EestiMaaKilb 2003/2004. Finaal,  20. märts

Särevere 

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Indrek Salis, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

   

1.     Selle legendaarse Kartaago kuninganna semiidipärane nimi oli Elissa. Ta oli Foiniikia linnriigi Tüürose kuninga tütar, kes abiellus oma rikka onu Sychaeus`ega (ka Sikarbas). Pärast seda kui ta vend Pygmalion oli ta mehe tapnud, põgenes ta koos kaaslastega Tuneesiasse, kus ostis kohaliku valitseja Iarbas`e käest härjanaha ulatuses maad, kuhu rajaski Kartaago linna. Selle kuninganna kirglikku armastust on jäädvustanud nii tuntud kunstnikud (Rubens, Tiepolo, Tischbein, Lorrain, Solimena, Turner), kirjanikud (Marlowe ja von Steini draama, Sachsi ja von Plateni eepos) kui muusikud (Purcelli, Scarlatti ja Haydni ooper). Rooma luuletaja Vergilius on oma „Aeneises“ samuti ülistanud seda kuningannat. Nimetage see kuninganna?

 

2.     Esimese Puunia sõja jaoks oli pöördeline roomlastele võidukas merelahing Egadi saarte juures. 241 e.Kr. sõlmiti rahuleping, millega Kartaago loobus ühest kindlast territooriumist ja sellest sai esimene Rooma provints. Samuti kohustus Kartaago tasuma 10 aasta jooksul 3200 talenti reparatsioone. Nimetage see territoorium, mis muudeti Rooma esimeseks provintsiks.

 

3.     Pildil olev daam oli Victoria-ajastu vanglareformaator, teda  kutsuti Vanglate Ingliks (Angel of the Prisons). Tegemist on kveekeriga, kes töötas naiste vanglatingimuste parandamiseks. Ta on teine naine Suurbritannia rahatähel.  Kes? (Joonissarjas Futurama on sama perekonnanimega tegelane)

  

 

4.      

Küsitav oli valgevene õpetlane ja esitrükkal, meditsiinidoktor, kuningas Ferdinand I õukonnaarst. Andis 1517-20 Prahas välja enda tõlgitud valgevenekeelset piiblit, psaltri jm. Täna kannab tema nime Valgevene kõrgeim riiklik autasu, mille nt 2002.a. sai Pierre Cardin. Kes?

 

5.     Kes on pildil?

  

 

6.     Tegemist on 2500 a. vana keldi rituaaliga. Algupäraselt pidutseti suve lõpetuseks surnute jumala Samhain`i auks. Usuti, et Samhain muudab nad vaimuks, kummituseks, haldjaks või nõiaks. Hiljem (u 700 a-l p.Kr.) võeti see traditsioon üle ka kiriku poolt ning hakati tähistama kevadel, esimesel pühapäeval pärast nelipühi. Et aga lisada paganate pühale kristlikku mõju, viis paavst Gregorius III (valitsemisaeg 731-741) selle päeva üle sügisele. Millega on tegemist?

 

 

7.     1936.a. jaanuaris läks tulevane Suurbritannia kuningas Edward VIII tolleaegsele peaministrile Stanley Baldwinile teatama George V peatsest surmast. Tõstnud oma nina teetassi kohalt, küsis Baldwin: „Kas te teate, et üks teinegi suur inglane, teie isa kaasaegne, suri eile?“ Eitava vastuse puhul kostis Baldwin: „Muidugi, sir, teil on niigi palju asju, millest mõelda ja ma oleksin pidanud teadma, et sellega pole te kursis. Tegemist on … , minu onupojaga“. Jutt  oli ühest kirjanikust. Kellest?

 

 

8.     See Briti protektoraadi staatuses olev sultanaat kuulutati vabariigiks Rahvaste Ühenduse koosseisus 1. jaanuaril 1953. Presidendiks sai sultan Amir Ahmad Muhammad Amin Didi, kes kukutati kaheksa kuu pärast ja sultanaat taastati. Amin Didi oli populaarne rahvamees, kes korraldas vabariikluse sünni puhul grandioossed rahvapidustused. Peo haripunktiks oli jalgpallimatš, millest 46-aastane president võttis osa kesktormajana. Saatuslikuks sai talle aga täielik tubakatoodete keelamine riigis, elanikkonna jaoks arusaamatud reformid ja liigne rahakulutamine nende elluviimiseks. Rahvaste Ühendusest lahkuti 1965 ja taasliituti 1982. Praegune president Makmoom Abdul Gayoom on ametipostil alates 1978. aastast ja saavutab valimistel pidevalt üle 90% toetuse. Sellele vaatamata on talle sooritatud vähemalt 3 atentaati. Mis riigist on jutt? Riigikeeleks on seal divehi keel ja kohalikus keeles on riigi nimeks ka Divehi.

