EestiMaaKilb 2003/2004.  I voor,  15. november

Keila, Lihula, Rakvere, Räpina, Vändra

 

Küsimused: Jaan Allik, Koit Nook, Andres Pulver, Tenno Sivadi, Tõnu Talve

 

1.      Poega lapsepõlves Styxi jõkke kastes hoidis ema teda just kannast, mistõttu ei mõjunud kannale jõe surematuks tegev vägi. Kes tabas Achilleust Trooja väravate juures noolega kanda, ainsasse õrna kohta ning surmas ta ?

 

2.      Mõõgavendade ja Liivi ordu tuntud kaotused on Saule lahing (1236, hukkusid ordumeister Folkvin ja 48 rüütelvenda) ning Peipsi Jäälahing (1242). Hoopis kajastamata on aga 1270. a. jäälahing, mis toimus Saaremaa ja mandri vahel Suures väinas, langesid ordumeister Otto von Lauterberg ja 52 rüütelvenda. Kes olid ordu vastaseks selles lahingus?

 

3.      Kes on see vaid 41-aastaselt surnud kuulus valitseja- pildil ja monumendil kodumaa pealinnas?

 

 

4.      USA presidentidele on tehtud mitmeid atentaate ning neli neist on lõppenud kõige kurvemate tagajärgedega. Esimene neist atentaatidest USA ajaloos (lõppes küll ebaõnnestunult) toimus juba 1835. a. vaimuhaige maakleri Richard Lawrence’i poolt. Õnneks tõrkus tema revolver ning mees tehti kahjutuks. Kes oli aga president, kellele atentaat sooritati?

 

5.      Kes oli kuulsa/legendaarse Erna I grupi juht? Hiljem ka ERNA pataljoni ülem (haavatasaamiseni 26.08.1941), kolonel, eluaastad 1898 kuni 1943.

 

6.      Ta sündis Luksemburgis, teenis I maailmasõja ajal Saksa keisri armees, sai 1918 Prantsuse kodanikuks. 1919-1940 valiti Metzi esindajaks Prantsuse parlamendis. II maailmasõja ajal oli lühikest aega Vichy valitsuses, kuid kui sakslased soovisid ta Elsassi gauleiteriks (piirkonnaülemaks) nimetada, siis keeldus. Seejärel gestapo arreteeeris ta korraks, kuid tal õnnestus põgeneda ja varjata end ühes Savoia mägikülas. De Gaulle kutsus ta oma valitsusse rahandusministriks, sügisel 1947 tõusis üheks aastaks koguni valitsuse juhiks. Hiljem välisminister. Kes?

 

7.      Millise riigi lipul on kujutatud ainsa objektina nn Saalomoni pitserit? See on roheline märk, mida võib sealmail sageli näha majaustel, hällidel ja sõrmustel maagilise tervise sümbolina.

 

 

8.      Piltidel on üks tuntud poliitik. Kes?

  

 

 

 

9.      Mitu kilomeetrit oli 1. jaanuaril 2003 Eestis registreeritud maanteevõrgu üldpikkuseks? Sellest oli riigimaanteid 29,8%. Riigimaanteedest omakorda 8,7% on põhimaanteed, 15,4% tugimaanteed, 75,6% kõrvalmaanteed ja 0,3% teede juurde kuuluvad rambid ja ühendusteed. Kattega teede pikkus moodustas riigimaanteede üldpikkusest 51,8%.

 

10.  See on ilmselt maailma kuulsaim välireklaam. 1923. aastal püstitas selle üks kinnisvarafirma. See reklaam püsib siiani samas kohas üleval ja sellega on seotud palju traagilisi ja koomilisi situatsioone. Traagilise poole pealt on markantseim  1932. aasta juhtum, kui selle reklaami juures lõpetas elu enesetapuga näitlejanna Peg Entwistle. Mis on sellele, 80 aastat oma kohal püsinud välireklaamile kirjutatud - mis on sõnum? Seda on kopeeritud ka Eestis.


11.  Selle lemmikloomana peetava olevuse tuntuimad tõud  (EE: vormid) on Harilik ... , Komeet, Shubunkin, Lõvipea, Oranda, Loorsaba, Teleskoop. Kellega on tegu?

