EestiMaaKilb 2005/2006.  II voor,  17. detsember

Haapsalu, Kiviõli, Lähte, Ramsi, Riisipere, Tootsi, Torgu

 

Küsimused: Ants Käärma, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.     Orpheus on tegelane kreeka mütoloogiast. Ta oli poeet ja laulja, kelle laul võlus inimesi ja metsloomi, peatas voolavad veed ning pani metsi ja kive liikuma tema laulu suunas. Kes olid aga tema ema ja isa – vastavalt eepilise luule muusa ja jumal?

 

2.     Küsitav on Euroopa kaitsepühak (aastast 1964), kes VI sajandil asutas legendaarse kloostri Monte Cassinol. Ta on ka maatööliste, arhitektide ja mitme teise tegevusala patroon. Tema mälestuspäeva tähistatakse 11. juulil. Kes?

 

 

3.     Selle ordeni asutas Peeter I 1724. aasta suvel. Ise ta sellega kedagi autasustada ei jõudnudki, esimese ordeni andis Katariina I pulmapäeval oma peigmehele Karl Friedrichile, lisaks andis ta veel 18 ordenit. 30. augustil 1725 riputas Katariina ordeni ka endale rinda. Sellest ajast alates autasustasid kõik Venamaa monarhid, keda polnud varem selle ordeniga autasustatud, ennast kroonimispäeval ise selle ordeniga. Ordeni deviisiks oli “Tööde ja Isamaa eest” (Za trudõ I Otetšestvo). See on ainus tsaariaegne orden, mille nime kandis ka üks Nõukogude Liidus välja antud orden. Mis orden?

 

4.     Ta oli Schilleri-uurija Riiast, kuid leiab kindlalt äramärkimist ka Eesti ajaloos. Nimelt käsitles ta oma peateoses “Lätlased, eriti Liivimaal, filosoofilise sajandi lõpul” (1796) eesti ja läti talupoegade rõhutud olukorda saksa mõisnike valitsemise all ning taotles pärisorjuse kaotamist ja talurahvale maa andmist. Sellega ta nagu sillutas teed Liivimaa talupoegade vabastamisele ja mõjutas tugevasti läti ja eesti rahvusliku liikumise tegelasi. Kes? See nimi on tuntud ka tänapäeva poliitikas.

 

5.    Lahesõjas oli Iraagi-vastase koalitsiooni poolel sõdimas 40 riigi esindajaid. Tõsi küll, näiteks Uus-Meremaa saatis 1 meedikute meeskonna ja 3 transpordilennukit, Portugal 1 logistikalaeva ja Sierra Leone ning Ungari mõnikümmend meedikut. 1,1 miljonilise Iraagi armee vastu pani suurima jõu – 540 000 meest välja USA. 118 000 mehega toetas Saudi Araabia, 43 000 meest tuli Suurbritanniast, 40 000 Egiptusest ja ühest sootuks väikesest riigist, mis lisaks elavjõule paiskas sõtta ka 80 lahinglennukit, 15 laeva ja 200 tanki. Selle riigi pindala on 82 880 km2, kõrgeim punkt on 1527 meetrit, elanikke u 3,5 miljonit, neist kodanikke alla miljoni. (CIA andmed. EE annab: 77 700 km2, 2057 m, 5,3 milj.el.) Mis riik?

 

 

6.    61-aastaselt asutas see kirjamees vene rahva sõprade ühingu, hiljem vaimustus oktoobrirevolutsioonist ja kui ta 77 aasta vanuselt sai Nobeli kirjanduspreemia, siis andis ta auhinnaraha Venemaa näljahädaliste aitamiseks. Ajalugu küll vaikib, mitu hädalist sellest söönuks sai, aga kaheldakse, et mitte ükski. Kes oli see kirjanik?

 

7.    keskaja Tallinnas tegutsenud tsunftide hulka kuulus ka posamenteerijate tsunft. Millega tegelesid posamenteerijad? Oli see nööripunumine, vankrivalmistamine, kivinikerdus või ehissepis?

