EestiMaaKilb 2005/2006.  Superliiga finaal,  11. märts

Särevere

Küsimused: Ants Käärma, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Kellest jutt? Ta oli Sitsiilia merenümf, merejumal Nereuse tütar, sai kuulsaks tänu armuloole nägusa noormehe Akisega. Akisel oli võistleja, kükloop Polyphemos, kes hakkas ühel päeval armastajaid kaljurahnudega loopima. Üks kalju tabas Akist ja
noormees suri. Murest murtud nümf muutis Akise jõeks. Selle müüdi ainet kujutavad Händeli, Lully ja Haydni ooperid, Cervantese romaan, Raffaeli, Lorraini ja Tiepolo maalid.

 

2.      Kes? Ta oli Poola kindral, elas 1755 – 1818. Osales 1794.a. ülestõusus. Oli 1797 – 1801 ja 1812 Napoleoni Poola leegionide juht, nende „… marss” on aastast 1918 Poola hümn.

 

3.      Kes oli see 1838 – 1882 elanud prantsuse riigitegelane, kes peale Napoleon III kaotust  Sedani all 1870.a. kuulutas välja Prantsuse Vabariigi, võttes endale rahvuskaitsevalitsuse sise- ja sõjaministri ametikohad. Sõja jätkudes põgenes ümberpiiratud Pariisist aerostaadiga Tours’i. Püüdis formeerida uusi väeüksusi, kuid ei toetanud revolutsioonilist rahvasõda. Oli 1879-81 Saadikutekoja esimees. 1881.a., Jules Grevy presidendiks oleku ajal, moodustas nn Suure ministeeriumi, kus oli nii pea- kui ka välisminister kuni oma surmani.

photo Léon Gambetta 48 ko

 

4.      Küsitav oli sõjamees, arst ja kirjamees. Sündis 1889.a. Viljandimaal, lõpetas Paide linnakooli, Päivölä põllutöökooli ning Mustiala kõrgema põllutöökooli. Mobiliseeriti reamehena tsaariväkke. Läbis Gatšina ohvitseride kooli kiirkursuse, ülendati lipnikuks ja 1917 alamkapteniks. Oktoobris 1917 deserteerus, kuid astus Soome väeteenistusse, tõustes koloneliks. 1920 siirdus õppima Inglismaale, 1922 asus USA-sse, kus omandas arstikutse ja 3 doktorikraadi (ortopaatia, naturopaatia, filosoofia). 1925.a. astus ta Eesti kodanikuks, et saada kätte autasuks määratud talu. 1934 asus taas Soome ja omandas sealse kodakondsuse. Uuesti oli Ühendriikides 1950 kuni 1957. Suri 1981 Jyvaskylas ja on sinna ka maetud. Kirjutanud kaks väärtuslikku memuaarteost (1919, 1921). Kes?

 

5.      Millise riigi sümbolite hulka kuulub ka pildil olev Unspunneni kivi?

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks 

 

 

6.      Aprillis 2004 jõudis üks riik        sisulise       pankrotini, kui pankrotihaldurid       võtsid selle riigi varad välismaal (sh ka       selle riigi nime kandva kõrghoone, mille       projekteerijaks oli eestlane Ernst Kesa)       oma kontrolli alla. Millisest riigist on jutt?       Selle riigi presidendiks on Ludwig       Scotty.

 

 

7.      Küsitav asutati Eesti Vabariigi Ülemnõukogu otsusega 19.06.1991 ning koosseisu kuulusid Jaan Kaplinski, Jaan Kross, Käbi Laretei, Rein Maran, Ingo Normet, Eino Tamberg, Jaan Tamm, Vive Tolli ja … . Kolme esimese asemel on nüüd Jüri Engelbrecht, Madis Kolk, Mihkel Mutt, Ingrid Rüütel ja Rein Veidemann. Nimetamata on kõige tähtsam nimi. Eriti suur huvi nende tegevuse vastu on iga aasta novembris. Vastake puuduv nimi ja millega on tegemist?

