Eesti maakilb 2003/2004. II voor,  06. detsember

Haapsalu, Kolga, Lähte,  Paikuse, Tapa

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

 

1.      Nümf Amalthe(i)a toitis Kreeka pärimuse järgi Kronose eest peidetud imikueas Zeusi Kreeta saarel kitsepiimaga. Mida kinkis jumal talle tänutäheks selle eest ?

 

2.      Kui Boris Jeltsin lahkus Venemaa presidendi ametist, väideti, et tegemist on esimese oma eluajal omal soovil ja loomulikul teel ametist lahkunud Venemaa valitsejaga. Siiski väidavad osad ajaloolased, et ka üks tsaar on vabatahtlikult ametist lahkunud, tõsi küll, sealjuures oma surma lavastades. 49. eluaastal väidetavalt Taganrogis külmetushaigusse surnud mees olevat tõmmanud selga mungarüü ning hakanud Fjodor Kuzmitši nime all mööda Venemaad ringi rändama. Tollest mehest on kirjutanud ühe teose ka Lev Tolstoi. Kes?

 

3.      Euroopa esimese kristliku (benediktlaste) kloostri rajas Benedictus Nursiast a. 529. Kloostri kõrgaeg oli 11.sajandil. Kuna klooster asub Rooma viiva tee ääres, on seal ajaloo jooksul peetud korduvalt suuri lahinguid. Neist tuntuimaid on 1944 aastal liitlaste ja Saksa armee vahel peetud võitlused, mille käigus klooster hoolimata esialgsetest lubadustest see puutumata jätta, puruks pommitati. Kloostri pärast kestsid võitlused 5 kuud ja alles mais 1944 suutsid poolakad kindral Andersi juhtimisel kloostri Saksa langevarjurite käest vallutada. See võit avas liitlastele tee Rooma. Kuidas on selle Euroopa vanima kloostri ja ka selle murrangulise lahingu nimi?

 

4.      Mälestuskivil on üks sõna kaetud. Kirjutage see!

 

5.      14. sept.2003 ütlesid Eesti kodanikud ‘jah’ liitumisele Euroopa Liiduga. Mitmes Eesti Vabariigis korraldatud rahvaküsitlus (referendum) see oli? (+/- 1 = 1p.)

 

6.      Pärnus rätsepa perekonnas kasvanud küsitav oli tõenäoliselt esimene eestlane, kes hakkas rääkima Euroopa riikide tihedama koostöö vajadusest. 1880. aastatest Venemaa välisministeeriumi teenistuses olnud salanõunik üritas Euroopa poliitikuid ja valitsusametnikke ühinemise otstarbekuses veenda Haagi esimesel rahukonverentsil 1899. aastal. Tema visioonis sai ühinemine alguse riikidevaheliste suhete rangemast õiguslikust reguleerimisest. Rahvusvahelise Õiguse Instituudi presidendiks valituna soovis ta rahvusvahelistele organisatsioonidele suurt rolli paljudes valdkondades. 1899. a. loodi rahvusvaheline kohus – Haagi Rahvusvaheline Arbitraažitribunal - , mille alatiseks liikmeks sai ka tema. Kes?

 

7.      Maailma 6 kõige vaesema riigi seas (u. 80% elanikest sissetulekud allpool kohalikku vaesuspiiri, 2001.a.) on ka üks Euroopa riik. Euroopa vaeseim on küsitav ka keskmiselt sissetulekult 1 inimese kohta - umbes 1 US$ päevas, 420   US$  aastas (2001. a.). Nimetage see riik!

 

8.      Surve tõttu oli Eesti sunnitud 2002. a. otsustama hakata tähistama juudileinapäeva. Aga ka sellega ei olda rahul. Zuroffi arvates on ilmekad ka raskused holokaustipäeva määramisel Eestis. Kui teistes Balti riikides valiti selleks päevaks kohaliku ajalooga seotud sündmused (Lätis 4. juuli, Riia sünagoogi põletamise päev, ja Leedus 23. september, Vilniuse geto likvideerimise päev), siis Eesti ignoreeris soovitust mälestada holokausti 6. augustil, mil Berliinis deklareeriti Eesti juudivabaks. Eestis Valitsus otsustas nimetada sarnaselt teiste Euroopa Nõukogu riikidega Holocausti ja teiste inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestamispäevaks 27. jaanuari. Miks, mille järgi on valitud see päev?

