VIHARJUMAAMNEMOFRIIK2005ALLARVIIVIKTENNOSIVADIVIHARJUMAAMNEMOFRIIK2005ALLARVIIVIKTENNOSIVADIVIHARJU

 

1. Esialgu tähistas see sõna itaalia keeles  kirglikku muusika armastajat. Hiljem selle sõna tähendus laienes ja hakkas käima ka nende kirglikke kirjanduse ja kunsti armastaja kohta, kes tegid seda oma lõbuks. Seejärel iseloomustati selle sõnaga kõiki neid, kes huvitusid ka teaduse saavutustest ja kõik-võimalikest avastustest. Praegu ei kasutata seda sõna enam komplimendina vaid pigem vastupidi. Milline sõna on omanud siis sellist „teenistuskäiku“ ?

 

2. Spordileegionääre sigineb meil aina juurde. Nii on võrkpallurid alanud hooajal arvuliselt möödunud isegi  jalgpalluritest. Siiski on vutimeestel näidata ette mitmeid olulisi saavutusi. Nii on Rooba tulnud FC Kobenhavn`i ridades Taani meistriks, Kruglov aga sihib sügisel Lokomotiviga Venemaa meistritiitlit. Mis riigi meistriks tuli aga tänavu kevadel Joel Lindpere ?

 

3. Milline on maailma suurim antiloop (Taurotragus oryx) ? 190 cm kõrgune ja ligi tonn kaaluv isend suudab hüpata 2 m kõrgusele ja 4 m kaugusele.  Suuruselt järgmiseks peetakse muuseas hobu-antiloopi.

 

4. Eelmise sajandi 90-ndate keskel hakkas Euroopas ja ka Venemaal populaarsust võitma spordiala, mille nimeks pandi „yllar“. Võib-olla mõtlete välja, millest seisnes see spordiala ? Kindlasti olid selle alaga tegelejad reaalselt märksa spordilähedasemad kui näiteks ninaga herneveeretajad.

 

5. Millest või kellest on selles vanasõnas juttu ? Pää süüakse, nahk müüakse. Suvel kasvab kui kuusk, talvel annab piima kui lehm.

 

6. See oli/on rannikulinn Kaarias, antiikaja tähtsamaid kaubalinnu.  2.sajandil e.Kr liideti ta Rooma riigiga. Augustuse ajal sai linnast Rooma Aasia provintsi pealinn ning ta oli elanike arvult tollases maailmas Rooma järel teisel kohal. Selles linnas tekkis esimesi suuri ristiusu-kogudusi, mida seostati Paulusega. Mis linn ?

 

7. Solovetsi saared asuvad külma Valge mere keskel. Juba ammustest aegadest tegutseb seal klooster. Stalini-ajal aga peeti õigeks rajada sinna töökoloonia. Nii nad seal elasid, mungad ja vangid segamini. Töökoloonia ise aga jagunes roodudeks, mida väiksem number, seda „pehmem“ rood. Nii näiteks 3.roo-

dul tuli teha ka köögitöid, 7.rood oli aga nn. teatrirood – nad „vastutasid“ „kolonistide“ meelelahutuse eest. 11.rood oli kartser, 13.rood aga karantiin, kus elati (kui elati!) tihedalt kui „silgud pütis“ ega polnud mingeid suhtlemisvõimalusi. Viimane roodunumber oli 16. ja asus see Anzeri saarel. Mida see rood endast kujutas ?

 

8. Tallinna Loomaaia vanimaks asukaks (tänase seisuga), loomade hulgas muidugi (!), on 1960 sündinud Vanamees. Mis loom ta on ?