 

12.  Seda lindu peeti/peetakse Kristuse surnust ülestõusmise ja surematuse sümboliks, sest arvati, et selle linnu liha ei mädane. Samuti oli see lind uskumatult toredaks piduroaks, nö silmapetteroaks: kõigepealt nopiti lind sulgedest puhtaks, liha küpsetati koos köömnetega, siis torgati suled tagasi, nii et lind näis elavana. Linnu küünised ja nokk kullati ja noka vahele pistetud puuvillatutt süüdati põlema, et tunduks nagu hingaks lind elusat tuld välja. Samuti arvati selle linnu liha üheks võimsamaiks afrodisiakumiks, mis pidi armuihalust stimuleerima. Antiik-Kreekas oli koos lehmaga Hera sümboliks. Mis lind?

 

13.  Küsitava taime lehtede mahl on heaks leevenduseks sääsetorgetele, noored lehed sobivad hästi supi keetmiseks või toorsalatisse. Eestis kasvab samanimelisest perekonnast vaid 1 liik, kuid see-eest laialdaselt, selle ladinakeelne nimi kõlab tõlgituna kitsejalg podagra jaoks (Aegopodium podagraria). Vanasti ravitigi selle taime abiga nii podagrat kui reumat. Taim?

 

14.  Teatmeteoste andmetel elab Eestis 64 liiki imetajaid, kellest 21 kuulub näriliste, 15 kiskjaliste, 11 käsitiivaliste, 8 putuktoiduliste, 4 sõraliste, 2 jäneseliste ja loivaliste seltsi. Veel üks selts on esindatud ühe loomaliigiga. Milline? (Ükskõik, kas selts või loom)

 

15.  Millist Eesti ansamblit kuulete?

 

16.  Herat, Kandahar, Merv, Termez, Hodžent. Kõik need linnad on kunagi kandnud üht ja sama nime. Milllist?

 

17.  Teadlaste arvates oli u. 400 miljonit aastat tagasi Maal kaks ürgmandrit e. superkontinenti. Üks neist ühendas Lõuna-Ameerikat, Aafrikat, Indiat, Austraaliat ja Antarktikat ning teine Põhja-Ameerikat ja Euraasia põhjaosa. Neid eraldas Thetys ehk ürgookean. Millised nimed on neile ürgmandritele antud?

 

18.  Selles väidetavalt endale sireenide järgi nime saanud 20 000 elanikuga linnas on erinevatel aegadel elanud, puhanud ja töötanud Wagner, Nietzcshe, Goethe, Walter Scott, lord Byron, Stendhal ja paljud teised. Lisaks ülemaailmselt tuntud kuurortile on tegu ka olulise tsitrusviljade kasvatamise keskusega. Turistidele on linn tuntud eelkõige oma päikeseloojangu kummalise valgusega, roosiaedadega ja „belle epoque“ villadega. Kohaliku regiooni kuulsaimaks veiniks on Lacrima Christi. Sellele linnale on pühendatud filme, laule ja muid kunstiteoseid, hiljuti nimetas üks autofirma sarnaselt ka ühe oma uue automudeli. Mis linn?

 

19.  Milline on Põhjamaade suurim (elanike arvult- 201 000) sisemaal asuv linn?

 

20.  Anton Szandor LaVey (1930-1997) osales episoodiliselt Roman Polanski filmis “Rosemarie beebi” (1968), mängides kuradit, kes rasestas Mia Farrow kehastatud filmi peategelase. 30. aprillil 1966 asutas LaVey ühe usulise liikumise, millel arvatakse kogu maailmas olevat u. 20 000 liiget. Nimetage see liikumine.

21.  Tema teos “Elemendid” on mõjutanud matemaatika arengut 19. sajandini. Selle 13 raamatut – kuhu on kindla süsteemi järgi koondatud aksioomid, postulaadid ja definitsioonid – sisaldavad olulisema osa tema eelkäijate matemaatika-alastest saavutustest. Originaaltekstide esitrükk ilmus Baselis 1533.a. Kes?

 

22.  Ainsa sordiaretajana on Nobeli preemia saanud Norman Borlaug (1970), Norra päritolu USA teadlane. Tegemist oli nn. Rohelise revolutsiooni teostajaga, kelle pikaajalise töö tulemusena töötati välja peamiselt arengumaade põllumajanduse arendamiseks mõeldud haiguskindlad ja saagirikkad teraviljasordid (nisu, mais jne.). Mis alal sai Borlaug Nobeli preemia?                                        

 

23.  Millise asjavärgi ajaloost on jutt? Esimese prototüübi tegi valmis iirlane William Perry 1660, 1714 sai Harry Hill kuninganna Annalt patendi, kuid sellega asi piirdus. 1833 ehitas prantslane Xavier Progin esimese tänapäevasel põhimõttel töötava aparaadi. 1870 valmistas taanlane Malling Hansen esimese müügile jõudnud asjanduse. Esimese tööstuslikuks tootmiseks kõlbliku  mudeli konstrueeris 1868 ameeriklane Charles Lathan Sholes, 1873 hakkas seda tootma Remingtoni relvatehas USA-s.