 

9.      Aperitiiv on teatavasti söögiisu ergutav alkohoolne jook. Kuidas nimetatakse aga pärast meeldivat söömaaega soovitatavat dessertveini või magustoidu juurde tarvitatavat liköörinapsi? Füsioloogiliselt on see seedimist soodustav vahend.

 

10.  Ta juhtis pärast Teist maailmasõda Prantsuse riiklikku plaanikomiteed, pakkus Prantsuse-Saksa suhete ja Ruhri küsimuse lahendamiseks välja konstruktsiooni, millele hiljem ehitati üles Euroopa Liit. Poliitikateadlaste arvates väärib ta kõige enam tiitlit Mr Europe. Asus oma esimesele töökohale 18-aastasena, korraldades omanimelise konjaki müüki Kanadas. Pärast edu perekonna konjakiäri edendamisel Ühendkuningriigis ja Põhja-Ameerikas, määrati 26-aastane noormees 1914. a. Prantsuse kaubandusesindajaks Londonis. I maailmasõja ajal teenis liitlaste merekomisjonis, kus koostas Prantsuse ja Inglise laevastike ühendamise, nn Tonniliidu plaani.  Seejärel Rahvasteliidu asepeasekretär, II maailmasõja ajal töötas varustuse alal Prantsuse-Ühendkuningriigi koordinatsioonikomitee esimehena. 1949 uuris liiduvõimalusi Inglismaaga ning alles viimase tõrjuva vastuvõtu järel esitas Prantsuse välisministrile Robert Schumanile Saksa-Prantsuse liidu kavandi. I "Aasta eurooplase" auhinna saaja.Kes?

 

11.  See taim on mürgine nii loomadele kui ka inimestele. Eestis kasvab nende perekonnast vaid üks liik (trollius europaeus). Eesti pärimuskultuuris on see taim tuntud kui armumaagia vahend. Kui naine soovib leida vastuarmastust peab ta selle taime ja pääsusilma kimpu köitma ja mehe kuue alla peitma. Tihti on taimel rahvaluules ka leinalille tähendus. Kui Eesti mandrialadel on see täiesti tavaline taim siis saartel on ta haruldane. Vene keeles on ta nimi – kupalnitsa. Eesti folklooris kutsutud ka nunnalilleks või hanenupuks. Mis taim?

         

12.  Ta näeb välja nagu karu ja mägra omapärane ristand. Et loom muutub kergesti taltsaks, peeti/peetakse neid kodus koerte asemel. Kuigi praegu kaalub loom vaid 25-40 kg, olid ta 10 000 aasta tagused eellased jõehobu suurused. Looma koduks on künklikud kõrbealad ning metsaservad. Ta elab urgudes, mille ise endale kaevab. Ladinakeelne nimetus Marsupialia tuleneb sõnast „marsupinum“ ehk „kukkur“. Erinevalt teistest kukrulistest avaneb tema kukkur tahapoole- kui teistel kukkurloomadel on nö. „kõhukott“, siis temal on „seljakott“. Mis loomaga on tegemist?

 

13.  Tema ladinakeelne nimetus Halichoerus grypus pärineb vanakreeka keelest ning tähendab „väikest merisiga“. Keldi legendi järgi on olemas „ … naised“, kes justkui kutsuvad kurblikul häälel enda juurde oma poegi, tegelikult aga püüavad meremehi teelt eksitada. Võib jääda mulje, et need loomad nutavad pidevalt, kuna neil puuduvad pisarate eritust reguleerivad „pisarakotikesed“. Nimetage see loom? Piisab ka sugukonnast.

 

14.  Antiiksed rahvad seda taime ei tundnud, tegemist on seega suhteliselt noore kultuurtaimega. Taimest tehakse esimest korda juttu XII sajandi prantsuse kirikuraamatutes. Kuigi enamik tema looduslikest liikidest kasvab Ameerikas, on kultuurtaim loodud ainsa Euroopas kasvava liigi baasil. Tänapäeval on teada umbes 50 liiki ja üle 1000 kultuursordi. Eestis on lisaks kohalikele populaarsemad sordid olnud Hinnonmäen keltainen, Lepaan valio ja Malahhit. Viljad sisaldavad suhteliselt palju ainevahetust kiirendava toimega merivaikhapet. Millisest taimest on jutt?

