Kunst, kultuur ja ajalugu                                                      

 

1

Millisel sajandil said Arizona, New Mexico ja Oklahoma USA osariikideks?

2

1930. aastatel kiusati Jaapanis, Saksamaal ja Venemaal taga inimesi, kes leiti kõnelevat üht keelt. Millist?

3

Millises Itaalia linnas asub Michelangelo maailmakuulus skulptuur Taavetist?

4

Millist nime kannab Vanas Testamendis mainitud Tõotatud Maa? Tavaliselt viidatakse sõnaga tänapäeva Palestiina piirkonnale (teinekord lihtsalt Jordani jõest lääne poole jäävatele aladele), mille israeliidid asustasid teisel aastatuhandel e.Kr.

5

Üks kõige kurnavamaid ristiretki ajaloos oli tõenäoliselt nn Laste Ristisõda. Kes selle käigus ei hukkunud, need müüdi Põhja-Aafrikasse orjadeks. Mis sajandil see toimus?

6

Mida kasutas Ramon Mercador Lev Bronšteini tapmiseks?

7

Norra mütoloogias neelab viimsepäevalahingu ehk Ragnaröki käigus peajumal Odini hiiglaslik hunt. Mis nime kannab hunt?

8

See muuseum asutati Oxfordis 1679. aastal ning see on Inglismaa vanim avalik muuseum ja maailma esimene muuseumiks ehitatud hoone. Mis nime see kannab?

9

Kes olid Kreeka mütoloogias neitsid, kes valvasid puud, millel kasvasid kuldsed õunad? Need õunad kinkis Herale Zeusiga abiellumise puhul Gaia.

10

Millise tsivilisatsiooni üks tähtsamaid keeli oli kitšee?

11

Pärast vägistamist sõjajumal Marsi poolt sai sellest Vesta neitsist kaksikute Romuluse ja Remuse ema. Kes (kahesõnaline nimi)?

12

Selle trükitehnika leiutas 1798. aastal Münchenis Alois Senefelder, esimeste kasutajate seas olid Goya, Géricault ja Delacroix. Millisest trükitehnikast on jutt? Nimetus tuleneb kreekakeelsest sõnast “kivi” ning sõna algab L-tähega.

13

Milline palee Istanbulis, mis kuni 19. sajandi keskpaigani oli Ottomani sultanite kodu, on nüüd maailmakuulus oma kunstikogu poolest?

14

Mis nime kandis Afganistani Talibani režiimi juht, kes pakkus peavarju Osama Bin Ladenile ning kelle kukutasid 2002. aastal võimult USA juhitud väed?

15

Millist tiitlit on kandnud inimesed nimedega Sisinnius, Zosimus, Liberius ja Sergius?

16

Mis on enimlevinud sümbol riigilippudel?

17

Mis nime kannab Hispaania rahvuslik kunstimuuseum, asukohaga Madridis?

18

Kreeka Iseseisvussõja otsustav lahing Türgi vastu leidis aset 20. oktoobril 1827 ning oli ühtlasi viimane suurem lahing, mis peeti maha puust purjelaevadel. Türgi lüüasaamine oli nii otsustav, et algas türklaste väljavool Kreekast, mis viis iseseisva Kreeka riigi väljakuulutamiseni 1832. aastal. Mis nime kandis lahing?

19

Milline filosoof rajas analüütilise geomeetria?

20

Millise nime all tunneme paremini Amphitheatrum Flaviumi, mis ehitati Vespasianuse valitsemisajal ning pühitseti ametlikult sisse aastal 80?

21

Millised kaks riiki peale Suurbritannia ja Saksamaa kirjutasid veel 1938. aastal alla Müncheni paktile, millega Natsi-Saksamaa sai Tšehhilt omale Sudeedimaa?

22

Castro haaras Kuubal võimu 1959. aastal. Üks tema tulisemaid ja populaarsemaid kaasvõitlejaid, Che Guevara, polnud aga üldse Kuubalt. Mis riigist ta pärines?

 

 

23

1797. aasta Campo Formio leping lõpetas Napoleon Bonaparte’i esimese Itaalia kampaania ning sellega sai otsa ka Veneetsia 1100 aastat kestnud iseseisvus. Mis riigiga sõlmis Prantsusmaa selle leppe?

24

Millise Rooma jumalannaga samastatakse Kreeka jumalannat Tychet?

25

Millisele viikingile ja legendaarsele varjaagi vürstile omistatakse 862. aastal Novgorodi ja sellega ühes ka Vene riigi rajamine?

26

Millise 1780. aastal sündinud Preisi kindrali kirjutised, eriti “Sõjast” (“Vom Kriege”), propageerisid totaalse sõja kontseptsiooni, mis hõlmab kogu vaenlase territooriumi, vara ja kõigi kodanike ründamist?

27

Olles Peterburist välja saadetud ja eksiilis oma ema mõisas Pihkva lähedal Mihhailovskojes, ei saanud ta osa võtta 1825. aasta dekabristide ülestõusust. Ohust ta siiski pääsenud polnud, sest tema teoseid leiti kõigi juhtivate vandenõulaste paberite hulgast. 1826. aastal pöördus ta otse tsaari poole, paludes luba Peterburi naasta. Tsaar Nikolai I nõustus, öeldes: “Mina hakkan sinu tsensoriks”. Kes oli see luuletaja?

28

Heraklese ema polnud Hera, nagu väidab meile üks Disney film, vaid hoopis üks surelik naine. Mis oli ta nimi?

29

Egiptuse neljanda dünastia esimese kuninga valitsusajal oli Vana Kuningriik oma hiilguse tipul. Kuningas juhtis sõjakäike Nuubiasse, Liibüasse ja Siinaile, suurendades oluliselt Egiptuse mõju. Talle omistatakse esimeste tõeliste püramiidide ehitamise au ning tema arendas välja tehnika, mis lubas ta pojal Huful (Cheopsil) ehitada suurim püramiid Gizasse. Mis oli kuninga nimi?

30

Mis või kes oli Norra jumala Thori omandusse kuuluv Mjölnir?

31

1386. aastal sai alguse võimas dünastia, mis mängis suurt rolli 15. ja 16. sajandi Ida-Euroopas. Leedu päritolu kojal õnnestus üle võtta Poola troon ja laiendada oma võimu edasi Böömimaale ja Ungarisse. Dünastia lõppes 1571. aastal kuningas Sigismund II surmaga. Mis oli dünastia nimi?

32

Kes on see Taani filosoof ja mõtleja (1813-55), keda peetakse eksistentsialistliku filosoofia rajajaks? Tema töid: “Emb-kumb. Üks elufragment” (1843), “Staadiumid eluteel” (1845) ja “Surmatõbi” (1849).

33

See 1865. aastal sündinud kunstnik oli nii Renoir’ kui Toulouse-Lautreci armuke. Kui tal sündis poeg, tunnistas ta kolmandale armukesele Miguel Utrillole, et ei tea, kumb on poja isa. Utrillo ütles, et lubab oma nime meelsasti poisile panna, kes iganes ta isa siis ka on. Maurice Utrillo nime all sai poisistki tuntud kunstnik. Mis oli naise nimi?

 

Järgmise seitsme küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt!

34

Millise nime all tuntakse seda hoonet, mille on kujundanud Daniel Burnham ning mis valmis New Yorgis 1902. aastal?

35

Seda Richard Hamiltoni maali, mida esitleti 1956. aasta ‘”This is Tomorrow” näitusel, peetakse paljude ekspertide poolt ühe kunstivoolu esimeseks tööks. Millise voolu?

36

Kes on selle omanimelise hoone arhitekt? Tegu 1928. aastal sündinud arhitektiga, kes oli tuntud ka maalikunstnikuna ning transautomatismi teooria arendajana.

37

Näete kuulsat Grande Arche’i (Pariisi eeslinnas La Défence’is). Kes on arhitekt?