 

24.  Maailma üks kuulsamaid pilvelõhkujaid Empire State Building New Yorkis ehitati 1931.a., algselt 381 m kõrgusena, kuid koheselt pärast hoone valmimist ehitati selle otsa 26 m kõrgune torn, mille tippu lisati hiljem veel 31,6 m kõrgune TV-antenn. Milleks püstitati too 26 m kõrgune torn?

 

25.  Üks endisi Tallinna linnapäid on meeste meelsust iseloomustanud järgmiselt: Meestele meeldivad kõik need naised, kel on kaks meetrit jalgu, mis lõpevad kõrvadega. Kes võis olla see ütleja?

 

26.  Kes oli Mart Poomi esimene jalgpallitreener? Sama perekonnanimega mees on täna tema koondisekaaslane.

 

27.  Hiljuti tabas äkksurm jalgpalliväljakul Marc-Vivien Foed. Ka ühe rahvuskoondise peatreener on otse mängu ajal, väljaku ääres hinge heitnud. 1985 aasta suri südameataki tagajärjel Jock Stein. Tegu oli MM valikmänguga Walesi vastu. Mis maa koondise peatreener oli Stein?

 

28.  See endine WHA klubi (hooaja 1996/97 lõpuni Hartford Whalers) liitus NHL-iga 1979 koos Edmontoni, Quebeci ja Winnipegiga. Esimesel NHL hooajal mängis selles klubis ka 50-aastane Gordie Howe koos oma poegade Marty ja Markiga. Compuware-korporatsioonile kuuluv klubi esines suhteliselt kehvasti hooajani 1998/99, mil saavutati esikoht oma divisjonis. Praegune kodulinn Raleigh on klubi jaoks kolmas, viimati pesitseti kaks aastat Greensboros. Millisest klubist on jutt?

 

29.  1989. a. oli Eesti jalgrattaspordis mõneti murranguline. Tänu Rein Kirsipuule õnnestus kolmel eesti ratturil esmakordselt siirduda profileeri. Võistkonnaks oli “Kelme”. Kes olid need kolm “esimest pääsukest” profileeris?

 

30.  Helilooja ja teos?

 

31.  Umbes 1,5 km Keila kesklinnast Tallinna poole, pastoraadi hoone vastas asus usuisa Martin Lutheri täispikk pronkskuju. Kuju püstitati 1862 tollase Kumna mõisniku Meyendorfi initsiatiivil ja võeti maha 1949.a. algul. Selle materjal, pronks, valati ümber Stalini ausambaks, milline “ehtis” mõni aasta Balti jaama esist Tallinnas. Kuju autoriks oli teada-tuntud baltisaksa kujur, kuulsate Sankt-Peterburgi Anitškovi silla hobusetaltsutajate looja. Kes?

 

32.  Kus võib näha seda arhitektuurimälestist taoliste vitraažidega?

  

 

33.  Kes on kunstnik?

 

34.  Igihaljas telefilmis „Mehed ei nuta“ kõlab Kalju Karaski esituses ka kaks tuntud ooperiaariat- Rodolfo ja Cavaradossi omad. Mõlemad on sama helilooja loodud kuid pärinevad erinevatest ooperitest. Kes on helilooja?

 

35.  Kes on see endisaegade filmitäht? Filmitäht on ka tema tütar.

   

 

36.  Tiitli järgi oli ta Tema Kõrgeaususe õuenõunik. Noorpõlves oli ta olnud koduõpetajaks näiteks krahv Speranski ja vürst Obolenski juures. Tema esimene trükist ilmunud raamat kandis nime “Röövel ja mõisnik”. Kuigi tema loomingust on teada vaid suhteliselt väike arv ajahambale vastu pidanud teoseid, oli tema kirjanduslik produktsioon meeletult suur. Osa loomingust on kirjutatud saksa keeles ja erinevate varjunimede all, millest enamik on kahjuks tänini tuvastamata. Juba oma eluajal avaldas ta 24-köitelise “Kirjatööde kogu”. Tema loomingu hulka kuuluvad muuhulgas ka arvukad muinasjutud ja reisikirjad, ka oli ta üliagar tõlkija ja mugandaja (saksa ja vene keelest). Kellest jutt?