 

15.  Millist ansamblit kuulete?

 

16.  Fata Morgana nime kannab sageli nähtav miraaž. Millise Itaalia ajaloolise piirkonna (maakonna) rannikul asub selle kujutise algkodu, sest normannide pärimuse järgi asus just seal haldjas Morgana kodukoht? (Fata Morgana = haldjas Morgana) NB! Kui maakonda ei tea, võib vastata ka väina nimega- miraaž tekkis sageli just sealses väinas mere kohal.

 

17.  Omal ajal kuulusid ühele Euroopa riigile osa Lääne-India Neitsisaartest (u.1671- 1917), osa Aafrika Kullarannikust ja Indias asunud Tranquebar`i koloonia (a-st 1616, mil asutati ... Ida-India Kompanii). Millisele riigile?

 

18.  Lipsi oli 1960-ndate aastate populaarne 6/4 taktimõõdus seltskonnatants (esmaesitlus jaanuaris 1959). Oma nime sai see tants aga tänu ühele linnale (lad.k. Lipsia), mille tantsuklubis väljatöötatuna maailma läks. Mis nime see linn originaalis kannab?      

 

19.  Mis riigi lipp see on? (meenutab mõneti kadunud Läti (ka Eesti)NSV oma)

 

20.  Kes räägib? Salvestus on aastast 1945.

 

21.  Kes on see kunagine Avanduse mõisa omanik? Tema eluaastad olid 1797-1882, ta oli Vene Geograafia Seltsi asutaja ja Peterburi Teaduste Akadeemia president (1864-1881), tema nime kannavad kolm saart, kaks lahte, poolsaar, mägi, neem, väin ja hoovus.

 

22.  Ta oli esimene, kes andis teadusliku pildi emakast ning kirjeldas õigesti loodet ümbritsevat kolme kelmet. Samuti kirjeldas ta esimesena põseluu õõnsust ja oli esimene, kes iseloomustas parempoolse südamevatsakese regulaatorlihast. Inimese vananemise põhjusena nimetas ta arterioskleroosi ja selle omakorda pani vähese liikuvuse süüks. Ta aimas ka vereringe olemasolu ja kirjeldas täpselt südamekambrite kuju. Kes?

 

23.  Kui Göringil oli plaan teha betoonist vedureid, siis inglased tegid Churchilli heakskiidul katsetusi ebaharilikust, kuid üsnagi looduslikust materjalist lennukikandjatega. Millisest materjalist taheti teha lennukikandjaid?

 

24.  1913. aastal lendas ta esimesena üle Vahemere. 1915. aastal ehitas ta koos sõbraga sünkronisaatori, mis lubas propellerilabade vahelt tulistada. Lahingus kasutas ta seda esimest korda 1. aprillil 1915. Ta tulistati neljal korral alla ja võeti iga kord vangi. Neli korda ta ka põgenes. Ingolstadti vanglas istus ta koos hilisemate marssalite Mihhail Tuhhatševski ja Charles de Gaulle`iga. 1918. aastal hukkus ta õhulahingus. Kes on see kuulus lendur, kelle nimi on kõige tuttavam ilmselt spordisõbrale?

 

25.  Küsitav, J. Verne’i seiklusjutust “20 000 ljööd vee all” tuntud vaalakütt jaotas kogu veealuse fauna kaheks- söödavaks ja mittesöödavaks. Kuidas kõlab tema nimi?

 

26.  Selle spordiala sünonüümiks peetakse kolme meest: Jim Drake (s.1929) ala leiutamise eest (1967), Hoyle Schweitzer (s.1933) – kaasautor, patenteerija ja ala massidesse viija (läbi vastava vahendi tootmise) ning Robby Naish (s.1963) ala võimaluste näitamise eest- teda on nimetatud oma ala suursaadikuks, maailmameister 1983-1991. Olümpiamängude kavas on  see ala aastast 1984. Nimetage ala või kasutatav vahend.

