Meelelahutus

 

Küsimuste vastused on kõrvallahtris valges kirjas ja ilmuvad nähtavale, kui need hiiretõmbega ära märgistada.

 

1. 1982. aastal lahkus Vince Clarke Depeche Mode’ist ja lõi koos varem kaveritebändis Screaming Abdads tegutsenud laulajaga popbändi Yazoo. Koos kirjutasid nad hittloo Don’t Go, mida kuulete. Kes on see lauljanna?

Alison Moyet

2. Kuulete kuulsat mõõkade tantsu. Kes on helilooja?

Aram Hatšaturian

3. See Grammyga pärjatud souli-laulja (pildil) sündis 1980. aastal perekonnanimega Douglas. Esinejanimena kasutab ta eesnime, mis kattub ühe Ghana piirkonna ja rahvusgrupi nimega. Mis nimi? Vt ka pilti!

Ashanti (Shequoyia Douglas)

4. See Prantsuse ansambel kombineerib araabia ja aafrika muusikat pungiga ning võttis omale nime Andaluusia anarhistide grupi järgi. Nende hitid on näiteks ‘Mala Vida’ ja ‘King Kong Five’. Mis ansambel?

Mano Negra

5. Selle Grammyga pärjatud räppstaari pärisnimi on Kimberly Jones. 2005. aastal mõisteti ta valevandumise eest aastaks vanglasse, kui selgus, et ta oli kohtule korduvalt valetanud, kaitstes 2001. aastal tulevahetuses osalemises süüdistatavat sõpra. Mis nime all see esimene nii tuntud vanglasse saadetud USA naisräppstaar esineb?

Lil’Kim

6. See aeglase rumba sarnane tants pärineb Guadeloupelt ja Martinique’i saarelt ja sai 1930. aastatel mõnevõrra menukaks. Kui aga Cole Porter poleks kirjutanud üht oma kõige tuntumat laulu, vaevalt seda tantsu keegi väljaspool Kariibi mere piirkonda eriti mäletaks. Fred Astaire ja Eleanor Powell tantsisid selle laulu saatel 1940. aasta MGMi filmis 'Broadway Melody'. Kuulete sellest instrumentaallõiku. Mis on tantsu nimi?

Beguine (Cole Porter: 'Begin the Beguine')

7. Mis nime kannab 13. sajandist pärinev kollektsiooni umbes tuhandest peamiselt ladinakeelsest laulust, luuletusest ja usunäidendist, millest mõned viisistas 20. sajandil Saksa helilooja Carl Orff?

Carmina Burana

8. Tema esimene läbimurre tuli 1972, kui tema laul 'Everybody Rejoice (A Brand New Day)' pääses Broadway hittmuusikali “The Wiz”. Kaks aastat hiljem, 23-aastasena, kutsus David Bowie teda taustalauljaks oma albumile 'Young Americans'. Pikka karjääri järel tabas teda 2003. aastal raske insult, kui ta oli just lõpetanud albumi  'Dance With My Father', mis läks avaldamise järel USA edetabelites otse esimeseks ja tõi talle neli Grammyt. Kahjuks aasta hiljem ta suri. Kes?

Luther Vandross

9. Milline aidsist rääkiv TV lühisari võitis 2004. aastal USA telekriitikute liidu poolt aasta programmi auhinna? Selles osalesid teiste seas Al Pacino, Meryl Streep ja Emma Thompson.

Ameerika inglid (Angels in America)

10. Milline neljatäheline sõna on nii The Kinksi hitt, 1969. aasta Charles Bronsoni film, linn Guineas ja Saksa filmiauhind?

Lola

11. 'People Need Love' oli esimene lugu, mille avaldas kvartett Björn & Benny, Agnetha & Frida ja see leidus ka nende esimesel albumil „Ring, Ring“. Millise nime all sai kvartett 1972. aastal tuntuks?

ABBA

12. See 1952. aastal sündinud elektroonilise muusika helilooja kerkis 1980. aastatel esile kui üks innovatiivsemaid loojaid. Pärast Tokyo kunstiülikooli lõpetamist lõi ta techno-pop trio Yellow Magic Orchestra ja sai oma kodumaal Jaapanis staariks. Pärast YMO lagunemist 1983 hakkas sooloartistiks ja kogus tuntust filmimuusikaga, näiteks ‘Merry Christmas Mr. Lawrence’ (milles ka ise osales), „Viimane keiser“ ja „Kõrged kontsad“. Kes?

Ryuichi Sakamoto

13. See Minnesota ansambel polnud kunagi eriti populaarne, ent avaldas märgatavat mõju hardrock-punk muusikale. Nad võtsid omale nime 1950ndate Taani lauamängu järgi (tähendusega „Kas mäletad?“), millele nad lisasid umlaudid. Alternatiivrockile teed rajanud bändi hitid olid „In A Free Land“ (1982), „Eight Miles High“ (1984) ja „Could you be the one?“ (1987). Mis ansambel?

Hüsker Dü

14. Kui inimene ei suuda taluda kunstiteoste ilu ja minestab, öeldakse, et ta kannatab teatud sündroomi käes. See sai nime ühe kirjaniku järgi, kes, 1817. aastal Firenzet külastades varises ilusaid skulptuue nähes kokku. Kes oli see kirjanik?

 

Stendhal

15. Milline 1950ndatel esinejate nagu Laurel Aitkin ja The Pioneers abil tuntuks saanud Jamaika muusikastiil viis hiljem rocksteady ja reggae väljakujunemiseni?

Ska

16. Sel Raveli ja Debussy poolt sügavalt austatud ekstsentrilisel ja ebakonventsionaalsel Prantsuse heliloojal oli suur mõju 20. sajandi muusikale. Ta avaldas artikleid Virginie Lebeau varjunime all, on aga kõige paremini tuntud eksperimentaalsete ja humoorikate paladega, millel olid tihti ebatavalised pealkirjad, näiteks 'Musique d'ameublement' (Mööblimuusika), 'Embryons Desséchés' (Kuivatatud embrüod) ja 'Trois morceaux en forme de poire' (Kolm pirnikujulist lugu). Kes?

Erik Satie

17. Millise California ansambli nime saab esitatada vastusena mõistusele: Joseph, John, Robert and John Jr?

The Dead Kennedy’s (Surnud Kennedyd)

18. Milline kuulus ja mõjukas 1960. aastate New Yorgi rock’n’rolli diskor oli varane ja innukas biitlite toetaja, nii et George Harrison pani talle lausa hüüdnime “viies biitel”? Ta aitas Ameerika kuulajatele tutvustada ka Lovin’ Spoonfuli, Creami, The Whod ja Dionne Warwicki.

Murray Kaufmann (Murray the K)

19. See kõigi aegade edukaim meelelahutusprojekt on üle maailma kassatuludena kogunud üle 3,2 miljardi dollari, ületades nii suurelt ajaloo edukaima filmi “Titanicu” 1,2 mld dollari suurused tulud. 20. sajandi alguse raamatul põhinev ja nüüd ka filmiks tehtud muusikal on laval olnud 24 riigis, 119 linnas, kokku üle 65 000 korra. Mis teos?

Ooperifantoom (Lloyd Webber)

20. See algupärane Araabia uudistekanal alustas 1996. aastal Kataris. 2004. aastal sundis Iraagi vahevalitsus kanalit sulgema oma Bagdadi kontori. Mis kanal?

Al-Jazeera

21. Mullu 93-aastasena surnud William Vacchiano õpetas 67 aastat kuulsas New Yorgi Juilliardi koolis, kust läks pensionile alles 2002. aastal. Tema õpilaste seas on olnud  Wynton Marsalis ja Miles Davis. Aastatel 1942-1973 oli ta New Yorgi filharmoonikutes ühe pilli “esinumber”. Mis pilli?

Trompet

22. Tangerine Dream, Faust, Can, Neu!, Cluster ja Kraftwerk on Saksa ansamblid, keda 1970. aastatel koondati üldnimetuse alla, mis iseloomustas seda eksperimentaalset rockmuusika stiili. Mis nime kandis see stiil?

Krautrock

23. Kes oli see Vene näitleja ja lavastaja (1863-1938), kes lõi “Süsteemi”, mille järgi näitleja peab käsikirjas oleva situatsiooni lahendama lähtuvalt karakteri motivatsioonist ja oma läbielamisest? Süsteemi võttis hiljem üle ameeriklane Lee Strasberg ja nimetas selle “meetodnäitlemiseks”.

Konstantin Stanislavski (Aleksejev)

24. Milline nimi ühendab 1994. aastast pärinevat elektroonilise muusika stiili, mida on kutsutud ka drum-and-bassiks, 1906. aasta Upton Sinclairi romaani ja sanskriti keelest tuleva nimega metsiku loodusega ala?

Jungle/džungel

25. Milline puuviljase nimega Itaalia 18. sajandi näitekirjaniku Carlo Goldoni näidend inspireeris Sergei Prokofjevit looma samanimelist ooperit?

Armastus kolme apelsini vastu

26. Nimetage see neljavaatuselise maailmakuulus ballett, mille algus on niisugune: Prints Siegfried tähistab sõprade seltsis oma täisealiseks saamist. Printsi hoiatatakse, et parki on tulnud tema ema, noomima rahutu elu eest – homsel ballil peab poeg valima omale pruudi. Ent ema kohtleb poega leebelt ja pärast tema lahkumist pidu jätkub. Hämardub. Üle taeva nähakse lendamas linnuparve, sõprade soovitusel läheb Siegfried neid jahtima.

