EestiMaaKilb 2005/2006.  Rahvaliiga finaal,  11. veebruar

Märjamaa

 

Küsimused: Ants Käärma, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve, Mart Vellama

 

 

 

1.      See rahvas nimetas oma maad tsiviliseeritud isandate koht (ki-en-gi või ki-en-gir), endid aga musta peaga inimesed (sag-gi-ga). Meile on nad tuntud naaberrahva nime järgi, kes nende maad nimetasid kultuurimaa-ks. Nende kuninga nimeks oli suur (lugal). Esimese teadaoleva valitseja nimeks oli Etana. Selle rahva meelest oli haige keha haaratud deemonist, kes püüab end kehast välja süüa. Selleks, et veenda deemonit, et inimese keha ei ole maitsev, määrisid nad end salviga, mille valmistamiseks segati uriini, lupja, tuhka, piima, maonahka, kilpkonnakilpi, mürti, tüümiani, paju, viigimarju, pirne, nulgu ja datleid veiniga. Seda segu tarvitati ka seespidiselt, kuid siis koos õllega. Kes?

 

2.      Tema nimi tähendas “ilusaimat”, ta oli Artemise lemmikarmuke, kes jäi Zeusist rasedaks. Kui Artemis avastas oma armukese raseduse, kihutas ta nümfi minema. Arvatavasti sünnitas ta poja Arkase, misjärel ta ise karuks muudeti. Lõpuks saatis Zeus nii ema kui poja (kes teadmatusest ema tappa üritas) taevasse ja muutis nad Suure Karu (Vankri) tähtkujuks ja selle lähedal asuvaks Arktuuruse täheks. Kes oli see nümf?

 

3.      

See Inglismaa kuningas lõi küll tugeva mereväe, võitis Napoleoni ja muutis Inglismaa maailmariigiks, ent ajalukku läks ta siiski pigem Ameerika asumaade kaotuse ning korduvate hullumeelsushoogudega. Valitsemise ajal oli kuningal viis pikemaajalist ja sügavat vaimse tervise häirete perioodi. 1969. aastal pakkusid uurijad välja, et kuninga kummalist käitumist võis põhjustada haruldane pärilik haigus porfüüria. 2005. a. leiti aga tema juustest suur kogus arseeni ja nüüd arvatakse, et just see aine süvendas hullu kuningana ajalukku läinud valitseja arvukaid ja siiani palju kõneainet pakkuvaid haigushoogusid. Kes oli see kuningas ?

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks

 

 

 

4.      Tänutäheks Vabadussõjas Eestile osutatud abi eest anti Vabaduse Rist paljudele riigijuhtidele ja poliitikutele, aga ka kolme riigi Tundmatule Sõdurile. Milliste
riikide Tundmatud Sõdurid pälvisid selle au?

 

5.      Vene tsaaririigi Liivimaa ja Eestimaa kubermangude lipud olid peaaegu sarnased trikoloorid. Erines vaid üks värv. Liivimaal oli selleks punane, Eestimaal lilla. Nimetage ühised värvid!


6.      Selle pikaealise ja kohanemisvõimelise poliitiku kohta öeldi От Ильича до Ильича без инфаркта и паралича (Ilitšist Ilitšini infarkti ja halvatuseta), kuna ta suutis NSVL võimuladvikus vastu pidada Leninist Brežnevini. Ta oli NLKP KK liige 1923-1976, sh Poliitbüroo (Presiidiumi) liige 1935-1966. Kes?

 

 

7.      Võib öelda, et tal on olemas peaaegu kõik iseseisva, kuid territooriumita riigi tunnused –  omab vaatleja staatust ÜRO juures, omab diplomaatilisi suhteid 92 maailma riigiga, omab lippu ja vappi ning umbes 10 000 alamat, kelle juhiks on Andrew Bertie. Rahaühikuks on seal scudo (1 Scudo = 12 Tarì = 240 Grani; = 0.24 Euro) ning ta tekkis siia ilma 11. sajandil. Mitmete vallutuste järel asub ta praegu ühe suurlinna territooriumil, omades eksterritoriaalset staatust ning olles rahvusvahelise õiguse subjekt, kes põhiliselt tegeleb meditsiini ja humanitaarabiga. Tema ametlikus nimes esineb koguni kolm erinevat kohanime. Millest on jutt ?

