Eesti Maakilb 2006/2007.  III voor,  13. jaanuar

Haapsalu, Hellamaa, Iide, Karksi-Nuia, Kiili, Otepää,  Venevere

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.      Teise Puunia sõja (218-201) lõpul otsustati Roomas sisse seada Suure Jumalate Ema (Magna Mater deum) austamine. Tema kehastuseks peeti meteoriiti (nn Must kivi), mis asus varem Väike-Aasia linnas Pessinuses ja hiljem Rooma üle toodi. Jumalate Emale korraldati pidulik vastuvõtt, kivi paigutati Victoria templisse (Palatinusel), korraldati iga-aastased mängud kreeka eeskuju järgi. Tema riitused olid ohjeldamatud ja ekstaatilised. Tema preestrid, gallused, peksid end kämblaluudega kaunistatud piitsadega ja kohitsesid end kirelõõmas. Pidustuste ajal toodi ohvriks härg või jäär, ning pühitsetu või ... peapreester või preestrinna seisid platvormi all ja ligunesid ohvrilooma veres. Tema austajad uskusid, et tema saladused aitavad neil pärast surma taas uuele elule sündida. Tema kultuse pooldajad arvasid, et temast sõltub loomade ja taimede elu, et tema valitseb maa peal ja allmaailmas. Millisest jumalannast on jutt? Kui kirjutate Rooma vaste, kellega teda samastati, teenite 1 punkti.

 

2.     Elizabeth II abikaasa, Edinburghi hertsog prints Philip sündis 1921.aastal Korfu saarel Kreeka ja Taani printsina. Perekonnanime Mountbatten sai see suguvõsa alles Esimese maailmasõja ajal, mil senine saksapärane nimi ei mõjunud enam patriotismile hästi – nii nagu ka Saksi-Coburg-Gotha dünastiast said Windsorid. Mis oli see saksapärane nimi?

 

3.     1930-ndate aastate algul töötas hilisem saksa kirjanik Hans Habe (sünd. 1911 János Békessy) noore reporterina ühe Viini ajalehe toimetuses. Seal töötades uuris ta välja midagi, mis hõivas maailma tähelepanu ning tegi temast Saksamaal n.ö. „märgitud mehe”. Tema esikromaan põletati Viinis avalikult 1938.a. Mille tõi päevavalgele Habe?

 

 

4.     Milline baltisaksa perekond? Tõenäoliselt on suguvõsa pärit Läänemere saarelt Fehmarnilt (paar km Taani rannikult), arvatavasti olid nad friisid. Ajalooliselt kindel esiisa on 17. sajandil Lõuna-Rootsis elanud kaupmees Peter … . Esimene kuulus esiisa on Peter von … (1674-1740), kes sündis Hamburgi külje all ja tõusis Vene admiraliks, admiraliteedi viitsepresidendiks. Ta olevat Rotterdamis Peeter I-le silma torganud ja sai ettepaneku „Ehita mulle Läänemere laevastik ja me teen su admiraliks”. Peetri matusel kandis just tema sarga järel riigiskeptrit. Tema surma järel sai lesk oma mehe suurte teenete eest Õisu mõisa. Admiral ja mitmed tema järeltulijad on maetud Soome Hiitolasse. Peter Anton von … on jätnud sügava jälje Eesti paberitööstuse ajalukku.

 

5.     1840.a. kuulutati Ungari keel Ungaris ainsaks ametlikuks keeleks. 1844.a. riigipäev kaotas täielikult … keele kasutamise asjaajamisel ning määras ungari keele ainsaks seaduste, valitsusasjade ja eelkõige rahvahariduse keeleks. Vaid Horvaatia saadikutel lubati Ungari parlamendis 6 aastat kasutada … keelt, seejärel pidid nad üle minema ungari keelele. Mis keel sobiks punktiiridele?

 


6.     Millise Euroopa riigi 2006. a. novembris toimunud parlamendivalimiste suurimaks võitjaks oli maoistide ja trotskistide vasakradikaalne Sotsialistlik Partei, kes kasvatas oma esindatuse 9-lt kohalt parlamendi 150-liikmelises teises kojas 25-ni? Samadel valimistel jõudis esmakordselt maailmas parlamenti partei, mille ainus eesmärk on võidelda loomade õiguse eest (Partei loomadele, 2 kohta). Suurima esindatuse säilitas siiski Kristlik-demokraatlik partei (CDA) 41 kohaga ning võimul on seni vähemuskoalitsioon, mille moodustavad CDA ja liberaalne Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD). Riigi peaminister (CDA liige) on ametis jätkuvalt juba alates 2002. aastast.

