Meelelahutus

 

NB! Mitme küsimusega kaasneb ka helilõik. Kuulete mõtlemisaja jooksul mitu korda.

 

1. Zager&Evansi 1969. aastal valminud muusikaline ennustus inimkonna tulevikust kandis pealkirja “In the year ...” (“Aastal ...”). Mis aastal? Kuulete katkendit!

2525

2. Kuigi Wagnerist kuuldes kerkivad silme ette peamiselt suured sõdalased ja koletised Norra mütoloogiast, kirjutas helilooja ka ühe koomilise ooperi, mis esietendus Münchenis 1868. aastal. Lugu on järgmine: noor rüütel Walther von Stolzing soovib naida jõuka kullassepa tütart Evat, kuid paraku tohib Eva mehele minna ainult kohaliku lauluvõistluse võitjale. Mis on ooperi pealkiri? Kuulete katkendit!

“Nürnbergi meisterlauljad”

3. Muusika mängib teatavasti õudus- ja ulmefilmides õige õhustiku loomisel olulist rolli. Üks silmapaistvamaid heliloojaid sel alal on loonud muusika filmidele “Ahvide planeet”, “Omen”, “Alien”, “Poltergeist”, “Gremlins”, “Total Recall” ja “Muumia”. Kes?

Jerry Goldsmith

4. Milline Rootsi 1987 loodud popgrupp on maha saanud hittidega “Love me like a loaded gun”, “Supernatural”, “Obsession” ja eriti “Crucified”? Kuulete katkendit!

Army of Lovers

5. Ta kombineeris heebrea, Jeemeni ja Inglise meloodiaid, näiteks 1988. aasta hittloos “Im Nin’Alu”. Kes on see Iisraeli superstaar, kes on vast kõige rohkem tuntud Sisters of Mercyga koos tehtud singliga “Temple of Love”? Kuulete teda laulmas!

Ofra Haza

6. Alates 1883. aastast, mil New Yorgi Metropolitan Opera “Faustiga” avati, on see teos olnud kuulajate lemmik ning 2005. aastal tehti sellest samas uusversioon. Kes on “Fausti” helilooja? Kuulete katkendit ooperist!

Charles Gounod

7. Milline Brasiilia muusika- ja tantsustiil tekkis 1950. aastatel samba ja cool jazzi ühendamisel? Tõlkes portugali keelest tähendab selle nimi “uut trendi” ning selle stiili propageerijad on olnud Astrud Gilberto and Stan Getz? Kuulete stiili näidet!

Bossa Nova

8. Jaanuaris teatas see Ameerika telefirma miljardi dollari suurusest kasumist. See on reklaamivaba kaabel-TV võrk, mis toodab sarju nagu “Sopranod”, “Mulla all”, “Seks ja linn”, “Band of Brothers” ja “Angels in America”. See on AOL Time Warneri tütarfirma.  Kuidas kõlab selle täispikkuses nimi?

Home Box Office

9. Milline meelelahutuse vorm jõudis esmakordselt lavale 1884. aastal Pariisis etendunud näidendis “Yvette läheb voodisse” (“Le coucher d’Yvette”)?

Striptiis

10. Selle, peamiselt ooperiga “Hänsel ja Gretel” tuntuks saanud Saksa helilooja nimi kogus kuulsust, kui selle laenas omale üks Indias Madrases sündinud poptäht. Mis nimi?

Engelbert Humperdinck

11. Millisest riigist pärineb mariachi-orkester?

Mehhiko

12. Kes tegi 1938. aastal raadioversiooni ühest H.G. Wellsi raamatust, tekitades USA idaosas massipaanika?

Orson Welles

13. 1993-1994 sai üks Kanada bänd hakkama oma ainsa suure hitiga. Kuigi selle laulu autor oli kirjandusprofessor Brad Roberts, moodustas loo pealkirja ainult üks täht, kuigi 12 korda kirjutatuna. Mis täht?

M (Mmm Mmm Mmm Mmm ansamblilt Crash Test Dummies)

14. Keskaegse sackbuti (saqueboute’i) järeltulijana kuulub see pill tänapäevase sümfooniaorkestri vaskpuhkpillide rühma bassituumikusse. Seda pilli on kahte tüüpi – tõmmiktoruga ja ventiiliga. Mis pill?

Tromboon

15. Sellel 16. sajandi Jaapanist pärineval teatriliigil on kolm osa: laul, tants ja lühipalad. Sagedased teemad on armukeste enesetapud ja teenrite ustavus. Mis on teatriliigi nimi?

Kabuki

16. Millise 1980. aastail menukas olnud ansambli liikmete hulka kuulusid omavahel mitte suguluses olevad John Taylor, Andy Taylor ja Roger Taylor?

Duran Duran

17. Milline on muusikatermin vokaal- või instrumentaaltehnika kohta, milles hääled või pillid sisenevad üksteise järel ning kordavad ja imiteerivad üksteist? Itaaliakeelsest sõnast “pagema” tulenevat terminit kasutati juba keskajal, kuid siis mistahes imiteeriva kontrapunktilise teose, sealhulgas ka kaanoni kohta.

Fuuga

18. Kultuslikus telesarjas “Simpsonid” jookseb taustal ja moodustab põhiloo osa tihti üks multifilm. Mis on selle nimi?

The Itchy & Scratchy Show

19. Kes arendas välja väga äratuntava jazztantsu stiili ja lõi koreograafia edukatele Broadway šõudele “The Pajama Game” ja “Chicago”? Veel rohkem tuntud on ta tõenäoliselt seeläbi, et lõi koreograafia ja lavastas filmimuusikalid “Kabaree” ja “All that Jazz”.

Bob Fosse

20. Millise nime all tuntakse tavaliselt peamiselt löökpillidest koosnevat Jaava ja Bali saarte rahvapilliorkestrit?

Gamelan

21. Millisele Austrias sündinud heliloojale omistatakse kaksteisthelimuusika (dodekafoonia) loomise au?

Arnold Schönberg

22. Millisel 1958. aasta üleilmsel hittlool oli alapealkiri “Nel Blu Dipinto Di Blu”?

Volare (Domenico Modugno, hiljem Frank Sinatra)

23. Claude-Michel Schönberg ja Alain Boublil kohandasid Puccini ooperi “Madame Butterfly” populaarseks muusikaliks, mis esietendus Londoni Drury Lane’i Theatre Royalis 20. septembril 1989. Etendus lõpetas 30. oktoobril 1999 pärast 4264 etenduskorda. 11. aprillil 1991 alustas muusikal Broadwayl, etendudes samuti üle 4000 korra. Mis muusikalist on jutt?

“Miss Saigon”

24. See Kongo päritolu Aafrika muusika suurimaid tähti oli kodumaal menukas juba enne, kui huvi Aafrika muusika vastu ta Euroopas ja USAs kuulsaks tegi. Kes on see mees, kes on ka liikumapanev jõud kultusliikumise “Sapeurs” taga, mille liikmed, noored mehed, kulutavad hiigelsummasid disainerrõivaste peale?

Papa Wemba

 

Järgmisi küsimusi illustreerivaid pilte vaata ülejärgmiselt lehelt

 

25. See Tokyo jazzi- ja fungiprojekt, keda kuulete, on tuntud lühendiga UFO. Kuidas see lahti kirjutatult kõlab?

United Future Organization

26. Milline keelpill, Iisraeli rahvuspill ja kristlaste vaimulik pill, on tuntud ka Taaveti harfi nime all? Selle iidse heebrea lüüra nimi tõlgiti nii kreeklaste Vanas testamendis kui ladinakeelses Piiblis “kitharaks” ning keskaegsed autorid nimetasid seda tihti ekslikult harfiks.

Kinnor

27. Milline Brasiiia telesari, mis keskendub orjatüdruku seiklustele, vallutas maailma 1989. aastal? Nimiosa mängis Mayra Alejandra Rodriguez. See oli ka esimene välismaise näitlejannaga telesari, mida näidati Hiinas.

