EestiMaaKilb 2003/2004. III voor,  17. jaanuar

Jüri,  Karksi-Nuia, Mäetaguse, Otepää, Risti (Läänemaa)

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Aastal 468 e. Kr. kaotas 57-aastane Aischylos draamavõistlusel 27-aastasele noormehele, kelle nimi eestikelses tõlkes tähendab “tark ja kiidetud”. Küsitava isa sepistas mõõku, teenides sellega terve varanduse, ta ise oli osav pillimängija, muusik ja tantsija. Temast sai Periklese sõber, ta oli tolle valitsuses kõrgetel kohtadel. 443 e. Kr. oli ta Ateena riigi varahoidja, 440 e. Kr. väejuht. Ta elas 91-aastaseks ning kahekümnenda sajandini olid tema näidendid tuntud ainult teatriteadlastele. Kellest jutt?

 

2.      USA ajalugu pole küll pikk kuid on piisavalt kirju. Oma lehekülje selles loos on kirja pannud ka 22. augustil 1654 Nieeuw-Amsterdami saabunud Jacob Barsimon. Millega? Muide, Eestis on vastav mees veelgi varasemast ajast Johannes Jode.

 

3.      Pariisi Concorde`i väljaku ehitamist alustati 1754. aastal. 1840. aastal paigaldati väljaku nurkadesse 8 kuju, mis sümboliseerisid kaheksat suuremat Prantsusmaa linna. 1871 kaeti üks kujudest musta leinarüüga ning see avati uuesti alles 11. novembril 1918. Millist linna see kuju sümboliseeris?

 

4.      Pildil on eestlaste esivanemad. Paremalt: eelmises voorus küsitud  venekirveste e. nöörkeraamika kultuuri europiidne mees, kelle luustik leitud Ardu kalmistust;  kammkeraamika aegne keskealine mees, kelle luustik leitud Võrtsjärve loodekaldalt Valma asulast ja mesoliitilise Kunda kultuuri aegne protolaponiidne naine, kolju leitud ühe maakonnakeskuse äärelinnast.  Nimetage selle naise “kodulinn”.

 

5.      Pildil on ühe teeneka mehe viimne puhkepaik. Kelle?

 

6.      Anthony Bourdain kirjutab oma raamatus “Koka rännakud”: “See linn on saanud oma nime koka järgi. Võib-olla te ei teadnud seda. Ta oli väga hea, klassikalise koolituse saanud kokk. Enne … Kommunistliku Partei rajamist töötas ta Pariisis “Carlton Hotelis” ei kellegi muu kui Auguste Escoffieri enda käe all. Räägitakse, et ta oli vanameistri lemmik. Hiljem töötas ta suurel reisilaeval Atlandil ja siis Bostonis “Parker House`is”. Meeldib see meile või mitte, aga kommunismivärki kõrvale jättes oli ta üks meist: mees, kes veetis palju tunde püstijalu hotelli või restorani köögis, tõustes töö ja vaevaga ametiredelil kõrgemale – ta oli elukutseline. Ent selle kõrvalt leidis ta aega, et miljoni valenime all ringi rännata, manifeste kirjutada, konspireerida /…/ Kommunism võib küll jama olla, aga tema oli üks huvitav mees.” Kellest räägib Bourdain?

 

7.      ÜRO peamine kontor väljaspool New Yorki asub Genfis (United Nations Geneva, UNOG). Selle juht alates 2002.a. märtsist on pildil olev, 1946.a. Moskvas sündinud vene karjääridiplomaat (al.1969), 1999-2002 asevälisministrina töötanud mees. Kes? Samanimeline mees on tegev olnud ka N.Liidu varasemas ajaloos ja andnud mõneks ajaks nime ühele linnale.                                   