“Luikede järv” (Tšaikovski)

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

27. Pildil olev lauljanna alustas karjääri 1944. aastal, kuid õige hoo sai see pärast esinemist Milano La Scala taasavamise kontserdil 1946. aastal. Omal ajal oli ta Maria Callase suur rivaal, ta laulis paljudes kuulsates ooperimajades ning taandus lavalt 1976 pärast probleeme häälepaeladega. Suri 2004. Kes?

Renata Tebaldi

28. Pildil olev mees on üks tuntumaid tšelliste, eriti hinnatud oma virtuoossuse poolest. 1936. aastal oli ta sunnitud lahkuma oma kodumaalt Hispaaniast, kuhu ei saanud kunagi tagasi pöörduda. Suri 1973 Puerto Ricos. Kes?

Pablo Casals

29. Jaapani suurim järv sai oma nime rahvusliku keelpilli järgi, mida ta oma kujult meenutab. Mis on järve ja pilli ühine nimi?

Biwa

30. Kellest sai 1987 esimene Rock’n’rolli Kuulsuste halli kantud naine?

Aretha Franklin

 


Sport

 

1. Mitu täiuslikku, kõik kurikad maha heitvat viset peab mängija bowlingus järjest tegema, et saada suurim võimalik skoor – 300 punkti?

12

2. See Austria-Ungari päritolu Ameerika ujuja võitis 1920ndatel viis olümpiakulda ja ujus esimesena 100 meetrit vabalt alla minuti. Hiljem oli ta 12 Tarzani-filmi peaosaline. Kes?

Johnny Weissmüller

3. See Rumeenia sportvõimleja sai kuulsaks 14-aastasena Montreali olümpial, kui sai esimese võimlejana olümpiamängude ajaloos hindeks 10. Tihti peetakse teda kõigi aegade parimaks võimlejaks. Keda?

Nadia Comaneci

4. See on ainus kergejõustikuala, kus olümpiamängudel pole püstitatud maailmarekordit, samal ajal on see ka ainus, kus naiste rekord (Gabriele Reinsch) on kõrgem kui meeste oma (Jürgen Schult). Mis ala?

Kettaheide

5. Milline iluuisuhüpe on nime saanud legendaarse norralase Paulseni (1855-1938) eesnimi järgi ja koosneb õhus tehtavatest pooleteisekordsetest hüpetest?

Axel

6. Eelmisel aastal valiti River Plate’ist Corinthiansi siirdunud 21-aastane Argentina ründaja kolmandat aastat järjest Lõuna-Ameerika parimaks mängijaks. Eelmisel olümpiaturniiril oli ta suurimate skooritegijate seas. Kes?

Carlos Teves

7. See itaallane oli aastatel 1999-2004 europarlamendi liige, enne seda hoidis aga koguni 17 aastat enda käes 200 meetri jooksu maailmarekordit, enne kui Michael Johnson selle 1996. aastal ületas. Kes?

Pietro Mennea

8. Jaanuarikuus õnnestus sel ameeriklasel visata NBA-mängus Toronto Raptorsi vastu 81 punkti. See on Wilt Chamberlaini legendaarse 100-punkti mängu järel teine tulemus NBA ajaloos. Kes sai sellega hakkama?

Kobe Bryant

9. Spordiala idee pärineb Newman Darbylt, kuid tema varustus polnud piisavalt hea. 1968 kujundasid Jim Drake ja Hoyle Schweitzer selle ümber ja patenteerisid. Olümpiamängudel on sel spordialal võisteldud eri klassides nagu Lechner, Mistral One jne. Mis spordiala?

Purilauasõit

10. Mõnikord kutsutakse Miamis mängitavat NASDAQ-100 turniiri ka viiendaks Grand Slami turniiriks. Millise toimumislinnale viitava nime all peeti seda turniiri varem?

Key Biscayne’i turniir

11. See naine on üks väheseid, kes suutnud võita medaleid nii suve- kui taliolümpialt. 1996. aastal Atlantas sai ta kaks medalit jalgrattasõidus, Torinos lisas ta Salt Lake City pronksile 5000 meetri kiiruisutamise kulla. Kes?

Clara Hughes

12. Kui näete olümpiamängudel murdmaajooksuvõistlust, kus võistlejad ei alusta samal ajal, ent esimesena üle finišijoone jõudnu on võitnud kuldmedali, millise ala finaali te vaatate?

Moodne viievõistlus

13. Stanislawa Walasiewicz sündis Poolas 1911. aastal, järgmisel aastal kolis ta pere Ameerikasse, Clevelandi. Seal muutis ta oma nime ja sai kõike aegade üheks suurimaks olümplaseks ja naissportlaseks. Ta hukkus 1980. aastal relvastatud röövi käigus süütu kõrvalseisjana. Lahkamisel selgus, et ta oli mõlemasooline – tal olid ka munandid. Kui see oleks varem teada olnud, andnuks see tema karjäärile ja kuulsusele surmahoobi. Mis nime all tunneme seda sportlast?

Stella Walsh (Olson)

14. Vuelta a España võitis 2000. aastal Roberto Heras, 2001. aastal Angel Casero, 2002. aastal Aitor Gonzalez, 2003 ja 2004 taas Roberto Heras ja 2005 Dennis Mentšov. Mis spordialal võisteldakse Vueltal?

Jalgrattasõit

15. Ta on üks väheseid olümpiaala leiutajaid, keda teatakse nimepidi. Sündis 1860, õppis nooruse kaht jujutsu vormi, kuid leides, et need on liiga võitluslikud ja rajas Tokyos oma Kodokani kooli. Nii sündis judo. Teise maailmasõja eel suri mees salapärastel asjaoludel, kui oli vastu oma kooli muutmisel sõjaliseks õppeasutuseks. Kaks nädalat pärast tema surma see nii ometi läks. Kes?

Jigoro Kano

16. Ta oli esimene sotsialismileeri poksija, kes lubati elukutseliseks. 1956 sai temast esimene kolm olümpiakulda võitnud poksija, alistades muuhulgas tulevase maailmameistri Jose Torrese. 1962 võttis tema kodumaa valitsus temalt tagasi elukutseliste võistlustel osamise loa. Kes?

Laszlo Papp

17. Kes? Ta on jõudnud maailma tippu kahel väga erineval spordialal: võitnud nii kolmel korral kiirlaskumise maailmakarikasarja kui Pariis-Dakari ralli.

Luc Alphand

18. Teda on kutsutud ka esimeseks „hobulausujaks“. See Kreeka kirjamees ja sõdur pani esimese ratsutamist puudutava traktaadi läänemaailmas („peri hippikes“), milles ütleb, et hobuse parim omadus on lihav selg. See oli enne sadula leiutamist. Tema töö pani aluse mitmetele tänapäeva spordialadele, näiteks koolisõidule. Tuntuks on ta saanud ka oma ca 400. aastal eKr toimunud reisidest kirjutades. Kes?

Xenophon

19. Wayne Gretzky mängis neljas NHL-i klubis: Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, St. Louis Blues ja New York Rangers. Praegu on ta Coyotesite peatreener. Millises linnas see klubi mängib?

Phoenix

20. Millise maailmakuulsa videomängude tootja nimi tähendab otsetõlkes jaapani keelest: „Jätta õnn taeva hooleks“?

Nintendo

21. 1988. aasta Calgary taliolümpia suusahüpete uudised kubisesid Eddie „The Eagle“ Edwardsist. See nii palju, et keegi ei pannud eriti tähele tüüpi, kes võitis kulla nii normaal- kui suurel mäel, olles esimene, kes seda suutnud. Kes?

Matti Nykanen

22. Milline 1948. aastal alguse saanud rattatuur oli Ida-Euroopa vaste Tour de France’ile? Aastaid oli osavõtt piiratud ainult idabloki ratturitega, ent pärast Berliini müüri langemist tuur siiski jätkus.

Rahutuur

23. See firma väidab end olevat maailma suurima hobimängude tootja. Selle nimi reedab nende tegevust ja asukohta – nad on üks juhtivaid fantaasiakirjastusi ja asutati USAs Seattle’i lähedal 1990. aastal. Nüüd on Peter Adkinsoni rajatud firmal kontorid Antverpenis, Pariisis, Pekingis, Londonis ja Milanos. Nende loodud on menukad kaardimängud „Pokémon“® ja „Magic: The Gathering“® Mis firma?

Wizards of the Coast

24. Lõuna-Ameerika täringumäng (tuntud ka nime alla Dudo), kus tuleb ära arvata, mitu tasside all olevat täringut näitab kindlat numbrit, kannab sama nime Hispaania jooksjaga, kes võitis üllatuslikult Barcelona olümpial 1500 meetri jooksu. Mis on ühine nimi?

Cacho (Firmin Cacho)

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

25. 20. sajandi parimaks Aasia jalgpalluriks valitud Korea ründaja karjäär kestis 1971 kuni 1989. Sel ajal võitis ta kahel korral UEFA karika ja lõi Saksa Bundesligas Eintracht Frankfurti ja Bayer Leverkuseni eest mängides 98 väravat, rohkem kui ükski teine välismaalane. 1998. aasta MMil Prantsusmaal oli ta Korea rahvuskoondise peatreener. Kes?

(Bum-kum) Cha

26. See 1963 sündinud golfimängija on seni võitnud kolm suurturniiri – 2000. aastal Mastersi, ja 1998 ning 2004 PGA. 2003 ja 2004 oli ta PGA sarja enim teeninud mängija. Viimasel kahel aastal oli ta kokku 32 nädalat maailma esinumber, olles ainus, kes seda sel sajandil peale Tiger Woodsi on suutnud. Mis on selle Fidžil sündinud India sikhi päritolu mehe nimi?

