EestiMaaKilb 2005/2006.  III voor,  14. jaanuar

Räpina, Tallinn-Õismäe, Väike-Maarja, Haapsalu ja Torgu, Tootsi ja Mustla

 

 

Küsimused: Ants Käärma, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.    Aastal 621 e.Kr kehtestati ateenas seadustik, millega piirati aristokraatide omavoli, võeti ära õigus veretasuks, ründe eest eraomandile seati sisse ranged karistusmäärad. Neid seadusi on nimetatud mitte tindiga, vaid verega kirjutatuiks, sest peaaegu kõikide kuritegude eest oli ette nähtud surmanuhtlus. Kuidas on aga selle seadustiku koostaja nimi?

 

2.    Napoleoni paljude võidetud lahingute hulgast on nimetatud kõige täiuslikumaks võitu Austerlitzi lahingus (2.dets.1805). Umbes 73 000 mehega purustas ta u. 85 000 mehelise vaenlase väe. Nimetage kindral, kes oli tema vastas olnud liitlasarmee ülemjuhatajaks?

 

3.    Sõjariistade loojad armastavad oma väljamõeldisi nimetada sageli toodeteks. Winston Churchill oli andekas väga mitmel alal ja kuigi oma suurima tuntuse pälvis poliitikas, mõtles ta välja ka mõningaid sõjariistu. Ühe sellise "toote" nimeks pani ta "Churchilli krokodill" (Churchill crocodile). Mis "tootega" on tegemist?

 

4.    Valgustuslik-liberaalsele talurahvaseadusandlusele Eestis andis suuna Eestimaa 1802.a. regulatiiv, mis manitses talupoegi kokkuhoidlikule majapidamisele ning lubas talupojale tema soetatud vallasvara omandamise ja talukoha põlise kasutamise õiguse. Regulatiiv oli pealkirjata, seda tuntakse teksti algussõna järgi. Nimetage see sõna!

 

5.    Jõule ja nääreid on viimased aastakümned ikka vastastatud. Siiski on 1. jaanuar, nääripäev, uusaasta täiesti olemas ka kirikukalendreis. Mis juhtus sel päeval Jeesus Kristusega?


6.    Paljude linnade lennujaamad kannavad mõne suurmehe nime: Charles de Gaulle (Pariis-Roissy), Otto Lilienthal (Berlin-Tegel), Marco Polo (Veneetsia), Louis Armstrong (New Orleans), Franz Joseph Strauss (München), Atatürk  (Istanbul) jne. Kelle nime kannab aga Gdanski-Rębiechowo lennujaam ?

 

7.    Mis riigist on jutt? Selle riigi ühiskonnas on kaks põhirühma: põliselanikud bumiputrad ehk maamulla pojad ja hiinlased. See on ainuke kuningriik maailmas, kus kuningas valitakse. Sellel maal toodetav rahvaauto kannab nime Proton.

 

8.    Millist taime on rahvasuus kutsutud türgi nisuks? Raamatu "Eesti NSV ravimtaimed" kohaselt on tegemist hea ravimtaimega, põhiliseks droogiks on õite emakasuudmed, mida kasutati ennekõike sapi- ja põiekivide raviks, aga ka sapiõiepõletiku ja maksapõletiku raviks ning peeretamisvastase vahendina. Taimest saadav õli sisaldab väga suures koguses E-vitamiini. Selle taime tarbimine soodustab ajutegevust ja vähendab haigestumist vähki.

 

9.    1915. aastal panid sakslased Venemaal toime esmapilgul kummalise diversiooniakti. Nimelt mürgitasid nad Vladimir Durovi dresseeritud merilõvid. Siiski oli asjal sõjaline põhjus. Milliseks tööks oli Durov merilõvid välja õpetanud?

