Eesti Maakilb 2006/2007.  I voor,  25. november

Hellamaa, Lihula, Keila, Räpina, Torgu, Väike-Maarja, Vändra

 

Küsimused: Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

 

1.     Kindlasti on kõik võistkonnad tutvunud juhendiga, muuhulgas ka selle lõpus oleva motoga, ning korralikud mälumänguharrastajad on välja otsinud ka tõlke. Seega on kõigil sissejuhatuseks saada kaks teenitud punkti ;). Mida tähendab eesti keeles väljend Esse quam videri?

 

 

2.     Kes oli see Egiptuse vaarao (valitses 1279-1213 e. Kr.), keda on kujutatud Abu Simbeli templist pärineval reljeefil osalemas Kadeshi lahingus 1274 a. e. Kr., kus tema vastaseks oli hetiitide kuningas Muwatalli?

 

 

 

3.     12. sajandil kirja pandud prantsuse rahvuseepos „Rolandi laul” kõneleb teatavasti sellest, et järelvägede juht, nooruke Roland satub mäekurus baskide varitsusele ning hukkub tekkinud lahingus, nn Roncesvalles’i veresaunas. Kes oli see väejuht, kelle järelvägede juhiks Roland oli?

 

 

4.     Prantsusmaa kuningas Henri II hukkus piigivõitlusturniiril, täpsemalt turniiri etenduseltungis murdunud piigikild läbi kuninga kiivrivisiiri ja tabas teda silma. Juba neli aastat enne seda oli keegi ennustanud kuningale tema surma üsna täpselt ette, seda nii ajaliselt kui ka viisilt. Kes oli see „keegi”?

 

 

5.     Mis alal olid sajand tagasi Tallinnas juhtivalt tegutsevad Eugen Niklasen, Berta Niklasen, C. Niklasen, P. Lehst, Fr. Schotter, Johanna Rahwing ja L. Trummer? Meie jaoks tuntuim nende kolleeg tegutses hoopis Tartus, kuid ka Tallinnas oli paar tuntumat tegelast. Tänastest tegijatest võiks nimetada Vladimir Kornienko’t.


6.     Mis rahvusest väljarändajad asutasid Põhja-Ameerikas Marylandis väikese koloonia Bohemia Minor ?

 

7.     Ei ole teada, kas Seeba kuninganna külaskäik leidis tegelikult aset, või on see legend. Kuid ühe riigi pärimustes väidetakse, et selle riigi esimene kuningas ja ligi 3000 aastat valitsenud dünastia rajajaks olevat olnud kuningas Saalomoni ja Seeba kuninganna poeg Menelik. Mis riigist on jutt ?

 

8.     Valdasid on Eestis 194, millest 26 ehk umbes iga seitsmendat juhib naine. Eraldi omavalitsusüksusena on Eestis 33 linna, neist kuute juhib naine. Tuntumad naislinnapead on ehk Laine Jänes Tartus ja Ivi Eenmaa Võrus. Nimetage ülejäänud neli linna, kus linnapeaks naine. (3 õiget 1 punkt)

 

9.     Millist meremeest hüütakse tsimmerman`iks? Kuulsaim eestlasest tsimmerman oli hiidreisilaeva United States laevaperesse kuulunud saarlane J. Hoogand.

 

10.             26.juunil 1974 hommikul kell 8 ja 1 minut kohaliku aja järgi müüdi Ohio osariigi Trooja-nimelise linnakese Marsi-nimelises Supermarketis pakk Wrigley närimiskummi. Mille pärast saab seda sündmust nimetada uue epohhi alguseks kaubanduses ?

 

11.             Teatavasti on maailmas kolmandat-neljandat põlevkivivaru omav Jordaania otsustanud need varud kasutusele võtta. Üks kolmest 2006. a. asjaga tegelema hakanud firmast kaasas projekti ka Eesti Energia. Suure tõenäosusega saab Jordaaniast järgmine riik maailmas, kus mastaapne tööstuslik põlevkiviõli tootmine käivitatakse. Praegu toodetakse tööstuslikult põlevkiviõli Eestis ja veel kahes riigis. Millistes?

