EestiMaaKilb 2004/2005.  III voor,  8. jaanuar

Haapsalu, Karksi-Nuia, Kiviõli, Kolga, Räpina

 

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Pontose ja Gaia pojal Thaumasel oli kolm tütart – vikerkaarejumalanna Iris ning Aello ja Okypete. Hesiodose järgi olid Aello ja Okypete kaunite lokkidega tiivulised ja kiired nagu tuul, Rhodose Apolloniose järgi aga vastikud lendavad monstrumid, kes röövisid vanalt pimedalt ennustajalt Phineuselt sööki või rüvetasid seda oma lehkava rögaga. Kes olid Aello ja Okypete? Kreeka keeles tähendab otsitav sõna ‘röövimishimulised’.

 

2.      Aastatel 1819 kuni 1830 eksisteeris Lõuna-Ameerikas Suur-Kolumbia (ametlikult Kolumbia Vabariik). Selle presidendiks oli Simon Bolivar. Liitu kuulus, tõsi, erinevatel aegadel, peale Uus-Granada (tänane Kolumbia) veel kolm praegust iseseisvat riiki. Nimetage need!

 

3.      20. jaanuaril teist ametiaega alustav G. Bush võitis 2000.a. USA presidendivalimistel Al Gore’i valijameeste häältega 271:267. See oli kõige napim seis valijameeste kogus sestsaadik, kui meie küsitav vabariiklane võitis USA 19. presidendi valimistel demokraat Samuel Tildenit ühe häälega, sedagi Louisianas, Lõuna-Carolinas ja Floridas tehtud häälte järellugemise tulemusena. Ajakirjanik Mary Clemmer Ames kasutas aga tema abikaasa kohta terminit “the first lady on the land”, mis kehtib siiamaani USA presidendi kõrval seisva naise kohta. Kes? Muide, vaid Bush-jun., W. McKinley ja küsitav on presidentidena olnud metodisti kiriku liikmed.

 

4.      Kunagi olid kõik Saare-Lääne kirikud kellatornideta, kuid meid keskajast lahutavatel aastasadadel on need lisandunud kõikjale peale kahe – meie küsitava ja Muhu kiriku. Huvipakkuv, et mõlemad jumalakojad on pühendatud pühale Katariinale. Küsitav kirik on küll esmapilgul tagasihoidlik, kuid otsekui ehtelaekas peitub selles Saaremaa väikseimas luterlikus pühakojas rohkem kui ainsaski teises meie maakirikus keskaegseid raidskulptuure. Skulptuurirohkusega veel ei piirdu selle kiriku imeline kunstirikkus - siin võib näha ka unikaalseid võlvi- ja seinamaalinguid. Ehitati see ühelööviline, kahevõlvikulise pikihoone ja nelinurkse kooriosaga pühakoda arvatavasti 13. sajandi lõpuveerandil või 14. sajandi algul. Mis kirik?

*             

 

5.      1904.a. Tallinna volikogu valimistel saavutas võidu eesti-vene blokk (44 kohta sakslaste 20 vastu). Linnapeaks sooviti esmalt K. Pätsi, siis Jaan Poskat, mõlema loobumise järel sai selleks Erast Hiatsintov. 1905.a. revolutsioonisündmuste tõttu linnavalitsus lagunes ja moodustati 1906.a. sisuliselt uuesti. Nüüd linnapeaks valitud meest ei kinnitanud aga kuberner – väidetavalt põhjusel, et kubernerile esimest visiiti tehes oli see joviaalne, eesti kultuuriloost tuntud mees esimesena kätt pakkunud. Seejärel andis lõpuks oma nõusoleku Voldemar Lender, kellest saigi Tallinna esimene eestlasest linnapea. Kes oli aga too joviaalne mees?

 

6.      Sakslastel oli välja vaadatud sobilik kandidaat Briti kuningatroonile juhuks, kui nad oleksid Inglismaa vallutanud. Kes oli see tuntud poliitik, kellega natsid üritasid sel teemal ka läbirääkimisi pidada?

 

7.      Nooruses astus ta maoistlikkusse parteisse, mõne aja pärast aga lahkus sellest, sest partei hakkas tema arvates liiga kommunistlikuks. 29-aastaselt valiti ta parlamenti, 31-selt sai kõrge ametiposti välisministeeriumis, kus tegutses rahuvahendajana. Teisel katsel valiti ta oma uue partei esimeheks, kuid ta kõrbes läbi. Põhjuseks tuuakse eelkõige seda, et ta on ülimalt vilets kõnemees. Viimastel valimistel tüüris ta oma partei siiski napile võidule populistlike loosungite Riik on alasti kistud, Riigis on kaos ja Riik ei saa samal moel jätkata toel. Poliitikuna peetakse teda nõrgaks inimeseks, kel puudub igasugune suhtlemisoskus ja karisma. Kes?