Isaura

28. Kes on mees pildil? Ta alustas karjääri koduosariigi Nebraska telejaamades 1940. aastate lõpus. Ta poisilik välimus võitis nii vaatajate kui tema jutusaate külaliste südamed. Tema saabumist kuulutav teade, mida ütles abiline Ed McMahon, on tänaseks legendaarne lööklause. Ta jäi populaarseks kuni erruminekuni 1992. aastal ja seda, kuidas ta saatejuhi kohused koomik Jay Lenole üle andis, vaatas 55 miljonit inimest.

Johnny Carson

29. Oli ütlus, et Argentinas võib muutuda kõik peale tango. Kuid see mees kippus sedagi reeglit rikkuma. Tema “nueve tango” (uus tango) erines traditsioonilisest, kuna kaasas jazzi ja oli dissonantsem. Sellegipoolest peetakse teda 20. sajandi olulisimaks tangomuusikuks, kelle tuntuim teos on ehk “Tres Tangos Synfónicos”. Kes?

Astor Piazzola

30. Pilt ja heli – kes on see naine? 16 albumit (mida on müüdud 15 miljonit), 9 Grammy auhinda ja kuulumine rock-and-rolli kuulsuste halli. Kes on see laulja-laulukirjutaja, tunnustatud kitarrist ja inimõiguste aktivist, kes on laulnud nii üksi kui duette teiste kuulsustega? Tema 1998. aasta albumit “Fundamental” inspireeris zimbabwelase Oliver Mtukudzi muusika.

Bonnie Raitt

 


Sport, hobid

 

1. 1927 lõi Abe Saperstein selle tuntud spordivõistkonna, algse nimega Savoy Big Five. Praeguse nime all on nad mänginud üle 20 000 mängu, muuhulgas Washington Generalsi ja New York Nationalsi vastu. Mis meeskond?

Harlem Globetrotters

2. 2005. aastal suri Hollandi vutitreener, kes oli “totaalse jalgpalli” teerajaja ning juhtis riigi koondise 1988. aastal nende ainsa tiitlivõiduni. Kes?

Rinus Michels

3. Kes oli see ameeriklane, kes võitis Reykjavikis Boriss Spasskit, aga kaotas maailmameistritiitli 1975. aastal, kui keeldus mängimast Anatoli Karpoviga?

Bobby Fischer

4. Jackie Robinson oli sel spordialal esimene mustanahaline pärast pikka rassikeeldu, asudes 1947 mängima Brooklynis asuva meeskonna eest. See avas tee sellele alale ka teistele mustanahalistele. Mis ala?

Pesapall (Brooklyn Dodgers)

5. Selle mängu leiutas legendi kohaselt Hiina kalamees, et juhtida kõrvale merehaigete meremeeste tähelepanu. Mängu iga voor kannab ühe tuulesuuna nime. Kommunistlikus Hiinas oli see keelustatud, kuna sellest kardeti korruptsiooni edendajat. Mäng?

Mahjong

6. Millisel Brasiilia tennisistil õnnestus Prantsuse lahtised võita kolmel korral viie aasta jooksul, täpsemalt 1997, 2000 ja 2001?

Gustavo Kuerten

7. 2004. aasta veebruaris suri 79-aastaselt kolmekordne olümpiavõitja Shirley de la Hunty. Ta võitis 1952 ja 1956 80-meetri tõkkejooksu ning 1956 ka 4x100 m teatejooksu. Millise perekonnanime all ta neil aastail võistes, võites kokku seitse kergejõustikumedalit, rohkem kui ükski teine austraallane?

Strickland

8. Mis nime kannab Brasiilia vormel-1 ringrada?

Interlagos

9. Mitu ruutu on rahvusvahelise kabe mängulaual?

100

10. Juudos kutsutakse kõrgemaid tasandeid, mida muidu tähistatakse musta vööga, daniks. Kuidas kutsutakse madalamaid tasandeid, mida saab märgistada teist värvi vöödega?

Kyu

11. Kes on see legendaarne mäesuusataja, kel jäi võitmata olümpiakuld, kes aga hoiab enda käes maailmakarika üldvõitude rekordit (5 korda)?

Marc Girardelli

12. Mis linnas toimub 2010. aasta taliolümpia?

Vancouver

13. Milline Valgevene sportvõimleja võitis 1992 Barcelona OMil SRÜ ühendvõistkonna nimel võisteldes kuus kuldmedalit?

Vitali Štšerbo

14. Kellest sai 1988. aastal esimene olümpiakulla võitnud must ujuja?

Anthony Nesty (Surinam)

15. Assyriska jalgpallimeeskond asutati 1974 ning koondab kogu maailma assüürlasi. 1975 ei saadud küll riigi seitsmendas divisjonis ainsatki punkti ning lõid ise 11 väravat neile löödud 101 vastu. Sealtmaalt on aga käidud pikk tee ja sel aastal osaletakse juba 14 meeskonnast koosnevas kõrgliigas, mis alustas hooaega aprillis. Mis riigis nad mängivad?

Rootsi

16. Kes on hetkeseisuga ainus naine, kes võitnud Pariis-Dakari autoralli (2001)?

Jutta Kleinschmidt

17. Üks võimas lind on nime andnud haruldaseimale sündmusele golfis – hole-in-one’ile viiese pariga rajal. Ajaloost on neid teada vaid kaks:  Shaun Lynch juulis 1995 ja L. Brice 1962. aastal. Mis nime kannab see saavutus neli alla pari?

Kondor

18. Üks 2004. aasta olümpia märkimisväärsemaid duubleid oli Hicham El Guerrouj võit nii 1500 kui 5000 meetris. Seda on olümpiaajaloos varem suutnud vaid üks mees. Kes?

Paavo Nurmi (1924)

19. Kiiruisutaja Steven Bradbury tegi Salt Lake Citys ajalugu, võites oma riigile esimese taliolümpiakulla ning sai külge tiitli “õnnelikuim kullaomanik”. Tema ebatavaline ja vähetõenäoline võit sai võimalikuks tänu rivaalide suurejoonelisele viimase ringi kukkumisele. Mis riiki mees esindab?

Austraalia

20. Mis nime kannab Nashville’is (Tennessee osariik) mängiv NHL hokimeeskond?

Predators

21. Oma Serie A debüüdi tegi ta 20. jaanuaril 1985. 20 aastat ja 437 Seria A mängu hiljem ei näi ta väsivat ja on AC Milani enimkasutatud mängija. Kes?

Paolo Maldini

22. Milline spordiala ühendab Lella Lombardit, Maria-Teresa de Filippist, Divina Galicat, Desiré Wilsoni ja Giovanna Amatit?

Vormel-1 (kõik osalenud naised)

23. See on Afganistani rahvusmäng, kus ratsutavad mehed võistlevad võistkondades kitse või lehma lihakeha nimel. Mängu õela olemuse tõttu juhtub tihti tõsiseid vigastusi ja isegi surmajuhtumeid. Mis mäng?

Bushkazi

24. Pärast leiutamist 1880. aastatel mängiti seda šampanjakorkidest tehtud pallide ja sigarikarpide kaantest tehtud reketitega. Algul turustati seda nime all Gossima, kuid mängu populaarsus hakkas kiiresti kerkima pärast 1901. aastat, mil sellele anti uus nimi. Milline (mis mäng)?

Ping-pong (lauatennis)

25. Milline Ladina-Ameerika tants pärineb Haitilt ja Dominikaani vabariigist; seda tantsitakse lonkava sammuga, raskus on alati ühel jalal ja muusika on 4/4 taktimõõdus? Selle variatsioonid on juangomero ja jaleo.

Merengue

 

Järgmiste küsimuste pilte vaata järgmiselt lehelt

 

26. Selle mängu eesmärk on saada kõik on oma nupud täpselt vastas asuvasse nurka. Mis mäng?

Halma (Hiina kabe, trilma)

27. 2004. aasta novembris sai sellest 2.03 pikast Cleveland Cavaliersi mängijast noorim mees NBA ajaloos, kes visanud täis 2000 punkti. Kes?

LeBron James

28. Arkaadmängude “kuldne ajastu” kestis vahemikus 1978 kuni 1983 ning üldiselt nõustutakse, et see sai alguse pildiloleva mängu ilmumisega. Mis mäng?

