EestiMaaKilb 2004/2005.  Finaal, 12. märts

Särevere

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.      Ninive raamatukogus (700 e. Kr.), nagu ka Uruki, Nippuri ja Lagaši raamatukogus (4000 e. Kr.) olid infokandjaiks savitahvlid. antiikmaailma suurim raamatukogu Aleksandrias (300 e. Kr.) säilitas papüürusrulle (700 000 rulli Museionis ja 40 000 Serapeionis) – nagu ka Teeba (1300 e. Kr.). Kus asus aga antiikaja suurim pärgamentkäsikirjade kogu? 1. sajandil e. Kr. koosnes see raamatukogu 200 000 käsikirjarullist.

 

2.      1575. aastal teatas tsaar Ivan Groznõi ootamatult, et loobub troonist. Tsaariks määras ta ühe oma väepealiku, Tšingis-khaani järeltulija. Ivani sellise käitumise põhjuseks arvatakse olevat ebausk. Nimelt olla ennustatud, et aastal 7084 (milline algas 1.septembril 1575. aastal) Moskva tsaar sureb. Kui ohtlik aasta mööda sai, võttis Ivan tsaariameti tagasi ja tegi oma ajutisest asetäitjast Tveri suurvürsti. Mis nime all läks ajalukku see ajutine tsaar?

 

3.      Fotol on kujutatud legendaarne metsiku lääne seikleja (eluaastad 1809-1868), kes jõudis Kodusõja päevil Põhjaosariiklaste armees brigaadikindrali aukraadini. Suures osas on just selle mehe teene, et ei California, New Mexico ega ka Texas ei sattunud Konföderatsiooni poolele. Mees sai legendaarseks juba 1840. aastail, mil sõdis edukalt mehhiklastega Californias ja Texases. Kodusõjas olid tema juhtida legendaarsed New-Mexico vabatahtlikud, kes võitlesid pigem nagu indiaanlased kui valged mehed. Tema järgi on nimetatud ka ühe USA osariigi pealinn. Kes?

 

4.      Millises riigis on kasutusel olnud taoline lipp? 1912.a. oli riigis kaks valitsust ja siinolev rahvuslipp oli nende ainus ühine lipp.

 

5.      Eestlaste muistse vabadusvõitluse ajal (1208 – 1227) oli vallutajate kõrgeima juhi – paavsti – ametis kaks meest, mõlemad järjekorranumbriga Kolmas. Kes?

 

6.      Legendaarsest Ameerika kindralist Pattonist on tehtud Oscareid võitnud film. Kuid ka venelaste pool sõdis samal ajal kindral, kelle saatus oli Pattoni omaga äärmiselt sarnane. Kes on see 1904. aastal Peterburis sündinud Nõukogude väejuht, kes kindralpolkovniku auastme sai 27. armee komandörina Riia operatsiooni eduka läbiviimise eest 1944. aasta sügisel? Marssal Žukovile alluvatest kindralitest oli just tema see, kes võitis 1945. aasta aprillis võidujooksu Berliinile ja sai  traditsioonide kohaselt ka Berliini esimeseks komandandiks.16. juunil 1945 hukkus küsitav kindral nagu ka Patton  liiklusõnnetuses, millise põhjustas purjus mootorrattur. (Versioonid NKVD vandenõust pole kinnitust leidnud). Ida-Saksamaal tehti mehest legend - ta kuulutati Berliini aukodanikuks ja tema nime kannab siiani üks Ida-Berliini väljakutest Friedrichshaini linnajaos – muide, endine Baltenplatz (sai nime baltlaste järgi).

   

 

7.      G-8, Kaheksa grupp, on maailma kaheksa enim industrialiseerunud riigi majanduslik ja poliitiline foorum. Nimetage neist riikidest rahvaarvult väikseim.

 

8.      Uskumatu aga tõsi – ajavahemikus 1920-35 ei saanudki Eesti uhkustada oma ainulaadse sini-must-valge trikolooriga, sest sel ajal oli taoline värvikombinatsioon kasutusel ka ühe Saksamaa liidumaa lipu juures. Küll ühe pisikese „iluveaga“, sest ülalt alla kulgesid väljad sini-valge-must värvivariandis. Nimetage see Saksa liidumaa? Lisada võib ehk sedagi, et elanike arvu poolest on see liidumaa Eestiga kõige lähedasem – praegu elab seal umbes 1,1 miljonit inimest.

 

9.      Kes oli see tuntud poliitik ja õppejõud, kes juba 1970-ndate algul esitas Eesti „autonomiseerimise“ kava? Tema nn. 30 aasta plaan nägi ette eestlaste massilise astumise EKP-sse, et võtta seal võim ehk õõnestada kompartei tegevust seestpoolt.