 

10.           Tallinna ajaloost on teada, et siin peeti ägedat võitlust „pööningujänestega“. Kes olid „pööningujänesed“?

 

11.           Seda nime kannavad linn Eestis ja piiblis 1. Saamueli raamatus ning mujalgi nimetatud linn, mis asub Juuda mäestikus. Tõlkes tähendavat see nimi mäeseljandikku, kogudust, koosolekut, jaotatut, kantsi, aga ka silmuspüünist. Eesti linn sobib nende tõlgetega selles osas, et asub lamedal voorel, mis kannab linnaga sama nime. Linna jaotab enam-vähem pooleks raudtee, seal on olnud ka vasallilinnus. Mis linn?

 

12.           Neid kahte kunagi omaette saart ühendab täna maakitsus. Aga veel 120 aastat tagasi tuli ületada Vahemere veteväli paadiga. Nimi on tänaseni säilinud ja kui mandrilt saarele jõuate, siis võtab teid kõigepealt vastu “Vahemere bussipeatus”. Praegu on ühissaare suurimaks veekoguks aga Abajaloik. Mis nime kannab see saar, mis natuke rohkem kui sajand tagasi jaotus veel kaheks eraldi saareks ?

 

13.           Kõik me teame väljendit Viini metsades. Millistes mägedes me aga siis jalutame kui satume Viini metsadesse? (vastata mäestik)

 

14.           Milline on Prantsusmaa suurim baskide linn? Selles Rooma ajast Lapurdumi nime all tuntud linnas on u 42 000 elanikku, linnas asub Baski muuseum, linna lähedal on kuulus Biarritzi kuurort. Maailmakuulsaks on selle linna teinud aga ilmselt relvasepad, kelle 17. sajandi keskel tehtud leiutis muutis kapitaalselt senist sõjapidamise strateegiat ja taktikat ja muutis jalaväe peamiseks löögijõuks.

 

15.           Aastast 1913 kuni 1950. aastate keskpaigani toimus ööl vastu 15. aprilli vaheldumisi mõnes Euroopa või Ameerika hotellisaalis koosviibimine. Algul oli neid inimesi mõnisada, aastate jooksul see arv kahanes. Mida nad tähistasid?

 

16.           Noor Eesti Vabariik ostis välismaalt mitmeid kaupu. Näiteks 1919.a. osteti Inglismaalt relvi, 1920.a. veeti sisse 120 aurujõul ja üle 300 hobujõul töötavat rehepeksu garnituuri, üle 500 viljaniitja, ligi 1000 heinaniitjat ja looreha, üle 3000 künniadra, 1300 koorelahutajat, 17 800 tonni väetisi jm. Millise kaubaga nende eest tasuti?

 

17.           Mitu päeva kestab koduhobuse tiinus?

 

18.           Eesti põllumees on ajast-aega püüdnud oma maad parandada ja harimiskõlbulikku maad juurde teha. Loomakasvatuse arenedes algas Eestis rohumaade viljelemine. Selle käigus 19. sajandi teisel poolel kultuuristati soid mitmete võtete abil sh. rimpau-meetodil, mille käigus turvasmullale laotati .............. Mida?

 

19.           Pärast Tartu Ülikooli taasavamist 1802. a. töötas põllumajandusosakond algul filosoofiateaduskonna ja hiljem matemaatika-füüsikateaduskonna koosseisus. Esimene põllumajanduslektor oli Johann Wilhelm Krause (1757-1828). Pärast tema surma kutsuti põllumajanduse ja tehnoloogia professori kohale nimekas põllumajandusteadlane, kes täiendas põllumajanduse programmi tõuaretuse, väetusõpetuse, maade hindamise jt. aladel ning asus looma põllumajanduslikku praktikabaasi Vana-Kuustesse, millest kujunes Vana-Kuuste Põllumajanduse Instituut (1834-1839). Nimetage see mees? Paremini peaks tema nimi meelde tulema, kui kujutate end kusagile tiigi äärde mõne sauna taga.