 

 

9.     Mis riigi lipp? Kuulete ka nende hümni.

 

 

10.             Hiljuti valis maailma juhtivamaid kinnisvarafirmasid Jones Lang LaSalle välja maailma 24 potensiaalseimat tähtlinna. Ühena valiti nende hulka ka Tallinn, küll koos Helsingiga (seega sisuliselt „Talsingi“). Mõlemaid linnu hinnatakse eelkõige kui arenguvõimelisi tehnoloogiakeskusi. 24 tähtlinna hulka mahtus koguni 11 Hiina ja India linna. Euroopas hinnati aga lisaks Tallinn-Helsingi kaksiklinnale veel vaid Barcelona ja kahe riigi pealinna arenguvõimalusi. Neist esimest, tuntud kaubalinna, iseloomustavat hea infrastruktuur ja arenenud keskkonnakaitse. Teine aga, kus asub ka tänapäeval üsna modernsena tunduv Eiffeli projekteeritud raudsõrestikust kuulus vaksal, olevat Kesk-Euroopa parima tulevikuga ärikeskkond ning muutumas piirkonna teadus- ja arengukeskuseks. Nimetage need pealinnad?

11.             Ta sündis 1874 Vastemõisa vallas ja suri 1932. Õppis 1898-1900 Soomes põllutöökoolis, töötas 1901-02 "Põllumehe" toimetuses ning õppis Tartus H. Laasi põllutöökursustel. Hakkas ise õhutama põllutöökursuste organiseerimist, esimesed neist toimusid 1904 Türil. Ta oli mõnedel andmetel esimene eestlasest diplomeeritud põllumajandusinstruktor, töötas 1902-05 Viljandi Eesti Põllumeeste Seltsi põllutööinstruktorina. Oli 1906 Viljandis "Rahvalehe" toimetaja, 1911-18 kuukirja "Talu" toimetaja,  1919-21 ajalehe "Kaja" toimetuse liiga ja ajakirja "Põllumees" toimetaja, 1920-32 Tallinnas Eesti Põllumeeste Keskseltsi Põhja-Eesti maaparandusbüroo juhataja. Raamatute  „Tegelik maaparandus“, „Uudismaa harimine“ ja „Asunike hoonete ehitamine“ autor. Riigikogu III ja IV koosseisu liige. Kes?

 

 

12.            Henry Fordi peetakse USA autotööstuse rajajaks, kes juba 1892 konstrueeris oma esimese auto. Temalt pärineb ka termin fordism – masstootmise organiseerimise süsteem. 1910 rakendas Ford konveieriseerimist oma autotehases. Siiski ei saa teda konveieri leiutajaks nimetada. Üks tema autotööstuse konkurentidest rakendas juba 1902 oma Detroidi tehases konveiertootmismeetodit (kui 1901 ehitati selles firmas 425 autot, siis pärast konveieri leiutamist toodeti 1902 2500 autot ja 1903 4000 autot). Puitplatvormid monteeritava autoga liikusid rullidel tööliste ridade vahel ja iga tööline lisas oma detaili kuni auto oli komplekteeritud. Siiski ei olnud see konveier nii efektiivne kui omanik lootis ja üsna varsti lõpetati selles tehases autode konveiertootmine. Mõni aeg hiljem täiendas Ford seda meetodit ja võttis Chicago tapamajade eeskujul kasutusele lintkonveieri, mille tulemusena valmis üks auto 1,5 päeva asemel 93 minutiga. Nimetage aga see konveiertootmise autoehitusse toonud firma (või firmale nime andnud omanik)?

 

 

13.            1937. aastal puhkes rahvusvaheline skandaal, kui ühes riigis anti välja postmark selle riigi kaardiga. Margil olnud kaardil oli aga riigi territooriumi hulka arvatud ka naaberriigis asuv Choluteca linn koos ümbruskonnaga. Sõda oli päris lähedal, kuid asi lahenes lõpuks sellega, et margid korjati kokku ja hävitati. Milliste riikidega oli tegemist? Küsitava kahe riigi vaheliseks piirijõeks on Coco (üle poole riigipiirist kulgeb just seda jõge pidi).

