Eesti Maakilb 2006/2007.  Superliiga finaal, 10. märts

Särevere

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

Esse quam videri

 

1.     Egiptuse nimi tuleneb kreekakeelsest nimest Aigiptos. See nimi pärinevat aga omakorda rahvaetümoloogia põhjal ühe Egiptuse linna egiptusekeelsest (mis oli sealmail kasutusel u 1400 a eKr) nimest Hikupta. Milline linn?

 

2.     Byron on küsitavat iseloomustanud järgmiselt: „Kerglane, veiderdaja, pooleldi deemon ja pooleldi maamats – mundris arlekiin. Igal hommikul püherdas ta paljana rohus, viskas sõdurite ees hundiratast, ronis laua peale, laulis peenes seltskonnas, leinas taga peata türklast ning üritas talle uuesti pead õlgadele panna, elas rannal kõrkjahütis, seisis paraadi ajal ühel jalal ning saatis oma vägesid teele, kiredes nagu kukk. Ta esitas meestele jaburaid küsimusi nagu „Mitu kala elab Doonaus?”, millele tuli anda ka kindel vastus, sest keelatud oli öelda et ei tea”. Kellest jutt?

 

3.     Märtsikuu on Venemaa valitsejatele olnud õnnetu. Märtsis on surnud Ivan Groznõi ja Jossif Stalin, märtsis loobus oma troonist Nikolai II, tehes sellega lõpu Romanovite valitsemisajale. Märtsis, muidugi erinevatel aastatel, on aga tapetud lausa kaks Venemaa valitsejat. Kes?

 

4.     Esimene eestikeelne nädalaleht oli teatavasti 1857.a. juunis ilmuma hakanud „Perno Postimees”. Sama aasta juulist hakkas Tartus H. Laakmanni väljaandel ja Maarja koguduse õpetaja Adalbert Hugo Willigerode toimetusel ilmuma teinegi eestikeelne nädalaleht, mis aga lõpetas ilmumise juba 1859. Mis oli selle ajalehe nimi?

 

5.     Seda Nerise ääres asuvat linna mainiti esmakordselt 1279 ja teda peetakse esimeseks Leedu riigi pealinnaks. Linna õitseaeg jäigi keskaega, siis kui Leedu Suurvürstiriigil olid head ajad. Praegu tähistavad seda kohta mitmed künkad, külaks degradeerunud asulas elab alla 400 inimese. Siiski on ta UNESCO Maailma kultuuripärandi nimekirjas samuti kui Tallinna vanalinn või Struve meridiaan. Nimetage see linn?


6.     Kes on pildil? Tavaliselt neid koos nimetataksegi.

 1923.a.

 

7.     Küsitav sündis 01.12. 1936. 1954-55 töötas tellerina Kanada Kommertspangas, 1957-60 kasvatajana Toronto tütarlastepansionaadis, samal ajal ka hispaania keele õpetajana ning tõlgina. 1960-61 oli psühholoog Toronto psühhiaatriakliinikus, 1964-98 psühholoogiaõppejõud, professor Montreali ülikoolis. Kellest jutt?

 

8.     Pärast Eesti taasiseseisvumist on meie poliitikas tegutsenud nii sinine kui roheline erakond, mõne mehe käsitluses ka valged ja mustad jõud. Millise riigi poliitilisel areenil andsid tooni aga nn. tsirkuseparteid ehk sinised, rohelised, valged ja punased? Need nimed pärinesid hobujuhtide rüüde värvi järgi, sest selle maa rahva lemmiktegevuseks oli jälgida hobuste võiduajamist. Hipodroomilt sai alguse ka selle maa üks ohvriterohkemaid mässe – Nika ülestõus, mil tapeti üle 30 000 inimese.