 

SP logoImage:Pvdd.gifimage:Logo CDA.gif Image:Logo vvd.gif

 

7.     2006. a. kodanikupäeva tunnuslause oli ”Heast pereisast algab riik”. Kelle kuulutas rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo 24. novembril 2006 Aasta Kodanikuks 2006? Selle 35-aastase inimese peres kasvab neli last.

 

8.     Aastal 2005 pälvisid Tallinna teenetemärgi sotsiaaltöötaja Heino Hankewitz, Helmi Puur, Horre Zeiger ja Vjatšeslav Jakobs. Millise nime all on viimane isik rohkem tuntud?

 

9.     Keda on kujutatud Hillar Metsa karikatuuril ?

 

10.             Millise tootega on tegemist? Maailma poliitika instituudi EPI andmeil tarbiti seda 1999. a. maailmas kokku 98 miljardit … (mõõtühiku jätame esialgu saladuseks), 2005.a. juba 154 miljardit … . Enim – 26 miljardit … - tarbiti USA-s, järgnesid Mehhiko, Hiina, Brasiilia, Itaalia ja Saksamaa. Inimese kohta on 184 …ga suurim tarbija Itaalia. Kõige kiiremini on tarbimine suurenenud mõnedes arengumaades, nt Liibanonis ja Araabia Ühendemiraatides. Tuntud eksportija on Soome, Eestis on laias valikus saada nii kodu- kui välismaiseid tooteid (nt Prantsusmaalt, Georgiast jm).


11.            Selle eluka keskmine pikkus on 10-15 cm, hästi toitunud isendi pikkus võib ulatuda 20-30 cm. Värvus väga varieeruv. Selgmiselt pruunikas kuni mustjas, hästi äratuntav kahe kitsa mustrilise pikivöödi järgi. Keha servad kollakas-oranžid. Kõhualune heledam ja enamasti kirju. Sõltuvalt toitumise tingimustest saavad suguküpseks 2.-4. eluaastal, kuid munad valmivad siiski vaid peale põhitoiduse saamist [vere imemist]. Euroopas on ta lõunapoolse levikuga, Põhja-Euroopas puudub. Eestis on teadaolev levik võrdlemisi piiratud – Hiiu- ja Saaremaal ning Karula rahvuspargis. Kes?

 

12.             Milline lind? BirdLife International kinnitas novembri keskel [2006], et 2010.a. jalgpalli maailmameistrivõistlusteks LAV-is kavandatav lennuvälja laiendus seab ohtu nende talvise puhkepaiga, kuhu saabub igal aastal kolm miljonit lindu kogu Euroopast ja mujalt maailmast. Mount Morelandi roostik jääks lennukite õhkutõusmis- ja laskumistrajektoorile ning ohutuskaalutlustel tuleks hulgaliselt linde ligi meelitav taimestik hävitada. BirdLife’i reeglite kohaselt tuleb tähtsa linnualana kaitse alla võtta kõik need elupaigad, mis on olulised enam kui ühele protsendile mõne liigi maailmaasurkonnast. Mount Morelandi roostikus on küsitava linnu puhul see kriteerium selgelt ületatud, sest nende üldarvu maailmas hinnatakse 190 miljonile. Lähipiirkonnas teisi sobivaid roostikke pole: see paik on piltlikult öeldes kui pilliroosaareke suures suhkrurooväljade meres. LAV Natali provintsi on jõudnud ka Eestis märgise saanud isendeid. Vanas Maailmas pesitseb hinnanguliselt 16-36 miljonit küsitavat lindu, nende arvukus on aga paljudes riikides vähenenud eelkõige pestitsiidide ning muutunud põllu- ja loomapidamistavade tõttu.