 

8.       Näkk ehk Väike merineitsi on kahe Euroopa pealinna sümboliks. Tuntuim on muidugi Edvard Erikseni kuju Kopenhagenis. Millises linnas asub aga see teine (pildil), autoriks Konstanty Hegel?

Konstanty Hegel, Syrenka na rynku Starego Miasta w Warszawie 

 

 

 

9.      20. sajandi esimese kolmandiku lõpuni pidi kaubalaevadel tööle asuvatel meremeestel tööle asudes kaasas olema donkey`s breakfast ehk eesli hommikueine. Mis see oli?

 

10. 18. sajandil püüti seda Inglismaal kuulutada keelatud aineks. Preisi kuningas Friedrich II tahtis seda keelustada, sest tema arvates ähvardas selle maaletoomine kaubanduse tasakaalu, riigi õllekodade tulusid ja sõdurite kehalist vormi. Friedrich võttis teenistusse isegi spetsiaalseid politseinikke, kes pidid lõhna järgi selle kraamiga tegelejaid üles otsima. Keelatud oli see kraam ka paljudes Saksa vürstiriikides. Millest jutt?

 


11. Peaaegu mikroobivaba õhk polaaraladel võimaldab kiskjatel oma saaki süüa isegi aasta peale selle surma. Seetõttu on raipetoidulisus – nekrofaagia – Arktikas laialt levinud. Paigutine toidunappus neil aladel tingib aga ka koprofaagiat, mille tüüpilisemad esindajad on näiteks vandelkajakas ja jääkajakas. Millest toituvad koprofaagid ?

 

12. Teise maailmasõja ajal tahtnud W. Churchill ootamatult Londoni loomaaeda üht üsna eksootilist looma. Loom valmistatigi transpordiks ette ja pandi teele, kuid kaks päeva enne Liverpooli jõudmist suri. Nimelt ründasid allveelaevad teda vedavat laeva süvaveepommidega, meie küsitav loom aga ei talu müra. Looma ladinakeelne nimi on Ornithorhynchus anatinus. Kuidas on  nimi eesti keeles? Elutseb ta Kagu-Austraalia ja Tasmaania jõgede kaldaurgudes.

 

13. See taim sümboliseerib võitu, kaitseb haavatasaamise eest ja on ka Walesi kaitsepühaku Davidi tunnuseks. Meil on ta ainus oma perekonnast pärit delikatessköögivili. Toiduks tarvitatakse õrnakoelist ebavart koos selgelt eristumata sibulaga ja noori lehti. Nimetage taim.

 

14. Selles kahe näärmenõre segus leidub sipelghapet, soolhapet, palmitiinhapet, ortofosforhapet, väävlit, fosforhapumagneesiumi jm. Täielikult puuduvad süsivesikud, kuid valkaineid on palju. Vees lahustub kergesti, piiritusega seguneb halvasti. Happed ja alused seda ei lagunda, vesilahus on termostabiilne – kahetunnisel keetmisel ei lagune. See mõjutab organismi mitmel moel, parandab immuunsust, sel on antibakteriaalne toime (mikroobid hävivad isegi 1:50 000 vesilahuses), see pärsib põletikke, vaigistab närvi- ja liigesevalu, vähendab vere hüübivust, normaliseerib vererõhku ja rahustab kesknärvisüsteemi. Sellest valmistatakse mitmeid preparaate, mida kasutatakse reuma, liigesepõletiku, lihasevalu, ishiase, haavandite, kasvajate ja muude haiguste korral. Mis nõre see on?

 

15. Eesti kõige kauem elanud lehm Õõda sündis 10. mail 1982.a. tollases Pärivere sovhoosis ning lahkus taevastele karjamaadele 23 aastat hiljem, 29. dets.2005 Tartus. Tema eluaja piimatoodang oli 61 024 kg. Mis tõugu oli Õõda?


16. Eestis on kaks valda, kus alevikke rohkem kui külasid – vastavalt 3 ja 2. Nimetage need Eesti erinevates servades asuvad vallad.

