Eesti Maakilb 2006/2007.  Rahvaliiga finaal, 10. veebruar

Lihula, Tabivere

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.      Antiikajast on tuntud Sophoklese (495-406 e.Kr) draama Antigone, kus peategelane, Oidipuse ja Iokaste tütar asub kaitsma oma surnud venda Polyneikest, kes võitles isamaa vastu. Teeba uus valitseja Kreon tahab jätta ta matmata, kuid õde tahab teda kasvõi sümboolseltki matta, puistates surnukehale veidi mulda. Karistuseks selle eest mõistab Kreon Antigone surma. Millise karistuse ta pälvis?

 

2.      XIV sajandi keskpaigast ühendati väikesed vürstiriigid ühtseks kuningriigiks, mida kutsuti ametlikult miljoni elevandi ja valge päevavarju maaks. XVII sajandil kindlustas endale kuningavõimu Xulinya Wongsa (1637-94), kelle valitsemise ajal saavutas see riik oma suurima õitsengu. XVIII sajandi algul lagunes ühtne riik kolmeks kuningriigiks ja üheks vürstiriigiks. Hiljem sattus riik Prantsusmaa mõju alla ning kui 1887 päästis asekonsul Auguste Pavie maa „musta lipu“ bandiitide käest, läkski kogu võim Prantsuse pearesidendile. Millise tänapäeva riigi ajaloost on jutt?

 

3.      Arlingtoni rahvuskalmistule on maetud ka kaks kunagist esileedit, üks neist J. Kennedy-Onassis. Küsime aga esimesena selle au pälvinud daami. Tema abikaasa oli Filipiinide kuberner, valitsemise ajal liitis USA-ga Arizona ja New Mexico ning presidendina oli esimene, kes avas pesapalli hooaja ise palli mängu visates. Nimetage nende ühine perekonnanimi.

 

4.      Millega on läinud Eesti ajalukku aastail 1898 kuni 1939 Jänedal koolmeistri ametit pidanud August Lubi? (Lisaks temale ka Oskar Rütli, Pavel Paptšinski ja veel 2 meest)

 

5.      Tõenäoliselt aastail 1291-1298 kirjutatud Liivimaa vanem riimkroonika ilmus eesti keeles 2003.a. Tõlkis ja kommenteeris Humanitaarinstituudis õppinud Urmas Eelmäe. Kes oli aga see tuntud Eesti julgeolekuspetsialist, kes tõlkis teose oma diplomitööna Tartu Ülikoolis? See tõlge trükki ei pääsenud, tõenäoliselt tolmub siiani TÜ Eesti ajaloo õppetoolis.

 

6.      Amatsoon oli kreeka mütoloogias legendaarse naissõdalasrahva liige. Amatsoonide järgi on nimetatud üks maailma võimsamaid jõgesid – Amazonas. Väidetavalt on ühe amatsoonide pealiku nime järgi saanud omale nime ka üks USA osariik. Teisalt olevat selle osariigi nimi tuletatud hoopis Prantsuse rahvuseeposes „Rolandi laul“ mainitud ühe pealinna järgi. Nime päritolu tõlgendusi on veel mitmeid. Selle osariigi moto on lühike ja lööv: Eureka! Üks selle osariigi sümboleid on ka grislikaru, sealt on leitud mõõkhammaskassi fossiil. Mis osariik?

 

7.      Millise riigi presidendiloss kannab nime BAABDA PALEE (nimi tuleneb palee asukohalinnast)? Selle peremees on alates 1998. aastast EMILE LAHOUDI.

 

8.      2007.a. Riigikogu valimistel osaleb vastasutatud Erakond Eestimaa Rohelised. Viimati olid rohelised esindatud Riigikogus 1992-95, kui kirevas 9 nimekirjaga Riigikogus oli üks nende esindaja. Kes? See mees on parlamendis töötanud hiljemgi.

 

9.      Mille valmistamiseks kasutatakse Streptococcus salivarius subsp.  thermophilus ja Lactobacillus delbureckii subsp.  bulgaricus segu? Need kaks on nõutavad, et toode võiks kanda küsitud nime, aga selles on muudki.

