grammi kulla vastu. Milline neist loomadest omab maailma hinnatumat villa?

 

14. Selle linna süda paikneb amfiteatrina Kuldsarve lahte ümbritsevatel terrassidel. Lähedalasuvast riigi-nimelisest saarest (saar kannab riigi nime, kus linn asub)eraldab linna Ida-Bosporuse väin. Mis linn?

 

15. Küsitav on Eesti üks imelikumaid seeni. Alates 1937. aastast on seda leitud

17 kohas, viimasel 25 aastal vaid neljas paigas. Rootsis peetakse seda seent kaduvaks liigiks, Norras ja Lätis hävinud. Tosinas riigis punases raamatus kirjas, kui eriti ohustatud liik. Kasvab ainult kuuskede all, samblasse peitunult. Otsijale paistab seenest mõnikord vaid 8-sentimeetrise läbimõõduga must nõgus ketas. Seen (Sarcosoma globosum) on ise kuni 10 sentimeetrit kõrge ja tumepruun. Mis seen?

 

Varia

 

16. Millise ühise tunnuse järgi on grupeeritud Euroopa riigid?

 

Eesti

Leedu

Venemaa

Holland

 

Poola

Malta

Ukraina

Monaco

 

Belgia

Iirimaa

Itaalia

Prantsusmaa

 

Kreeka

Soome

Taani

Island

 

17. Selle Euroopa rahva arv on umbes 410 000. Kuuludes germaani rahvaste hulka, on küsitava lähimad sugulased inglased ning usk kalvinism. Väikesele arvule vaatamata on rahva hulgast sirgunud kümneid suurkujusid. Tihti prantslaseks peetav matemaatik Rene Derscartes, luuraja ning tantsija Mata Hari, kaks kabe maailmameistrit ning kiiruisutamise suurnimed Ritsma, Postma, ja der Duim. Nimetage rahvus?

 

18. Eesti Vabariigi nimeseaduse taustal on paslik teada vanu maakeelseid eesti nimesid. Nii on kirjas, et üks esimesi teadaolevaid eesti nimesid, mis esineb juba vanavene kroonikates, on Tugi või Toe. Reigi murrakust pärineb aga vanade eestlaste klubi Ald või Allu, mis kujunes ühest loodusnähtusest? Millisest?

 

19. Zuroffi mehed ja mitmed kohalikud juudid armastavad aeg-ajalt korrata, et

Eesti olla Euroopa geopoliitilises ruumis esimene maa, kes raporteeris: "Oleme

täiesti juudivaba!". Tegelikult kuulutas juba 1930.-ndate keskel üks teine territoorium, et kõik juudid on sealt lahkunud. Milline maa osutus siis üleilmses geopoliitilises ruumis esimeseks "juudivabaks alaks"? Muuseas, enne praeguse Iisraeli teket pakuti neile võimalust ka sinna oma juudiriik rajada. Praegu elab selles 241 139 km/2 territooriumiga riigis üle 27 miljonit inimese. Pealinn asus vahepeal ka Entebbe nimelises väikeses kuurordis. Ning XIX sajandi keskel asus sellel alal mitmeid feodaalriigikesi, nagu Ankole või Torro?

 

20. Poliitiliste väitluste keerises on suhteliselt haruldane, kui mõni linnapea püsib kohal kasvõi kümme aastast. Nimetage aga ainus Eesti linn, kelle juht Aavo Keerme on ametis taasiseseisvumisest tänaseni?

 

Teadus, tehnika ja varia

 

21. Ladina keeles kõlab ta Sinus Finnicus. Millega tegu? Nii palju saab ette öelda, et päris paljud eestlased või eestimaalased puutuvad temaga lausa igapäevaselt või üsna tihti kokku.

 

22. See ülikool on jõuliselt arendamas arstiteadust. Juba on rajatud biomeditsiiini tehnika keskus, lähiajal alustatakse südameuuringute tegemisega. Juba praegu on mitmed tohtrid selle ülikooli juures doktorantuuris. Hiljuti loodi rahvusvaheline vähiuuringute keskus, mis asub renoveeritud Loodusteaduste majas. Kaugem eesmärk on luua selle Eesti ülikooli juurde ka arstiteaduste instituut, millest kasvaks välja tehnomeedikum.. Nimetage see ülikool?

 

23. Eesti üks tuntuimaid geograafe Edgar Kant on liigestanud maailma mitte harjumuspäraselt kuueks vaid neljateistkümneks maailmajaoks. Nii on Aasia Suur-Siber, Kaug-Ida, Kõrg-Aasia, Malaia ning Orient, kuhu kuuluvad ka Põhja-Aafrika Araabiamaad. Mis nime kandis aga Kanti liigestuse järgi Aafrika lõunapool Sahharat (nn. Must-Aafrika) ja Põhja- ehk Anglo-Ameerika (USA ja Kanada)?