 

8.      Kui see tuntud advokaat ja kohtutegelane 1909. aastal noore algaja maalikunstnikuga abiellus, peeti tema kaasat pisut ebasündsa käitumisega isikuks ja hetkeks oli isegi kaalul mehe jätkamine Eesti Kindlustuse Seltsi eelkäija Vastastikuse Tulekinnituse Seltsi juhatuse esimehe kohal. Kui aga proua hakkas erootilise moderntantsuga tegelema, tõusid mehe pea kohale mustad pilved, mis oleksid peaaegu nurjanud tema valimise Riigikohtu esimeheks. Hiljem rahvusvahelise tunnustuse pälvinud proua siiski taltus ja hakkas tegelema eesti rahvatantsude stiliseerimisega, lastes mehel rahulikult riigikohut juhtida. Kuidas oli selle skandaalihõngulise abielupaari perekonnanimi?

 

9.      Mobiil on teadagi mis (kellel pole hääl välja lülitatud, tehke seda palun). Mida nimetatakse aga majandusteaduse ja -õiguse käsituses mobiiliks (ka mobilaari(de)ks)?

 

10.   Selles riigis toodetavad valged lauaveinid on tihtipeale kergelt tärpentinimaitselised, mis tuleneb vaigu lisamisest. Ebatavalise maitse tõttu pole neil veinidel ka erilist rahvusvahelist menu. Seedrivaiku lisatakse viinamarjamahla käärimise ajal vahekorras 1:99. Seda tehakse väidetavalt kahel põhjusel. Esiteks olevat selline traditsioon tekkinud ajal, mil vaiku peeti pea et imettegevaks antiseptikuks epideemiate vastu.Teiseks küpsesid veinid varem nuluvaatides ja kohalikud harjusid selle maitsega ära ning hiljem hakati vaiku juba teadlikult lisama ka siis kui nuluvaate enam ei kasutatud. Millises riigis rikutakse sel moel ära suurem osa veinidest, küll aga suudetakse toota ka teisi alkohoolseid jooke, mis on turistide seas väga populaarsed?

 

11.   Euroopas elab neid imetajaid 3 liiki: meie küsitav, valge... ja lähedane liik stepi... . Lisaks neile on paljude maade looduses sagedased nn puuri.... , sest nad pääsevad lahti neid lemmikloomadena pidavate inimeste käest, kasvandustest ja samuti ka siis kui neid kasutatakse nt koerte asemel küülikute urgudest välja ajamisel. Põhja-Ameerikas elab lähedane liik mustjalg... . Mis loom?

 

12.   Milline ahv on pärast inimahvlasi – gorillat, šimpansi ja orangutani – suuruselt järgmine ahv? Tal on suur pea ja jäme koon, välimust iseloomustab värvirohkus – erepunase nina külgedel paiknevad pikivagudega liigestatud helesinised puhendid. Ahv elutseb Lääne-Aafrika vihma- ja mägimetsades. Kuni meetripikkune isasloom kaalub rohkem kui 40 kg, emased on 2-3 korda väiksemad. Vangistuses võib elada isegi üle 45 aasta. Liigi nimeks ladina keeles on ... sphinx.

 

13.   Eestis on seda heitlehist lehtpõõsast kuslapuuliste sugukonnast kokku 8 liiki- tavalisim neist on kergesti metsistuv punane ....  Sambucus  racemosa. Saaremaal kasvab rohkesti ka musta sambucus negra’t. Viimase säsi tarvitatakse mikroskoopias, õisi meditsiinis ja viljadest  valmistatakse marmelaadi, keedist , siirupit ja veini. Ka Fanta Shokatale annab maitse just laim ja selle taime vili. Mis taim?

 

14.   Organisatsioon nimega People for the Ethical Treatment of Animals korraldas 3. juunist 13. juulini 2004 valimised, mille käigus selgitati välja maailma seksikaimad ... .
Võitjateks osutusid meestest hip-hoppar Andre 3000 ja naistest näitlejanna Alicia Silverstone. Mis kategoorias nad on seksikaimad? Kandideerisid ka näiteks BB King, Annie Lennox, Alec Baldwin, Brigitte Bardot, Bill Morrissey, Gwyneth Paltrow.