 

8.    Küsitav lill (perekond Nelumbo) oli Vanas Egiptuses pühendatud Osirisele ja Isisele, seal ja Indias kasvatati templites püha taimena. Tal oli ka suur majanduslik tähtsus. Söödavaid juurikaid kuivatati päikese käes ja neid hoiti keldris, nagu meie päevil kartulit. Juuri söödi põhiliselt keedetult, lille kuni 1000 aastat idanemisvõimelisena säilivatest seemnetest küpsetati jahvatatult leiba, lehtedest valmistati jooginõusid. Mis lill?

 

9.    Hiinlased uskusid juba muistsetest aegadest mütoloogilise kuilli-nimelise eluka olemasolusse. Lõpuks 1414. aaastal saadi see kuilli kätte ja toodi imperaatori ette. Muuhulgas kirjutas kroonik, et „sel loomal on põdra keha ja härja saba. Tal on pehmed sarved ja ta käib väga suursuguselt“. Praeguses Hiinas võib seda looma kohata vahest ehk vaid loomaaias, sest see okaapi sugulane elutseb põhiliselt Aafrika savannides. Millist elukat käsitlesid muistsed hiinlased kui müstilist kuilli`t ?

 

10.           Eesti Ornitoloogiaühingu poolt 2006.a. Aasta linnuks valitut (Motacilla flava (L.)) on nimetatud ka linavästriku kollaseks sugulaseks. Kuidas on tema nimi eesti keeles?

 

 


11.           Teatavasti tähendab sõna „vladi“ vene keeles valluta, valda. Seetõttu omavad Vladivostoki ja Vladikavkazi linna nimed ka sümboltähist (kuigi viimase linna kohta kasutatakse sageli ka osseedikeelset Džaudžikau`d). Kunagi oli plaanis nimetada üks linn ka Vladibaltiiski nimeliseks. Mis nime all me seda linna tänapäeval tunneme ?

 

12.           Keskajal viis veetee Peipsilt Läänemerele. Selleks tuli sõita Võrtsjärvelt piki ....... jõge Viljandi järve, kust pääses .... jõge mööda Pärnu jõkke. Maapinna tõus on tänaseks selle võimaluse kaotanud. Nimetage puuduvad jõed.

 

13.           Kui roomlased selle ala vallutasid, jäi see suuresti Pannoonia provintsi territooriumile. 7. sajandil saabusid sinna hõimud, keda hakati kutsuma “mägironijateks”. Just nende “mägironijate” järgi on endale nime saanud ka tänapäevane riik. Iseseisva riigi rajasid “mägironijad” 924. aastal, selle pealinnaks oli Agram. XII sajandi alguses kutsuti pärast viimase kuninga surma riiki valitsema naabrite kuningas ja moodustati personaalunioon, mis kestis aastasadu. Ise jagab see rahvas ennast valgeteks … ja punasteks …. . Mis riigist või rahvast on jutt?

 

14.           Mis saared? 10 suuremat neist on peasaarega või omavahel ühendatud sildade või tammidega.

 

15.           Bosnia-Hertsegoviinas asuv … vana sild on esimene selle regiooni mälestusmärk, mis on kantud maailmapärandi nimekirja (aastal 2005). … vana sild, mis esindas nii enne Otomani impeeriumi aegseid kui ka ida-Otomani, Vahemere ja Lääne-Euroopa arhitektuuri jooni, hävitati 1990. aastatel Balkani sõjas, kuid on nüüdseks taastatud. «… vana silla uuesti püstitamine on leppimise ja rahvusvahelise koostöö sümbol ning näide sellest, et erinevad kultuurilised, etnilised ja religioossed kogukonnad on võimelised koostööks,» põhjendas UNESCO. Millises linnas asub see küsitav sild?