 

8.      See firma valmistas algselt hoopis äädikat. Kui bakteriaalne äädikatootmine pärast äädika keemilise sünteesimise leiutamist kulukaks muutus leidis firma omale uue esindustoote. See toode osutus aga nii populaarseks, et suursponsorina tahtis firma (täpsemalt selle toonane juht Günter Mast) 1984.a. Braunschweigi Eintracht’i jalgpalliklubi nimetada oma nime järgi – SV (spordiselts) … . Milline nimi pidi asendama seda klubinime? Saksa jalgpalliliit oli otsustavalt selle vastu, asi läks koguni kohtusse, kus anti õigus firmale, sest juba 1904 oli Bayeri kontsern asutanud TSV (võimlemise ja spordiseltsi) Bayer 04 Leverkusen; siiski jõudsid klubi ja firma kokkuleppele ning klubi nime ei muudetud.

 

9.      Eesti ühes väärikamas põllumeeste haridustemplis, Jäneda põllutöökeskkoolis on 80 aasta jooksul saanud hariduse ja ametioskused  2308 agronoomi, 298 aia- ja maastikukujundajat ning  veel, eriklassis õppinud, 51 meistrimeest. Mis ameti omandasid need 51, kes õppisid Jänedal aastatel 1933-1943? Praktikabaas oli neil samas Jänedal, kuulus Põllumeeste Keskseltsile. 1932.a. vajas neid spetsialiste 129 firmat Eestis, tänapäeval vist ainult üks.

 

10. Mahetoodang leiab üha enam poolehoidu meie toidulaual. Mahepõllumajanduse seaduse järgi on õige mahetoode see, mis on märgistatud ametliku mahemärgiga. Mõeldud on töödeldud toodet (juust, leib, jogurt jne.). Kuid ka selles tootes võib olla teatud hulk koostisosi, mis ei ole toodetud mahepõllumajanduslikult. Mitu protsenti mittemahe osist võib olla mahemärgiga tootes?


11.  Bütsantsi riigis oli üheks olulisemaks ja tulutoovamaks põllukultuuriks viinamari, sellega suutis konkureerida vaid oliivikasvatus. Oliivid olidki vaesema elanikkonna põhitoidus ning kui mõnel aastal juhtus õlipuude saagikus halb olema, piirati oliivide väljavedu. Lisaks sellele oli inimeste toidulaual odraleib ja aedvili, tõelise vaesuse tunnus olid aga tammetõrud ja „mere sea” liha. Kelle liha see oli?

 

12.   

Küsitava taime mahla lisati Vana- Kreekas piimale, et saada kollast värvust ja meeldivat lõhna valmistatavale juustule. Seda võtet kasutatakse tänapäevalgi chester juustu valmistamisel. Põhjamaades oli see taim armastuse jumalanna Freyja kaitse all. Ladinakeelne nimetus Galium verum, meil on taime õisi asetatud lapse kaitseks hälli. Taim toimib põletikuvastaselt, on ka valuvaigisti, rahusti jm. Mis taim?

Vastates ainult õige perekonnanime teenib 1 punkti.

 

13.  Mis on pildil oleva ämbliku nimi? Nime on see Kamerunist leitud Pachygnatha … saanud isikult, kelle järgi on nimetatud veel bakter, meduus, kala, mollusk, ning ka kaks asteroidi – nr 3834 ja 16745. Paremal on emasämbliku alakeha kõhupoolsel küljel olev tumepruun märk, mis avastajate-nimepanijate arvates sarnaneb küsitavaga.

 

 
 

 

14.  Milline elusolend on sudaani maasarvik ehk abessiinia sarvik – Bucorvus abyssinicus? Vähemalt ühte sellist isendit saab näha ka Tallinna Loomaaias. Tema elueaks võib olla isegi 40 aastat.

 

15.               

Pildil oleva kala teaduslik nimetus on poecilia reticulata. Ta on pärit Lõuna Ameerikast Trinidadist ja Venetsueelast ning just see liik oli esimese kalana kosmoses – 48 päeva 1976.a. „Saljut 5” pardal. Kuidas seda kala nimetatakse?