 

8.      1995.a. Riigikogu valimiste eel juhtus midagi ühele Eesti telekanalile antud litsentsiga ning selle tulemusel katkes hoobilt ühe seebika näitamine. Rahvas, st valijad sülitasid tuld ja tõrva tolleaegse haridus- ja kultuuriministri Peeter Oleski suunas, valimiste lõppfaasis põles Olesk oma ringkonnas Jõgeva- ja Tartumaal totaalselt läbi. Kas mäletate, mis oli selle seebika pealkiri?

 

9.      See maavara oli Eestis müügi ja kaevandamise poolest enne Teist maailmasõda teisel kohal. Praegu Eestis seda maavara ei kaevandata, kuna leiukohad Irboska lähistel jäävad nüüd Venemaa territooriumile. Enne sõda aga töötas seal  kaks kaevandust, millised andsid toodangut 5700 tonni aastas. Praegu imporditakse Eestisse kogu see vajalik maavara. Mis maavaraga on tegu?

 

10.  1980-ndate algul kutsuti Siim Kallas KGB-sse. Kutse põhjuseks oli plakat, mis kutsus üles inimesi hoidma raha hoiukassas. Plakatil oli kujutatud meela näoga blond kaunitar, kes keel suust väljas, laskis müntidel käest kukkuda. Kindral Karl Kortelainen tegi järelduse, et plakat mõnitab ühte tuntud eestlannat ning N. Liitu, sest naine näitab keelt metallrahadel olevale vapile. Plakatid korjati ära. Kes oli aga eestlanna, keda Kortelaineni arvates mõnitati?


11.  Sõna “messias” tähendas vanaaja Iisraelis oodatud salapärast lunastajat, kes pidi maa peale tooma jumalariigi. Ühe tõlgenduse kohaselt tuleneb see sõna egiptuse sõnast “messer”, mis tähendab ühte looma. Just selle looma rasva kasutati Egiptuses valitsejate võidmiseks. Nimetage see loom!

 

12.  See tugeva sammasjuurega suvetaim maavitsaliste sugukonnast on kaetud kleepuvate näärmekarvadega, mis levitavad ebameeldivat lõhna. Keskajal jahvatati selle taime seemneid usinalt kõikvõimalikesse mürgisegudesse, kuna taim sisaldab mürgiseid alkaloide – hüostsüamiin, atropiin, skopolamiin jt. Eestisse on selle ladina keeles musta seaoa (Hyoscyamus niger) nime kandva taime toonud arvatavasti keskaegsed mungad ja alkeemikud. Taim?

 

 

13.  Küsime üht taime. Vanarahvas on seda metsalagendikel või kraavikallastel kasvavat,  pika varrega kollase õisikuga ilusat ja kasulikku taime kutsunud mitme nimega: Püha Peetruse kepp, venindhaigerohi, metsjorjen, voolmerohi, arnikas, aga ka meestepuna – ilmselt raviomaduste tõttu. Selle õitest tehtud tee ergutab eesnäärmetalitlust, mõjub soodsalt neerude talitusele ning aitab tundeeluprobleemidega toime tulla, samuti pidi see pärast raskeid üleelamisi ka hinge rahustama. Küsitav on ka põllumajandusliku tähtsusega taim, andes tänu pikale õitsemisajale ja õite omapärasele ehitusele rohkesti mett. Taim on korvõieline, imepisikesed õied on koondunud suurde õisikusse läbimõõduga u. 1,5 cm; servades on pikad keelõied, keskel aga putkõied; need pisikesed õisikud on omakorda sadade kaupa liitunud suurteks liitõisikuteks. Taime suurt sugulast, kanada ...a, kasvatati vanasti taluaedades ilu- ja hekitaimena.