 

17. Eestlaste eeposes on kirja pandud nelja linna ehitamine. Olevipoeg ehitas neist valmis koguni kolm: Lindanisa (Tallinna), Tartu ja Narva. Alevipoeg jõudis aga ühe linna ehitada – Jaanilinna. Mis nime all me seda kohta tänapäeval tunneme? Tegemist ei ole mitte Narva-taguse Ivangorodiga, vaid tuntud muinaslinnusega. Nimetage see.

 

18. Juutide asustus on ülemaailmne. Viimati soovitas Iraani president neile ka Alaskale elama asumist. Venemaal on juutidel olemas koguni oma territoorium, Juudi Autonoomne Oblast, mille pealinnaks Birobidžan. See linn asub kahe jõe kallastel, millest üks Amuuri vasakpoolne lisajõgi ja teine omakorda selle lisajõgi. Millised jõed?

 

19. Kuidas nimetatakse seda saarerühma?

Dodecanese islands map

20. Kelle sõnad ja viis? „Laev tõstis purjed”

 

21. Tartus asub raamatukaupluse ja kohviku maja, mille ees istuvad kaks Wildet, Oscar ja Eduard. Maja on alati olnud seotud kirjastamise ja trükkimisega. Kes rajas seal 1766.a. trükikoja?

 

22. Küsitav on koht 19 km Jeruusalemmast põhjas, kus Jaakob nägi unes maast taevasse ulatuvat redelit. Jaakob põgenes oma onu Laabani juurde. Teel Haaranisse nägi ta ühel öösel imelikku und: tema ees seisis redel, mis ulatus üles taevasse; seda mööda käisid edasi-tagasi inglid ning kõige ülemisel pulgal seisis Jahve, kes lubas talle selle maa-ala, millel ta magas. Jaakob pani sellele kohale nimeks ... ("Jumala koda"). Sajandeid hiljem, kui iisraeliidid tungisid Kaananimaale, hõivasid nad ...i ja asusid sinna elama. Otsitavat nime kannab ka kaks Eestis tegutsevat kogudust üks kirik, mis valmis 1938 Eugen Sachariase projekti alusel.

 

23. Koos Johannes Varesega otsustas temale annetatud Vabaduse Risti mitte vastu võtma minna ka mees nimega Hugo Tschuhna. Hiljem on ta seda tempu oma mälestustes kahetsenud. Mis nime all on see HT, hilisem Eesti taarausuliste liider, tuntud?

 

24. Kübe, täpp, täht, laik, kriips, lauk, päits. Mis loetelu see on?

 

25. 1938.a. nägi Eestis trükivalgust teos pealkirjaga „Hiina ja hiinlane”. Selle lõpulehekülgedel on autor tõdenud, et vaevalt tunnistab Euroopa Hiina voorusi varem, kui see tehniliselt ja riiklikult on sinnamaale arenenud, et suudab peremees olla omal maal. Raamat oli esimeseks eestikeelseks teoseks Hiina kohta. Kes oli selle autor?

 

26. Kelle nime kannab Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Sihtasutuse Archimedes koostöös algatatud riiklik stipendiumiprogramm, mille eesmärgiks on toetada Eesti kõrgkoolide magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste õpinguid välisülikoolide juures ning magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste ning õppejõudude õppe- ja teadustööga seotud välislähetusi?

 

27. Tänapäeval loetakse väärismetallideks kulda ja hõbedat ning kuut plaatinametalli. Viimastest nimetame neli: plaatina, pallaadium, iriidium, ruteenium. Nimetage ülejäänud kaks!

 

28. 1938.a. nägi Eestis trükivalgust oskussõnade käsiraamat. Keeleliselt juhendas töörühma akadeemik J. V. Veski. Tehnikakeele aluspõhjaks valiti omased eesti sõnatüved, näiteks sillus, sarrus, tarind jne. Sinna pääses üksainus rootsi päritolu sõna – pärlin, millele halastati ilusa kõla pärast. Mis on pärlin?

 

29. Tuginedes Leonardo da Vinci poolt 1500.a. leiutatud pöördpeaga tuuleveski eeskujule, töötas itaalia insener Giovanni Branka välja tuulejõul töötava ühe teatud põllumajandusliku masina projekti. Väljapaistev füüsik G. W. Richmann esitas 1736.a. Peterburi Teaduste Akadeemiale sama otstarbega, kuid juba hobujõul töötava masina joonised. Masin pidi kaaluma ca üks tonn. Alles 1776.a. ehitas šotlane Andrew Meikle esimese töötava masina, millel oli puitlattidega trummel. Mis masinaga on tegu?