 

9.      Euroopa Liit püüab omi toitaineid kaitsta turul n-ö geograafilise tähistuse nõude kaudu. Palju vaidlusi on tekitanud ka viin, kus Poola ja Põhjamaad tahavad, et viina nime all lubataks müüa üksnes jooki, mis on valmistatud kartulist või teraviljast aetud piirituse baasil. Nüüd on valminud Euroopa Parlamendi keskkonnakomisjoni dokument, n-ö viinaraporti eelnõu, kus pakutakse välja kompromiss. Selle järgi tohib märjukest nimetada lihtsalt viinaks, kui see on valmistatud teraviljast, kartulist või … . Nimetage see kolmas „õige viina“ tooraine? Ülejäänute puhul tuleb nimetada ka lähteaine ning mitmest koostisainest aetud vägijook peaks saama nimeks „seguviin“.

 

10.             SOS on tuntud kutsung, aga SOS on ka aastast 1921 kasutusel oleva Somaalia rahvusvaluuta lühend. Mis on selle rahaühiku nimi? Tegemist on maailma viimase sellenimelise ametlikult käibel oleva rahaga.

 

 

11.             

Seda toitu valmistatakse Jaapanis vahel ka siilkalast, aga põhiliselt küsitavasse sugukonda kuuluvatest kalaliikidest. Nende kalade eripäraks on suhteliselt lühike töntsakas keha ja suur pea. Väga hästi arenenud lihastikuga, suuri lehvikuid meenutavad rinnauimed lubavad kaladel edukalt vees manööverdada. Kõhuuimed puuduvad. Lõuahambad on neil liitunud ja moodustavad pigem linnu nokka kui kala suud meenutava struktuuri. Nokalaadne moodustis on tugev, sellega saab edukalt purustada nii limuste kodasid kui ka vähkide välisskeletti. Enim söödav liik ongi kaljuhammas. «Loomade elu» andmetel sisaldab see kala, kui amatöörid seda toiduks valmistavad, 60% tõenäosusega surmavat mürki. Jaapani keisrile on ohutuse mõttes nende söömine keelatud. Nimetage nii toidu nimetus kui selle kala sugukond.

 

12.             Ühtepidi on nad kaksikesihambuliste (Diprotodontia) seltsi perekonda Phalangeridae kuuluvad kukkurloomad, kes elavad puu otsas ja on hiire- kuni kassisuurused. Teistpidi on tegemist aga tangudega või nendest tangudest valmistatud berberite rahvusroaga. Nimetage küsitava kukkurlooma ja rahvusliku tangutoidu ühine nimi? Tangutoidu kohta on berberitel küll veel teisigi nimesid, millest peale küsitava on tuntuim vast suksu.

 

13.             Küsitav taim annab toitudele kerge lagritsa- ja aniisimaitse. Ladinakeelne nimi on tal Anthriscus cerefolium (põllutööjumalanna Cerese nimest ning sõnast folium 'leht'). Kreeklased tundsid teda maitsetaimena juba antiikajal, roomlased tõid taime Inglismaale ja Prantsusmaale, seal tarvitati seda köögiviljana. Keskajal kasutati paastu ajal, ta sümboliseeris siirust ja puhastumist. Kuulub koos estragoni, tüümiani ja peterselliga ka klassikalise ürtidest koosneva prantsuse maitsekomplekti fines herbes koosseisu. Nimetage taim.

 

14.             Räpina polder on rahvusvahelise tähtsusega linnuala ja kuulub Natura 2000 võrgustikku. Pesitsejatest on seal enam levinud rukkirääk, väikekajakas ja pildil olev … . Kes on pildil? Ladinakeelne nimi : Chlidonias niger.

 

 

15.             

Millist taime kutsutakse ka metssireliks? Selle ilusad lillakasroosad õied on tihedalt ümber raagus okste. Õied meenutavad hariliku sireli õisi, seepärast kutsub rahvas teda muude nimede kõrval ka metssireliks.