Poecilia reticulata

 

16. Eestlased söövad üsna palju broileriliha. Valdavalt on see Eestisse sisse veetud. Põhimõtteliselt võiks ju kanabroilerina kujutada ükskõik millist nuumkana või –kukke, kuid klassikaline (ja majanduslikult tulus) broiler saadakse kahe kindla kanatõu ristamisel, ühest tõust kukk ja teisest kana. Nimetage need kaks tõugu?

 

 

17. Üks paljudest Ida-Aafrika rahvastest, masaid, asuvad peamiselt Keenias ja Tansaanias. Nende rikkuseks on veisekarjad, kuid lihaks nad loomi peaaegu kunagi ei tapa. Siiski kasutavad nad veiseid oma toidulaua rikastamiseks, juues piima ja .... Mida nad veel kasutavad?

 

 

18. Kellest jutt (1920-1996)? Ta oli Harvardi ülikooli psühhiaatriaprofessor, kuid vallandati koolist orgiate korraldamise pärast. Meest toetas rahaliselt 20-aastane miljonärist börsimaakler William Hollingshead, kes andis raha Castalia fondi rajamiseks, et professor saaks LSD-d, mida ta oli usulise fanatismiga propageerinud, edasi propageerida. 1960.-dail kujunes temast LSD guru, teda vangistati korduvalt ja ta lasi ka vanglast jalga, kuid püüti uuesti kinni. Kui ta 1976. a. vabanes, jätkas ta LSD propageerimist, nimetades seda inimkonna ärkamise vahendiks ja ütles, et “uimastid on 21. sajandi religioon”. Nixon nimetas teda kõige ohtlikumaks meheks Ameerikas. Üheksakümnendate keskel haigestus ta eesnäärmevähki. Enne surma kavandas ta Internetti suunatavat otsesaadet oma enesetapust, kuid ta suri 1996. aastal enne tehniliste probleemide lahendamist. Osa tema tuhastatud põrmust saadeti koos Star Treki looja Gene Roddenberry põrmuga kosmosesse. Teda on kutsutud inimteadvuse Galileoks.

 

 

19. Piiblis on mõiste ‚leviraadi seadus’. Sama asi on kasutusel olnud ka mõnel teisel rahval. Mida see tähendab?

 

 

20. Küsitava pärast sõitis Elizabeth II 1967.a. Greenwichi, et lüüa ta rüütliks. Kui küsitav kuninganna ees põlvitas, puudutas see tema õlga sama mõõgaga, mida kasutas Elizabeth I, kui lõi rüütliks sir Francis Drake, kes 1577-1580.a. purjetas laeval „Golden Hind” ümber maailma. Kellest jutt?


21. Hiinlased on andnud maailmale suure Hiina müüri. Jeruusalemmas asub juutide püha paik –  Nutumüür. Meil, Eestis on võtta aga oma 222 meetri pikkune Näljamüür. Kus ta asub? Müüri ladusid 1860-ndate lõpus näljahätta jäänud talupojad, mille eest said tasuks teravilja.

 

22. Aa on populaarne kohanimi, eriti saksakeelsetes maades. Ka meil on omad Aa`d olemas,  millest tuntuim on ehk Aa rand Virumaal. Aa nimelisi jõgesid on nii Saksamaal, Prantsusmaal kui Šveitsis. Hollandis on sääraseid koguni kaks. Nimi Aa pärineb ilmselt vana-ülemsaksa keelsest sõnast aha – voolav või alemannikeelsest sõnast aa, mis on suguluses ladina sõnaga aqua – vesi. Aa nime on kandnud ka kaks Baltikumi jõge: Kurländische Aa ja Livländische Aa. Mis nime all me täna neid jõgesid tunneme ?

