EestiMaaKilb 2003/2004.  Poolfinaal, 7.veebruar

Kadrina, Märjamaa, Puhja

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Kultusest välja kasvanud võistlusmängud olid kreeklaste ühised ettevõtmised. Tuntuim neist oli Zeusi auks peetud olümpiamängud. Samuti Zeusi auks peeti ka Nemea mänge Argolises. Nimetage jumalad, kelle auks peeti Püütia mänge Delfis ja Isthmose mänge Korintose maakitsusel.

 

2.      9. sajandiks oli Inglismaa kõige tugevam kuningriik Wessex maa edelaosas. 871.a. sai Wessexi kuningaks mees, keda küsime. Järgmisel neljal aastal tõrjus ta tagasi viikingeid, ajades need lõpuks põgenema. 886.a-ks oli ta vallutanud Londoni ning teda tunnustati kui kogu Inglismaa kuningat. Viikingite juhile jäeti põhjapoolne osa (Danelaw), aga ta pidi tunnustama küsitavat kui oma lääniisandat. Küsitav reformis sakside õigussüsteemi, asutas koole, palkas õpetlasi, lasi kirjutada Anglosaksi kroonika (inglise rahva ajaloo). Ta on ainus Suureks nimetatud Inglise kuningas. Kes?

 

3.      Vene ajaloost on teada segaduste aja isehakanud trooninõudlejad Vale-Dmitri I (1605-06) ja II (1608-10, “Tušino varas”). Nemad nimetasid end tegelikult 1591.a. 9-aastaselt surnud (sai noa kõrri) Ivan IV noorimaks pojaks Dmitriks. Ka 1773-74. a. suure mässu korraldanud Doni kasakas Jemeljan Pugatšov kuulutas end pärilikuks tsaariks. Kelleks?

 

4.      24. juunil 1859 toimus Lombardias Verona lähedases külas, 8 km kaugusel Garda järvest lahing ühelt poolt Austria ja teiselt poolt Prantsusmaa ning Sardiinia (Piemonte) ühendatud vägede vahel. Võidukas oli Napoleon III, austerlased tõrjuti Põhja-Itaaliast välja. Ühtedel andmetel sai seal surma ja haavata 29000 sõdurit, teistel andmetel koguni 40000. Igal juhul andis selle lahinguvälja nägemine šveitslasele Henry Dunant’ile tõuke Punase Risti – esimese mitteriikliku rahvusvahelise organisatsiooni – asutamiseks. Kuidas on lahingupaiga nimi?

 

5.      Talvesõjast pärinevad mitmed terminid. Üks neist on Molotovi kokteil, mida ilmselt teavad paljud. Mida võisid aga tähendada Molotovi toidupakikesed (ka Molotovi korvikesed)?

 

6.      Pildil olev klassitsistlik sarkofaag (Giacomo Quarenghi ja Giuseppe Lucani, 1788-1790) asub Tallinna Toomkirikus. Selle ladinakeelne tekst kõlab tõlkes nii: “Teda Balti meri ja arhipelaag ning rannik, mis on kahjustamata vaenlase tulest, teda vooruste kiitused ning õilsameelne Katariina II alles jäänud valu katkematu lauluga ülistavad”. Maetu on šotlasest admiral (1735-1788). Kes?

 

 

 

7.      Harju ja Viru Maanõukogu otsuse põhjal anti 1546.a. välja õiguslike aktide kogu, mis koondas endasse kõik tollal nendes maakondades kehtinud tähtsamad lääni-, maa- ja talurahvaõiguse eeskirjad. Mis nime see raamat kandis? Pea samanimeline raamat, küll hoopis teisesisuline,  ilmus Eestis ka 1982.a.

 

8.      1609. kuni 1767. aastani püsis Ladina-Ameerikas jesuiitide asutatud misjoniriik. See oli nimeliselt Hispaania kuningale alluv, teokraatlik, kristliku algkoguduse põhimõtteid järgiv ja rakendav, koosnes umbes 30-st reduktsioonist. Põliselanikke koheldi seal tunduvalt paremini kui mujal Uues maailmas. Riik asus peamiselt guaranii indiaanlaste asualal. Millise tänapäeva riigi territooriumil asus see misjoniriik?