38

Millise jumaluse kehastust näete?

39

Kui see Itaalia kunstnik soovis 1917. aastal pääseda sõjaväest vaimse tasakaalutuse põhjendusel, näitas ta võimudele lihtsalt üht oma maali ning sellest piisas. Kes?

40

Kus asub see Vene skulptori Jevgeni Vutšetitši kuju “Taome mõõgad atradeks”? (Võimalikult täpselt)

 

 


34

35

36

 

 

37

38

 

 

39

40

 

 

Tsivilisatsioon  

1

Belgia börsiindeksi nimi on Bel-20, Prantsusmaal CAC-40 ja Saksamaal DAX. Mis on Hong Kongi peamise börsiindeksi nimi?

 

2

Millises Pariisi-lähedases Prantsuse linnas asub “Disneyland Europe”?

 

3

Roald Amundsen oli esimene inimene, kes jõudis Lõunapoolusele, üks esimesi, kes ületas Arktika õhust, ning esimene, kes läbi laevaga … Mille?

 

4

Hilisematel aegadel seostati maailmaimet Rhodose kolossi mitmete jumalatega, sealhulgas Apolloga. Aga millist jumalat pidas Chares kuju loomisel algselt silmas?

 

5

Millise riigi president ja asepresident elasid 2004. aasta üldvalimiste eel üle atentaadikatse?

 

6

Teatud tüüpi aluse üks esimesi prototüüpe (aurujõul töötav ja mitte eriti edukas), esimene täiselektriline ja esimene tuumajõul töötav variant kandsid kõik sama nime kirjandusest tuntud sama tüüpi alusega. Mis on see ühine nimi?

 

7

Millises linnas asub Potala palee, mis paikneb Marpo Ri mäe tipus ning on ehitatud kuni 1400 aasta vanuste varasemate ehitiste varemetele?

 

8

Pabertaskurätikuid hakkas esimesena tootma Kimberly-Clark Corporation (“Kleenexi” kaubamärgi omanik) ning neid valmistati tsellvillast. Millistes kaitsevahendites hakati 20. sajandi alguses esimesena kasutama tsellvilla puuvilla asemel (mida oli hädasti vaja kirurgisidemeteks)?

 

9

Millise Euroopa riigi nimi nende omas keeles on Sakartvelo ?

 

10

Millise autofirma esimene iseseisvalt disainitud ja toodetud mudel oli 1974. aastal välja lastud Pony? Sama firma hilisemad mudelid on ka Stellar, Excel, Sonata ja Elantra.

 

11

Millise riigi kurikuulus salateenistus oli Savak, mis loodi 1957. aastal CIA toel ning saadeti laiali 1979?

 

12

Milline Hispaania konskistadoor ja maadeavastaja oli 1511. aastal esimese Lõuna-Ameerikasse rajatud stabiilse asunduse juht ning ka esimene eurooplane, kes nägi Vaikset ookeani (1513)?

 

13

Millise Kagu-Aasia saare suuruselt teine linn on Singaraja?

 

14

Kuidas nimetatakse traditsioonilisi lamedapõhjalisi Niiluse puust purjepaate, mille nimi tulenebki araabiakeelsest tähendusest sõnale “paat”?

 

15

1987. aastal üritas Türgi esimest korda, ent edutult, liituda Euroopa Ühendustega (tänane Euroopa Liit). Samal aastal lükati tagasi ka ühe Põhja-Aafrika riigi liitumistaotlus. Millise?

 

16

Kuigi tema tuntuimat lennukit rahastas ärimees ühest teisest linnast, ehitati see valmis San Diegos Ryan Aeronautical Corporationi poolt 10580 dollari eest. Millisest pioneerist, hüüdnimega “Üksildane kotkas”  (The Lone Eagle) on jutt ? 

 

17

Millisel kalendrikuul tähistavad nii Saksamaa, Hispaania, Austria, Nigeeria kui Türgi oma rahvuspühasid?

 

18

Millise draviidi keelterühma kuuluva keele nimetus kõlab foneetiliselt väga sarnaselt ühe Ameerika kontinendil asuva riigiga?

 

19

2004. aastal sai Läti uuest valitsusjuhist Indulis Emsisest esimene üht poliitilist liikumist esindav peaminister Euroopas. Millist?

 

20

Millise linna lennujaam kannab tuntud aviaatori (postilendude pioneeri) ja maailmakuulsa kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry nime? Mees oli sellest linnast pärit.

 

21

1846. aastal oli see kuulus rootslane esimene, kes hakkas tööstuslikult tootma Itaalia keemiku Ascanio Sobrero avastust.  1867. aastal patenteeris ta turvalisema viisi selle avastuse kasutamiseks ning teenis sellega hiiglavaranduse. Kes?

 

22

Maailma suurim iga-aastane infotehnoloogia- ja telekommunikatsioonimess toimub Hannoveris Saksamaal. Mis on selle nimi?

 

23

1856. aastal tuli ärimees Edward Clark välja plaaniga, mis lubas ka väiksema sissetulekuga inimestel soetada omale järelmaksuga see tänapäeval väga tuttav kodumasin. Peamiselt aitas see kodus töötavail inimestel suurendada tootlikkust ja teenida nii rohkem raha. Mis masinast on jutt?

 

24

Milline pealinn Ameerika maailmajaos väidab, et Christopher Kolumbuse maised jäänused on maetud sealsesse katedraali?

 

25

2003. aastal kuulutasid nii Samsung kui Sony, et hakkavad tootma DVD järeltulijat. Selle mahtuvus saab olema 25 GB, seega umbes kuus korda DVD omast suurem. Vahepeal moodustasid konsortsiumi veel Philips, Pioneer ja Mitsubishi. Mis on selle uue andmekandja nimi, mis on inspireeritud ühest tema omadusest?

 

26

Kes oli see markii, kes vastutas Lissaboni ülesehitamise eest pärast 1775. aasta hävitavat maavärinat?

 

27

Aprillis 1541 jõudis üks Hispaania sõdur Amasoonase vesikonda. Triivides allavoolu, sai temast esimene eurooplane, kes jõge uuris. Suudmeni jõudis ta augustis 1542. Tema jutud hõimudest, keda juhtisid Kreeka mütoloogiast tuntud amatsoonidele sarnased naised, viisidki ta mõttele nimetada jõgi Amasoonaseks. Mis oli mehe nimi?

 

28

Mis nime kandsid varaseimad aristokraatide nõukogud antiik-Ateenas, mille nimi tulenes Akropolisest loodes asuvast künkast?

 

29

See turistide ja merilõvide seas populaarne San Francisco linnaosa on täis poekesi ja muid atraktsioone. See paik on töötav kai, kus müüakse tuhandeid tonne kalu ja karpe. Lisaks on seal laudtee, mille ääres on turistimagnetid nagu  “Ripley usu või ära usu” muuseum, punane ja valge laevastik, vahakujude muuseum ja akvaarium. Mis on selle kandi nimi?

 

30

Seda Indiast pärinevat rahvust jagatakse teinekord kolme peamisse gruppi: (1) Kalderashid on kõige arvukam grupp. Nad on sepad, kes paiknevad Balkanil ja Kesk-Euroopas (2) Gitanod, (pr.k gitans), asuvad peamiselt Ibeeria poolsaarel, Põhja-Aafrikas ja Lõuna-Prantsusmaal, on tugevad kunstis ja meelelahutuses (3) Manushid (pr.k manouches, tuntud ka kui sintid) elavad peamiselt Elsassis ja teistes Prantsuse ning Saksa piirkondades. Nad on enamasti ringireisivad esinejad ja tsirkuseartistid.  See rahvus on levinud kõigile asustatud kontinentidele. Kellest on jutt?

 

 

Järgneva kümne küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt.