16.             Selle saare sümboliks on krokodill ja saar meenutab ka oma kujult mõneti krokodilli, kellest legendi kohaselt olevatki tekkinud. Saare lähimateks naabersaarteks on lõunas Roti saar ja põhjas Leti saar. Saare ühe pikima jõe nimeks on Mina jõgi, mis saab alguse saare keskosas asuvast  2427 m kõrguse Mutis`e mäe jalamilt. Saare põhjapoolseimaks linnakeseks on Tulu-ala nimeline asula. Nimetada võiks ehk veel mõnda linnakest nagu Besikama või Soe. Saarel elab rohkem inimesi kui Eestis. Mis saarega on tegemist?

 

17.             Mis nime kannab see suur India jõgi (pikkust 1280 km, jõgikonna pindala 330 000km2), mis saab alguse Lääne-Ghattidest, umbes sadakond km Araabia mere rannast ida poole ning suubub Bengali lahte, peaaegu poolitades niimoodi selle suure poolsaare? Lisada võiks ehk veel seda, et see nimi esineb India mütoloogias ja sellenimelist tegelast on kujutatud harilikult noore mehena, kelle nahk on kas tumesinine või tumelilla ning kelle kaelas ripub lillevanik ja käes on flööt.

 

 


18.             Selle mõisa saksakeelne nimetus on järgmine : Köln in Kirchspiel Wolde, Oesel. Esmamainitud 1489. aastal. 16.-17. sajandil kuulus mõis von Pollidele; mõisa viimane omanik oli Reinhold von Buxhoevden. Mõisa peahoone on ehitatud 18. sajandi lõpus. 1864. aastal ehitati hoone põhjalikult neogooti stiilis ümber. Mõisa eestikeelne nimi on tuntud ka viimase poolsajandi eesti kultuuriloost. Milline mõis?

 

19.             XVII sajandi lõpul üritas omale kolooniaid hankida ka Šotimaa, tehes seda Inglismaast sõltumatult. Šotlaste koloniaalpoliitika ilmselt abitsioonikaimaks ettevõtmiseks oli 1698. aastal alanud nn Darieni projekt. 4000 šotlast alustas teekonda mere taha, et rajada Darieni nime kandvasse paika New Scotland, millest kujuneks üks olulisemaid sõlmpunkte maailma kaubanduses. Ekspeditsiooni rahastamisele kulus ligi pool kogu Šotimaa varast. Kaks aastat hiljem olid pooled kolonistid surnud ja Šotimaa sisuliselt pankrotis. Projekt kuulutati lõplikult ebaõnnestunuks 1703. aastal. Paljude ekspertide arvates oli Darieni projekti läbikukkumisel suur roll selles, et Šotimaa ja Inglismaa 1707. aastal unioonileppe sõlmisid. Millist tänapäeva riiki nägid šotlased vaimusilmas ette New Scotlandina ehk kus asub Darieni piirkond? Tegemist on ühe riigi 16671 km2-se provintsiiga, mis kuulub nii Maailma Biosfääri reservi kui UNESCO Maailma looduspärandi nimekirja.

 

20.             XX sajandi I veerandil, kui lagunes Tsaari-Venemaa impeerium, tekkisid sellele alale mitmeid uusi riiklike ja ka muid moodustisi, kusjuures mõnigi neist suutis ka riigina püsima jääda. Kasvõi näiteks Poola, Soome, Eesti, Läti või Leedu. Detsembrist 1918 kuni aprillini 1919 eksisteeris Edela-Kaukaasia Demokraatlik Vabariik. Mis linn oli selle vabariigi pealinnaks? Muuseas, praegu asub ta ühe sellise riigi territooriumil, mis pole kunagi N.Liidu koosseisu kuulunud.

 

21.            See on suhkruglasuuriga mandel aga ka dessertkompvek. Venemaal toodetakse seda maiust  praetud mandleist või pähkleist, mis peenestatakse, segatakse suhkru või maitseainete ja kakaoga ning vormitakse batoonideks. Oma nime on see maiustus saanud ühe 1598-1675 elanud Prantsuse marssali järgi. Millega on tegemist?

 

22.             Kõrgeima auastmeni jõudnud eestlanna on teadagi USAs kindralipagunid välja teeninud Tiiu Kera. Eesti kaitsevägi sai 2007.a. veebruaris oma esimese naissoost kolonelleitnandi. Selleks on kaitseväe tervisekeskuse ülem, kelle nime küsimegi.