 

13.             Sellel Eestimaa puul on süsimustad pungad. Tema eripära on veel see, et kevadel ta lehtib teistest puudest hiljem, aga sügisel on esimene, kes lehed maha heidab. Puul on väga väärtuslik puit. Iseloomuliku lõhnaga mahla tõttu ei ole tal peaaegu kahjureid olemaski. Isegi seeni esineb tal vaid harva. Mis puu see on? Teaduslik nimi Fraxinus excelsior. Mis puu?

 

14.             Küsitav on suurima õiega orhidee nii Eestis kui ka kogu Euroopas. Inglise keeles Lady’s Slipper. Kollase tuhvlikujulise huule ja paelu meenutavate pruunide kattelehtedega õie läbimõõt võib küündida kuni 10 cm, neid on ühel taimel 1-3. Imetillukesed seemned (1,3x0,26 mm) idanevad vaid seensümbiondi kaasabil. Seemnest õitsva taimeni kulub 12-16 aastat, jõudsamalt paljuneb vegetatiivselt – jämeda rõhtsa risoomi harunemisel. Mis taim?

 

15.             Selle filmikangelase väljamõtlejaks ja loojaks oli 1962.a. allveekaskadöör Ricou Browning. Juba 1963. ja 1964.a. valmisid kaks filmi, kuid kuulsust tõi 88-osaline teleseriaal, mis valmis aastatel 1964-67. filme on ka hiljem tehtud. Kuidas on selle filmikangelase nimi?


16.             Selle tuletorni juures oli Venemaa esimene udusireen ning esimesi päästepaadi ja päästeliiniseadmega päästejaamu. Esimene tuletorn ehitati neemele, 1857. aastal ehitati u 6 km kaugusele neeme otsast liivamadalale palkkärgkastidest 8-tahuline tehissaar, millele püstitati puittuletorn. 1884 asendati see 21 m kõrguse raudtorniga. Merekaartidel on selle tuletorni nimeks sageli Domesnäs. Millise neeme juures see asub? Ruhnuni on sealt 37 km.

 

17.             Kui absoluutarvudes kasvas tänu migratsioonile aastatel 2000-2005 kõige enam Tallinna elanike arv – 11 100 (valdadest Viimsi – 4442), siis selle väikese (100,4 km2), ent toimeka valla elanike arvu kasv oli suhteliselt kõige suurem – ligi 60% ehk 1879 inimesele, kes elasid seal 2000.aastal lisandus tänu rändele koguni 1083 inimest (võrdluseks: Tartu linna rändesaldo sel perioodil oli 844). Seisuga 01.01.2006 elas selles vallas 3224 inimest. Vallale nime andnud elukad tegutsesid maakeral juba üle 300 miljoni aasta tagasi. Nimetage see vald?

 

18.             Mis linnast on jutt? Legendi järgi rajas linna talle nime andnud müütiline valitseja draakonikoopa kohale. Arheoloogide kinnitusel ulatub vanim asustus linna kohal IV sajandisse. Linna on esimest korda mainitud VIII sajandil, praeguse nime all Abraham ben Jacobi poolt 965. aastal. 1038 sai ta riigi pealinnaks, paarsada aastat hiljem hävitati linn tatarlaste poolt. Linn ehitati praktiliselt samal kujul üles ja sai 1257 linnaõigused, kuid 1259 ja 1287 tehti uuesti maatasa. Pealinna staatusest jäi linn ilma XVI sajandi lõpus. XIX sajandil oli mõnda aega iseseisev vabalinn. Oli aastal 2000 üks Euroopa kultuuripealinnadest. Vapp:

 Coat of arms of Kraków 

 

19.             Balti riikide õhuruumi turvatakse Leedus Zokniai lennuväebaasis peatuvate NATO lennukite abil. Millise linna ligidal (7 km) asub Zokniai lennuväebaas? Sama linna ligidal (16 km) asub ka kuulus Ristimägi (Kryžių kalnas), mis sai hiljuti tulekahjus kahjustada.

 

20.             1950.a. hakati N. Liidus ehitama elitaarset vanglat, mis oli mõeldud kõrgemate parteitegelaste kinnipidamiseks. Mis linna ja mis tänavale see ehitati (tuntuks ongi saanud tänava nime kaudu)?