 

 

14.             Jimmy Hoffa (James Riddle) oli USA legendaarne ametühingutegelane, kelle salapärase kadumise kohta 1975. aastal senini legende räägitakse. Esimese ametühingujuhina õnnestus just temal 1964. aastal ühendada kõik USA ühe elukutse esindajad ühte ametiühingusse. Sellega tekitas ta peavalu nii töösturitele kui ka riigi valitsusele, sest hästiorganiseeritud streik oleks võinud USA majandusele põntsu panna. Ta oli ka selle elukutse esindajate Rahvusvahelise Vennaskonna president. Millise elukutse esindajate juht oli Hoffa?

 

 

15.            See täht on tähtsal kohal maagilises sümboolikas. Ta oli jumalanna Isise sümbol ning Egiptuse religiooni ja filosoofia keskpunkt. Egiptlased lähtusid temast oma kalendri koostamisel. Suve esimesel päeval tõuseb ta vahetult enne päikest, tähistades vanade egiptlaste uue aasta algust. Egiptlased pidasid seda tähte ka lahkunud hingede koduks. Tema taevase teekonna märkimiseks ehitati templeid.


16.  Kuidas kutsutakse eesti keeles seda looma, lad.k.  Phacochoerus aethiopicus? Vasakul Tallinna Loomaaias, teised looduses.

  

 

17.            Selle lõunamaise tsitrusviljapuu viljadest valmistatakse eeterlikku õli. See õli on tugevate antiseptiliste omadustega, värskendav ning tusatuju peletav. Lahjendatud kujul kasutatakse seda naha ning peanaha hooldamiseks. Ekseemide, külmavillide, vistrike ja kriimustuste määrimisel võib kasutada puhast õli. On desodoreeriv. Hea suuloputusvahend (kuni 4 tilka poole klaasi vee kohta). Kõige  enam leiab see õli aga siiski kasutamist “Earl Grey” tee koostises. Mõningad spetsialistid on ka väitnud, et kui segada “Earl Grey” teed tubakaga ja siis suitsetada, võib saada marihuaanale sarnaneva kaifi, kuid üldiselt on tegu pigem psühholoogilise efektiga. Mis puust, mis õlist on jutt?

 

 

18.            Küsitavat taime (perekond Chaenomeles) on kasvatatud u. 200 aastat kõikjal parasvöötmes. Eestis viljeldakse peamiselt jaapani ...t, pikemat aega on kasvatatud sorte Crimson and Gold, Nicoline, Elly Mossel ja Simonii. Peale Teist maailmasõda edenes kasvatamine Lätimaal Tukumsi rajooni Pure katsejaamas, kus eestvedajaks oli läti-eestlane Albert Tiits. Tema sulest ilmus ka 1989 raamat, ehkki pealkiri tekitas segadust. Mis taimest on jutt ?

 

 

19.            See lind on üleni süsimust, ainult kõrialune veidi valkjas. Need linnud viibivad õhus peaaegu terve päeva: püüavad putukaid, koguvad pesamaterjali, paarituvad ja koguni magavad. Kuna kehatemperatuur on neil ebapüsiv, siis jäävad nad õhutemperatuuri järsul langemisel tardunne. See lind on ainus Eestis esinev koolibriline, rändlind, kes saabub viimaste hulgas ja lahkub esimeste hulgas, talvitub aga Lõuna-Aafrikas. On kirjeldatud: Pikad tiivad lennupäri sirpjalt lookas, vuhiseb ta jõulises sööstus läbi õhu ning vali „sviir“ sünniks nagu lennuhoost. Imestust äratab, kuidas lind suudab täie kiirusega lennuauku kaduda. Nimetage see lind.

 

 

20.            Kes laulab?


21.            Linn? See linn on saanud oma nime tatari khaanitari järgi, kelle haige silma metropoliit Aleksius I palvete ja lambiõli abiga pisikeses külakeses terveks ravis. Aleksius laskis külakesse uhke kindluse rajada, tatarlased lahkusid aga tänutäheks Moskva Kremlist. 1607 oli linn Bolotnikovi talurahvaülestõusu ajal 4 kuud piiramisrõngas ning mässulised alistusid alles pärast seda, kui linn üle ujutati. Praegu on selle Upa jõe ääres asuva linna ja õigeusu metropoliidi residentsi näol tegemist Tallinnast suurema linnaga.