 

23. Millises riigis asuvad Leegitsevad kaljud, Raisakotka kuristik ja pindalalt maailma kümne suurema hulka kuuluv Kolme Iluduse rahvuspark (21 900 km2)? Leegitsevad kaljud paistavad varahommikuse või pärastlõunase päikese käes nagu hiigellõke. Raisakotka kuristikku koguneb talve jooksul kuni 9 m paksune jääkiht, mis ei sula isegi suve jooksul täielikult ära. Sealkandis on üheks vaatamis-, õieti küll kuulamisväärsuseks nn „laulvad liivad“ (kuni 240m kõrgused liivaluited). Tegelikult luited siiski ümisevad, sest teatud suunas puhuv tuul tekitab elektroonilise laengu, mis siis ümiseb.

 

24.  Maailma väiksemaks kahe riigi vahel poolitatud saareks peetakse ühte Boundary järve väikesaart, mis on jagatud USA ja Kanada vahel. Küsitav 88 km2 suurune saar on  aga väikseim meresaar, mis on kahe riigi vahel ära jaotatud. Saare kõrgeimaks punktiks on u. 425 m kõrgune Paradiisimägi. Kohalikud nimetavad oma saart Narikel Jinjira (Džindžira) ehk „Kookosesaar“. Elanikke on seal kokku 32 000. Nimetage saare rahvusvaheline nimi ?

 

 

 

25. Millise kahe suure jõe ühinemisel tekkinud jõge nimetatakse Padma’ks? Suudmealal kannab ta ka nime Maghna (Meghna).

 


26.  Kes? Ta elas 1857 – 1912. Avaldas 1891-95 Peterburis ja Tartus 20-andelise esimese rahvale mõeldud eestikeelse „Tervise-õpetuse” (21913), millega rajas Eesti teadusliku sanitaarpropaganda. Meditsiiniterminoloogiasse on ta toonud sõnad lihas, verelibled, vereleem, tuiksoon, nõristus. Maetud Sangaste kalmistule.

 

27.  Antiikajal otsiti pidevalt vastumürki, mis aitaks kõikide mürkide puhul. Kuulsaima vastumürgi segas kokku Nero õukonnaarst Andromachos. Oma nime kohaselt on see vahend mürgiste loomade vastu. Selle tähtsaim komponent oli maoliha. Hiljem hakati selle vastumürgi nimega kutsuma ka teisi vastumürke, kusjuures maoliha muutus iga vastumürgi põhikomponendiks. Koostisainete hulk paisus 17. sajandil aga juba ligi 200-ni. Seda vastumürki müüdi apteekides isegi veel 20. sajandi alguses. Kuidas seda universaalset ravimit nimetatakse?

 

28.  Uraani kasutatakse tuumareaktoreis tuumkütusena ja plutooniumi saamiseks. Loodusliku uraani moodustavad radioaktiivsed isotoobid 238, 235 ja 234. Milline metall on nende radioaktiivse lagunemise lõppsaadus? Sama metall moodustub ka tooriumi radioaktiivse lagunemise lõppsaadusena.

 

29.  1967.a. loodi arvutivõrk, mille eesmärgiks oli ühendada Pentagoni ja USA sõjaväebaase. Mis nime see võrk kandis?

 

30.  Anton Nõmmik (1882-1957) on Eesti põllumajandusteaduse ja –hariduse suurkuju,  Põhja-Eesti Põllutöökeskkooli esimene juhataja 1918-1920, Tartu Ülikooli professor, jne. Aastatel 1925-1926 Rockefelleri stipendiaadina korraldas ta New Jersey osariigi põllumajanduslikus katsejaamas töömahuka nõukatse, mille tulemuste ja vastava kirjanduse põhjal koostas dissertatsiooni. Selle kaitsmisel New Jersey kolledžis 12. juunil 1926 omistati talle teaduslik kraad Master of Science. Mis oli uurimuse teema? Sama temaatikat uuris ligemale 30 aasta vältel alates 1814.a. oma Morna ja Heimtali mõisates ka P. R. von Sivers. Tänapäeva põllumehed järgivad Osvald Halliku (1906-64) õpetusi. Palume täpsust.

