IV Harjumaa Mnemofriik 4.okt.2003 Küsimused: Tenno Sivadi, Allar Viivik

        Nissi rahvamaja                                                                                           Külaline: Esko Tasa

 

1. 1915 nimetati Riisipere vald Sergei ehk Sergejevi ehk Sergejevskaja vallaks. Millise Harjumaa ajaloolise kirikukihelkonna territooriumil asusid aga tsaari-ajal selliste nimedega vallad (tol ajal siis volostid) naga Vladimiri, Nikolai ja Aleksandri ?

 

2. Puud on lummanud inimest juba ammustest aegadest. Nii peeti kadakat elupuuks ja ka Jeesus löödi kadakast ristile. Muinasskandinaavlased pidasid saare puud maailmapuuks, Lõuna-Aasia rahvad pidasid maailmapuuks aga Bengaali viigipuud. Hantidele tähendas seeder meest. Milline meilgi esinev puu oli handi-kultuuris naine

 

3. Kuigi väidetakse, et ta on sündinud pühaliku Paektu (Paektšu) mäe jalamil, on ta tegelikuks sünnikohaks hoopis Vjatskoje teivasjaam, kus see algselt Juraks nimetatud mehike 1942 ilmavalgust nägi. Nüüdseks Suureks Taevase Kindraliks nimetatud mehe ainsaks plekiks ankeedis on jäänud venna salapärane uppumine (või uputamine) 1948. Ja kuigi tal kriitikameel praktiliselt puudub, on ta ise ennast nimetanud „kääbuse sitajunniks“. Laiemale publikule on aga rohkem tuntud Texase kauboi, Bush-noorema ütlus tema kohta – „vastik pügmee“. Kes ?

 

4. 1936 Ga-Pa OM-i suusavõistluse üksikaladel võidutsesid rootslased: nii võitis 18 km „kulla“ Erik-August Larsson, 50 km kuulus rootslastele aga koguni nelikvõit, „kulla“ võitis siin Elis Wiklund. Teatesuusatamises ruulisid aga nende naabrid: norrakad ja soomlased. Viimasele vahetusele läkski 1,5 minutilise edumaaga Bjarne Iversen. Juhtus aga ime, juba poolel maal oli Soome ankrumees Kalle Jalkanen jõudnud norrakale järele ja möödagi läinud. Millegipärast oli aga finišisirgel

märgatavalt väsinum Iversen jälle Jalkasest ees. Siiski edestas soomlane lõpuks 6 sekundiga täiesti väsinud norrakat ja tõi võidu meie põhjanaabritele. Mis põhjusel pidi aga Jalkanen vahepeal norraka mööda laskma ?

 

5. Mida toodavad või on tootnud firmad Sauer, Walker ja Rieger-Klos ?

 

6. Hiiumaa saab uhkeldada Eesti vanima ja imposantsema tuletorniga Kõpus, mis küll 1531 põles. Harjumaal on vastu pakkuda Eesti vanim säilinud puittuletorn. Kuhu ehitati see 1859 valminud ja 14,7 m kõrgune neljakorruseline torn ?

 

7. Lauljatar on küll 15 aastat surnud. Ta tegi enesetapu 1987, kuid on jäänud ometi Prantsusmaal kultuseinimeseks. Kodanikunimega Yolanda Gigliotti sündis Kairo äärelinnas. Pärast seda, kui oli valitud Miss Egiptuseks, asus elama 1954 Prantsusmaale. Tumedapäine kaunitar teenis elatist kabareelauljana, kuni paar aastat hiljem üsna totra laulukesega „Bambino“ vallutas kogu Euroopa raadioeetri. Järgnes abielu teda järjele aidanud raadiomehega, tormiline laulatus, vägivaldsed ning õnnetud armastused ja lõpuks ka mitmed enesetapukatsed. Kes oli see traagilise elu ning õnnetu lõpuga lauljatar ?

 

8. Teame, et käli on naise õde, nääl naise vend, küdi mehe vend ja langud jällegi mehe ja naise vanemad omavahel. Mis nime kannab aga mehe õde ?