 

10.  Tuhandete roosisortide hulgas on hulk neid, mis kannavad tuntud isikute nimesid. "Queen Elizabeth" aretati Inglismaal 1955 ja see lill on vanaroosa, "President Charles De Gaulle" on lilla ja roosisordi sünniaastaks oli 1974. Saksamaal on igal kantsleril omanimeline roos. Nii näiteks punast värvi "Helmut Kohl" sai roosisordi õigused 1996. Eestis on omanimelise roosi saanud kolm isikut. Kirjanikku Friedebert Tuglast (1968) ja presidenti Konstantin Pätsi (1937) enam meie hulgas pole. Kes on aga see ainus elusolev Eesti tuntud inimene, kelle nimelise kreemkollase roosi aretas Mart Ojasalu kümmekond aastat tagasi?

 

11.  Küsitav on üheiduleheliste püsikute perekond ...iliste sugukonnast, millesse kuulub üle 70 peamiselt troopilises Aasias kasvavat liiki. Laialdaselt viljeldav vürtsi- ja ravimtaimena on harilik ... – mitmeastane 1-1,5 m kõrguseks kasvav pillirootaoline taim. Inimest huvitab selle juures peamiselt lõhnav kibedamaitseline risoom. Kohati tarvitatakse ka võsusid ja õisi köögiviljana. Umbes poole maailmatoodangust annab India. Ligi 2/3 toodangust tarvitatakse viljelusmaades kohapeal. Kaubastatakse värskelt (koorimata, nn must e. hiina ... ja kooritult, nn valge e. jamaica ...) ning kuivatatult, ka jahvatatult. India rahvad tarvitavad pea iga päev seedimist soodustava vahendina. Meditsiinis ainevahetust soodustav ja vereringet reguleeriv vahend, õigel ajal sissevõetuna hoidvat ära merehaiguse, ilma ebameeldivate kaasnähtudeta. Mis taim?

 

12.  … e. Brasiilia kirss  pärineb peamiselt Kesk- ja Lõuna-Ameerika saartelt ent kasvab ka Mehhikos, Brasiilias ja Peruus. Värske puidu värvus varieerub lõheroosast kuni oranžikaspruunini. Vahetevahel võib näha ka puitu, mis on pikitud tumedate triipudega. Aja jooksul puidu värvus 'küpseb' tumedamaks ning saavutab mõnusalt sooja punakaspruuni tooni. Kui puiduliigid reastada Brinelli skaala järgi, siis küsitav puuliik hõivab tavaliselt esimese koha 7,0 kõvadusastmega. Sellest puust tehtud puitpõrandad on väga hinnatud oma vastupidavuse, ilu ja  kvaliteedi poolest. Puit on väga tihe ja vastupidav - võrreldes tammega pea kaks korda tugevam. Tänu oma tugevusele on Brasiilia kirsist  valmistatud näiteks raudteeliipreid ühendavaid kinnitusi. Lisaks leiab ta kasutust ka mööbli- ning laevatööstuses. Indiaanlased on seda puud läbi aegade kasutanud kanuude meisterdamiseks. Samuti on tuntud selle puu koorest ning lehtedest valmistatud tee, mis on ergutava toimega ning mida kasutatakse ka tänapäeval kofeiini asemel. Mis puu?

 

13.  Selle taime rahvapärased nimetused on näiteks luuvalurohi ja vereseletuserohi. Tegemist on tuntud ravimtaimega, kuid taimes sisalduv toimeaine hüperitsiin, millel on tugev antidepressiivne mõju, muudab naha valgustundlikuks ja otsene kontakt taimega võib päikesepaistelisel päeval tundlikel inimestel nahaärritust põhjustada. Õnnetumatel juhtudel võib mürgistus viia ka krampide ja ajukahjustuseni.Ta hakkab õitsema jaanipäeva ajal ja seetõttu on ta nimi paljudes keeltes seotud Ristija Johannesega. Soomlased ja teisedki rahvad panevad lillenimesid küll tavaliselt tüdrukutele, aga selle taime soomekeelne nimi kuisma on sealmaal millegipärast mehenimeks. Mis taimest on jutt?

 

14.  Selle koera aretamine algas 1947, ametlik standard võeti vastu 1954. Tõu loomiseks kasutati Vene ja Poola ajukoeri, taksi, inglise rebasehagijat, beagle`t ning Šveitsi hagijaid –  šviitsi, luzerni ja berni hagijat. Ta on keskmist kasvu, nelinurkse kehaga tugev koer. On väga hea luustikuga, hästi arenenud lihastikuga ja vastupidav. Värvuseks antakse talle bound. Koeral on lühike, kare, hästi liibuv ja läikiv karvkate, sabaots peab aga olema ilmtingimata valge. Kes on see segatud verega koer?

 

15.  Eestis leidub neid seeni metsas väga piiratud aja vältel 1-2 nädala jooksul. Hea selle seene aasta pidada olevat vaid iga 5-6 aasta tagant. Kõige maitsvamaks hinnatakse selle seeneperekonna esindajatest meilgi kasvavat ümar.... USA-s maksavad need seened rohkem kui trühvlid. Põhiline liik mida seal kasvatatakse on teravatipuline kuhik.... Esimesed teated selle seene kasvatamisest on pärit juba 19.sajandi lõpust, tööstusliku kasvatamiseni siiani jõutud pole. Mis seen?