 

31

Kuningas Andrianampoinimerinat (1786-1810) loetakse teinekord selle riigi ühendajaks. See hoone pildil (mis põles maha 1993. aastal) riigi pealinnas kannab nime “… kuningate kindlus”.  Mis riik?

 

32

Kes on pildil?

 

33

Leonardo da Vinci suri 1519. aastal Cloux’s. Millise Loire’i-äärse Prantsuse linna eeslinn see on? Seal asub ka pildil nähtav kuningas Francois I suurejooneline suveloss?

 

34

Kes on pildil? Ta oli maadeavastaja, okeanograaf, kirjanik, luuletaja, kunstnik, sportlane, leiutaja, riigimees, Nobeli preemia laureaat ja Esimese maailmasõja järel oma humanitaartöö läbi tuhandete elude päästja.

 

35

1869 suurenes Kanada Dominooni pindala tunduvalt pärast ühe piirkonna (pildil tumedalt) soetamist. Mis on selle ajaloolise piirkonna nimi, mis oli kunagi Hudson Bay Company valdus?

 

36

See hoone asub linnas, mida loetakse Burgundia veinipealinnaks. Selles linnas (rahvaarv 22000) kogunes 1227. aastal esimene Burgundia parlament, kuid sealtmaalt on regiooni tähtsaima linna rolli võtnud üle Dijon. Mis linn?

 

37

Milline muinastsivilisatsioon valmistas need hiigelpead?

 

38

Mis nime kannab see seade?

 

39

Mis linna vaadet näete?

 

40

Mis riigi lippu näete? Värvid: must kolmnurk, valge täht, kollane V-kujuline lõige ja punane põhitaust.

 

 


31

32

33

 

 

 

 

 

 

34

35

36

 

 37

 

38

39

 

 

40

 

 

 

 

 

Meelelahutus                                                                                                                       

1

Milline on ühine perekonnanimi Dilberti koomiksi autoril, romaani “Pöidlaküüdi reisijuht Galaktikas” autoril ning kahel USA presidendil?

2

Milline Islandi popansambel loodi 8. juunil 1986 ehk samal päeval kui bändi laulja, proua Gundmundsdottir sünnitas poja?

3

Millisel tuntud laulul põhineb Elvis Presley hitt "It's now or never"?

4

Millise tuntud Euroopa kirjaniku näidenditel tuginevad filmilavastaja Akira Kurosawa eepilised samuraifilmid ”Ämblikuvõrguloss” ja “Ran”?

5

Millise USA kirjaniku raamatul põhineb populaarne TV-sari “Seks ja linn”?

6

Milline bengali filmilavastaja, kirjanik ja illustraator (sünd 2. mail 1921Kalkuttas; suri 23. aprillil 1992 samuti Kalkuttas) viis India kino tunnustuseni maailmas oma filmiga “Pather Panchal” (1955; “Teekonnalaul”) ja selle kahe järjega, mida kokku tuntakse Apu triloogia nime all?

7

Milline näitleja mängib Billi osa filmis “Kill Bill”, Frankensteini kultusklassikus ”Death Race 2000”, on aga kõige rohkem tuntud mööda maad käiva ja inimesi aitava Rohutirtsu (Grasshopperi) rollis (eesnimega!)?

8

Milline Thomas Manni romaan jutustab loo teraviljaäris tegutsevast kaupmeheperekonnast selle tõusust kuni lagunemiseni Saksamaa Teise Vabariigi esimestel aastatel?

9

Mis nime kandis Nõukogude Liidus salaja kirjutatud ja levitatud kirjandus, mis oli eriti levinud ajal Stalini surmast kuni 1970. aastate alguseni? Nimi tuleneb venekeelsetest sõnadest “ise” ja “välja andma”.

10

Milline kirjanik (1867-1936) saavutas rahvusvahelise tuntuse 1921. aastal ilmunud näidendiga “Kuus tegelast autorit otsimas”? 1934. aastal sai ta Nobeli kirjanduspreemia ning teda loetakse kahe maailmasõja vahelise perioodi tähtsaimaks Itaalia näitekirjanikuks.

11

See 2001. aastal välja tulnud film hoiab enda käes kõigi aegade Jaapani kino kassarekordit (üle 234 mln dollari). Kangelanna Chihiro otsib selles filmis oma vanemaid, kes on muudetud sigadeks. Mis on filmi nimi?

12

Verdi kirjutas oma “Othello” 1887. aastal ning seda peetakse üheks kõigi aegade parimaks traagiliseks ooperiks. Kuid üks tema kaasmaalane on kirjutanud samuti ooperi nimega “Othello”, mis esietendus Napolis 1816. aastal. Kes (eluaastad 1792-1868)?

13

Millisest muusikalist on pärit järgnevad tegelased: Ralph Hapschatt, Betty Munroe, Eddie, Magenta, Columbia ja dr. Everett Scott?

14

20. sajandi bluusi üks silmapaistvamaid kujusid sündis 1942. aastal nime all Henry St. Clair Fredericks. Ta on hinnatud eri stiilide segamise poolest, tuntumate albumite seas on  Giant Step (1969), Senor Blues (1997, Grammy auhind) ja muusika filmile “Sounder” (1975).  Tema lavanimi kattub tuntud vaatamisväärsusega Aasias. Kes?

15

Millise kirjanduskangelanna keskmiste nimede seas on ka Viktuaalia Rullkardiina Piparmünta?

16

Johann Strauss noorema viimane ja üks tuntumaid operette polnud tegelikult tema enda kätetöö. Kuna Strauss ise oli liiga vana, võttis Adolf Müller mitmed ta varasemad kuulsad meloodiad ja pani need Victor Leoni ja Leo Steini libreto järgi kokku operetiks. Mis operett sündis nii?

17

Ettore Schmitz oli Itaalia psühholoogilise romaani pioneer. Tema teoste seas on “Üks elu”, “Raugalikkus” ja “Zeno südametunnistus”. Ta valis oma pseudonüümi näitamaks, et ta isa oli Saksa ja ema Itaalia päritolu. Mis oli see pseudonüüm (mõlemad nimed!)?

18

Millise tegelase mõrva ümber keerleb kultusliku teleseriaali “Twin Peaks” algus (eesnimega!)?

19

Ta on saanud üle 300 kuld-, plaatina- ja teemantplaadi ning müünud üle maailma rohkem kui 200 miljonit plaati. Tema paljude albumite seas on ka Quincy Jonesi produtsendikäe all tehtud talle ebatüüpiline jazz-klassikute salvestus (1962). Esineb ta tänaseni ning eriti on tuntud lauluga “Ateena valge roos”. Kes?

20

Milline 1991. aasta film (lavastaja Agnieska Holland) tugineb Solomon Pereli autobiograafiale tema kogemustest Teise maailmasõja ajal Saksa juudina, kes liitub nii hitlerjuugendi kui Punaarmeega?

21

Oma varases karjääris tantsis ta Pariisis ja Bordeaux’s, tuuritas mööda USAd koos isa Jeaniga, esines ja lõi koreograafiat Madridis, kus õppis Hispaania tantsu. 1847 läks Sankt Peterburgi Keiserliku Teatri tantsijaks, lavastades oma esimesed tööd seal 1855. aastal. 1862, pärast balleti “Vaarao tütar” edu, määrati teatri peaballettmeistriks. Errumineku ajaks 1903. aastal oli ta loonud üle 50 täispika balleti. Kes?

22

Milline Nobeli kirjanduspreemia laureaat on esindanud oma riiki konsulina Birmas (Myanmar), Tseilonil (Sri Lanka), Indoneesias, Argentinas, Hispaanias, Prantsusmaal ja Mehhikos?

23

Talle on pühendatud Truman Capote kuulus 1959 krimiromaan “Külmavereliselt”, sest ta aitas meest uurimistööl raamatu jaoks. Lapsena veetis Capote palju suvesid sugulase juures, kelle naaber oli küsitav naine. Kui naine kirjutas oma ainsa romaani, tugines ta tegelaskuju Charles Barker Harrise, lühendatult “Dilli” loomisel noorele Capotele. Kes on see Pulitzeri preemia võitnud naiskirjanik, kes sündis Monroeville’is Alabama osariigis 1926. aastal?