Space Invaders

29. Mida peetakse maailma vanimaks lauamänguks? Selle mängu kivist mängulaudu on leitud kraabituna Memphise, Teeba ja Luxori templite katustele, selle juured ulatuvad Egiptuse uue riigi ajastusse. Selle variatsioone nagu wari või boa mängitakse tänapäeval kogu Aafrikas. Selle mängude perekonna põhiidee on jaotada seemneid, klibu või muid tükikesi aukude rividesse eri reeglite järgi.

Mancala

 30. 1896 peetud esimeste olümpiamängude edukaim sportlane oli neli kulda võitnud sakslane. Kolm neist tulid võimlemises, neljas maadluses, mis oli üllatav, sest ta oli ainult 159 cm pikk ja alistas ühe Kreeka hiiglase. Ta on üks vaid kolmest sportlasest, kes osalenud neljal eri spordialal, võttes lisaks osa ka tõstmisest ja kergejõustikust. Kes?

Carl Schuhman

 


Kultuur

Kunst, filosoofia, maailmakultuur, mütoloogia

 

1. Milline kuulus maal valmis ajavahemikul 1495 kuni 1497 Milano Santa Maria della Grazie kloostri söögisaali seinale?

“Püha õhtusöömaaeg” (Leonardo da Vinci)

2. Mis nimetust kannab nomaadiline, sõltumatu ja üldjuhul mestiitsist ratsakarjus Argentina pampades? Esimesed teated nende kohta pärinevad 17. sajandist.

Gautšo

3. Millisel mandril elavad pooled maailma ligikaudu miljardist katoliiklasest?

Lõuna-Ameerika

4. 29. mail 1606 tappis ta kakluses ühe vaieldava tennisetulemuse pärast sõbra Ranuccio Tomassoni, põgenes siis Napolisse, Maltale ja Sitsiiliasse ja tagasi Napolisse. Ta suri 1610. aastal Kirikuriigis, Port’Ercoles. Talle armu andev dokument saabus Rooma kolm päeva hiljem. Mis nime all maailmakuulsaks saanud see kunstnik, kelle pärisnimi oli Michelangelo Merisi?

Caravaggio

5. Ta oli terasetöösturi poeg, kes andis ära kogu oma varanduse ja veetis aega kooliõpetaja, aedniku ja haigla uksehoidjana. Sellele lisaks oli tal aktiivne akadeemiline elu ning 1929-47 õpetas ta Cambridges filosoofiat. Ta üritas luua keelesüsteemi, mis oleks sama täpne ja loogiline nagu matemaatika tema kuulsaimas raamatus. Kes?

Ludwig Wittgenstein

6. Millises USA linnas peale New Yorgi asub veel Guggenheimi muuseum?

Las Vegas

7. Sõna “harakiri” tähendab “kõhtu lõikama”. Ohver lõikab endal kõhu lõhki ja laseb soolikad välja, seejärel lõikab tema kaaslane tal pea maha. Kuidas seda viimast tseremooniat Jaapanis ametlikult nimetatakse?

Seppuku

8. Millises Vatikani hoones koguneb kardinalide konklaav, kui on vaja valida uus paavst?

Sixtuse kabel

9. Kuidas nimetatakse Kreeka mütoloogias olendeid, keda peetakse Ixioni, lapiitide hõimu kuninga järeltulijateks, aga kes selle hõimuga pidevalt sõjajalal olid?

Kentaurid

10. 2005. aasta jaanuaris avati ühes 400 000 moslemikogukonnaga Põhja-Euroopa riigis Maailmakultuuri muuseum. Varsti pärast seda eemaldati näituselt Louzla Darabi erootiline maal, millele oli kleebitud Koraani värsse, kuna moslemite sõnul oli see teos riivatu. Mis riigis asub muuseum?

Rootsi

11. Millise Aafrika riigis, ametliku nimega ... Demokraatlik Liitvabariik, on siiani kasutusel Juliuse-eelne päikesekalender? Selles on tosin 30 päevaga kuud ning viie või kuue päevaga 13. kuu. Selle uus aasta algab 11. septembril gregooriuse kalendri järgi ja lõpeb 10. septembril. Peale selle on see kalender kaheksa aastat gregooriuse omast taga.

Etioopia

12. 1966. aastal loodi see Aafrika lõikuspidustuste eeskujul mittekommertsiaalse alternatiivina jõuludele. Mis on selle 26. detsembrist 1. jaanuarini kestva afroameeriklaste pidustuste nimi?

Kwanzaa

13. Milline filosoof rääkis abielust järgnevalt: “Abiellu igal juhul. Kui saad hea naise, saad õnnelikuks, kui halva, saad filosoofiks.”? Tema enda naise nimi on muide saanud pidevalt näägutava naise võrdkujuks.

Sokrates

14. Auguste Rodini kuulsad skulptuurid “Mõtleja”  ja “Suudlus” on tegelikult osad suuremast teosest, mis jäi tema surma järel lõpetamata. Mis on selle nimi?

“Põrgu väravad” (La Porte de l’Enfer)

15. Millise Aasia riigi valitsus teatas möödunud aastal, et teeb oma kodanikel taas perekonnanimede kandmise kohustuslikuks? 1920ndatel keelasid selle ära kommunistid.

Mongoolia

16. Koraanis on kaks peatükki nimedega Injil ja Tawrat. Mis nimede all me neid paremini tunneme?

Uus ja Vana Testament (Evangeeliumid ja Toora)

17. Ameerika indiaanlaste rahvusmuuseum, astrofüüsika-observatoorium, rahvuslik portreedegalerii, Ameerika ajaloo rahvusmuuseum, rahvuslik lennundus- ja kosmosemuuseum ning rahvuslik loodusloo muuseum asuvad kõik Washington DCs või selle läheduses ning on ühe 1846. aastal asutatud institutsiooni osad. Millise?

Smithsonian Institute

18. Milline Bulgaaria päritolu kunstnik sai kuulsaks kümne aasta eest, mässides paberisse Saksa Riigipäeva hoone? Tänavu avas ta Manhattanil Central Parkis hiiglasliku oranžikarva installatsiooni “Väravad”. Mõlemad teosed valmisid koostööd naise Jeanne-Claude’iga?

Christo (Christo Vladimirov Javacheff)

19. Milline venekeelne termin, mida tavaliselt tõlgitakse “avalikustamisena”, kirjeldas ideoloogilist muutust NSVLi juhtide seas pärast Mihhail Gorbatšovi võimuletulekut 1985. aastal?

Glasnost

20. Lause “See, kes paneb asjad võrsuma” tõlkub nahuatli keelde imepärasel kombel vaid kuuetäheliseks sõnaks. See sõna on ühe väga olulise vana Mehhiko jumaluse, asteekide vihmajumala nimi. Nimetage see!

Tlaloc

21. Jaapani mütoloogias on kolm püha aaret, keisrikoja kõige austatumad sümbolid. Need on juveelid, mõõk ning üks tavaline, igas majapidamises olev objekt. Mis?.

Peegel

 

Järgmisi küsimusi illustreerivaid pilte vaata järgmistelt lehtedelt

 

22. Millises riigis elab tüdruk sel maailmakuulsal fotol?

Afganistan

23. Kes tegi selle kuulsa pildi oma modellist Kikist Montparnasse’ilt?

Man Ray

24. Prantsuse-Šveitsi kirjaniku ja Louis XVI rahandusministri tütre Anne-Louis-Germain Neckeri pseudonüüm ja Ida-Euroopa päritolu kunstniku, selle 1954. aasta maali autori perekonnanimi on ühesugused. Millised?

De Staël (Mme de Staël and Nicolas de Staël)

25. Kelle autoportree?

Diego Rivera

26. Näete akvarelli Viini vana ooperimajast. See hoone oli kunstniku üks lemmikobjekte, mida ta korduvalt kujutas. Kuigi maal pole dateeritud, valmis see tõenäoliselt 1911. aastal. Kunstnik suri 1945. Kes?

Adolf Hitler

27. Millises Aasia pealinnas asub see pilvelõhkuja - Kingdom Tower? 2003. aastal tunnistati see maailma parimaks pilvelõhkujaks ning selles asuv prints Abdullahi mošee on maailma kõrgeimail asuv mošee – 180 meetrit maapinnast.