Vijah Singh

 

27. Mis on selle maailma enimmüüdud videomängu nimi? Mängu eesmärk on luua inimesi ja aidata neil saavutada nende eesmärgid – tegelased peavad leidma töö, kaaslase, lõbutsema ja olema terved. Mängu lisapaketid on näiteks „Kuum kohting“ (Hot Date), „Puhkus“, „Pidu“ ja „Superstaar“.

The Sims

28. Millisel spordialal hakkab võistlema pildil olev inimene?

Kendo

29. 2004. aasta olümpial võitis see ameeriklane kümnevõistluses hõbemedali, parandade seda mullu, kui tuli maailmameistriks. Kes?

Brian Clay

30. Selle William Shakespeare’i teosest pärineva nimega mängu lõi 1971 Jaapani leiutaja Goro Hasegawa ja see on tegelikult Reversi variatsioon. Mis mäng?

Othello

 


Kultuur

 

1. Mis oli Piiblis Iisaku ja Rebekka poja nimi, kes pärast ebaõnnestunud jahti müüs oma esmasünniõiguse kausi läätseleeme eest vend Jaakobile?

Eesav

2. Kes oli see Egiptuse ehitusmeister, kes on ajaloos esimene nimepidi mainitud arhitekt ja arst? Teda samastati hiljem Asklepiosega ning austati meditsiinijumalusena Egiptuses ja Kreekas. Tema tuntuim töö on 26. sajandist eKr pärinev Džoseri astmikpüramiid Sakkaras. Temaga sama nime kandis ülempreester, 1999. aasta Hollywoodi hittfilmi “Muumia” peategelane.

Imhotep

3. 1990. aastal salvestas Lou Reed koos teise endise Velvet Undergroundi kaaslase John Cale’iga albumi “Laulud Drellale” (Songs for Drella). Millisele 1987. aastal surnud isikule pani Loe Reed hüüdnimeks mainitud Drella, mis on  kombinatsioon Draculast ja Cinderellast ehk Tuhkatriinust?

Andy Warhol

4. Võitluskunsti capoeira arendasid koloniaalajastul esmalt välja Aafrikast toodud orjad ja seda iseloomustavad osavad, vilkad ja tihti maadligi tehtavad  liigutused. Sellel on tugevad akrobaatilised elemendid ja seda saadab alati muusika. Millises riigis tekkisid võistluskunst ja muusikastiil capoeira?

Brasiilia

5. Milline Poola päritolu USA arhitekt kujundas Vabaduse torni (Freedom Tower) ja mälestuskompleksi, mis kerkivad New Yorgi World Trade Centeri kaksiktornide asukohale?

Daniel Libeskind

6. Maailmas räägitakse umbes 6000 keelt, millest tuhandet võib kuulda ainult ühel saarel. Millisel?

Uus Guinea

7. 17. sajandi Hollandi meistrite nagu Johannes Vermeeri tööd olid tuntud oma erakordse detailitäpsusega. Tihti spekuleeritakse, et selle saavutamiseks kasutasid nad üht abivahendit, mille suutlikkus joonistamisabina võis olla tuntud juba 15. sajandi kunstnikele, näiteks on seda kirjeldanud Leonardo da Vinci. Millisest vahendist on jutt?

Camera Obscura (pimekamber)

8. Poollegendaarne munk Bodhidharma, keda tuntakse ka Tripitaka Dharma meistri nime all, on shaolini mütoloogias võistluskunstide rajaja ja Chan-koolkonna rajaja budismis. Mis nime all tuntakse seda koolkonda Jaapanis?

Zen

9. See Viinis sündinud Berkeley professor oli 20. sajandi tuntumaid teadusfilosoofe. Tuntud on ta väitega, et teaduslikku meetodit pole olemas ning tõestab seda ka oma raamatus “Meetodi vastu” (Against Method). Kes?

Paul Feyerabend

10. Ta oli titaan, Gaia ja Uranuse poeg, Zeusi ja teiste Kreeka jumaluste nagu Demeteri, Hera, Hadese ja Poseidoni isa. Ettekuulutuse tõttu sõi ta ära kõik oma lapsed, pääseda ja hiljem oma õed-vennad vabastada õnnestus ainult Zeusil. Kes?

Kronos

11. Ta oli akadi vaste lääne-semiidi jumalanna Astartele ja sumeri Inannale. Ta oli Mesopotaamias sõja ja seksuaalse armastuse jumalanna, temaga sama nime kannavad Babüloni linna peavärav ja üks filmiajaloo suurimaid finantsilisi läbikukkumisi. Mis nime kandis see jumalanna?

Ištar

12. Navahod ja ühed teised indiaani atapaskide hõimurühma liikmed nimetasid end ise dinedeks. See teine rühm on märksa tuntum zunikeelse „vaenlast“ tähendava sõna järgi, mille võtsid omaks Lääne asunikud ja nii jäigi see külge. Mis hõim on „vaenlased“? 

Apatšid

13. Renessansi ja barokiaja mõjukaim antiikajast pärinev arhitektuurialane teos oli traktaat nimega “De Architectura” (“Arhitektuurist”), mille autor oli Rooma kirjanik ja insener, kes sai kuulsaks ka mehekeha proportsioonide põhjaliku uurimisega. Sama asja joonistas hiljem üles Leonardo da Vinci. Kes oli see roomlane?

Marcus Vitruvius (Pollio)

14. Need kõrbes elavad deemonlikud olendid, kes ilmusid tihti ahvatlevate naiste kujul, esinesid esmakordselt islamieelses Araabia luules. Kui neil õnnestus rändurit eksitada, tapsid nad ta ja sõid ära. Kes olid need saatanlikud vaimud, juttude järgi pimeduse vürsti Iblise järeltulijad?

Guul

15. See saksa-juudi filosoof, tuntud helilooja vanaisa, oli 18. sajandil üks peamisi juutide Euroopa kultuuri keskmesse tagasitoojaid. Gottfried Lessing tegi ta surematuks oma näidendiga “Nathan Tark” (1781). Kes?

Moses Mendelsohn

16. Paljudes idamaade usundites kannab seda nimetust jumaluse või pühamehe taaskehastus. Noorem põlvkond tunneb seda sõna ilmselt rohkem interneti jututubadest kui religioonist. Mis termin?

Avatar

17. Millise linna peamošeesse on maetud prohvet Muhamed?

Medina

18. Kuidas nimetati iidses Indias hindu eraklaid, kus elasid targad? Neid on palju asutatud ka 20. sajandil, eriti Puris, kus üks 1903. aastal rajatu sai kogu maailmas populaarseks Paramahansa Yogananda õpetuse kaudu.

Ašram

19. Selle hoonetekompleksi arendas 1960. aastatel Itaalia firma SGI. Arhitekt Luigi Moretti kujundas kuus hoonet, nende seas ka hotelli ja kaubanduskeskuse. Oma nime sai kompleks viimase lüüsi järgi, mis juhtis vett tõusu ajal Potomaci jõest Tõusubasseini. Mis kompleks?

Watergate

20. Avalokitesvara (tiibeti keeles tuntud kui Chenrezig) on Tiibeti budismi oluline jumalus. Millised juhid usutakse olevat nende taaskehastus?

Dalai-laamad

21. Selle Melaneesia saarerahva mütoloogias esinevad tindalo-nimelised vaimud, kes on eluajal suurt mana ehk võimu omanud surnud meeste vaimud. Riigi nimi viitab aga Vana Testmendi määratute rikkustega kuningale. Mis saared?

Saalomoni saared

Järgmise küsimuste pilte vaata eraldi lehtedelt

 

22. Tuntud ka tolliinspektori (‘Le Douanier’) hüüdnime all, mis oli pildil oleva kunstniku pärisnimi?

Henri Rousseau

23. See pildil olev katedraal pole ise sugugi nii kuulus kui tema kampaniil. Kus katedraal asub?

Pisa

24. Milline tuntud renessansikunstnik on selle skulptuuri Amor autor?

Donato Donatello

25. Need 2000 aasta vanused Banaue riisiterrassid ehitati valdavalt käsitsi, kaevatuna Ifugao mägedesse batadi rahva esivanemate poolt. Millises riigis asub see UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluv paik?

Filipiinid

26. Markii de Saint-Julien palus maalida oma armukest kiigel ja ennast nii, et ta saaks kleidi all piiluda (all vasakul). Kes oli kunstnik?

Fragonard

27. Näete 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Šveitsi ühe olulisema kunstniku autoportreed. Mõjutatuna Courbet’st, arendas ta välja oma stiili, mis tegeles palju nooruse ja vanusega seotud sümbolismiga. Tema hilisemaid töid saab jagada maastikeks, portreedeks ja monumentaalseteks figuraal-kompositsioonideks. Kes?

Ferdinand Hodler

28. Selle eelmise sajandi ühe tuntuima foto tegi Joe Rosenthal. Millisele saarele heiskavad mereväelased lippu?

Iwo Jima

29. Eelmisel aastal püstitas töö sarjast „Lind kosmoses“ kõige kallimalt oksjonitel müüdud skulptuuride rekordi – 27,5 miljonit dollarit. Kes on kujur (suri 1957)?

Constantin Brancusi

30. See hieroglüüf oli vanadel egiptlastel elu mark. Kuidas on selle nimi?

Ankh

 


Loodus, teadus

 

1. 1991. aastal nimetas Pulitzeri preemiaga pärjatud ökoloog Jared Diamond inimest „kolmandaks šimpansiks“. Meie kõrval on harilik šimpans (Pan troglodytes) ja tema vähem agressiivsem ning hämmastavalt lodev sugulane Pan paniscus ehk kääbusšimpans. Mis nime all teda veel tuntakse?