24

Nimetage läbi aegade üks edukamaid R&B ansambleid, mis moodustati Philadelphias Nathan Morrise ja Marc Nelsoni poolt 1988. aastal! 1992 veetis nende ballaad “End of the Road” 13 nädalat USA edetabelite tipus, lüües Elvisele kuulunud rekordi. Veel hitte: “I’ll make love to you” ja “One sweet day” (Mariah Carey’ga).

25

Millise ühise nime all tuntakse César Cui’d, Mili Balakirevit, Aleksander Borodini, Nikolai Rimski-Korsakovi ja Modest Mussorgskit?

26

1980. aastatel moodustas ta “Elektric Bandi”, luues seal paljukiidetud akustilise klaveri ja elektroonika sulami, mis on ta plaatidele toonud mitu Grammy auhinda. Tema hilisemad kammer- ja orkestriteosed peegeldavad mõjutusi klassikalistelt heliloojatelt nagu Mozart (keda imiteerib klaverikontserdis), Milhaud, Fauré, Skrjabin ja Bartók. Kes on see 1941. aastal sündinud USA jazz-pianist?

27

2002. aastal kogus maailmas tunnustust üks Brasiilia film, mille lavastaja oli Fernando Meirelles. See on lugu uimastitest ja gangsteritest, otsekui “Goodfellasi” ja “Trainspottingu” kombinatsioon. Kõik näitlejad värvati Rio slummidest. Filmi nimi?

28

Muusikal ja film “Viiuldaja katusel” räägivad loo piimamees Tevjest Anatevka külakesest. Käsikiri tugineb juudi kirjaniku Sholem Yakov Rabinowitzi juttudel. Millise pseudonüümi all on mees rohkem tuntud (eesnimega!)?

29

1938. aastal tootis ta 33 333-realise järje “Odüsseiale”, kuid on rohkem tuntud romaanidega “Kristuse viimane kiusatus” (1955) ja “Kreeklane Zorbas” (1946). Kes?

30

1996. aasta film “Hiilgus” (Shine) räägib pianist David Helfgottist. Filmis saab ta koolikontserdil esinedes närvivapustuse. Millise helilooja kolmandat klaverikontserti ta sel ajal esitab?

31

Millises Moliere’i komöödias üritab nimitegelane, ebameeldiv silmakirjateener, purustada oma peremehe Orgoni kodust õnne?

32

Millist legendaarset raadio DJd mäletatakse eelkõike “Moondog's Rock 'n' Roll Party show” järgi, mis oli eetris Clevelandis ja hiljem New Yorgis 1950. aastate alguses?

33

Milline Sergei Eisensteini film käsitleb 1242. aastal Peipsi järvel teutooni rüütlid alistanud Novgorodi vürsti elu?

 

Järgmise seitsme küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt

34

Pan-Aafrika muusikaauhinnad asutati 1994. aastal (teleülekanne Sun Cityst rohkem kui  70 riiki alatest a-st 2002). Nime sai auhind sellelt Lääne-Aafrika malinkade 21-keelelise pikakaelalise harf-lautolt, mida traditsiooniliselt seostatakse kuningasooga. Mis on auhinna nimi?

35

Kes mängib Aragorni, Arathorni poja osa “Sõrmuste isanda” filmitriloogias?

36

Enne oma karjääri alustamist 1988. aastal esines see endine LA Lakersi ergutajatüdruk Duran Durani, Janet Jacksoni ja ZZ Topi videodes.  Tema debüütplaat”'Forever your girl” koos hittsingliga “Straight Up” müüsid ainuüksi USA üle 7 miljoni koopia. Kes?

37

Aprillis 2004 ütles ta ühes harvas intervjuus Rootsi TVle: "Ma ei vaata oma filme väga tihti. Ma muutun närviliseks ja virilaks… ja õnnetuks. Ma arvan, et see on jube.” Kes on see maailma üks mõjukamaid filmilavastajaid, kel vanust tänaseks 85 aastat?

38

Kes on see viiuldaja?

39

Millise nime all tunneme kõige paremini pildil olevat poeeti, kirjanikku ja laulukirjutajat, kelle laule hindab kogu muusikatööstuse eliit? 2003. aastal sai ta teenete eest popkultuuri vallas Kanada kõrgeima tsiviilautasu. 1990. aastatel veetis ta pea viis aastat mediteerides Californias asuvas zen-pühamus, ordineeriti mungaks ja sai Dharma nimeks Jikan (Vaikija).

40

See ansambel vastutab Metallicaga samaväärselt speed ja trash metali tekke eest. Koosseisu kuuluvad kitarristid Scott Ian ja Dan Spitz, laulja Joey Belladonna (keda asendas 1992. aastal John Bush) ja bassimängija Frank Bello. Laulude seas on: “Bring the noise”, “Be all, end all” ja “Belly of the Beast”; albumeid: “Attack of the Killer A's”, “State of Euphoria” ja  “Spreading the disease”. Mis ansambel?

 

 

 

34

35

36

 

 

37

38

 

 

39

40

 

 

Elustiil                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

1

See iidne Hiina tarkus, mis tõlkes tähendab “tuul ja vesi”, tegeles linnade ja ehitiste asetuse küsimustega. New Age liikumises kasutatakse seda selgitamaks, kuidas peavad asjad kodus paiknema, et tagada vaimse energia optimaalne voolamine. Mis on selle nimi?

2

Milline keskajal alguse saanud vennaskond viitab Jumalale kui “Universumi Suurele Arhitektile”?

3

Mis on selle kreemja Kreeka hõrgutise nimi, mida valmistatakse karpkala marjast, sidrunimahlast, piimas leotatud leivapurust, oliiviõlist ja vürtsidest ning serveeritakse eelroana leiva või kreekeritega? Seda võib pakkuda ka dipiks juurviljadele.

4

Kui te kannatate kaariese käes, mis on tavalise külmetuse järel levinuim inimhaigus, millise arsti poole pöördute?

5

See kuivanud lehtedest tehtud rohekaspruun pulber muutub pärast veega segamist pastaks, millega Põhja-Aafrikas ja Indias traditsiooniliselt juukseid ning nahka värviti. See annab juustele sügavpunase värvitooni ning jätab nahale umbes nädala püsiva tumepruuni jälje. Sellega kätele ja jalgadele ilustusi maaliva kunsti nimi on Mehndi.  Kuidas nimetatakse seda ainet?

6

Millise tuntud firma asutas rootslane Ingvar Kamprad?

7

See Põhja-Ameerika juhtiv maiustuste- ja šokolaaditootja sai nime oma asutaja järgi, kes alustas äri 1886. aastal Lancaster Caramel Companyga. Toodete seas on ka Kit Kati vahvlišokolaad ja Whoppersi linnastega piimakuulikesed. Mis firma?

8

 

Nimetus džiinsid (“Blue Jeans”) on tuletatud ühe Euroopa linna nimest. Millise?

9

See Kreeka filosoof, matemaatik ja vennaskonna rajaja oli üks esimesi taimetoitluse propageerijaid. Ta õpetas, et hinged taassünnivad erinevates olendites ning loomade tapmine häirib hingede teed kõrgemate tasemeteni. Ta uskus, et kõik hinged alustavad oma eksistentsi ubades, seega oli ka nende söömine keelatud. Kes?

10

Millise meele tugev kahjustus või täielik kaotus kannab meditsiinikeeles nime ageusia?

11

Selle vitamiini puudus põhjustab kurnatust, hammaste lagunemist, lühinägelikkust ja rahhiiti. See aitab samuti hoida normaalset südamerütmi ja vererõhku ning säilitada stabiilset närvisüsteemi. Seda annab meile päikesepaiste ning USAs ja Kanadas lisatakse seda piimale. Mis on see vitamiin, mis on vajalik veel kaltsiumi imendumisel vereringesse ning luude moodustamisel?