 

20.           Milleks kasutatakse Bradfordi numbreid? Kas

                lambavilla kvaliteedi näitamiseks, 

                rasva sisalduse mõõtmiseks pekilihas,

pullisperma elujõulisuse mõõtmiseks

või kanamunade tembeldamiseks


21.           Kes? See juudi soost teadlane (1845-1916) õppis Harkovi ülikoolis, hiljem täiendas ennast Justus Liebigi ülikoolis Giessenis, Georg-Augusti ülikoolis Göttingenis ja Müncheni ülikoolis. Masendatuna abikaasa surmast 1873. aastal ja nõrgast silmanägemisest üritas oopiumiga enesetappu sooritada, kuid jäi elama. Seitse aastat hiljem haigestus teine abikaasa kõhutüüfusesse ja mees üritas taas kord ebaõnnestunult suitsiidi. 1886 asutas Odessas Venemaa esimese Pasteuri jaama, alates 1888 töötas Pariisis Pasteuri instituudis, aastast 1905 oli selle asedirektor. 1908 sai koos teise juudi soost teadlase – Paul Ehrlichiga – Nobeli füsioloogia- ja meditsiinipreemia. Tema põrmu säilitatakse Pariisis Pasteuri instituudi raamatukogus.

 

22.           See 1948. aastal sündinud Kanada kirjandusteadlane alustas 40 aastat tagasi taevast komeetide otsimisega. Esimese uue komeedi avastamine võttis kõvasti aega, selle leidis ta alles 1984. aastal, kokku on ta leidnud üle 20 uue komeedi, 13 neist koos Gene ja Carolyn Shoemakeriga California Mount Palomari observatooriumis. Ta on kirjutanud ka 32 raamatut astronoomiast, neist tuntuim on 1997. aastal ilmunud More Things in Heaven and Earth, milles ta ühendab astronoomi ja kirjaniku mõtted öist taevast vaadates. 1995. aastal sai ta oma komeediavastuste eest Kingstoni Queens University audoktoriks tehnikateaduste alal. Umbes veerand sajandit varem oli ta lõpetanud sama kooli kirjandusteadlasena. Discovery kanali seriaali Three minutes to impact eest võitis ta Emmy. Kes?

 

23.           2005. a. suvel viibis Tallinnas Itaalia mereväe kuulsaim purjelaev, mis ehitati aastatel 1929-1931 Itaalia mereväeakadeemia õppelaevaks. Tegemist on ühe maailma suurima aktiivselt seilava purjelaevaga. Tema kogupikkus on 101 meetrit, laius üle 15 meetri; laev kannab kokku ligi 3000 ruutmeetri suuruses purjeid. See laev on saanud nime ühelt 1452-1512 a. elanud mehelt. Kelle nime kannab see kuulus laev ?

 

24.           Milline nimi ühendab järgnevaid: Comenius, Erasmus, Grundtvig, Lingua, Minerva, Arion, Eurydice.

 

25.           Aleksandrias asus Caesareum ehk Sebasteion, mille ehitust alustati Kleopatra ning lõpetati Octavianuse ajal. Ehitis oli antiikse linna silmapaistvamaid hooneid, arhitektuurilt kreekalik ja mõõtmeilt vaaraolik, seda kaunistasid kaugest Heliopolisest kohale toodud obeliskid, kaks kuulsat “Kleopatra nõela”, mis nüüd kaunistavad kahte maailma suurlinna. Nimetage need linnad!

26.           Eesti osales selle meil traditsioonidega ala maailmameistrivõistlustel esmakordselt 2003.a. Arhangelskis, saades üheksa võistkonna hulgas kaheksanda koha. Samas toimunud rahvusvahelise alaliidu kongressil kinnitati liikmeks peale Eesti ka Mongoolia, kellega kohtutakse 2006.a. MM-il Stockholmis B-alagrupi 1. voorus. Alaliidul on 13 täisliiget ning vaatleja staatuses India ja Itaalia. MM-il ei osale liikmetest Kõrgõzstan. Mis ala?