 

 

16.           Eesti Vabariigi riigiorganite alguseks võib pidada Päästekomitee päevakäsku nr.5 24. veebruarist 1918, millega nimetati ametisse Eesti Ajutine Valitsus. Valitsuse koosseisus nimetati põllutöö- ja toitlusministriks Jaan  Raamot, kes jõudis de facto olla ametis peaaegu kaks päeva. Järgmine põllutööminister nimetati ametisse  27. novembril 1918. Kes on see ka kõrgemates ametites olnud mees?

 

17.           Eesti Rukki Selts asutati 24. märtsil 2000. Patroon on Vabariigi President. Seltsil on oma tõotus, hümn ja mitmed laulud. “Rukki Seltsi Laulu” (hümni) sõnade autor on Seltsi juhatuse liige, ajakirjanik eelmise sajandi teisest poolest (koostanud ja kirjutanud ka hulga raamatuid, nt “Mitte üksnes leivast”, 1973, ja “Eesti rukkiraamat”, 2002), muusika autor on kaasa löönud ka poliitikas, kogudes üle-eelmistel Riigikogu valimistel kandideerinud loomeinimestest kõige enam hääli. Kes?  1 õige = 1 p

 

18.           Masinatarvitajate Ühingute Liidu eriteadlased ehitasid 1929. a. ühe põllumajandusseadme, mis pandi käiku Viljandimaal, Kabalas. Seade sai nimeks “Viku”, seda hakkasid tootma Tallinnas, Koplis paiknevad Vene-Balti Tehased. Seadmele saadi ka Eesti Vabariigi patent. Mis seade?

 

19.           Vana-Kuuste Põllumajanduse Instituut oli Venemaa esimene põllumajanduslik uurimisasutus, kus korraldati esimesi teaduslikult põhjendatud katseid. Katseaias oli üle 100 liigi põllumajandustaimi. Kartulisorte oli võrdluskatses üle 150. 1830.a. külvas Schmalz üht tänagi Eestis üsna aktuaalset ristõielist kultuuri, mis andis häid tulemusi. Selle seemet müüdi soovijaile 50 kopikat toop. Mis kultuur?

 

20.           Mung (Phaseolus radiatus) e. aasia uba e. mašš on Kesk-Aasia tähtsamaid kaunvilju. Kuigi tema saagikus on väga madal, 500-700 kg/ha, on ta toiduna armastatud kaunvili ühe omaduse tõttu, mis enamikul kaunviljadest puudub. Nimetage see omadus?

 

 


21.           Detsembrikuu õnnekiviks peetakse keerulise keemilise koostisega taevasinist või rohekat peitkristallilist mineraali, mida kutsutakse ka armastuse kiviks. Tal on veel teinegi nimi –  kalaiit, vene keeles aga birjuza. Selle kivi kohta kirjutati, et tema kandmine lepitab abikaasasid, tugevdab südant ja kaotab hirmu, annab võidu vaenlase üle ning kaitseb veeuputuse ja välgu eest. Iidse Pärsia uskumuse kohaselt on need kivid suurest armastusest surnud inimeste luud. Nimetage see kalliskivi !

 

22.           1859-60 eraldasid Albert Niemann ja Wilhelm Lossen kontsentraadi, mis kasutusel tänapäevani. Selle keemiline valem on C17H21NO4. ravimina oli ta esmakordselt kasutusel silmakirurgias, 1884.a. ilmus selle kohta Sigmund Freudi essee. Millest jutt?

 

23.           Tartus nimetati neid Rootsi kuningate, Tallinnas aga Rootsi riigi provintside järgi, Narvas anti neile au ja kuulsust väljendavad ladinakeelsed nimed, Pärnus kandsid need taevakehade nimetusi. Millega on tegemist?

 

24.           Küsitav pill tõi rägtaimi Ameerika kodudesse. Aastatel 1900-1930 tootis neid üle 50 USA firma. Mõned nimed: Manualo, Apollo, Autonte, Packard, Remington. Sellest pillist laulab M. Dietrich filmis “Sinine ingel”. Mis pilliga on tegemist? Vastuse leidmisel võiks teile abiks olla ühe Tallinna Linnateatri etenduse pealkiri.