16.  Paljude Eesti kirikute tornitippe kaunistab kukk, kuid üheainsa kiriku tornis on see värviline – kuldne muna koos värviliste sulgedega kuldkukega. Tegemist on kohaliku meistri tööga ning valmis see 1867.a. Nimetage linn, kus see kirik asub!

 

17.  See asula on endale nime saanud lammaste järgi. Nimelt olevat varem selle koha peal olnud Põikmaa küla, mille lambad käinud ühel kõrgemal kohal asunud ühisel kesal. Taani kuningas Valdemar tahtnud külla kirikut ehitada ja sel puhul pandud härjad saha ette, et kuhu nad seisma jäävad, sinna vagu ümber ajada ja kirik ehitada. Härjad palava päevaga läinud lammaste kesale. Nüüd lõhutud küla maha ja ehitatud kirik, mille esimene teadaolev viide pärineb aastast 1424, kuigi arvatakse, et Taani misjonärid olla selle rajanud juba 1221. Teatud määral viitab lammastele ka kiriku nimi, sest Püha Lambertusele pole Eestis teist kirikut pühendatud. Praegune kivist kihelkonnakiriku hoone valmis 1892 ja seda üht väljapaistvaimat historitsistlikku maakirikut kroonib uhke peavärav. 2001. aasta jõulujumalateenistusel osales Eesti president Arnold Rüütel. Asula piiridesse jääb ka tuntud mõis, mille kohta teated pärinevad juba aastast 1425 – Suttelemode. Asulaga sama nime kannab samuti üks Venemaal asuva keskusega rahvusvaheline ruumidisainifirma ning üks punase tulbi sorte. Milline nimi sobiks sellele asulale?

 

18.  Taevasest Linnuteest on kõik kuulnud. Linnutee asub ka Maal, Charles Darwin on selle kohta kirjutanud: ”… igaüht, kes on Linnuteed näinud, vaevavat luupainaja vähemalt nädal aega tagantjärele.” Ise võttis ta sealt Inglismaale kaasa tütarlapse, kes sai nimeks Fuegia Basket ning noormehe, kellele anti nimeks Jemmy Button.  Kus asuvad Linnutee saared?

 

19.  Milline on ainus linn Põhja-Ameerikas, kus on linnamüüriga ümbritsetud euroopalik vanalinn? See umbes 170 tuhande elanikuga (eeslinnadega eri andmetel 500-700 tuhat) linn reklaamibki ennast turistidele kui kontinendi kõige euroopalikum linn.

 

 

20.  Kuulete Erkki-Sven Tüüri kirjutatud ühe klubi marssi Norra kuningliku mereväe orkestri esituses ning Alo Mattiiseni komponeeritud hümni. Mis klubi? See on juriidilise isikuna asutatud 2000.a. varem ühiskondlikus korras tegutsenud, 1989 asutatud samanimelise klubi asemele. Äriregistri andmeil on tegevusvaldkonnaks ‘piirkondlik ja lähikondlik areng’.


21.  Mis nime kannab peaasjalikult rahvusvahelistes arveldustes kasutatav käskveksel, s.o. veksel, mille esitajale maksab vastava summa vekslikirjutaja käsul välja kolmas isik? Selle esitajat nimetatakse remitendiks, veksli väljakirjutajat trassandiks ja selle järgi raha väljamaksjat trassaadiks. Georg Mülleri jutlustes (1600-1608) kasutatakse seda sõna tähenduses 'joodik, hulkur'.

 

22.  Maailma esimese maksekaardi väljastas üks mittepangandusasutus 1950. aastal, mil 200 klubiliiget said võimaluse sularahata ja tšekita arveldamiseks 27-s New Yorgi asutuses. Esimesed krediitkaardid väljastati 1951. a. Erinevatel andmetel mainitakse esimeste krediitkaartide väljastajana küsitava klubi tegevusest innustust saanud New Yorgi panka Franklin National Bank, teistel andmetel aga jällegi klubi organisatsiooni ennast. Praegusel ajal saab selle kaardiga maksta juba kõikjal üle maailma ja mille eest iganes. Milline makse- (krediit-)kaart on vanim?

 

23.  Omaaegne Eesti üks suurimaid kaubandusorganisatsioone ETK pakkus vahetult enne maailmasõda oma laias ühiskaupluste võrgus nii "Lõoke"-si, "Ööbik"-uid kui "Kuldnokk"-i. Millega oli tegemist?

 

24.  Pildil on maailma suuruselt kolmas, 1955 - 1978. a. ehitatud ja u. 130 000 inimest mahutav Istiqlali (Iseseisvuse) mošee (Masjid al-Istiqlal). Arhitekt, kristlane (!) Frederick Silaban (s. 1912) on kombineerinud lääne hilismodernismi ja pan-islami arhitektuuri. Hoone peasissekäigu vastas asub kristlik Gereja katedraal. Seda asjaolu peavad nad ise oma maad sümboliseerivaks – ka riigi vapil on moto “Ühtsus paljususes”. Millises linnas – riigi pealinnas - see ka Rahvusmošeeks nimetatud ehitis asub?