 

9. See on võlusõna, mis kujutab endast kombinatsiooni heebreakeelsete sõnade Isa, Poeg ja Püha Vaim algustähtedest. Pärgamendile kirjutatuna ja nööriga kaelas kantuna usuti, et sõna aitavat kõhutõve, hambavalu, palaviku ja muude hädade vastu. Milline on see eesti keeleski suhteliselt tihedat kasutust leidnud sõna ?

 

10. Helind. Kes laulavad (2 nime) ?

11. Need kaks linna kannavad üht ja sama nime. Üks neist, vanem ja väga pika ajalooga asub Nero järve ääres, teine, kus elab üle miljoni inimese sai alguse 1749 rajatud Temerniki kaubavahetuskohast. Nimetage nende linnade ühine nimi ?

 

12. Milline kuristik oli Ostap Benderi arvates kõige sügavam ?

 

13. – 15. Esko Tasa küsimused

 

16. Sarž (2 meest)

 

17. Näitleja pildid tema kehastatud rollidest

 

18. Estraadiklassika „Ajaviitur“. Kes kehastas Hardi Tiidust ?

 

19. Kes ? Tuntud teadlane

 

20. Kes on see laiutaja ? (pilt ühest mehest)

 

21. Selles Eesti linnas on Kirikla-, Lille-, Sauna-, Roosi- ja Naissaar. Kusjuures Roosi- ja Kirikla saart ühendab Kiisamauru sild, mis on tegelikult veskitamm. Linna Püha Nikolause kirikus asub enamus Tartu ülikooli pühakoja varadest: altar, kantsel ja kroonlühtrid. Kohalik ajaleht kannab nime „Vali uudised“, linna lähedal sündis 1883 esimene eestlasest pühak – Karl Tõnisson ehk Vend Vahindra. Nimetage linn ?

 

22. Läti sai esimese OM-võidu kolm aastat tagasi Sydney`s. Siis tuli paljudele üllatusena „kullale“ riistvõimleja Igor Vihrov. Varem olid lõunanaabrid võitnud medaleid vaid NL lipu all esinedes. Ainus erand oli 1984 LA olümpial esikoha võitnud Aldis Berzinš. Mis alal ?

 

23. Küsitava ansambli tegevusaeg jäi lühikeseks: mõned aastad 1980-ndate lõpus ning paar aastat järgmise kümnendi alguses. Ometi jäi see Mart Miku juhitud ning kantrirokki viljelenud ansambel jälje ka Eesti vabadusvõitlusesse – 1988 sisustati peaaegu terve nädal legendaarseid juunikuu öiseid pidusid Tallinna lauluväljakul. „Laulev revolutsioon“ tuli toona küll täiesti kogemata kätte – meenutas Mikk 15 a hiljem ansambli hiilgeaega. Millist kauboide tegevusega seotud nime kandis see ansambel ?

 

24. USA ajakiri „Time“ valib aasta inimesi juba 1927-st aastast. Esimesed kolm laureaati pärinesid kõik USA-st – Charles Lindbergh, Walter Chrysler ja Owen Young. Kes oli aga 1930 valitud esimene mitteameeriklasest „Time“ aasta inimene ?

 

25. Millise maa 1533 toimunud kodusõda on nimetatud ka Krahvide sõjaks ? Tegemist on ühe Euroopa Liidu liikmesriigiga.

 

26. Mis nime kandis sedel, mille andis pastor hauakaevajale, et viimane õigeks ajaks haua valmis kaevaks ? Tänapäeval kasutatakse seda 1941 J.V. Veski poolt eesti keelde toodud sõna rohkem ühes teises kontekstis.

 

27. On teada, et üks jõgi maailmas on pidanud ära kannatama selle, et isevalitseja andis käsu ta algse nime ära muutmise kohta. Toimus see 1775. Nimetage jõgi ?

 

28. Sellel spordialal kuulub Eesti paremikku ka Roman Glinkin, kes alles hiljuti sattus Itaalia meistermeeskonna Papillon Conversano huviorbiiti. Varsti tuleb Eestisse külla tugevakoosseisuline Saksa klubi Essen Tusem, kuhu mahub koguni 9 riigi koondislast. Eestis on selle spordiala harrastajad peaaegu täielikult vallutanud Mesikäpa spordihoone. Nimetage spordiala ?