 

10.   18. sajandil püüti seda Inglismaal kuulutada keelatud aineks. Preisi kuningas Friedrich II tahtis seda keelustada, sest tema arvates ähvardas selle maaletoomine kaubanduse tasakaalu, riigi õllekodade tulusid ja sõdurite kehalist vormi. Friedrich võttis teenistusse isegi spetsiaalseid politseinikke, kes pidid lõhna järgi selle kraamiga tegelejaid üles otsima. Keelatud oli see kraam ka paljudes Saksa vürstiriikides. Millest jutt?

 

11.   Need marjad sobivad traditsiooniliselt igasuguste liharoogade juurde ja on ka soovitatavad, sest aitavad alandada kolesteroolitaset. Oma ingliskeelse nime on nad saanud vanast kulinaariapraktikast serveerida nende marjadega täidetud hanepraadi. Marjad sisaldavad väga palju mikroelemente, suuremal hulgal lämmastikku, kaaliumi, kaltsiumi, fosforit, väävlit, rauda, räni, alumiiniumi, rubiidiumi, boori, broomi, kokku vähemalt 25 Mendelejevi tabeli ainet. Millised marjad?

 

12.   Mis puu (… religiosa)? Nähtava puu istutas kuningas Tissa Anuradhapura templi aeda Sri Lankal juba aastal 288 eKr. Seda peetakse maailma vanuselt teiseks lehtpuuks.

 Leaves and trunk of a Sacred Fig. Note the distinctive leaf shape.

 

13.   Mille sordid? Näkk, Taara, Mulk, Paala, Kombainer, Kommunaar, Pioneer, Brigadir, Suvine, Uku. Sortide loetelu pole kaugeltki lõplik, kuid küsija valis just need.

 

14.   Tšehhimaalt pärit vürst Colloredo-Mannsfeld kohtas neid oma Põhja-Ameerika jahiretkel ja võttis mõned isendid kodumaale kaasa ning laskis nad oma Praha-lähedases maavalduses 1905.a. vabaks. Venemaale jõudsid nad 1923 (EE: 1927), Eestis üritati neid ebaõnnestunult aklimatiseerida juba 1933. Edukamalt läks 1947.a, mil lasti vabadusse 195 looma, 1980.a. oli neid ca 70 000 isendit. Vaenlasi on tal palju, nimetagem rebast, loorkulli, kotkast, haugi, säga, kärpi ja nirki. Kellest jutt?

 

15.   Küsitav loom on muutliku värvusega (tuhmkollasest kuni kollaseni) karvkattega sõraline, kelle tüvepikkus on 130-170 cm, sabapikkus 16 – 19 cm, õlakõrgus 85-110 cm; kehakaal kuni 130 kg. Karvkate muutliku värvusega: tuhmkollasest mustani. Suurem osa isenditest on suvel kastanpruunid, valgete tähnidega, talvel ühtlasemalt hallikad. Pärast viimast jääaega olid Euroopas peaaegu välja surnud, säilides vaid Vahemere ümbruses üksikute eraldatud asurkondadena. Praegu on nende arvukus taas suur. Elistvere loomapargis 4 isendit. Eestis kantud looduslikku tasakaalu ohustavate võõrliikide nimekirja, mis tähendab, et juurde tuua neid enam ei tohi.

 

16.   Milline Eesti linn? Kohanimena on see teada 1493. aastast. Aastast 1554 on teateid samanimelise mõisa kohta. Suurem asula tekkis sinna 18. sajandil. Aastal 1869. sai küsitav omaette vallaks, 1921. aastal muudeti aleviks. Linnas tegutseb Eestis ainulaadne Heino Lubja Kaalumuuseum. Kollektsiooni kuulub üle saja erineva kaalu, paarkümmend margapuud ja palju muid kaalumisega seotud eksponaate. Küsitav on ilmselt ainus Eesti linn, kus võib leida ühe baski, Benito Agirre nimelist tänavat.