 

27.  Tins Ims on omal alal ainus kahekordne maailmameister. Mis nime all teda eesti spordisõbrad teavad/tunnevad ?

 

28.  Kes on piltidel?

   

 

29.  1971 aastal valiti Eesti parimaiks sportlasteks Luule Tull ja Vambola Helm. Luule Tull on tuntud motosportlane. Mis ala esindaja oli aga Vambola Helm?

 

30.  Millise ooperi avamängu kuulete? Nimetage ka helilooja.

 

31.  Pärnu poeglaste gümnaasiumi kojamehe pojana, ei saanud see tuntud kunstnik iial reeglipärast kunstiharidust, mis aga ei takistanud tal olla Eesti enim teeniv kunstnik 20- ja 30-il aastail. 1915 mobiliseeriti ta sõjaväkke ja juba esimeses lahingus sattus ta vangi. Tal vedas, ta määrati austerlasest ohvitseri tentsikuks ja see, avastades oma teenri joonistamisoskuse, lasi tal müügiks pilte vorpida. Kodumaal aga ilmusid ajalehtedes üleskutsed sõjas hukkunud andeka kunstniku tööde kogumiseks ja säilitamiseks ning ka Rasmus Kangro-Pooli nekroloog varalahkunud talendile. 1928, oma kuulsuse haripunktis, andis ta ka välja raamatu "Knock Out", mis oli tõeline bestseller ja müüdi paari päevaga läbi. Kes on see tuntud kunstnik?

 

32.  Küsitav kunstiliik on valmistatud paberi-, kanga-, puu jm  materjali tükikeste liimimisega tasasele pinnale. Tehnikat kasutasid paljud kubistid, eelkõige P. Picasso ja G. Braque ning see kujunes skulptuaarsema assamblaaži meetodi eelkäijaks. Nimetage see kunstiliik!

 

33.  Kes on pildil-  Harala elulugude            Vella Sillana?

 

34.  Aarne Üksküla on ühes Eesti mängufilmis mänginud ka Molotovi. Tõsi, mitte kurikuulsat punapoliitikut vaid hoopis kooliõpetajat. Mis filmis?

 

35.  See näitlejanna on saanud hakkama seni kordamata saavutusega: 1988. aastal oli ta Oscari nominent korraga nii parimale naispeaosale, filmiga „Gorillas in the mist“ kui ka naiskõrvalosale filmiga „Working girl“. Kumbagi Oscarit ta ei saanud! Aasta hiljem anti talle küll samade rollide eest „Kuldgloobus“, kuid ilmselt oli see nõrk lohutus. Tema tuntuim filmiroll on ilmselt Leitnant Ellen Ripley kehastamine tervelt neljas filmis. Kes?

          

 

36.  Kes on luuletuse autor? Muidu on ta rohkem näiteks Leopoldist kirjutanud.

 

Leninit olen ma näinud.                                   Tellingul lubjases kuues

Ei, mitte piltide peal.                                        Oli ta tänagi tööl.

Moskvas ei ole ma käinud                             Istus ehk luuletust luues

Kuigi ta puhkab just seal.                                Ülal just eelmisel ööl.

 

Täiesti elavalt teda                                          Leninit olen ma näinud-

Tänaval teiste seas näen,                              ei, mitte piltide peal ...

Kuigi teab igaüks seda,

et lõppes ammu ta päev.

 

37.  Kaks tuntud Eesti kirjanikku on kandnud üht ja sama perekonnanime (täpsustus: kirjapildilt peaaegu üht ja sama nime). Üks suri samal aastal kui teine sündis. Kuulsaks said nad siiski mitte selle nime all. Nimetage nende tuntumad nimed?

 

38.  Esimene doktoritöö eesti kirjandusest leidis kaitsmist 1964 Helsingis ja kandis nime “Eduard Vilden historialliset romaanit”. Doktorikraadi saanud mees (eluaastatega 1911-1988) on ka ise kirjutanud viis ajaloolist romaani (2000.a. ilmusid “Eesti romaanivara” sarjas "Lasnamäe lamburid" (1978) ja "Siiditee serval" (1986)), lisaks terve rea kirjandusteaduslikke uurimusi. Kes?

