­Eesti Maakilb 2006/2007.  II voor,  16. detsember

Altmõisa, Ardu, Hellamaa, Iide, Lähte, Tapa, Vana-Võidu

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.     Kellest jutt? Nad olid Gaia pojad Uranose verest. Jalgade asemel olid neil soomustega kaetud maod. Kui nad tõstsid mäed üksteise otsa, et rünnata Olympost, oli Zeusi võim suurimas hädaohus: ettekuulutuse järgi said jumalad mässajaid ohjeldada ainult siis, kui neid aitab mõni surelik. Mõrvarliku võitluse võitsid siiski jumalad Heraklese abiga.

 

2.     Mis nime all on rohkem tuntud lahing, mis asukoha järgi võiks kanda ka nime Slavkovi lahing?

 

3.     Millist Vene tsaari (1584-1598) on kutsutud lisanimega Kellalööja? Ta oli vaga ning palverännakuid ja kirikukellade helinat armastav mees. Teda on kutsutud ka ... Ingellik. Tema kaasaegne inglane Giles Fletcher on tema kohta kirjutanud: "Teatava jäsemete nõrkuse tõttu kõnnib ta ebakindlalt, ta on raske ja loid, ning naeratab, peaaegu naerab kogu aeg. Muu poolest on ta pikataibuline, väga vagur ja lihtsa olekuga, tasane, armulik, ebasõjakas ning kuna ta poliitikast suurt midagi ei taipa, siis väga umbusklik ja ebamäärane."

 

4.     1941.a. kuulsal oktoobri paraadil liikusid üle Punase väljaku koos Nõukogude tankikolonniga veel ühe riigi tankid. Millise? Hilisemates kroonikates lõigati selle riigi tankid filmilindilt välja ning vaikiti kogu lugu maha, niisamuti nagu näiteks Lend-Lease abigi.

 

5.     13.07.1953 teatab J. Käbin: „… linnakomitee tahtis juba 1950-ndal või 1951. aastal oma linna nimeks Stalinilinn. Ma rääkisin sellest Malenkoviga, see aga soovitas linna enne korda teha, pealegi, Stalinilinn eesti keeles ei kõla, võiks nimetada lihtsalt Stalin”. EKP büroo vastav otsus jäi küll tegemata, kuid milline Eesti linn sellist „au” endale soovis?


6.     Nimetage need kaks karikatuuridel pirnina kujutatud poliitikut.

 

          1773 – 1850                                                         s. 1930

 

7.          Ajakiri Time valib aastast 1927 alates aasta inimest. 2005. aasta inimes(t)eks valiti head samariitlased Bono ning Bill ja Melinda Gates. Kelle valis Time aga sajandi inimeseks ja pani 1999. a. 31. detsembri numbri esikaanele?

 

8.     Eesti Ajalehtede Liit jagas tänavu 13. korda pressisõbra ja -vaenlase
tiitleid. Pressisõbraks tunnistati postuumselt Aadu Luukas, -vaenlaseks
Enn Pant, napilt Raivo Palmaru ees. Kaks poliitikut on aga erinevatel aastatel valitud nii pressisõbraks kui ka -vaenlaseks. Kes?

 

9.     1924.a. algul sattus pankrotiohtu Eesti suuruselt neljas pank – Harju Pank, mis asus Tallinna sadamas. Veebruaris ilmus ka ostja, kes 250 000 dollari eest ostis ära 51% panga aktsiatest. Ostjaks oli mees, kes suri 1990.a. detsembris 92 a. vanusena ning enne surma oli heades suhetes M. Gorbatšoviga. 1925. a. mais pank suleti EV valitsuse otsusega. Kes oli aga see ostja?

 

10.             Need vennad olevat leiutanud maapähklivõi, lihaasendajad protoosi ja nutoosi ning karamellikohvi nimelise viljakohvi. Oma tuntuima toidutööstuse-alase leiutise tegid vennad aga Battle Creeki linnakeses, kus vanem vend, John Harvey pidas sanatooriumi. Ärimehe soonega noorem vend Will Keith maksis vanemale kinni tolle osa nende leiutises ning rajas kodulinna selle toote valmistamiseks suure tööstuse. See tuntud toode kannab tänapäeval vennakeste perekonnanime, teda toodetakse üle saja tootesordi ja selle tööstuse käive ulatub kümnetesse miljarditesse dollaritesse. Mis nimeline see toode on ?