 

 

31. Kes on see 11.10.1941 sündinud Soome Vabariigi Valge Lõvi I järgu Rüütliristi kavaler, kelle valduses on olnud koos teatejooksudega ühteaegu 10 kehtivat Eesti rekordit ?

 

32. Kergejõustikuvõistlustel näeme tihti, kus sportlased soovivad publikult tuge, paludes neil rütmiliselt käsi plaksutada. Keda peetakse selle traditsiooni alusepanijaks? Oma karjääri jooksul püstitas ta maailmarekordi (1985), MM-il võitis hõbeda, olümpiamängudel jäi aga kaks korda kuuendaks.

 

33. Itaalia jalgpalli kõrgliigas (Serie A) toimub aeg-ajalt kui Teise maailmasõja vutiversioon, kui kohtuvad kaks meeskonda. Neist ühe, Itaalia kommunistliku partei sünnilinna vasakpoolsed fännid kannavad sirbi ja vasara punalippe nagu kunagise NSV Liidu koondise toetajad ja kutsuvad oma lemmikuid Amaranto. Teise klubi poolehoidjad on maailma meedia tähelepanu võitnud natslike loosungitega. See klubi, mida kutsutakse Biancocelesti, on saanud ka 2 Itaalia meistritiitlit. Hetkel ollakse vastavalt 6. ja 8. kohal, 15. voorus mängiti 2:1. Nimetage need klubid.

           

34. Tõstmises on kolmekordseid olümpiavõitjaid neli – Naim Süleymanoglu, Halil Mutlu ja kaks, kes püüdsid Ateenas neljandat kulda. Üks neist sai pronksi, tõustes sellega  neljandaks tõstjaks, kel kodus neli olümpiamedalit, teine aga lõpetas nulliga. Nimetage need kaks tõstjat.

 

35. Eesti kuulsaim suusakahevõistleja Allar Levandi on proovinud oma võimeid ka treeneritöös. Nii näiteks püüdis ta pikka aega Jens Salumäest maailmaklassi kahevõistlejat vormida. Paraku küll tulemusteta, kuid õnneks hüppab Jens nüüd päris korralikult. Ühe oma kunagise õpilase kohta võib aga Allar täie õigusega öelda – olümpiavõitja! Kelle? Muuseas, lisaks olümpiavõidule pistis see sportlane oma auhinnakappi ka kaks olümpia-pronksi.


36. Mis on nende kunstnike ühine perekonnanimi? Sama perekonnanime kannab veel mitu Eesti kunstnikku.

Arno, s. 1963

Eevart, s. 1936

Piibe, s. 1939

Urve, s. 1938

 

 

37. Kes on kunstnik? Esimene pilt „Le Figaro’d lugemas (Kunstniku ema portree)”, 1878, oli 1984.a. esimene 1 miljoni dollariga müüdud … kunstniku teos.

  

 


38. Kes on kunstnik?

       

 

39. See šotlase Danny Boyle 1996. a. loodud Irving Welshi bestsellerile toetuv must komöödia sai kiiresti kultusfilmiks. Selle peategelaseks on narkomaan Mark Renton (Ewan McGregor). Meelierutavaim ja sürrealistlikem kujund on Edinburghi ligaseim WC, mille alusesse sinisesse maailma Mark suundub kaotsiläinud oopiumitabletti otsima. Milline on selle filmi pealkiri ?

 

40. Milline ansambel esineb?

 

41. Kes on pildil? See 4. septembril 1981. a. Houstonis sündinud muusik ja näitleja pälvis 2001.a. esimese mustanahalise naisena (ja teise naisena üldse) Ameerika heliloojate ühingu aastaauhinna.

 

 

42. Küsitav erines enamikust 1950- ja 60-ndate rock’n’rolli tähtedest selle poolest, et oli ka väga meisterlik helilooja. Ta sündis 1926.a., õppis juuksuriks. Suures muusikas alustas 29-aastasena. Tema kitarrimäng oli uuenduslik, aga kuulsaks sai ka tema omaleiutatud pardikõnnak – mängimise ajal jalutas ta üle lava erilises põlved-konksus-stiilis. Kes?