 

17.   Ekvaatoril asuvatest (+/- 10) mäetippudest ületavad vähemalt kaks tippu 5000 m piiri. Üks neist, Kenya on 5199 m ü.m. ja asub muidugi Keenias. Kus aga asub kõrgeim ekvaatoritipp, 5790 m kõrgune Cayambe ?

 

18.   See saareriik on arvatavasti ainsana saanud omale nime rahandusministri järgi. Huvitav on seegi, et selle riigi pealinna nimi viitab tolle rahandusministri naaberriigi valitseja nimele aga võib-olla hoopis ühe Rooma jumalanna nimele. Mis riigist on jutt ?

 

19.   Näete vaateid ühest pealinnast Euroopas. Mis linn?

  

 

20.   Millisest päevast on jutt? Germaanlaste ja ka slaavlaste uskumuste kohaselt on tegemist väga koleda ja paha päevaga, mis lõppeb aasta kõige hirmsama ööga. Mustad jõud segavad ennast ilma mingi tseremoonitsemiseta inimeste tegemistele vahele ning tekitavad seeläbi palju kahju. Nõiad muundavad end loomadeks ja asjadeks, et paremini pahandust teha, peamiselt lehmadel piima kinni panna. Itaallastel on komme sellel päeval teha liiliatest pärg ja see pühitseda lasta, et ukse kohale riputatud pärg maja aasta jooksul vaimudest puhta hoiaks. (Ei küsita konkreetset nädalapäeva).

 

21.   Kui Jeesus Kristus oli teel ristilöömisele, ei tohtinud keegi teda aidata. Siis astus rahva seast välja üks naine ja pühkis rätikuga tema näolt higi. Kes? Küsitava naisterahva nimi on ka üks lauljatar Madonna eesnimedest, mille ta olevat võtnud endale esimest korda armulaual käies.

 

22.   Lasn on tuntud perekonnanimi Eesti mälumängurite hulgas. Kanadas elav Kalle Lasn algatas aga 1993. aastal koos oma kaaslastega ühe rahvusvahelise tähtpäeva. Seda päeva tähistatakse Ameerikas novembri viimasel reedel ja Euroopas novembri viimasel laupäeval. Millisest päevast on jutt?

 

23.   Mis on postcrossing? Sellega tegelevad üle 17 000 inimese 132-st riigist, kes on liitunud aadressile www.postcrossing.com ?

 

24.   1944. a. sügisel avati Tartus Vabariiklik … jaam. Jaan Krossi mälestuste kohaselt asus see Tähtveres, Vikerkaare tänaval. Jaamal oli juhataja koos asetäitjaga, kaadriosakond, eriosakond ja statistikud. Ning muidugi ka arstid, sest tegemist oli meditsiiniasutusega. Mõni aeg hiljem jaam küll likvideeriti, kuid mis jaamaga oli tegemist? Punktiiri kohale sobib üks haigus, mida Eestist külge saada on vist üsna võimatu.

 

25.   Kes on helilooja?

 

26.   Kellest jutt? Kui 1640.a. asutati Londoni Kuninglik Loodusteaduste Edendamise Ühing, peeti selle mõtte algatajaks just küsitavat ning Uue Atlantise Saalomoni majas nähti selle eesmärki. Valgustusaja filosoofid, pannes kokku Encyclopedie, pühendasid selle talle. D’Alembert on teda nimetanud kõige suuremaks, mitmekülgsemaks ja sõnaosavamaks filosoofiks ning Rahvuskonvent laskis avaldada tema teosed riigi kulul.

 

27.   Selle keemilise elemendi avastamise ajalugu on kõige traagilisem. Aine eraldamiseks tehtud katsetustel hukkus iiri keemik Thomas Knox, tema vend George pidi ennast kolm aastat hoolega ravima. Knoxide katseid jätkas belgia professor Louyet, kuid hukkus samuti. Piinarikkasse mürgistusse suri ka prantsuse keemik Jerome Nickles. Raske mürgistuse said katsetel Gay-Lussac, Davy, Thenard, Wöhler ja veel terve rida tuntud keemikuid. Just selle aine arvele pannakse Davy enneaegne surm. Kui Moissan selle aine 1886 lõpuks avastas, hämmastas kõiki selle lihtaine omadus reageerida praktiliselt kõikide liht- ja liitainetega. Ebatavaline on näiteks see, et see aine paneb vee põlema ja kui tavaliselt põlemine tarbib hapnikku, siis sel juhul hoopis eraldub hapnik. Millisest ainest on jutt?