11.             Keskajal hakati neid kristlikus maailmas nimetama Püha kolmainsuse lilledeks, aga mõnel pool Prantsusmaal oli ta surma lill, mida elavatele iialgi ei kingitud. Saksamaal ja Poolas oli ta aga armunute sümboliks, kui kallimale kingiti oma portree, siis pandi see küsitava lille kujulisse raami. Prantsusmaal sai ta 16. saj. endale üldtuntud nime pensée (mõte, arvamus). Inglismaal saatsid selle lille õisi valentinipäeval armunud. Mis lill?

 

12.             Küsitaval loomal on üheksa üksteisele väga sarnast alamliiki, sh võrk-, rothschildi ja masai. Neil on maismaaloomadest kõige suuremad silmad ning tänu nägemisulatusele tunnevad nad üksteist ära kuni 1,5 km kauguselt. Vanad egiptlased tähistasid selle looma figuuriga mõisteid ‚ette nägema’, ‚ette kuulutama’. Mis loomast jutt?

 

13.             Küsitava kala rahvapärastest nimedest võiks mainida järgmiseid: hobukala, kingsepp, suuster, tõtkes. Eestis elab rohkem kui paarisajas järves ning paarikümnes suurimas jões, aga Hiiumaal vististi teda ei kohta. Eelistab hästi soojeneva seisva veega taimestikurikkaid mudase põhjaga kohti, on pigem öise eluviisiga. Talveks poeb mutta talveuinakusse, talub suurepäraelt hapnikupuudust. Kõige suuremad püütud isendid (MR) 7,5 kg, Eestis 3,06 kg Päidre järvest Viljandimaalt. Liha on küll rasvavaene ja madala kalorsusega, kuid maitsev. 20. juunist 21. juulini Eestis püük keelatud (v.a. käsiõngega). Mis kala?

 

14.             Saaremaal Pihtla vallas Liiva-Putla küla lähedal asub vääriselupaik ametliku nimega nr. 131012. Tegemist on 18,3 hektari suuruse vana männikuga, kus alates 3. aprillist 2001 on keelatud metsa mis tahes moel majandada ja looduskeskkonda muuta. Sisuliselt võiks seda pidada kaitsealaks, mis on ühtlasi esimene või üks esimesi omataolisi Euroopas. Keda või mida seal kaitstakse?

 

15.             Sügaval ajus paikneb kaks huvipakkuvat nääret. Esimene neist on hüpofüüs, mis reguleerib organismi arengut. Teine on vaid oa suurune käbikeha. Selle talitlusest teatakse vähe, kuid mõnedel loomadel toimib käbikeha lisa… . Millise meile tavalise elundina käbikeha siis mõnedel loomadel toimib ehk milline sõna sobib punktiirile ?


16.             Laiemalt on tuntud Torgu Kuningriik ja kuningas Kirill I (Teiter). Muidugi ka kord aastas kokku tulev Seto Kuningriik. Ent Eestis on veel üks piirkond, kus on aastast 1993 kuningriik. Olemas on ka vastav turbekiri. “Turbekiri on välja antud ... Gümnaasiumile kaitsmaks neid vabariiklaste viha eest ... Kuningkonna väljakuulutamisel. Kõik see toimub Eesti Rojalistliku Partei egiidi all ja Riigikogu kuningriiklaste heakskiidul. ... Gümnaasiumile on antud privileegium teel Eesti Kuningriigi poole gümnaasiumi lähemas ja kaugemas ümbruses ... Kuningkond luua, enda poolt valitud kohalik kuningas troonile panna ja kuninglikke relvajõudusid asutada.

Postscriptum

Ja kui kuskil ja kunagi peaks tulema aeg, kus kohalikul kuningal tekivad raskused, millest oma jõud üle ei luba saada, on temal õigus Eesti Rojalistlikult Parteilt abi ja kaitset otsida.

Selle kirjaga seatakse ka sõpruse ja koostöö kontaktid sisse.

Antud 28. jaanuaril 1993.aastal, Tema Majesteedi Rootsi kuninga Karl XVI Gustafi nimepäeval.”

Käesoleval ajal valitseb ... kuningriiki kuningas Stensson I Punahabe (Sten Nitov). Kirjutage punktiirile sobiv kohanimi.