Bonobo

2. Kuidas nimetatakse matemaatikas murde ehk arve, mida saab esitada kahe täisarvu jagatisena, näiteks ¼ ja -5/7?

ratsionaalarvud

3. Kuidas nimetatakse taimi, mis kasutavad teist taime või mõnd muud objekti, et selle najal kasvada? Nad pole siiski parasiidid ega kahjusta teist taime oluliselt. Näited on orhideed, sõnajalad ja samblad.

Epifüüdid

4. Kuidas nimetatakse teatud kristallide omadust mehaanilise surve avaldamisel toota elektrilaenguid? Termin tuleb kreekakeelsest sõnast „pigistama“.

Piesoelekter

5. Selle psühholoogi, laste psühhoanalüüsi rajaja (1895-1982) tuntuim teoreetiline teos on „Ego ja kaitsemehhanismid“. Ise oli ta palju tuntuma isa, samuti psühholoogi  tütar. Kes?

Anna Freud

6. Maailma põhjapoolseima pingiviinikoloonia leiame ekvaatorilt Vaikses ookeanis. Need maailma väikseimad pingviinid jäävad ellu, sest Humboldti hoovus toob Antarktikast külma vett. Mis saartel neid linde kohtab?

Galapagose

7. Ammustel aegadel elas üks munk, kes armastas alkeemiat. Kord leidis ta uue aine ja uskudes, et tegu on elueliksiiriga, segas ta seda teiste munkade toidu sisse. Kahjuks surid kõik nad mürgitusse. Vihas otsustas munk aine nimetada „mungavastaseks“. Kahjuks pole see kena lugu tõsi ja pigem on element omale nime saanud ladinakeelse Stibiumi araabiakeelsest vormist. Mis element?

Antimon

8. See Ameerika majandusteadlane ja sotsioloog (1857-1929) üritas evolutsiooniteooriat rakendada kaasaegse majanduselu uurimisel, eriti oma esimeses ja kuulsaimas teoses „Jõudeklassi teooria“ (The Theory of the Leisure Class, 1899). Kes?

Thorstein Veblen

9. SI põhiühikuid on seitse – meeter, kilogramm, sekund, amper, kelvin, mool ja valgustugevuse mõõtühik. Mis see on?

Kandela

10. Milline Uus-Meremaa lennuvõimetu, kuni 3 meetri kõrguseks kasvada võinud lind suri 16. ja 19. sajandi vahel välja küttimise ja metsade kadumise tõttu?

Moa

11. See on üks levinumaid mineraale, kõvadusega 7 Mohsi skaalal. Sellest tehakse ostsillaatoreid kelladele, raadiotele ja radaritele, aga ka optikariistu ja klaasi. Mis mineraal?

Kvarts

12. Kes oli see Ameerika statistik (1901-1984), kes leiutas eduka statistilise meetodi avaliku arvamuse mõõtmiseks valimi abil? 1936 ennustas ta täpselt presidendivalimiste tulemusi, 12 aastat hiljem elas ta üle aga suurima häbistuse, sest ennustas Thomas Dewey võitu Harry Trumani üle. Ise uskus ta, et viga tulenes sellest, et küsitlus toimus kolm nädalat enne valimisi.

George Gallup

13. Milline nobelist leiutas aatompommi detonaatori ja tegi kaasa Hiroshimale pommi visanud Enola Gay reisi? Veel leiutas ta maapealse juhtimisega lennukite lähenemissüsteemi, kiirgust avastava mullikambri ja esitles teooriat, et dinosaurused hävitas Maa kokkupõrge asteroidiga.

Luis Walter Alvarez

14. Millise nime all teame paremini laialdaselt kuritarvitatavat uimastit 3,4 metüleen dioksümetamfetamiin (3,4 MDMA)?

Ecstasy

15. See koeratõug on elanud Hiinas juba üle 2000 aasta. Ta on ilus ja väärikas ning unikaalne oma sinimusta keelega. Neid peetakse teenimatult agressiivseteks, kuid provotseerides on nad tõesti visad võitlejad. Omanikele ja perekonnale on nad sõbralikud ja ustavad, kuid võõrad hoidku alt, mis teeb neist head valvekoerad. DNA testide järgi on ta üks vanimaid koeratõuge. Mis tõug?

Chow Chow (tšau-tšau)

16. Milline kõiki looduse fundamentaaljõude seletada üritav teooria sai populaarseks 1980ndatel ning kirjeldab elementaarosakesi (nagu elektron) mitte nullmõõtmeliste punktidena, vaid ühemõõtmeliste objektidena, pikkusega 10-33 (Plancki pikkus), kuid vajab vähemalt 10-mõõtmelist aegruumi?

Stringiteooria

17. Kuidas nimetatakse lahusti imbumist läbi poolläbipaistva vaheseina (mis takistab lahustunud aine, aga mitte lahusti imbumist), eraldades nii kaks eri kontsentratsioonidega lahust?

 

Osmoos

18. Asterias rubensil on võime lükata oma magu suu kaudu välja, et seedida saaki, mis on neelamiseks liiga suur. Mis on selle Atlandi ookeanis ohtralt esineva eluka eestikeelne nimi?

(verev) meritäht

19. Füüsikas on temperatuuripunkt, millel toimub järsk muutus ainete magnetilistes omadustes (täpsemalt, ferromagneetikud muutuvad paramagneetikuiks), nimetatud selle nähtuse 1895. aastal avastanud Prantsuse teadlase järgi. Kelle?

Pierre Curie

20. 2005. aasta Atlandi orkaanihooaeg kestis tänavu jaanuarini ehk kauem kui tavaliselt. Üldiselt algab „ametlik orkaanihooaeg“ 1. juunil ja kestab ühe kuu viimase päevani. Mis kuu?

November

21. 1991 leidis üks Saksa turist Itaalia-Austria piiri lähedalt vanima mumifitseerunud inimkeha. Süsinikmeetod tõestas mehe vanuseks üle 5000 aasta. Kuigi tuntud ka Jäämehe nime all, teatakse teda siiski rohkem Tirooli Alpides asuvast leiukohast tuletud nimega. Mis see on?

Ötzi

22. See värv on nime saanud loodusest, riide värvimiseks kasutatud taime järgi. Seda värvi, mida mõned peavad seda sinise või lilla varjundiks ja mille lainepikkus on 420 ja 440 nanomeetri vahel, ei saa kujutada arvutikuvaril. Nimetas ja defineeris selle Isaac Newton, kui ta jagas optilise spektri seitsmeks värviks. Mis värv?

Indigo

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

23. Selle ämbliku isast võib harva kohata, kuna ta umbes neli korda emasest väiksem ning langeb pärast paaritumist emase toiduks. Nad on säravmustad, alakõhul punaka liivakellakujulise laiguga. Mis ämblik?

Must lesk

24. Selle maailma ühe vanima ravimtaime mahla kasutati erinevatel raviotstarvetel juba vanas Egiptuses. Välispidiselt parandab ta haavu, lööbeid ja põletusi, seespidiselt leevendab haavandite ja artriidivalusid. Võib kasutada ka kõhulahtistina. Mis taim?

Aaloe

25. Need pelikanide sugulased on umbes kanasuurused, kuid väga pikkade ja saledate tiibadega ning harkja sabaga. Isaslindude pugukott muutub pulmaajal erepunaseks ja paisub õhku täis. Mis linnud?

Fregattlinnud

26. Milline lill? Antiikajal arvati, et sealt, kus see lill õitseb, kaovad kurjad vaimud, keskajal kasutati podagra ja südamehaiguste vastu. Lille on peetud rumala uhkuse ja eneseimetluse sümboliks. Enim armastatud oli ja on Hiinas. Lille on 33 liiki, kasvab nii Euroopas, Aasias kui Põhja-Ameerikas. Sellest on aretatud üle 10 000 sordi. Õied on kollased, valged, roosad või punased.

Pojeng

27. Neid loomi kasutatakse tihti leepra uurimisel, kuna nad on ainsad loomad, keda see tõbi nakkab. Elavad troopilises ja subtroopilises Ameerikas ning on suguluses sipelgaõgijate ja laisikutega. Mis loomad?

Armadillid ehk vöölased

28. Kelles on tehtud selline karikatuur?

Charles Darwin

29. Need, maailma ühed suurimad okaspuud, kasvavad 40-50 meetri kõrguseks ja läbimõõt ulatub 7 meetrini. Leida võib neid ainult Uus-Meremaalt. Mis puu?

Kauri

30. Selle fossiili leidis 1980. aastal Argentina paleontoloog Mario Hunicken. Algselt peeti seda ämblikuks ja siis olnuks ta ajaloo suurim. Siiski on see meetripikkune elukas, Megarachne servinei, hiljem ümber klassifitseeritud. Milleks?

Eurüpteriid ehk meriskorpion

 


Elustiil

 

1. Nende kasutamine putukate seas on hästi uuritud. Kuidas kutsutakse neid organismide eritatavaid kemikaale, mida kasutatakse toidu, seksi või häiresõnumite saatmiseks sama liigi teistele isenditele? Neil ainetel väidetakse olevat afrodisiakumi mõju ka inimeste puhul.

Feromoonid

2. Ühena esimestest sai Louis Reardi revolutsioonilist leiutist proovida strippar Micheline Bernardini. Sealt alates on neist saanud 20. sajandi ikoon. Mis oli see leiutis?

bikiinid

3. Milline keemilist nime metüülfenidaat kandev sõltuvust mitte tekitav ravim stimuleerib närvisüsteemi ja seda kirjutatakse tihti välja hüperaktiivsetele ja tähelepanuhäirega lastele, kuid ka niisama koolitulemuste parandamiseks?