 

12.             Nimetage kuulsaim Lätist pärit õunasort. Ise nimetavad nad seda ‚Baltais Dzidrais’, Leedus on sordi nimeks ‚Popierinis’. 1852.a. viis prantslane A. Leroy selle Wagneri puukoolist oma kodumaale. Eriti suure eduga levis sort Saksamaal. USA-s oli ta nime all ‚Yellow Transparent’ pikka aega tähtsaim suvisort.

 

13.             Millise ühise nime alla võib paigutada lendlased (habe-, tõmmu- e. Brandti, vee-, tiigi-, Nattereri) ja videvlased (Suurvidevlane)?

 

14.             Selle taime (Paris quadrifolia L.) rahvapäraste nimede osaks on mitmed loomad: hunt, kaaren, karu, kull, siga, koer jt. Pildil on taime õiekroon (© Arne Ader). Mis taim?

 

 

15.             Tallinlased saavad teatavasti enamiku oma joogi- ja tarbeveest Ülemiste järvest (Tallinna Vesi, veepuhastusjaam). Mitu järvetäit kulub selleks aastas? Vastake täisarvuga.

 

 

16.             Kiviõli linn sai oma nime kunagiselt aktsiaseltsilt Eesti Kiviõli (1921-40). Samuti ühelt tolleaegselt aktsiaseltsilt (1920-40) on nime saanud ka üks Kiviõli linnaosa. Nimetage see!

 

17.             

Lippude sünnilugusid on igasuguseid. Ühe riigi lipp, millel on kujutatud kolme kuusnurka ja Andrease risti, olevat ühe tõlgenduse kohaselt tehtud Belgia lennukompanii Sabena lipu põhjal. Mis riigi lipp?

 

18.             Pindalalt on maailma kaks suuremat järve teatavasti Kaspia meri ja Ülemjärv. Kaspia on suurim ka veehulgalt. Milline järv on aga veehulga poolest maailmas teisel kohal ?

 

19.             See linn oli üheks Rooma impeeriumi piirikindluseks. 406. a vallutasid vandaalid linna ja tungisid sealtkaudu kaugele Rooma riigi südamesse. Ka Attila vallutas ja purustas linna mõnikümmend aastat hiljem. Aastast 747 oli peapiiskopi residents, olnud kuurvürstiriik, aastal 1793 lühemat aega ka vabariik, 1797-1814 kuulus Prantsusmaale, oli prantslaste poolt okupeeritud ka XX sajandil. Johannes Gutenberg oli sealt pärit ja seal tükkis ta ka oma piibli. Praegu on linnas Gutenbergi nime kandev ülikool. Mis linn?

 

20.             Kuidas nimetatakse seda rahvakildu? Nad on iraani traditsioonilise usundi (zoroastrismi) pooldajad. Alates 10. sajandist siirdusid Indiasse, kus imendusid kohalikku kultuuri, nii et neid on nimetatud ka India juutideks. Üldarv u. 100 000, sellest 75 % Indias (suurim koloonia Mumbai’s, kõnelevad gudžarati ja inglise keelt), 5% Pakistanis ja Sri Lankal. Tuntuim esindaja ehk Zanzibaris sündinud Farrokh Bulsara (Freddy Mercury, 1946-1991).

 

21.             Kes või mis on episootia?

 

22.             Kirjeldus J. Swifti „Gulliveri reisidest”: „Liliputtide maal tuhnivad liliputid Gulliveri taskutes ning leiavad sealt „omamoodi masina”, millest ulatuvad välja kakskümmend vaia. Mida liliputid leidsid?

 

23.             Viina joomine hakkas Rootsis populaarsust koguma alles 17. sajandil. Enne seda tarbiti peamiselt õlu, mõdu ja rikkamad inimesed ka veine. Rootsis kasutati sinnani viina hoopis teisel otstarbel, sellest johtuvalt anti juba 1498.a. välja keeluseadus viina tarbimise kohta. Milleks kasutati Rootsis (ja küllap mujalgi) viina?

 

24.             Kord, 1880-ndatel kui Edwin Budding märkas vabrikus uut masinat – rootorlõikurit, mille pöörlevad terad lõikasid ära lõngaotsad, mis ulatusid üle vaiba ühtlase pinna, tekkis tal mõte, et sellist masinat saab kasutada ka koduses majapidamises. Mille ta leiutas ?