 

17.             1947.a. sooritas Thor Heyerdahl 101 päeva kestnud ning 8000 km pikkuse merereisi laeval nimega Kon-Tiki. Reisi lõppeesmärk oli Tuamoto arhipelaag. Oma viimase merereisi sooritas ta aastail 1977-78 muistsete sumerite laevu kopeerival pilliroopaadil India ookeanil, suundudes Iraagist üle Pärsia lahe ja Araabia mere Djiboutisse. Mis nime kandis Heyerdahli viimane alus?

 

18.             Mis nime kannab see saar?

     

 

 

19.             Kalashid elavad Afganistani kirde- ja Pakistani põhjaosas ning on tänini, nii imelik kui see ka pole, jäänud paganateks. Neid on valitsenud mitmesugused šahhid, kellest tuntuim oli Salak. Nende rajatud on ka mitmeid ajaloolisi linnu, millest tähelepanuväärsem on Taxila. Lõppude-lõpuks räägivad nad ka naabrite jaoks väga imelikus keeles, mis ei sarnane üldsegi ühegi teise sealtkandi keelega. Pigem sarnaneb nende keel ühe Euroopa keelega. Millisega ?

 

20.             Sevilla katedraal on üks kolmest maailma suurimast katedraalist. Seal asub ka Kolumbuse hauamonument, mille all asuvad sinna 1898.a. toodud arvatavad Kolumbuse maised jäänused. Millisest riigist need, väidetavalt kokku üheksal korral maetud säilmed sinna toodi?


21.             Kes? Ta on trükitud Mali ja Mauritaania Vabariigi markidele, tema biograafia on avaldanud 2002.a. Moskva kirjastus Nauka. Ise on ta mitmete raamatute autor, koostaja, redigeerija, toimetaja, heliloojana avaldanud 6 noodikogu. 2004.a. ilmus Ilmamaa kirjastuselt Eesti mõtteloo sarjas tema artiklite kogu Meie kosmiline saatus.

 

22.             1510.a. sündis Bretagne`is Ambroise Pare, uue kirurgia kuulutaja. Saatuse tahtel oli Pare sattunud sõjaväljale sõdureid ravima, kus seoses tulirelvade kasutuselevõtmisega oli haavatuid väga palju. Seni kehtis paavsti isikliku kirurgi Giovanni de Vigo meetod, mille järgi ei peetud ohtlikuks mitte niivõrd tulirelva poolt tekitatud haava, kuivõrd haava sattunud püssirohtu, mis võis mürgitada. Seda raviti tulikuuma leedripuu õliga, mida valati haava peale. Pare märkas, et taoline ravi tekitab vaid piinu ega ole eriti efektiivne. Ta valmistas munakollasest, roosiõlist ja … salvi, mida tunti tema nime järgi. Selle tarvitamisel selgus, et haavatud enam ei karjunud valu käes ja ka tervenesid kiiresti. Mis oli see kolmas komponent nn. „paree salvi“ koostises? Sellest ainest valmistatud salvi müüakse meie apteekides tänapäevani.

 

23.             15. märtsi 2006. a. seisuga luges Veterinaar- ja toiduamet Eestis kokku 2 529 097 põllumajanduslindu ja 639 lemmiklindu. Enim oli broilereid (1,4 milj), munakanu (1,1 milj) ja parte (6810), näiteks 262 jaanalindu, 172 papagoid, 270 pärlkana jne. Kurioosumina pandi kirja ka 197 tiukrit (tiuker). Sellist liigi nimetust pole ametlikult olemas. Millega (millise linnuga) on tegemist?

 

24.             Müügiks toodeti esimesed neist umbes 1535.aastal, esmavalmistaja on tundmatu. Kuskil 17. sajandi lõpul imporditi meetod piirkonda, kus umbes aastal 1700 sündis produkt oma tuntuima nime ja kuulsusega. Kokku olevat valmistamise meetodeid 8, kuid ainult kahel neist on suurem tähtsus: traditsiooniline meetod ja Charmat ehk tank-meetod, mis avastati 1895.a. Mõni valmib vaid mõne kuuga, teist tuleb oodata 3-4 aastat. Aastas müüakse umbes 2 miljardit eksemplari, neist 300 miljonit seda tuntuimat. Millega tegu?

 

25.             Tarantel on suur karvane ämblik. Itaalias esinev 25-37 mm pikkuse emase apuulia tarantli (Lycosa tarentula) suve lõpu hammustus võib olla ka mürgine. Milline oli keskaegses Itaalias põhiline tarantlimürgist vabanemiseks sooritatav tegevus ?