 

15.  Kes laulab? Tema sünniaastaks on 1959.

 

16.   Kaardil on kaetud üks külanimi (2 x). Kirjutage see!

 

17.   Julius Caesar oma teoses Märkmeid Gallia sõjast (Comentarii de bello Gallico) märkis, et: „Gallia on jagatud kolme jakku, mille ühes jaos elavad keldid, keda meie keeles gallialasteks nimetatakse, teises akvitaanlased ja kolmandas …“. Kuidas siis Caesar nimetas neid kolmandaid ? (Tänapäeval tunneme sellest nimest tuletatud nimega riiki)

 

18.   Maailmas on mitmeid saari, mis kannavad Aarete saare või Saladuste saare nime. Tuamotu saarestikus, mis koosneb 78 saarest kogupindalaga 690 km2, asub samuti üks Saladuste saar. Tegelikult on see kurikuulus atoll, oma lähinaabri Fangataufa (end. Cockburn) saatusekaaslane. Mis nime all tuntakse maailmas (ka meil) seda Tuamotu saarterühma Saladuste saart rohkem ?

 

19.   See looduseime tekkis umbes 4500 a. tagasi. Teda peetakse Soome vanimaks turismiobjektiks. Turistidevoolu algaastaks loetakse aastat 1772, mil seda külastas Katariina II koos saatjaskonnaga. Selle loodusimega seondub ka surmapõlglik trikk, mida on sooritatud kaks korda: 1885 Rudolf Blond koos tütre Anthoniaga ning 1985 Ladislav Kaiser. Nimetage see Soome vanim turismiobjekt ?

 

20.   Paljud olümpiavõitjad on olnud kas seadusega pisut pahuksis või lausa kurjategijad. Nagu näiteks Matti Nykänen. Selliste sportlaste ajalugu ulatub väga kaugele. Juba aastal 400 e. Kr. tuli rusikavõitluses olümpiavõitjaks keegi Damarchus,  kes oli ilmselt esimene olümpiavõitjast kriminaal, kes hiljem ka hukati. Mida keelatut tegi Damarchus? Tänapäeva mõistes on tegu suhteliselt harva esineva kuritööga (kui sedagi- kriminaalkoodeks seda meil ja ilmselt ka üheski teises riigis ei käsitle, küll aga teatri- ja kirjanduslugu), aga nii paar sajandit ja rohkem tagasi on Eestiski selle eest inimesi karistatud. Inimesi, kes ennast sellega tegelejateks peavad, nimetatakse lükantroopideks.

 

21.   30. okt. 2004.a. toimunud VII Aare Sireli memoriaalil tekitas kahinaid võistkond SS Hobujaama Taip. Juba 5. okt. 2004 sündis aga Põlva Agro Aarna laudas Eesti esimene SSS-vasikas. Selle tehnoloogiat kirjeldas esimesena 1989.a. L.A. Johnson (Germplasm and Gemette Physiology Laboratory, Beltsville, USA). Inimesel kasutati seda tehnoloogiat esmakordselt 1995.a. Millega on tegemist? (Mis on SSS-tehnoloogia eesmärk?)

 

22.   Küsitav valiti esimese eestlasena Luterliku Maailmaliidu nõukogu liikmeks. 1997.a. anti talle Helsingi Ülikooli audoktori kraad, 1998 sai ta USA Suomi College’i audoktoriks. Ta on tõlkinud mitmeid teoloogilisi ja usulisi teoseid ning artikleid kreeka, saksa ja soome keelest. Trükis on temalt ilmunud “Kirikupühad Eestimaal” (1989), “Vanaaja kultuuriloo abimaterjalid keskkoolis” (1992), jutlustekogu “Tõde teeb vabaks” (2000) jm. Kes?

 

23.   Küsime aastail 1854–1912 elanud prantsuse matemaatiku, astronoomi, füüsiku ja filosoofi nime. Filosoofiaõppejõud Jüri Eintalu kirjutab: “Geniaalne ... avaldas ennast prantsuse keeles. Aastatel 1904–1905 töötas ta välja erirelatiivsusteooria alused. Aastal 1905 aga avaldas Albert Einstein (1879–1955) oma esikteose erirelatiivsusteooriast. Einstein kirjutas saksa keeles ja teadusmaailm tunnebki just teda erirelatiivsusteooria autorina. Kahtlemata töötas ... oma ideed välja Einsteinist sõltumatult, seevastu Einsteini siiras teadmatus ... mõtetest vajaks hoolikat põhjendamist.” Kes? Tema nimi on antud pildilolevale fuksiale, tuntud oli ka küsitava poliitikust lellepoeg.