 

14.  Kuidas on markidel oleva loomakese nimi eesti keeles?

  

 

15.  Millist ansamblit kuulete?


16.  A. Solženitsõn kirjeldab oma „Gulagi arhipelaagis“ seda tollase NSVL piirkonda kui GULAGi kuurortit. Võrreldes teiste arhipelaagi piirkondadega oli selle kandi kliima soodsam ja süüagi olevat seal rohkem antud. Ja nii vangid unistasidki sinna pääsemisest. 1922.-st kuni 1948. aastani asus sel territooriumil Oiroodi autonoomne oblast. 1992. aastast on see piirkond aga vabariigi staatuses Vene Föderatsiooni koosseisus. Pindalalt on see umbes kahe Eesti suurune ja elanikke on seal veidi üle 200 000. Keskuse (pealinna) ajalooline nimi on Ulalu (Ulala). Mis piirkonna/ala/riigiga on tegu?

 

17.  See Saksamaa linn on ainus linn Alpidest põhja pool, kus asub ühe paavsti (Clemens II, 1046-1047) viimne puhkepaik. Lisaks sellele on linna vaieldamatuks turismiatraktsiooniks ka kohalik suitsuõlu (tume suitsumaitseline õlu). Linna läbivad Regnitzi jõe kaks haru. Nende harude vahel asuv vanalinn on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Arhitektuuriliselt on huvipakkuvaimateks barokne piiskopiresidents ja saksa ehituskunsti suurteoste hulka kuuluv toomkirik. Samuti asub seal tuntud ratsamonument ...... ratsanik, mis on linna sümboliks ja kunstiajaloo raamatute üheks lemmikskulptuuriks. Eriti hästi teavad seda linna Eesti spordihuvilised. Mis linn?                                                                                     

 

18.  Millise jõe ülemjooks kannab Krokodillijõe nime, aga India ookeani voolab ta juba teise nime all? Selle kaldal said esmaabi tiigrid, jaanalinnud, kaamelid, jõehobud. Vaid krokodille polnud, sest Kornei Tšukovskil ei mahtunud need lihtsalt värssidesse.

 

19.  Marmara meri on üks väiksemaid meresid maailmas (11 474 km2). Mis nime kannab aga selle mere suurim saar (113,2 km2)?

 

20.  Karakuli järv (eesti keeles “must järv”) on umbjärv, mis asub 3914 m kõrgusel üle merepinna, suurus on 380 km2. See on ühe riigi suurim järv. Nimetage see riik!


21.  Mida tunti vanasti Eestis tuulekodariku või põhjakivi nime all ?

 

22.  Kuidas nimetatakse loomorganismides leiduvat küllastumata alkoholi, rasvasarnast molekuli, mis esineb keha peaaegu kõikides kudedes ja on erinevate ainevahetusprotsesside vältimatu põhikoostisosa? Aine on valjalik igapäevaseks elutegevuseks, et säilitada närvirakke ja toota hormoone, ta on rakuseina koostiselement, oluline sapphapete moodustumisel - ilma selleta ei toimu teatud toitude seedimist, lähteaine D-vitamiini tekkimisel, mis on vajalik luustiku ülesehituses. See mõiste tuleb kreeka keelest ja tähendab tõlkes "sapp" + "kõva".

 

23.  Kui esimene selle auto mudel 1964.  aastal müügile tuli, purustas ta kõik senised uue auto müügirekordid. Ta meeldis kõigile! Veoautojuhid põhjustasid avariisid, imetledes mööduvaid autosid, koduperenaisi tabas lotobuum sest peaauhinnaks oli see auto! Automüüjatel oli soovijaid 15 ühe auto kohta! See auto sattus isegi vägagi tendentslikusse teatmeteosesse „100 autot“. Selle müügihiti mõtles välja Lee. A. Iacocca, kes alustas autotööstuses müügimehena ja lõpetas hiigelfirma presidendina. 1994. aastal tuli müügile selle auto praeguseks juba 4. põlvkond. ARKi andmetel liikus augustis 2003 Eesti teedel 76 seda sorti autot. Mis auto?