Ritaliin

4. Kreeka astroloog Hipparchus kasutas tähtede liikumist arvutamaks, millisel sodiaagi osal on maailmale suurim mõju. Tema ajal oli selleks Jäär, umbes 60. aastal liikus maailm Kalade tähtkujju. Millise tähtkuju ajastus elab maailma tema arvutuste järgi praegu ehk 21. sajandil?

Veevalaja

5. Euroopa Liidu seaduste kohaselt peab selles olema mandliõli sisaldus vähemalt 14%, Ameerikas peavad mandlid moodustama vähemalt veerandi aine kaalust. Seda kasutatakse traditsioonilise katalaani küpsetise tortelli täidisena. Milline tihti maiustusteks tehtav toiduaine see on?

Martsipan

6. Millise Uus-Meremaa ragbimeeskonnaga seostatava tantsu leiutas maoori legendi kohaselt jumalanna Tana-rore ja nüüd on sellest saanud maoori tantsude üldnimetus?

Haka

7. See 1962 sündinud teksaslane oli eelmine kümnendi väidetavalt üks mõjukamaid moeloojaid. Algselt näitlejaks õppinud, tudeeris ta siis 1986. aastani Parsonsi koolis sisekujundust ning sai lõpuks tööd Perry Ellise ja Cathy Hardwicki juures, 1990 liitus Gucciga, 1994 sai selle loovjuhiks. Kes?

Tom Ford

8. See on korduvate pingevigastuste klassi tuntumaid haigusi. Randmenärvi pitsumine tekitab kätes surinat, valu, külmust ning teinekord ka nõrkust. Mis haigus?

Karpaalkanalisündoom

9. Tuhkatriinu loos kaotab kangelanna lossi trepile klaaskingakese. Klaasist king kõlab veidralt ja ongi, sest Charles Perrault’ originaalis oli kingake tehtud hoopis teisest materjalist ja klaasiks muutus see tõlkevea käigus. Mis oli see algne materjal?

Karusnahk

10. Mis nime kannab treeninguvorm, kus sõtkutakse spetsiaalsetel siseratastel? See annab jalgrattasõidu treeningu, aga ilma päikest ja vaateid nautimata ning ühest kohast teise liikumata.

Spinning

11. Jahimeeste fraas „Suur viisik“ viitab viiele suurulukile, keda Aafrikas kõige enam küttimiseks otsiti. Terminit leiab endiselt Aafrika turismibrošüüridest. Need viis on lõvi, elevant, ninasarvik, leopard ja veel üks loom, keda peeti kütile kõige ohtikumaks vastaseks. Kes?

(Kahvri)pühvel

12. Mis masina leiutas 1971. aastal Jaapani trummar Daisuke Inoue? Ta jättis selle küll patentimata ja seega pole 10 miljardi dollari suuruseks kasvanud tööstusest talle suurt midagi pudenenud.

Karaokemasin

13. Milline viinamarjasort, Pinot Noir’ ja Hermitage’i (ehk Cinsault’) ristand aretati Lõuna-Aafrikas 1925. aastal? Just see annab Lõuna-Aafrika veiniistanduste (nt Kanonkop, Simonsig, Warwick ja Uiterwyk) toodangule tüüpilise puuviljase maitse.

Pinotage

14. Pamplona vanalinnas toimub iga aasta juulis kuulus härjajooks, mis annab närvikõdi otsijaile võimaluse vihaste härgade eest pageda või mõne nurga taha varjuda. Härgi vigastada ega tappa ei tohi. Inimestel võib olla peale oma käte-jalgade kaitseks vaid üks abivahend. Härgadele see suurt viga ei tee, aga tavaelus on sellega väiksemaid ründajaid tapetud küll. Mis see on?

(rullikeeratud) ajaleht

15. Millise india roa nimi kattub Briti romaanikirjaniku, Norra arvutiteadlase, ühe objektorienteeritud programmeerimise isa, Vene leksikograafi, Briti modelli ja kümnekonna Saksa asula nimega?

Dahl/Dal

16. Sanskriti keeles tähendab see sõna ketast ja tähistab keha seitset põhilist energiakeskust. Need seitse asuvad sambana selgroo tüvest kuni pealaeni, igaüht kirjeldavad oma värv, kindlad funktsioonid, teadvuse aste, klassikaline element ja muud omadused. Mis sõna see on?

Tšakra

17. Kui Bill Gates 2000. aastal Microsofti juhatuse esimehe kohalt tagasi astus, kes teda asendas?

Steve Ballmer

18. Seda nime kannab Vaikse ookeani saarerahvaste seas nii pipra perekonda kuuluv põõsas Piper methysticum kui sellest tehtav psühhoaktiivne jook. Taime on kasutatud juba sajandeid tseremooniatel tema rahustava ja sotsiaalsust tõstva toime pärast, paljud Polüneesia, Melaneesia ja Mikroneesia rahvad tarbivad seda tänini. Ilmselt selle kasutamise tõttu ongi tekkinud arvamus, et sealsed rahvad on maailma kõige õnnelikumad ja sõbralikumad. Mis jook?

Kava

19. Mille mõõtmisel antaks tulemus tavaliselt kahe näiduga – diastoolse ja süstoolsena?

Vererõhk

20. Austraalia paar, kes korjas tänavu jaanuaris rannast üles kummalise rasvase tombu, võib leiu eest saada kuni 300 000 dollarit. See 14,75 kilo kaaluv tomp on tehtud ainest, mille gramm maksab kuni 20 dollarit ja mida kasutatakse parfümeeriatööstuses kinnistina. USAs on selle kasutamine ohustatud liikide seaduse järgi keelatud. Mis aine see oli?

Ambra

21. Suurem osa rasedusteste otsib uriinist hormooni beeta hGC. Millise haiguse mõned tüübid toodavad sama hormooni, mistõttu võivad ka mehed anda positiivse rasedustesti?

Vähk (kasvajad)

22. Inteneti ja e-kirjade populaarsuse kasvuga suureneb ka nende kasutamine pettusteks. Üks viis selleks on tänapäeval petta ohvritelt välja raha, pannes nad uskuma, et nad on võitnud või pärinud suure varanduse. Ühendust võetakse tavaliselt e-kirjaga ning väidetakse, et on võimalik saada suur osa kusagil Aafrika pangas olevast rahast. Seda tuntakse ka 419-pettuse nime all, aga peamiselt siiski riigi järgi, kus selline pettuseviis ilmselt leiutati. Mis riik?

Nigeeria

23. See on rauda sisaldav hapnikku transportiv proteiin imetajate ja teiste loomade vere punarakkudes. See viib hapnikku kopsudest lihastesse jm, tihti lühendatakse selle nime Hb-ks. Mis see on?

Hemoglobiin

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

24. Neid „Maailma“ üldnime kandvad tehissaari müüakse 7 mln kuni 1,8 mld dollarit tükk. Pole aga tükki, mis kujutaks Iisraeli. Mis linna lähedal need saared asuvad?

Dubai

25. Milline Madridist tunnise autosõidu kaugusel põhja pool asuv Hispaania linn on tuntud oma UNESCO maailmapärandisse kuuluva vanalinna, eriti katedraali, Rooma akvedukti ja Alcazari kindluse poolest?

Segovia

26. Millisest Ameerika suurlinnast leiame selle viktooriaajastu majade rea, tihti kutsutud ka „Postkaardiriviks“?

San Francisco

27. Kuigi Araabia päritolu inimesed moodustavad selle Lõuna-Ameerika riigi elanikkonnast vaid 7%, on maa üks suurimaid kodumaiseid kiirtoidukette araabia kööki pakkuv Habib’s. 1988 asutatud ketil on riigis 260 restorani, võrreldes McDonald’si 1100ga. Mis riigist selle keti leiame?

Brasiilia

28. See 1917 asutatud ja Mitsubishi kontserni kuuluv Jaapani firma on eelkõige tuntud fotoaparaatide, binoklite ja mikroskoopide tootjana. Selle nimi kattub 17. sajandil Vene õigeusu kirikus palju reforme läbi viinud patriarhiga. Mis firma?

Nikon

29. Millise autotootja logo näete?

Mazda

30. Selle tooli, Banco Batlló, disainis mees, eluaastega (1852-1926), kelle elutööd arhitektina alles ehitatakse. Kes?

Antonio Gaudi

 


Kirjandus, film

 

1. Tänavu jaanuaris suri kuulus Austria alpinist Heinrich Harrer. Ta oli esimene, kes ronis põhjakülge pidi Šveitsi Eigeri mäe tippu, ent kõige paremini teatakse teda 1953. ilmunud raamatu järgi. 1997. tehti raamatust edukas film, peaosas Brad Pitt. Mis oli raamatu ja filmi nimi?

„Seitse aastat Tiibetis“

2. See romaan käsitleb 15-aastase Alex DeLarge’i elu. Tema peamised elumõnud on klassikaline muusika, vägistamine ja juhuslikud ülimalt vägivaldsed teod. Ta räägib teismeliseslängi nimega Nadsat, mis ühendab 18. sajandi vene keelt ja inglise slängi. Mis on selle, ka pärjatud filmiks tehtud raamatu nimi?

„Kellavärgiga apelsin“

3. Esimene Oscari võitnud Taani film on mugandus Isak Dineseni (Karen Blixeni) jutustusest, lavastajaks Gabriel Axel. See räägib Prantsuse naiskokast, kes saab Jüütimaal kahe vanema daami teenijannaks. Mis on filmi nimi?