Ar-Riyad (Saudi Araabia)

28. Näete detaili ühe Itaalia vararenessansi kunstniku kuulsaimast tööst “Magi protsessioon”, mis reedab tema suurt viimistlusannet. Kes on kunstnik?

Benozzo Gozzoli (või Benozzo Di Lese)

29. Suur Djenne mošee on maailma suurim mudatellistest ehitis ja seda peetakse paljude poolt Sudaan-Saheli arhitektuuri tippsaavutuseks. Bani jõe üleujutustasandikul seisev hoone on Aafrika tuntumaid vaatamisväärsusi. Millises riigis see asub?

Mali

30. See 5. sajandil e.Kr elanud Kreeka kujur sai tuntuks sportlaste kujutamisega. Kõige kuulsam on tema kettaheitja ehk Discobolos, mis valati algselt pronksist. Mis on selle skulptori nimi?

Myron

 


Teadus, loodus

 

1. Milline keemiline element on filmide ja fotopaberi valgustundliku kihi põhikoostisosa?

Hõbe

2. Kuidas nimetatakse sotsiaalfilosoofilist ideed, mille formuleeris 1865. aastal sir Francis Galton ja mille nimi tuleneb kreeka keelest, tähendades “heast soost”? See idee hõlmab inimeste paljunemisega manipuleerimist, et parandada põlvkondade jooksul inimkonna pärilikke omadusi.

Eugeenika

3. 1903 said Marie Curie ja tema abikaasa Pierre Nobeli füüsikapreemia. Kuid kumbki sai ainult veerandi preemiasummast, pool rahast anti kolmandale laureaadile “tunnustuseks suurte teenete eest, mis ta on osutanud seoses radioaktiivsuse avastamisega”. Kes oli see kolmas preemiasaaja?

Antoine Henri Becquerel

4. Millise malai keelest tuleneva sõnaga me kutsume kookospähkli kuivatatud sisu?

Kopra

5. Biokeemias: anabolism + katabolism = …

Metabolism (ainevahetus)

6. Millist looma kasutas Austria füüsik Erwin Schrödinger oma kuulsas mõtteeksperimendis, kus loom pandi ühte kasti koos mürgiampulli ja radioaktiivse ainega? Schrödinger väitis, et kasti avamata ei saa me teada, kas loom on elus, seega võib ta olla 50% elus ja 50% surnud.

kass

7. Mis nime kannab Eukleidese tuntuim matemaatikaalane teos, mis tegi temast antiikaja tuntuima matemaatiku? Raamat võtab kokku toonased teadmised matemaatikast, mis olid matemaatikaõpetuse keskmes järgmiseks 2000 aastat.

“Elemendid”

8. Millise koolkonna tuntuimad esindajad olid Max Horkheimer, T.W. Adorno, Erich Fromm, Herbert Marcuse ja Walter Benjamin? Nad üritasid luua marksismile ja Hegeli filosoofiale tuginevat ühiskonnateooriat, kasutades ka elemente psühhoanalüüsist, sotsioloogiast, eksistentsialismist ja mujaltki.

Frankfurdi koolkond

9. Milline matemaatika haru uurib objektide omadusi, mis säilivad ruumi muutustel? Ruudu sisenurkade summa võib näiteks deformatsiooni läbi muutuda, kuid tõik, et ruudul on siseosa ja väljaspoole jääv ala, mitte.

Topoloogia

10. Paljud tänapäevased hobused põlvnevad ühest metshobuse liigist, mida leidub vaid Aasias ja sai oma nime ühe Vene sõduri järgi. Mis liik?

Prževalski hobune

11. Kuigi maailma kõrgeimad taimed on Kaliformia hiidsekvoiad, pole nad ometi pikimad taimed. Nendeks on üks Kagu-Aasias ja Lõuna-Ameerikas leiduv palmiliik, mis võib kasvada kasvada kuni 165 meetri pikkuseks. Mis palm?

Rotang- ehk roogpalm

12. Millise geoloogilise ajastu lõpus, ca 65 miljonit aastat tagasi, surid välja suurem osa dinosaurustest? See ajastu järgnes juuraajastule ning eelnes tertsiaarile.

Kriidiajastu

13. Millist nime soovitas etoloog Richard Dawkins, kirjeldamaks geeniga analoogset inimkultuuri evolutsioonilist üksust? Dawkinsi väitel toimub replikatsioon ka kultuuris, kuigi teistmoodi. Üksus võib olla idee, keel, laul, kujundus, oskused või moraalsed väärtused. Tavatähenduses on see mistahes info, mis edastatakse ühe inimese teadvusest teisele.

Meem

14. Kuidas nimetame õpetust jõududest, mis mõjuvad liikuvale või paigal seisvale kehale?

Mehaanika

15. Milline vürts koosneb troopilise igihalja puu Myristica fragrans seemnetest? Puud võivad kasvada kuni 20 m kõrguseks, saaki annavad nad 8 aastat pärast külvamist, tipphetk on 25 aasta vanuselt ning võivad saaki kanda üle 60 aasta. Vili on välimuselt sarnane aprikoosiga, küpsena lõheneb kaheks, paljastades tulipunase kesta, mis ümbritseb üht läikivpruuni seemet. Kuni 18. sajandi lõpuni kasvas see ainult Hollandile kuuluvail Banda ja Amboni saartel ja mujal puud hävitati, et hoida monopoli. Saarel leiduvad tuvid levitasid seda siiski mujale ja monopol lõhuti 1900. aasta paiku.

Muskaatpähkel

16. Sel loomal on unikaalne võime toota kaht liiki piima, mis tulevad samaaegselt eri nisadest. See võimaldab vanemaid poegi toita suurema proteiini- ja rasvasisaldusega piimaga. Mis loom?

Känguru

17. Millisel marja ladinakeelne nimi on Ribes nigrum?

Must sõstar

18. 1730 sai sellest esimene metall, mis avastati pärast antiikaega, kui Rootsi  keemik Georg Brandt tõestas, et just see annab klaasile sinise värvuse. Tänapäeval on peamised kasutusalad värvides kuivatusainetena ja radioteraapias. Mis metall?

Koobalt

19. Erinevalt enamikest lindudest, kes peavad jahti nägemise või kuulmise järgi, on sel linnul noka otsas sõõrmed, millega leiab toitu lõhna abil. Tunneme teda aga peamiselt muul põhjusel. Kes?

Kiivi

20. LHC on kiirendi, mis suudab põrgatada prootoneid ja ioone suurema energiaga kui kunagi varem ja lubab teadlastel uurida sügavamalt aine olemust ning taastada kohe pärast Suurt Pauku universumis valitusenud olekut. LHC valmib 2007. aastal Prantsuse-Šveitsi piirile, Genfist läände, Juura mäestiku jalamile. LHC tähendab Large ... Collider, kus puudub sõna tähistab kindlaid elementaarosakesi. Milliseid?

Hadronid

21. Prantsuse antropoloog ja strukturalist Claude Levi-Strauss sai tuntuks 1955. aastal ilmunud intellektuaalse autobiograafiaga, mis kirjeldab ta välitöid Brasiilias noore antropoloogina. Concourti preemia žürii soovis selle kuulutada koguni aasta parimaks romaaniks, kuid ei saanud, sest see oli määratletud teadusteosena. Mis on raamatu pealkiri?

“Nukker troopika” (Tristes tropiques)

22. Meie kasutame araabia numbreid, roomlased kasutasid loomulikult rooma numbreid. Kreeklased kasutasid joonia süsteemi. Kuidas kirjutati selles number 2?

Beeta (b)

23. Milline Aasia jõgi on andnud nime nii suurimaks kaslaseks olevale tiigri alamliigile kui haruldaseim kaslane olevale leopardi alamliigile, keda on looduses alles vaid hinnanguliselt 30 isendit?

Amuur

24. Kuu suurim kraater on saanud nime teadlase Christopher Claviuse järgi. Millega see mees tuntuks sai?

Gregooriuse kalendri kasutuselevõtt

 

Järgmisi küsimusi illustreerivaid pilte vaata järgmiselt lehelt

 

25. Kuidas nimetatakse keemias ainet, mis tekib (tavaliselt orgaanilise) happe ja alkoholi reaktsioonil? Pildil valem.

Ester

26. Kes on see lind, oma perekonna tuntuim esindaja, kes on andnud nime ka ühele rahaühikule?

Ketsal (quetzal)

27. Pildil on veider olend, keda on kutsutud heleda värvi tõttu humanoidkalaks või valgeks salamandriks. Tegelikult on see kahepaikne, keda leidub vaid maa-alustes mageveejärvedes Sloveeniast Montenegroni. Maa-aluse eluviisi tõttu on tal silmad taandarenenud ja neid katab nahk. Tal on lühike nimi. Milline?