 

25.             

Kuidas nimetatakse neid asjandusi?

Very Happy

Smile

Sad

Surprised

Evil or Very Mad

Twisted Evil

Rolling Eyes

Wink

Shocked

Confused

Cool

Laughing

Exclamation

Question

Idea

 

Mad

Razz

Embarassed

Crying or Very sad

 

26.            Kes on pildil olev NBA kogemusega mängija?

 

27.             Olümpiavõitu on ikka peetud austust väärivaks saavutuseks. Meie olümpiavõitjatele on kingitud maju (Tiit Sokk, Erika Salumäe), talukohti (Kristjan Palusalu), viimasel ajal aga põhiliselt raha. Mida kinkis kodumaa aga Eesti esimesele olümpiavõitjale, Valgast pärit Alfred Neulandile (üks ese)?

 

28.             Taliolümpia Lake Placidis 1932 langes kokku „suure depressiooni“ aegadega. Kuid vaatamata majandusraskustele olid tribüünid rahvast täis. Milline lisaboonus tõi inimesed kohale?

 

29.             Nähtavad kujud asuvad ühes ja samas linnas, ühes ja samas pargis. Keda on kujutatud? (2 meest)

 

 

 

30.             See rammumees võitis mäekõrguse ülekaaluga Soomes peetud Grand Prix`i etapi (suvi 2006). 28-aastasel vägilasel on ette näidata palju tiitleid, kuid veelgi enam unistab ta sellest, et rammumeeste võistlus muutuks populaarsemaks. Seetõttu kibeleb ta jõudu katsuma teiste alade tippudega nagu kettahetja Gerd Kanteriga, maadleja Heiki Nabiga, judoka Martin Padariga, sumoka Kaido Höövelsoniga ehk Barutoga. Mis on selle vägilase nimi ? Muuseas, kõlaliselt on ta perekonnanimi üsna sarnane ühe legendivägilase nimega.

 


31.             Kelle luulekogust on pärit need kolm järjestikust luuletust “Lasteaias”, “Koolis” ja “Hiljem” ?

Lasteaias

Lapsed kartsid fotograafi väga.
Fotograafi nimi oli Säga.
Lapsed teda nähes karjusid.
Aga pärast ära harjusid.

Koolis

Varsti Säga pildid valmis tegi.
Jättis endale ja andis lastelegi.

Nüüd ei karda fotograafe meie.
Kes on viisakas, see ütleb neile Teie.

Hiljem

Mina tahan selle kõrval olla,
kelle kõrval elus tahan olla.
Seda asja arvestab ka Säga - pildi tegemisel see ei sega.

 

32.             Jaak Järve kirjandusliku loomingu väärtuslikuma osa moodustavad ajaloolised jutustused Vallimäe neitsi (1885), Ristitütar (1891) ja Karolus (1892). Need kõik on põnevusjutud, seikluslood, mis arenevad ajaloolistel taustal. Vallimäe neitsi sai ilmumisel hea kriitika osaliseks, arvustus tunnistas selle otse ületamatuks saavutuseks. Samas on väidetud, et teose kirjutas Järv kahasse ühe teise kirjanikuga, kellega nad tol ajal koos ühes ja samas asutuses töötasid. Kes oli see teine kirjanik, keda kahtlustati Vallimäe neitsi kirjutamisel Jaak Järve abistamises ?

 

33.             Esimene eestlastele suunatud kunstikool asutati 1903 Tallinnas. Algul tegutseti Pikk t 29, hiljem Tatari t 21B. Kes oli selle kooli asutaja ja juht? Ateljeekool kandiski tema nime.

 

34.             Kes on kunstnik? Eesti Posti margid „Aasta lind” alates 2003: harakas, valge-toonekurg, kanakull, hänilane.

      

 

35.             Millise Eesti asutuse sümbol on kujutatu?

 

36.             Eesti teatritel on ikka ansambleid olnud. Kuldne Trio oli algselt Pärnu teatri ansambel, Rakveres on tegutsenud terve rida ansambleid alates Lillekese aegadest. Tegelikult on oma arvestatav ansambel olnud pea igal Eesti teatril. Mis nime kandis Noorsooteatri ansambel, kuhu kuulusid Kaarel Kilvet, Jüri Aarma ja Lauri Nebel?