„Babette'i pidusöök“

4. Millise sõltumatu filmikompanii rajasid 1919 Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin, Mary Pickford ja David W. Griffith?

United Artists

5. Milline sõna tuleneb ilmselt Palestiina linna Meggido nimest, täpsemalt mäest, millel linn asub? Antiikajal oli see kaubateel Egiptuse ja Mesopotaamia vahel ning paljude lahingute toimumispaik.

Armageddon

6. Millise kunstniku nime kannavad 1987. aastast välja antavad Hispaania filmiauhinnad?

Goya

7. 1992 anti Pulitzeri eripreemia koomiksile või pigem romaanile piltides, milles kunstnik Art Spiegelman jutustab oma holokaustist pääsenud isa loo. Romaani kaks osa kannavad pealkirju „My Father Bleeds History“ ja „And here my Troubles began“. Mis on teose nimi?

„Maus“

8. Milline Miss Piggy eluunistus täitub lõpuks filmis „The Muppets take Manhattan“?

Ta abiellub Kermitiga

9. Millise Saksa kirjaniku Patrick Süskindi romaani tegevus toimub osaliselt Prantsuse linnas Grasse’is? Romaani peategelane on Jean-Baptiste Grenouille.

„Parfüüm“

10. Millises pärjatud filmis sõidab maailmast väsinud peategelane Jaapanisse filmima reklaame Suntory viskile?

„Tõlkes kaduma läinud“ (Lost in Translation)

11. 1976. aasta filmi „Sõnum“ (The Message) vaatajad ei näe ega kuule peategelast, kuid nad näevad ja kuulevad Anthony Quinni mängimas tema onu Hamzat. Kellest film räägib?

Prohvet Muhamed

12. See kirjanik laenas oma raamatutele pealkirju biitlitelt ja The Smithsilt. Selle kanadalase tuntuim teos oli tema debüüt, alapealkirjaga „Lugusid kiirendatud kultuurist“. Pealkirjast tekkis popkultuuri termin, mis tähistab 1960. ja 70. sündinud inimesi. Kes?

Douglas Coupland

13. Lühijuttude kirjutajat Horacio Quirogat (1878-1937) on võrreldud Edgar Allan Poega. Tema 200 jutu seas on kuulsaim „Sulepadi“, mis kirjeldab noore mõrsja Alicia kustumist suures tühjas majas. Pärast naise surma leiab teenija tema padjast groteskse looma, kes on pundunud Aliciast imetud verest. Millisest Lõuna-Ameerika riigist pärineb Quiroga?

Uruguay

14. Millise kuulsa romaani peategelane on Rodion Romanovitš Raskolnikov?

„Kuritöö ja karistus“

15. Selle Aafrika keele nimi tuleb hoopis araabia keelest ja tähendab „rannikut“. Keele süntaks ja grammatika on bantude omad, ent suurt osa sõnavarast saab seostada araablaste ja pärslastega, kes tulid Ida-Aafrika rannikule. Emakeelena kõneleb seda umbes 5 miljonit inimest ja teise keelena 30-50 miljonit. Mis keel?

Suahiili

16. Vanim filmis osalenud isik on olnud 114-aastane Jeanne Calment, kes kehastas 1990. aasta filmis „*** ja mina“ iseennast kui ainsat elusolevat inimest, kes pealkirjas mainitud inimest isiklikult tundis. Filmifantaasias rändab noor kanadalanna tagasi 19. sajandi Arles’sse, veenmaks üht meest naeratama. Erinevalt filmist ei näinud madame Calment küsitavat meest tegelikus elus aga kunagi naeratamas. Kellest jutt?

Vincent van Gogh

17. Millise pasliku nimega nobelisti kuulsaimad teosed on „Jumalad janunevad“ (Les Dieux ont soif) ja „Jeanne d’Arci elu“ (La Vie de Jeanne d’Arc)?

Anatole France (Jacques Thibault)

18. See naine sündis 1961. aastal Bangladeshis. 17-aastaselt hakkas kirjutama naiste rõhumisest, kritiseerides naisi diskrimineerivaid traditsioone ja kultuuri. 1993 pandi talle fatwa ja sunniti loobuma tööst arstina. Enne sunnitud pagendust kirjutas ta oma kuulsaima romaani „Lajja“ („Häbi“). Kes?

Taslima Nasrin

19. Millises koomiksis on paljude kõrvaltegelaste initsiaalid LL, näiteks Lana Lang, Linda Lee, Letitia Lerner, Lyla Lerrol ja merineitsi Lori Lemaris? Kaks kuulsaimat on nimekirjast välja jäetud.

Superman (Lois Lane ja Lex Luthor)

20. USAs kasutatav MPAA filmireitingusüsteemi kohaselt peab R-hindega filmi vaatamisel alla 17-aastasi saatma täiskasvanu. Milline on ajaloo edukaim R-reitingu film? Selle dialoog on valdavalt keeles, mida tänapäeval räägib alla miljoni inimese. Ainuüksi päeval, mil filmi DVD müüki tuli (2. september 2004), müüdi filmi 4,1 miljonit koopiat.

„Kristuse kannatused“

21. Selle Ameerika näitekirjaniku, 1936. aasta nobelisti teoste hulka kuuluvad „Silmapiiri taga“, „Kummaline vahemäng“, „Pikk päevatee kaob öösse“ ja „Jäämees tuleb“. Kes?

Eugene O’Neill

22. See 1976. aasta Nagisa Oshima film hägustab piire pornograafia ja kunsti vahel sedavõrd, et Bertolucci „Viimane tango Pariisis“ näib selle kõrval kui lastesaade. Film räägib loo teenijast ja isandast, kelle vahel tekib seksuaalne kirg. Filmi originaalpealkiri kattub ühe Quincy Jonesi lauluga. Mis film?

Ai no corrida („Tunnete impeerium“)

23. Tema kuulsaim teos „Saatusetu“ räägib 15-aastase poisi kogemusest Auschwitzi ja Buchenwaldi koonduslaagrites. Olles ka ise holokausti üle elanud, on see juudi päritolu kirjanik tõusnud Ungari kirjanduses üheks juhtkujuks oma poolautobiograafiliste romaanidega „Fiasko“, „Kaddish sündimata lapsele“ ja 2003 ilmunud „Likvidatsioon“. Kes?

Imre Kertesz

24. Milline iraani poeet on eelkõige tuntud oma poeemidega Bustan („Viljaaed“) ja Gulistan („Roosiaed“)?

Saadi (Mušrif-ad-Din)

25. See Palermos sündinud Palma hertsog on tuntud oma ainsa romaaniga, mis ilmus postuumselt 1958. aastal. See on 20. sajandi üks tuntumaid Itaalia ajaloolisi romaane ja sellest tegi filmi Visconti. Ta oli ka ühe Pelagie saarte suurema saare vürst, mis, kuigi Tuneesiale märksa lähemal kui Sitsiiliale, on Itaalia omand. Kirjanik ja saar kannavad sama nime. Millist?

(Tomasi di) Lampedusa

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

26. 17 raamatu autor ja eluaegne inimõiguste aktivist kutsus end ise „paadunud moralistiks“. Tema sulest on pärit menukas ajalooline romaan „Vulkaani armastaja“ ja 2000. aastal võitis ta USA rahvusliku raamatuauhinna teise ajaloolise teosega „Ameerikas“. Suurimat mõju on ta avaldanud aga esseistina, eriti 1964. aasta uurimusega homoseksuaalide esteetikast „Märkmed camp’ist“, mis tõi talle ka kuulsuse. Kes oli see naine?

Susan Sontag

27. See Delocroix’ kuulus Chopini portree on tegelikult osa suuremast maalist, millelt võib leida veel ühe inimese. Kelle?

George Sand

28. Kes?

Audrey Tautou

29. 1995 pälvis see Rootsis sündinud laulja ja näitleja Empire Magazine’i 100 filmiajaloo seksikaima tähe nimekirjas 10. koha. Teda on kutsutud nais-Elviseks ja päris Elvisega on ta mänginud koos filmis „Viva Las Vegas“ ning väidetavalt oli neil ka romaan. Kes?

Ann-Margret Olsson

30. Kes on see Hollywoodi üks teenimatult vähehinnatumaid näitlejanna, kes on mänginud muuhulgas filmides „Pereisa“ (Parenthood), „Edward Käärikäsi“ ja „Väike mees Tate“, samuti mitmetes Woody Allen filmides, näiteks „Hannah ja tema õed“ ning „Kuulid Broadway kohal“?

Dianne Wiest

 


Maailm

 

1. David Schwarz (1852-97) oli juudi päritolu Horvaatia lennunduspioneer, kes leiutas Saksa armee tellimusel maailma esimese dirižaabli. Kes ostis aga pärast tema surma Schwarzi leselt ära õhusõiduki plaanid ja arendas neist välja omaenda nime kandvad edukad dirižaablid?

Krahv Ferdinand von Zeppelin

2. Millise Ida-Euroopa riigi piirkonnad on Sileesia, Masuuria ja Masoovia?

Poola

3. Eurooplased avastasid Samoa 18. sajandil. Rahvusvahelised kisklemised selle üle lahendati 1899. aastal lepinguga, mille kohaselt jagati Samoa saarestik USA ja veel ühe riigi vahel. Mis riigi?