 

23.             J. Runjanin’i (1821-1878) 1846. aastal kirjutatud meloodia kuulutati 1891.a. ühe rahva rahvushümniks. Paljud uurijad arvavad, et see on komponeeritud Donizetti ooperist Lucia di Lammermoor pärit aaria O sole piu ratto eeskujul, ehkki partituurid on erinevad. Maksim Gorki nimetas seda maailma kõige ilusamaks hümniks ning tema lähedane sõber, ukraina lingvist ja Ukraina Teaduste Akadeemia asutaja Agatangel Krimski tegi 1934.a. NL kirjanike kongressil ettepaneku, et NSVL hümn tuleks komponeerida selle helitöö eeskujul. Tänapäeval on see teos ühe iseseisva riigi hümn. Milline riik?

 

24.             Aastast 2001 annab UNESCO 23. aprillil välja ühe pealinna tiitlit. 2001 oli selleks Madrid, 2002 Aleksandria, 2003 New Delhi, 2004 Antwerpen, 2005 Montreal, 2006 Torino. Määratud on juba ka järgmised: 2007 Bogotà, 2008 Amsterdam. Mis ala pealinnad?

 

25.             Kes on helilooja? Ta katkestas meditsiiniõpingud ja suundus muusikasse eriti Glucki loomingu mõjul. Nooruses revolutsiooniliselt meelestatud, 1830. a. oli relv käes Pariisi barrikaadidel, kus lauldi tema „Iiri laulu”. Ka paar tema kuulsamat tööd on pühendatud 1830.a. revolutsiooni ohvrite mälestusele. Oli ka viljakas kirjamees, tegutses muusikakriitikuna, avaldas mälestused (1870). Oma pedagoogilise tegevusega lõi ta endale orkestreeringumeistri kuulsuse.


26.             Kes on see füüsik, kelle auks kutsutakse ühisnimega prootoneid, neutroneid, elektrone ja kvarke? See ühisnimega kutsutu on poolarvulise spinniga osake või kvaasiosake. Need alluvad …-Diraci statistikale, mille olulisim omadus on, et eristamatute …de vahel kehtib Pauli keeluprintsiip.

 

27.             Kes on see saksa psühhiaater (1840-1902), kelle 1885. a. ilmunud peateosest „Psychopatia sexualis” said oma nime nähtused sadism ja masohhism? Osalt ladinakeelse teose masslugejale kohandatud vorm on olnud menukas teos, väidetavalt ka Eestis.

 

28.             Millise sündmuse puhul on välja antud see mälestusmedal?

Jules Janssen and Norman Lockyer

 

29.             N.Liidul oli palju tuntud lennukikonstruktoreid ja lennukimarke. Andrei Tupolev (ANT, Tu), Sergei Iljušin (Il), Aleksandr Jakovlev (Jak), Oleg Antonov (An), Artjom Mikojan  ja Mihail Gurevitš (MiG), Pavel Suhhoi (Su). Vähem tuntud lennukid on ilmselt Be, näiteks tulekahjude kustutamiseks kasutatav vesilennuk Be-200, mida toodab ka Suhhoi hävitajaid valmistav Irkutskis asuv kompanii Irkut. Kuidas on selle konstruktori nimi? Ta sündis Tbilisis, eluaastad 1903-1979.

 

30.             Kui selle tuntud maletaja, kes ka Tallinnas võistelnud, nime lõppu lisada a-täht, saame sõna, mis tähendab ühes vanas ja lugupeetud keeles, mida tänapäeval enam eriti ei kasutata, taevalikku rõõmu ja õndsust. Kes on see kuulus maletaja?