 

9.      EMÜ alustas tegevust 1. jaan. 1958. Selle ‘valitsuse’, Euroopa Komisjoni esimene president oli sakslasest juuraprofessor (1901-82), kes enne seda, 1951-58 töötas  Saksamaa LV välisministeeriumi riigisekretärina. Ajalukku on ta läinud aga eeskätt omanimelise, 1955. a. sõnastatud doktriiniga, mille kohaselt Bonn peab keelduma diplomaatilistest suhetest riikidega, kes tunnustavad Ida-Saksa valitsust. Kes oli see mees?

 

10.  Eesti lipuga sarnaseid värve kasutab teadagi Botswana. Mis riigi lipp on aga juuresolev- sealgi sinine, must ja valge? Pealinnaks on neil Saint John's, iseseisvus saavutati 1981, elanikke 68000.

 

11.  Mida on kaardil kujutatud (valdkond, ala)?

 

12.  USA Firma  „Stepan Chemicals“ impordib täiesti legaalselt igal aastal Boliiviast ja Peruust sisse 175 000 kilo kokapõõsa-truxillense lehti. Niinimetatud „kaup nr 5“ viiakse New Jerseysse Maywoodi, kus see tehases relvastatud valve all keemilisse töötlusse läheb. Peale teatud töötlemist müüb „Stepan Chemicals“ kokalehed edasi. Kellele?

 

13.  Milline on Saksamaa suurim eraõiguslik tööandja? Selle firma nimi peaks olema hästi tuntud margikogujatele, tööd annab ta enam kui 350 tuhandele inimesele.

 

14.  Kes oli see Põhja-Carolinast pärit tšerokii, ristinimega George Guess ehk Gist, kes lõi 1821.a.

oma irokeesi keelkonda kuuluva suguharu jaoks foneetilise kirja? Esimese tähestiku loomise katse hävitasid ta kaasmaalased, siiski jätkas ta tööd, mille tulemuseks oli üle paarikümne ladina ja 115 väljamõeldut kirjamärki; hiljem kahanes märkide arv 85-ni. Ta leiutis osutus geniaalseks – tšerokii lapsed õppisid joonelt lugema ja kirjutama, ülipikad ja lohisevad sõnad muutusid märksa lühemateks. Küsitav läks 1843 Mehhikosse ja suri San Fernandinos. Talle on Washingtonis Fraklini ja Lincolni mälestussammaste kõrvale monument püstitatud. Tahame teada ta indiaanipärast nime, millega ta tegelikult kuulsust koguski.

     

15.  Inglite hierarhial on üheksa astet. Kõige madalamat sorti inglid on inglid ja peainglid, milline on aga kõige kõrgem aste?

 

16.  Küsitava taime perekonnas on üle 40 liigi, söödavate viljadega taimede poolest on eriti viljakas Põhja-Ameerika, sealsed liigid jaotatakse kahte rühma- kõrgekasvulised ja madalakasvulised (Ka poolkõrged ja ahtalehised. Nende  hübriidide kasv on erinev - esimesed kasvavad põõsana, teised levivad risoomidega). Eestis kasvatatakse kultuursortidena Northcountry, Friendship, Tumma, Hele, Aino, Alvar, Siro, Aarne. Millisest taimest on jutt?

    

17.  Selle vilja araabiakeelne nimi tähendab „sõrme“. Maailmas kasvatatakse neid põhiliselt nelja sorti: dollari … , jahu … , õuna …  ja  baby … , Ameerikas kasvatatakse veel ka punaseid … . Aleksander Suur õppis neid vilju tundma juba 300 a. e.Kr Indias. Eurooplaste toidulauale jõudis see vili aga alles 1885. Mis viljaga on tegemist ?

 

18.  Kiskjaliste seltsi, tsiibetkaslaste (kärpkaslaste, Viverridae) sugukonda kuulub 35 perekonda, 72 liiki. Neist hiina köögis populaarne tsiibet (Viverra)  arvatakse olevat peamisi SARSi levitajaid. Küsime aga samast sugukonnast teist perekonda (Herpestes) ja liiki (Herpestes edwardsi), kellele on kuulsust toonud üks Rudyard Kiplingi “Džungliraamatu” tegelane. Mis liik (perekond)?

 

19.  See loom oli populaarne erinevate indiaani suguharude hulgas. Näiteks Cheyenne suguharu indiaanlased uskusid, et loomadel, kelle laubal ja rinnal esineb laike, on üleloomulikke võimeid ning et nad toovad lahinguõnne. Niisuguseid loomi kutsuti „Medicine Hats“. Looma nimetus pärineb hispaania keelest, tähendades omanikuta. Mis loomaga on tegemist?