 

37.   Alfred Jerry Kuningas Ubu (UBU ROI) on maailmakuulus näidend, mille esietendus Pariisis XIX sajandi lõpus lõppes korraliku skandaaliga. Paljude meelest algas just siis moodsa teatri ja kunsti ajalugu. Nüüd on tükk ka Eestisse jõudnud 2006.a suvel mängiti seda Haapsalu lennuväljal. See lavastus räägib loo kellestki kodanik Ubu’st, kel õnnestus intriigide tulemusel tõusta kuningaks ning võimuhullusest haaratuna otsustab ta kohe siirduda ka sõjaretkele. Näidend on nii sõge kui ka koomiline ning piisavalt lõdva ülesehitusega, et teda saab käsitleda kõige erinevamates võtmetes. Millise konkreetse riigi kuningaks (meie teatri lavastuses kunniks) Ubu tõuseb ja millise riigi vastu ta sõjaretke alustab? Tegemist on tänapäeval olemasolevate riikidega.

 

38.             Legendi järgi kaisutas Eve Kivi läbi kogu Läti NSV tõstekoondise, et leida sobivat tegelast Siimu osasse. Tegelikult valiti kultusfilmi «Viimne reliikvia» siiski professionaalne näitleja Dailesi teatrist, kus muide töötasid ka tema vanemad ja õde. Kes on see enam kui 80 linateoses mänginud ja tänavu suvel 64-aastaselt lahkunud mees?

 

39.             Kes? Eesti Muusika Infokeskus kirjutab temast järgmist. Ta on sündinud 1958,  kirjutanud põhiliselt ansambli- ja orkestriteoseid. Lõpetas 1990. aastal Tallinna konservatooriumi prof. Eino Tambergi õpilasena. Õpetanud G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis muusikateoreetilisi aineid, gregooriuse laulu ning kompositsiooni. Ta on töötanud lauljana Eesti Filharmoonia Kammerkooris (1981–1988) ning laulnud ansamblites Vox Clamantis, Choeur Gregoriaen de Paris ja Heinavanker. On liturgilise muusika ansambli Scandicus rajaja (1995)  ja kunstiline juht. Praegu on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant ja kompositsiooniõppejõud ning alates 2005. aasta sügisest ka kompositsiooniosakonna juhataja. 2002. aastal tuli Rahvusooperis Estonia lavale hispaania müstiku Juan de la Cruzi luulest inspireeritud lühiballett Cruz. Ta on kaks korda pälvinud Eesti Kultuurikapitali aastapreemia (2001, 2003) ja saanud Kultuurkapitali stipendiumi Ela ja sära 2002. aastal.

 

40.             See meloodia on vähemalt spordisõpradel ehk meeles - 1991 tulid Kalevi korvpallurid selle saatel platsile. Seega näitame vaid sõnu. Millise ansambli repertuaariga on tegu?

(Thunder) (x10)
I was caught
In the middle of a railroad track
I looked round
And I knew there was no turning back (Thunder)
My mind raced
And I thought what could I do (Thunder)
And I knew
There was no help, no help from you (Thunder)

 

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns
Tore me apart
You've been - thunderstruck


                

 


Vastused

1.     

Parem olla kui näida

Cicero. Ka Põhja-Carolina osariigi ja paljude koolide moto

TS

2.     

Ramses II

ka Ramesses II

IS

3.     

Karl Suur

Müstilisel kombel sai Karl toimuvast aimu ja keelas päikeselgi loojuda enne, kui ta pole kangelase surma eest kätte maksnud

KN

4.     

Nostradamus

 

TT

5.     

Erakoolid

1907 asutasid oma koolid Westholm ja Lender

KN

6.     

Tšehhid

Tšehhimaa ajalooline nimi on teatavasti Bohemia

TS

7.     

Etioopia

 

TS

8.     

Kuressaare, Kärdla, Loksa, Paide

Urve Tiidus, Ene Kaups, Helle Lootsmann, Kersti Sarapuu   

KN

9.     

Puusepp

Puutööle spetsialiseerunud meremees; purjelaevade aegu oli neil tööd väga palju, kuid tsimmerman on ka kaasaegsete laevade meeskonna liikmeks, ta hooldab ja remondib puitdetaile ja mööblit

TS

10.               