 

22.            USA-s on osariike, mille nimes kasutatakse sarnaseid kohanimesid (Põhja- ja Lõuna-Dakota; Virginia ja Lääne-Virginia). Varem oli Aafrika kaardil ka Põhja- ja Lõuna-Rodeesia. Nimetage aga tänapäeval riiginimes kõige enam kasutatav kohanimi? Seda nime kasutatakse koguni 4 riigi – ühe parlamentaarse monarhia ja kolme presidentaalse vabariigi nimes. Nende riikide pindala on kokku ligi 773 000 km2 ja neis elab ligi 14 miljonit inimest. Sama nime kannab ka looduslik piirkond Roxo neeme ja Cunene jõe vahel, kaks mäestikku, üks hoovus ja üks üsna suur veekogu, mis piirneb Palmase ja Lopezi neemega. Samuti on kasutatud sellenimelist rahaühikut.

 

23.            Lätit pole Eestiga võrreldes saartega õnnistatud. Meresaari pole neil üldse, kuid saared on olemas. Läti üks suuremaid saari asub Daugava jõel Riia lähistel, seda ületab ka Riia ringtee (maantee A5) ja selle lähedal asub Riia HEJ. Läti rahva Vabadussõjas ja I maailmasõjas peeti selle saare pärast veriseid lahinguid ja ta käis mitu korda käest kätte. Saarel asub ka Daugava jõe muuseum. Mis on selle saare nimi? Sama nime kannab ka saareke Havail Oahu külje all ja saar Massachussetsi rannikul USAs, samuti on sama nimega ülemaailmselt tuntud puuviljakompanii.

 

24.            Mis linna vaateid näete?

   

 

   

 

 

25.            Kui me alustame Lusti külast, siis umbes tunniajase kõnni järel jõuame Soome (vahemaa umbes 5 km). Edasi liigume itta, et jõuda jälle umbes tunni aja pärast Litsmetsa (Soomest umbes 5,5 km). Kui nüüd veel isu jätkub, siis poole tunni pärast võiksime jõuda Savikõrdsi. Millises Eesti vallas me sellise teekonna saaksime ette võtta?  Õige maakond 1 p.


26.            Mis sõna? Kreeka mütoloogias on nad tuulevaimud, tormideemonid, poolnaistena, poolröövlindudena kujutatud inetud ja õudsed tuulest kiiremad olendid. Samuti nimetatakse nii suuri Lõuna-Ameerika röövlinde (kotkaid). Indias ja Malai saarestikus aga nimetatakse nõnda nahkhiiri.

 

27.            Ta puutus kokaiiniga kokku armumise tõttu. Pruudi omaksed olid abiellumisega nõus vaid juhul, kui kavaler teeks mõne suure teadusliku avastuse, mis tooks raha ja kuulsust. 1884. a. aprillis hankis ta kokaiini, et proovida sellega ravida oma sõbra Ernst von Fleischi-Markow morfiinisõltuvust. Sõber suri 1891. a. paadunud morfinistina, aga lisaks oli ta ka kokaiinisõltlane. Meie küsitav isik sai aga katsetest julgustust, kuna sõber näis huvist morfiini vastu kokaiini abiga kiiresti üle saavat. Juba 1884. aastal avaldas ta teadusliku artikli kokaiini kohta, milles ülistas uut ravimit ja väitis sel olevat palju häid rakendusvõimalusi, kaasa arvatud morfiinisõltuvusest vabanemine. Euroopa suurima kokaiinitootja, Mercki keemiakompanii kokaiinitoodang suurenes selle artikli mõjul 400 grammilt 1883 ligi 83,5 kiloni 1885. 1886 teadlane ka abiellus tollesama neiuga. Kellest jutt?

 

28.            Kirjutage punktiirile sobiv nimi, mida tänapäeval seostame eeskätt autodega. Vennad ..... tegelesid algselt terasest saeterade valmistamisega. Aastal 1860 aga ei ilmunud üks tõeliselt elegantne daam iialgi seltskonda .....ta. Aastail 1827-1900 valmistas .... 100 tonni korsetidetaile kuus. Aastal 1900 valmistas .... 100 t monoklivedrusid, a. 1905 2 milj. vihmavarjuvõrestikku ja 30 t grammofonivedrusid, samuti terasest kirjutussulgi, (15 t kuus) ning raseerimisnuge, mida hakati tootma aastal 1920 ja mille arv tõusis kiiresti 40 miljonini kuus.

 

29.            Keemilised elemendid kannavad nii planeedi-, riigi-, linna- kui külanime, erinevaid tähendusi (värv, hais, sooda, lubi jm.) jne. Kaudselt on taimemaailmaga seotud 81.element Tallium (kr. thallos – võsu, idu), otseselt aga 45.element Roodium (kr. rhodon) ning 59.element Praseodüüm, mille esimene pool pärineb ühe (delikatess-) köögivilja kreekakeelsest nimest prason. Nimetage need elemendile nime andnud taimed?