 

 

 

25.  Kuidas nimetatakse ülemaailmset liikumist, mis sai alguse 1939.aastal Šotimaal Karl Königi (1902 - 1966) juhtimisel? Selle liikumise eesmärk on luua kogukondi, kus erivajadustega inimesed saavad elada, õppida ja töötada üheskoos teistega sotsiaalselt tervetes, vastastikusel lugupidamisel põhinevates suhetes. Tänaseks on üle kogu maailma sadakond sellist keskust, kõik pühendunud tervisliku sotsiaalse elu korraldamisele kogukondades, mis hõlmavad lapsi, noorukeid, täiskasvanuid ja vanureid. Liikumine on inspireeritud austria filosoofi ja haridustegelase Rudolf Steineri (1861 - 1925) kristlikest ideaalidest ja põhineb iga inimese vaimse ainukordsuse tunnustamisel, sõltumata tema puudest, usust, rahvusest või rassist. Eestis rajati taoline küla intellektipuuetega noorte elu korraldamiseks 1992.aastal.


26.  Küsime Šveitsi matemaatikute ühist perekonnanime. Jakob (1655-1705) sõnastas suurte arvude seaduse ja arendas tõenäosusteooriat. Tema vend Johann (1667-1748) oli lõpmata väikeste suuruste analüüsi ja variatsioonarvutuse arendajaid. Jakobi poeg Daniel (1700-1782) oli aga hüdrodünaamika ja gaaside kineetilise teooria ning matemaatilise füüsika võrrandite teooria loojaid.

 

27.  Küsitava daami (eluaastad 1878-1968) järgi on nimetatud Mendelejevi tabeli 109. element (1997.a.; ka Une = unnilennium). Talle kuulub ka aatomituumade lõhustumise avastamine, ehkki Nobeli preemia sai selle eest 1944.a. tema kauaaegne kolleeg Otto Hahn. Kui küsitav kohtus USA presidendi H. Trumaniga, kostis Truman talle: “Teie oletegi siis see väike daam, kes meile selle käki kokku keeras”. Kes?

 

28.  Aastal 1790 tegi Autuni piiskop ja prantsuse riigimees Charles-Maurice de Talleyrand-Perigord (Benevento vürst, Dino ja Talleyrandi hertsog) Prantsusmaa Asutavale Kogule ettepaneku luua mõõdustik, mis põhineks ühtlikul, igal ajal reprodutseeritaval looduslikul mõõdul ja teeks lõpu erisuguste mõõtude mitmekesisusele Prantsusmaal. Algselt (1791) defineeriti meetrit kui 10-7 (1 : 10 000 000) Pariisi läbiva veerandmeridiaani pikkusest. Uue pikkusühiku täpseks kindlaksmääramiseks tuli sooritada uus Maa meridiaani pikkuse mõõtmine ja tulemusi võrrelda 50 aastat tagasi Peruus saadutega. Meetri etaloni valmistamiseks mõõdetigi Delambre ja Mechain’i juhtimisel 1792 - 1799 meridiaanikaare pikkus kahe naabermaa sadamalinna vahel, mis mõlemad paiknevad ühel meridiaanil (u 2 kraadi idapikkust) ja peaaegu merepinna tasemel. 1799 valmistati plaatinast esimene meetri etalon, nn. arhiivmeeter. Millise kahe linna vaheline kaar võeti tol korral meetri välja arvutamise aluseks? Pariis asub enam-vähem samal meridiaanil.

 

29.  Kuidas nimetatakse tehnikas liidet peamiselt silinder-detailide hõlpsaks otsakuti ühendamiseks tihvtide või hammaste abil (pildil)? Sama termin teises tähenduses on kasutusel ka sõjanduses.

  

 

30.  Kes? Eluaastad 1912 – 1979. 1957 ilmus tema raamat “Lendamine – minu elu”. Teda austas Nehru, kes koos küsitavaga sooritas purilennuretke, 1962-66 juhtis ta purilennukooli Ghanas, ka sellest ilmus raamat “Ma lendasin Kwame Nkrumah’ jaoks”, 1972 nimetati ta USA-s “aasta piloodiks”. Enne surma parandas ta oma nimele kuulunud maailmarekordit purilennus suletud marsruudil. Kellest jutt?


31.  EV Riigikokku on kuulunud mitmeid tuntud sportlasi ja neid on seal praegugi. Aastatel 1987-1992 kuulus ENSV ja EV Ülemnõukokku mees, kes on kahekordne N.Liidu meister, Eesti meistrivõistlustel võitnud kokku 31 medalit, neist 14 kulda. Ta kuulus 43 korda Eesti ja 10 korda N. Liidu koondisesse. Kes?