 

20.  Nimetage ansambel ja helilooja.

 

21.  Marklandiks ehk Metsamaaks nimetasid muistsed viikingid tänast Labradori poolsaart. Milline piirkond kandis neil aga Vinlandi ehk Viinapuumaa nime ? 

 

22.  Küsitav mõis rajati 1632.a. Kuni 1840.a. kuulus ta von Staudenitele, seejärel Pilar von Pilchaule ning 1851-1919 von Ditmaritele. Üks omanikest, Carl Woldemar von Ditmar (1822-1892) koostas seal 1140 lk. monograafia Kamtšatkast ning selles mõisas asutati ka esimene teadaolev lasteaed Eestimaal (mõisateenijate lastele). Vanim hoone on mõisa vana peahoone 1692. aastast. Ühtlasi on see vanim säilinud puust mõisa härrastemaja Eestis. 19. sajandi alguses ehitati uus mõisa peahoone, mis põletati maha 1905. aastal ja ehitati uuesti üles 1922. aastal. Mõisahooned hävinesid osaliselt II Maailmasõjas, hiljem taastati. Veel hiljuti tegutses mõisahoones kool, selle ümber on park, mida piirab põhjast mõisaga samanimeline jõgi ja lõunast jõkke suubuv oja. Viimane on üles paisutatud ja moodustab mõisa esiküljel tiigi. Mõisapargis asub vana sammastega kõrtsihoone, milletaolisi on Eestis vähe järele jäänud. Mõis?

 

23.  See kirik on ehitatud 15.sajandi 4.veerandil, 1843-45 tehti põhjalik ümberehitus, 1873 lammutatud torni alusmüürile ehitati 1931-33 Eesti Vabadussõja monumendina uus torn,      arhitektiks oli Alar Kotli. Mis kirik?

  

 

24.  Maailma suurimaks islamiriigiks peetakse Indoneesiat, suurimaks katoliiklikuks riigiks võib tinglikult nimetada aga Filipiine. Suurim portugalikeelne riik on kindlasti Brasiilia. Kõige  arvukama elanikkonnaga hispaania keelt kõnelev riik maailmas on selgelt Mehhiko- umbes 100 miljonit. Nimetage aga elanike arvult teine ja kolmas hispaaniakeelne riik!

 

25.  1941. aasta augustis võtsid sellel saarel võimu enda kätte kaubaauriku „Eestirand“ merehädalised kolonel Arved Engmani juhtimisel. Samale saarele tekkis ka „Eestiranna“ kalmistu, mis on ilmselt viimane laevakalme Eestimaa rannal. Kalme ühte otsa püstitati 4 meetri kõrgune puust rist, millele riputati laevalt toodud päästerõngas. Praegu on kalmistul juba kolmas rist ja ka graniidist mälestuskivi. Merehädaliste hilisemal päästmisel/aitamisel osalesid ka ERNA II grupi liikmed. Saare kõrgeim punkt (9 m ümp) on Kullamägi- legendi järgi olevat mereröövlid sinna kulda peitnud ja niimoodi tekkinudki mägi. Mis saar?

 

26.  1799.a. Egiptuse sõjakäigu ajal rajas Napoleon Egiptuse Akadeemia (Institut d'Egypte; Egyptian Institute of Sciences and Arts). Selles oli neli sektsiooni: matemaatika, füüsika, poliitiline ökonoomia ning kirjandus ja kunst. Esimeseks presidendiks sai mees (1746-1818), keda teadusemaailm tunneb kui kujutava geomeetria rajajat. Kellest jutt?

 

27.  Millisest kuulsast teadlasest on jutt? Ta oli oma maa suurima panga suurimaid osanikke, kuid elas äärmiselt tagasihoidlikult. Tema kohta on öeldud, et ta oli rikastest kõige targem, aga tarkadest kõige rikkam. Ta ei pidanud lugu argielu naudingutest, vihkas naisi ja pühendus ainult teadusele. Ta uuris elektrinähtusi, avastas keskkonna mõju kondensaatori mahtuvusele, määras gravitatsioonikonstandi, Maa massi ja keskmise tiheduse, sünteesis paukgaasist veeauru jne.