 

30. Maailma tugevaimaid mehi selgitavad mitmed erinevad organisatsioonid ja mitut erinevat moodi. Strongman`i mitmevõistlusesse kuulub aga peaaegu alati kahe 175 kg raskuse kohvri tassimine aja peale. Sellel alal nagu paljudel teistelgi Strongmani võistluse aladel, on oma nimi, mis antud juhul seondub põllumajandusega. Kuidas nimetatakse seda raske kohvri kandmise ala? Vastus koosneb kahest sõnast.


31. Mis on pildil? Sellel on kindel nimi, kuid 1 punkti saamiseks võib ka lahti seletada.

 

32. Erki Nool on 8815 punktiga kõigi aegade edetabelis 7. kohal. Temast on eespool Tšehhi poisid Šeberle ja Dvorak, 3. kohal Dan O`Brien 8891 ja 4. Daley Thompson 8847. Kes on ülejäänud kaks, kes on Noole ees?

 

33. Torino OMi maskotid lumepall ja jääkuubik on üsna inimliku väljanägemisega. Ateena OM maskottideks olid jumalatelt nime saanud savinukud Athena ja Phevos (Apollo järgi). Nad kujutavat tänapäevaseid kreeka lapsi, kel on otsene side maa pika ajalooga. Lapsi on maskoti ideena kasutatud ka korra varem. Milliste olümpiamängude maskottidena?

 

34. 2005. a. jaanuaris Peterburis lõppenud Euroopa jäähokiklubide Champions Cupi finaalis alistas Omski Avangard 10 000 pealtvaataja ees lisaajal Soome klubi Oulu Kärpät 2:1. Ilkka Mikkola oli avakolmandikul viinud Soome klubi juhtima ja viimasel kolmandikul Aleksei Kaljužnõi viigistas. Kui lisaajast oli mängitud 14 minutit,  viskas Venemaa valitseva meistri kasuks  võiduvärava särgi nr. 68 kandja. Kes?

 

35. Pildil olev 32-aastane mees on oma maa jalgpallimeeskonna kapten, oli ka riigi jalgpalliliidu president. Kõrgtaseme jalgpalli on nuusutanud Itaalias, osaledes Perugia koosseisus ühes Serie A mängus. Sel hooajal on see ründaja Udinese Calcio nimekirjas, kuid üheski ametlikus mängus väljakule pole pääsenud. Tõenäoliselt on tema jalgpallurikarjäär nüüdseks ka lõppenud, kuna jaanuaris lahkus ta kodumaale, kus ootamas töö valitsuse liinis. Mehe nimi on kõigile üsna tuttav ka väljaspool sporti. Kes?

36. See raamat on eesti keeles ilmunud 1971, 1973, 1976, 1978, 1981, 1983, 1985, 1994, 2000 ja 2004. selle põhjal on ETVs tehtud populaarne telelavastus ning lavastatud näidend teatris. nimetage autor ja teos.

 

37.              

Praegu ligi 60-nene Andrei Anissimov on Venemaal menukirjanik. Vene TV Esimene Kanal (end. ORT) näitas tema teoste põhjal vändatud 16-osalist põnevusseriaali Kaksikud (Bliznetsõ). See osutus nii populaarseks, et praegu tehakse talle järge. 2005.a. sügisel toimunud Moskva raamatumessil läks hästi ka Anissimovi uutel teostel nagu Saatana kingitus (Podarok djavola), Kalastaja märkmed (Zapiski rõbalova) jne. Oma töid kirjutab ta vaikses kodus Eestis, kohas, kus asub kaks mõisat ja pildil olev Angerja Issanda Taevaminemise kirik. Kus see kodu tal asub? Õige maakond 1 punkt.