 

28.   Kes oli see 1889-1953 elanud ameerika astronoom, kes tõestas lõplikult galaktikate olemasolu väljaspool Linnutee tähesüsteemi, esitas kasutatavaima galaktikate klassifikatsiooni süsteemi ning avastas punanihke seaduse, mis kannab ka tema nime (“galaktikate eemaldumiskiirus on keskmiselt võrdeline nende kaugusega”, allpool selle originaalversioon aastast 1929)? Tema avastused panid aluse Suure Paugu teooriale.

Edwin Hubble                        

 

29.   1966.a. maeti Tallinna Siselinna Kalmistult Jõgevamaale Pajusi mõisa perekonnakalmistule ümber pildilolev mees (1867-1948). Ta lõi midagi, mille sümbolit samuti näete. Seda propageeris 1922.a. Šveitsis ilmuma hakanud ajakiri Kosmoglott (1929-1972 Cosmoglotta). Nimetage see mees ja mille ta lõi (täpselt)?

    

 

 

30.   Ühe kunagise Tarkade Klubi liikme perekonnanimi langeb kokku Piibli osade õpetussõnade autoriga, Õs:30 ongi nimetatud tema tähelepanekuteks. Mati Lillevälja koostatud Piibli nimede leksikoni kohaselt tähendab see nimi tõlkes kogujat, aga ka lõikus- või palgatöölist. Kellest jutt?

 

31.   Spordialade liite on juhtinud ja juhivad mitmed tunnustatud inimesed, ent kahel presidenditoolil istumist on harva ette tulnud. A. Green juhtis küll Eesti Suusaliitu, olles samal ajal EOK president, kuid üks teine tuntud mees on juhtinud ühel ajal nii Eesti Sõudeliitu kui ka Eesti Laskurliitu. Tänaseks on sõudeliidu eesotsas R. Kilk, küsitav juhib edasi laskurliitu. Kes on see kahel presidenditoolil istunud isik?

 

32.   Tiit Läänel sai hiljuti valmis raamat „Magnetkäega mees“, mis jutustab vast tuntumast ennesõja-aegsest Eesti jalgpallurist, väravavaht Evald Tipnerist. Teda jahtisid mitmed välisklubid, kuid meie tippväravavahil jäigi profileib maitsmata. Eesti esimene jalgpalliproff mängis aga hooajal 1928/29 Viini Austria ridades. See Viini klubi oli tol ajal hea tasemega tuntud meeskond. Kes oli siis Eesti esimene jalgpalliproff? Aastatel 1920-31 mängis see mees rahvusmeeskonnas 44 kohtumist ning jõudis lüüa 17 väravat. Oma elu viimased aastad veetis ta aga jalgpalli sünnimaal, Inglismaal.

 

33.   Jaroslav Drobny võitis 1951-1952 Prantsusmaa lahtistel ja 1954 Wimbledoni turniiril esikoha meeste üksikmängus. Vähem on aga teada, et sama mees võitis 1948.a. taliolümpiamängudel hõbemedali. Millisel alal?

 

34.   1904 Saint Louisis tuli olümpiavõitjaks Paul Dickey USA-st tulemusega 19,05 m. Ka ülejäänud medalid läksid ameeriklastele: 2. Edgar Adams 17,53 m, 3. Leo Goodwin 17,37 m. Sel alal pole enne ega pärast olümpiamedaleid jagatud. Mis alaga on tegemist ?