 

28.  Millise autofirma uut esindusmudelit näete?

 

 

29.  1986. aastal käisid Euroopa Kosmoseagentuuri, NSVL ja Jaapani automaatjaamad Halley komeeti uurimas. Lähimale eesmärgile, komeedist 600 km kaugusele, jõudis Euroopa Kosmoseagentuuri automaatjaam, mis oli nime saanud 1266(76)-1337 elanud itaalia kunstniku ja arhitekti järgi. Teda peetakse tahvelmaali rajajaks, aga tema nimi pandi kosmoselaevale seetõttu, et ta kujutas ühel oma maalidest Halley komeeti, mis “avastati“ alles mitusada aastat hiljem. Mis nime kandis see kosmosejaam, mis jätkas oma tööd teistegi komeetide uurimisel?

 

30.  Eesti Geenivaramu vaevleb teadete kohaselt rahahädas ja kardetakse, et geeniproovide kogumine tuleb pooleli jätta. Mida kardavad aga paaniliselt genofoobid?

 

31.  Küsitav Tokyo OMi kullavõitja rääkis hiljem nii: “See oli minu hetk. Seisin olümpiapjedestaalil ja sel ainsal hetkel, kiiresti mööduval hetkel, olin ma maailma parim. Läksin tagasi kodulinna, mulle kingiti kuldsõrmus ja ühele hoonele anti minu nimi. Nad andsid mulle ka indiaaninime, mis tähendab “Ta mõtleb väga hästi oma kodumaast””. Temast valmis 1983.a. film “Joostes vabaks”. Kes?

 

32.  Märtsis 1939 tegi ühe spordiala rahvusvahelise liidu president Jean Carnot Eesti vastavale liidule ettepaneku korraldada kas 1941. või 1943. a. MM võistlused Eestis. Nüüdseks on ammugi teada, et kahjuks need võistlused ei toimunud. Eesti spordijuhtkonna silmis nähti MMi võistluspaigana Narva linna. Mis ala MM?

 

33.  Alates 1982. aastast peetavatel murdmaasuusatamise MK võistlustel on ainult kolm meest väljastpoolt Euroopat suutnud võita MK etappe. (NB! Venemaa ja N.Liidu loeme Euroopa esindajateks). Üks neist on saavutanud kokku 30 võitu 1986. kuni 1998. aastani - loomulikult Vladimir Smirnov  (KZK). Teine on võitnud 5 osavõistlust aastail 1982-83. Kolmas mees on saanud 3 etapivõitu aastail 1987 ja 1988, sh kahel korral Falunis. Kes on need kaks meest?

 

34.  Eestlastel on praegu välisklubides 5 jalgrattaproffi. Jaan Kirsipuu ja Erki Pütsep pedaalivad Prantsuse profiklubis AG2R Prevoyance, Andrus Aug Preatoni Domina Vacanze’s ja Janek Tombak Cofidises. Kes Eesti proffidest esindab aga Hollandi profitiimi Apac Cycling Team?

 

35.  Alan Shearer on praegustest tegevjalgpalluritest ainus, kellel on õnnestunud lüüa Premier-liiga mängudes kahe klubi eest rohkem kui 100 väravat (st. ühe eest üle 100 värava ja teise eest üle 100 värava). Nimetage need klubid, kellel on olnud au vanameistri väravalöömise teeneid kasutada. Mõlemad on tulnud korduvalt ka Inglismaa meistriks.

 

36.  1932 sa ta tuntuks riigivanem Konstantin Pätsi tellimusel valminud suure seinamaaliga „Kalevipoeg Soome sepa juures“ (modell Kristjan Palusalu), mis paigutati Toompea lossi, riigivanema ooteruumi. Kunstniku edasine elukäik ei jäänud siiski seotuks Eestiga. Pärast Viini, Berliini ja Pariisi viis ta tee vendade poole, algul Paraguaisse, hiljem Argentiinasse. Tema tähetund saabus 1951, kui Argentiina petrooleumisündikaadi juhtidel tekkis idee tellida Olivoze lossi koosolekutesaali diktaator Juan Peroni abikaasa Eva portree. Pildi avamine oli pidulik ja rahvamass kandis eesti kunstniku kätel Eva Peroni juurde. Kunstnik meenutab: „Õnnest säraval näol pigistas Eva  mu kätt ja suudles mind. Maali eest maksti mulle 6000 dollarit ja päev hiljem teatati, et Eva Peron soovib veel 20 niisugust pilti“. Kes oli see kunstnik?