31.             Paljudel spordivõistlustel antakse võitjaile lisaks (au)rahale ka esemelisi auhindu, näiteks autosid. Ühe Prantsusmaal peetava kiirlaskumise MK etapi võitjat aga premeeritakse traditsiooniliselt lehmaga (2006.a. jäi küll välja panemata). Tõsi, võitjale antakse valida täiendava rahasumma ja selle kohalike juustumeistrite reklaamkingituse vahel, või ostavad väljapanijad auhinna tagasi, kuid mõni võitja jätab selle ka endale. Nimetage selle etapi toimumiskoht.

 

32.             Millist maailmakuulsat spordirajatist kutsutakse tellisevabrikuks (The Brickyard)?

 

33.             Kes on pildil (2)?

 

           

Ben Agosto and Tanith Belbin

<b>Wybieramy miss igrzysk</b><br> Tanith Belbin (USA) <br><b><a href=http://turyn.sport.wp.pl/ankieta.html?POLL%5Bpid%5D=8205671&kat=44556&ticaid=11287>Przejdź do głosowania</a></b>

 

34.             See klubi asutati 1893 Kuninga Viinamäe nime all. Aasta hiljem võeti kasutusele praegune nimi. Ta on oma riigi paljukordne meister ja üldse populaarseim klubi. Enne Teist maailmasõda kuulus klubi Euroopa tugevamate hulka – kahel korral (1927; 1935) võideti Kesk-Euroopa klubide Mitropa karikas. Mis klubi? Muuseas, selle riigi kõrgliiga kannab praegu Gambrinus Liga nime, kuigi tegemist pole sugugi mingi ”õlleliigaga”. Oma kodumänge peab meeskond aga Toyota Arenal, mida varem nimetati Suvestaadioniks.

 

35.              2006. a. novembris teatas oma tippspordist loobumisest peale pikaajalist võitlust traumadega 28-aastane keenialasest Sydney olümpiamängude üllatusvõitja 1500 m jooksus (tollase ülekaaluka favoriidi Hicham El Guerrouji ees). 1999. aastal püstitas ta 1000 m jooksu maailmarekordi 2:11.96, ületades 18 aastat püsinud Sebastian Coe tippmargi. Sellest ajast alates ei ole ükski teine sportlane jõudnud sellele tulemusele lähemale kui 2 sekundit. Kes on see jooksukuulsus?

 Olympic 1,500m champion Noah Ngeny

 

 

36.             Kes on pildil?

Foto - Hilje Murel 

 

37.             Austria kirjanik Felix Salten (Siegmund Salzmann, 1869-1945) võitis maailmakuulsuse oma 1923. a. ilmunud raamatuga. 1985 ja 1986 lavastas Natalja Bondartšuk selle alusel filmid „… lapsepõlv” ja „… noorus”. Neist palju tuntum on aga 1942.a. Walt Disney tehtud film. Kirjutage nii raamatu kui kõigi filmide pealkirjas olev nimi.

 

38.             Meie kinodesse jõudis eelmise aasta lõpul uus film “Hea aasta” (originaalpealkirjaga “A Good Year”), mille peaosas on Russell Crowe. Kes on aga selle filmi lavastaja? Tema eelmine koostöö Russell Crowe´ga oli väga edukas. Küsitav lavastaja on sündinud 1937.a. ning on Briti lavastajatest Hollywoodis olnud kõige edukam (filmide sissetuleku osas).

Ridley Scott

 

39.             Kes eesti kirjanikest on öelnud järgmist? „Minul on Tiksiga eriline side. Me mõlemad oleme kirjanike liidu liikmed ja Eesti meistrid. Tiks viiekordne ja mina kolmekordne.  Vahe on selles, et Tiks oli suurema osa mängust platsil, kuid mina ootasin pingil, et pääseda mängima viimastel minutitel. Ent Kullami, Lipso või Laumetsaga oli suur au koos mängida, ehkki vaid mõni minut.”

 

40.             Küsitav sõna tähendab prantsuse keeles üritust, katset või proovi. Esmakordselt kasutas seda sõna prantsuse filosoof Michel de Montaigne (1533-1592) ning selle pealkirja all ilmus ka 1580.a. tema kogumik. Millise sõnaga on tegemist?