 

24. Millise Eesti kahe geograafilise paiga vahel ja ümber asuvad Nääsgrundi, Longgrundi, Lillgrundi, Storgrundi, Kapa, Bergrundi ja Sälgrundi saared?

 

25. Muusika autor?

 

Fotod

26. Kes?

27. Kes?

28. Linn?

29. Kes?

30. Kes seisab Fidel Castro kõrval?

 

Sport

 

31. 18. septembril 2004 sai temast 12. mees, kes ületas teivashüppes kuus meetrit. Veidi enam kui kuu varem võitis ta vaid viie vähemsentimeetriga olümpiakulla. Kes on see 31-aastane Clevelandi teivashüppaja, kelle varasem parim tulemus oli Pariisi MM-i kuues koht?

 

32. Ujumistreeninguid alustas ta 1966. aastal Tallinna "Dünamo" koolis Ave Oru

juures. Sportlik ujumine möödus Vilma Eskola, Peet Soosaare ja Remida Prangeli juures. Väitis 1971. aastal NL-i tütarlaste hõbeda ja pronksi, oli 1971-74 7-kordne Eesti meister. Püstitanud 9 Eesti rekordit. Hiljem lõpetas 1980. aastal Tartu ülikooli kunstiajaloolasena, oli Eesti arhitektuuri muuseumi asutaja ja esimene teadusdirektor. Oli 1993-98 Eesti Kunstiakadeemia prorektor ning aastast 1998 "Eesti kunsti ajaloo" peatoimetaja. Kes?

 

33. Mullu juulis võitis Eesti meeskond esimest korda võistkondlikult kümnevõistluse Euroopa karikavõistluse superliiga. Kes oli enne seda ainus eestlane, kes saanud võistkondliku esikoha? Juhtus see aastal 1975 Nõukogude Liidu meeskonna koosseisus.

 

34. Eesti mälumängu "oldmann" Harras Madar on meile hästi tuttav. Talihooajal 2004/2005 hakkas tugitoolisportlastele ilmselt silma vahelduva eduga esinenud laskesuusataja Madara Liduma. Mis riiki ta esindas, jõudes ühel alal isegi MM-il 30-ne parema hulka?

 

35. Selle olümpiaala Eesti naiste absoluutsed rekordid (seisuga 1. veebruar 2005) kuuluvad Tamara Brõnovale ja Valentina Kisseljovale. Püstitatud on need juba üle 40 aasta tagasi. Ka meeste selle ala rekordid on üsna eakad. Vaid üks on õige värske, püstitatud koguni tänavu. Mis spordiala?

 

Keel-, kirjandus- ja kunst

 

36. Küsitava kirjaniku uusromantilise lüürika aine on põhiliselt kodulääni

Dalarna loodus- ja talupojakultuur. Luulekogud "Fridolini laulud ja teised luuletused" (1898), "Fridolini lustaed ja Dalarna maalingud riimides" (1901) ning "Sügissarv" (1927). On ainus kirjanik, kes saanud Nobeli preemia postuumselt. See juhtus aastal 1931.

 

37. Luuletaja, tõlkija ning vene romantismi rajaja. Osales 1812. aasta Isamaasõjas kirjutas luuletuse "Laulik vene sõjameeste laagris". Tõi vene luulesse romantilise ballaadi "Ludmilla" ja "Svetlana". 1830-40-ndatel süüvis vene rahvaluulesse ning tõlkis maailma väärtkirjandust ("Odüsseia", "Šahname" jt.) Valiti 1816. aastal Tartu ülikooli audoktoriks. Oli keisririigi hümni sõnade autor, mille esiettekanne oli 11.dets 1833. aastal Moskvas, Suures teatris. Kes?

 

38. See kunstirühmitis tekkis pärast Teist maailmasõda. Nimi on moodustatud

asutajaliikmete päritolumaade pealinnade järgi. Kuigi teiselt viitab nimi hoopis

loomale. Rahvusvaheline liikumine, mis sai alguse 8. jaanuaril 1948 Pariisis

Notre-Damei kohvikus, koondas arvukalt kunstnikke. Nad eelistasid teemasid, mis

olid seotud naise, lapse, linnu, päikese ja kuu, samuti poolfantastiliste-

naiivsete loomalugudega. Nad lõid ka teosed "neljal käel". Rühmitise tähtsamad

esindajad: kujur ja maalija Karel Apel (tuntum teos "Karje"), Asger Jorn, Christian Dotremont. Viimane näitus oli 1951 Liegis. Mis oli rühmitise nimi?