29. Vene tsaaririigi hümn „Jumal, keisrit kaitse sa“ valmis viisiautori Aleksei Lvovi (1798-1870) ja luuletaja Vassili Žukovski ühistööna. Tulemus meeldis tsaarile väga. Kus toimus selle teose esmaettekanne, mida kuulas ka tsaar ise ?

 

30. Paapua/Uus-Gineal ehk Papuaniuginis nagu nad ise oma maad kutsuvad, eksisteerib maailma suurim „keeltepaabel“ – praktiliselt iga künka taga räägitakse omaette keelt. Seetõttu ongi populaarsust võitmas nn. pidgin-keeled, milledest tok-pisin ja hara-mata on ka üleriigilisteks kuulutatud. Mida võiks tok-pisinis tähendada järgmine seletus: kast valgete ja mustade hammastega, mida Euroopa naine taob ja mis karjub (bokis i gat watpela na blakbela tit misis i paitim na em i krai) ?

 

31. Mõisa pilt ? (asub ajaloolisel Harjumaal)

 

32. Kes on pildil ? Ta kirjutab raamatuid – peatselt ilmub Karl Martin Sinijärve tõlkes tema teos „Down Town“. Hiljuti üllitas ta plaadi, kus laulis oma lugusid. Ja nagu pildilt näha, ta maalib ka! Kes on see ärimees ja Vietnami sõja veteran, kes pakkus ja ehk pakub edaspidigi tasuta lõunaid rasedatele naistele.

 

33. Mis numbriga on tähistatud vabahärra kroon ?

 

34. Helind. Nimetage helilooja

 

35. Mäluküsimus

 

36. Tänavune Euroopa kultuuripealinn on Austrias asuv Graz. See linn on seotud ka ühe Harjumaalt, Kuivajõelt pärit mehega ning seda koguni kahel korral – 1928-29 õppis 1901 sündinud küsitav mees Grazi ülikoolis riigiteadust ning omandas aasta hiljem ka doktorikraadi. Uuesti oli mees Graziga seotud 1960-ndate keskpaigast, kui asus sellesse linna elama. 1978 kevadel ta maeti kohalikule kalmistule. Nimetage ?

 

37. Mis alal on võitnud olümpiamedali sellised mehed nagu – Must Kull, Võimas Hääl, Triikraud, Tähniksaba, Maosööja, Inimkartlik Seep, Vihm Palgel, kokku 12 väga imeliku nimega sportlast ? See ala oli OM kavas 1904 ja 1908, tema esimene dokumentaalne kirjeldus pärines aastast 1636 prantsuse jesuiidist misjonäri Jean de Brebeufi poolt. Nimetatud mehed kuulusid aga „pronksi“ võitnud Brantfordi (Ontario) meeskonda Mohawk Indians.

 

38. Mis materjalist on valmistatud laevade juures kasutatav dikpolt ?

      Kas – rauast , vasest , nöörist  või  plastmassist

 

39. Läti on meie lähim naaber. Seosed on tihedad nii kultuuriliselt kui kasvõi EL hääletuse korralduselt: lõpptulemus oli ju peaaegu täpselt võrdne. Mis on aga lätlaste rahvuslill ?

 

40. Helind. Kes räägib TÜ juubelil ?

 

41. Peeter III asus tsaarina Venemaad valitsema 1761 Tema valitsemisaeg osutus aga üsna üürikeseks, kuna Peetri Preisi-meelsus ei rahuldanud tollast Vene koorekihti. Nii saadeti ta koduaresti Ropša suvemajja, kus ta ka hiljem vandenõulaste poolt tapeti. Siiski lubati tal vangistusse võtta kaasa oma viiul, lemmikkoer Mopsi ja veel üks lemmik. Kas selleks oli …

… lemmik-kohikass Jabloko , lemmikkammipill , lemmik-luuleraamat Puškini luulest

    või  lemmikneeger Narcissus  ?