 

43. 1210. aastal otsustas Inglise kuningas John ehitada ühte Nottinghami lähedal asuvasse külla oma jahilossi. Külaelanikud ei pidanud sellist asjade käiku kuigi meelitavaks, sest kartsid, et kuninga lossiehitusplaanid võtavad nende viimasegi vara. Nii otsustati üheskoos hullumeelseid teesklema hakata. Õukondlased, kes olid külla asju ajama saadetud, kandsid asjast kuningale ette ja nakkusohu vältimiseks otsustati ehitusplaanidest loobuda. Küla nimi sai Inglismaal aga tuntuks nii teeseldud hullumeelsuse kui ka maksudest kõrvalehiilimise sümbolina. 1807. aastal kasutas Washington Irving raamatus Salmagundi seda nime New York Cityst rääkides. Tänapäeval tunneme seda nime eelkõige koomiksite ja filmide kaudu. Mis nime see küla siis kandis? Väidetavalt on sealt külast pärit Bill Clintoni esivanemad.

 

44. Toots pakkus teatavasti Kiire venna nimeks Kolumbus Krisostomus. Kes maailma suurkujudest sai ristimisel esimesteks eesnimedeks Johannes Chrysostomus? Sünnipäevaga kattuva Johannes Chrysostomuse püha järgi saadud nime siiski ei kasutatudki, avalikkuses eelistati neljanda eesnime (tõlkes  Jumala poolt armastatu) ladinakeelet vormi, kodus aga emakeelset.

 

45. Moosese vend Aaron valmistas Kuldvasika, Enn Kippel ning Ilf ja Petrov kirjutasid samanimelise romaani. Millisest tuntud ooperist on aga kuuldav aaria, mis kannab samuti Kuldvasika nime? Selles aarias jutustab ooperitegelane rahvahulgale Kuldsest Kaliifist. Nimetage helilooja (ta on kokku kirjutanud 12 ooperit) ja see 1859. a. valminud ooper.


46. Kes on pildil olev naine?

 

47. Küsitava näidendi kohta on autor kirjutanud sissejuhatava tagapõhja: „Antarktika rannik Helene liustiku, ühe jäämägede sünnitusmaja juures. Surmhall polaaröö, kõigi meie viie jaoks vaenulik ja vastuvõtmatu. Ja sinna, kus taevas ning jäämäed, moodustavad teise plaani – sinna on pingviinid rajanud ööklubi”. Nimetage autor ja pealkiri.

 

48. Vaid üks USA presidentidest on avaldanud romaani. Kes? Romaani peategelaseks on Ethan Pratt, kes liigub kveekerite seltskonnas 1766.a. koos oma naise Epsey’ga Philadelphiast Põhja- Carolinasse ja seejärel 1771 Georgiasse. Raamat olevat mõnus Viimase mohikaanlase stiilis lugemine.

 

 

 

 
  

 

49. Oma lahkumiseelses kirjas kirjutas küsitav luuletaja nii: „Kui peab valima poliitika ja rahva vahel, tuleb valida rahvas; kui peab valima enda ja rahva vahel, tuleb valida oma rahvas. Sügavaim ja ilusaim tõde, mille sain kasuemalt, kõlab lühidalt nii: inimene peab elama ja surema oma rahva keskel. Minu vabatahtlik lahkumine ei ole vabatahtlik, selleks sunnib hirm oma rahva pärast”. Tema loomingust nimetaksime kogusid Sfinks sinilillega (1969), Ohvrikivi (1972), valikkogu Pärast haldjasaart  ning publitsistikavalimikud Armastus esimesest pilgust (1976) ja Armastus teisest pilgust (1981). Kes?