Võeti esmakordselt kasutusele joonkood

Kriipskood ,triipkood; esimene toode, mida nii müüdi

TS

11.               

Hiina, Brasiilia

 

KN

12.               

Valge klaarõun

Sks. Weisse Klarapfel, vn Papirovka, sm Valkea Kuulas, ingl White Transparent. Lätist pärit ka Liivi sibulõun e. Sipolinš

KN

13.               

Nahkhiir

On ka kääbus-, Pargi-, põhja-, suur- e. hõbe-nahkhiired, suurkõrv ehk pruun-suurkõrv

KN

14.               

(harilik) ussilakk

 

KN

15.               

Pisut rohkem kui 1

Nõukogude ajal 4. Umbes 960 ha, keskm 2,5 m sügav

KN

16.               

Küttejõu

AS Küttejõud

KN

17.               

Burundi

 

AP

18.               

Baikali järv

Kuna Baikal on väga sügav (sügavaim koht ligi 1,6 km), siis ületab ta veehulga poolest mitmeid pindalalt suuremaid järvi

TS

19.               

Mainz

 

AP

20.               

Parsid

Tulekummardajad. Iraanis elavaid (ca 45 000) nim zoroastristideks

KN

21.               

Loomataud

Inimeste puhul epideemia

KN

22.               

Kammi

 

 

23.               

Püssirohu valmistamine

Granuleerimine

TT

24.               

Muruniiduk

 

1900-ndatel lisas USA kolonel Edwin George sellele masinale bensiinimootori, mille idee sai siis kui jälgis naise pesumasina tööd – nii tekkis mootorniiduk

TS

25.               

Emotikonid

Täpsemalt graafilised emotikonid. Emotikonid e. smiley’d on ka  :-)    :-(    :-*  jmt

KN

26.               

Hannu Möttölä

Leedu k. Hanno Mottola. 2000-2002 Atlanta Hawks

AP

27.               

Külgkorviga mootorratta

Valga muuseumis on säilinud foto, kus AN on koos pojaga kingiks saadud mootorrattal; I Eesti olümpiavõitja 1920

TS

28.               

nn. „kuiv seadus“

Võistluspaikades lubati mängude ajal alkoholi tarbida

TS

29.               

Emil Zatopek, Paavo Nurmi

Lausanne, Olümpiamuuseumi park

KN

30.               

Andrus Murumets

Talle kuulub rammumeeste maailmarekord nn. farmeri jalutuskäigus ehk 160-kiloste kohvrite kandmises; legendivägilane vene bõliinadest on muidugi Ilja Muromets

TS

31.               

Juhan Viiding

“Armastuskirjad” (1975), viimane Jüri Üdi nime all ilmunud kogumik

KN

32.               

Eduard Vilde

(1865-1933); töötas 1883-86 Tallinnas, Virulase toimetuses koos selle asutaja ja omaniku Jaak Järvega (1852-1920); Järv ostis 1881 A. Aintilt Tartu Eesti Seitungi, tõi selle Tallinnasse ja andis sellele Virulase nime (ilmus kuni 1888 ja oli vahepeal väga populaarne – üle 6000 tellija)

TS

33.               

Ants Laikmaa

1903-07 Pikal tänaval, 1913-32 Tatari tänaval; tuntumad õpilased olid Aleksander Uurits, Oskar Kallis, Johannes Greengerg, Paul Burman jpt.

TS

34.               

Vladimir Taiger

Ka 5, 10, 25, 50, 100, 500 krooni kujundaja

KN

35.               

Kultuuriministeerium

 

KN

36.               

Hampelmann

 

AP

37.               

Poola kunniks ja alustab sõjaretke Venemaa vastu

Lavastajad Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper; peaosas Tõnis Mägi

TS

38.               

Uldis Vazdiks

Üks Läti armastatumaid teatri- ja filminäitlejaid

KN

39.               

Toivo Tulev

Eesti Heliloojate Liidu Muusikanõukogu 2006. aasta heliloomingu preemia laureaat

KN

40.               

AC/DC

Thunderstruck, plaadi The Razor’s Edge (1990) avalugu

KN