 

24.  Selle metalli nimi tähendab tõlkes kreeka keelest kummalisel kombel “plii”, mis tuleneb metalli tootmise peamiseks aluseks oleva mineraali välisest sarnasusest pliiläigule. Tegemist on valkjashalli raskestisulava metalliga (tihedus 10,2 Mg/m3), umbes kolmveerand kogu selle metalli toodangust kasutatakse terase legeerimiseks. Suurt tähtsust leiab ta ka kuumus- ja happekindlate sulamite valmistamisel, samuti on see metall elektrilampide ja elektrovaakumseadeldiste oluline materjal. Küsitav metall on üks rootslase C.W. Scheele poolt avastatuist (1778). Mis metallist on jutt?

 

25.  Vatikanis ilmus 2003. a. maikuus Lexicon recentis Latinitatis ehk uus itaalia-ladina sõnaraamat, mida koostati kaheksa aastat, juhendajaks oli Johannes Paulus II abi abt Carlo Eggeri. Raamat on 2-köiteline 728-leheline kogumik, kust leiab 23 000 tõlkevastet- kaasaegseid termineid kirjutatuna täpselt nii, nagu neid oleks omal ajal võinud kasutada Julius Caesar. Näiteks «officium foederatum vestigatorium» ehk FBI, Interpol oleks aga «publicae securitatis custos internationalis», doping «usus agonisticus medicamenti stupecfactivi». Rooma valitsejad võisid kasutada «telephonium albo televisifico coniunctum» ehk videotelefoni, et pidada ühendust impeeriumi eri osadega, või siis mõelda, kuidas küll vältida «cum autocineti» (autoga) hommikust «tempus maximae frequentiae» (tipptundi) ja vaadata «telediurnum» (päevauudiseid). Mis tänapäevale iseloomulikku võiks olla aga «pastillum botello fartum»?


26.  Sydney olümpial ujus Pieter van den Hoogenband esimese inimesena 100 meetrit alla 48 sekundi. Kes alistas esimesena 49 ja kes 50 sekundi piiri? See juhtus vastavalt aastail 1985 ja 1976.

 

27.  Millise Eestile kuulsust toonud spordidistsipliini esimene võistlus  peeti 19. mail 1913 Tallinnas Lootuse aias? Võitis Helsingi rootslaste spordiklubi IFK esindaja G. Hornborg. Eesti parim Gustav Kiilim oli viies.

 

28.  Kes on see kena paar? Kirjutage mõlema nimed!

 

29.  Millise Euroopa riigi vutimeistriks on teiste hulgas tulnud ka sellised klubid nagu RV Union (1910; 1912), Britannia FC (1911; 1914; 1915) ja SV Kaiserwood (1913; 1922; 1923)? Lisaks sellele on üks selle maa klubi saanud hakkama ainulaadse saavutusega - tulnud viimasel 13-l hooajal järjest riigi meistriks (1991-2003).

 

30.  Helilooja?


31.  See Dmitri Moori poolt 1920. aastal joonistatud autoportree on tuttav paljudele endise NSVL kodanikele. Seda võib näha pea igas Kodusõjast rääkivas filmis, postmarkidel, aga ka kunstiajaloo raamatutes ning plakatikunsti õpikutes. Seda pilti on lugematuid kordi parodeeritud, kaheksakümnendate keskpaigas oli Eestis tuntuimaks paroodiaks külma käes kössitav leevike. Mis pildist on jutt?

 

32.  17. sajandi Hollandis peeti neid delikatessiks ja afrodisiakumiks (tegelikult peetakse siiani, ka nüüdis-Eestis). Tolleaegsed juhtivad arstid kinnitasid, et need “tõstavad söögiisu ja iha süüa ning armastada, mis meeldib nii õrnadele kui himuratele kehadele”. Kunstis võib neid sageli kohata bordellistseenides ja nad võivad tähendada prostituuti. Millest jutt?

