EestiMaaKilb 2004/2005.  I voor,  13. november

Keila, Lihula, Lähte, Paikuse, Tapa

 

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Ta avastas silindri ja selle sisse paigutatud kera ruumalade suhte – kera ruumala on võrdne 2/3 ümbritseva silindri ruumalast. Ta oli selle avastuse üle nii uhke, et käskis oma hauakivile raiuda keraga silindri kujutise. Kes?

 

2.      Praegu on Saksamaal kokku 359 kõrgkooli, sh 99 ülikooli. Vanima saksakeelse ülikoolina tänase Saksamaa pinnal tegutseb Heidelbergi ülikool aastast 1386. Esimesed saksakeelsed ülikoolid loodi aga 1348. ja 1365.a. Millistes linnades? Mõlemad küsitavad on täna riigi pealinnad.

 

3.      8.septembril 1944 lastakse Hollandist Londoni ja veel ühe linna suunas välja esimesed viiekordse helikiirusega V-2 raketid. Rakettide tabamistäpsus pole kuigi suur, samuti kukuvad pea pooled raketid kohale jõudmata alla - kuid ka vähestest tabamustest piisab, et arvestatavalt paanikat tekitada. Milline linn oli teiseks sihtmärgiks?

 

4.      Kes on pildil?

 

5.      See linn on mitu korda sattunud ajalukku. 1625.a. toimunud sündmus on u. 9 aasat hiljem jäädvustatud kuulsal maalil. 1660.a. andis selles linnas emigratsioonis olev kuningas Charles II välja ... deklaratsiooni, milles teatas oma tingimused trooni vastuvõtmiseks. 1667 sõlmiti seal aga Teise Inglise-Hollandi sõja rahuleping, millega ms New-Amsterdam (New York) vahetati Suriname (Hollandi Guajaana) vastu. Mis linn?

 

6.      Kes on piltidel?

   

 

7.      See poliitik oli meeldiva välimusega, heledajuukseline, kõrgete põsesarnade ja terassiniste silmadega mees, alla keskmise kasvuga ja kaalus vähe. Ta ei olnud tüüpilise välimusega ... ning teda 1919.a. intervjueerinud kindral Harbordi arvates võis tema esivanemates voolata ka tšerkessi verd. USA ohvitser Dunni arvates viitas kõik tema välimuses helleeni, juudi või  tšerkessi päritolule. 1921.a. viidati temale kui ‘tundmatut päritolu Makedoonia revolutsionäärile’. Kes?

 

8.      Keda on ajaloos nimetatud/nimetatakse sefardideks (sephardim)? Kirjutage võimalikult täpselt.

 

9.      Mis otstarbel on Eestis kasvatama hakatud kuni kaks meetrit kõrgeks kasvavat nisu? Selle väljale kombaini saata ei saa, vili tuleb jalalt lõigata, vihku köita ja hakki laduda. Pead lõigatakse maha kreissaega ja saadetakse rehepeksumasinasse. Põldu väetada ei tohi, sest kõrs peab kasvama imepeenikeseks.

 

10. 13. novembril 1789 ehk täna 215 aastat tagasi ütles Benjamin Franklin kuulsa lause In this world nothing is certain but death and … (selles maailmas pole midagi kindlat peale surma ja …). Mis siis Franklini meelest selles ilmas veel kindel oli?


11. Sellesse ürgimetajate sugukonda (Tachyglossidae) kuulub 2 liiki; üks neist kuulub maailma Punasesse Raamatusse. Nende pikkus on kuni 40 cm, saba tilluke, jalad lühikesed ja tugevate kaeveküünistega. Hambaid ei ole. Sigivad üks kord aastas, selleks ajaks areneb emaslooma kõhule kukkur. Kaks muna hauduvad kukrus kuni 10 päeva, pojad on koorudes 12 mm pikkused. Need loomad elavad kuni 30-aastaseks. Millisest sugukonnast on jutt? Vastavalt Eesti Vabariigi valitsuse määrusele 2003. aastast peavad need loomad saama loomaaias võimaluse kaapida. Ülemaailmselt on see sugukond saanud tuntuks ühe Millie-nimelise tegelase kaudu.