 

9.  Tänapäeva toidusõdadest on tuntumad Hispaanias peetav tomatisõda ja Itaalias toimuv apelsinisõda Toidusõdu tunti aga juba antiikajal. Nii on teada, et kui Aleksander Suur vallutas Babüloonia, korraldas ta seal teadaolevalt antiikaja suurima toidusõja, mida on kirjeldanud Athenaios ja mis peeti Aleksandri laevadel, imiteerides (mängu)lahingut. Sõjas kasutati Aleksandri lemmikpuuvilju, kusjuures Babülooo-nias kasvanud olid eriti maitsvad. Milliste puuviljadega toimus siis see antiikaja suurim toidusõda ?

 

10. Milline on 2008 a Pekingi OM deviis ? Ikka see, mis valiti miljonite hulgast välja ja millest on kujunenud ametlik deviis, mitte mingi muu.

 

11. Eesti üldlaulupidusid püüdsid punavõimud igati enda huvides rakendada. Ilmselt süngeima survega pidu peeti 1950 suvel. Mõned kuud varem arreteeriti koorijuhid Tuudur Vettik, Alfred Karindi ja Riho Päts

Peo 13. järjekorranumbrit oli keelatud kasutada ning kavas oli palju laule „suurest stalinist“. Suurejoone-lisuse saamiseks liideti kavasse lisaks sõdurite kooridele ka ühe elukutse koorid, mida hiljem enam ei tehtud. Millist elukutsed pidasid stalinistid nii auväärseks, et nende koorid olid esindatud sellel peol ?

 

12. Ta sündis 17.veebruaril 1921 Tallinnas, praeguse Välisministeeriumi taga Õuna (praegu Kauka) tän. Õppis 1929-41 Lenderi Gümnaasiumis, tehes küpsuseksamid Tallinna 8.keskkooli juures. Pärast sõda astus ERKI-sse, kuid haigestumise tõttu ei lõpetanud seda. Isalt aga päris kirjanikuande, avaldas lühi-esseesid ajakirjas „Eesti Noorus“ ning tõlkis 1965 saksa keelest Klatti „Indiaani muinasjutud“. Suri mullu ning maeti Metsakalmistule, vanemate ning insenerist venna kõrvale. Kes ?

 

13. See puu kuulub jalakaliste sugukonda. Soojades ja troopilistes maades kasvab neid umbes 80 liiki. Euroopas kasvab looduslikult Vahemere ääres, Eestis vaid botaanika aedades. Võib kasvada kuni 25 m kõrguseks, koor on hall, lehed ovaalsed ning meenutavad nõgeselehti. Luuviljad ümarad punakas-pruunid või mustad  aga söödavad. Puu tugevast ja sitkest puidust valmistatakse jalutuskeppe, õngi, puhkpille ja mööblit. Nimetage ?

 

14. Kes on naiste 10-võistluse mitteametliku maailmarekordi omanik ? Tema numbriliseks tulemuseks on vastava tabeli järgi 8358 punkti. Rekord püstitati tänavu (2005) 15.aprillil, USA-s, Columbias.

 

15. Helind. Autor ?

 

16. Vassili Belavin, Pjotr Poljanski, Ivan Stragorodski, Sergei Simanski ja Sergei Izvekov. Lisage siia XX saj-dil ametis olnud meeste nimekirjas puuduv kuid tuntuim nimi ?

 

17. 15.augustil 1965 kuulas NY Shea staadionil kontserti andnud biitleid 55600 piletiga inimest. Selle re-

kordi ületas oma 1973 toimunud Ameerika turneel Led Zeppelin. Kellele kuulub aga praeguseni tasuliste staadioni kontsertide publikurekord ? 21.aprillil 1990 kuulas teda Rio Maracanal 184000 pileti ostnut.  

 

18. Millise maa rahatähele on sattunud omaaegne kuulus ameerika golfimängija Jack Nicklaus ?

 

19. Selle liikumise idee pärineb USA advokaadilt Paul Harriselt, kelle kutsel kogunes 23.veebruaril 1905 ühte Chicago büroosse neli meest – lisaks talle veel söekaupmees Silvester Schiele, kaevandusinsener Gustavus E.Looehr ja rätsepatöökoja omanik Hiram E.Shorey. 1933 lõi sama linna mees Herbert J.Tay-lor liikumise neli põhimõtet, millest üks oli näiteks selline: kas see on kõigile asjaosalistele kasulik ? Liikumine tegutseb ka Eestis a-st 1929, taastatuna a-st 1991. Omal ajal kuulusid sinna ka Konstantin Päts ja Johan Laidoner. Tänapäeval toimib see liikumine 167 riigis ja ühendab 1,2 miljonit inimest. Mis liikumisega on tegemist ?