 

37.  Kelle maalid?

  

 

38.  Kes on kunstnik- autoportreedel kahe tema jaoks olulise mehega? Enamik tema töödest ongi väikeseformaadilised autoportreed. 18-aastaselt sattus ta õnnetusjuhtumi tagajärjel haiglasse vigastatud selgroo ja purustatud põlvekedraga. Oli haiglas terve aasta ja hakkas maalima haigevoodis. Kannatas tugevate valude käes kogu elu, kriitikute arvates väljendub tema piltidel lisaks füüsilisele valule ka psüühiline valu selle pärast, et õnnetuse tagajärjel ei saanud ta enam lapsi saada.

 

 

39.  Kes on kunstnik?

  

 

 

 

40.  Kes esineb?

 

41.  Küsime heliloojat. Ta oli sügavalt usklik katoliiklane, üks tema tähtteoseid, Kvartett aegade lõpust, sündis aga ‘põrgulikes’ tingimustes - Teise maailmasõja sõjavangide laagris. Tal lubati kasutada paberit, pliiatsit ja klaverit. Laagris olid ka viiuldaja, klarnetist ja tšellist. Neile instrumentidele kirjutatud teose esmaettekanne oli 5000 kaasvangile. Tema tuntumaid teoseid on ka “Lindude ärkamine”. Kes?

 

42.  Ta on oma loomingut avaldanud väga mitmete pseudonüümide all, tema nimel on teadaolevalt erinevate nimede all muusika lindistamise maailmarekord. Mõned näited ta pseudonüümidest: Joel Nohnn, Fred Zimmermann, Johnny Silver, John Green, Mel Torment, Mr Winston O`Boogie ja Mr. Winston O`Reggae, Reverend Thumbs Ghurkin, captain Kundalini, DR Dream, Dwarf McDougal, The Walrus jt. Ta on kirjutanud ka mitu raamatut nagu näiteks „In His Own Write“ ja „A Spaniard in the Works“. Tema kassi nimi oli Jesus ja lapse ristiisa Elton John. Ta on loonud ka mitmeid filme, nimetame „Rape“, „Rape II“ ja „Erection“. Ja ka mõned bändid, millistes ta on osalenud ühe juhtiva figuurina. Esimene bänd oli The Black Jacks, siis The Quarry Men, The Nerk Twins (koos ühe teise tuntud mehega), The Beat Brothers, The Flux Fiddler, Invisible Strings, Elastic Z Band, Little Big Horns jt. Kes?

 

43.  Teater Vanalinnastuudio loodi 1980.a.  Alustati 9 näitlejaga, praegu on püsitrupis 10 näitlejat, sh vaid üks algkoosseisust. Kes? Ta on Kõrgema Lavakunstikooli V lennu (1972) lõpetanu. Teatri kõrval mänginud nt V. Kuigi filmis “Lurjus” (1999, Sobolev).

 

44.  Kriitikud on nimetanud teda neoromantilise filmi ideaalnäitlejatariks, kes suudab jaheda olekuga demonstreerida erakordselt intensiivseid kirgi. Maailm sai tema olemasolust teda Philip Kaufmani meistritööst "Olemise talumatu kergus" (1988). Suurt tähelepanu äratasid ka osatäitmised Leos Caraxi avangardistlikes filmides „Bad blood“ ja „Pont Neufi armastajad“ (The lovers on the Bridge). Veel on tema filmograafias „Vihurimäe“, Kieslowski 3 värvi triloogia, 6 Oscari film „Inglise patsient“ , „Chocolate“ jt. Kes?

     

 

  

 

45.  Millise kavala tehnilise uuendusega (teadaolevalt Eestis ainus) suutis 1930-ndate teisel poolel Teatri Endla restoran pakkuda tugevat konkurentsi teistele suurematele Pärnu lõbustuskohtadele nagu Kuursaal, Du Nord, Ammende villa kasiino, Rannakohvik ja Rannahotell? Tänasele statsionaatsele teatrile on sellele lähedane asi tavapärane, restoranile aga siiani ebatavaline.