 

 

42. Mida nimetasid asteegid sõnadega „jumala kollane väljaheide“ (coztic teo cuitlatl) ja „jumala valge väljaheide“ (iztac teo cuitlatl) ?

 

43. Kuidas nimetatakse kangast, mida ei koota, vaid tehakse teatud puuliikide koorest? Selle nimetus langeb kokku ühe Eesti linna nimega.

 

44. Eestimaal räägitakse mitmeid murdeid, milledest tuntumad on setu keel ja võro kiil, aga samuti saare ja mulgi murrak. Üks Eesti linn tähendab võru-keeles sõna-sõnalt „hüppasin teivast“. Milline ?

 

45. Kuidas nimetatakse jaapani sõjaspiooni ja palgamõrvarit, kes kuulusid klannidesse ? Neile õpetati spetsiaalset võitluskunsti, mis pärines juba keskajast ning kus õpetati relvaga ja relvata võitlust, maskeerumist, geograafiat, meditsiini jm.

 

46. Pilt. Mis pealkirja kannab see Friedrich Overbecki u 1828 valminud teos ? Vastus sisaldab kahe Euroopa maa nime.

 

47. Boris Jeltsin oli ka „kõva pilli- ja pullimees“. Eriline kirg oli tal musitseerimine puulusikatega. Millise riigipea kiilaspeal sooritas Jeltsin oma tuntuima puulusikate-soolo ?

 

48. Hansa oli vanasti kaubalinnade liit. Tinglikult võib Hansa Liitu lugeda koguni praeguse ja tulevase Euroopa Liidu eelkäijaks. Mida aga tähendab hansa setudele ?

 

49. Aleksis Kivi „Seitsmes vennas“ on lause – kuke saba alla jõudmine. Mida see tähendab ?

 

50. Helind. Mis teosest on see muusikalugu ?

 

Vastused:

 

1. Kose (kiriku)kihelkond  T.S

2. kask  T.S.

3. Kim Sen Il   T.S.

4. kaotas trassil valehambad ja sõitis tagasi (vaene soome tööline ei saa oma valehambad rajale jätta) T.S.

5. oreleid  A.V.

6. Suurupi  A.V.

7. Dalida  A.V.

8. nadu  A.V.

9. abrakadabra  A.V.

10. Björn Ulveus ja Benny Anderson  A.V.

11. Rostov ; Rostov Velikij ja Rostov Doni-ääres  T.S.

12. finantskuristik  T.S.

13. – 15. Esko Tasa küsimused

16. Stalin ja Litvinov  T.S.

17. M.Brando  T.S.

18. Jüri Aarma  T.S.

19. Enrico Fermi   T.S.

20. Allar Viivik  T.S.

21. Põltsamaa  A.V.

22. võrkpall  A.V.

23. Rodeo  A.V.

24. Mahatma Gandhi  A.V.

25. Taani   T.S.

26. tuusik  T.S.

27. Uural, varem Jaik (muudeti Katariina II käsul)  T.S.

28. väravpall  T.S.

29. Keila-Joa mõisas  T.S.

30. klaver   T.S.

31. Hõreda (praegu Raplamaal)  T.S.

32. Viido Polikarpus  T.S.

33. nr 41    T.S.

34. C.Debussy „Fauni pärastlõuna“  A.V.

35. Memoriaad  T.S.

36. Hjalmar Mäe   A.V.

37. lacrosse   T.S.

38. nöörist   T.S.

39. härjasilm   A.V.

40. Karl Vaino kõne TÜ juubelil 1982 (väga kanges eesti keeles)  A.V.

41. lemmikneeger Narcissus   T.S.

42. kuld ja hõbe   T.S.

43. tapa   T.S.

44. Karksi-Nuia  T.S.

45. ninja (nindža)   T.S.

46. Germania ja Italia   T.S.

47. Kirgiisi president Askar Akajevi kiilaspeal   T.S.

48. puskar, samakas (samagonn)   T.S.

49. tähendab aabitsa lõpuni õppimist, sest vanal aabitsal oli kuke pilt tagumine    T.S.

50. Rodgers  Oklahoma    A.V.