 

25.           Küsitav on nimetatud XVI sajandil elanud Ugo Boncompagni (Buoncompagni) auks. Esimese ettepaneku selle kasutamise kohta tegi aga Napoli arst Aloysius Lilius. Itaalias, Saksamaal ja mitmel pool mujal võeti see kasutusele 1622, Taanis tänu Ole Römer`ile 1700. Rootsis katsetati asjaga üle poole sajandi, enne kui see 1753 täielikult kasutusele võeti. Jaapanis aga aktsepteeriti seda tänu Meiji reformile.

 

 


26.           Kes on ainus sportlane, kes võitnud Kalevi Suursõidu nii mootorrattal kui ka vormeli roolis ?

 

 

27.           Eesti vutikoondise imeline nädal oli 1996. aastal. 16.novembril tegi üks mees Indoneesiaga mängides hat-tric’i, 13.novembril aga tuli teine koondislane toime tükiga, mida on ilmselt üsna raske ületada – tegi pokkeri ehk lõi ühes mängus koguni 4 väravat! Kusjuures sekkus ta mängu vahetusest. Juhtus see Andorra la Vellas toimunud sõprusmängus kohaliku koondisega, mis lõppes tulemusega 6:1 meie meeste kasuks. Üks neist kollidest pärjati ka Hõbepalliga – aasta kauneima värava eest. Kes on need mehed?

 

28.           Teatavasti kasutavad mitmed Aafrika jalgpallikoondised oma meeste kohta hellitlevaid hüüdnimesid, mis on iseloomulik just antud riigile. Nii hüütakse näiteks Cote d’Ivoire pallureid „elevantideks“, angoolalased on „mustad pantrid“, togolased „jahikullid“, gaanalased „mustad tähed“, kamerunlased aga „taltsutamatud lõvid“. Tuneesia ja Maroko vutimehi hüütakse aga vastavalt „… kotkad“ ja „… lõvid“. Nende suleliste-karvaste ette käib mõlemal korral geograafilise koha nimetus. Täitke need kaks lünka (erinevad nimed)?

 

29.           Mis spordialal on OM-i kavas olnud ka järgmised harjutused: 1900 Pariisis – Sur la perche a la pyramide, Au cordon dore, Au chapelet, Sur la perche a la herse; 1904 Saint Louis` - Double American Round, Double National Round, Double Columbia Round; 1908 Londonis – York Round, Continental Style? Selle ala esimeste olümpiavõtjate hulgas olidki enamasti prantslased, näiteks Henri Herouin. Saint Louis` võistlesid sel alal esmakordselt ka naised ning kaks „kulda“ võitis ameeriklanna Lida Howell. See ala kujuneski rohkem korraldajate siseasjaks, mistõttu kadus programmist pärast 1908.a. Londoni mänge. 1920 püüti ala taastada kuid siiski nii ebaõnnestunult, et seekord kadus juba kuni 1972.a. mängudeni.

 

30.           Millise Eestis tegutseva asutuse logo? Üks sõna on kinni kaetud.

 


31.            Allpool toodud luuletus Jõulutervitus (1941) sai sisemise vastupanu sümboliks eriti neile, kes olid põgenenud Läände, aga ka neile, kes jäid okupeeritud Eestisse. Seetõttu oli isegi autori nime mainimine aastaid ametlikult keelatud. Kes on selle luuletuse autor?

Astun vaikselt jõululumist rada
üle kannatanud kodumaa.
Igal lävel tahaks kummardada:
ükski maja pole leinata.

Vihasäde hõõgub muretuhas,
nördimusest kalk, hell valust meel:
Ei saa mitte olla jõulupuhas
sellel valgel jõulupuhtal teel.

Aralt ohkan nagu mõistukeeli,
uskmata, et see täide läeks:
kas me kunagi veel oma meeli
saame tarvitada rõõmu hääks?

Ikka mõtlen neile, kes siit viidi …
Taeva poole karjub nende äng.
Nagu oleksime kõik ses süüdi,
et neil puudub - meil on söök ja säng.