 

20. Filmimuusika.  Nimetage film ja muusika autor ?   

 

31.  Eesti esimene regulaarne raadiosaade läks eetrisse 18.detsembril 1926 Tallinnas. 24.novembril 1928 alustati saateid Tartus. Milline oli aga kolmas raadiolinn 21.maist 1936 ? See juhtus kümme aastat pärast linnaõiguse saamist.

 

32. Selle naisjooksja saatus on olnud ühteaegu traagiline  ja ülev. Kergejõustiku MM-il Roomas 1987 sai neljanda, Tokios 1991 aga teise koha. Barcelona OM-ilt tuli talle pronks. Aasta hiljem jäi lapseootel kodus tulekahju kätte ning põletushaavu oli  38% ulatuses kehapinnast. Veelgi hullem oli see, et „tänu“ sellele õnnetusele kaotas ta ka lapse. Tahtejõuline naine naases neli kuud hiljem treeningutele ning või-tis 1995 Göteborgis ja 1997 Ateenas MM-i kulla ning Atlanta OM-il hõbeda. Kes on see vapper naine ?

 

33. See mees on muuhulgas kirjutanud ka luuletused Üksikjuhtum, Ei mullast … , Talvelaul. Kes ?

Luuletused esitati kirjalikult lauale.

 

34. Tema kinodebüüt oli Viktorina 1960 Tallinnfilmi filmis Vihmas ja päikeses. Ta on mänginud ka Paracelsiust Mosfilmi filmis Sissekäigus labürinti ning marssal Konevit filmis Lahing Moskva pärast. Soomlased tunnevad teda kui teemantimiljonär Arno Jurmalana linateosest Sõbrad, seltsimehed ning Alex Landauna telefilmist Pimeduse hingus. Kes on see tiitlitega pärjatud mees ?

 

35. Ooper ja autor ?

 

36. See 8680 km2 suurune territoorium on sajandeid taotlenud iseseisvust, kuid paraku edutult. Ja kuigi must/valge huvitava kujundiga lipp pole väga laialt tuntud, on sealt kandist pärit mitmed maailmakuulsu-sed: 1451 nägi seal ilmavalgust Christoph Kolumbus (kuigi entsüklopeedia väidab, et Kolumbus on sünd

Genovas, on uuemad andmed tema sünnikoha määranud just sellel alal), 1935 aga näitleja Alain Delon ning muusik Alizee. Sealt on pärit veel vähemalt üks tegelane, mitte vähem kuulus kui Kolumbus. Mis territooriumist on jutt ?

 

37. Selle mõisahoone Harjumaal lasi ehitada Woldemar von Uexküll 1890-92.Tahutud Vasalemma mar-morist rajatud romantiline härrastemaja on üks neogootika silmapaistvamaid näiteid Eestis. Mõisal oli saeveski ja tellisevabrik. Enne võõrandamist kuulus mõis Ulrich von Bremenile. 1935 rajas riik mõisa noortekoloonia, mistarvis ehitati hoone siseruumid ümber. Hiljem olid mõisas nii Vene kui Saksa sõjavä-gi, korterid, punanurk, söökla jpm. Praegu asuvad mõisas omaniku eluruumid, kauplus ja söögikoht, kus võib näha Tallinna pubi Gerges Brown vana mööblit. Üle tee on aga kuju nimega „Mõisa valvur“. Mõis ?