(Koopa)olm (ka prooteus, Proteus anguinus)

28. Kärplane pildil on oma tavalise sugulase kodustatud vorm ning võib sellega paaruda. Erineb ta temast oma karva kollakasvalge karva ja roosaka silmade värvi poolest. Nii Aasias kui Euroopas on teda peetud jäneste ja rottide väljaajamiseks maa-alustest urgudest. Mis loom?

(Frett ehk valge)tuhkur

29. Selle karulase nimi tulened ühest näos asuvast iseloomulikust joonest. Mis looma nimi on?

Prillkaru (Tremarctos ornatus)

30. Mis on selle kaslase nimi, keda leidub Euroopa, Aasia ja Põhja-Ameerika metsades?

Ilves

 

 

Eluviisid

 

1. Milline tuntud objekt asub New Yorgis saarel, mille varasem nimi oli Bedloe’s Island? Selle 1/4 mõõdus koopia on Pariisis Ile des Cygnes’ saarel?

Vabadussammas

2. Seda Hiina, Jaapani, Korea ja Kagu-Aasia köögi olulist proteiiniallikat, mis pärineb juba Hani dünastia aegadest, valmistatakse kuivatatud sojaubadest, mida leotatakse vees, purustatakse ja keedetakse. Süüakse ka selle kõrvalprodukti okarat. Mis toit?

Tofu

3. Milline ettevõte toodab muuhulgas pesupulbrit Ariel, Camay seepe, hambapastat Blend A Med, Folgersi kohvi, Head&Shouldersi šampooni, pesuloputusvahendit Lenor, Max Factori kosmeetikat, Old Spice’i habemeajamisvahendeid, Pampersi mähkmeid ja Tampaxi tampoone?

Procter & Gamble

4. Kuidas on tuntum nimi ilukirurgilisele lõikusele, mille erialane nimetus on rütidektoomia? (võib vastata ka inglise keeles)

Näo ringlõikus (Face lift)

5. Kus kannavad saudi mehed gutrat, iqali ja tagiat?

 

peas

6. Mis nime kannab traditsiooniline Jaapani paberivoltimiskunst?

 

Origami

7. Sel haigusel on mitu kuju, mida põhjustavad ühe bakteri eri vormid. Üks neist on suguhaigus, teine ründab kopse ja tekitab kopsupõletikulaadse seisundi. Viimase üle kaebavad tihti tippsportlased. Mis haigus?

Klamüüdia

8. Selle “paremakäeline” või kellaosuti liikumise suunaline versioon kujutavat päikese teekonda üle taevalaotuse, samas kui “kurakäeline” variant sümboliseerib ööd ja tumedaid jõudusid. Selle variante on kasutanud maiad ja navaho indiaanlased. Seda kohtas kohati ka varases kristlikus ikonograafias, kus seda kutsuti Crux Gammataks. Millest jutt?

Svastika (haakrist)

9. Millise vastuolulise vaimse liikumise, mille nimi tähendab otsetõlkes “dharma ketta kombestik”, asutas 1992. aastal Li Hongzi? See ammutab jooni nii traditsioonilisest budismist, konfutsianismist kui lääne New Age liikumisest. Hiina valitsus peab seda ohtlikuks kultuseks ning üritab igati represseerida.

Falun Gong

10. Milline Lähis-Ida ja Türgi roog koosneb keedetud riisist hooajalises puljongis? Olenevalt kohalikust köögist võib see ka liha või eri köögivilju sisaldada. Sõna on pärsia päritolu. Väga sarnane on sellele India roog biryani.

Pilaff / plov

11. Dietrich Mateschitz kohandas 1984. aastal ümber Tai joogi Krating Daengi ning lõi sellest energiajoogi, mida asus turustama 1987. aastal Tai firma TC Pharmaceuticals abiga. Mis on joogi kaubamärk?

Red Bull

12. Millist kehaosa saab arst uurida otoskoobiga?

 

kõrv

13. Seda Itaalia 1913. aastal asutatud moefirmat juhib asutaja lapselaps Miuccia. Firma lähenemine moele on intellektuaalne, kohvikus Prousti lugev tüdruk oleks ideaalkuvand. Siiski on firma rohkem tuntud oma nahktoodetega, eriti kalliste mustade käekottidega, millel äratuntav kolmnurkne logo. Mis firma?

Prada

14. Ühe kõrvitsalise küpseid vilju kastetakse vette, kuni väliskiht eemaldub. Kiudjas ülejäänud osa puhastatakse ja pleegitatakse. Neid kasutatakse auru- ja diiselmootorites, kingataldadena, mattidena ja kiivripolstrina. Kuid eelkõige kasutatakse neid vannitoas. Millest jutt?

Lufa – käsnkõrvitsast saadav käsn

15. Kui Inglise atmosfääriteadlane James Lovelock 1969. aastal oletas, et planeedil Maa olev elus aine toimib ühtse organismina, siis millise Kreeka jumalanna järgi ta selle isereguleeruva elusa süsteemi nimetas?

Gaia

16. Kui kord Marilyn Monroelt küsiti, mida ta oma pulmaööl kandis, millise kuulsa vastuse diiva andis? (täpne asi)

Channel nr.5

17. Milline hernesuurune nääre asub aju allosas ning eritab teiste seas kasvuhormooni?

Ajuripats (hüpofüüs)

18. Millise riigi 13.-15. aprillini kestvaid uusaastapidustusi tuntakse nime all Sawadee Songkram?

Tai

19. Selle juhtiva ujumistarbeid tootva firma asutas 1914. aastal Austraalias 22-aastane Šoti immigrant Alexander MacRae. Praeguse nime võttis see 1928. aastal ning järgmisel aastal toodeti esimesed ujumiskostüümid. Varsti saabuski edu, rahvusvahelisele turule murti edukalt läbi 1956. aasta Melbourni OMi järel. Ateena olümpial andis firma teada nelja-aastasest sponsorlepingust FINAga (Rahvusvaheline Ujumisföderatsioon). See oli FINA üldse esimene ekslusiivleping ujumistarvete tootjaga. Mis kaubamärk?

Speedo

20. Charles Edward Jeanneret oli Prantsuse kunstnik, kel oli komme signeerida oma maale, joonistades varese. Hiljem tuletas ta varest tähendavast prantsusekeelsest sõnast omale pseudonüümi. Suurt tuntust on ta kogunud planeerijana. Mis nime all me teda tunneme?

Le Corbusier  (Corbu on pr.k vares)

21. Milline köögivili annab traditsioonile boršile selle iseloomuliku värvuse?

punapeet

20. Kuidas kutsutakse ranget taimetoitlast, kes peale kõiksuguse lihakraami keeldub söömast ja tarbimast ka teisi loomseid tooteid nagu munad, piimasaadused, mesi, nahk, karusnahad, siid, vill ja loomsetest ainetest tehtav kosmeetika ja seebid?

vegan

22. 11. sajandi palgasõduritest pärinevad samuraid elasid ausat, kasinat ja lihtsat elu zen-budismi ja konfutsianismi vaimus. Need põhimõtted pandi kirja 16. sajandil, mõtestades “sõdalase teed”. Kuidas seda põhimõtete koodeksit nimetati?

Bušiido

24. Millist tihti surmaga lõppevad mürgistust põhjustab kõige sagedamini hooletult steriliseeritud koduste konservide söömine, sest kuumutamine pole baktereid tapnud?

Botulism

25. Milline on inimkeha suurim rakk?

 

Munarakk

26. Kes oli ülimenuka raamatu “Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi” (1936) autor? See USA õppejõud ja kirjanik oli üks edupsühholoogia ja avaliku esinemise kunsti pioneere.