 

38. Küsitava romaani esmatrükk ilmus 1927.a. ning peategelaseks on Harry Haller. 1960ndatel avastasid teose Ameerika hipid ning ainuüksi 1969.a. müüdi USAs seda 360000 eksemplari. Teosega sama nime on kandnud ka üks USA rockgrupp, kelle tuntuim nimi narkootikume ja kiirust ülistav Born To Be Wild. Eesti keeles on raamat ilmunud kolm korda, 1973, 1993, 2002, tõlkijaks Mati Sirkel. Nimetage autor ja teos.

 

39. Need pildid on maalinud ühe maailmakuulsa mehe (1880-1951) tütar. Kes on see mees, kelle elust on tehtud filmid 1970 (Edward Albee stsenaarium), 1980 ja 2001 (tema päevikute põhjal)? 1970 on Suurbritannias aretatud temanimeline lilla daalia. 1981 tehti film ka pildid maalinud tütrest, kus peaosas on iseendid mängiv tütar ja isa häälena esineb Max von Sydow. Tema nime kannab kokteil, mille saab, kui segada kokku 30 ml viina, 60 ml virsikupüreed, 15 ml sidrunimahla, sorts virsikunapsi ja sorts jääkülma šampust. Maetud on ta emigrandina Pariisi Montparnasse’i kalmistul.   

 

40. Näete üht 1969.a. valminud parlamendihoonet. Selle kujundamisel ja kaunistamisel osales aktiivselt üks tuntud kunstnik. Ta on vastuvõtusaali pannoode, põranda- ja seinamosaiikide autor. Nimetage kunstnik ja linn, kus hoone asub.

The Knesset 

 

41. Milline koer on aretatud üksnes selleks, et ta oleks oma eeldustelt sobiv abiline maksude sissenõudmisel? Selle tõu looja oli nimelt maksude sissenõudja ja vajas koera, kes suudaks tugevdada võlgnike maksumaksmissoovi. Koeratõug kannab aretaja nime.

 

42. See nimetus märgib uut põlvkonda lapsi, kellel ilmnevad varasematega võrreldes teistsugused isikuomadused ning kellest ei õnnestu täiskasvanutel enam sisseharjunud kasvatusmeetoditega “jagu saada”. Tugevat tahet ja kõrget eneseteadlikkust mõistetakse kui allumatust ja upsakust. Keskendumishäired, autism ja hüperaktiivsus on vaid mõned sümptomid, mis 1980.-1990-ndatel sündinute juures silma paistavad. Ameerika sensitiiv Nancy Ann Tapp, kelle poole arstid pöördusid, nägi probleemsete laste auras üht värvi, millest tuli ka üldnimetus. Kuidas neid lapsi nimetatakse?

 

43. Kes on see kuulus kirjanik ja filosoof (1712-1778), kes on kirjutanud ka ooperi "Küla selgeltnägija" (Le devin du village) - nii muusika kui libreto.  See ooper esietendus Pariisi ooperimajas 1752.a.

 

44. Arvo Pärdi „Cantus” rikastab vähemalt seitset filmi, nt „The Lovers on the Bridge”. Veerand sajandi jooksul on seda lugu, täpsemalt „Cantus In Memoriam …” (ka „Cantus in memory of …”) plaadistatud kolmes versioonis kokku vähemalt 15 korda. Esmakordselt jõudis see paadile 1979.a. BBC sümfooniaorkestri (dirigent Gennadi Roždestvenski) esituses. Kelle mälestuseks on see pala komponeeritud ehk kelle nime asendab pealkirjas punktiir?

 

45. Nimetage helilooja ja teos.


46. Eesti Draamateatri selle hooaja (2005/2006) kavas on ka mitu uut lavastust. Üks neist, Adolf Rühka lühike elu räägib ühteaegu õrna ning groteskse loo eesti teatri sünni ajast. Peategelase Adolf Rühka kõrval on palju värvikaid tegelasi: teatri esilavastaja ja primadonna; jõukas proua, kes otsib inetule tütrele kavaleri; vennad, kes mängivad igas lavastuses elevandi esimesi või tagumisi jalgu. Ingomar Vihmari lavastuses võib laval näha nii Risto Kübarat, Lembit Ulfsaki, Mirtel Pohlat, Taavi Teplenkovi kui ka „vana kaardiväge“ – Ülle Kaljustet, Martin Veinmanni, Tõnu Aava, Aleksander Eelmaad jpt. Kes on selle näidendi autor ?