 

38. Eestlased tunnevad selle nimetuse all sõlmimistehnikat, kus kanga lõimelõngu sõlmitakse nii, et tekib pitsiline põime (narmasõõris). Ta on vanimaid käsitöö liike, mida tehti algul kanga hargnemise vältimiseks. Türgi keeles tähendab see sõna käterätikut. Nimetage see tehnika ?

 

39. Ta oli ilmselt tuntuim Ungarist pärit XX saj dirigent. Sündis 1912 Budapestis, õppis muusikat Koday ja Bartoki juures, oli 1936-37 Salzburgis Toscanini assistendiks, 1946-52 Müncheni ja 1952-61 Frank-furti ooperite muusikajuht, 1961-71 aga Londoni Covent Gardeni peadirigent ning kuni surmani 1997  selle kõrgelt hinnatud külalisdirigent. Lavale eelistas ta tuua Verdi, Wagneri, Richard Straussi ja Mozarti teoseid, kuid innustas esitama ka inglise kaasaegseid lavateoseid. Kes ?

 

40. Esimese eestlasena sai ametlikult kinnitatud kergejõustiku maailmarekordi enda nimele Aleksander Kolmpere-Klumberg. See juhtus 1922 Helsingis. Kes oli aga see Eesti kergejõustiklane, kelle nimele kuulus viimati maailmarekord ?

41. Millises riigis asuvad selliste toredate nimedega linnad nagu Florianopolis, Petropolis, Teresopolis, Divinopolis, Tocantinopolis, Salinopolis, Anapolis, Pirenopolis, Indianopolis, Fernandopolis, Sertanopolis Quirinopolis, Sabinopolis, Paraisopolis, Delfinopolis aga samuti Uberlandia, Mozarlandia, Cassilandia, Hidrolandia, Rolandia,Felixlandia, Finlandia, Andrelandia, Niquelandia ja Cristalandia ? Samas riigis asub ka linn nimega Imperatriz ja eestlase kõrvale päris toreda nimega Ubatuba linn.

 

42. Muistses Tiibetis eksisteeris jumalate hierarhia. Nii näiteks oli olemas jumalate rühm Njan , kes karistas neid, kes ei olnud jumalate suhtes piisavalt aupaklikud. Sellesse rühma kuulusid nii kaljude, kivide kui puude jumalad. Nimetage Njan-rühma kõige võimsam jumal ?

 

43. Ameeriklaste anekdootides on tšuktsi rolli pandud poolakas, moldaavlase rolli neeger, grusiini rolli  itaallane. Kes esineb ameerika anekdootides aga juudi rollis ? 

 

44. Selle teose minategelane, Nick Carraway, otsustab ühel päeval kolida suurlinna, et proovida kätt NY väärtpaberiturul. Läbi segaste juhuste saab ta tuttavaks oma jõuka, kuid ebamäärase taustaga naabri-

mehega (…). Edasi hargnevad keerulised sündmused ja suhete sasipuntrad, mida täiendavad värvikad, kuulsale džässiajastule iseloomulikud tegelaskujud. Taas kord leiab kinnitust tõsiasi, et kõike raha eest osta ei saa. Nimetage nii teos kui selle autor ? 1926 lavastati see Broadwayl, raamatust on tehtud viis ekraniseeringut, neist kuulsaim valmis 1974 Francis Ford Coppola stsenaariumi järgi ning näitleja Robert Redfordiga peaosas.

 

45. Harku valla üheks vaatamisväärsuseks on kindlasti 1905 valminud neogooti-stiilis Rannamõisa kirik, mille 17.juulil pühitses sisse kindralsuperintendant Lemm. Ranna kirik kandis algul Ranna kabeli nime,

alludes kiriklikult Keila kogudusele. Kindlasti tuleb mainida köster Karl Dunkel`it, kes ligi 30-ne aasta kestel oli koguduse vaimulikuks juhiks. Küsijal on Rannamõisa kirikuga ka isiklik side, sest kirik ja kogu-dus iseseisvus konsistooriumi otsusega 23.sept.1937, mil õpetaja ametis oli mu ema-vend Oskar Puhm. Tundmatu kunstniku poolt joonistatud kiriku altarimaal hävis Teises maailmasõjas. 1947 maalis üks Eesti kunstnik  aga uue altarimaali Taevaminek, mida võib kirikus tänini näha. Kes ?