 

46.  Ta on sündinud 1922.a. ja lõpetanud TRÜ ajaloolasena. Õppis raadio vahendusel selgeks soome keele ja hakkas soome keeles luuletama. Peamiselt on kirjutanud nukratoonilist loodus- ja isikulüürikat. Tema luuletusi avaldati Karjala ajalehes Punalippu alates 1959.aastast. Eestis on tal ilmunud luulekogud “Oma sammude varjust” (1968), “Pääsuke päevalind” (1971), “Metsamarju. Mõtsamarju” (1974) ja valikkogu “Elulugu” (1981). “Uskon aurinkoon” (1969) ja “Poimin marjoja sinisestä metsästä” (1975) ilmusid aga Petroskois. Tema luulet on esitatud Yleisradios ja Soomes ka ohtralt viisistatud. Kes on see Eestis elav eesti luuletaja?

 

47.  Nõukogude võimu jaoks oli ta millegipärast oluline ja nii nimetati juba 1917. aastal tema nimega ümber Tarhanõ küla Pensa kubermangus, kus ta oli oma lapsepõlve veetnud. 1991. aastal võeti aga Moskvas ühena esimestest tema nimi ära metroojaamalt. Anna Ahmatova on naljatledes väitnud, et just see kurva saatusega mees on kõiges süüdi. Sada aastat sünnist – ja algas sõda, sada aastat surmast – ja algas sõda. Seda Ahmatova ette näha ei osanud, et ka Hruštšovi mahavõtmine ja augustiputš langevad selle mehe juubelitega kokku. Kellest jutt?

 

48.  Ilmselt on selle kirjaniku näol tegu ühe tuntuima ja tunnustatuima biograafiliste romaanide autoriga. Tema sulest pärinevad romaanid “Danton“, „Robespierre“, „Beethoveni elu“, „Michelangelo“, „Tolstoi elu“, „Mahatma Gandhi“, „Péguy“ jt. Mitmekülgse inimesena töötas ta aastaid aga hoopis muusikaprofessrina Pariisi Ülikooli juures ning koostas põhjaliku ülevaate Euroopa ooperiajaloost. Ta oli tegev ka teatriteoreetika vallas ning püüdis luua uut rahvavalgustuslikku teatrit. Ka oli ta tuntud patsifist ja aktiivselt tegev Punase Risti juures, kellele annetas poole oma 100 000 frangisest Nobeli preemiast. Rahvusvahelise kuulsuse ja Nobeli preemiagi tõi talle aga hoopis 10-osaline arenguromaan. Kes? 

 

49.  Tema hauamärgil Tuusula kalmistul on sõnad, mis eesti keeles kõlaksid nii (Fr. Tuglase tõlge):

                        Kogu meie kodumaa pilt

tema sõbralik emapale                                              

oli igavesti surutud

tema südame sügavusse.

Kes?

 

50.  Augustis 2003 oli ETV ekraanil 7-osaline menukas Urmas Oti saatesari “Augustivalgus”. Kuigi see oli mõeldud tagasivaatena taasiseseisvuse 12 aastale, on ilus pealkiri laenatud. Kelle romaan (ilmunud Eesti Raamat, 1987) on “Augustivalgus”? Viimase saate lõpul Ott tsiteeris seda.


Vastused

1.                   

Apollon, Poseidon

 

KN

2.                   

Alfred

Alfred Suur, 871- 899

KN

3.                   

Peeter III

Katariina II abikaasa, valitses 1761-62, mõrvati

KN

4.                   

Solferino

1862 ilmus Dunanti raamat "Un souvenir de Solferino " (Mälestusi Solferinost)

KN

5.                   

Lennukipommid

Punaarmee viskas Talvesõja 2. hommikul Helsingile; NL ametlik propa-ganda rääkis ja kirjutas, et visati nälgivatele soome töölistele toidu-pakke; sellest ajast pärineb ka sooml. populaarne lauluke Net Molotov

TS

6.                   

Samuel Greigh         

 

TT

7.                   

Punane Raamat

1982 ilmus Eesti Punane raamat

TS

8.                   

Paraguai

 

JA

9.                   

Walter Hallstein

Doktriini rakendati 1957 Jugoslaavia ja 1963 Kuuba suhtes; lõpetati 1969

KN

10.               

Antigua ja Barbuda

 

KN

11.               

Maagaas

Kõrgsurve jaotustorustik, maagaasi tarbivad linnad ja asulad, piirjaamad

KN

12.               