       

 

24.   20. sajandi algusaastatel oli Tallinna tapamaja suurkliendiks Lutheri mööblivabrik, kes ostis tapamajast suurtes kogustes defibrineeritud verd, 1901. aastal näiteks üle 2700 puuda. Verd osteti kuni 1914. aastani, ehkki verekogused vähenesid. Milleks mööblitootjad verd kasutasid?

 

25.   Millega sai 1888.a. tuntuks ja teatud traditsiooni rajajaks 18-aastane Guadeloupe’lt pärit kreoolitar Bertha Soucaret?


26.   Londoni olümpiamängud pärandasid meile ajaloolised sõnad, mida sageli omistatakse parun Pierre de Coubertinile. Tegelikult kuuluvat need sõnad Pennsylvania piiskopile, kes 19. juulil 1908 olümpiast osavõtjate auks peetud teenistusel jutustas kohalviibijatele Itaalia maratoonari Dorando Pietri loo, kes kukkus väsimusest kokku mõni meeter enne finišit ja aidati üle lõpujoone, mille eest teatavasti diskvalifitseeriti. Millistest sõnadest on jutt?

 

27.   Kettaheite maailma kõigi aegade edetabelis on Gerd Kanter 38. ja Aleksander Tammert 40. kohal. Eesti rekord on rahvusrekorditest 15. kohal. Eespool on üksteist Euroopa riiki – Saksamaa, Venemaa, Valgevene, Ukraina, Leedu, Rootsi, Soome, Ungari, Norra, Prantsusmaa, Tšehhoslovakkia (1984), loomulikult USA ja veel kaks riiki mujalt maailmast. Millised? (Ärme arvestame NSVL-i ja SDV-ga).

 

28.    Millise spordiala tipptegijate hulka Euroopas kuuluvad näiteks Igor Akinfejev, Jose Felipe Moreira, Daniel Aranzubia, Theofanis Katergiannakis, Joseph Didulica, Mickael Landreau, Ian Walker, Pascal Zuberbuehler, Angelo Peruzzi, Stephan Andersen, Stojan Kolev, Magnus Kihlstedt, Andrejs Piedels, Ronald Waterreus, Antonin Kinsky, Timo Hildebrand ja paljud teised? Täpsustage palun! Ainult õige ala = 1 punkt.

 

29.   Kes on pildil olev kahekordne olümpiavõitja?

       

 

30.  Tema luulet on rohkesti viisistanud Urmas Alender ja pärast muusiku hukkumist avaldas ta  Alenderi mälestuseks luulukogu Hingelind. Ta ei häbene olla sentimentaalne või melodramaatiline. Ta on kirjutanud ka 12 näidendit (nt Kiitus kosjakontorile, Oginski polonees, Konna kosjad), mis on leidnud lavastamist paljude harrastusteatrite poolt- nagu ta ise ütleb, Mäetaguselt Moosteni ja Kärdlast Tõrvani. Aga ka Austraalias on esitatud ta näidendeid. Kui 1998 anti talle Tammsaare-nimeline kirjanduspreemia, pahandas Mihkel Mutt, et nüüd on see auhind ka „ärasolgitud“. Ikka sellepärast, et tegemist oli mitte professionaalse „sulerüütliga“ vaid harrastajaga. Poetessi poeg on hästi tuntud Eesti spordisõpradele. Kellest on jutt ?

 

31.   See tuntud kirjanik sündis 1842. aastal äärmiselt vaeses peres, kus oli kokku 14 last, kelledest vaid viis elasid täiskasvanueani. Lapsena oli ta alatoitluse tõttu isegi ajutiselt pime. Koolis avaldusid tal silmapaistvad võimed pea igas plaanis, kuid ka suur kogus mässumeelsust. Valerahategemise ja vekslivõltsimise tõttu sattus ta ka mitmeid kordi vanglasse. Vanglas kujuneski temast kirjanik, seal sündisid ka tema tuntuimad tegelaskujud, keda tunneb kogu maailm. Tema raamatute tiraaž maailmas on ammu ületanud 100 miljardit. 60 tema romaani on tõlgitud enam kui 30-sse keelde, kaasa arvatud ka eesti ja nt hiina keel. Oma lemmikkirjanikuks on teda nimetanud Albert Einstein, Albert Schweitzer, Hermann Hesse ja ka Adolf Hitler. 1963-68 aastani tehti tema raamatute põhjal ka 6 filmi, kus peaosalisi kehastasid Pierre Brice ja Lex Barker. Juba kümmekond aastat hiljem oli neid filme võimalik vaadata ka Nõukogude Liidus. Kes on see kirjanik?