 

39. Nimetage ainus eestikeelne sõna, mille ainsuse nimetavas ja omastavas käändes ei kordu ükski täht. Näiteks uba-oa ei sobi, sest a-täht esineb mõlemal juhul. Vastusena palume kirjutada see sõna nii ainsuse nimetavas kui omastavas käändes.

 

40. Autor?

 

Teater, muusika ja film

 

41. Valentin Smirnitski, Igor Starõgin ja Venjamin Smehhov. Lisage siia näitlejate seltskonda puuduv, kuid kõige tuntum nimi?

 

42. Itaalia helilooja (1567-1643) kes tõi ooperisse ariooso ja aariavorme. Suurendas ooperis instrumentaalmuusika osatähtsust (eel- ja vahemängudega). Rakendas pinge saavutamiseks uusi orkestri kõlaefekte, nagu tremolo ja pizzicato. Tema esimesed ooperid olid "Orpheus" ja "Ariadne", hilisemad veel "Odysseuse kojutulek" ja "Poppea kroonimine". Kes?

 

43. Eesti esimeseks peetav mängufilm "Karujaht Pärnumaal" esilinastus aastal 1913. Juhuse tahtel oli see ka esimene värvifilm, sest autor Johannes Pääsuke värvis lindi käsitsi. Milline on aga esimene värviselt filmitud Eesti mängufilm, mis esilinastus aastal 1951?

 

44. Tänapäevastel saksofonidel ja klarnetitel on ainult üks trost. Vanasti, juba aastal 3000 tagasi Vanas-Egiptuses, leidus aga mitmeid erinevaid topeltklarnetitüüpe. Üheks selliseks on ka pungi, millest on kujunenud ühe elukutse esindajate lemmikpill. Millise elukutse?

 

45. Nimetage ooper ja selle autor?

 

46. Teame, et heroiin on uimasti. Kuid keda nimetatakse kirjanduses heroiiniks?

47. Foto 48. Foto 49. Foto

50. Euroopa riigi hümn, mille autor on Charles Gounod?

 

Vastused:

 

1. Saue, Aegviidu T.S.

2. Robert Kannukene A.V.

3. Ain Padrik, Rein Tomingas A.V.

4. Vasalemma A.V.

5. "Hing ja iha", Heini Vaikmaa A.V.

6. Bulgaaria ja Rumeenia A.V.

7. EELK piiskop Hugo Bernhard Rahamägi ja Rooma-Katoliku kiriku peapiiskop Eduard Profittlich A.V.

8. Šuppiluliuma I A.V.

9. Massachusettsi osariik, 21 456 km/2 T.S.

10. Kamtšatka T.S.

11. koha A.V.

12. peopesas T.S.

13. vikunja T.S.

14. Vladivostok T.S.

15. limatünnik A.V.

16. lipud A.V.

17. friisid A.V.

18. laine T.S.

19. Uganda. Tuntum feodaalriik oli muidugi Buganda ja riigijuht Idi Amin Dada. T.S.

20. Jõhvi A.V.

21. Soome laht T.S.

22. Tallinna Tehnikaülikool T.S.

23. Nigriitsia ja Dollaarika T.S.

24. Väike- ja Suur-Pakri vahel ja ümber A.V.

25. Agu Tammeorg, "Talveöö" A.V.

26. Bob Geldof A.V.

27. Johannes Soodla A.V.

28. Helsingi A.V.

29. Lea "Blacky" Liitma A.V.

30. Raul Castro A.V.

31. Timothy Mack A.V.

32. Krista Kodres A.V.

33. Toomas Suurväli A.V.

34. Läti T.S.

35. Kiiruisutamine. Brõnova rekordid on pärit Medeost aastast 1962 ja Ants Antsoni rekordid aastatest 1962-68. Sprindi mv rekordi püstitas tänavu veebruaris Eerik Idarand Helsingis. T.S.

36. Rootsi kirjanik Erik Karlfeld A.V.

37. Vassili Žukovski A.V.

38. Cobra, tuletatud Kopenhaageni (Cobenhaven), Brüsseli ja Amsterdami esitähtedest. T.S.

39. idu-eo T.S.

40. Jan van Eyck A.V.

41. Mihhail Bojarski ehk D Artagnan. Starõgin-Aramis, Smirnitski-Porthos ja

Smehhov-Athos. A.V.

42. Claudio Monteverdi A.V.

43. "Valgus Koordis" A.V.

44. Pungi on tänapäeval india maotaltsutajate lemmikpill T.S.

45. Richard Wagner, "Tannhäuser" A.V.

46. Naiskangelane A.V.

47. Jack Nicholson A.V.

48. Padise klooster A.V.

49. James Hunt A.V.

50. Vatikan A.V.