12

Euroopa Liit on tunnustanud seda peamiselt Lesbose saarel toodetavad jooki, kui produkti, millele Kreekal on ainuõigus. Mis on selle värvitu aniisi-maitselise aperitiivina joodava märjukese nimi?

13

Millise terminiga tähistatakse rituaalset Jaapani teetseremooniat, mille juured ulatuvad tagasi 13. sajandisse?

14

Guinnessi rekordite raamatu kohaselt asub maailma kõige tihedama liiklusega lennujaam Atlantas Georgia osariigis. Mis on selle nimi?

15

See oli Voltaire’i, Peeter Suure, Katariina Suure, Preisi kuninga Friedrich II, Schuberti ja Goethe lemmikjook. Louis XIV kutsus seda “kuningate veiniks, veinide kuningaks”. Seda tiitlit ei pälvinud siiski prantsuse vein, vaid Ida-Ungaris Tisza ja Bodrogi jõgede ühinemiskohas asuva linna toodang. Nimeta linn või vein!

16

Mida on polüandrilisel naisel rohkem kui üks?

17

Francisco Rabaneda y Cuervo nime all 1934. aastal sündinud baski päritolu moelooja elas perega üle Guernica pommitamise, mille järel põgeneti Prantsusmaale. Enne moekarjääri õppis arhitektuuri. Kõmuline oli juba ta esimese kollektsiooni esitlus 1964. aastal, kus kasutas mustanahalisi modelle, metallkleite ja moodsat muusikat. Kes?

18

Mis nime kannavad islami pärimuslikud seadused, Allahi käsud moslemikogukonnale, mis tõlkes tähendavad “veteni viiv tee”?

19

Nende nimi tuleneb roomlaste poolt antud nimest gallide sandaalidele, mida seoti paeladega tihedalt kuni poole sääremarjani. Millised jalanõud kannavad tänapäeval seda nime?

20

Need inimkeha osad, millest kumbki kaalub umbes 4,5 grammi, toodavad hormoone epinefriin (adrenaliin), kortisool, aldosteroon ning mõningaid meessuguhormoone. Nende organite suurenemine põhjustab tüdrukutel maskuliniseerumist koos pseudohermafrodismiga, ning meestel virilismi või sugulist varaküpsust. Mis organid?

21

Miline Versailles’ lähedane linn on tuntud oma portselanitööstusega, mis sai tuule tiibadesse tänu madame de Pompadouri ja kuningas Louis XV soosingule?

22

Millist veripunast puuviljalikööri või -siirupit valmistatakse granaatõunast ning kasutatakse tema punase värvi pärast paljudes kokteilides?

23

Selle usundi juured on 1844. aastas, kui Mizra Ali Muhammad, tuntud ka kui Bab (“värav”) kuulutas, et tema on suurim Jumala ilming. Teatades, et on Muhamedi otsene järeltulija, ütles ta ka, et on kõigi maailma pühakirjade täideminek. Oma lühikese kuue-aastase teenimise jooksul kuulutas ta teise ilmutuse järgimist (nagu Ristija Johanneski). See hilisem tulija oleks suurem kui tema ning 1863. aastal kuulutaski Mirza Husain Ali, et tema on see suur prohvet, kellest Bab kõneles. Mis usund?

24

1947. aasta Nobeli rahupreemia said kaks organisatsiooni: Friends Service Council ja American Friends Service Committee. Millist usuorganisatsiooni need esindasid?

25

Seda Rootsi rahandustegelast kutsuti “Tuletikukuningaks”, sest ehitas 20. sajandi alguses üles suure tuletikuimpeeriumi. Suur Depressioon mõjus ta ärile aga halvasti ning ta hakkas aktsionäride petmiseks kasutama kõiksugu nippe. Näiteks laenas salaja kõrge intressiga raha, et maksta dividende. Kui impeerium oli langemas, sooritas ta 1930. aastal enesetapu. Kes?

26

Milline 1929. aastal asutatud organisatsioon, peakorteriga Moskvas Metropoli hotellis, teenindas NSVLi külastavaid turiste ning väljamaale sõita soovivad omi kodanikke?

27

Roomlased hindasid seda taime tema lõhnaomaduste pärast ja kasutasid seda pidevalt hingeõhu värskendajana ja purjujäämise viivitajana. Nad uskusid ka, et taimel on tugev mürgivastane toime ja tekkis komme kanda õhtusöökidel väikest lehepärga ümber randme. Mis taimest on jutt?

28

Milline valge vein kannab sama nime ühe Albert Camus’ romaani peategelasega?

29

Milline Calvin Kleini parfüüm kannab sama nime 1976. aastal linastunud Brian de Palma thrilleriga, osades Cliff Robertson, Geneviève Bujold ja John Lithgow?

30

See Dominicas sündinud USA moelooja töötas enne oma firma loomist 1965. a. New Yorgis Elizabeth Ardeni heaks. Tuntuim on ta ehk oma õhtukleitidega ning ta nimi hakkas kiiresti sümboliseerima seltskonnadaamidele loodud luksuslikku tavarõivastust (casual luxury). Klientideks olid Jackie Kennedy, Nancy Reagan ja Hillary Clinton. Kes?

31

Millise 1879. aastal loodud tubakafirma (kelle võttis 1980. aastal üle Gallahers) nimi tähendab bulgaaria keeles “parlamenti”? Asutamisest saadik on nad tootnud “Balkani”-nimelisi sigarette ja tubakat.

32

Millise köögiviljaga on maitsestatud “à la Bourguignonne” tehtud roog?

33

Kuidas nimetavad venelased oma traditsioonilist sauna, mis ühendab kuumust, auru ja füüsilist piina ning peab keha puhastama? Selles on saun, leiliruum (parilka) ja inimesed vihtlevad kaseokstega.

34

Ladinakeelset fraasi “Ab ovo usque ad mala” kasutatakse tähenduses “algusest lõpuni”. Pärineb see aga tüüpilise Rooma eine kirjeldusest. Kui tõlkida fraasi, siis millega eine algas ja millega lõppes (2 elementi!)?

 

Järgmise kuue küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt!

35

Milline Volkswageni tuulenimega mudel (pildil) on siiani oma klassi üks hinnatumaid? Alustati selle tootmist juba 1974.

36

Iiri päritolu Mary Mallonit hoiti New Yorgi Riverside’i haiglas 31 aastat (kuni ta surmani 1938) asja pärast, mis hiilivalt peitus ta sapipõies. Mis see oli?

37

Millise õllefirma logo näete (nimi on kinni kaetud)?

38

Märtsis 2004 mõisteti see elustiiliguru ja oma firma Omnimedia tegevjuht pettuse ja õigusemõistmise takistamise eest süüdi. Kes?

39

Milline rahvusvaheliselt tuntud sigaretimark võttis oma nime prantsuskeelsest sõnast, mis tähendab “Hispaania mustlast” (või lihtsalt mustlaskeelt)?

40

Kes on sellel 1967. aasta Time’i ajakirja esikaanel?

 

 

 

 

35

36

 

 

37

38

 

 

39

40

 

 


 

 

Geograafia, loodus, teadus

1

Amblüoopia üks vorm areneb 2-3 % elanikkonnast juba enne viiendat eluaastat. Mis on selle sündroomi levinum nimi?

2

Milline on meile Maa peal kõige eredamini paistev planeet?

3

Kuidas nimetatakse väga tugevat ja külma kirdetuult, mis puhub Itaalias ja Horvaatias? Kui see nimi kirjutada kaks korda, satume aga hoopis Prantsuse Polüneesiasse.

4

Kes oli see Saksa insener, kes ehitas 1876. aastal valmis esimese neljakäigulise sisepõlemismootori? Mootori neljakäiguline ringprotsess on nimetatud tema järgi.