 

12. Küsitavasse taimeperekonda kuulub 35 liiki põhjapoolkera metsades ja niitudel, neist Eestis 6 liiki: harilik, palu-, mets-, poola, põld- ja harjakas ... . Lilla ja kollase kontrasti tõttu kutsutakse Põhja-Eestis kuupäevalilleks, Rootsis natt-och-dåg (öö ja päev), Venemaal Иван да Μариа. Kuna taime värvikombinatsioon meenutab mõnevõrra Rootsi lippu, siis soomerootslaste antud hüüdnimed on svenska flaggan ja svenska soldaten. Mis taim?

 

13. Keskkonnaministri määrusega kehtestatud Looduslikku tasakaalu ohustavate võõrliikide nimekirjaga on kehtestatud selliste võõrliikide nimekiri, mille elusate isendite toomine Eestisse tehistingimustes kasvatamiseks või pidamiseks on keelatud. Nimekirjas on 12 selgroogset looma, 7 selgrootut looma ja 2 taime - Heracleum mantegazzianum ja  Heracleum... . Kirjutage nende taimede eestikeelsed nimed.

 

14. Ta on ebahariliku, isegi hirmuäratava või koleda välimusega kala. Ta keha on kohmakas ja lühike ning pea tundub ebaloomulikult suur - see võib moodustada 1/3 kogu keha pikkusest. Peale järgnev kere aheneb kiiresti saba suunas. Keha on paljas ja soomusteta, kaetud hoopis luuplaatide, ogade või naastukestega. Uimed on kõrged ja suured, eriti rinnauimed, mis on laiad ja lehvikjad. Peas on ohtralt luulisi kühme ja ogasid. Lisaks niigi silmatorkavale välimusele, on ta ka eredalt värvunud. Tema selg on oliiv- või hallikasroheline, millel on mustad võrkjad triibud, küljed on kuldkollased ning leheroheliselt helkivad, kõhupool on roosakasoranz, kaetud valgete laikudega. Kui ta kätte võtta, püüab ta inimeses hirmu tekitada, ajades lõpusekaaned laiali ning tekitades lihaseid pingutades madalat ja urisevat häält. Vaatamata sellele ja tema imelikule välimusele, ei maksa teda karta, sest ta pole suur kala: pikkus on 25...30 cm ja kaal kuni 400g elab ta kõikjal merevetes, kuigi paiguti, eelistades sügavamaid piirkondi Riia ja Soome lahes ning saarte läänerannikul. Ta sööb koorikloomi, hulkharjasusse, ka vetikaid ning laevadelt heidetavaid jäätmeid. Mõnikord võib ta olla ka röövtoiduline. Siis langevad talle ohvriks ahvenad, emakalad, räimed, kilud ja meripühvlid. Kes?

 

15. Kuulete vahemängu ühest väga populaarsest ooperist. Nimetage helilooja ja pealkiri.

 

16. Pildil on Sloveenia ainus saar, mis asub samanimelises järves Julia Alpides, järve kaldal on ka sama nime kandev linn. Saarel on Neitsi Maarja (ka Jumalaema – Mati bojana; ingl St Mary of Succor, sks Marienkirche) kirik, linna lähedal aga golfirada, mida asjatundjad peavad üheks parimaks maailmas. Linnas asub Triglavi rahvuspargi keskus, 2002 toimus seal maleolümpia. Linn on tuntud ka kuurortina.

 

17. Küsitavat linna on nimetatud nii Idamaade Moskvaks kui Idamaade Pariisiks, seal on tegutsenud Eesti selts, senini asuvat seal maailma viimane Stalini-nimeline park. Aastatel 1925-1935 ehitati selles linnas kõige rohkem vene õigeusu kirikuid maailmas. Nimetage linn ?