26.             George W. Bushi külaskäigu ajal tuletati ka meil meelde tema pattusid, muu seas arreteerimist 1976.a.  Talle esitati süüdistus ja ta sai karistuse purjuspäi autojuhtimise eest. Bushil õnnestus seda avalikkuse eest varjata väga kaua, alles esimese presidendikampaania ajal tuli asi taas ilmsiks ja seda kasutati tema vastu. Bush tunnistas, et oli pummeldanud koos ühe tennisetähega, kes oli maailma esinumber suvel 1974. Seda meest küsimegi. Ta tunnistati ka 1970. ja 1971. aasta maailma parimaks tennisistiks,  oli 8-kordne Austraalia lahtiste, 4-kordne Prantsusmaa lahtiste, 10-kordne Wimbledoni ja 6-kordne USA lahtiste võitja. Üksikmängutiitleid oli tal suure slämmi turniiridelt kokku 7. Kes?

 

27.             Tõnu Vanakesa on praegu hinnatud vähiravija, torakaalkirurg. Elus on tulnud aga tal teha mitmeid valikuid. Andeka jalgpallurina on ta tulnud kahekordseks Eesti meistriks, korra ka karikavõitjaks, kuulunud Eesti koondisesse ja mänginud klubide Eurosarjas (küll vaid algstaadiumis). Tudengipõlves tuli tal valida, kas minna Moskvasse pallima või jätkata arstiõpinguid. Millise klubi koosseisus tuli ta aga Eesti meistriks 1992. ja 1993. a.?

 

28.             Millega on taliolümpiamängude ajalukku läinud need mehed: Devon Harris, Michael Whyte, Dudley Stokes ja Chris Stokes? Abiks vastamisel on ehk Walt Disney filmikompanii film “Cool Runnings”.

 

29.             1940-ndate lõpus ja 1950-ndate algul loeti tugevaimaks liigaks maailmas El Dorado`t. Sinna osteti kokku mitmeid maailmakuulsusi. Liiga ise tekkis seetõttu, et selle riigi vutijuhid läksid riidu FIFA tegelastega ja otsustasid vastukaaluks tuua paljud kuulsused oma õuele mängima. FIFA nimetas El Doradot mitte maailmaliigaks vaid piraadiliigaks. Kus riigis? Heas kirjas pole nad tänaseni, aga jalgpalli mängivad, osalenud ka MM-i finaalturniiril.

 

30.             Kõik on kuulnud barokkooperitest, koomilistest ooperitest, isegi seebiooperitest. Mida nimetatakse aga hobuooperiks? See ei ole sport.


31.             „Mu elu pole olnud hommiku sarnane, kus kord-korralt puhkevad kõik värvid, pole olnud tuli, mis heleneb pärast päevaks, nagu see on olnud kõigil teistel, mis leegitseb palavalt, pannes keskpäeva säras kõik elama ja liikuma, …“. Niimoodi räägib 19.sajandi keskpaiga mõisnik ja maailmakirjanduse kahtlemata kõige armastusväärsem laiskvorst. Laiskuse poolest ületab teda ainult tema teener Zahhar, kes on aga siiski sunnitud jalad kõhu alt välja võtma, sest peab ju teenri ametit. Nimetage see laisa peategelase nimeline romaan ?

 

 

32.             Ta on sündinud 23.12.1918 Tartus. Kandidaadikraad 1955, doktor 1979. Kirjutanud palju oma erialal (nt „Puud ja inimesed”), aga avaldanud ka poeemi „Seitsme maa ja mere taha” (1991) ning Põndaku Jaagu nime all lastejutte, tõlkinud aimekirjandust. Helsingi Ülikooli audoktor (1982), Soome TA välisliige (1994), Kuningliku Gustav Adolfi akadeemia (Uppsala) auliige (1989), ENSV teeneline teadlane (1989), Tartu Ülikooli audoktor (2005). Kes?

 

 

33.             

Graafik Aino Bach (1901-1980) on mitmel pildil kujutanud praegust Tallinna Draamateatri näitlejat, kes toona oli algklassi tüdruk. Teosed „Väike …”, siis „Tütarlapse portree” – neid oli mitu tükki, ja kõige tuntum „Magav laps”, millest hiljem ka UNICEFi postkaart sai. Kes on pildil? Ta lõpetas 1968 TRK Lavakunstikateedri III lennu, paljude rollide kõrval on näiteks 2001.a. mänginud Liina Pihlaku etenduses Mälumäng Mari Maripuud.