Dale Carnegie

 

Järgmiste küsimuste pilte vaata järgmiselt lehelt

 

 

27. Kes disainis logo kuulsale pulgakommile Chupa Chups?

 

Salvador Dalí

28. Nimetage see populaarne mahtuniversaal, millel lisanimeks Picasso!

 

Citroën Xsara

29. Šampanja leiutaja olevat öeldnud: “Tulge ruttu, vennad! Ma joon tähti”. Kes?

Dom Perignon

30. Millise Mexico City lähedal asuva arheoloogilise paiga nimi tähendab asteegi keeles “koht, kus meestest saavad jumalad”?

Teotihuacan

 


Meedia

Film, kirjandus, koomiksid

 

 1. Taanlanna Karen Christence Dineseni ehk paruness Blixen-finecke 1937 ilmunud romaan “Den afrikanske farm” (“Aafrika Farm”) tehti 48 aasta hiljem filmiks, mis võitis ka Oscari. Mis oli selle pealkiri?

“Aafrika äärel” (Out of Africa)

 2. Milline Nobeli preemia võitnud kirjanik, keda miljonid lugejad kutsuvad hellitlevalt Gaboks, andis 2001. aastal välja esimese köite oma mälestustest “Vivir para contarla” (Elada, et sellest rääkida), mis sai kiiresti hispaaniakeelse maailma kõigi aegade müüduimaks teoseks?

Gabriel Garcia Marquez

 3. Milline tunnustatud lüüriline poetess elas 6. sajandil e.Kr, oli abielus jõuka Androse saare mehe Cercolasega ning töötas suurema osa oma elust Lesbose saarel?

Sappho

4. Millise tegelase Inglise kirjandusest seostas 19. sajandi Vene kirjanik Nikolai Leskov Venemaa Mtsenski maakonnaga?

Leedi Macbeth; “Mtsenski maakonna leedi Macbeth”

 5. Ladina keeles tähendab see sõna paaritamiseks kasutatavat emaslooma. Geoloogias on tegu ainega, mis ümbritseb metalli või kalliskivi. Bioloogia tähendab see rakkudevahelist ainet kudedes. Tavalisem termini kasutusala on siiski matemaatikas. Samas on see suurepäraste eriefektidega filmi pealkiri. Mis sõna?

Maatriks (Matrix)

 6. Brasiillase Hector Babenco kuulsaima filmi peaosas oli William Hurt ning tegevus toimub suurelt jaolt Brasiilias ühes vangikongis. Mis film?

“Ämbliknaise suudlus” (‘O Beijo da Mulher Aranha’)

 7. Rumeenia-Prantsuse kirjaniku Eugène Ionesco ühes näidendis muutuvad kõik ühe linna elanikud teatud loomaks. Milliseks (see on ka näidendi pealkiri)?

Ninasarvik

 8. 1993 näitas Vietnami lavastaja Tran Anh Hung Vietnami elu noore teenijatüdruku silmade läbi. See aeglase tempoga poeetiline ja napi sisuga film oli talle läbimurdeks. Mis on filmi nimi?

“Rohelise melonipuu aroom” (The Scent of Green Papaya)

 9. Milline näitlejanna on osalenud paljudes Woody Alleni filmides, näiteks “Zelig” (1983), “Broadway Danny Rose” (1984), “The Purple Rose of Cairo” (1985) ja “Hannah and her Sisters” (1986)?

Mia Farrow

 10. Vanad kreeklased eristasid mitut armastuse liiki ning lõid lihaliku armastuse jaoks sõna “eros”. Milline sõna tähistas vaimset armastust?

Agapè

 11. 1995. aasta märtsis heitis Taani režissöör Lars von Trier 500 lendlehte ühte Pariisi kinosse, kus toimuval konverentsil arutati kino tulevikku. Lendlehel oli 10-punktiline manifest, mis kannustas loobuma “dekadentliku kino” tavadest ja kutsus lavastajaid sellega liituma. Neist põhimõtetest kinni pidades on valminud filmid nagu “Idioodid”, “Julien Donkey-Boy” ja Oscari võitnud “Lahkudes Las Vegasest”. Kuidas manifesti kutsuti?

Dogma(95)

 12. Mis oli kapten Milleri viimane missioon?

 

Reamees Ryani päästmine

 13. Kaks aastat pärast “Andaluusia koera” (Un chien andalou) lõpetamist tegi Luis Bunuel veel šokeerivama ja provokatiivsema filmi, mille avalik näitamine keelati peaaegu kohe pärast selle esilinastust 1930. aastal. Bunuel mässas filmis igasuguse repressiooni vastu, rünnates jumalatteotavalt kõiki võimukandjaid ning lasi filmi haripunktis saabuda Kristusel, kui sadistliku orgia ainsal ellujäänul. Filmi tõttu rändas Salvador Dali Rooma paluma paavst Pius XI andestust. Mis oli filmi pealkiri?

“Kuldne ajastu” (L’âge d’or)

 14. Kuidas kõlab tšehhi keeles “sunnitöö”?

 

Robot(a)

 15. Hollywoodi ja Bollywoodi eeskujul rajatama hakatav Hallyuwood on linn, millest peab saama Ida-Aasia filmi-ja telekultuuri keskus. Millise Ida-Aasiast suurlinnast põhja poole see kerkib?

Söul

 16. 1906. aastal alustas jahtlaev Snark Havai saartelt ümbermaailma-reisi. Sõit üle Vaikse ookeani inspireeris pardal olnud kirjanikku looma muuhulgas teoseid “Lõunamere jutud” ja “Tasmaania kilpkonnad”. Kes oli see tuntud Põhja-Ameerika kirjanik, kes suri 1916. aastal morfiini üledoosi tõttu?

Jack London

 17. Millise riigi nimi tuleneb turgi keelest ja tähendab “kümne oda rahvas”, teisisõnu “kümne hõimu liit” ja sai selle nime piirkonda asunud hõimude järgi? Seda riiki tuntakse oma rahva seas teise nime all?

Ungari (On-ogur)

18. 20. sajandi esimesel kümnendil sai üks Euroopa riik tuntuks erootiliste filmide tootjana. Nende täispikk film “Valge ori” (1910), mis rääkis võõramaa bordelli veetud valgest naisest, tekitas avaliku meelepaha. Suudlus, kus huuled on kaua ühendatud ning naine naaldab ekstaasis pead tagapoole, on nime saanud selle riigi järgi. Mis riik?

Taani

 21. Kes kirjutas romaani “Doktor Živago”, mille järgi tehti hiljem edukas film Omar Sharifiga peaosas? Ta sunniti 1958. aastal loobuma Nobeli preemiast.

Boris Pasternak

 20. 1983 tegi lavastaja Godfrey Reggio filmi, kus polnud tegelasi, dialoogi ega sisu, vaid näidati ainult inimese laastavat mõju meie planeedile, saateks helilooja Philip Glassi muusika. Filmi nimi tuleb hopi keelest ja tähendab “tasakaalust väljas elu”. Kirjutage see!

Koyaanisqatsi

21. Tema kuulsaimat raamatut “Alkeemik” müüdi maailmas 11 miljonit. Kirjutanud veel: “Palverännak”, ”Istusin Piedra jõe ääres ja nutsin” ja “Veronika otsustab surra”. Kes on see 1947 sündinud Brasiilia kirjanik?

Paulo Coelho

 22. Millist Hiinas ära keelatud Chen Kaige filmi, mis räägib kahe Pekingi ooperi tähe eluaegsest sõprusest, kiideti rahvusvaheliselt selle rikkalike detailide pärast? 1993. aastal jagas see Cannes’is Kuldset Palmioksa.

“Hüvasti mu konkubiin” (Ba Wang Bie Ji)

 23. Prantsuse kirjanikult Pierre Boulle’lt (1912-1994) teatakse peamiselt kaht romaani, millest kummastki on ka saanud Oscariga pärjatud filmid. Üks neist on “Sild üle Kwai jõe” (ilmunud 1954), teine aga 1963 ilmunud ulmeteos. Mis on selle pealkiri?

“Ahvide planeet” (La Planète des Singes)

 24. Nimetage Poola režissöör, kes võitis 1981 Cannes’is Kuldse Palmioksa filmiga “Raudmees”!

Andrey Wajda

 25. Klassikalise Araabia kirjanduse kuulsamaid näiteid on “Tuhat ja üks ööd”. Osa sellest on reisijutud, mis räägivad legendaarse meremehe imelistest retkedest India ookeanil. Mis on meremehe nimi?