 

18. Millise kahe lahe vahel asub Punases meres Siinai poolsaar?

 

19. Ameerikas nimetatakse seda Wash, Austraalias Billabong ja Araabias Wadi. Millega on tegu?

 

20. See katkematu joonega moodustatud märk on paljudel rahvastel olnud kasutusel kurjade vaimude tõrjeks. Eestlased kasutasid seda veel XIX sajandil väga laialdaselt nahahaiguste, eriti sammaspoole raviks, seda tehti paljudesse kohtadesse (Saaremaal näiteks leibadele) kaitseks nõiduse, kurja silma, tontide, kuradite ja õnnetuse kaitseks. Seda märki on nõiamärkidest kõige sagedamini kasutatud ka peremärgina.


21. Kui Tartus 1802 ülikool taasasutati, kutsuti kõnekunsti professoriks mees, kes oli seda ametit pidanud Danzigi Athenaeumis. Lisaks sai ta veel klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professuuri. Ametis oli ta 31 aastat, loenguid pidas kuni 1836. aastani. Kõnekunsti professorina oli üheks tema ülesandeks ka pidukõnede pidamine. Tema algatusel koondati ülikooli asutused Toomemäele, ta võttis osa Toome puiesteede korraldamisest ja pärandas ülikoolile nii oma isikliku raamatukogu, kunstikollektsiooni kui Toome nõlval olnud aia. Kes? (1770-1852)

 

22. Dennis (Dénes) Gabor sündis 1900.a. Budapestis ja suri 1979 Londonis. 1927.a. leiutas ta tänavavalgustuses laialdaselt kasutatava  elavhõbe-kõrgrõhulambi, 1948.a. aga midagi, mille eest sai kümnenda Ungarist pärit teadlasena 1971.a. Nobeli preemia. Mille leiutaja on Dennis Gabor?

 

23. 27. IV 1912 sooritas Farman Tartus midagi niisugust, et seda näidati mõni päev hiljem ka kinodes. Millega oli tegemist?

 

24. 7.aprillil 1961 saadeti kosmosesse ühe kuulsa lennukikonstruktori poeg, kellega katkes raadioside juba enne esimese tiiru lõppu.Kosmonaudi tuntuse tõttu otsustas juhtkond lennu lõpetada.Hädamaandumine toimus Hiina territooriumil ja selle käigus sai kosmonaut tõsiselt vigastada.Hiina võimud arreteerisid mehe aga kui spiooni ja panid aastaks ajaks vanglassse enne ku ta venelastele välja andsid.Tänu sellele juhtumile saigi varumees Gagarinist esimene kosmonaut. Mis oli kuulsusetult lõpetanud kosmonaudi nimi?

 

25. Selline peakate kannab sama nime nagu üks lahing, mis toimus oktoobris 150 aastat tagasi. Kuidas on peakatte ja lahingu ühine nimi? Sama nime kannab ka kahe riigi kasutatav sõjasadam.

 

 

26. Kes on pildil?

 

27. Milline ekstreemspordi üritus toimub distantsil Shakespeare`i rannalt Cap Gris Nezi?

 

28. Leedu korvpallikoondisse kuulus Ateena OM-l ka üks mängija, kes oleks pidanud OMi asemel õigupoolest vangis viibima. Ta mõisteti 1999. aastal koos oma samuti tippkorvpallurist venna ja veel ühe kaaslasega 5 aastaks vangi grupiviisilise vägistamise eest! Vanglast pääses ta vaid tänu sellele et kannatanu muutis oma ütlusi peale seda kui oli küsitava vennaga abiellunud. Kes?

  Фото игрока

29. Portugalis jalgpalli EM võistlustel ei näinud me väljakul kordagi rohelistes mängusärkides võistkondi. Küll aga oleks see olnud põhimõtteliselt võimalik, sest ühe osalenud võistkonna varuvorm on roheline särk, valged püksid ja rohelised põlvikud. Portugalis küsitaval meeskonnal seda vormi kasutada aga ei tulnud, küll aga mitmetel varasematel turniiridel. Mis meeskond?

 

30. Eestis pääses esimese reaalse isikuna postmargile Konstantin Päts 1936. aasta kevadel. Soomlaste esimene isikumark ilmus 1. jaanuaril 1931 ja sellel oli kujutatud üht selleks ajaks juba ligi pool sajandit surnud meest. Keda?