41.             Kes on nende teoste autor? Esimene neist on Eesti Kunstimuuseumi valduses, teine on Tallinna filmifestivali auhind „Tulihobused”, kolmas aga Alfons Rebase mälestusmärk. Tema tehtud on ka näiteks pronkssõdur Järva-Peetri kirikaias.

teos   

 

42.             1918. a. kirjutab kunstnik oma maalitsükli „Elutants” kohta järgmist: „Ma töötasin selle tsükli kallal pikkade pausidega kokku 30 aastat. Tsüklisse kuuluvad teosed Suudlus, Vampiir, Nooruse purjed, Madonna ning … . See on mõeldud kui tsükkel dekoratiivseid maale, nagu elu läbiv lõuendite sari. Kõigil neil piltidel on lookleva rannajoone taga rahutu meri ning puukroonide all kulgeb elu oma rada kõigi imede, variatsioonide, murede ja rõõmudega.” Kirjutage punktiiriga tähistatud tuntuima teose nimi ning lisage autor!

 

43.             Kes oli see tuntud kunstnik, kes kutsuti Suessi kanali avamispidustustele spetsiaalselt selleks, et ta teeks kauni pildi kanali avamisest? Ta tundis huvi ka muude tegevuste, näiteks arheoloogia vastu ning osales rohkem kui 80 kurgaani uurimises, osales kuulsa meresõitja ja geograafi Lütke ekspeditsioonidel Türgisse, Kreekasse ja Väike-Aasiasse. Valiti viie Euroopa akadeemia liikmeks ja autasustati Prantsuse auleegioni medaliga. Üks ta teoseid kannab nime Valetto Harbour (1844).

 

44.             Meie rahvuseepose looja F. R. Kreutzwald töötas aastail 1833-1877 linnaarstina Võrus. Ka „Kalevala” looja Elias Lönnrot on töötanud aastaid (1833-1854) arstina ühes Soome linnas. Nimetage see 1651.a. linnaõigused saanud linn.

 

45.             Kuuldavat, 1978. aasta stiilset proge-rocki lugu “Ei mullast...” Hando
Runneli tekstile, on peetud Eesti rockmuusika ajaloos üheks mõjusamaks
ja olulisemaks teoseks. Kes on selle loo helilooja?


46.             15-aastasena õppis ta ära kitarri tinistamise ja asus mängima oma kooli punkansamblisse Trakulla. Järgmine ansambel, milles ta kitarri mängis ja laulis, oli Teine Elu, millele järgnes Wash&Go. Seejärel moodustatud Luxury Filters sai kuulsaks telesaates “Seitse vaprat” lauluga “Tramm nr 66”, kus küsitav soleeris, kummaline idamaine hõlst üll. Nüüdseks on ka see ansambel lagunenud, kuid küsitavale ei ole laulmine ka praegu võõras. Et ta on ka väljaõppinud trükkal, on ta öelnud järgmist : «See on väga hea amet. Mõtle Guttenbergi peale – oma aja kõige šefim mees! Tööd jätkub alati, ükskõik, mis valitsuse ajal. Kui asi tõsiseks läheb, kui poliitikud ära pööravad, on veel rohkem trükkida». Kellest on jutt?

 

47.             

Küsitav pill on teatavat liiki tuuba, mida kasutatakse paraadidel. Inglise keeles kutsutakse seda ka sousaphone  - pilli arendaja ja marsimuusikat kirjutanud USA helilooja John Philip Sousa (1854-1932) järgi. Siiski on tegemist sousaphoni veidi väiksema eelkäijaga. Nimetage see pill!

 

48.             2006. a. Betti Alveri kirjandusauhinna sai ajalooharidusega Eesti diplomaat romaani “Valge kuningriik” eest. Selle intellektuaalse põneviku tegevus toimub tänapäeva Pariisis ja Brüsselis ning tagasivaatelisena 1980ndate keskpaiga Afganistanis. Varem on sama autor avaldanud novelli “Tartu rahu”, mis pälvis Loomingu aastaauhinna 1999.a. ning esseesid “Vikerkaares”. Kellest on jutt ?