 

33.  Kes oli see omaaegne superstaar, kelle esimeseks filmiks oli „One in Million“, sellele järgnesid filmid nagu “Wintertime“, „Thin Ice“, „My lucky star“, „It`s a pleasure“, „Everything happens at night” ja paljud teised filmid. Ta oli oma aja rikkamaid naisi. Oli kolm korda abielus, neist viimane kord jõuka laevaomaniku ja kaupmehega, kellega olid tuttavad juba lapsepõlves. Ta oli tuntud kunstikoguja ning oma kuulsa kunstikogu, kuhu kuulusid Matisse, Klee, Munchi, Grisi, Picasso ja paljude teiste tööd kinkis ta enne surma oma kodumaale. See tuntud isik suri leukeemiasse reisilennuki pardal- täpselt nii nagu kõrge lennuga naisterahvale kohane! Kes?

 

34.  Kui remondimehed üksi kööki jätta, võib kõike juhtuda – kilekotist jalutavad välja noorisand Keefir ja auväärne Pool Kilo Vorsti, Purk Maasikamoosi on armunud Itaalia Makaronide Kotti ja omaette elu kulgeb köögi nurgas asuvas Aafrikas - mustas kaanega prügikastis, mis haiseb ja kus on hästi pime ning palav. Banaanikoor tahab tuupi anda prügikastist põgenenud neiu Hõbepaberile. Vapper Keefir päästab neiu Hõbepaberi kurja Banaanikoorest kuninga Tarzan I käest. Nimetage selle loo autor ning teater, kus seda mängitakse.

 

35.  Ta alustas oma filmikarjääri juba väikese poisina kui Walt Disney isiklikult sõlmis temaga 10 aastase lepingu. Mingil ajal sai tal aga filmimaailmast siiber ja ta hakkas professionaalseks pesapalluriks, kuid ootamatu ränk vigastus lõpetas spordikarjääri. Ta on abielus teise Hollywoodi tähe Goldie Hawniga. On mänginud vähemalt 36-s filmis, neist 29  peaosa. Kurioossumitest on ta mänginud ainsas filmis („Kriitiline otsus“), kus saab surma tapamasina Steven Seagali poolt kehastatav tegelane. Samuti on ta olnud Sylvester Stallone partner A. Kontšalovski filmis „Tango & Cash“.  Kes?

 

   


36.  “Kalevipoja” esimesest loost on tuntud koht, kus noor lesk leiab karjateel kana, tedremuna ja varesepoja. Kojuviiduna kasvas kanast Salme, sula neitsi, tedrest Linda, libe neitsi. Kelleks kasvas varesepoeg?

 

37.  1961.a. suri Soomes Liina Reiman. Ka tolleaegne Nõukogude Eesti saatis matustele oma esindaja, selleks oli kirjanik, kes m.h. kirjutas 1937.a. J. Pilsudski eluloo, on tõlkinud eesti keelde D. Defoe “Robinson Crusoe” ja E. L. Voynichi “Kiini”. Ühe tema peateose tegelane on Logina Petri. Kes?

 

38.  2001.a. septembris andis Tallinnas oma järjekordse kontserdi flöödirocki lipulaev „Jethro Tull“, eesotsas oma liidri Ian Andersoniga. Sama aasta novembris aga esines Tallinnas ka üks teine tuntud muusikakollektiiv, mille liidriks on Jon Anderson. Mehed omavahel sugulased ei ole. Mis ansambli liider on Jon Anderson?

 

39.  Maletajate seas on ikka ja jälle häid muusikuid leidunud. Vassili Smõslov on diplomeeritud laulja, Mark Taimanov olevat kõva pianist. Keda heliloojatest võib aga pidada tippmaletajate hirmuks? 1909. aastal viigistas ta simultaanil Emmanuel Laskeriga, viis aastat hiljem suutis ta aga simultaanil võita Jose Raoul Capabalancat. Tema heliloomingust nimetagem siinkohal ballette “Tuhkatriinu” ja “Kadunud poeg” ning ooperit “Mängur”.