 

32.            Autobiograafilises romaanis “Kuningas alkohol” jutustab küsitav kirjanik, et sõitnud läbi pool maailma, äratas mingi kohanime mainimine temas mälestuse joomakohtadest ja –kaaslastest. Kõik, mis ta nägi Jaapanist, olid Yokohama sadamakõrtsid ja kui keegi rääkis Londonist, siis kerkisid tema silme ette paljud East-Endi pubid ja kõrvus kaikusid valjuhäälsed hüüded “Kaks kibedat!”, “Kolm viskit!”. Windsorisse ei jõudnud ta kunagi. Kellest jutt?

 

33.            28.04.2005 Vaal galeriis peetud kunstioksjonil maksti elava kunstniku teose eest Eestis esmakordselt üle 100 000 krooni. Tegemist oli maaliga “Maastik Elva lähedal”, mille alghind 15 000, kuid see müüdi 103 000 krooniga. Kes on kunstnik?    teos  

 

34.             Küsitava kunstniku (1866-1944) suguvõsa sai oma perekonnanime Siberis Tobolski kandis asuva jõe (1097 km) järgi, mille äärde nad olid 18. sajandil asunud. Perekond põlvnes tunguuside suguharust, kes elasid Mongoolias Amuuri kallastel. Küsitav ise oli uhke oma mongoli väljanägemise üle ja talle meeldis hoobelda sellega, et ta on 17. saj. tunguusi sugukonnapealiku Gantemuri järeltulija. Asutanud rühmituse Phalanx. Kes?

 

35.            kes on pildil? Kodanikunimega John Simon Ritchie.

  Sid Vicious, mugshot, The Sex Pistols

 

 

36.           Aischylos oli aastakümneid kreeka teatri suurkujuks, kuni ta aastal 468 eKr kaotas draamavõistluse endast 30 aastat nooremale mehele, kelle nimi tähendab tõlkes “Tark ja kiidetud”. Too noormees oli seda tõepoolest, sest võitis nii teatris kui ka elu näitelaval ühe auhinna teise järel ja elas väga kõrge eani. See mõõgasepistaja poeg oli hea välimuse ja geniaalse mõistusega, ta oli osav pallimängija, muusik ja tantsija, aastal 443 eKr tõusis riigi varahoidja ametisse ja jõudis ka väejuhina kätt proovida. Tema näidendid olid aastasadu tuntud vaid teadlastele, kuni Freud nad avalikkuse tähelepanu ette tõstis. Kellest jutt?

 

37.           Keda kujutavad oma maalil Gustave Doré ja Jules Bastien-Lepage? Tema nimi on antud ka sellele pojengile.

  

 

38.           Küsitav sündis ja kasvas Californias Lynwoodis ning tundis nooruses erilist huvi spordi ja filmi vastu. Ülikooli marketingi õppima asudes oli ta vaid 155 cm pikk, kuid lõpetamise ajaks lisandus kasvu veel 25 cm. Märgatavaks tegi ta film “Silverado” 1985.a., 1988 linastunud “Bull Durham” tõstis ta staari ja seksisümboli seisusse ning järgmisel aastal oli ta “Times’i” esikaanel. Oma kahe Oscariga pärjatud filmis pidas ta maha pikki jutte siuu keeles. Kellest jutt?

 

39.           Millist nime kannab 2001. a. tekkinud ansambel, kuhu kuuluvad ka Merle Jääger, Aapo Ilves ja Kauksi Ülle? Ansambel esitab võru- ja Richard Strausssetukeelseid laule.

 

40.           Küsitav helilooja  kirjutas palju programm-muusikat ning viljeles virtuooslikku maalilist orkestristiili. Loonud 2 sümfooniat, sümfoonilised poeemid “Don Juan”, “Till Eulenspiegel” jt; kirjutanud 14 ooperit, milledest ainus koomiline ooper on ka “Estonias” lavastatud “Roosikavaler”. Kes on see helilooja ?

 


Vastused

1.   

Kalliope ja Apollo

 

TT

2.   