31. Helme kalmistul on hauakivi esperantokeelsete sõnadega, tõlkes Ma ei vaja kulda, ei mingeid maailma varasid, vaid verist nuttu ma nutan inimliku ülekohtu ja häbematuse üle. Epitaafiks on viimane salm tema luuletusest Diogenes, mis ilmus 1934.a. Budapestis antoloogias Dektu poetoj (Kaksteist poeeti). Selles oli küsitavalt 11 luuletust. Eesti Esperanto Liit andis tollal välja postkaardi nimetatud salmiga ja luuletaja fotoga. Kes?

 

32. Kes on nii kirjutanud?

Ühel hommikul rahutuist unenägudest ärgates leidis Gregor Samsa, et ta oma voodis tohutu suureks putukaks oli muutunud. Ta lamas soomuskõval seljakilbil, ja kui ta veidi pead kergitas, nägi ta oma kummis, pruuni, kõhrekaartega kaetud kõhtu, millelt tekk iga silmapilk ähvardas maha libiseda ...

 

33. Hiiumaalt pärit laevakapteni perekonnas Liepajas on sündinud ja sirgunud kolm eesti kultuuriloos silmapaistvat naist. Nimetage õdede ühine (neiupõlve) perekonnanimi.

 

34. Kes on kujundanud need toolid?

                         

 

35.   Kes laulab?


36. Kes on pildil?

  

 

37. Selle tuntud Eesti kultuuritegelase sõjatee on lihtsalt hämmastav. 1941. aasta suvel värvati ta Pärnus hävituspataljoni, mille liikmena ta osales ka tuntud Liivamäe lahingus, saades seal ka haavata -väidetavalt punase kommissari kuulist. Hiljem oli ta üks vähestest, kel õnnestus eluga pääseda peale 2 ja poole kuulist vangistust kurikuulsast Beti aidast. 1943. aastal värvati ta aga juba Wehrmachti ja sõjatee viis ta Narva alla ning Sinimägedesse. 1944. aastal õnnestus tal sooritada jalgsimatk läbi kogu Eesti Jõhvist Pärnuni. Hiljem vangistati ta veel korra venelaste poolt, aga juhuslik eksitus päästis ta Siberi vangilaagrist. Kes on see tuntud eestlane?

 

38. Millise kultuurivaldkonna rahvusvaheline päev on alates 1982. aastast 29. aprillil? Sel päeval 1727.a. sündinud Jean-Georges Noverre 1760.a. ilmunud pöördelise teose mõjul arenes küsitav valdkond iseseisvaks žanriks, teda hüüti ...i Shakespeare’iks.

 

39. See näitlejanna jõudis oma pika elu jooksul tegelikult mängida vaid kolmes filmis, kuid Carla Donneri roll tegi ta siiski maailmakuulsaks! Tema esimene film oli „Üliõpilane Prahast“, kus tema kanda oli lisaks ühele pisirollile ka peaosatäitja Dorothea Wiecki hääledublandi osa. Kolmas ja ka viimane tõsine filmiroll oli Vera Dona osa filmis „Kuninglik ratsavägi“. Filmirollide väikese arvu põhjustas sattumine tõsisesse autoavariisse, mille tagajärjel diiva vasak jalg pidi peaaegu amputeeritama. Kes oli see Poolas sündinud omaaegne filmistaar?

 

40. 1996. aastal tegi Milos Forman filmi meesteajakirja Hustler asutajast. Eesti kinodes jooksis film pealkirjaga „Pornokuninga piinad“. Filmi originaalpealkiri oli „The people versus ....“ Filmis kehastas ajakirjandusmagnaati suurepäraselt Woody Harrelson. Kes on siis see meediamogul ja ajakirjandusvabaduste eest võitleja, kes saavutas kuulsuse sellega, et avaldas fotod paljast Jaquelin Kennedy-Onassisest? 1978. aastal tehti talle atendaat, mille tagajärjel jäi ta alakeha halvatuks. Tema arvukad kohtuskandaalid on ameeriklasi aga juba mitu aastakümmet lõbustanud.


Vastused

1.  

Archimedes

 

KN

2.  

Praha,  Viin

 

KN

3.  

Pariis    

 

JA

4.  