 

49.             Pea kõigil meil on koolis olnud kohustuslikuks lektüüriks Johann Wolfgang Goethe „Faust”. Ei tea, palju ja mida kellelegi sellest meelde on jäänud, aga täna küsime, mis oli seal doktor Fausti eesnimi.

 

50.             Selle helilooja (1949-1994) tuntuim laul on kindlasti paljude kooride repertuaaris olev “Ta lendab mesipuu poole”, mida on korduvalt lauldud ka laulupidudel (nt 2004 üldlaulupeol ühendkoori esituses, samuti 2007 noortepeo kavas). Küsitav oli helilooja ja koorijuht, kes tagasihoidlikul ja märkamatul moel tegeles oma loomingu ning koorijuhitööga. Ta oli aastaid Tallinna Kunstiinstituudi kammerkoori dirigent, nii on ka tema looming, nii ilmalik kui vaimulik, just kooridele kirjutatud. Paljud tema helikeelelt heakõlalised ja sõnumilt isamaalised laulud saavutasid laiema tuntuse “laulva revolutsiooni” ajal. Ulatuslikum kooriteos on orelisaatega “Eestimaa palve” (tekst E. Eha-Are), kus muusikaliseks algmaterjaliks on juba C. Kreegi poolt kasutatud vaimulik rahvaviis “Mu süda, ärka üles”. Tema viimaseks kompositsiooniks jäi “Kellamissa” kammerkoorile ja kelladele, mille esiettekanne toimus Pariisis. Kes on see helilooja ja kes on laulu “Ta lendab mesipuu poole” sõnade autor?

 


Vastused

1.  

Memphis

Egiptuse vanim pealinn, eg. k. – Hetka-Ptah (Hwt-Ka-Ptah) ehk Hikupta, mis tähendas `jumal Ptahi hinge (Ka) maja`. Ptah oli Memphise peajumal

2.  

Aleksander Suvorov

 

3.  

Paul I, Aleksander II

1801, 1881

4.  

Tallorahwa postimees

 

5.  

Kernave

Asub Vilniuse ja Kaunase vahel; sealkandis on ka Leedu teine pealinn – Trakai. Elava arheoloogia keskus. Viis linnamäge, arheoloogiamuuseum.

6.  

Bartolomeo Vanzetti,

 Nicola Sacco

Arreteeriti süüdistatuna Massachusettsi kingakompanii palgaametniku ja valvuri mõrvas ning 15000 US$ röövis. Tõendeid vähe, aga mõlemad olid anarhistid ja mõisteti süüdi, hukati 1927. Ülemaailmne protest. 1977 kuberner Michael Dukakis tunnistas kohtu vigu ja puhastas nende nimed. NL-s oli pliiatsitehas.

7.  

Vaira Vike-Freiberga

 

8.  

Bütsants

Nika ülestõus toimus aastal 532 pKr kui valitses Justinianus I

9.  

Suhkur (suhk-rupeedi melass)

Kesk-Euroopa ja Vahemeremaad valmistavad viina põhiliselt viinamarjadest aetud pii-rituse baasil, kasutatakse aga ka teisi tooraineid, nt erinevad aedviljad või suhkruroog

10.               

Šilling

Ida-Aafrika šilling võeti 1921 kasutusele Briti Somaalimaal. Kasutavad ka dollarit ja eurot, erilist valitsust pole, segadus

11.               

Fugu; kerakala

 

12.               

Kuskus

Kirjapildiks on vahel ka cuscus (couscous) või araabiapärane kseksou

13.               

Aed-harakputk

Sarikaliste sugukonna harakputke perekond

14.               

Mustviires

 

15.               

Näsiniin

Daphne mezereum; naeseniinepuu, nasinad, küüvits, surmalill

16.               

Timor

Nii saare iseseisva riigi osa koos Ocussi enklaaviga kui Indoneesiale kuuluv osa; pindala 33 600 km2, elanikke u 1,5 milj.; kõrgeim tipp – Ramelau, 2960m (2920m)

17.               