Saksamaa

4. Astronoomias on põhiline pikkusühik defineeritud kui kaugus, millelt tähe parallaks on üks sekund. Mis on ühiku nimi? See on võrdne 206 265-kordse kaugusega Maast Päikeseni ning 3,26 valgusaastaga.

parsek

5. Sedani kraater Nevadas kanti USA ajalooliste paikade registrisse 1. aprillil 1995. Kraatri läbimõõt on 400 meetrit ja sügavus 100 meetrit. Milline sündmus tekitas kraatri?

tuumaplahvatus

6. 3. sajandil kirjeldas Pärsia filosoof Mani Aksumit kui üht neljast suurest maailma kuningriigist Rooma, Hiina ja Pärsia kõrval. Praegu on suurimad jäljed sellest näha kunagises pealinnas, mille nimi on samuti Aksum. Millise tänapäevase riigi põhjaosas see asub?

Etioopia

7. Istanbuli uhtuvaid vesi on teinekord kutsutud ka kolmeks mereks. Üks neist on kitsas Bosporuse väin, teine Bosporuse ja Dardanellide vahel asuv Marmara meri. Kolmas on neist väikseim: suudmelaht, mis poolitab Istanbuli ja moodustab linnale loodusliku sadama. Selle türgikeelne nimi on Haliç, kuidas seda aga rahvusvaheliselt tuntakse?

Kuldsarve laht

8. See miilipikkune rippsild Washingtoni osariigis sai kuulsaks, kui filmiti tema kokkuvarisemist 1940. aastal. Filmi näidatakse siiani üle ilma inseneri- ja arhitektuuritudengitele, kui hoiatavat näidet resonantsi purustavast jõust. Mis sild?

Tacoma (Narrows)

9. Leo Szilard ja tema kunagine õpetaja leiutasid 1926. aastal kaasaskantava, ammooniumi, butaani ja vett kasutava külmkapi. See oli väga vaikne ja suhteliselt odav, kuid arvukad ohtlikud ammooniumilekked põhjustasid varaste mudelite juures mitmeid surmasid. Külmkapp sai nime leiutamisele kaasa aidanud Szilardi endise õpetaja järgi. Kelle?

Einstein

10. Arktika on saanud oma nime kreekakeelse sõna Arkitos järgi. Antarktika on niisiis Anti-Arkitos. Millisele tähtkujule viitab Arkitos?

Suur Vanker või ka Väike Vanker

11. 2005. aastal räsis New Orleansi orkaan Katrina. Tormi mõjul purunesid kaitsetammid ja linna ujutas üle järvevesi. Mis on järve nimi?

Lake Pontchartrain

12. Väidetavalt Aafrika ja kogu maailma suurim slumm on Kibera, kus elab 750 000 inimest. Millise pealinna juures Kibera asub?

Nairobi (Kenya)

13. Mis tegi Fei Junlongist ja Nei Heishengist eelmisel aastal Hiinas rahvuskangelased?

Kosmosereis (taikonaudid)

14. See, maailma üks hõredamalt asustatud piirkondi on viimased 14 aastat üritanud korraldada iseseisvusreferendumit, kuid Maroko valitsus pole lubanud. Seega pole tunnustust leidnud seal 1976. aastal välja kuulutatud  Sahrawi Araabia Demokraatlik Vabariik. Mis piirkond?

Lääne-Sahara

15. See planeediteaduse üks rajajaist (1928-1997) on tuntuim komeedi järgi, mille avastas oma naise Carolyni ja David Levyga. Teda peetakse ainsaks inimeseks, kes on „maetud“ Kuule, sest osa tema tuhast lendas sinna Lunar Prospectori sondiga. Kes?

Eugene 'Gene' Merle Shoemaker

16. Milline termin kirjeldab orgaanilistest ja mehaanilistest osadest kokku pandud olendit, eesmärgiga parandada organismi võimeid? Sama pealkirja kandis 1972. aasta Martin Caidini ulmeromaan, mille aluselt tehti telesari „Kuue miljoni dollari mees“. Teised selliste olendite tuntud näited on Darth Vader, Robocop ja Terminaator.

küborg

17. Nimetage saarestik, mis koosneb kolmest saarest: Réunion, Mauritius ja Rodrigues. Nende kogupindala on 4500 km² ja rahvaarv 1,9 mln! Saanud nime sinna 1505. a. jõudnud portugali meremehe järgi.

 

 

Maskareenid (Pedro de Mascarenhase järgi)

18. See kujuteldav joon läbib Swatchi kellakompanii peakorterit ja on firma poolt välja töötatud uue ajasüsteemi aluseks. Mis nime all seda süsteemi tuntakse?

Internetiaeg

19. See on Hiina põhjapoolseim ja külmim linn, arhitektuuri tõttu tuntud ka kui Idamaade Moskva või Idamaade Pariis. Vene kodusõja ajal sai see suureks emigrantide keskuseks ja on seetõttu suurim Vene enklaav väljaspool Vene-maad. 2005. aasta novembris ohustasid linna Songhua jõkke lekkinud kemikaa-lid, mille tõttu sulgesid võimud mõneks päevaks linna veevarustuse. Mis linn?

Harbin

20. Millist saart eraldab Vene maismaast Longi väin ning saar ise eraldab Ida-Siberi ja Tšuktši merd? Nime on ta saanud vene maadeavastaja järgi, kuigi sarnasus on tugev ka Ameerika teksamargiga.

Wrangeli saar

21. Millisel, Briti admirali järgi nimetatud skaalal mõõdetakse tuule kiirust?

Beauforti skaala

22. Mis nime kannab 200 km pikkune jõgi, mis tekib Eufrati ja Tigrise ühinemisel? Selle ääres asuvad Iraagi linnad Basra ja Umm Qasr. Kontroll veetee üle on olnud Iraani ja Iraagi riikide eelkäijate vahel olnud tüliküsimuseks juba 1639. aastast.

Shatt al-Arab (Arvandrud)

23. Milline linn Sitsiilia idarannikul oli filosoofi, inseneri ja matemaatiku Archimedese sünnikoht? Sel linnal on nimekaim New Yorgi osariigis.

Sürakuusa (Syracuse)

24. Maailma kõrgeim lõpetamata ehitis on ks 330 meetri kõrgune hotell, mis on  nime saanud riigi pealinna vana nime järgi, tähendusega „pajude pealinn“. Hotelli hinnatav ehituskulu kerkis 2 protsendini SKPst ja ehitustöö lõppes 1992. aastal rahapuuduse ja elektrikatkestuste tõttu. Mis linnas see hotell asub?

Pyongyang (Põhja-Korea)

Järgmiste küsimuste pilte vaata eraldi lehelt!

 

25. See puna-valge „viieristilipp“ võeti 500-aastase vaheaja järel 14. jaanuaril 2004 taas kasutusele ühe riigi ametliku lipuna. Mis riigi?

Gruusia

26. See Vene linn asub kohas, kus Pregolja jõgi suubub Visla lahte, seal on kaks suurt saart, mida ühendavad maismaaga seitse silda. Seetõttu andis linn nime matemaatilisele probleemile, mille lahendas esimesena 1736. aastal Leonard Euler. Ta näitas ammendavalt, et pole ühtegi teed, mille jooksul ületataks iga silda ainult ühe korra ja jõutaks alguspunkti tagasi. Mis linn?

Kaliningrad (Königsberg)

27. Näete pildil maailma esimest ookeanilennuvälja, mis on ehitatud tehissaarele ja kujundatud maailmakuulsa arhitekti Renzo Piano poolt. Mis riigis see asub?

Japan (Kansai lennuväli Osaka lahes)

28. Näete kuueks piirkonnaks jagatud maailma kaarti. Mida need piirkonnad tähendavad?

DVD regioonikoodid

29. Milline kaugseire radarisüsteem on ehitatud neile Boeing 707tele?

AWACS

30. Kes on see kuulus leiutaja, kommunikatsiooni suur edendaja?

Samuel Morse

 


Ajalugu

 

1. Selle detektiiviagentuuri, omataoliste seas ühe kuulsaima, asutas 1850. aastal endine Chicago politseinik. Agentuur spetsialiseerus vargustele raudteel, kuid hoidis ära ka atentaadi Abraham Lincolnile. Mis oli agentuuri nimi?

Pinkerton

2. Otsetõlkes tähendab selle Pakistani piiri lähedal mägedes asuva piirkonna nimi “musta tolmu”. Ameeriklased kahtlustasid pärast sissetungi Afganistani, et sealses koobastekompleksis asub al-Qaeda peakorter ja Osama bin Ladeni varjupaik, ent pärast haarangut leiti ainult väike sõjaline eelpost. Mis piirkond?

Tora Bora

3. Kes oli see legendaarne hunnide kuningas, kes oma valitsusajal 434-453 valitses Euroopa suurimat impeeriumi, vallutas Balkani, marssis läbi Prantsusmaa ja ajas Rooma imperaator Valentinianus III välja tema pealinnast Ravennas?

Attila

4. 23. augustil 1973 raputas Rootsis, Norrmalmstorgis asuva Sveriges Kreditbanki kontorit automaadituli. “Pidu alles algas,” kuulutas 32-aastane vanglast põgenenud Jan-Erik Olsson. “Pidu” kestis 131 tundi ehk viis ja pool päeva, kuniks Olsson hoidis pantvangis nelja pangatöötajat. Pangarööv ise polnudki maailmaajaloolise tähtsusega, aga hilisemad intervjuud pantvangidega andsid üllatavaid tulemusi. Millise nime all need tulemused tuntuks said?

Stockholmi sündroom

5. Kõige võimsam teadaolev maavärin Richteri skaala järgi, 9,5 magnituudi, toimus 22. mail 1960, tekitades tsunamiga purustusi lausa 10 000 kilomeetri kaugusel epitsentrist. Millist riiki see maavärin raputas?