 

27.           Kes on esimese laskesuusatajana tulnud murdmaasuusatamise maailmameistriks? (mõeldud on sportlast, kelle põhiala oli maailmameistriks tuleku ajal laskesuusatamine)

 

28.           Pildil olev mees võitis 2005.a. Montrealis toimunud ujumise MM-il 1500 meetri vabaujumise finaali ja sai esimeseks sportlaseks, kes on võitnud sama distantsi neljadel maailmameistrivõistlustel. 25-aastane ujuja sai MMil kolm kuldmedalit, kuna võitis ka 400 meetri ja 800 meetri vabaujumise. Ujumismaratoni võiduga sai temast ka esimene sportlane, kes on võitnud ujumise maailmameistrivõistlustel seitse individuaalset meistritiitlit. Kes? Sama perekonnanime kannab näiteks üks tuntud kitarrist (ühest kunagisest superansamblist), kes on esinenud ka Tallinnas.

 

29.           Ta on sündinud 1976.a., oli viies mees, kes otse keskkoolist jõudis NBA-sse (aastal 1995;  esimene oli 1974. a. Moses Malone). Võistkond: Minnesota Timberwolves. 1997 sõlmis ta kalleima lepingu NBA ajaloos (6 a. eest 126 milj. USD). Ta kuulub ainsana NBA 20 parema hulka nii resultatiivsuse, lauapallide, korvisöötude, tabavusprotsentide kui ka kulpide osas. Oli esimene NBA mängija, kes pälvis neli “Kuu mängija” tiitlit ühel hooajal. Pikkus 211 cm. Kehastanud Wilt Chamberlaini filmis “Rebound” (“Lauapall”). Adidase korvpalliketside reklaamnägu, eluaegse lepingu eest teenib 45 milj. USD. Kes?

 

30.           Frances Scott Key oli mainekas advokaat Georgestownist, kes paistis selles Washingtoni eeslinnas silma lugupeetusega naabrite ja klientide seas. Austatud mehena, kes vahetevahel esines kohtuasjadega ka Kõrgema Föderaalkohtu ees, ta ka 11.01.1843 suri. Sügava jälje USA ajalukku on ta jätnud aga hoopis ühe oma kõrvalharrastusega, mille ta 1814.a. kirja pani. Milles see seisneb?

 

31.           Nimetage isik, kes ühendab järgmisi nimesid: Daša Vassiljeva, Jevlampia Romanova, Viola Tarakanova, Ivan Poduškin?

 

32.           Soomes tegutseb lastekirjanik Kristiina Nokelainen. Kodulinna ajalehele Hyvinkään Sanomat on ta 1999.a. jõuludest kirjutanud iga nädal lastejutu. 2005.a. ilmus Eestis raamatuna tema jutustus “Kasper ja viis tarka kassi”. Kirjastuses olevat ilmumisjärge ootamas veel mitu käsikirja. Autor illustreerib oma jutud (ja vahel teistegi omad) ise. Tähekeses ja Heas Lapses on neid palju ilmunud. Ka tema ema oli lastekirjanik (“Pahupidi puhkus” ja ”Kloun Korgitsa kodune elu”), kirjutav inimene oli ka isa (raamat “Vastasseina nael”). Mis on nende ühine perekonnanimi?

 

33.           Kes on isik pildil (kelle portreed näete)?

 

 

34.           Praegu on moes pea kiilakaks ajamine. Millise kultuuri ajastu sümboliks olid aga parukad? Igaüks, kes tahtis olla väärikas, kandis parukat. See oli näo teatud raamistus – nagu pilt raamis. Muide ka piltide raamimise komme tekkis samal ajal. Selle ajastu stiilis on ehitatud ka Talvepalee Peterburis, praegune Ermitaaž.