 

30.            Õigusteaduste professor, doktor Leo Leesment meenutab: 1930-ndatel soovitati võtta kõigil eesti nimed. Ka mina hakkasin mõtlema, teha seda või mitte. Appi tulid keelemehed Saareste ja Veski, kes ütlesid, et mul on puhas eesti nimi. Nad näitasid mulle Wiedemanni ja Hupeli sõnaraamatuid, kus nimi leesment oli sees ja tähendas ühe asja valmistajaid. Mida siis valmistasid leesmendid ehk leesmetid? Lisada võib niipalju, et tänapäeval neid asju, vähemalt sel kujul, enam ei valmistata - või kui, siis ehk vaid suveniirina.


31.            Hokilegend Wayne Gretzky mängis oma karjääri jooksul neljas erinevas NHLi klubis. Edmonton Oilersiga tuli ta viiekordseks Stanley karika võitjaks. Tema üleminek 1988 LA Kingsi oli tollal maailma kalleim üleminek. Millise klubi eest mängis aga Gretzky 1995/96. aasta hooajal 18 mängu, enne pikemat vigastuspausi ja esimest suurest spordist loobumist ning millises klubis lõpetas ta 1999.a. karjääri vanade sõprade Mark Messieri ja Jari Kurriga  koos mängides?

 

32.            1992. aasta kuulsast DREAM TEAMist mängib tänasel päeval NBAs aktiivselt profikorvpalli veel kolm meest. Karl Malone on küll hetkel vigastatute nimekirjas, kuid loodab siiski koos LA Lakersiga lõpuks ka meistrisõrmust püüda. Kes on aga ülejäänud kaks DREAM TEAMi liiget , kes ka praegu veel rivis?

 

33.            Mike Weir, Jim Furyk, Ben Curtis, Shaun Micheel- need neli meest teenisid ühel ja samal põhjusel 2003. aastal spordiga hunniku raha. Millega? Ainult spordiala nimetamine annab 1 punkti.

 

34.            Selle miljonlinna tänavad muutuvad inimtühjaks, liiklus peaaegu katkeb ja kümned tuhanded fännid siirduvad staadionile ning sajad tuhanded jalgpallihuvilised üle riigi jätavad oma kodutööd ning suunavad kogu tähelepanu teleekraanile, kui algamas on järjekordne derbi, kus vastamisi on kaks põlisrivaali, kaks meeskonda, kes on omavahel jaganud pea kõik riigi meistritiitlid, karikavõidud ja superkarikad – Orlando Pirats ja Kaizer Chiefs. Nimetage linn? Nimetatud klubid on ühed tugevamad ka kogu kodukontinendil. Riigi eest 1 punkt.

 

35.            Selle ala esimesed ametlikud võistlused Eestis toimusid 1926.a., aga ‘maaletoojaks’ peetakse Endel Isop’it, kes esmakordselt puutus sarnase mõistega kokku 1944.a. Eesti Laskurkorpuse tagavarapolgus. Endised Eesti Kaitseväe ohvitserid korraldasid seal vastavad võistlused. 1955 lõpetas Isop Lesgafti-nimelise kehakultuuriinstituudi, lõputööks uurimus sellest alast.  Ta avastas, et Soomes on sarnane ala populaarne, tellis sealt kirjandust. 1955 korraldas Tartus tudengitele sarnase ala võistluse. Esimese pikema artikli ala harrastusest põhjamaades avaldas 1958.a. Kehakultuuris, 1959 ilmus see ka üleliidulises ajakirjas. Võistlusmäärused ilmusid 1960, aga juba 1959 peeti nende järgi esimesed Eesti meistrivõistlused. 1959 peeti ka esimesed MM-võistlused. Mis ala?

 

 

36.             

Küsitava graafiku ja karikaturisti elutee algas 27.01.1890.a. Tartus viiulimeistri perekonnas ning katkes 12.02.1911.a. Marseille’s, kus ta tagasisõidul Alžiirist suri. Karikatuure avaldati pilkelehes “Sädemed” ja “Meie Matsis”, tema tušijoonistustega on illustreeritud “Noor-Eesti” IV album (pildil). Ehkki kunstnikud ei armasta tavaliselt kasutada pseudonüüme, oli temal neid tervelt kolm- Hering, Heeringas, Seledka. Kellest jutt?

 

 

37.             