21.   Selle elemendi (järjenumber 87) avastas 1939 a. prantsuse teadlane Marguerite Perey. Tegemist on viimase loodusest leitud elemendiga. Esialgu nimetati teda “aktiinium K”. Ta on raskeim leelismetall, muutub vedelaks 27 kraadi Celsiuse juures. Esimese 102 elemendi hulgas on ta ebastabiilseim. Maakoores (uraani ja tooriumi maakides) leidub seda eeldatavalt ainult kuni 550 grammi). Milline element ?

 

22.   Küsitavast meetodist võib lugeda nii kooli keemia-, füüsika- kui ka ajalooõpikutest. Ka on meetod mainimist leidnud meedias seoses Torino surilina, Vinlandi kaardi või Kaali kraatriga. Meetodi rajas W.F.Libby 1946, mille eest ta 1960 sai ka Nobeli preemia. Eestisse tõi selle meetodi J.-M. Punning 1972. (Eestis võib selle ala värskeimat tipptehnikat näha näiteks TTÜ-s, mis saabus 2006 oktoobris).

 

23.   Sarjast “Eesti mõttelood” ilmus 2006. a. raamat “Tumeda aine lugu”, mis koosneb neljast alajaotusest. Esimeses osas kirjeldab autor oma kujunemist teadlaseks, teine ja kolmas osa sisaldavad teadusartikleid tema põhilistelt uurimissuundadelt, neljandas osas on artiklid teaduse võimalikkusest Eestis. Kes on selle raamatu autor ?

 

24.   Pildil on maailma suurim ja pikkuselt kolmanda rajaga kinnine suusahall (400 m rada, 22500 m2, 6000 tonni lund, 80 m lai ja 85 m kõrge). Millises riigis see 2005.a. novembris valminud ehitus asub?

   

 

25.  Mis on selle auhinna nimi ehk millisel alal antakse välja pildil olevat auhinda?

 

26.             Esimeseks eesti talispordi tähetunniks on kahtlemata 1964. a Innsbrucki taliOM, kus Ants Antson saavutas kuldmedali. Vähem on aga teada, et samadel mängudel osales ka teine eestlane – 1922.a. Tallinnas sündinud Heino Ago Freyberg, kes esindas Rootsist ning saavutas 12. koha. Millisel spordialal?

 

27.             10. ja 11. juunil 1917 peeti Tallinnas V.S. "Spordi" korraldusel esimesed Eestimaa meistrivõistlused ühel spordialal. Esimesteks Eesti meistriteks tulid G. Sinisoff, J. Villemson, H. Paal, F. Sauemägi, S. Rutkovski, E. Hiiop ja veel üks mees. Milline spordiala?

 

28.             Küsitavas riigis on polo väga populaarne. Ka Inglismaal tutvustasid polot esmakordselt 1869. aastal just selle riigi esindajad. Sellest ajast peale saavutas polo ka Inglismaal suure populaarsuse. Polohooaja kõige kõrgemalt hinnatavaks klubide turniiriks peetakse selle riigi nimelist turniiri (… Open), mis 2006. a. toimus juba 113. korda, sealset staadioni nimetatakse “Polo katedraaliks”. Mitme põlvkonna jooksul on polomängijate perekond Heguy olnud rahvuskangelasteks. Küsitava riigi pololiidu juhi hr. Uranga initsiatiivil asutati 1982. aastal Rahvusvaheline Poloföderatsioon (FIP) ning Uranga sai föderatsiooni esimeseks juhiks. 1987. aastal toimusid selle riigi pealinnas ka esimesed ametlikud polo maailmameistrivõistlused, võitjaks tuli loomulikult kodumeeskond. Praeguseks ajaks on meeskond võitnud 7-st maailmameistritiitlist küll ainult 3 (viimati 1998). Käesoleval ajal on aga koguni 10 selle riigi tegevmängijat saavutanud kõrgeima astme (händikäp 10). Üheski teises riigis ei ole aga üle 3 sellise mängija.

 

29.             Kes on see vormelimaailma parimaks müügimeheks nimetatud  F-1 piloot, kes ei jõudnud tänavu küll punktikohale, kuid on sõlminud järgmiseks hooajaks lepingu Super Aguri tiimiga 7,7 miljonile dollarile? Samal ajal oli kahekordse maailmameistri Fernando Alonso tasu Renault´st tänavu 7,2 miljonit dollarit. Tema debüüt F-1 sarjas oli 2002. a. Jordani meeskonnas. Seni ainsa poodiumikoha (3.) teenis ta 2004. a. BARi meeskonnas.