 

35.   Lätile olid 2004.a. Ateena olümpiamängud edukad, võideti tervelt neli medalit, kõik hõbedad. Kõigi nende sportlaste nimi reedab vene päritolu. Enam on ehk teada odaviskaja Vadims Vasilevskis. Mis aladel võistlesid aga Jevgeni Sapronenko, Viktors Scerbatihs ja Jelena Rublevska? (2 õiget 1 punkt)

 

36.  2006. a. detsembris külastas Eestit iirlasest filmilavastaja ja kirjanik, kes võttis osa oma viimase, 2004. a. valminud ning nüüdseks ka eesti keelde tõlgitud romaani “Vari” esitlusest ning oli ka PÖFF-i peakülaline. Proosat hakkas see 1950. a. sündinud mees kirjutama enne kui filme tegema. Tema esimene raamat, jutukogu “Öö Tuneesias” ilmus 1976. aastal. Järgnes neli romaani. Filmitegevuse eest “Oscari” võitnud lavastaja tuntumad linateosed on “Intervjuu vampiiriga” (“Interview With The Vampire”, 1994.a.) ning “Michael Collins”, 1996. a. Tema seni viimane film, ka PÖFF-il linastunud „Hommikusöök Pluutol" (“Breakfast on Pluto”) kandideerib Euroopa Filmiakadeemia parima filmi auhinnale. Kellest on jutt ?

 

37.   Ta oli Hollandi endise parunessi, kunagise Hollandi Guayana kuberneri tütre Ella van Heemstra ja Briti pankuri Joseph Victor Anthony Rustoni tütar (1929-1993). Elas viimased 30 aastat kohalikele tähelepandamatult mõnesaja elanikuga väikekülas (täna 1600 elanikuga munitsipaliteet) Tolochenaz’is Lausanne’i külje all. Enne seda oli ta jõudnud saada maailmakuulsaks. Mis nime all? Ta on olnud ka UNICEF’i lasteabisaadik, tänaseni tegutseb temanimeline lasteabifond.

 

38.   See sõna tähendab kirjanduses mõistujuttu. Mõistujutuks võib lugeda ka terveid romaane, näiteks lugusid liliputtide riigist ”Gulliveri reisides” või Klaus Manni ”Mefistot” – andeka inimese võimuga ärameelitamise kohta. Sama sõna sobib ka matemaatikaterminite hulka – tasandiline joon, mille iga punkti X kaugus punktist F (fookusest) ja sirgest f (juhtsirgest) on võrdsed. Milline sõna sobib nii kirjandus-valdkonna kui matemaatilise termini iseloomustamiseks?

 

39.   Pildil on üks Okinawa saare iidne külmrelv, mille prototüübiks oli põllutööriist – riisikoristussirp. See tööriist omandas võitlusrelva tähenduse pärast saare annekteerimist  jaapanlaste poolt 1609.a., kes keelasid okinavalastel relvade (mõõgad, noad, kirved) omamise.  Lisada tuleks ka seda, et selle relva nimi ühtib ühe eestikeelse toidu nimega. Mis nimi?

  KD Elite Natural Competition Kama With Handgrips

 

40.   See üritus toimus Eesti Sportlaste Ühenduse korraldusel 2006. aastal seitsmendat korda. Selle ürituse patrooniks ja aukülalisteks on olnud Franz “Keiser” Beckenbauer, Juan Antonio Samaranch, Sergei Bubka ja Viswanathan Anand. Tänavu saatis sellele üritusele tervitussõnu ka Jacques Rogge. Millisest üritusest on jutt ?

 


41.   Kes on see Lemsalus 1805 sündinud ja samas 1871 surnud baltisakslasest apteeker ja kunstnik? Tema loomingu põhiosa moodustavad Tallinna linnavaated, tuntud on ka litograafiate sari „Iseloomustavaid stseene Eesti- ja Liivimaa talurahva elust”. Siin näete akvarelli Keila-Joa mõisast 1830. aastatel.

 

42.   Kus asub nähtav tuletorn (valminud 1877) ja kes on selle projekteerinud? Näete ka teda ennast.

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks Foto: Raul ViitungA drawing of Gustave Eiffel.