Eesti rahvarõivaste margisari on, kui standardmargid välja arvata, seni Eesti pikim.  1994. aastal ilmuma hakanud seeria autor on kujundanud neid juba 20 ning seeria on jätkumas. Kes on see kunstnik? Pildil seni viimased, Äksi ja Otepää margid (2003).

 

 

38.            Küsitava tuntud skulptori kuju „Hea võidab kurja“ (all vasakul) seisab New Yorgis ÜRO peakorteri ees. Ühel teisel tema skulptuuril on aga hoopis kurvem saatus. Seda keeldusid kingitusena vastu võtmast nii New York, Fort Lauderdale kui ka Miami. Viimase meer teatas isegi, et kui tema linna see monument püstitatakse, taotleb ta linna ümbernimetamist Monstrum-Cityks. Lõpuks soostus kingituse vastu võtma üks Ohio väikelinn. Monument ristiti aga kohalike elanike poolt koheselt „Chris –Kong“ iks. Kes on see kunstnik? Ameeriklane ta pole, suuri kujusid aga on teinud mitmele poole maailmas.

              

 

 

39.            Kes on kunstnik?

   

 

 

40.            "Kuulete ühte "Kevadelaulu". Kes on autor?


41.            Millisest ooperist on jutt? Nimetage autor ja pealkiri. See on helilooja viimane ja kõige autobiograafilisem ooper. Mees põdes kõrivähki ja ei olnud võimeline ooperi kaht viimast stseeni lõpetama. Kõhides sosistas ta sõbrale: “Kui minuga midagi juhtub, ... ärge hüljake mu kallist kaunist printsessi, mu ......’d”. Ooperi lõpetas tema õpilane Franco Alfano. Esiettekandel 1926.a. peatas dirigent Arturo Toscanini muusika kohal, kus helilooja oli peatunud. Alles järgmise päeva etendusel mängiti teos esmakordselt lõpuni.

 

42.            Üks tuntud Eesti muusik ja kirjamees on meenutanud: „Riho Nool või Richard Nool oli minu teada esimene … Eestis, pakun välja, et aasta oli 1976. Algul mõjutasid teda inglased, pärast soomlased. Muide ka sõna … tuli meile Soomest. Nool oli Varstust pärit, aga tegelikult liikus hästi palju ringi, ma ei usu, et ta seal Varstus üldse palju oli“. Kirjutage puuduv sõna  punktiiri asemele.

 

43.            2003. aastal varises manalasse  John Schlesinger (77), Briti filmirežissöör, kes  võitis 1969 kolm Oscarit, ainsa X reitingut kandnud ja Oscari võitnud filmi eest. Peale Oscarit muudeti reiting X ka tiba leebemaks, kuid ameeriklaste mõistes on tegu ilmselt ikkagi padupornoga. Filmi peaosades mängisid Jon Voight ja Dustin Hoffmann. Mis on selle filmi nimi?

 

44.            1947 sügisel avati taastatud „Estonia“ piduliku aktuse ja kontserdiga, kus esitati Eugen Kapi „Kalevipoja“ esimene vaatus. Täies pikkuses esietendus ballett 27.03.1948, koreograaf-lavastajaks H.Tohvelmann. Kes aga tantsis esietendusel nimiosa? Tegu on tuntud eesti teatrimehega.

 

45.            Seda Percival Christopher Wreni  Prantsuse Võõrleegioni ainelist romaani on ekraniseeritud  sama nime all kolmel korral. Kõigepealt tehti 1926. aastal selle tummfilmi variant, peaosas oli Ronald Coleman. 1939 tegi lavastaja William Weelman oma versiooni Cary Cooperiga peaosas. Eesti publikule on aga  ilmselt tuntuim 1966. aasta Douglas Heyeri versioon, milles Telly Savalas mängib sadistlikku seersant Markoffi ja peaosas on Guy Stockwell. 1977. aastal tegi Marty Fieldmann filmist ka paroodiaversiooni “The Last Remark of .......”, kus seersandi rollis hiilgas Peter Ustinov. 1998. aastal tegid Peter MacDonald ja Newt Arnold filmi “Legionnaire” Jean-Claude van Dammega peaosas, mis kasutab julmalt sama süžeeliini, kuigi filmi tiitrites pole seda mainitud. Tegu on ilmselt ühe parima iial Võõrleegioni teemadel kirjutatud raamatu/tehtud filmiga. Nimetage nende filmide ja samanimelise romaani pealkiri, mis kattub filmide peaosalise nimega.