 

30.             1925.a. kunagise Magallanes FC viie liikme poolt asutatud jalgpalliklubi Colo Colo on oma riigi populaarseim. Klubi nimi pärineb metskassi hüüdnimest kohalikus keelepruugis. Seda vutiklubi peetakse Copa Libertadores algatajaks, sest juba 1948 organiseeriti klubi poolt Lõuna-Ameerika klubide turniir, millest 1964 kasvas välja nimetatud prestiižne sari. 1991 õnnestus „metskassidel“ võita ise Copa Libertadores – seni ainsa küsitava riigi klubina. Lisaks võideti samal aastal Lõuna-Ameerika Recopa ja 1992 Inter-American Cup. Klubi on ka oma maa paljukordne meister. Huvitav fakt on seegi, et juba 1941, ühena esimesena kontinendil palgati klubi treeneriks eurooplane – ungarlane Ferenc Platko. Millises riigis tegutseb see klubi? Embleemil on metskassilt nime saanud pealik.

logo

 

31.             Pea 130 aastat tagasi ilmus Mark Twaini maailmakuulus „Tom Sawyeri seiklused”, järgnes „Huckleberry Finni seiklused”. Peakangelasel Tomil oli oma salaarmastus, nimega Becky. Kuidas oli selle noore daami perekonnanimi? Rohkem seostame me seda nime ühe teise daamiga, tõlkes tähendab sõna aga taimsest materjalist (nt pilliroost) katuseid tegevat meistrit.

 

32.             Peale pikemat vaheaega (11 aastat) ilmus küsitavalt nobelistilt 2005. a. uus romaan, mis on 2006. a. tõlgitud ka eesti keelde ning kannab pealkirja “Minu mälestused kurbadest hooradest”. Kellest on jutt ? 1999.a. avastati tal lümfivähk ning 2000. a. teatati ekslikult juba tema surmast. Tema eelmine eesti keelde tõlgitud teos oli “Patriarhi sügis” (2005; originaalkeeles ilmunud 1975).

 

33.             Kes on pildil?

  

 

34.             Kes Eesti kunstnikest (1914-1978) on loonud gravüüride sarja “Nõukogude sport”? Üheks tema teoseks on detailne ja realistlik puugravüür “Spordipidu Johannes Kotka nimelises kolhoosis Kasaritsas”, kus Kotkas jälgib laval kolhoosi maadlusmatši. Teda on peetud teerajajaks värvigravüüri alal ning üheks parimatest akti joonistajatest Eesti kunsti ajaloos. Tuntud on tema illustratsioonid A. Dumas “Kolmele musketärile” ja selle järgedele 1957-1960. Küsitavaga sama perekonnanime kandev tütar Kai on installatsiooni- ja vitraažikunstnik.


35.             Teda võib pidada „Eesti eksliibriste isaks“, sest tema poolt vennale tehtud raamatumärki loetakse esimeseks eestlase poolt eestlasele tehtud eksliibriseks. Raamatumärgid pakkusid talle hiljemgi suurt huvi, kuigi ta armastas teha nii umbes raamatu lehekülje suuruseid eksliibriseid, mitte tavapäraselt pisikesi. Ka armastas ta valmistada neid välja mõeldud tegelaste nimedele nagu Kadri Kolmnurk, Jüri Maamees, Aadu Kask, Salme Lill, Mart Meremaa, Jüri Madaras või Otto Ame. Kellest on jutt ?

 

 

36.             Küsitav daam sündis 17.11.1906 Krüüdneri vallas ning suri jõululaupäeval, 24.12.2003. Oli kunstnik Märt Laarmanni õde. Toimetanud ajakirja „Eesti Noorus” ja “Nädal Pildis” 1940.a. läks tööle Eesti Raadiosse reporteriks, olles sellega esimene naisreporter Eesti Raadio ajaloos. Ta on tõlkinud eesti keelde H. Wuolijoe Niskamäe-sarja (Näidendid) ja memuaarid „Koolitüdrukuna Tartus” ning kirjutanud sellele eessõna, samuti tõlkinud muud soome kirjandust. Oli ka liivi kultuuri toetaja. Kellest jutt?