Coca Cola

Lehed muudetakse kokaiinivabaks

JA

13.               

Caritas

Kiriklik  sotsiaalhoolekandeasutus

AP

14.               

Sequoyah; Sequoya (sekvoia); Sik-ou-ji

Hiljem nimetas  loodusteadlane Charles Kingsley Kalifornia mammutipuu tema auks sekvoiaks

TS

15.               

Seeravid (õigeusu- päraselt                         serafimid)

Seejärel keerubid, troonid, valitsused, voorused, ülemvõimud, võimud

AP

16.               

Mustikas                   

 

TT

17.               

Banaan

 

TS

18.               

Hallmangust

India hallmangust. Perekond mangust

TS

19.               

Mustang

Kabjaliste selts, hobuslaste sugukond, Equus caballus . Mestano = omanikuta, kuulub la mesta, st kõigile või mitte kellelegi. Am-s metsistunud koduhobune

TS

20.               

Cardinals, Edvard Grieg

 

AP

21.               

Newfoundland

EE 10,445: “... maa Põ-Am.kirderannikul. V-i asukohaks peetakse piirkonda Uus-Inglismaast Labradorini. Tõenäolisimaid V-i asupaiku on Newfoundland, sest Norra arheoloogid ... avastasid selle põhjatipus ... 1960 viikingite asulakoha.”

TS

22.               

Käru               

Raplamaal. Tühi. Ingliste oja

TT

23.               

Vigala

 

JA

24.               

Kolumbia, Hispaania

41,6 ja 40,2 milj. Järgn. Argentiina (38,7), Peruu, Venetsueela. USA –s u. 20 milj.

TS

25.               

Prangli

Pardal oli 3560 in., hukkus 598

JA

26.               

Gaspard Monge

Gaspard Monge de Péluse

TT

27.               

Henry Cavendish

Lord. 1731-1810. Vesiniku avastaja

AP

28.               

KIA

 

JA

29.               

Giotto

Giotto di Bondone, renessansi maalikunsti peam. printsiipide rajajaid

AP

30.               

Seksi 

Günofoobid kardavad naisi, gümnofoobid alastiolekut

JA

31.               

William Mills

10 000 m William Mervin "Billy" Mills;   siuu, s.30.6.1938; OM rekord 28:24:4. Ükski teine ameeriklane pole võitnud OM 10 000 m jooksu

TT

32.               

Laskmine                  

 

TT

33.               

William (Bill) Koch (USA) ja Pierre Harvey (Can)

 

JA

34.               

Peep Mikli

Eestis Kalev Chocolate Team

JA

35.               

Newcastle United, Blackburn Rovers

Sünd. 1970. Praegune klubi al.1996/97 Newcastle. Mänginud ka Southamptonis

TS

36.               

Rudolf Lepvalts

sünd 1906 Tartus. Pärast 1955.a. riigipööret Peron kukutati ja ka

Lepvalts lahkus 1961 Argentiinast, asudes elama New Yorki; suri

1978 Parisis (Maine osariik), ta põrm tuhastati ja puistati metsa

TS

37.               

Karl Pärsimägi

1902-1942, “Eesti Matisse”. Autoportree pärlitega. u 1935; Jaapanlanna. 1939; Pariisi motiiv. 1927/40

KN

38.               

Frida Kahlo

1907 (EE:1910)-1954. Parempoolsel pildil abikaasa Diego Rivera’ga

AP

39.               

Tizian (Tiziano Vecellio)

Danae; Paavst Paulus III lapselaste ...; Europe röövimine; Venus ja Adonis

KN

40.               

Chalice

Soovib räppides head ööd. Jarek Kasar, s.1983, Tartu. Debüütalbum “Ühendatud inimesed” 2003

AP

41.               

Olivier Messiaen

1908-1992. Esmaettekanne 15.01.1941

KN

42.               

John Lennon

 

JA

43.               

Vello Janson

 

KN

44.               

Juliette Binoche

s.1964 Prantsusmaal

JA

45.               

Pöörlev tantsupõrand

 

JA

46.               

Eha Lättemäe

 

AP

47.               

Mihhail Lermontov

 

AP

48.               

Romain Rolland

Romaan „Jean Christophe“

JA

49.               

Aleksis Kivi

1836-1872; “Seitsmes vennas” Eero lausutud sõnad

KN

50.               

William Faulkner

1897-1962. “Light in August”

KN