 

43.   Küsitava kunstniku loodud aia Giverny kohta on öeldud, et pole ühtki teist aeda, mis oleks kujutavat kunsti nii otseselt mõjutanud kui see. 1966.a. hakati aeda restaureerima ja alates 1980. aastast on see avatud külastajatele. See kuulub „aianduspühamute” hulka, mida külastavad aiasõbrad üle maailma. Eriti vesirooside maalimine oli kunstnikule ajaga muutunud sundtegevuseks. Et kõik oleks täiuslik, pidid näiteks aedniku abilised igal hommikul tiigil aerutama ja vesiroose lähedalt mööduvate rongide tahmast puhastama. Kes?

Image:Claude Monet-Waterlilies.jpg

 

44.   Kes on see paar? Härra oli lühikesevõitu (165 cm), jäädvustas paberile ja lõuendile oma armukesi, ka pildiloleva küsitava, ühe oma esimesi „tõsiseid” vallutusi. Daam valas oma tunded välja luulekogus Õhtu (1912). Kohtuti 1910. a. Pariisis ja samas veedeti ühiselt 1911.a. kevad.

Amedeo Modigliani. Nude. (Anna Akhmatova). Amedeo Modigliani. Anna Akhmatova. Amedeo Modigliani. Nude. (Anna Akhmatova).

 

45.   Kes on esitaja?

 


46.   24.08.1948 sündis muusik, keda USA meedia nimetas 1976.a. Aasta inimeseks, seda peale tema LP Oxygene (Hapnik) ilmumist. Ta on musitseerinud Thamesi jõel, Matterhorni mäe jalamil, Moskva Ülikooli ees, Egiptuse püramiidide juures jne. Aastast 1994 Auleegioni ordeni kavaler. Kes?

 

47.   Selle ansambli algne nimi oli Venus. 1977. aastal esindas ansambel Lääne-Saksamaad suurel ülemaailmsel lauluvõistlusel, kuid selgete favoriitidena jäid nad alles 14. kohale. 1978. aastal esindati Eurovisiooni lauluvõistlusel Luksemburgi. Tulemuseks 7. koht. 1981. aastal läks ansambel laiali, kuid tänaseni tiirutab ansambli liikmete poolt moodustatud kaks samanimelist ansamblit. 2004. aastal osales üks neist Eurovisiooni lauluvõistluse Rootsi eelvoorus, kuid edasi ei pääsenud. Pärit on see ansambel aga riigist, mis seni nimetamata. Mis ansambel?

 

48.   Eesti ühe parima novellikirjaniku ainus romaan (1927) oli nõukogude ajal erifondidesse suletud. Romaani keskmes on Mattias Viilart, inimene, kes tuleb teadmatusest ja kaob teadmatusse. Maailma- ja Vabadussõja aastail oma käed süütu verega määrinud, leiab ta endale redupaiga üksildases metsatalus, kus maaharijaks hakates ning noore peretütrega abielludes otsib lunastust oma toonastele hirmutegudele, seda ometi leidmata. Nimetage selle 2005.a. Eesti romaanivara sarjas taasilmunud teose autor ja pealkiri.

 

49.   Lugejad, eriti noored võtsid selle romaani kohe omaks. Peategelasest sai kultus ja sõna otseses mõttes mood: hakati kandma sinist kollase vestiga frakki, mille ees messingist nööbid, punaseid mahakääritud äärtega säärsaapaid ja sasist, puuderdamata soengut. Daamid lõhnatasid ennast raamatu peategelase nimelise parfüümiga ning tekkis tööstusharu, mis sai lehvikute, kompvekitooside, kujukeste ja maalitud portselani tootmisest kasu aastakümneid. Kõigele krooniks otsustasid mõned lugejad pärast romaani lugemist tõepoolest vabasurma minna, ja see andis raamatule nimbuse, mis ulatus kaugele väljapoole kirjanduse piire. Peategelase vaimustus tõi endaga kaasa tõenäoliselt kirjandusloo esimese merchandising – kampaania. Nimetage romaani peategelase nimi?