 

35.           Firma Vivendi Universal Games’i pikaajalise projekti käigus kavatsetakse anda välja mitu küsitava kirjaniku bestselleritel põhinevat arvutimängu. Teiste hulgas antakse välja ka Jason Bourne'i seiklustel põhinevad mängud. Kuna huvi … romaanide vastu on olnud alati väga suur ning raamatute läbimüük ja nende põhjal valminud filmid on olnud edukad, siis arvatakse, et see rajab teed ka samasisulistele arvutimängudele. Tema spionaažilugusid on maailmas müüdud rohkem kui 290 miljonit eksemplari. Kellest on jutt ?

 


36.           27.06.1941 sündis Kalinini oblastis Zaitsevos pisike preili Mihhailova. Aastast 1945 elas ta Võrus, 1965 lõpetas TRK lavakunstikateedri II lennu. Teatrilaval kehastatud osi: Mary Poppins, Olga, Majasokk, Roosa soenguga kodanik jt. Osalenud filmis “Metsluiged”. Kes?

 

37.           29.06.2005 esines Tallinnas poolesaja filmi kangelanna, millest kuulsaim Antonioni BLOW UP. Endine modell, “meesteõgija”, filmi- ja laulutäht. 2004. a. ilmus talt seni viimane album “Rendez-vous”. 1969 laulis koos toonase elukaaslase Serge Gainsbourgiga sisse orgasmiohetega laulu “Je t´aime (moi non plus)”. Kohe keelas selle pala BBC, Rootsi, Vatikani ning veel mitme riigi ringhäälingud. Ta on suure osa oma elust Prantsusmaal elanud inglanna. Kes?

                       

 

38.           Kelle nimelise auhinna võitis Jaak Kilmi ja Rene Reinumäe film „Sigade revolutsioon“  XXVI Moskva filmifestivalil 2004.a.?

 

39.           See on kõige toorem ekshibitsionism, mida ma iial briti televisioonis näinud olen. Eemaletõukav. Vaevalt, et ükski lapsevanem sooviks, et tema laps sellist esinemist pealt näeks. Nii kirjutas üks ajakirjanik pärast küsitava esimest teleesinemist 13.09.1958. 40 aastat hiljem löödi mees rüütliks. Kes on see 1940.a. Indias sündinud mees? Omal ajal nimetati teda briti elegantseimaks rock’n’rolli artistiks.

 

40.           20. aprillil 1971.a. hakati SEDA TOODET müüma Tallinnas, Tartus ja Kohtla-Järvel. Juba 30. aprillil sai esimeste ostjate ootus vastuse, mis on seotud Jaan Taltsi nimega ja numbriga 15. SEE kujunes pikaks ajaks väga populaarseks ja kindlasti on enamik saalis olijaid seda isegi ostnud. Otsest kasu said sellest vähesed, kaudset aga enamik inimesi. Toode kui selline on ka tänapäeval täiesti olemas ja valik suur, aga väljanägemine ja põhimõte veidi muutunud. Millega tegemist?


Vastused

1.     

Drakon

Drakoonilised seadused. Solon vähendas 594.a. karistusmäärasid

TT

2.     

Mihhail Kutuzov

Kolmekeisrilahing. Kutuzo-t segasid keisrid Aleksandr I & Franz II

KN

3.     

Tank

1917-18 oli WC Suurbritannia sõjavarustuse ministriks ning pani sel ajal aluse tankide hulgitootmisele, samuti võttis ta ka ise osa nende konstrueerimisprotsessist; (esimesed 32 inglise tanki osalesid juba septembris 1916 lahingus Somme jõel).

TS

4.     

Iggaüks

 

KN

5.     

Lõigati ümber

Issanda ümberlõikamise püha. Vastavalt juudi kombele 8. päeval

KN

6.     

Lech Walesa

 

IS,TS

7.     

Malaisia

 

TS

8.     

Mais

 

AP

9.     

Meremiinide lõhkamine

Otsivad üles ja lõhkavad, et laevad otsa ei sõidaks

AP

10.               