 

 

34.             Milliseid riike on kujutatud sellel Edvard Isto maalil?

 

35.             Herderi auhindu anti välja aastast 1963 kuni käesoleva aastani. Neid määrati Euroopa idaosast pärit kultuuriinimestele, kes on andnud väljapaistva panuse Euroopa pärandi hoidmisse ja selle tutvustamisse. Esimese eestlasena sai selle 1995.a. kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk ning viimasena 2006. a. Ene Mihkelson. Lisaks on Herderi auhinna saanud 1997.a. veel üks meie kirjanik ja 2000. a. üks helilooja. Kes?


36.             Roope Juntola on juba kaua Hauho surnuaias puhanud, kuid temast inspireeritud tegelaskuju on olnud nii New Yorgi kui Tokyo, Havanna ja Kalcutta ning Pariisi , Tallinna ja Tartu lavalaudadel. Nimetage see tegelaskuju.

 

37.             Kes on pildil olev vasakpoolne isik ?

 

38.             Mis alal kuulub Eesti kultuuritegelaste hulka mees nimega Herardo Kontreras? Ta pälvis 2005.a. ka üleriigilise preemia.

 

39.             

Kes on pildil (1891-1974)? Ta õppis 1920 Stockholmis È.Jaques-Dalcroze`i rütmilis-muusikalise pedagoogika süsteemi, 1921-24 Hamburgis R. von Labani tantsustuudios, esines solistina viimase eksperimentaalse Tanzbühne laval. Teda peetakse moderntantsu maaletoojaks. Avanud Tallinnas oma stuudio 1924, said siin koolituse ka H. Tohvelman ja I. Urbel. Ta korraldas oma stuudioga järjekindlalt iga-aastaseid etendusi, mille programm koosnes nii soolo- kui rühmatantsudest ja ka mõnest pantomiimist. Hiljem hakkas teda ja tema rühma oma lavastustes kasutama Eesti Draamateater, seda eriti laste- ja noorsooetendustel, kus vajati aeg-ajalt tantsulisi elemente.

 

40.             1976.a. ilmunud singliga Anarchy in the UK muutis küsitav bänd punk-rocki anarhistlikuks punkliikumiseks. Selle sümboleiks said haaknõel, žiletitera, räbaldunud vanamoelised rõivad jne. Eestis on seda pungi-maailma hümniks saanud laulu esitanud Raivo E. Tamm. Milliselt ansamblilt pärineb aga originaal?


Vastused

1.                   

Gigandid

‚neljandat tõugu koletised’. Võitlus oli gigantomahhia

AP

2.                   

Austerlitzi

2.12.1805 Tšehhis, Brno (Brünn) lähedal

KN

3.                   

Fjodor I

Fjodor Ivanovitš, viimane Rjurikovitš, Ivan Julma poeg

AP

4.                   

Suurbritannia

(Inglismaa); Stalin tahtis algul näidata, et N.Liitu toetavad ka lääneliitlased; hiljem muutis ta meelt ning otsustas panustada oma isiku ja vene rahva vägevusele; Lend-Lease abis osalesid nii inglased, ameeriklased kui kanadalased

TS

5.                  h

Kohtla-Järve

Moodustatud 1946.

TT

6.                   

Louis-Philippe, Helmut Kohl

Prantsusmaa kuningas 1830-1848. Saksamaa kantsler 1982-1998.

KN

7.                   

Albert Einstein

 

AP

8.                   

Lennart Meri,

Mart Laar

Pressisõbrad Tõnis Lepp, Marko Pomerants, Mati Alaver, Allar Jõks, Ingrid Rüütel, Ivar Tallo, Jüri Mõis, Lennart Meri, Paul Varul, Tunne Kelam, Siim Kallas ja Mart Laar. Pressivaenlased Andres Lipstok, Rein Lang, Peeter Tali, Heiki Kranich, M. Laar, Toivo Jürgenson, Olari Taal, Robert Lepikson, Tiit Made, Edgar Savisaar ja 2 korda L. Meri.

AP

9.                   

Armand Hammer

 

TT

10.               

Kellogg`s

Kellogg`site teraviljahelbed, erinevad teraviljaeine sordid

TS

11.              t

Võõrasema

Aedkannike, Viola x wittrockiana

TT

12.               

Kaelkirjak

 

TT

13.               

Linask

Ladina k. Tinca tinca

TT

14.               