5

Kaliformia sagedasi maavärinaid põhjustab Vaikse ookeani ja Põhja-Ameerika laama vahele jääv piir. Maakoore murrang on üle 1300 km pikk ja ulatub vähemalt 15 km maapinnast sügavamale. Täpsemalt on see lõhe purustatud kive täis tsoon, mille laius võib ulatuda 1,5 km-ni. Mis nime see murrang kannab?

6

Milline on Aafrika mandriosa läänepoolseim pealinn?

7

Selle riigi kõrgeim punkt on Mt. Catherine (2629 m), pindala 1 002 000 km2, haritavat maad on 2%, suurim järv on 1970. aastail ehitatud tammi tagajärjel tekkinud tehisjärv, mis sai nime riigi endise presidendi järgi. Mis riik?

8

Planeet Pluuto kaaslase avastas USA Mereväeobservatooriumi teadlane James W. Christy 1978. aastal. Mis on kaaslase nimi?

9

Milline suur jõgi saab alguse Sierra Parima läänepoolsetelt nõlvadelt Venetsueela ja Brasiilia piiril ning voolab hiiglasliku kaarena läbi Venetsueela 2740 km pikkuselt, suubudes Atlandi ookeani Trinidadi saare lähedal?

10

Millise leelismetalli nitraat on püssirohu ja väetiste koostisse kuuluv salpeeter?

11

Millise ookeani läänepiiriks loetakse üldiselt Agulhase neeme Antarktikaga ühendavat 4020 km pikkust joont?

12

Need kobrade perekonda kuuluvad ja troopilises ning Lõuna-Aafrikas elutsevad maod on omasuguste seas ühed vilkaimad. Mürk on inimesele surmav, kui kiiresti seerumit ei saa. Kuigi peamiselt puuelanikud, kütib kuni 4,3 m pikkuseks kasvav must … ka maa peal. Mis on perekonda kuuluva nelja liigi ühine nimi?

13

1830. aastatel avastas Robert Bunsen, et raudoksiidhüdroksiid toimib vastumürgina ühele mürgisele elemendile. Millisele?

14

Mis on DNA ahelas adeniini paariliseks?

15

Elbe lisajõgi, mis ühineb Berliinis Spreega ja üks 20. sajandi tuntud Ida-Euroopa riigimees kannavad ühesugust nime. Millist?

16

Ümardades gravitatsiooniks 10 m sekundi ruudu kohta, kui palju (meetrites) langeb objekt 3 sekundi jooksul pärast selle kukutamist lennukist (arvestamata õhutakistust)?

17

Kuidas nimetatakse monokliinses süngoonias kivimeid moodustavate mineraalide rühma, mille tuntuimad erimid on muskoviit, flogopiit, lepidoliit ja biotiit?  Neid alumosilikaatide hulka kuuluvaid mineraale iseloomustab ülitäiuslik lõhenevus, mis tähendab, et nad lagunevad teinekord väga peeneteks, isegi elastseteks lehekesteks. Kõvadus kõigub neil 2 ja 4 vahel ning tihedus on tavaliselt 2,7-3,2 Mg/m3.

18

Kelle nime kandev seadus ütleb, et U = I x R, kus U tähistab pinget, I voolutugevust ja R takistust?

19

Seda järve toidavad Selenga, Barguzini ja Ülem-Angara jõed ning üle 300 oja, kuid välja voolab ainult (Alam-)Angara, mis suubub Jenisseisse. Seda ümbritsevad samanimelised mäed ja Barguzini mäestik, vaid kagukaldal, kus on Selenga delta, ei kõrgu mäed. Järves on mitmeid saari, suurim neist Olhon. Mis veekogu?

20

Suhkrud ja tärklised koosnevad kolmest keemilisest elemendist. Kaks neist on süsinik ja vesinik. Mis on kolmas?

21

Väliselt meenutavad need imetajad suuri jäneseid, kuid anatoomia poolest (eriti hambumuses) on suguluses pigem hobuste ja elevantidega. Elutseb Aafrikas ja Lähis-Idas, eri liigid tegutsevad nii puu otsas kui maal. Mis loomad?

22

Milline oli esimene alistatud üle 8000-meetrine mägi (1950 Maurice Hertzogi juhitud Prantsuse ekspeditsiooni poolt)? Kuigi kõrgust 8019 meetrit, loetakse seda Himaalaja tippu üheks maailma kõige raskemaks ja ohtlikumaks mäeks.

23

Millist suurt Euroopa jõge tundsid tatarlased nime all Etil, Itil või Atel; soome-ugri hõimud nimega Rau ja antiikrahvad nimedega Rha ja Oarus?

24

Neli suurimat Baleaaride saart on Mallorca, Ibiza, Menorca ja Formentera. Suuruselt viies asub Mallorcast veidi lõunas ning on sama nimega nagu üks endine olümpiavõitja maratonis. Mis nime?

25

Kelle nime kandev konstant võrdub 1,380658 x 10-23 J/K?

26

Selle Vene vabariigi lääneosa kuulus Soomele kuni Talvesõjani 1939-40. 1947. aasta leping kinnistas Vene anneksiooni ja viis kogu soomlastest elanikkonna ümberasustamiseni. Milline hõredalt asustatud vabariik?

27

2002. asutati uus rahvusvaheline matemaatikaauhind. Seda antakse välja igal aastal Oslos ning loetakse võrdväärseks Nobeli preemiaga. Kelle nime kannab auhind?

28

Millise Perseuse tähtkujus asuva ereda tähe nimi ühtib ühe programmeerimiskeelega?

29

See Apalatšide ja Kaljumäestiku vahel asuv mägiplatoo on pindalaga 130 000 km2 ja ulatub 650 meetri kõrguseni. Asub Missouri ja Arkansase jõgede vahel, Missouri osariigi lõunaosas ja Arkansase osariigi põhjaosas. Mis on platoo nimi?

30

Suurimad känguruliigid kuuluvad päriskängurulaste (Macropus) perekonda. Need on hiidkänguru ja punakänguru ning ka kolmas liik, mida teinekord kutsutakse Euroks. Mis on selle liigi (Macropus Robustus) levinum nimi?

 

Järgmise kümne küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt!

31

Teinekord kutsutakse teda hääle pärast “haukuvaks hirveks”, turjakõrgus on neil Aasia hirvlastel ainult 40-65 cm. Mis on nende nimi?

32

Mis on selle puuvilja nimi?

33

See kuni 70 cm pikk primaat on Madagaskari leemurite seas suurim. Mis on selle väljasuremisohus loomakese nimi?

34

Millise riigi piirjoont näete?

35

Sellele väga äratuntavale taimele andis ladinakeelse nime Dionaea muscipula John Ellis aastal 1769. Mis on taime eestikeelne nimi?

36

Neil on soomusteta muskliline keha, mis võib kasvada kuni kolme meetri pikkuseks. Levinud on soojades troopilistes vetes, kus elutsevad rahudes või kaljukoobastes. Nende suu on täidetud pikkade teravate hammastega. Mis nime all tunneme neid angerjalisi, keda on umbes 110 eri liiki?

37

Kui väikesed saared pildil on Kuriilid, mis on suure saare nimi?

38

Mis lind?

39

Keda on kujutatud margil?

40

Regulus, tähendusega “vürst” või "lõvisüda" on heleduselt 25. täht meie taevas. Regulus regulus on aga Euroopa väikseim lind, kelle laulu me tihti ei kuule selle ülikõrgete nootide pärast. Mis lind?

 


 


31

32

33

 

 

 

34

35

36

 

37

38

39

40

 

 


Sport ja vaba aeg

1

Mis ainet visatakse enne ringi sumovõistluse algust, et ajada sealt välja halbu vaime?

2

Mis rahvusest (sünni järgi) on snuukrimängija Tony Drago?