 

37.             Teda hüüti „eesti näitlejate hõimupealikuks“. Ta juhtis pikka aega tähtedeteatrit „Estonia“. Tema lemmik-liiklusvahendiks oli „Oinas“, tegelikult mootorratas „Minsk“ ehk M-105. See 123 cm3-ne ja võimsusega 7 HJ liiklusvahend teenis toda „hõimupealikku“ ustavalt, sest legendi kohaselt olevat ta vaid Metsakalmistule viidud luksuslikuma sõidukiga. Kellest on jutt ? Muuseas, ta esimene mängulava kutselises teatris oli Novgorodis.

 

38.             Küsitav Peter Mullani 2002.a. lavastatud draama tugineb tõestisündinud loole ja kritiseerib teravalt katoliiklikku kasvatust. Filmi peategelane on Margaret, kes langeb sugulase pulmas vägistamise ohvriks ning viiakse karistuseks kloostrisse. Film võitis Veneetsia filmifestivalil Kuldse Lõvi. Mis on selle Iirimaa ja Inglismaa ühisfilmi pealkiri ?

 

39.             Esimene Eesti muusikavideo, mis valiti muusikakanali MTV Europe World Chart Expressi (WCE) edetabelisse, oli “Hopelessness You” (novembris 2006). Kes on selle loo esitajaks, konkureerides selliste tähtedega nagu U2, Green Day, Pink, The Pussycat Dolls ja Christina Aguilera ?

 

40.             Carlo Maria Michelangelo Nicola Broschi sündis 24.01.1705 Napoli kuningriigi Puglia  maakonnas ja suri 1782 Bologna lähedal lossis. Memuaare ta ei kirjutanud, tema haua tegid maatasa Napoleoni sõdurid. Ta on jätnud oma jälje muusikamaailma. Mis nime all me teda tunneme?

 

 


Vastused

1.                   

Kybele

Roomas samastati ka Rhea’ga

AP

2.                   

Battenberg

Batteni mägi saksa või inglise keeles. Prints Louis of Battenberg võttis 14.juulil 1917. Philipi ema oli printsess Alice of Mountbatten

KN

3.                   

Hitleri endise perekonnanime

Schicklgruber. Laiemalt Hitleri päritolu.

TT

4.                   

Sivers

P.A v.Sivers tõi 1865 Räpinasse Saksamaalt 1. paberimasina ja paberimeistri

KN

5.                  h

Ladina

 

KN

6.                   

Holland

Sotsialistliku Partei juht Jan Marijnissen, peaminister Jan Peter Balkenende

IS

7.                   

Andrus Veerpalu

 

IS

8.                   

Metropoliit Kornelius

 

TT

9.                   

Oliver Kruuda, Märt Sults

Tuntud metsalangetaja ja skandaalne koolidirektor, kes teatas, et ta on sügavamalt mõtlemata valmis tulistama mitteinimest, kes on inimese kehas; mitteinimest defineerib ta lihtsalt “ta peab olema mu ajus tituleeritud absoluutselt mitteinimeseks”

IS

10.               

Pudelivesi

 

Helsingi veevärgist veetakse Saudi Araabiasse (4300 km) 1,4 milj pudelit. Taaraks kogu maailmas 2,7 miljonit tonni plasti aastas, nt USAs 86% prügimäele (nafta; USAs üle 1,5 miljardi barreli selleks)

KN

11.               

Apteegikaan ehk kirjukaan

Hurudo medicinalis, Medicinal Leech. Temaga veidi sarnane on meil tavaline kaaniliik – hobukaan, kuid tema seljapool on must ja kõhualune hall.

KN

12.               

Suitsupääsuke

 

KN

13.               

Harilik saar

 

KN

14.               

Kaunis kuldking

 

KN

15.               

Flipper

Delfiin

TT

16.               

Kolka

 

AP

17.               

Kiili vald

Kiilid olid maakeral juba kivisöeajastul 345-280 miljonit aastat tagasi

TS

18.               

Krakow

 

AP

19.               

Šiauliai

7 km linnast lõunapool

IS

20.               

Moskva, Matrosskaja Tišina tänavale

 

TS

21.               

Frantsium

 

IS

22.               