Seened

12 haruldast liiki, 3 lehternahkiseliste hulka kuuluvat – liiv-kampernarmik, must vöötnarmik ja pruun kübarnarmik– kuuluvad Eesti punasesse raamatusse, neist kaks esimest ka kaitse alla

KN

15.               

Silm

Mõnedel loomadel toimib käbikeha kui lisasilm ehk nn. „kolmas silm“; näiteks silmu kala „kolmandal silmal“ on tänini säilinud lääts (käbikeha on valgustundlik ja reguleerib kala värvust – öösel on ta tumedam, päeval heledam); on tõenäoline, et samasugune valguse tajumise võime on ka mõnedel teistel kaladel ja sisalikel

TS

16.               

Noarootsi

 

KN

17.               

Tigris

Ra I 1969, Ra II 1970

TT

18.               

Elba

 

KN

19.               

Kreeka keel

Kalashe peetakse Makedoonia Aleksandri kohapeale jäänud sõdalaste järglasteks, kes naitusid kohalike naistega, kuid säilitasid oma kreeka keele, mis küll aja jooksul on saanud mõjutada naabrite keeltest

TS

20.               

Kuuba

Havanna, sinna 1795 Santo Domingost. Sevillas ka 1509-41

TT

21.               

Ernst Öpik

1893-1985

KN

22.               

Tärpentiin

Tänapäevani müüakse Tärpentiinsalvi, mis annab naharavis küllalt efektiivseid tulemusi

TS

23.               

Kana

Leghorni või ka mõne muu tõu kääbuskana, põldpüü värvi

KN

24.               

Vahuveini valmistamine

Methode Traditionnelle ehk Methode Champenoise šampanja jmt tegemiseks, tankis valmib Sovetskoje jmt

KN

25.               

Tarantella (tants)

Kiiretempoline vana itaalia paaristants (6/8 või 3/8 taktimõõdus); kiire tants pani tantsijad higistama ja higiga koos valgus kehast ka mürk välja

TS

26.               

John Newcombe

 

AP

27.               

Tallinna Norma

FC Norma Tallinn 1992 ja 1992/93

TS

28.               

Jamaica bobikelk

1988. a. Calgary OM. Mehed hakkasid võistluseks harjutama alles 4 kuud enne olümpiat ning seda oli näha ka nende sõidust, mis koosnes põhiliselt kukkumistest ja koperdamistest. Jamaica bobikelgust sai aga otsemaid kultus, mille sümbolitega suveniirid on nõutud kaup. 300 000 dollariga tehtud komöödiafilm (e.k. „Kelgumeeskond”) John Candyga peaosas teenis USA kinodest 90-ndate alguse kohta korralikud 69 miljonit dollarit. Edaspidi on bobisõit olnud ala, milles talispordi jaoks eksootilised maad end proovile panevad – Torinos oli peale Jamaica esindatud veel Mehhiko, Brasiilia, Austraalia, Kreeka jne

KN

29.               

Kolumbia

 

TS

30.               

Vestern

Vestern või vesternisari tv-s

AP

31.               

„Oblomov“

Peategelane vene mõisnik Ilja Iljitš Oblomov; autor Ivan Gontšarov (1812- 1891)

TS

32.               

Ants Viires

Etnograaf

KN

33.               

Mari Lill

„Väike Mari”. ML (s. 1945) ema töötas Nõukogude Naise toimetuses, AB oli vist ajakirja kolleegiumi liige. Nägi ema töö juures ja kutsus poseerima, ema viiski

KN

34.               

Soome ja Venemaa

Edvard „Eetu” Istu (1865-1905) maal "Rünnak"  ("Hyökkäys", 1899). Ateneumis. Vene sümbol kahepäine kotkas ahistab soome neidu (Suomi-neito), kes kaitseb end õiguste raamatuga. Sinine riba kaela ümber ja Soome vapp vööl, kuju järgib Soome kontuure. Iga soomlane pidi seda maali teadma.

AP

35.               

Jaan Kross, Arvo Pärt

 

TT

36.               

Härra Punttila

 

TT

37.               

Gillian Anderson

 “X-files”i staar

IS

38.               

Näitleja; teatri-alal

Contreras. Vene Draamateater (alates 1967); on mänginud mitmesuguseid narri- ja klouniosi; 2005 tunnistati Šabelski osa eest Tšehhovi „Ivanovis“ Eesti parimaks meeskõrvalosa täitjaks sõnateatris

TS

39.               

Gerd Neggo

 

AP

40.               

Sex Pistols

 

KN