 

47. Poisipõlves olid ta kinnisideeks kaardid ja rongide sõidugraafikud ning üks tema hobisid oli nende päheõppimine - oli aeg, kus ta teadis peast peaaegu kõiki oma maa rongiaegu. Jälgi sellest kinnisideest, mis ühe kommentaatori sõnade järgi "veetles seda poolt temast, kellele meeldis kõik regulaarne ja plaanipärane", võime näha filmis "The Lady Vanishes" (Daam kaob) ja "North by Northwest" (Loode kaudu põhja). Kellest on jutt ?

 

48. Saku mõisa juurde kuulunud Julienhofi karjamõisa ostis 1869 Jaan Marmor. 1927 ostis selle Marie Lilienfeld ja 1938 nimetati maja (Landhaus für Otto von Lilienfeld) ametlikult Juulikuks. Uue maja projekteeris tuntud arhitekt Robert Natus. Juuliku maja kasutati ka ühes 1981 valminud populaarses Lenfilmi mängufilmis - Mr Franklandi eluasemena. Millises filmis?

 

49. Jõelähtme kihelkonnas on seda sõna kasutatud tähenduses “nalja tegema”. Viies kihelkonnas märgiti sellega üht meditsiinilist tegevust. Levinuim tähendus, üles kirjutatud 17 kihelkonnas, oli aga “mustriliseks värvima”. selle tegevuse tulemusena näeb ka näiteks männilaud välja nii, nagu oleks tegemist väärika tammega. Mis sõna?

 

50. Eks kodusel veinivalmistamisel ole vahel ikka mõni vein kuivaks käärinud, kuid see on pigem tööõnnetus. Esimene Eesti marjaveinitööstuses sündinud päris kuiv vein on aga Põltsamaa Lossivein 85. selle alkoholisisaldus on 11%, välimus üsna sügav purpurpunane, eriti hästi sobivat grill-liharoogadega. Mis marjadest seda veini valmistatakse? Samadest marjadest on valmistatud samuti kuiv Lossivein 19.

 

 

Vaja ka lisaküsimusi

 

Eestis on neli riigigümnaasiumi. Nimetage need.

Tallinna Muusikakeskkool, Noarootsi Gümnaasium, Nõo Reaalgümnaasium, Narva Vanalinna Riigikool.

Riigieelarve eelnõu seletuskiri 2004. rahandusministeerium, lk 177

 

Nimetage praegu Eesti kaitsejõududes teenivad kindralid ja admiralid.

Eesti kaitsejõududes teenib praegu kokku 5 kindralit ja admirali (peale Alar Lanemani saamist brigaadikindraliks) + Kert; Laaneots; Kõuts; Krüüner. [Tiru suri okt.2005]

Pm 22.02.2005; vt Eesti A ja O, 167


Vastused

1.                   

Sumerid

Naabrid akadlased nimetasid maad kultuurimaa-ks (šumerum); valitsejatest tuntuim Uruki valitseja Gilgameš, kellest sai hiljem müüdikangelane

TS

2.                   

Kallisto

 

AP

3.                   

George III

 

IS

4.                   

Suurbritannia, Itaalia, Prantsusmaa

AP

5.                  h

Roheline, valge

Liivimaa punane-roheline-valge, Eestimaa roheline-lilla-valge

KN

6.                   

Anastass Mikojan

Vend lennukikonstruktor Artjom M. – koos Gurevitšiga MiG-id

KN

7.                   

Malta ordu

Johanniidid, hospitaliidid. Asub a-st 1834 Roomas. Ametlikult Sovrano Militare Ordine Ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rhodi e di Malta ehk Jeruusalemma, Rhodose ja Malta Suveräänne Sõjaline Hospitaliitide Ordu

TS

8.                   

Varssavi

Syrenka na rynku Starego Miasta. 1855. Mõõgaga näkk on ka Varssavi vapp. Linnas on ka teine näki kuju, 1939, Louise Nitschowa

TT

9.                   

Madrats

Heina või põhku täis madrats, mille peal kois magada

AP

10.               

Kohv

 

AP

11.               

Teiste loomade roojast

Ehk lihtsamalt öeldes sitast

TS

12.               

Nokkloom

 

TT

13.               