Sindbad

 26. 2004. aasta alguses jõudis kinodesse Mehhiko lavastaja Alejandro Gonzalez Iñárritu esimene inglisekeelne film. See räägib, kuidas traagilise õnnetuse järel ristuvad kolme inimese saatused. Peaosades:  Sean Penn, Benecio del Toro, Naomi Watts ja Charlotte Gainsbourg. Mis on filmi nimi?

 “21 grammi”

 27. “Alguses tulid nad juutide järele/ ja ma vaikisin/ sest mina polnud juut/ Siis tulid nad kommunistide järele/ ja ma vaikisin/ sest mina polnud kommunist/ Siis tulid nad ametiühinguliikmete järele/ ja ma vaikisin/ sest mina polnud ametiühingulane/ Siis tulid nad minu järele/ ja polnud enam kedagi/ kes protesteerinuks.” Selle kuulsa poeemi autor oli Esimeses maailmasõjas allveelaevakapten ja hakkas pärast pastoriks. 1937. aastal võtsid natsid ta kinni ja sõja veetis ta koonduslaagris, ent jäi ellu ja suri 92-aastaselt 1984. aastal. Kes? [poeem minu vabatõlkes - AO]

Pastor Martin Niemöller

 28. Mis nime kannab 10. sajandil Jaapani luule põhivormiks saanud 31-silbiline luuletus, mustriga 5-7-5-7-7 silpi reas?  Aastast 1100 muutus peaaegu sünonüümiks üldisema mõistega waka.

Tanka

 29. Mis on selle teismelise nimi?

Jeremy (Duncan) (“Akne”)

 30. Mis nime kannab see väga tark, kuid tihti alandatud intern Dilberi koomiksist?

Asok

 

Maailm

 

1. Mis nime kannab väike saar Egiptuse linna Aleksandria sadamas, millele ehitati kuulus tuletorn?

Pharos

2. Mis on kolmas suurem televisioonistandard SECAMi ja NTSC kõrval?

PAL

3. Viimane šogunite dünastia oli Tokogawa klann, kes valitses aastatel 1603-1867. Esimene Tokugawa valitseja Iyeyasu tegi oma residentsiks Edo sadama. Mis nime all me seda paika täna tunneme?

Tokyo

4. Millise marketingi mõttes kavala nime andis Erik Punane 982. aastal äsja avastatud maatükile, et meelitada ligi rohkem asunikke?

Gröönimaa (“roheline maa”)

5. Milline Euroopa pealinna nimi tuleneb kreekakeelsest sõnast, mis tähendab tarkust?

Sofia

6. Millises riigis olete, kui külastate Ras-al-Khaimat või Umm-al-Qiwaini?

Araabia Ühendemiraadid (2 emiraati)

7. Millist Päikesesüsteemi planeeti uurib NASA kosmoselaev Cassini, mis kandis kaasas ka ESA sondi Huygens?

Saturn

8. Millise 1954 asutatud Lõuna-Korea autotootja nimi tähendab “kaksikdraakonit”? Alguses tootis ta džiipe USA sõjaväele, praeguses mudelivalikus on Musso, Chairman, Korando, Rodius ja 4WD Rexton?

Ssangyong

9. Milline Sambia ja Zimbabwe piiril asub suur järv tekkis Sambesi jõe paisutamisel tammiga 400 kilomeerit Victoria joast allpool?

Kariba

10. Kreeka lipul olevate triipude arv valiti selline, et see oleks sama 19. sajandi vabadusvõitlejate hüüdlauses “Vabadus või surm” olevate silpide arvuga. Mitu triipi või silpi?

9 (‘Eleutheria i Thanatos’)

11. Millise Euroopa riigi lipul on selle kõrgeima mäetipu graafiline kujutis?

Sloveenia

12. Milline Barentsi mere kirdeosas asuv 191 saarest koosnev arhipelaag on Venemaa põhjapoolseim territoorium ning sai oma nime ühe Austria keisri järgi?

Franz Jozephi maa

13. 1988 hukkus ühel õhunäitusel 70 inimest, kui Itaalia õhuakrobaatika rühma Frecce Tricolori lennuk Aermacchi 339 põrkus teise samasuguse lennuki sabaga ja sööstis pealtvaatajate sekka. Millises Saksamaal asuvas USA õhuväebaasis see juhtus?

Ramstein

14. Detsembris 2004 väljastas NASA seni kõrgeima asteroidihoiatuse, andes väikeplaneedile 2004 MN4 2,7% tõenäosuse tabada 2029. aastal Maad. See vastab asteroidide võimaliku ohu 10-pallisel skaalal neljale. Mis on skaala nimi?

Torino skaala

15. USA osariikide arv võib suureneda 54ni, ilma territooriumi-laienduseta. Üks osariik sai Kongressi dekreediga nimelt 1845. aastal USAga ühinedes õiguse jagada soovi korral end viieks. Mis osariik?

Texas

16. Selle leiutas 1870. aastal John W. Hyatt New Yorgi firmale Phelan & Collander, kes vajas piljardikuulide tegemisel asendust elevandiluule. See koosneb kampri segust nitrotselluloosiga, mida vormiti kuumuse ja rõhu käes. Nüüd seostame seda filmimaailmaga. Mis aine?

Tselluloid

17. Millise Hiina edelanurgas asuva provintsi, kus mägede, džunglite ja jõeorgude vahel elab ka palju vähemusrahvaid, nimi tähendab tõlkes “lõunapoolsed pilved”?

Yunnan

18. Milline Skorpioni tähtkujus asuv ere punane täht sai oma nime sellest, et sarnase punase värvuse tõttu peeti seda planeet Marssi rivaaliks?

Antares

19. Millise riigi kaks peamist rahvusrühma on afarid ja issad?

 

Djibouti (end Afarite ja Issade Territoorium)

20. Millise Kesk-Aasia riigi, pealinnaga Biškek, nimi tähendab “40 hõimu maa”?

Kõrgõzstan

21. Mehhiko suurim osariik andis nime ka koeratõule. Mis nime?

 

Chihuahua

22. Saared Suur Diomedes ja Väike Diomedes asuva teineteisest nelja kilomeetri kaugusel, kuid neid eristab terve päev, sest nende vahelt jookseb läbi kuupäevajoon. Millisele kahele riigile need saared kuuluvad?

USA ja Venemaa

23. See kõrb, suurte liivadüünide ja kena maastiku tõttu tihti tituleeritud ilusaimaks maailmas, on sageli Pariis-Dakari ralli otsustav lõik. Mis nime kannab see Nigeris asuva kõrb, mille peamine linn on Agadez?

Ténéré

24. Milline on läänepoolkera kõrgeim tipp – 6962 meetrit kõrge ja nimi tähendab ketšua keeles “kivist vahimees”?

Aconcagua

 

Järgmisi küsimusi illustreerivaid pilte vaata järgmiselt lehelt

 

25. Millise pealinna jagab kaheks Pasigi jõgi? Lõunakaldale jäävad Intramuros (Hispaania müüritatud vanalinn) ja Ermita (valitsushoonete ja hotellide piirkond), põhjakaldal on uuemad rajoonid – äripiirkonnad, slummid ja hiinalinn Binondo.

Manila

26. Tonlé Sap (tavapärases tõlkes “suur järv”) on hiiglaslik ja oluline järve-jõgede süsteem. Suurema osa aastast on järv umbes meetri-sügavune, kattes 2700 km2 suuruse ala, kuid mussoonide hooajal suu-reneb pindala 16000 km2-ni ja sügavus kasvab üheksa meetrini, uputades põlde ja metsi. See loob soodsa paljunemispinna kaladele, kes siis kata-vad 60% riigi elanikkonna proteiinivajadusest. Mis riigis see järv asub?

Kambodža

27. Seda sünteetilist kiudu, mille leiutas 1960. aastate alguses DuPonti korporatsioon, tuntakse ka näiteks twaroni nime all. See on viis korda terasest tugevam ning seda kasutatakse kuulivestides ja ekstreemspordivarustuses. Mis on aine nimi (DuPonti firma kaubamärk)?