 

 

32.               

 See Saksamaal sündinud Ameerika kultuskirjanik ja elukunstnik (1920-1994) on maininud, et oma raamatuid kirjutas ta öösiti, juues igal ööl ära pudeli viskit ja kaksteist õlut. Tema elu eesmärk olevat olnud elada 80 aastaseks, seksida siis 18-aastase tüdrukuga ja seejärel surra. (Mõned aastad jäid kahjuks puudu). Tema esikromaan oli „Postkontor“, tuntuim teos ilmselt „Naised“ ja ka „Põhjatuse piiril: peidus elu lood“. Kes on see ameeriklane, keda on teiste seas eestistanud ka Peeter Sauter ja Kaur Kender?

 

33.  16.aprillil 2004.a. pidasid üheaegselt oma suurkogu Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Kirjanike Liit. Viis inimest seati probleemi ette – kummast osa võtta. Kolm neist olid  Jaan Paavle, Enn Põldroos ja Toomas Vint. Nimetage ülejäänud kaks mõlema loomeliidu liikmed.

 

34.   1870. aastal maalitud "Püha Iisaku katedraal külmal päeval" püstitas hiljuti Christie ja Sotheby oksjonitel uue rekordi. Maal müüdi 2,1 miljoni dollari eest. Nii tõusis teos kõigi aegade kalleimaks revolutsioonieelse vene kunsti esindajaks. Kes on maali autor? Näete ka sama mehe 1844. a. maalitud pilti Reval.

 

 

35.  Kes on helilooja?

 

36.   19. juulil avaldas Billboard esimest korda edetabeli Last Week's 10 Best Sellers among Popular Songs. Esikohal oli Malinda lauluga Wedding Day. Mis aastal see juhtus?

 

37.   Tema ema oli kokk, isa boilerite valmistaja. Kooli läks ta neljaselt ja ilmutas erilisi andeid nii luuletamises, muusikas kui joonistamises. Suuremaks saades mängis ta erinevates orkestrites flööti ja tegeles aktiivselt tantsimisega. Ühel koolipeol lasti tal DJ olla. Asi lõppes hävinguga, sest ta laskis pidulistele järjepidevalt ainult ühte lugu - Procol Harumi A Whiter Shade Of Pale. Ta õppis kõrgkoolis klassikalist muusikat, kuid lahkus kolm nädalat enne lõpueksameid, töötades seejärel kolm aastat raamatupoes. Moodustas koos hilisema tuntud ooperilaulja Joy Deyga kabareeduo Stocking Tops, hiljem töötas ettekandjana restoranis. Siis aga hakkasid tulema bändid - The Catch, The Tourists ... 2004. aastal valiti ta ühe ajalehe lugejate poolt oma rahva suurimate esindajate TOP-10-sse kümnendaks.  Kes?

 

38.   1983.a. valmis üks seni viimaseid eesti helilooja oopereid. Selle libreto kirjutas bulgaaria kirjaniku Pavel Vežinovi jutustuse Barjäär ainetel Arvo Valton. Kahevaatuselisel ooperil on kolm tegelast (Tüdruk, Helilooja ja Arst) ning neljatäheline pealkiri Lend. Nimetage autor !

 

39.  Ühes Eesti linnas tegutseb “Papa ... Õueteater”. Selles linnas mängiti esimest korda eestikeelset näidendit küsitava isiku maja lahtisel verandal juba 1850. aastal. Papa ... Õueteatri eelmäng - Pilli-Tiidu - toimus tantsulavastusena, mängiti aastatel 1998 - 1999. Papa ... Õueteatri nime all esietendus 19. augustil aastal 2000 suvelavastus "Tontla". 2004. aasta lavastus oli "Pilliga merel ja maal". Vastake linn ja ‘papa’ nimi.

 

40.   Kes on piltidel?

  

Vastused

1.                   

Harpüiad

Tormideemonid 

AP

2.                   