Käsitöölised, kes ei kuulunud tsunfti

Tegid tööd odavamalt, viisid hinna alla

TS

11.               

Keila

1Sa 23. Taavet sõdis Keila all vilistidega

AP

12.               

Vilsandi saar

Liitunud saare osasid nimetatakse tänini Suur- ja Väike-Vilsandiks, nende vaheline veteväli kandis Vahemere nime

TS

13.               

Alpides

Viini metsade kõrgeim mägi 893 m Schöpfl

TS

14.               

Bayonne

Baski k. nimi Baiona. Bajonett = tääk

AP

15.               

Pääsemist Titanicult

TT

16.               

Lina

 

AK

17.               

330 – 340 päeva

2 p 330-350, 1 p vahemike 295 – 329 ja 351 – 385 eest

AK

18.               

Liiva

 

AK

19.               

Johann Friedrich Leberecht Schmalz

1781 – 1847. Hermann Julius Schmalz kirjutas laulu “Sauna taga tiigi ääres” sõnad

AK

20.               

Lambavilla kvaliteedi näitamiseks

Bradfordi number on 1 inglise naela (453,6 g)                                                            puhta kammvilla ketramisel saadava lõnga pikkus hasplites. 1 haspel = 560 jardi e. 512 m

AK

21.               

Ilja Metšnikov

 

AP

22.               

David Levy

Shoemaker-Levy 9 on ilmselt viimastel aastatel enim kõneinet pakkunud komeet, mis 1994. aastal Jupiteriga kokku põrkas

AP

23.               

Amerigo Vespucci

 

IS

24.               

Socrates

Programm Socrates. Koolihariduse allprogramm Comenius, kõrghariduse Erasmus, täiskasvanuhariduse Grundtvig, keeleõppeprogramm Lingua, infotehnoloogia allprogramm Minerva, haridusjuhtidele Arion, haridusteabe võrgustik Eurydice. Socrates on omakorda Sihtasutuse Archimedes üks programmidest. (Euroopa Liidu haridus- ja teaduskoostöö-programmide SA Archimedes juures asuv Socrates Eesti büroo)

KN

25.               

London, New York

Mägi Kleopatra nõel on Palawani saarel (Filipiinid)

TT

26.               

Jääpall

FIB. Bandy. 1952 OM näidisala, I MM 1957, naistele 2004

TT

27.               

Lars Berger

Norra teatemeeskonnas Oberstdorfis 2005

IS

28.               

Grant Hackett

Austraalia; kitarrist Steve Hackett (Genesis)

IS

29.               

Kevin Garnett

Adidases asendas Kobe Bryantit, kes läks Nike'i

IS

30.               

USA hümni sõnad

Star-Spangled Banner. Hümn a-st 1931

TT

31.               

Darja Dontsova kriminullide peategelased

Peategelaste järgi jagunevad DD iroonilised kriminullid 4 sarja: Daša Vassiljeva. Uurimist toimetab asjaarmastaja, Jevlampia Romanova. Uurimist toimetab diletant, Viola Tarakanova. Kuritegelike kirgede maailmas, Härrasmehest detektiiv Ivan Poduškin.

KN

32.               

Kass

2005 Sirbi ja E.Raudtee kirj.preemia aasta elusaimale originaalkirj.teosele. Isa humorist Kalju Kass, ema Asta Kass

KN

33.               

Günther Reindorff

Autoportree. 1932

KN

34.               

Barokk

 

TS

35.               

Robert Ludlum

 

IS

36.               

Marje Metsur

Linna- (Noorsoo-)teater. Olga “Rästiku pihtimuses” 1979

KN

37.               

Jane Birkin

 

IS

38.               

Püha Jüri 

St. George. Žürii eriauhind Hõbedane Püha Jüri

TS

39.               

Cliff Richard

Harry Webb.Muutis meelelahutuslikumaks, laiema vanusepiiriga publikule

KN

40.               

Spordiloto

6/49

TT