 

39.  Kuigi tegemist pole hümniga, lauldakse seda laulu praktiliselt alati püsti seistes, seejuures teatavaid liigutusi tehes. Laulu viisi autor on  keegi Bekman, sõnad kirjutas Raissa Kudašova ja esimest korda lauldi seda enam-vähem täpselt sada aastat tagasi. Suurem osa meist on seda laulu koolis õppinud ja kooliõpikutes on ta praegugi. Mis lauluga on tegemist?

 

40.  Aastal 1898 kirjutas Londoni ajakirjanik Morgan Robertson fantastilise romaani „Tarbetus“ (Futility). 14 aastat hiljem oli kirjanik sunnitud kodumaalt lahkuma, sest romaan kuulutati saatana poolt kirjutatuks ja kirjanikku süüdistati needmises ja nõidumises. Millest see romaan oli?


Vastused

1. 

Küllusesarve

 

TS

2. 

Aleksander I

 

AP

3. 

Monte Cassino

 

JA

4. 

Ardu

Venekirveste e. nöörkeraamika kultuuri (algus ca 5000 a.t.) europiidne mees, luustik Ardu kalmistust

KN

5. 

7.

1923 usuõpetus,1932-33 3x põhiseaduse muutmine; 1936 põhiseaduse muutmine; 1992 põhiseaduse heakskiitmine

[lisaks veebr. 1991, seega enne taasiseseisvumist, NL põhiseaduse muutmine]

KN

6. 

Friedrich Martens

J.Kross, Professor Martensi ärasõit

KN

7. 

Moldova

 

JA

8. 

Auschwitzi koonduslaagri vabastamine

1945. aastal Punaarmee poolt, Poolas

KN

9. 

Digestiiv

 

KN

10.                

Jean Monnet

II Aasta eurooplane oli Helmut Kohl

KN

11.                

Kullerkupp

 

JA

12.                

Vombat; tasmaania vombat

Vombatus ursinus

TS

13.                

Hallhüljes

Loivaliste selts, hülglaste sugukond

TS

14.                

Karusmari

 

AP

15.                

Rolling Stones

 

AP

16.                

Kalaabria, Messiina väin

 

TS

17.                

Taani

 

TS

18.                

Leipzig

Käskis Walter Ulbricht, helilooja René Dubianski, tantsuõpetajad Christa ja Helmut Seifert

TS

19.                

Kiribati

Fregattlind, päike, ookean

KN

20.                

Mahatma Gandhi

 

AP

21.                

Friedrich von Lütke

Ümbermaailmareisija

TT

22.                

Leonardo da Vinci

 

JA

23.                

Tehisjää

 

JA

24.                

Roland Garros

 

 

AP

25.                

Ned Land

 

TT

26.                

Purilaud, purjelauasõit

 

TS

27.                

Tõnu Õim

2-kordne kirimale maailmameister; Tins Ims – läti k.variant; Tynas Ymas – leedu k. variant

TS

28.                

Garrincha

Manuel Francisco dos Santos, 1933-1983, BRA, MM 1958, 1962

KN

29.                

Samuti motosportlane

 

JA

30.                

W. A. Mozart "Figaro pulm"

 

 

AP

31.                

Gori

 

JA

32.                

Kollaaž

 

TT

33.                

Kristiina Ojuland

KAteater 2003.a. Oleviste kirikus

KN

34.                

Indrek

 

JA

35.                

Sigourney Weaver

 

JA

36.                

Viivi Luik

Proosatriloogia Leopold"(74); "Vaatame, mis Leopold veel räägib" (74) ja "Leopold aitab linnameest"(76; Smuuli preemia 77), mis ilmusid ka koguna "Kõik lood Leopoldist"(84)

TT

37.                

Koidula; Friedebert Tuglas

 

Lydia Emilie Florentine Jannsen (1843 – 1886), a-st 1873 Michelson; Fr. Mihkelson (1886 -1971)

TS

38.                

Herbert Akatsius Salu

 

AP

39.                

V lesu rodilas jolotška

 

AP

40.                

Kirjeldas reisilaeva „Titan “ hukku Põhja Atlandil kokkupõrkes jäämäega

Kokkulangevusi Titanicuga oli uskumatult palju!

JA