 

46.            Noorsooteatri üks omaaegseid peanäitejuhte Rudolf Allabert meenutab: Juba lavakunstikateedri I lennuga taheti luua teater, algul Noorsooteater, siis Teleteater. Ei tulnud välja, sest tollane Kultuuriministeerium ei tahtnud uuest teatrist midagi kuulda. Juba oli oht, et ka II lennust teatrit luua ei õnnestu. Ootamatult sattus kateedri õppejõu Vello Rummo kätte artikkel, millega mindi kohe aseministri Uusmani jutule ja üsna kiiresti oligi uus teater loodud. Millise ajalehe artikkel omas sellist „imejõudu“, et tänu sellele loodi Noorsooteater ?

 

47.            “Võitlemised eesti vaimupõllul”, “Nõia-usk ja nõia-protsessid”. Kirjutage loogilise rea esimene, tuntuim pealkiri. Ühe punkti saab, teades üldpealkirja.

 

48.            Maailmakirjanduses on kuulsaks saanud Francesco Petrarca 207 sonetti, mida ta kirjutas 26 aasta jooksul oma Laurale, keda kohtas esmakordselt 1327.a. Suurel Reedel Avignoni kirikus. Siiamaani vaieldakse, kas Laura oli reaalne või fiktiivne, kuid enamlevinud tõlgenduse järgi oli ta 19-aastane Hugues de ... abikaasa. Kuidas kõlas selle Laura perekonnanimi? Samanimelise kuulsa kirjamehe peateos on eesti keeles ilmunud Kristiina Rossi tõlkes 1993 ja 2001.

 

49.            Millise raamatu avasõnad? Nimetage autor ja pealkiri.

Põletamine oli nauding.

Eriline nauding oli jälgida, kuidas asjad hävivad, kuidas nad mustaks tõmbuvad ja moonduvad. Kui ta hoidis peos vaskset voolikuotsa ja see suur püüton oma mürgist petrooleumi maailmale vastu sülitas, siis tuksles tal veri peas ja ta käed tundusid kummalise dirigendi kätena, kes juhatab kõiki neid leegitsemise ning põlemise sümfooniaid, et hävitada ajaloo räbaldunud ja söestunud riismeid. Suurevõitu peas sümboolne kiiver numbriga ...

 

50.            Eesti ühes paremas telelavastuses „Wikmani poisid“ ütleb vana koolijuht nii: „Meid, eestlasi on niivõrd vähe, et iga eestlase siht, või vähemalt iga Wikmani-poisi siht peab olema … !“. Mida siis vana Wikman, lavastuses Mikk Mikiveri suu läbi selleks sihiks pidas?

 


Vastused

1.                  

Dido
Teda austati Kartaagos jumalannana; Andres Dido (ka Tiido) – eesti rahvusl. liikumise tegel.

TS

2.                  

Sitsiilia

v.a. Sürakuusa kngr.; 2. provints Sardiinia + Korsika; pärast 2. Puunia sõda 2 Hispaania prov-i

KN

3.                  

Elizabeth Fry

Futuramas Endine Pizzapoiss Phillip J. Fry 

KN

4.                  

Frantsiskus Skorina

Frantsõsk Skaryna, Francis Skaryna, 1486 v u.1490 – u.1541 v 1551

KN

5.                  

Henri Philippe Petain

 

AP

6.                  

Halloween

Kõigi pühakute päev- Eve of All Saints; the Eve of All Hallows; All Hallows Eve; Hallow Even

TS

7.                  

Rudyard Kipling

30.12.1865-18.01.1936. Nobel 1907

TT

8.                  

Maldiivid

 

AP

9.                  

Eritrea

 

AP

10.             

Kopenhaagen, Budapest

 

TS

11.             

Ado Johanson

 

TT

12.                               

Oldsmobile,        Ransom Eli Olds

1864-1950, ka Rancom Olds, Oldsmobile-auto konstruktor ja Olds Motor Company omanik

TS

13.             

Nicaragua, Honduras

 

Nicaragua mark

AP

14.             

Veoautojuhid

 

JA

15.             

Siirius

 

AP

16.             

Tüügassiga

Parempoolsed Samburu National Park, Kenya

IS

17.             

Bergamott

Bergamotipuu (pomerantsi-puu alamliik),vili bergamott. Citrus aurantium L. ssp. bergamia (Risso et Poit.) Engl. Sünonüüm: Citrus bergamia Risso et

JA

18.             

Ebaküdoonia

Raamatu pealkirjas kasutati väljendit põõsasküdoonia

TT

19.             