Kevlar

28. 2005. aasta märtsis tähistas see auto, hüüdnimega “veerev muna”, oma 50. sünnipäeva. Mis auto? (Mark + mudel)

BMW Isetta

29. Mis nime kannavad need kaasaskantavad digitaalsed audiopleierid, mille kujundas ja mida turustab Apple? Nad pakuvad lihtsat menüüd keskse kerimisnupu ümber.

iPod

30. Selles linnas on säilinud rohkem Rooma aja mälestisi, kui üheski teises Saksa linnas. Pildil näete Porta Nigrat, kindlustatud linnaväravat. Nimetage see Karl Marxi sünnilinn!

Trier

 


Ajalugu, poliitika, tuntud isikud

 

1. Milline Aasias riik sattus aasta alguses poliitilisse kriisi, kui kuningas Gyanendra vallandas valitsuse ja kuulutas välja eriolukorra, määrates peaministri ja tema kabineti liikmed koduaresti ning süüdistades neid võimetuses lõpetada verine mässuliste ülestõus?

Nepal

2. Milline muistsest seitsmest maailmaimest ehitati Efesose linna?

 

Artemise tempel

3. Keda kirjeldas Marco Polo kui valitseja ideaalkuju? Ta oli Tšingis-khaani pojapoeg, kes vallutas Hiina ja sai Yüani ehk mongoli dünastia esimeseks keisriks. Tema suursaavutus oli T’angi ajastust lõhenenud olnud Hiina taasühendamine. Mongolid kutsusid teda targaks khaaniks.

Kublai-khaan

4. Millise riigiga seostate sametrevolutsiooni?

 

Tšehhoslovakkia

5. Mille/kelle kategooriad olid antiikajal retiarus, mirmillo ja laqueator?

 

Gladiaatorite

6. 1493. aastal otsustas paavst jagada Uue Maailma kahe riigi vahel – Hispaania ja ... Milline Euroopa riik oli teine saaja?

Portugal

7. Prantslaste vastu võitlemiseks moodustasid indiaanlaste hõimud liidu, kuhu kuulusid mohokid, onaidad, onondagad, kajukad ja senekad. Mis nime all?

Irokeesid

8. 1905. aastal avaldas üks Berni patendiametnik mitu artiklit, mis muutsid maailma. Hiljem tunti seda perioodi tema imelise aasta (annus mirabilis) nime all. Kes oli see mees?

Albert Einstein

9. Milline ajalooline tiitel tähendab otsetõlkes “suur maja”?

 

Vaarao

10. Millise tsivilisatsiooni kalendri aluskuupäev on 4 Ahau 8 Cumku, mis on ligikaudu 3113 e.Kr? Kalenderiaasta jaguneb 18 kuuks, milles on 12 päeva, pluss viis “nimeta” päeva. Ka igal päeval on 260-päevases tsüklis oma nimi ja seega kordub päeva ja kuu samasugune kombinatsioon iga 52 aasta tagant.

Maajad

11. Miline tänapäevane riik kandis 14. sajandil nime Lan Xang ehk “miljoni elevandi maa”? Seda hüüdnime kasutatakse tänapäevani.

Laos

12. Samal ajal kui Norra, Iirimaa jt riigid on hiljuti keelanud suitsetamise avalikes kohtades, muutis üks Aasia kuningriik suitsetamise ja tubaka müügi täiesti ebaseaduslikuks. Nimetage see maailma esimene suitsuvaba riik!

Bhutan

13. Mis rahvusest oli Mehmet Ali Agca – mees, kes tulistas ja haavas 1981. aastal Roomas Püha Peetri väljakul paavst Johannes Paulus II?

Türklane

14. Selle vallutas 711. aastal Araabia kindral Tarik Ibn Zaid, tema auks sai see nime Jebel-al-Tarik ehk “Tariki mägi”. Selle tänapäevane nimi tuleneb sellest vanast nimetusest. Mis see on?

Gibraltar

15. Kes olid need Bagdadi valitsejate kaardiväeks treenitud orisõdurid, kes haarasid 1250. aastal Egiptuses ja Süürias võimu ning hoidsid seda 16. sajandini?

Mamelukid

16. Kes on 1,16 miljardi inimesega suurim etniline grupp Hiinas ja ühtlasi suurim hõim kogu maailmas?

Hanid

17. Nelja arengumaa – Indoneesia, Egiptuse, India ja Jugoslaavia – juhid said 1955. aastal kokku ühel konverentsil, mis pani aluse mitteühinemisliikumise loomisele. Kus konverentsi peeti?

Bandung

18. Kes oli Hispaania sõdur, kes asutas 1536. aastal Buenos Airese? Tema auks on nimetatud üks teine suur Argentina linn.

Pedro de Mendoza

19. Dareios I Suur, Pärsia kuningas aastatel 521-486 e.Kr. kehtestas oma võimu valitsuse algusaegadel puhkenud ülestõusude mahasurumisega ja organiseeris seejärel asehaldurite süsteemi oma suure impeeriumi valitsemiseks. Kuidas neid valitseja eriesindajaid kutsuti?

Satraabid

20. Milline Naopleon Bonaparte’i ja Vene tsaar Aleksander I vahel 1807. aastal sõlmitud rahu sätestas Varssavi hertsogkonna loomise, mis läks Napoleoni liitlase, Saksimaa kuninga alluvusse? Samuti nägi rahu ette Vestfaali kuningriigi loomise Saksamaa põhjaosas, aidates nii kindlustada Napoleoni hegemooniat Lääne- ja Kesk-Euroopas.

Tilsiti

21. Kes on olnud pikima ametiajaga paavst? Ta valitses 1846-78 ning kuulutati õndsaks 3. septembril 2000.

Pius IX (Giovanni Mastai-Ferretti)

22. Millist Lähis-Ida pealinna peetakse maailma vanimaks pidevalt asustatud linnaks?

Damaskus

23. Pärast Juliuste-Claudiuste dünastia langust muutus Rooma keisri amet väga ebastabiilseks, kuni selleni, et ühel aastal jõudis valitseda koguni neli keisrit – Galba, Otho, Vitellus ja Vespasianus. Millist aastat tuntakse selle läbi neljakeisriaastana?

69

24. Pärast Saddam Husseini kukutamist ja võõrvägede sissetungi Iraaki jagati riik okupatsioonitsoonideks kolme riigi vahel. Kaks neist olid loomulikult USA ja Suurbritannia. Kes oli kolmas?

Poola

25. Nimetage mees, kellele omistatakse Yukatani poolsaare avastamise au ja kelle järgi on nimetatud Nicaragua rahaühik

Francisco Hernandez de Cordoba

 

Järgmisi küsimusi illustreerivaid pilte vaata järgmiselt lehelt

 

26. Kes oli see Saksa marssal, kes kirjutas 9. mail 1945 Berliinis alla natside alistumiskirjale nõukogude vägede ees? Seda päeva tähistatakse Teise maailmasõja lõpuna Euroopas ning Võidupühana Venemaal.

Wilhelm Keitel

27. Millise ühise nimetuse andis Mao Zedong Zhang Chunqiaole, Yao Wenyuanile, Wang Hongwenile ja Jiang Qingile?

Nelikjõuk

28. Millisesse Šveitsi kuurortisse kogunevad igal aastal maailma riigijuhid ja eksperdid pidama maailma olukorra parandamisele suunatud Maailma Majandusfoorumit?

Davos

29. 2004. aastal toimus Ukrainas oranž revolutsioon, kui võltsimiskahtlusega presidendivalimiste järel puhkenud massiprotestid aitasid presidendiks saada Viktor Juštšenkol. Kes oli see eelmine peaminister, kes Juštšenkole valimistel alla jäi?

Viktor Janukovitš

30. 2005. aasta veebruaris anti teada, et Faure Eyadema asub oma isa, mõni tund varem surnud Gnassingbe Eyadema asemel riigi presidendiks. Aafrika Liit mõistis teate hukka kui sõjalise riigipöörde. Millise riigi juht oli 1967. aastast olnud Gnassingbe Eyadema – Aafrika pikaajalisim rahvuslik riigipea?

Togo