3

1956. aasta olümpiamängud toimusid kahes linnas. Kõik alad peale ühe olid Melbourne’is, see üks ala aga hoopis Stockholmis. Mis ala?

4

Mida tähendab (lahti kirjutatult) arvutimänge nagu “Half-Life” ja “Doom” iseloomustav lühend F.P.S.?

5

Kes võitis 1982. aastal vormel-1 meistritiitli, võites vaid ühe 15st kavas olnud etapist?

6

Milline härjavõitluses keebiga sooritatav tegevus sai oma nime sündmusei järgi, mis leidis aset Jeesuse teel Kolgatale ristilöömisele?

7

Milline ragbimeeskond võitis 1995. aastal esimese European Rugby Cupi, alistades  Cardiffi?

8

Mis riik võitis esmakordselt tennise Davis Cupi 2002.a., alistades võõrsil Prantsusmaa?

9

Millist 1 ja 20 vahele jäävat täisarvulist tulemust on kaardimängus nimega kribidž (cribbage) võimatu saada, mistõttu see number on mängus nulli sünonüüm?

10

See poksija võitis raskekaalus kolm olümpiakulda (1972-80) ning sai 1972. aastal Val Barkeri karika, ent ei hakanud kunagi profipoksijaks. 1976. aastal pakkusid USA promootorid talle 5 miljonit dollarit, et ta oleks nõus vastu astuma raskekaalu maailmameister Muhammad Alile, kuid ta keeldus, öeldes: “Mis on väärt viis miljonit dollarit, kui sul on viie miljoni kuubalase armastus?” Kes?

11

Kes on praeguse seisuga (2003) viimane nimekirjas, mida alustavad Bjørn Waldegård (1979) ja Walter Röhrl (1980)?

12

Millise Euroopa tippklubi eest mängivad jalgpalli Vitor Baia, Carlos Alberto ja Jorge Costa?

13

Ta on 13 olümpia- ja MMi-medaliga läbi aegade üks edukamaid raskekaalu vabamaadlejaid. Atlanta olümpial valiti ta avatseremoonial kandma USA lippu. Kes on see kahekordne olümpiavõitja?

14

1998. aastal tuli Prantsusmaa maailmameistriks jalgpallis. Koondises polnud aga ühtegi mängijat klubist, mis tuli sama aastal riigi meistriks. Mis klubi?

15

Alates 1990. aastast on velotuur Giro d’Italia lõppenud alati ühes ja samas linnas. Millises?

16

Märtsis 2004 sai 14-aastasest Ghana päritolu poisikesest läbi aegade noorim profijalgpallur. Kes on see USA meeskonna DC United eest vutti taguv imelaps?

17

Kehtiv maailmarekord meeste odaviskes on 98.48, püstitajaks Jan Zelezny. Ajalugu on näinud aga pikemaidki heiteid. 1966 saatis hispaanlane Felix Erausquin oda rohkem kui 100 meetri kaugusele, kasutades keerutamistehnikat, mille IAAF keelas, kui liiga ohtliku. 1984. aastal alistati 100 meetri piir uuesti, seekord idasakslase poolt, kes viskas 104.80. IAAF muutis seepeale oda raskuskeset. Kes oli see idasakslane?

18

Milline endine poksi poolraskekaalu maailmameister ja olümpia hõbemedalist kaotas oma WBC tiitli tänavu mais Antonio Tarverile? Oma ainsa varasema kaotuse sai ta Montell Griffinilt märtsis 1997, kui diskvalifitseeriti maaslamaja löömise pärast.

19

Veepallimatš koosneb neljast perioodist, mille vahel on kaheminutilised pausid. Kui kaua (minutites) kestab üks periood veepallis?

20

Pole just palju spordialasid, kus võid tulla maailmameistriks postuumselt. Vormel ühes juhtus selline asi aastal 1970. Kes oli see õnnetu piloot?

21

Millise kergejõustikuala kolm parimat naist on hetkel Jelena Isinbajeva, Svetlana Feofanova ja Stacy Dragila?

22

Kui vastane käib males esimeseks käiguks ettur e4 ja teie soovite kasutada Prantsuse kaitset, millist etturit peate liigutama (täht või malend, mille ees asub)?

23

Milline quarterback, kes osales filmis “Kõiges on süüdi Mary”, viis Green Bay Packersi 1997. aastal Superbowli võiduni, kuid ei suutnud saavutust järgmisel aastal korrata?

24

Hiljuti tegi see 47-aastane austraallanna comebacki, jäädes Austraalia meistrivõistlustel 50-meetri liblikujumises viimaseks. Kes on see daam, kes loobus tippspordist enam kui 30 aasta eest?

25

Milline Microsoft X-Boxi jaoks loodud arvutimäng, alapealkirjaga “Võitlus areneb”  (Combat Evolved) toimub müstilises tulnukate kettamaailmas ning inimsoo surmavaenlaseks on seal tulnukate vennaskond nimega Leping (The Covenant)?

26

Rahvusvaheline Olümpiakomitee asutati 1894. aastal ning parun Pierre de Coubertin oli selle president 1896-1925. Esimesed kaks aastat juhtis ROKi üks Kreeka kirjanik, kelle ettepanekul korraldati esimesed kaasaegsed olümpiamängud Ateenas. Kes?

27

Millise vasakukäelise golfimängija esimene suurvõit tuli 2004. aastal US Mastersil?

28

1956. aastal mängis ta Taani eest esimesel laual Moskvas toimunud maleolümpial. Mängis nii hästi, et FIDE andis talle suurmeistri tiitli, ilma et mees oleks vahepeal olnud rahvusvaheline meister. Kui ta 1966. aastal võitis Gellerit, oli see esimene kord, kui nõukogude suurmeister kaotas välismaalasele. Samuti oli ta esimene suurmeister, kes kaotas turniiril arvutile (1988). Kes on see praegu Buenos Aireses elav Taani suurmeister?

29

Millise lühendiga on tuntud Põhja- ja Kesk-Ameerika ning Kariibe mere saarte rahvuslike jalgpalliliitude katusorganisatsioon?

30

NBAs on alates uuest hooajast senise nelja divisjoni asemel kuus. Seda seetõttu, et liitub üks uus meeskond, viies tiimide koguarvu 30ni. Mis on selle meeskonna nimi, kes hakkab mängima linnas, mis kunagi oli Hornetsite koduks (ei piisa linna nimest)?

31

2004. aasta juunis põrmustas see tennisist Londoni Queen's Clubis enda nimele kuulunud maailmarekordi servi kiiruses (245 km/h). Kes?

32

Milline 11 arvutimängust koosnev väga populaarne seeria kujunes 2001. aastal ka filmiks, alapealkirjaga “Nähtamatud vaimud”? Film oli 100% arvutianimatsioon, ühegi filmitud tegelase või maastikuta.

 

Järgmise kaheksa küsimuse pilte vaata järgmiselt lehelt!

33

Kes on pildil?

34

Millise maineka võistluse on see mees just võitnud?

35

Millise kuulsa mootorispordimänge tootva firma algusaegade reklaamplakatit näete?

36

Kes on see nigeerlanna, olümpiakuld kaugushüppes 1996?

37

Tenniselegend. Kes?

38

Näete Jaapani versiooni malest, mida mängitakse laual suurusega 9 x 9. Nuppude seas on kuldne ja hõbedane kindral, draakonihobu ja draakonikuningas. Maha löödud nupud ei ole surnud, vaid vahetavad poolt. Mis on mängu nimi?

39

Kes on see sportlane, võitmas 1992. aastal oma esimest olümpiakulda?

40

Millise üldnime all tunneme neid küberloomakesi, mis loodi Jaapanis 1996. aastal ning seejärel vallandasid üleilmse ostuhüsteeria?