Krishna

On kasutatud ka kirjapilti Kistna jõgi

18.               

Lööne mõis 

Valjala vald/kihelkond Saaremaal. Debora Vaarandi poeemist ”Talgud Lööne soos” 1946 on saanud sõnad Raimond Valgre “Saaremaa valss”

19.               

Panama

Provintsi pealinn La Palma

20.               

Kars

Türgis, armeenlased peavad oma linnaks; on kuulunud Venemaa ja N.Liidu koosseisu, lepinguga anti Türgile; Karsis ja Erzerumis oli kunagi ka arvestatav eestlastest väljarändajate koloonia

21.               

Pralinee

Nimi tuleneb Prantsuse marssalist du Plessis-Praslin`ist; põhiliselt kasutatakse India pähklit; pralinee komme võib osta igast hästivarustatud toidukauplusest

22.               

Merike Johanson

 

23.               

Horvaatia

Josip Runjanin, Lijepa naša domovino (Meie kaunis kodumaa), sõnad Antun Mihanovic.

24.               

Raamatu

23.aprill on raamatupäev

25.               

Hector Berlioz

1803-1869

26.               

Enrico Fermi

Fermionid

27.               

Richard von Krafft-Ebing

 

28.               

Heeliumi avastamine

Pierre Jules Janssen ja Sir Joseph Norman Lockyer teatasid uue elemendi avastamisest (Päikese atmosfääris) praktiliselt üheaegselt 1868.a, Pariisi TA lasi vermida medali

29.               

Georgi Berijev

Berijašvili

30.               

Anand

Vishwanathan Anand, ananda tähendab sanskriti keeles taevalikku rõõmu ja õnne

31.               

Val d’Isere

Prantsusmaal veel Chamonix (M) ja Megeve (N)

32.               

Indianapolise ringrada

 

33.               

Tanith Belbin, Benjamin Agosto

Torinos 2006 OM-hõbe jäätantsus. TB sünd. Kanadas, sai USA kodanikuks 31.12.2005. Treenerid Igor Shpilband ja Marina Zoueva – samad kes meie Grünberg-Rannal.

34.               

Praha Sparta

Tšehhi kõrgliiga on Premier Liga, kannab nime Gambrinus Liga; pärast sõda Mitropa ”taaselustati” kuid endist taset ja tähendust ta ei saavutanud; 1964 võitis  Praha Sparta selle sarja kolmandat korda; 1893 Kralovske Vinohrady; Suvestaadion – Letny stadion

35.               

Noah Ngeny

 

36.               

Hilje Murel

Ugala näitleja, sünd. 1975. Peaosa „Marilyn’is”

37.               

Bambi

 

38.               

Ridley Scott

 Eelmine koos Russell Crow´ga “Gladiaator”, tuntumaid filme “Alien” 1979, “Blade Runner” 1982, “Thelma & Louise” 1991, “1492 : Conquest of Paradise” 1992, “Hannibal” 2001

39.               

Vello Lattik

 

40.               

Essee

 

41.               

Simson Seakülast

Aivar Simson. 1. pilt: Türannosaurus. Sitsiv till. Viisakas noku
U. 1993. Pronks.

42.               

Karje, Edvard Munch

 

43.               

Ivan Aivazovski

1817-1900, sündis armeenia perekonnas Krimmis, Feodossias, armeeniapärane nimi Hovhannes (ka Ovanes) Aivazjan

44.               

Kajaani

 

45.               

Margus Kappel

 Ruja. Rannap oli ära ning ansamblit vedasid Kappel (mängis 1975-80) ja Nõgisto

46.               

Jan Uuspõld

 

47.               

Helikon

 

48.               

Tiit Aleksejev

 

49.               

Heinrich

 

50.               

Peep Sarapik, Juhan Liiv

Enamik Sarapiku laule ongi kirjutatud J.Liivi ja H.Runneli tekstidele