 

32.  Selle spordiala tõid Austraaliasse eestlased ja ka ala edasise arengu juures on suurimad teened olnud just eestlastel. Kui aastal 1965 pandi kokku selle ala esimesed Austraalia rahvuskoondised, siis kuulus neisse 4 eestlast. Samuti oli pikka aega vastava alaliidu esimees Heino Tõnisson. Kõige tuntum austraaliat esindanud sportlane sel alal on ilmselt Hillary Ranniko, kes kuulus rahvuskoondisse aastail 1973 kuni 1983. 1982. aastal, kui MM sel alal toimus Argentiinas, oli Austraaliat esindamas tervelt kolm eestlast, lisaks Rannikole ka Toivo Puusepp ja Tony Naar. Praegu eestlasi Austraalia koondisse ei kuulu, kuid näiteks Sidney OM’il juhendas Austraalia naisi Indra Reinpuu. Mis spordiala?

 

33.  See korvpallur alustas oma karjääri Põhja- Ameerika  poolprofiliigas NCAA. 1998. aastal suundus ta Euroopasse ja alustas mängimist Riia Broceni/ASK klubis, mille ridades on ka Rauno  Pehka tulnud Läti Meistriks. Riiast liikus mees 1999. aastal edasi Belgiasse Oostende Telinduse klubisse, kus oli mõnda aega Gert Kullamäe klubikaaslane. 2001-2002 hooajal mängis ta Ateena AEK ridades, kust Martin Müürsepp oli just lahkunud. Järgmisel hooajal suundus mees Moskva CSKA sse, kus mängib ka praegu koos Martin Müürsepaga. Kes on see Venemaa koondislane?

 

34.  Baski jalgpall on peaaegu sama kuulus kui selle väikese rahva vabadusarmastus. Kuigi baski-päritolu vutimehi on mahtunud nii Hispaania, Prantsusmaa kui Argentiina koondisesse ja mõnigi neist on saavutanud suurtulemusi, pole klubitasandil baskidel nii hästi läinud. Vaid kahel meeskonnal on õnnestunud jõuda UEFA sarja (The UEFA Cup) finaali, kus küll on tulnud kaotusega leppida. Üheks klubiks on muidugi baskide sümbol-meeskond Athletic Bilbo (hisp. k. Bilbao). Teisele meeskonnale kujunes hooaeg 2000/2001 lausa unelmate aastaks. Võideti Trondheimi Rosenborg, Milano Inter, Rayo Vallecano. Poolfinaalis lausa purustati sakslaste Kaiserslautern – kodus 5:1, võõrsil 4:1.Finaalgi oli imeline, normaalaeg lõppes tulemusega 4:4, alles 116.minutil löödud värav tagas FC Liverpoolile võidu. Mis nime kannab see baskide klubi, kes ei pelga kanda omapäraseid roosasid särke? Seda särki kandis tol aastal ka suure Cruyffi poeg Jordi. Tänaseks on klubi langenud välja ka Hispaania meistrisarjast.

 

35.  Kes loeb karupoeg Puhhi lugu?

 

36.  1357. a. ilmus ilmselt esimene naiste elulugude kogumik maailmakirjanduses, pealkirjaga “Kuulsatest naistest” (De Claris Mulieribas). Autor, Prantsusmaal sündinud ja Firenzes hariduse saanud luuletaja ja kirjanik oli portreteerinud 104 naist, number üks oli Eeva ning 104. Johanna, Sitsiilia, Napoli ja Jeruusalemma kuninganna. Kes oli aga teose autor?

 

37.  Millise romaani avasõnad? See ilmus 1925, eesti keeles 1966. Nimetage autor ja pealkiri.

Kui ma noorem ja mõjutatavam oli, andis isa mulle kord head nõu, mille üle ma siiamaani mõtteid mõlgutan. “Kui sul tuleb tahtmine kedagi kritiseerida,” sõnas ta mulle, “siis tuleta endale meelde, et mitte kõikidel inimestel siin ilmas ei ole neid eeliseid olnud mis sinul.”    See üks kanoonilisi modernistlikke proosakirjanikke kirjutas lühijutte selleks, et saada raha romaanide kirjutamiseks. Raha nappis alati ja suurem osa tema energiast kuluski novellidele - kahekümne aasta jooksul kirjutas ta neid tervelt sada kuuskümmend neli, nt ka tema novelliparemikku kuuluva lühiloo «Rikas noormees». Eesti keeles on ilmunud ka tema novellikogumik «Pat Hooby lood».