 

46. Tänu „meie mehele Tokios“, Kaido Höövelsonile, alias Baruto`le, tundub eestlastele, et teame juba kõike sumo ja selle terminoloogia kohta. Kindlasti teame näiteks seda, et sekitori on sumo eliitklassi maadleja. Kuid mille kohta käib sumo termin o-ichomage  ?

 

47. Paljud geograafilised maailmarekordid on nii tavalised, et me ei pööra neile üldse tähelepanu. Nii teame, et maailma suurim poolsaar on 2,73 milj km2-ne Araabia poolsaar, et suurim kõrb on 9 milj

km2-ne Sahara, et sügavaim järv on 1620 m sügavune Baikal jne., jne. Maailma kõige kõrgeim tamm on  aga 335 m kõrgune Rogun. Kus riigis ta asub ?

 

48. USA linn Denver on kuulus oma, sõna otseses mõttes kuldsete väljaheidete poolest. Nii müüb USA valitsus Denveri kanalisatsiooni (voolu)väljaheiteid ametlikult ja hinnaga 227 dollarit 40 grammi. Mille poolest need väljaheited nii hinnalised siis on ?

 

49. See valitseja, päritolult albaanlane jättis tähelepanuväärse jälje Egiptuse ajalukku. Ta rajas dünastia, pidas vallutussõdu, viis läbi majandusreforme. 1964 ilmus talle aga nimekaim, kes omastas ka tema moto – Liblikas ja mesilane. Millist ühist nime kandsid need kaks tuntud inimest ?

 

50. Maailma 29 säilinud monarhi hulka kuulub ka ülipaks Tonga kuningas Taufa`ahau Tupou IV. Kunin-gavõim on selles saareriigis nii suur, et näiteks parlamenti Fale Alea`sse valitakse lihtrahva poolt vaid 9 saadikut, ülejäänud on kas aristokraadid, ministrid või lojaalsed ülikud. Tongal on väga täpselt fikseeri-tud ka klassivahe. Nii räägitakse riigis koguni kolme erinevat dialekti. Kõige enam kasutatakse muidugi lihtrahva dialekti, paljud räägivad aga ka ülikute/aristokraatide dialektis. Vaid kolmele on lubatud kasutada kuninglikku dialekti. Muidugi on nendeks kuningas ja kuninganna. Kes on aga see kolmas, kel on lubatud Tonga kuninglikku dialekti kasutada ?

Vastused:

 

1.  diletant

2.   Bulgaaria meistriks Sofia CSKA ridades; väljakule sai siiski harva, eriti pärast treeneri vahetust

3.   kanna

4.   tagurpidi autovõidusõit; ka nimi on tuletatud nii, et sõna rally on pööratud tagurpidi yllar`iks