Radioaktiivse süsiniku meetod

Objektide  absoluutse vanuse määramiseks; selle aluseks on süsinikisotoobi 14C tekke ja lagunemise vaheline tasakaaluline seos; usaldusväärselt saab kasutada kuni 60 000 aasta vanuste proovide määramiseks

TS

23.               

Jaan Einasto

 

IS

24.               

Araabia Ühendemiraadid

Dubais. Ski Dubai. 2008 avavad veel suurema.

KN

25.               

Muuseumirott

Kultuuriministeeriumi, muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühingu korraldatav muuseumide tunnustusauhinna konkurss. Tiiu Kirsipuu valmistatud rändauhind. Antakse välja 2005. aastast parimale väljapanekule Eesti muuseumis. Mitterahalise auhinna eemärgiks on muuseumide igapäevatöö ühe osa – näitusetegevuse tunnustamine ja seeläbi ka muuseumide laiem tutvustamine. 2005 Tartu mänguasjamuuseum, 2006 Eesti maanteemuuseum.

KN

26.               

Bobisõit 

Kahebobi

TT

27.               

Kergejõustik

Võisteldi "Lootuse" aias, osalejaid 24, spordiseltsidest võitis Tallinna "Kalev". 16-st individuaalalast võitis Aleksander Kolmpere-Klumberg koguni kuus. Hüppas kaugust 6.13, kolmikut 13.12, heitis ketast 36.14, vasaraheites tuli ta meistriks tulemusega 30.16, võitis ka teivashüppe (3.20) ja odaviske (49.55); G.Sinisoff sai kolm võitu - hoota kõrgus (1.37), kuulitõuge (11.37,55) ja raskusheide (7.04); J.Villemson kaks - 100m jooks (11,0; vist võistluste parim tulemus, mida kaua ei ületatud) ja 400m jooks; H.Paal ka kaks - 1500 ja 5000m jooks; F.Sauemägi võitis 110 tõkkejooksu (17,9), S.Rutkovski kõrgushüppe (1.70) ja E.Hiiop hoota kauguse (2.93)

TS

28.               

Argentina

Campeonato Argentino Abierto de Polo ehk Argentina Open, 2006. a võitis  La Dolfina (Arg)

IS

29.               

Takuma Sato

 

IS

30.               

Tšiili

Santiago; 24-kordne Tšiili meister, viimati 2006/Apertura; Tšiilis nagu ka Argentiinas selgub aastas kaks meistrit – Apertura ja Clausura; 13-kordne riigi karikavõitja; meeskonna värvid on valge/must; Colocolo – mets- või mägikass maputše keeles. Colo-colo on wikipedia järgi mapuchedel ka mütoloogiline kuri olevus, kes kehastub nii maoks, rotiks või kukepeaga hiireks; kuid jalgpalliklubi on nimetatud mapuche hõimupealiku järgi, kes avaldas hispaanlastele tugevat vastupanu. Pealik olevat aga nime saanud jah, kassi järgi.

TS

31.               

Thatcher

 

TT

32.               

Gabriel Garcia Marquez

Romaani originaalpealkiri “Memorias de mis putas tristes”

IS

33.               

Erik Tohvri

Kodanikunimega Hans-Erik Laansalu, s. 1933 Menukirjanik, kirjutanud arvukalt romaane ja raadiokuuldemänge.

KN

34.               

Richard Kaljo

Müüdi 2006.a. kunstioksjonil hukkunud sportlaste laste toetuseks 13 000 krooniga

IS

35.               

Kristjan Raud

Esimeseks eestlase poolt eestlasele tehtud raamatumärgiks loetakse seda, mille Kristjan valmistas oma kunstnikust vennale Paulile. Kr. Raud joonistas u 100 eksliibrise ümber; kõige vanem teadaolevaist eksliibristest kannab nimetust "P.Raud" ja valmis 1900 Münchenis; kodumaal valmis K.Raual esimene eksliibris 1903 ja oli määratud ta sõbrale Gori Ristile; viimane teadaolev eksliibris valmis tal 1942 ja kannab nimetust "Agu Varbola Jumindas".

TS

36.               

Linda Viiding

 

TT

37.               

Ants Lauter

 1894-1973; 1916-18 mängis Novgorodi teatris

TS

38.               

Magdaleena õed

The Magdalene Sisters

IS

39.               

Tanel Padar & The Sun

 

IS

40.               

Farinelli

Kastraat

TT