Tšiili

6. Mis nime kandis Nõukogude vangi- ja töölaagrite süsteem, kus 1920ndatest kuni 1950ndate aastate keskpaigani hoiti kriminaale ja poliitvange? See nimi on akronüüm venekeelsest tiitlist „sunnitöölaagrite peavalitsus“.

Gulag (Glavnoje Upravlenije Lagerei)

7. Viimase aasta jooksul on Rahvusvaheline Punane Rist võtnud kasutusele veel ühe sümboli lisaks punasele ristile ja poolkuule. Millise?

Punane kristall

8. Helilooja John Adamsi üks tuntumaid oopereid esietendus 1991. aastal. Selle süžee käsitleb kruiisilaeva Achillo Lauro kaaperdamist palestiinlaste poolt 1985. aastal ja selle ameeriklasest reisija, ainsa ohvri, surma. Mis oli mehe nimi?

Leon Klinghoffer (ooper „Klinghofferi surm“)

9. Millise linna vallutamine 1291. aastal mameluki sultani al-Ashraf Khalili poolt tähistas ristisõdade lõppu Pühal Maal? See tänases Iisraelis asuv linn oli St. Jean d’Acre nime all ristisõdijate viimane pealinn.

Akkon (Akka)

10. Kes tulistas tänavu Texases vutijahil olles kogemata jahikaaslast Harry Whittingtoni?

Dick Cheney

11. Kes oli see Prantsuse maadeavastaja (1852-1905), kes uuris Gaboni ja Kesk-Aafrikat ning kelle auks on nime saanud üks Aafrika pealinn?

de Brazza

12. 28. novembril 1979 kukkus alla lõbulennul olev Air New Zealandi DC-10, tappes kõik 257 pardal olnud inimest. See õnnetus lõpetas kõik kommertsiaalsed lõbulennud sinna paika, sest riske hinnati suurteks. Kuhu?

Antarktikasse

13. 4. sajandil eKr juhtis Makedoonia Aleksander oma vägesid ida poole, kuni jõuti tänapäeva Pakistanis asuva jõeni, praeguse nimega Jhelum. Seal alistasid Aleksandri väed India kuninga Poruse, kuid väed keeldusid kaugemale itta minemast. See jõgi, mille järgi sai nime ka lahing, oli eurooplaste kaugeim vallutus Aasias. Mis nime kandsid jõgi ja lahing?

Hydaspes

14. Buuri sõjas kasutasid mõlemad pooled neid luuretegevuseks. I maailmasõjas liigutasid Prantsusmaa ja Saksamaa sellega vägesid. 1937. aasta invasioonil Hiinasse kasutas neid 50 000 Jaapani sõdurit. Vietnami sõjas liikusid kommunistid nendega mööda Ho Chi Minhi rada. Viimane neid kasutav riik oli Šveits, kes saatis vastava rügemendi laiali 2003. aastal. Millega on tegu?

Jalgrattad

15. Seda 18. dünastia vaaraod kutsutakse ka Egiptuse Napoleoniks, sest ta allutas omale üle 350 linna. Tema valitsusaeg 1458 eKr algas 22-aastase ajajärguga, mil ta jagas võimu oma tädi Hatšepsutiga. Kes? (nimi ja number!)

Thutmosis III (Manahpirya)

16. Gemayeli vendade isa oli tuntud poliitik ja mõlemad vennad ise pürgisid presidendiks. Noorem, Gemayel saigi selleks 1982, kohe pärast seda kui presidendivalimised võitnud vend Bashir hukkus pommirünnakus. Mis riigis need maroniidi kristlastest vennad tegutsesid?

Liibanon

17. Seda kuud on ajaloos saatnud sõjad ja tragöödiad. Mõned näited: puhkesid Ameerika kodusõda, Rwanda genotsiid ja Bosnia sõda. Sel kuul surid Abraham Lincoln, Martin Luther King jr ja paavst Johannes Paulus II. Veel juhtusid Tšernobõli tuumakatastroof, San Francisco maavärin, uppus Titanic ja I maailmasõjas kasutati esimest korda mürkgaasi. Mis kuu?

Aprill

18. Kuidas nimetatakse Jaapani keisri Mutsuhito valitsusaega (1867-1912), mille jooksul loobuti feodaalsüsteemist ja Jaapan tõusis moodsa maailma suurjõuks? Sel ajal suurenes lääne mõju Jaapani kultuurile ning pandi alus riigi tööstuslikule ja sõjalisele võimsusele.

Meiji restauratsioon

19. 1816. aasta sai Euroopas ja Põhja-Ameerikas tuntuks kui ilma suveta aasta. Selle põhjustas teadaoleva ajaloo suurim vulkaanipurse 1815. aastal, mis jahutas põhjapoolkera niivõrd, et Uus-Inglismaad tabasid juulikuus lumetormid. Mis nime kandis see võimsalt pursanud vulkaan?

Tambora (Indoneesias)

20. See valitseja (1118-1174) unistas kõigi Mesopotaamia ja Niiluse vahele jäävate moslemi vägede ühendamisest, et luua ühisrinne lääne ristisõdijate vastu. Ta vallutas Edessa ja Damaskuse, kuid suri invasiooni ajal Egiptusse. Võimu haaras, tema naisega naitus ja moslemi väed ühendas lõpuks Saladin. Kes oli see targa kuulsusega valitseja, kes ehitas ka palju koole, mošeesid ja haiglaid?

Nur ad-Din / Nurredin

21. Seda 16. sajandi Hispaania vaimulikku ja ajaloolast on kutsutud anti-imperialismi ja anti-rassismi isaks. Tegutses Kuubal, Venezuelas ja Guatemalas, 1544–50 oli piiskop Mehhikos. Suhtus maa põlielanikesse vastupidiselt enamikule oma kaasaegseist sümpaatiaga. Soovitas kasutada istandustes mitte indiaanlastest, vaid Aafrikast toodud orje, ent mõistis hiljem selle enda idee hukka. Koostas 3-köitelise „Indiate üldise ajaloo“. Kes?

Bartolomeo de Las Casas

22. See ratsapostiteenus alustas 1860. aastal mainekujundustrikina, ent oli esimene tõhus ühendus Põhja-Ameerika mõlema ranniku vahel. Varsti asendasid seda aga telegraaf ja raudtee. Mis oli postiteenuse nimi?

Pony Express

23. Selle Filipiini kirjaniku, arsti ja patrioodi kuulsaimad teosed on „Noli me Tangere“ ja „Il Filibusterismo“. Ta pühendus Hispaania võimu reformimisele ja rajas vägivallavaba liikumise Liga Filipina. 1896 ta vahistati ja hukati mahalaskmisega Manilas. Hukkamise eelõhtul kirjutas ta teose „Ultimo adios“ („Viimane hüvastijätt“). Oma märterlusega sai ta edasiste rahvuslike liikumiste eeskujuks ning rahvuskangelaseks. Tema suma-aastapäeva tähistatakse Filipiinidel iga aasta 30. detsembril. Kes?

José Rizal

24. Peale poliitikukarjääri oli see Senegali riigimees veel poeet ja õpetaja, kelle teoste hulka kuuluvad „Chants d'ombre“ („Varjulaulud“, 1945) and „Hosties noires“ („Mustad armulaualeivad“, 1948). 1960 sai temast iseseisva Senegali esimene president. Kes?

Léopold Senghor

25. Noores eas liitus ta Hunnide Attilaga, kerkides tunnustatud diplomaadiks. Pärast Attila surma läks Lääne-Rooma impeeriumi teenistusse ja liikus kiiresti kõrgele postile, nautides imperaatoristki suuremat toetust. Juhust haarates kukutas ta viimase seadusliku Rooma keisri Julius Nepose ja pani tema asemele 475. aastal oma poja Romulus Augustuluse. Järgmise aasta Odoakeri ülestõusu ta üle ei elanud. Kes?

(Flavius) Orestes

26. Seda terminit kasutati esimest korda Veneetsias 1516. aastal, kui juutide ala eraldati ülejäänud linnast ja seda pandi valvama kristlikud tunnimehed. Termin?

Geto

27. See Jamaikal vaesuses sündinud ja kasvanud mees rajas 1914. aastal neegrite eneseuhkust ja eneseabi edendava ühingu Universal Negro Impro-vement Association. USAsse kolides kogus ta poolehoidjad oma nädala-väljaandega Negro World. Ta rajas neegrite omanduses oleva ja juhitava auru-laevafirma Black Star Line, mis küll juhtimisvigade tõttu läbi kukkus. 1923 mõisteti ta pettuses süüdi ja saadeti maalt välja. Suri Londonis 1940. Kes?

Marcus Garvey

28. Venemaa ülemvõim Ida-Euroopa üle algas Peeter Suure võiduga Rootsi kuninga Karl XII vägede üle 27. juunil 1709. See Põhjasõja tähtsaim lahing toimus Vorskla jõest lääne pool, tänases Ukrainas. Mis lahing?

Poltaava

29. See Saksa vanematele USAs Buffalos sündinud laps sai 1890 Columbia ülikoolist doktorikraadi. Ta arendas edasi Jacquardi perfokaardisüsteemi rahvastikuandmete kogumiseks ja masintöötlemiseks. 1889 esitas ta leiutisele patendi, 1896 rajas ta Tabulating Machine Company ja leiutas esimese automaatse kaardisisestusmehhanismi, mis pani aluse moodsale IT-tööstusele. 1924 sai ta firma IBMi osaks. Kes?

Hermann Hollerith

30. Millise Aasia riigi hiljutises poliitilises ajaloos on suurt rolli mänginud nimed Habibie, Wahid ja Megawati?

Indoneesia