Venezuela, Ecuador, Panama

Panama ühines 1821, lõi K-st lahku 1903. Ecuador (Quito) ühines 1822

TT

3.                   

Rutherford Birchard Hayes

President 1877-1881

TT

4.                   

Karja

 

KN

5.                   

Karl Ferdinand Karlson

Tuljaku sõnade autor, advokaat. “Kalevi” esimene esimees

KN

6.                   

Winston Churchill

Läbi räägiti ka Edward VIII-ga

AP

7.                   

José Manuel Durão Barroso

Euroopa Komisjoni president, Portugal

AP

8.                   

Parts

Kaarel ja Elmerice

AP

9.                   

Vallasvara

 

Vastand kinnisvarale ehk immobiili(de)le; ese(med), mille kuju kasutamisel ei muutu, ent mis ei ole oma paiknemiskohaga püsivalt seotud ja mida saab vabalt (ruumis) ümber paigutada

TS

10.               

Kreeka

Nt Retsina

JA

11.               

Tuhkur

Mustela putorius. Tõhk

JA

12.               

Mandrill

 

Mandrillus sphinx. Perekonda kuulub ka veidi väiksem drill; näo kirev värvivalik olevat vajalik märguannete edastamiseks džunglis teistele karjaliikmetele

TS

13.               

Leeder; leedripuu

Perekond leeder

JA

14.               

Taimetoitlased

 

AP

15.               

Erki-Sven Tüür

Laulab  Alo Mattiiseni "Pastoraali" Arno Vihalemma sõnadele

AP

16.               

Saatse

Nn Saatse saabas, kuhu jõudmiseks tuleb 2 korda läbida Venemaa territooriumi

KN

17.               

Belgid 

Belglased. Rooma provintsina Gallia Belgica

TS

18.               

Moruroa

Varem ka Mururoa; Prantsuse Polüneesia. Prantslased korraldasid  seal 1966-1996 193 tuumakatsetust

TS

19.               

Imatra kosk

Imatrakoski; tekkis kui Saima veemassid murdsid Vuoksenniska juures läbi Salpausselä; Vuoksi jõel. 1872 ehitati üle kose köisrada, et vapraimad saaksid selle ületada korvis; R.Blond koos tütrega ja L.Kaiser ületasid kose köiel käies

TS

20.               

Käis libahundiks

 

JA

21.               

Suguselekteeritud sperma

Suguselekteeritud spermaga seemendus. Dots Mihkel Jalakas: eesmärk on, et sünniks rohkem lehmvasikaid ja et võimalikult parematelt emadelt saada karja järelkasv

KN

22.               

Jaan Kiivit jun

Sünd 19.02.1940 Rakveres

1994-2005 EELK peapiiskop

KN

23.               

Jules Henri Poincaré

Raymond P. oli mitu korda Prants. peamin. ja 1913-20 president

KN

24.               

Liimi keetmiseks

 

AP

25.               

Maailma esimese iludusvõistluse võitja

Spa linnas Belgias. U. 350 osalejat. Auhinnaks 5000 franki

TT

26.               

Tähtis pole võit vaid osavõtt

TS

27.               

Kuuba, LAV

71.06 Luis Delis, 70.32 Frantz Kruger. 
Kanter 68.50; Tammert 68.48

AP

28.               

Jalgpall, väravavahid

2004 EMil koondiste  varuväravavahid       

JA

29.               

Nicolas Massu

Tšiili, tennis 2004 

JA

30.               

Virve Osila

a-ni 1967 Reest; sünd.10.11.1946 Kohtla-Järve kaevuri peres; töötanud nii med.õena, kasvatajana kui ajakirjanikuna; praegu pensionär, vabakutseline. Poeg – Helar Osila, ETV spordireporter

TS

31.               

Karl May

 

JA

32.               

Charles Bukowski

Biitnik. Eesti keeles ka Pulp

JA

33.               

Indrek Hirv, Ervin Õunapuu

KN

34.               

Ivan Aivazovski

Reval on Peterburi  Keskmeremuuseumis

JA

35.               

Antonin Dvorak

Slaavi tants nr 2 mi-bemoll

AP

36.               

1913

 

AP

37.               

Annie Lennox

Eurythmics. Sünd. 25.12.1954

AP

38.               

Eino Tamberg

 

TT

39.               

Võru, Kreutzwald

2002-03 mängiti Kullaketrajaid

KN

40.               

Rita Hayworth

Olevat olnud esimene pin-up-girl

KN