Porrulauk

Küüslauk ja murulauk on ka laukude perekonnast, kuid ei ole delikatessköögiviljad

AK

14.               

Mesilasmürk

Apitoksiin

AK

15.               

Eesti maatõug

Pärivere oli üks väheseid, kus Eesti maatõugu peeti

AK

16.               

Peipsiääre, Vasalemma

P: 31 km2, 900 el, Kolkja, Kasepää, Varnja alevikud; Sipelga ja Savka külad;

V: 38km2, 2800 el; Vasalemma, Rummu, Ämari;  Veskiküla küla ja Lemmaru küla

TT

17.               

Varbola linnus

 

Alg-Kalevipoeg X lugu: Alevide poega oli / Eneselle linnakesta / Arjomaale ehitanud. / Rahvas kutsub linna kohta / Tänapääval Jaani linnaks.

TS

18.               

Bira ja Bidžan

Bira Amuuri vasak lisajõgi, 424km. Evengi keeles jõgi. Bidžane sealkandis mitu

TS

19.               

Dodekaneesid

‘kaksteist saart’, tegelikult 163, neist 26 asustatud. Osa Lõuna-Sporaadidest, Egeuse meres, Kreeka idapoolseim osa

KN

20.               

Gustav Ernesaks, Evald Tammlaan

„Laev tõstis purjed”

IS

21.               

Peter Ernst Wilde

!

KN

22.               

Peetel

Tallinna väikseim ja ainus iseseisvuse ajal ehitatud luterlik kirik. Õpetaja Avo Üprus, sotsiaaltöökeskus. Samanimeline kogudus ka Pärnus

KN

23.               

Hengo Tulnola

 

KN

24.               

Hobuse pea märgised

Lauk on 2-5 sõrme laiune valge märgis otsmikul ja ninal. Sellest kitsam on kriips ja laiem päits. Kübe, täpp, täht ja laik on ainult otsmiku märgised.

AK

25.               

A. H. Tammsaare

 

TT

26.               

Kristjan Jaagu

K. J. Peterson

KN

27.               

Roodium, osmium

Rh,Os. Wikipedia: vahel arvatakse väärismetallide hulka ka uraan ja plutoonium

TT

28.               

Sarikaid toetav rõhtpalk

Katusekonstruktsiooni osa

TT

29.               

Viljapeksumasin

Rehepeksumasin

AK

30.               

Farmeri jalutuskäik   

 

TS

31.               

Banzuke

Sumo reitingutabel

KN

32.               

5. Jürgen Hingsen 8832, 6. Brian Clay 8820

AP

33.               

Lillehammer 1994

Norra  rahvarõivastes Håkon (Haakon)  ja Kristin

AP

34.               

Jaromir Jagr

Tuntud venevastane, nr 68 märkimaks aastat 1968

IS

35.               

Saadi Al Gadhafi

Liibüa. Sünd. 1973 Tripolis riigijuhi perekonnas, üks koloneli kolmest pojast

IS

36.               

Heljo Mänd, Karu-aabits

Täna 80. sünnipäev. Telelavastus “Mõmmi ja aabits”; Rakvere Teatris 2004

KN

37.               

Kohila

Elab Kohila alevis juba viimased 20 aastat

TS

38.               

Herman Hesse, Stepihunt

Steppenwolf

TT

39.               

Vatslav Nižinski

Tütar Kyra Nijinski

AP

40.               

Marc Chagall, Jeruusalemm

Knesseti hoone. M.Chagall 1887-1985, sünd. Vitebskis

KN

41.               

Dobermann

Dobermannpinšer. Aretaja (Karl Friedrich) Louis Dobermann (1834-94), u. 1890

TS

42.               

Indigolapsed

Nägi tumesinist. Nimetatakse ka päikeselasteks

KN

43.               

Jean Jacques Rousseau

MV

44.               

Benjamin Britten

1913-1976

KN

45.               

Mozart, Türgi marss

 

IS

46.               

Andrus Kivirähk

 

TS

47.               

Alfred Hitchcock

1899-1980

TS

48.               

Baskerville`ide koer

 

TS

49.               

Aaderdama

Ka “aadrit laskma”. Aader = puutoim (Var)

KN

50.               

Mustikad

Segatakse mitmetest aastakäikudest

KN