 

38.  Ta on avaliku elu tegelasena niisama tuntud kui kirjanikuna. Ta on olnud kuus korda abielus, tal on 9 last, ta on kandideerinud New Yorgi linnapeaks, osalenud avalikes kähmlustes, istunud soolaputkas, aga Vietnami sõja vastu protestimise pärast ka vangis. Ta on pussitanud üht oma naistest ja kogunud kuulsust maailma ühe suurima antifeministina. Ta sai kuulsaks 1948 ilmunud esikromaaniga “Alasti ja surnud”. Tema järgnevad romaanid on enamalt jaolt tõsielusündmustel põhinevad fiktsioonid. 1968 võitis ta kõik USA olulisemad raamatuauhinnad, sh Pulitzeri Vietnami sõjavastaste meeleavaldust kirjeldava romaaniga “Öö malevad”. 1979 võitis ta Pulitzeri tuhandeleheküljelise romaani “Timuka laul” eest. Mõlemad raamatud on fakti ja kirjanduse vahele jäävad teosed. Ta on kirjutanud ka ülimenuka LKA-romaani, mille kandvateks tegelasteks on Lee Harvey Oswald ja Pablo Picasso. Kes on see 1923. a. Lõuna-Aafrika juudi emigrandi peres sündinud maailmakuulus kirjanik, kelle esikromaan on avaldatud ka eesti keeles?

 

39.  See tuntud poeet alustas luuletamist 15-aastaselt ja lõpetas kirjandusliku tegevuse kahekümneselt. Sellest hoolimata pani ta aluse uuele poeetilisele liikumisele, mida selle jüngrid sümbolismiks nimetasid, teadmata, et nende iidol on elus ja tegutseb kohvikaupmehena Aafrikas. Kes oli see alles 37-aastaselt Marseilles jala amputeerimise tagajärjel tekkinud komplikatsioonidesse surnud mees? Filmis “Total Eclipse” kehastas teda Leonardo di Caprio. Tema tuntuim teos on autobiograafiline proosapoeem “Hooaeg põrgus”.

 

40.  Kellest jutt? Ameti poolest oli ta kirikuõpetaja, mõnda aega oli ka Eesti Kirjameeste Seltsi sekretär. Tema teostest on olulisemad “Kodumaa kiriku ja hariduse lugu” ning Masingute suguvõsa genealoogia. Käsikirja jäid uurimused Karellide ja omaenda suguvõsast. Ta kirjutas väga palju usuõpetuse õpikuid koolidele, mis XIX saj lõpul XX saj alguses olid Eesti koolides väga populaarsed. Andis välja luulekogud “Kodu Kannid”, “Lihtsad lilled” ja “Päikse kullas”. Eesti Biograafiline leksikon kirjutab: “Luuletajana on ta tüüpilisemaid ärkamisaja teise või kolmanda järgu epigoone. Ta luuletused on võrdlemisi nõrgad ja arenematud nii sisult kui ka vormilt ja ei vääri tõsisemat tähelepanu”. Vähemalt  üks tema laul on viisistatuna tuntud tänini.

41.   Siuru kirjanike pilti aastast 1917 on palju näidatud. Poseeriti aga ka koos mõttekaaslastest kunstnikega. Kes on pildil ülemises reas?

 

42.   Kes on kunstnik?

  

 

43.   Keegi teine ei olevat alamate rahvakihtide elu kujutanud nii tõetruult ja kunstilist lõbu pakkuvalt kui tema. Ka ei olevat keegi osanud selliselt võluda lõuendile uskliku inimese janunevat igatsust Jumala järele, inimese seesmist hardust ja vaimu kustumatut tuld. Ta sündis Sevillas 1617.a., seal San Francisco kloostrile maalitud 11 pilti tegid ta maailmakuulsaks.  Järgnesid Maria kuulutus ja Püha Antoniuse nägemus. Tema parimaks pildiks oma õrna värvingu poolest loetakse Püha perekonda Elisabethi ja lapsukese Johannesega. Tema töödest on säilinud umbes 250, rõhuvas enamuses harduspildid. Rahvalikest piltidest nt Uulitsapoisid. Kui ta maalis püha Katarina kihluspidu Cádiz’i kaputsiinlaste kiriku peaaltarile, kukkus ta tellinguilt alla ja sai surma (1682). Kes?

 

44.   1984. aastal lavastas tuntud filmikoomik Gene Wilder filmi "The woman in red", kus ka ise peaosa mängis. Komöödia oleks jäänud filmina täiesti märtkamatuks kui filmis poleks kõlanud üks laul. 1985. aastal anti heliloojale selle laulu eest Oscar (1999. aastal sai sama helilooja ka halvima filmimuusika eest Razzie auhinna- filmi "Wild Wild West" muusika eest). Oscari toonud laul sai maailmakuulsaks ja kuulub tänase päevani Suurbritannias enimüüdud singlite TOP 15 hulka. Kes on see 1950. aastal sündinud helilooja ja muusik, kelle sünninimi on Steveland Morris Judkins Hardaway ja mis on selle maailmakuulsa hittlaulu pealkiri, mis kõlas esimest korda filmis "The woman in red"?

 

45.   Keda (1857-1934) on kujutatud rahatähel? Temaga on tihedalt seotud ka kuuldav helind.

 

46.  1948.a. pidi Tallinna Riiklikus Draamateatris lavale jõudma Jaan Sepa näidend “Maja karu tänaval”, mis jutustas V. Kingissepa viimastest elupäevadest. Mitmesugustel põhjustel ei jõudnud näidend peaproovist kaugemale. Kingisseppa mängis mees, kes kaebas, et Draamateatris ei saa ta esineda, sest kõik mängivad, aga tema on. Eks ta võimaluse läkski tagasi sinna, kus ‘sai olla’. Samuti rääkis ta, et ta ei saa kunstist aru. Tema näitleja-haridus pärineb õpingutest Tartu Draamateatri Seltsi Näitekunsti Stuudios aastail 1934-36. Kellest jutt?