 

40.  Kuidas nimetatakse kirjandusloolises tähenduses kõiki judaistlikke, kristlikke ja islami tekste, mis kujutavad maailmas viimsepäeva lävel toimuvaid sündmusi? Seda väljendit seostatakse ka hea ja kurja viimse omavahelise heitlusena.


Vastused

1.  

Sophokles         

 

TT

2.  

Esimene registreeritud juut Põhja-Ameerikas

                Tänapäeva suurim juudiriik;

1654 saabus sinna kokku 23 juuti. Tallinna pagar J.Jode teada a-st 1333

TS

3.  

Strasbourg

 

AP

4.  

Võru

Vanim Eestist leitud kolju

KN

5.  

Janis Cimze

Valkas

KN

6.  

Ho Chi Minh

 

AP

7.  

Sergei Ordžonikidze

Aleksandrovitš. Vladikavkazi nimi 1931-44, 1954-90.

KN

8.  

Tahmanägu                       

 

TT

9.  

Kips

 

JA

10.                 

Anne Veski                         

 

TT

11.                 

Krokodill                            

 

TT

12.                 

Koerapöörirohi

Ka maruhein

AP

13.                 

Kuldvits

Solidago

KN

14.                 

Lendorav

Pteromys volans

KN

15.                 

Nemo

 

AP

16.                 

Altai

Pealinn Gorno-Altaisk

JA

17.                 

Bamberg

Euroopa kultuuripealinn 2010. Baieris

JA

18.                 

Limpopo

Selle ääres ravis haigeid loomi dr Aivalus

TS

19.                 

Marmara

Marmara saar (ka Marmora,  antiikajal Proconnesus) haldus-keskusega Marmara; veel mõned saared nagu Imralõ (Kalolimno), Türkeli  jt. 

TS

20.                 

Tadžiki                

Kirgiisi keeles ‘must järv’

TT

21.                 

Kompass

 

TS

22.                 

Kolesterool

Ainevahetushäirete  v. vale toitumise korral põhjustab ateroskleroosi jm tervisehäireid

KN

23.                 

Ford Mustang

 

JA

24.                 

Molübdeen

‹ kr molybdos ‘plii’

AP

25.                 

Hot dog                               

Vorsti(kese)ga täidetud kukkel;  kiirtoit 1 p

TT

26.                 

Matt Biondi, James Montgomery

47,84. 48,95. 49,99

AP

27.                 

Kümnevõistlus

GK kogus 1912. a tabeli järgi 4438,195 punkti (11,9 – 5.46 – 7.90 – 1.40 – 56,0 – 22,0 – 27.52 – 0 – 30.40 – 4.47,2), seda võib pidada Eesti esimeseks 10-v. rekordiks

KN

28.                 

Hicham El Guerrouj ja Paula Radcliffe

2002.a. IAAF Aasta sportlased

KN

29.                 

Läti

Kõik Riiast, ka Skonto. 13 korda järjest peaks olema maailmarekord

TS

30.                 

J. S. Bach

Brandenburgi kontsert

AP

31.                 

Tõ zapisalsja dobrovoltsem?

Kas sa oled vabatahtlike nimekirjas

AP

32.                 

Austrid                

Austrikarbid

TT

33.                 

Sonia  Henie

 

JA

34.                 

Andrus Kivirähk,

Eesti Nukuteater

AK vahe sulg annab elu pea kõigile võimalikele ja võimatutele tegelastele

TS

35.                 

Kurt Russell

s.1951

JA

36.                 

“Varesest sai vaenelapsi, ohtupäine orjatüdruk

TT

37.                 

Rudolf Sirge      

 

TT

38.                 

YES

 

JA

39.                 

Sergei Prokofjev

1891-1953

AP

40.                 

Apokalüpsis

kreeka k. ‘ilmutus’; Piibli viimase raamatu, Johannese ilmutuse kreekakeelne nimetus

TS