 

50.   Ta oli tagakiusatud elukunstnik ja suur absurdimeister. Elas 1905-1942. Üks esimesi vene kirjandusloo postmoderniste, kes sattus teisitimõtlejana vangilaagrisse. Suri vanglas nälja ja kurnatuse tõttu. Kirjutas luulet, lühijutte, lastelugusid. Koguma ja avaldama hakati tema loomingut aktiivselt alles paarikümne aasta eest. Tema motoks võib pidada sissekannet päevikusse 1937. aastal: „Mind huvitab vaid nonsenss”. Kes?

 

Vastused

1.                    

Elusalt matmine

Müürida kaljuhauda

TT

2.                    

Laos

Miljoni elevandi ja valge päevavarju maa – Lan Xang Hom Khao; A.Pavie päästis kuninga Un Khami põlevast paleest ja mereröövlitest ning pärast seda pakkus Prantsusmaa oma protektoraati

TS

3.                    

Taft

Helen ja William Howard. Washingtonis vaid 3 presidenti maetud

TT

4.                    

Vene I Riigiduuma liikmed

1906. 426 saadikut, Eestist veel Karl Hellat ja Jaan Tõnisson

KN

5.                   h

Eerik-Niiles Kross

 

KN

6.                    

Kalifornia

California; „The Golden State“ – kuldne osariik; amatsoonide pealik Kalifornia; pealinn „Rolandi laulus“ – Califerne; pruun grislikaru on kujutatud osariigi lipul

TS

7.                    

Liibanon

 

IS

8.                    

Rein Järlik

1995 oli ta KMÜ nimekirjas, VL Neljas jõud jäi välja

KN

9.                    

Jogurt

Mõnikord võib leida ka teisi piimhappebaktereid või isegi pärme, kuid klassikaline jogurt valmib ikkagi nende kahe piimhappebakteri lahutamatu koostöö tagajärjel; streptokokid toodavad peamiselt mitmesuguseid happeid, laktobatsillid aga maitse- ja aroomi ühendeid

TS

10.                 

Kohv

 

AP

11.                 

Karusmari

Inglise keeles gooseberry

AP

12.                 

Viigipuu

Ficus religiosa. Selle puu vanuseks siis nüüdseks juba üle 2000 aasta.

KN

13.                 

Kartul

2002.a. seisuga oli  Eestis aretatud 57 kartulisorti «Kalevipojast» (1913) «Piretini» (2000), neist üle poole Julius Aamisepa looming, ka küsimuses olevad

TT

14.                 

Ondatra

Piisamrott

TT

15.                 

Kabehirv

Dama dama

KN

16.                 

Mustvee

Linnaõigused 1938. Huviväärsusteks on üks paljudest Kalevipoja lingukividest (pikkus 2,5 m, laius 2,2 m ja kõrgus 2 m) ja Peipsi kaldal seisev monument "Leinav tütarlaps" (1973, Elmar Rebane). Mustvees oli 20. sajandi algul seitse kirikut. Praeguseks on neist säilinud neli tegutsevat eri usuga kirikut: Apostel Nikolai Õigeusu Kirik, Püha Kolmainsuse Ainuusu Kirik, Mustvee luteriusu kirik ja Mustvee Vanausuliste Kirik. Punalendur Benito Agirre tegelik nimi Inazio Agirregoikoa Benito.

KN

17.                 

Ecuadoris

Tegemist on vulkaaniga, kõrguselt kolmas Ecuadori tipp Chimborazo – 6310 m ja Cotopaxi – 5896 m järel; ekvaatoril asuvatest tippudest on kõrgemaid veel samuti Ecuadoris asuv Reventador – 3562 m; tipud paiknevad: Cayambe – 0,030 p.l.; Kenya 0,90 l.l.; Reventador 0,070 l.l.; jalamid asuvad kõigil ekvaatori joonel

TS

18.                 

Seišellid

Kohalikud nimetavad oma riiki – Sesel; saareriik on saanud omale nime Louis XV rahandusministri vikont Jean Moreau de Sechelles`i järgi;  pealinn Victoria (26 000 el.) viitab nii Suurbritannia kuninganna Victoriale (1819-1901), kes valitses 1837-1901 ja kes oli 1876-1901 ka India keisrinna (Briti koloniaalimpeeriumi õitseaega nimetati samuti tema nime järgi – Victoria ajastuks) kui Rooma võidujumalanna Victoriale, keda on samastatud Kreeka Nike`ga

TS

19.                 