 

47.  Kes on see tuntud Vene näitlejanna (sünd 1956), kes on teinud suurepäraseid rolle sellistes Vene kino šedöövrites nagu: “Siberiaad”, “Sõjaväljaromaan” (Valladolidi filmifestivali Grand Prix parima naisosa eest), “Mary Poppins”, “Mariza”, “Leedi Macbeth Mtsenski kubermangust” jpt. Ta on olnud Marta rollis ka Eestis vändatud ja Eestist kõnelevas telefilmis “Küünlad pimeduses”, samuti osalenud teleseriaalides NYPD Blue ja Dr Quinn ning mänginud kaasa mitmetes Hollywoodi projektides nagu näiteks “Little Odessa” (koos Tim Rothi ja Edward Furlongiga). Praegu on ta abielus näitleja ja lavastaja Maximilian Shelliga, eksabikaasa oli aga tuntud vene helilooja ja filmimuusika autor  Maksim Dunajevski.

     

 

48.  Pärast Napoleoni surma kirjutas noor prantslane Henry Marie Beyle, kes hiljem Stendhalina tuntuks sai: “Napoleon on surnud, kuid leidub veel inimene, kellest praegu kõikjal räägitakse: Moskvas ja Napolis, Londonis ja Viinis, Pariisis ja Kalkuttas. Selle inimese kuulsus levib kõikjale, kuhu jõuab tsivilisatsioon, ja ometi pole ta veel kolmekümnenegi!” Kes oli see kuulus mees? Teda kutsuti Pesaro luigeks.

 

49.  Tuntud lastelaulu “Tiliseb, tiliseb aisakell” (sõnad J. Oengo-Oro) autoriks on mees, kes sündis 1910.a., lõpetas 1938 TRK oreliklassi ning on olnud ka “Vanemuise” abidirigent. On loonud kantaate vaimulikel teemadel. Asus 1949 USA-sse, tütar Tiiu Laane on filoloogiadoktor. Kes?

 

50.  Kes Eesti suurmeestest on oma kodu otsingut kirjeldanud nii?

Kodumaal rännates ei ole neid paikasid olnud, kuhu ma ei oleks soovinud oma kodu üles lüüa! Olen palju võõrsil rännanud, seal on ilus ja uhke, aga seal kodu kunagi ei olnud. Oma kodu ja oma maja olen ikka himustanud, et mitte võõra maa peal tallata. Esimese oma maja plaani joonistasin juba 11-aastasena. Teise „tegin“ Vigalasse Vati jõe kalda kõrgele nukile. Tallinna alla Piritale kuhugi olen ka ühe unistand. Falgi puiestikus oli mul pooleldi kodu! Sõrve kaelas käisin vaatamas; söömata kuulasin seal räsuliste mändide all laenete kohisevat laulu. Unistasin paar päeva Nõva ranna liivikuil, kõrgete mändide varjul. ... Kauplesin Leetse rannas. Aga ühtki neist kohtadest omaks ei saand: kord oli kaugel tsentrumist – Tallinnast, kord kallis või muidu kättesaamata.                                                                                          Armastan merd ja kõrget metsa, kõrgeid jõekallakuid ja käärusid, aga ühtki niisugust ei saand. Suvel 1913 aastal rändasime koos Eduard Virgoga mööda maad ... . Oli õhtu ämarikul. Üksikud koplid kaskede, saarte ja sarapuudega, tammetukad ja väikesed vanamoodi õlgkatustega talud kirsipuu-puhmastest vaikselt vaatamas. Kadakased karjaarud ja kivised põllud sammaldand kiviaedade ümber. Lepikuid, neis ööbikuid enam kui kusagil mujal; õrnpehmelt kiiskav merelaht ..., selle taga õrnsinakalt unistav ... poolsaar. Vaatasin: justkui „kodu“ – mitte see viljalopsakas Vigala – ei, aga see kaugem, vana muistne, kehv orjane Eesti, kurb ja kangelaslik. Raskelt ilus ja kehvalt kaunis.

 

Vastused

1. 

Pergamon
Egiptlased olid kadedad Pergamoni hiigelsuure raamatukogu peale ega müünud neile enam papüürust, nii et kasutusele võeti hoopis uudne materjal – pärgament

KN

2. 

Simeon

Simeon Bekbulatovitš

JA

3. 

Kit (Cristopher) Carson

Nevada pealinn Carson City

JA

4. 

Hiina

Kasutusel a-ni 1929 ja 1937-45. iga värv tähistas üht rahvast (tõlgendus erinev: punane = hanid ja  kollane = mandžuurlased või vastupidi, sinine = mongolid, valge ja must on kas tiibetlased või moslemid)

KN

5. 