 

 

 

 

33

34

35

 

36

 

 

37

38

 

 

39

40

 

 

 

Vastused:

 

Kunst, ajalugu:

1. 20. sajandil

23

2. Esperanto

10

3. Firenze

42

4. Kaananimaa

17

5. 13. sajandil (1212)

22

6. (Jää)kirka

30

7. Fenrir või Fenris(úlfr)

8

8. Ashmolean

0

9. Hesperiidid

26

10. Maiad

23

11. Rhea Silvia

12

12. Litograafia

42

13. Topkapi

12

14. Mulla Mohammed Omar

22

15. Paavst

10

16. Täht

36

17. Prado

36

18. Navarino

7

19. René Descartes

8

20. Rooma Colosseum

52

21. Prantsusmaa ja Itaalia

26

22. Argentina

24

23. Austria(-Ungari)

26

24. Fortuna

11

25. Rjurik

37

26. Carl von Clausewitz

12

27. Aleksandr Puškin

46

28. Alkmene

9

29. Snofru

1

30. Vasar

30

31. Jagelloonid

15

32. Sören Kierkegaard

40

33. Suzanne Valadon

4

34. Triikraud (Flatiron) või Fuller

8

35. Pop-kunst

14

36. Fritz Hundertwasser (sünd. Friedrich Stowasser)

3

37. Otto von Spreckelsen

0

38. Ganesh

7

39. Giorgio de Chirico

6

40. ÜRO peahoone juures Manhattanil

9

 

 

Tsivilisatsioon:

1. Hang Seng

9

2. Marne-la-Vallée

0

3. Loodeväila

26

4. Helios

16

5. Taiwan

9

6. Nautilus (allveelaevad)

35

7. Lhasa

27

8. Gaasimaskid

25

9. Gruusia

37

10. Hyundai

29

11. Iraan

8

12. Vasco Nunez de Balboa

13

13. Bali

3

14. Felukid

4

15. Maroko

38

16. Charles Lindbergh

33

17. Oktoober

17

18. Kannada

9

19. Rohelised

36

20. Lyon

5

21. Alfred Nobel (tegi nitroglütseriinist dünamiidi)

47

22. CeBIT

5

23. Õmblusmasin (Singer)

23

24. Santo Domingo

13

25. Sinikiir (Blue Ray Disk)

0

26. Markii de Pombal

3

27. Francisco de Orellana

4

28. Areopaag

2

29. Kalurite kai (Fisherman's Wharf)

1

30. Mustlased (romad)

49

31. Madagaskar

21

32. George Soros

21

33. Amboise

0

34. Fridtjof Nansen

40

35. Prints Ruperti maa

0

36. Beaune

0

37. Olmeegid

12

38. Archimedese kruvi (või tigu)

23

39. Bagdad

14

40. Ida-Timor

18

 

 

Meelelahutus:

1. Adams

24

2. The Sugarcubes (laulja Björk)

14

3. O Sole Mio

4

4. William Shakespeare

13

5. Candace Bushnell

6

6. Satyajit Ray

0

7. David Carradine

7

8. “Buddenbrookid”

25

9. Samizdat

45

10. Luigi Pirandello

16

11. “Vaimudest viidud” (Sen To Chihiro Kamikakushi)

6

12. Gioacchino Rossini

19

13. “The Rocky Horror Picture Show”

1

14. Taj Mahal

10

15. Pipi Pikksukk

55

16. “Viini veri”

8

17. Italo Svevo

2

18. Laura Palmer

15

19. Nana Mouskouri

4

20. “Europa Europa”

0

21. Marius Petipa

15

22. Pablo Neruda

7

23. Nelle Harper Lee (“Tappa laulurästast”)

1

24. Boyz II Men

7

25. Võimas Rühm

35

26. Anthony Armando ‘Chick’ Corea

5

27. “Cidade de Deus” (“Jumalate linn”)

3

28. Sholem Aleichem (tõlkes “Olgu jumal teiega”)

18

29. Nikos Kazantzakis

8

30. Sergei Rahmaninov

11

31. “Tartuffe”

14

32. Alan Freed

5

33. Aleksander Nevski

35

34. Kora (auhinnad)

0

35. Viggo Mortensen

18

36. Paula Abdul

8

37. Ingmar Bergman

44

38. Vanessa Mae

56

39. Leonard Cohen

10

40. Anthrax

4

 

Elustiil:

1. Feng Shui

40

2. Vabamüürlased

26

3. Taramasalata

0

4. Hambaarsti

54

5. Henna

36

6. IKEA

20

7. Hershey's

3

8. Genova (Pr. Genes)

8

9. Pythagoras

21

10. Maitse

22

11. Vitamiin D

19

12. Ouzo

14

13. Cha-no-yu (Chado, Sado)

0

14. Hartsfield-Jackson

0

15. Tokaj või Aszú

25

16. Abikaasa (mees)

30

17. Paco Rabanne

25

18. Šariaat

12

19. Kalossid (gallica solea)

1

20. Neerupealised

23

21. Sèvres

2

22. Grenadiin

4

23. Baha'i

11

24. Kveekerid

10

25. Ivan Krueger

7

26. (VAO) Intourist

42

27. Petersell

0

28. Meursault

2

29. Obsession

1

30. Oscar de la Renta

0

31. Sobranie

0

32. Sibulaga

3

33. Banja

31

34. Munad ja õunad

19

35. Passaat

30

36. Tüüfus (“Tüüfuse-Mary”)

0

37. Heineken

26

38. Martha Stewart

6

39. Gitanes

7

40. Dr Christian Barnard

15

 

Geograafia, loodus, teadus:

1. Laisk silm

0

2. Veenus

51

3. Boora (Bora)

18

4. Nikolaus Otto

31

5. San Andrease murrang

11

6. Dakar

21

7. Egiptus (Nasseri järv)

23

8. Charon

14

9. Orinoco

24

10. Kaalium

18

11. India ookean

20

12. Mamba

48

13. Arseen

29

14. Tümiin

4

15. Havel

17

16. 45 m

4

17. Vilgud

11

18. Ohm

46

19. Baikali järv

50

20. Hapnik

31

21. Damaan

6

22. Annapurna

26

23. Volga

30

24. Cabrera

1

25. Boltzman

12

26. Karjala

51

27. Niels Hendrik Abel

7

28. Algol

14

29. Ozark

0

30. Vallaru

0

31. Muntjak

1

32. Rambutan (nefeelium)

3

33. Indri (Babakoto)

7

34. Mauretaania

12

35. Kärbsepüünis

1

36. Mureen

26

37. Sahhalin

44

38. Kormoran

32

39. Niels Bohr

52

40. Pöialpoiss

40

 

Sport ja vaba aeg:

1. Sool

33

2. Maltalane

2

3. Ratsutamine

47

4. First Person Shooter (“mina-tulistajad”)

7

5. Keijo “Keke” Rosberg

28

6. Veronica

0

7. Toulouse

0

8. Venemaa

34

9. 19

2

10. Teofilo Stevenson

38

11. Petter Solberg (autoralli maailmameistrid)

28

12. FC Porto

31

13. Bruce Baumgartner

6

14. RC Lens

6

15. Milano

14

16. Freddy Adu

7

17. Uwe Hohn

38

18. Roy Jones jnr.

1

19. 7

10

20. Jochen Rindt

21

21. Teivashüpe

45

22. e-6 (kuningaettur)

23

23. Brett Favre

1

24. Shane Gould

19

25. HALO

2

26. Dimitrios Vikelas (Bikelas)

30

27. Phil Mickleson

4

28. Bent Larsen

33

29. CONCACAF

18

30. (Charlotte) Bobcats

7

31. Andy Roddick

16

32. “Final Fantasy”

6

33. Georg Hackl

15

34. Indy 500 (võitja joob piima)

16

35. Scalextric

0

36. Chioma Ajunwa

11

37. Roy Emerson

0

38. Shogi

3

39. Marie-Jose Perec

26

40. Tamagotchi

33