Nikolai Judenitš

Kindral, 1862-1933

AP

5.  

Breda

D. Velazquez, Breda alistumine

KN

6.  

Mathias Rust

Maandus Cessnaga Moskvas 28.05.1987

KN

7.  

Mustafa Kemal Atatürk

 

TT

8.  

Hispaania ja Portugali päritolu juute

Sefarad – heebrea k. Hispaania. Juudid 1 p.

TS

9.  

Katusekatteks

Katusenisu. Rookatus

TS

10.                 

Maksud 

 

taxes

AP

11.                 

Sipelgasiillased

Sipelgasiil 2 p. Sipelgasiil  ja maailma PR-s olev nokissiil. Vahest eristatakse ka alamliike (Austraalia ja Tasmaania sipelgasiilid). Peale nokklooma (ka ainupiluline) ainsad imetajad, kes munevad. Millie oli Sydney OM üks maskottidest

IS

12.                 

Härghein

Kuupäevarohi. Melampyrum

TT

13.                 

Hiid-karuputk, Sosnovski karuputk

Heracleum sosnkowskyi

KN

14.                 

Nolgus

 

AP

15.                 

Georges Bizet, Carmen

 

AP

16.                 

Bled

 

AP

17.                 

Harbiin (Harbin)

 

TT

18.                 

Suessi ja Aquaba

Aqabba

JA

19.                 

Kuivanud jõesäng 

 

JA

20.                 

Viiskand

Viisnurk

AP

21.                 

Johann Karl Simon Morgenstern

Ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi asutaja

AP

22.                 

Holograafia

Kolmemõõtmeline fotograafia. Kr.k holos= täielik + gramma= üleskirjutus

TT

23.                 

Õhusõit lennukiga

Farman oli lennuk. Piloot Sergei Utotškin. Teadaolevalt esimene lennuk Eesti taevas. Pealtvaatajaid oli tuhatkond. Filmis J. Pääsuke (tema esimene filmitöö), esilinastus 1. V Tartu kinos Imperial. Lendu näitas 30. IV–2. V ka kino Illusion, ent selle filmi autor pole teada

KN

24.                 

Vladimir Iljushin   

 

JA

25.                 

Balaklava

 

AP

26.                 

Tuulikki Laesson

Maleolümpia naiskonna liige

KN

27.                 

Üle La Manche`i ujumine

The distance of the English Channel is 23.69 land miles across from the White Cliffs of Dover at Shakespeare Beach in England to Cap Gris-Nez in France. You will most likely wind up swimming between 30 and 40 miles because the tides will push you from side to side a little.

AP

28.                 

Ksistof Lavrinovic

Ka Krzysztof, 2002-04 Permi Ural Great, nüüd Moskva CSKA, laenatud Moskva Dünamosse. Sünd.1979. Kaksikvend Darjus Žalgirises. Keskmängijad

JA

29.                 

Saksamaa 

 

JA

30.                 

Elias Lönnrot

Mark oli pühendatud Soome kirjanduse seltsi 100. aastapäevale

AP

31.                 

Hendrik Adamson

Luuletaja ja esperantist, 1891-1946

KN

32.                 

Franz Kafka

Aruanne akadeemiale. LR 40 (256), 1962; 1. novell Metamorfoos (1915)

KN

33.                 

Mei

Mey. Kunstnikud. Kristine Mark-M.(1895-1969), Lydia Starkopf-M. (1896-1965), Natalie M. (1900-1975)

KN

34.                 

Alvar Aalto

Nn Paimio tool jt. Lisaks 3 jalaga taburet

KN

35.                 

Chris Rea

 

AP

36.                 

Arvo Volmer

Estonia loominguline juht

KN

37.                 

Valter Ojakäär

 

JA

38.                 

Tants (ballett )

Kuulutas UNESCO Teatriinstituudi tantsukomitee. Noverre - prantsuse ballettmeister, tantsija ja tantsuteoreetik, tema andis balletile kirjandusliku süžee ja dramaatilise vormi. “Lettres sur la danse et sur les ballets

KN

39.                 

Miliza Korjus 

Filmid 1935, 1938, 1942

JA

40.                 

Larry Flint  

 

JA