Benedictus

Püha Benedictus Nursiast, u.480-543. euroopa munkluse rajaja. Paavst B. XVI tema nimega

KN

3.   

Aleksander Nevski orden

 

AP

4.   

Garlieb Helwig Merkel

1769-1850. Sugulust Angelaga ei tea

KN

5.  h

Araabia Ühendemiraadid

 

AP

6.   

Anatole France

 

AP

7.   

Nööritegijad

Valmistasid tresse, poorte, paelu, linte, narmaid jt tekstiilist ehisdetaile rõivastele. Tegutseti koos nööbitegijatega. Sks posament, pr passement

AP

8.   

Lootos

 

TT

9.   

Kaelkirjak

Giraffe

TS

10.            

Hänilane

Lambahänilane. Karjalind, karjatsirk, veistevästrik, lambalind jt

KN

11.            

Paldiski

 

Peeter I tahtis algul panna loodavale linnale nimeks Vladibaltiisk, hiljem jäi siiski Baltiiski Port ja tänapäeval on õnneks hoopis Paldiski

TS

12.            

Tänassilma, Raudna

 

KN

13.            

Horvaatia

Agram = Zagreb. Kroaadid

AP

14.            

Bermuda

Peasaar Bermuda, pealinn Hamilton

AP

15.            

Mostar

Mostar = sillavalvur. Neretva (ka Mostari) jõel

IS

16.            

Otto Strandman 

Peaminister, Riigikogu esimees. Kolmas põllutööminister oli Theodor Pool

AK

17.            

Vello Pilt, Heldur Jõgioja

 

AK

18.            

Viljakuivati

Kiirkuivati

AK

19.            

Raps  

Suviraps, õlikaalikas. Tekkis rüpsi ja kapsa looduslikust ristlusest. Brassica napus var. oleifera

AK

20.            

Söömisel ei tekita kõhugaase e. puhitisi

AK

21.            

Türkiis

Põhiline detsembri õnnekivi

TS

22.            

Kokaiin

 

TT

23.            

Bastionid

Kaitseehitised

KN

24.            

Pianoola

Automaatklaver. Tln linnatearis Tšehhovi ainetel “Pianoola ehk Mehhaaniline klaver” a-st 1995, taastatud

TT

25.            

Gregooriuse  kalender

Aastas keskmiselt 365,2425 ööpäeva; U.B. on paavst Gregorius XIII ilmalik nimi; kalender võeti esmakordselt kasutusele 24.veebruaril 1582, Eestis al. 14.II 1918; asendas juuliuse kalendrit

TS

26.            

Lembit Teesalu

Mootorrattal korduvalt, vormel-2 1974, vormel-3 1977

IS

27.            

Indrek Zelinski, Argo Arbeiter

TS

28.            

Kartaago, Atlas

Tuneesia – „Kartaago kotkad“, Maroko „Atlase lõvid“

TS

29.            

Vibulaskmine

1920 harjutused “Väike lind”, “Suur lind” jt

TS

30.            

Balti kaitsekolledž

Baltdefcol. Balti riikide ühine õppeasutus kõrgemate staabiohvitseride koolitamiseks. Kaetud sõna ‘Baltic’

KN

31.            

Marie Under

Kogus "Mureliku suuga", 1942. Alo Ritsing viisistanud meeskoorile

KN

32.            

Jack London

 

TT

33.            

Olev Subbi

Maalitud 1975

IS

34.            

Vassili Kandinsky

Asutas ka Blaue Reiter’i. Irtõši lisajõgi Konda (mansi k Hontang), selle ääres Kondinskoje asula

TT

35.            

Sid Vicious

“Punki kehastus”, Sex Pistols'i solist. 1957-1979

KN

36.            

Sophokles

 

AP

37.            

Sarah Bernhardt

Henriette-Rosine Bernard, 1844-1923. 19.saj tuntuim näitlejanna

KN

38.            

Kevin Costner

 

TT

39.            

Lõkõriq

 

IS

40.            

Richard Strauss

1864-1949

IS