5.   kanep; kanepipiim on tervislik ja toitev

6.   Efesos (kr. Ephesos; lad. Ephesus); seal asub ka üks maailma imedest – Artemisioni Artemise tempel

7.   surnuaeda

8.   krokodill

9.   õuntega; need puuviljad kasvavad edukalt ka meil

10. One World, one Dream !  Üks maailm, üks unistus !

11. kaevurid

12. Riita Hansen; Anton Hansen-Tammsaare tütar

13. harilik tseltis

14. Austra Skuyte

15. Bernstein (America; Chess)

16. Aleksei Ridiger; Moskva ja kogu Venemaa patriarh Aleksius II (koputaja Drozdov jne.)

17. sir Paul McCartney

18. Šotimaa 5-naelasel

19. Rotary liikumine

20. film Sherlock Holmes ja doktor Watson; autor Vladimir Daškevitš

21. Albaania; pildil on 1928 ennast kuningaks kuulutanud Zogu I (Ahmet Zogu) koos kauni kaasa Geraldinaga

22. Kaczynski; (Poola) vasakul Lech (sünnimärgiga), paremal Jaroslaw (mõl 56 a-sed); hüüdnimi Kaczory (Pardid)

23. Shalke 04 (Gelsenkirchen)

24. lüürasaba; ka kannelsaba

25. Moskva; Föderatsiooni kompleks, väidetavalt terrorirünnakute eest kaitstud; asukoht Krasnopresnenskaja kaldapealne Moskva city ärikeskuses; omanik AS MIRAX-City, ehitavad Hiina ehitajad

26. Laima; Läti kommivabrik on toonud turule Tallinna-nimelise (The Legend of Tallinn) piimašokolaaditahvli

27. Georg Ots A.Rubinšteini ooperi „Deemon“ nimiosas

28. Joan Miro (1893-1983), katalaani kunstnik; huumoririkkad hieroglüüfitaolised skemaatilised kujundid meenutavad koopa-

maale või laste joonistusi; särav koloriit lisab neile lüürilise varjundi; UNESCO hoone (1957-58, Pariis) ja Harvardi ülikooli (1960) keraamilised pannood

29. helind – räägib Arvo Pärt

30. ese – saehamba lahutaja ehk –jagaja; nende tangidega jagatakse käsisae hambad nii, et saadakse sobiv saetee

31. Nõmme linn; praegu Tallinna Nõmme linnaosa

32. Ana Fidelia Quirot; Kuuba 800m jooksja

33. Hando Runnel

34. Mikk Mikiver, sündinud Harjumaal Loksa-kandis

35. Jahimeeste koor ooperist Nõidkütt; autor Carl Maria von Weber

36. Korsika saar; kuulus korsiklane on Napoleon Bonaparte; lipp: valgel põhjal mauri sidemega peakuju

37. Laitse mõis; praegu kuulub Sulo Muldiale

38. makramee

39. sir Georg Solti

40. Jüri Tamm vasaraheites (1980; Juri Sedõhh ületas selle  mõne minuti pärast); Jüri Tamm - Harku valla elanik

41. Brasiilia

42. Džomolungma

43. ikka juut ise; juudile puudub vääriline asendaja !

44. autor – Francis Scott Fitzgerald (1896-1940), oli Hemingway hea sõber); teos – „Suur Gatsby“

45. Ardo (Anatol) Sivadi (Sivard);(mu isa-vend); visati seetõttu ENSV Kunstn. Liidus välja; pragu kirikuõpetajaks Aare Kimmel 

46. soeng, mida sekitori peab kandma; Baruto probleemiks on heledad juuksed ja praegu on tõstatanud küsimus, kas blond sekitori võib ikka võistelda

47. Tadžikistan

48. need on nn. standard ehk etalon-väljaheited, mille järgi võrreldakse väljaheidete hulka ja tihedust (sarnane Pariisi kilogrammi või meetri, samuti Voroneži mustmulla etalonile)

49. Muhhamad Ali (ka Muhammed Ali, esinevad mõlemad nimevariandid); paša M.A. (1769-1849) valitses Egiptust 1805-49 (oli üsna sõltumatu Türgi asehaldur), tema dünastia valitses Egiptust kuni 1952-ni, lõi tsentraliseeritud haldusaparaadi, tugeva regulaararmee ja sõjalaevastiku, püüdis rajada Egiptuse suurriiki; 1964 võttis poksi o-võitja Cassius Marcellus Clay Jr nimeks samuti M.A.

50.  Jumal; tongade kuningasugu arvab, et pärineb otse Jumalast

 

Küs. nr. 1.-10. ;  21.-30. ;  41.- 50.  -  autor Tenno Sivadi (kokku 30);

Küs. nr. 11.-20. ;  31.- 40.   -  autor Allar Viivik (kokku 20)