Innocentius, Honorius

1198-1216, 1216-1227. Enne neid Clemens III ja Coelestinus III

KN

6. 

Nikolai Berzarin

Erastovitš. Bersarinplatz 

JA

7. 

Kanada

32,5 milj; lisaks Itaalia, Jaapan, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, USA, Venemaa

KN

8. 

Saarimaa

Saarland – keskus Saarbrücken (u 200 000 el). Loodi 1920 Versailles’ lepinguga, 1935 reintegreeriti Saksa Riiki

TS

9. 

Rein Taagepera

Eesti „autonomiseerimise“ kava esmaettekanne toimus 1972 Kanada eestlaste metsaülikoolis

TS

10.                

Edgar Savisaar

Roosisort "Peaminister Savisaar"; Ojasalu plaanib tänavu aretada vaskkollase sordi, mille kavatseb pühendada oma koolivennale ja sõbrale, varalahkunud lauljale Mati Nuudele

TS

11.                

Ingver

 

KN

12.                

Jatoba

 

JA

13.                

Naistepuna

 

AP

14.                

Eesti hagijas

 

TS

15.                

Mürkel

Morchella

JA

16.                

Türi

Täna mängime Türi vallas

TT

17.                

Hageri

Nimi tulenes tollest lambahagerikust (kõrgemal kohal asunud lammaste ühisest kesast); praegu alevik Kohila vallas, kus elab üle 450 inimese. Suttelemode on Sutlema mõis, mis jääb tänase Hageri aleviku piiridesse; H. küla on mainitud juba 1241 – Hakriz, Haccriz

TS

18.                

Tulemaal

Kap Hoornist loodes

AP

19.                

Quebec

 

AP

20.                

Viskiklubi

UBC (Uisge Beatha Club)

KN

21.                

Tratt

 

TS

22.                

Diners Club

Esialgu vaid restoranides

JA

23.                

Raadiovastuvõtjad

Nn. "raadio lindude" seeria. Lõoke ja Ööbik olid patareivastuvõtjad, Kuldnokk võrguvastuvõtja; hinnaks 155-235 krooni; valmistatud eritellimusel. Aglo toodanguna olid lisaks müügil ka Tihane , Räästas ja Leevike

TS

24.                

Jakarta

Suurim islamimaa Indoneesia, 90% elanikest moslemid. Vapil moto 'bhinneka tunggal  ika'. Korraldati arhitektuurikonkurss, võidutöö elluviimisel on kaasautoriks nimetatud ka president Sukarnot, kes olnud õppinud arhitekt

AP

25.                

Camphilli liikumine

Pahkla Camphilli Küla, Raplamaal

KN

26.                

Bernoulli

 

KN

27.                

Lise Meitner

Meitneerium

TT

28.                

Dunkerque ja Barcelona
 

TS

29.                

Bajonettliide

Bajonett = tääk

KN

30.                

Hanna Reitsch

 

TT

31.                

Johannes Tasa

Orienteeruja

TT

32.                

Võrkpall

 

JA

33.                

Jon Robert Holden
Sai 2003. aastal Venemaa kodakondsuse

JA

34.                

Deportivo Alaves Gasteiz (hisp.k. Vitoria)

Lüh. – Alaves; (UEFA finaal 16.05.2001 Dortmundis); tegelikult on Athletic Bilbo järel teiseks tuntumaks baski klubiks Real Sociedad Donostia (San Sebastian); 1920 loodud klubi kandis algul nime El Club Sport`s Friends

TS

35.                

Alar Sikk

 

TS

36.                

Giovanni Boccaccio

 

TT

37.                

Francis Scott Fitzgerald, Suur Gatsby

1896-1940

KN

38.                

Norman Mailer

 

AP

39.                

Arthur Rimbaud

1854-1891

JA

40.                

Martin Lipp

 

AP

41.                

Peet Aren, Otto Krusten 

Alumises reas istuvad vasakult:  Friedebert Tuglas, Arthur Adson,  Marie Under, August Gailit,  Johannes Semper ja Henrik Visnapuu 

KN

42.                

Gustave Doré

1832-83. 19. saj keskpaiga Pr. populaarseim ja edukaim raamatuillustraator. 1866 Piibel. Jaakobi võitlus ingliga, 1855; Alpi stseen, 1865; Andromeda

AP

43.                

Bartolomé Estéban Murillo

KN

44.                

Stevie Wonder  "I just called (to say  I love you)”

JA

45.                

Edward Elgar

2002

KN

46.                

Kaarel Ird

Juhtis Vanemuise teatrit 1940, 1944-48, 1956-85, Pärnu teatrit 1952-55

TT

47.                

Natalja Andreitšenko

s.1956. Наталья Андрейченко

JA

48.                

Gioacchino Rossini

 

AP

49.                

Leonhard Wirkhaus

 

TT

50.                

Ants Laikmaa

Kirjeldas nii oma Taebla lähedal asuva Kadarpiku kodu otsinguid

TS