Piiritaja  (Apus apus)

Varem ka piirpääsuke; lokaalsed nimed: viirpääsuke (Juuru), türgipääsuke (Mustjala), tuulepääsuke (Keila), mustpääsuke, tõrvapääsuke, harksaba-pääsuke jne.; varem arvati neid sarnasuse pärast pääsukestega ekslikult pääsuliste hulka, tegelikult kuuluvad koolibriliste hõimu

TS

20.             

Paul Robeson

NSVL hümn inglise keeles

AP

21.             

Tuula

Khaanitar Taidula

AP

22.             

Guinea

 

Ekvatoriaal-Guinea, Guinea, Guinea-Bissau, Paapua Uus-Guinea;

Guinea –piirkond Guinea lahe ääres, jaguneb Ülem- ja Alam-Guineaks; Põhja-Guinea ja järsunõlvaline Lõuna-Guinea (Kameruni vulkaan 4070 m) kõrgustik (mäestik)

Guinea hoovus; Guinea laht.

Guinea – endisaegne (1663-1816) Inglise kuldmünt, milles algul kasutati seda kulda, mida toodi Guinea lahe äärest Kullarannikult; hiljem mugandus raha nimi gini`ks

TS

23.             

Dole

 

JA

24.             

Firenze

Katedraal (Duomo); Ponte Vecchio; Santa Maria Novelle; Palazzo Vecchio (P. della Signoria)

KN

25.             

Antsla vald

Võrumaal

TS

26.             

Harpüiad

kr harpyia

TS

27.             

Sigmund Freud

1856-1939

AP

28.             

Peugeot

Jules ja Emile. Kontserni asutas A.P. (1849-1915). Esimesed autotehased 1896. Toodab ka jalgrattaid, majapidamistarbeid, traktoreid, diiselmootoreid

KN

29.             

Roos, Porrulauk 

 

kr. prason – porrulauk; elemendi teine pool pärineb kr. sõnast didymos – kaksik

TS

30.             

Puust lukk

Leesment – puust lukk; Leo Leesment – eesti õigusaja-loolane; Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi asutajaliige

TS

31.             

St.Louis Blues,

NY Rangers

 

JA

32.             

Scottie Pippen, Christian Laettner

SP- tagasi Chicago Bullsis, CL- Washingtoni Wizards

JA

33.             

Major turniiride võitjad golfis

Kõik üllatajad, isegi suurülla-tajad. Eelmine kord võitsid kõik 4 major-turniiri oma 1. turniiri-võidu saanud mehed 1969.a.

JA

34.             

Johannesburg

   

LAV-i suurim ja rikkaim linn; Orlando Pirats on võitnud 6 meistritiitlit, 7 karikavõitu; Kaizer Chiefs on võitnud 8 meistritiitlit, 10 karikavõitu ning 12 korral on tulnud võitjaks superkarikavõistlusel

TS

35.             

Orienteerumine

1944 orienteerumisjooks, 1955 orienteerumismäng

KN

36.             

Erik Obermann

 

TT

37.             

Mari Kaarma

 

KN

38.             

Zurab Tsereteli

Venemaa kunstnike liidu esimees 

JA

39.             

Rembrandt

Muusikapidu, 1626; Auto-portree, 1627; Ema portree, 1639; Juudi pruut, 1665-67

KN

40.             

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Tsüklist "Sõnadeta laulud"

IS

41.             

Giacomo Puccini, Turandot

1858-1924. Hiina printsess Turandot

KN

42.             

Punkar

Tõnu Trubetsky. Richard Nool, Vennaskonna esimene trummar

TT

43.             

Midnight cowboy

Kesköine kauboi

JA

44.             

Ferdinand Veike

Tantsis ka Verner Hagus. Sorts- B.Blinov

TT

45.             

Beau Geste

 

JA

46.             

Pravda

Lehes ilmus artikkel noorsoo ideoloogilisest kasvatusest, kus heideti ette, et „NSVL-s on koguni kolm liiduvabariiki (sh. siis ka Eesti), kus puudub isegi Noorsooteater

TS

47.             

Eestirahva valguse-, pimeduse- ja koiduaeg

C. R. Jakobsoni kolm  isamaakõnet, 1868, 1870, 1870

KN

48.             

de Sade

Markiis de Sade ‘Justine, ehk, Vooruse õnnetused’

TT

49.             

Ray Bradbury,           451o Fahrenheiti

... kiiver numbriga  451 ...

KN

50.             

Surematus

 

J. Krossi teosele „Wikmani poisid“ põhinev samanimeline telelavastus (režissöör Vilja Palm, 1995); tegevus toimub Eestis (Westholmi eragümn-s) 1937-44

TS