Kiiev

 

KN

20.                 

Jaanipäev 

 

AP

21.                 

Veronica

 

TT

22.                 

Ostuvaba päev

Buy Nothing Day

IS

23.                 

Postkaartide  vahetus

Netilehekülg edastab soovijale juhusliku kasutaja aadressi üle maailma, kellele saadetakse postkaart; süsteemi kaudu on saadetud üle 300 000 postkaardi

IS

24.                 

Malaaria

 

TT

25.                 

W.A. Mozart

Ansambli Cardinals esituses

AP

26.                 

Francis Bacon

 

TT

27.                 

Fluor

 

AP

28.                 

Edwin Powell Hubble

Tema nime on saanud ka Maa ümber orbiidil tiirlev kosmoseteleskoop; asteroid 2069 Hubble ning üks Kuu kraatritest

IS

29.                 

Wahl, oksidentaal

Edgar Aleksis Robert von Wahl.  Lõi rahvusvahelise kunstliku keele oksidentaal, mille sõnavara pärineb paljudest Lääne-Euroopa keeltest. Occidental, a-st 1947 ametlikult Interlingue, aga enamasti kutsutakse o-ks

TT

30.                 

Agur

Ustus Agur

AP

31.                 

Tarmo Kõuts

 

TT

32.                 

Arnold Pihlak

 

TS

33.                 

Jäähoki

Esimene vasakukäeline Wimbledoni võitja. Ipswich Towni väravavaht on samanimeline.

TT

34.                 

Kaugusvettehüpped

1908 asendati need omapärased kaugushüpped hüpetega painduvalt hoolaualt

TS

35.                 

Riistvõimlemine, toenghüpped; tõstmine üle 105 kg (üliraskekaal); viievõistlus

KN

36.                 

Neil Jordan

 

IS

37.                 

Audrey Hepburn

1953 Oscar Puhkus Roomas; Hommikusöök Tiffany juures, Minu veetlev leedi

KN

38.                 

Parabool

Parabool tekib, kui lõigata pöördkoonust tasandiga, mis on paralleelne koonuse ühe moodustajaga (1koonuslõiked)

TS

39.                 

Kama

Kuulsaim ja oskuslikum kamaga võitleja on Tadashi Yamashita, keda võib näha filmis ”The Octagon” (1980). Üks kobudo stiile.

TS

40.                 

Oksjon

Kunstioksjon traagiliselt hukkunud sportlaste laste toetuseks: Lauri Aus, Valter Külvet, Lembit Oll, Küllo Kõiv

IS

41.                 

Carl Theodor Gehlhaar

 

KN

42.                 

Alexandre Gustave Eiffel

Ruhnu saare kõrgeimal kohal, Håubjärre mäel on aastal 1877 ehitatud ainulaadse arhitektuuriga metalltuletorn, mis on kokku pandud Prantsusmaal valmistatud detailidest, toodud Le Havre’st.

KN

43.                 

Claude Monet

 

KN

44.                 

Amadeo Modigliani, Anna Ahmatova

KN

45.                 

Gerry Rafferty

Ainuke ilmakuulus lugu Baker Street

AP

46.                 

Jean-Michel Jarre

 

TT

47.                 

Baccara

Ansambli moodustasid endised Hispaania riikliku TV balletitrupi liikmed Mayte Mateos ja María Mendiola. Praegu on kummalgi uus partner ja mõlemad kasutavad esinedes Baccara nime. Rootsi eurolaulikuks püüdis saada Mayte.

AP

48.                 

Peet Vallak, Hulgus

 

KN

49.                 

Werther

Johann Wolfgang Goethe esimene suurem teos, romaan „Noore Wertheri kannatused“

TS

50.                 

Daniil Harms

Daniil Ivanovitš Juvatšev. Eesti keeles 1996 Maaõlm, 2002 Ootamatu jooming

KN