50. Kes on autor? Mitmed tema luuletused on saanud Ultima Thule ja teistegi lauludeks.

 

Mööda kirmetist roomab kui tuhkuva põndaku ving
yle pimeda maa lendab põhja yks helendav hing

teda silmates rändel vaob ammuli öövahi suu
valev viirastus haihtub kui tiibadevihina luul

hiieallikail harvadel ootab veel tänuväärt turv
sellel südaöös sööstjal on ohtu täis viimne kui kurv

kuskil ääremaal võib-olla kestab ta viimane paik
tema taga ning ees lahvab taevasse laskude kaik

aiva edasi tormavad öövarjul tema ning parv
igal õhtul ja hommikul väheneb tiibade arv

nõnda verega makstud saab ränkraske sündimissyy
keset kirevat salka tal ainsana valendav ryy.

mööda kirmetist roomab kui tuhkuva põndaku ving
yle pimeda maa naaseb koju yks helendav hing.


Vastused

1.                    

Galateia

 

AP

2.                    

Jan Henryk Dabrowski

Dombrowski

KN

3.                    

Léon Gambetta

 

KN

4.                    

Hans Kalm

Põhja Poegade rügemendi ülem Vabadussõjas

KN

5.                   h

Šveits

Ühtsuskivi, Unspunnenstein. 83,4 kg. 1805 kogunesid erikeelsete kogukondade esindajad Napoleoni võimaliku kallaletungi eel. Rahvamängudel kiviheitevõistlus, heidetakse üle 4 m

KN

6.                    

Nauru

Pildil Nauruhouse Melbourne´is. 13 000 elanikku, 21 km2, maailma väikseim vabariik. Praegu hoiab Austraalia riiki majanduslikult üleval.

IS

7.                    

Eri Klas, Eesti Rahvuskultuuri Fond

Novembris jagab stipendiume ja toetusi

TT

8.                    

Jägermeister

Tuntud ürdiliköör (56 taime ekstrakt) Jägermeister

TS

9.                    

Piiritusemeistrid

Algus 23. okt. 1933, kui kohale kutsuti I lennu 10 õpilast. Algul oli ainult praktiline töö piiritusevabrikus, teooriaõpingud algasid 1934 I poolaastal.

AK

10.                 

Kuni 5%

Vähemalt 95% selles tootes sisalduvast põllumajanduslikust toormest peab olema toodetud mahedalt e. ökoloogiliselt puhtalt. Seisuga 05.12.2005 oli Eestis 9 töötlejat, kelle tooted (mitte kõik) omavad mahemärki. Mahetootjaid oli 1013, aga nemad toodavad toorainet.

AK

11.                 

Delfiin

 

TT

12.                 

Hobumadar

Galium = perekond madar

TT

13.                 

Zappa

Frank Zappa, 1941-1993. Märk emase ämbliku kõhul meenutavat hämmastavalt FZ vuntse. Asteroidid Zappafrank ja Zappa

KN

14.                 

Lind

Sugukond sarvlindlased. Corvus on vares

TS

15.                 

Gupi

Guppy. Levinuim ja vastupidavaim akvaariumikala.

TT

16.                 

Korniš, plimutrok

Korniš (cornish; cornwell) kukk ja valge plimutrok (Plymouth Rock) kana

AK

17.                 

Värsket verd

Võtavad veiselt veenist

AK

18.                 

Timothy Leary

 

AP

19.                 

Lastetu abielumehe surma korral  peab tema vend abielluma lesega

Lad.k. levir, mehevend. Nime edasi kandmise eesmärgil, esimene poeg loetakse surnu pojaks ning pärijaks

KN

20.                 

Francis Chichester

1901-72. Sõitis 1966-67 esimese inimesena üksinda purjejahil „Gipsy Moth IV” ümber maailma, tehes vaid 1 peatuse. Eesti k. raamatud „Mere ja taeva üksilduses”, 1972 ja „Üksinda ümber maailma”, 1973

TT

21.                 

Vana-Vigala

Müür piirab põhjast Vigala mõisa, mis oli von Uexküllide põlisvalduseks ligi 500 aastat. Vigala kirik on Kivi-Vigalas

TS

22.                 

Lielupe, Gauja

Lielupe – Kurländische Aa ja Koiva ehk Gauja – Livländische Aa

TS

23.                 

Mongoolia

Gobi kõrbes. Leegitsevad kaljud asuvad Saksauulirikkas (Bayan Zag) kohas; Kolme Iluduse rahvuspark (Gurvan Saikhan) on saanud omale nime 3 mäeaheliku järgi

TS

24.                 

Saint Martin

Hollandi – Sint Maarten; prantsuse – Saint-Martin; eesti – Püha Mart(in). Saare põhjaosa kuulub Prantsusmaa meretaguse departemangu Guadeloupe koosseisu (53,2km2, keskus Marigot) ning lõunaosa Hollandi Antillide koosseisu (34,8km2, keskus Philipsburg)

TS

25.                 

Ganges (Ganga), Brahmaputra/Jamuna

Maailma suurim jõedelta (80 000 km2) koos hiigelsuure mangroovisoo ja –metsaga, mille nimeks on Sundarbans

TS

26.                 

Peeter Hellat

Meditsiinidoktor, põhiliselt kurgu-nina-kõrvaarst

TT

27.                 

Teriak(k)

 

AP

28.                B

Plii

 

KN

29.                 

ARPANET

Interneti alguseks loetakse 1982, mil eraldusid sõjaväelased ülikoolide võrgust

TS

30.                 

Muldade  lupjamine

Muldade happesus e. mulla pH. Eesti 1. mullastikukaardi koostaja

AK

31.                 

Rein Tölp

NL meister 1968 800 m; senini Eesti MV rekord 1.48,8

IS

32.                 

William Augustus Banks III

Willie Banks

AP

33.                 

Livorno, Rooma Lazio

AS Livorno Calcio, SS Lazio Roma

KN

34.                 

Pyrros Dimas, Akakios Kakiasvilis

4 medaliga Dimas, Nikolai Pešalov (Bulg/Horvaatia), Norbert Schemansky (USA, 1948-64), 1-1-2;  Ronny Weller  (SDV/SLV, 1988-2000), 1-2-1

TT

35.                 

Lars Bystoel

Norra suusahüppaja, alustas samuti kahevõistluse treeningutega, hiljem sai temast „puhas“ suusahüppaja; Torino OM-il võitis „kulla“ normaalmäe hüpetes ja „pronksi“ nii suure hüppemäe kui meeskonnavõistluses, olles sellega Torino mängude edukaim suusahüppaja. Tuli 2006 Kulmis maailmameistriks lennumäe suusahüpetes

TS

36.                 

Arrak

Nimetamata: Jüri, Henno, Erich, Melanie

KN

37.                 

Mary Cassatt

Naiskunstnik. 1845-1926. Õppis E. Degas’ juures.

KN

38.                 

Jeff Koons

s. 1955. Värvitud puunikerdus jm. Kitš

KN

39.                 

Trainspotting

 

IS

40.                 

Deep Purple

Soldier Of Fortune

AP

41.                 

Beyonce Knowles

 

IS

42.                 

Chuck Berry

Charles Edward Berry

KN

43.                 

Gotham

Batmani tegevus toimub Gotham Citys

AP

44.                 

Mozart

Ristinimi Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus. Lad.k Amadeus, sks.k Gottlieb

KN

45.                 

Charles-Francois Gounod`, Faust

1818-93. II vaatuses Mephistophelese aaria „Le Veau d`or “ – „Kuldvasikas“

TS

46.                 

Mari-Liis Lill

2005.a. Panso preemia laureaat, pildil õnnitleb teda Ingo Normet

TS

47.                 

Juhan Smuul, Enne kui saabuvad rebased (Pingviinide elu)

1969, lavastati 1967 ENSV Riiklikus Noorsooteatris. „Näitemäng kahes osas laulude, probleemide ja antistriptiisiga”

TT

48.                 

Jimmy Carter

The Hornet's Nest: A Novel of the Revolutionary War. 2003. Lõunast Iseseisvussõja ajal. Vapsikupesa. Carter avaldanud 20 raamatut

KN

49.                 

Rudolf Rimmel

1937-2003

TT

50.                 

Peep Ilmet

Valeva veelinnu lend. Kodanikunimi Peep Gorihov, sünd 1948

AP