 

37.  Vello Lääne Uues Varia Leksikonis on kirjas, et britid valisid eelmise sajandi parimaks näidendiks tüki nimega “Homme ta tuleb”. Lään on soome ajalehest võetud loo tõlkimisel ämbrisse astunud, sest tegelikult on selle näidendi eestikeelne pealkiri … . Milline?

 

38.  See Eesti ansambel hakkas oma praeguse nime all esinema 1995. aastal Haapsalu kaosefestivalil TREFFPUNKT. See nimi saadi enesele ainult tänu sellele, et korraldaja ei suutnud bändi tollast nime meelde jätta. Praeguseks on nad välja andnud neli CD, neist ühe muusikalimuusikaga ja ühe filmimuusikaga. Koosseisu on algusest peale kuulunud lisaks solistile ka Felix Kütt, Vaido Petser ja Allan Aint. Viimase CD pealkiri on „Armastus“. Mis ansambel?

 

39.  Eurovisioni lauluvõistlusel on osalenud ka kahe Nobeli preemia laureaadi järeltulijad. 1995. a. oli selleks M. Maeterlincki adopteeritud lapselaps Frederick Etherlinck, kes esindas loomulikult Belgiat ja saavutas 20. koha. Tunduvalt paremini (4.koht) läks aga 1974.a. Suurbritanniat lauluga Long Live Love esindanud daamil, kelle vanaisaks oli 1954.a. füüsikapreemia saanud Max Born. Kes oli see laulja?

 

40.  Kui mälumängurile räägitakse Brahmsist ja Lisztist, siis tal erilisi küsimusi ei teki. Kui aga inglane juhtub ütlema, et sa oled Brahms või sa oled Brahms ja Liszt (You are Brahms, You are Brahms and Liszt), siis mida ta sellega silmas peab?

 

Vastused

1.                   

Paris

Achilleus oli kreeklaste peakangelane Trooja sõjas

TS

2.                   

Leedulased

Rüüstasid  taas Saaremaad, ordumeister tuli Riiast vastu

KN

3.                   

Richard Lõvisüda

Londonis. 1157-1199

KN

4.                   

Andrew Jackson

 

TT

5.                   

Henn-Ants Kurg

 

JA

6.                   

Robert Schuman

 

KN

7.                   

Maroko

Pentagramm e. viisnurk

AP

8.                   

Otto von Habsburg-Lotringen

1. pildil pojatütar Zsofia, minia Eilika; 2. pildi taustal Paneuroopa Rahvusvahelise Ühenduse lipp

KN

9.                   

55 168 km

2 p 50-60 tuh, 1 p 40-70 tuh km

KN

10.               

Hollywood

Algselt Hollywoodland. Laeva asulas Tallinn-Tartu mnt-l näha

JA

11.               

Kuldkala

Carassius auratus auratus

JA

12.               

Paabulind

 

JA

13.               

Harilik naat

Sugukond sarikalised

AP

14.               

Pringel, delfiinlased

 

AP

15.               

Sõpruse Puiestee

Hittlugu 1905 nende esikplaadilt “Mustale merele” venekeelses versioonis

AP

16.               

Aleksandria

Plutarchose järgi olevat asutanud 70 linna, 16 kindlad

TT

17.               

Gondvana, Lauraasia

 

TT

18.               

Sorrento

Kia luksusmaastur Sorento

JA

19.               

Tampere

 

AP

20.               

Saatana kirik

Satanistid. Walpurgi ööl (30.4)

TT

21.               

Eukleides

3 saj. algus e.Kr. Aleksandrias

KN

22.               

Rahupreemia

Töötas pikka aega Mehhikos, vähendades seal oluliselt toidupuudust   

TS

23.               

Kirjutusmasin

 

AP

24.               

Õhulaevade ankurdamiseks

 

AP

25.               

Ivi Eenmaa

 

TS

26.               

Olev Reim

Martin  Reimi isa. Ka Marko Kristali avastaja

JA

27.               

Šotimaa

Võitsid 1:0 ja said finaalturniirile

JA

28.               

Carolina Hurricanes

 

AP

29.               

Arvi Tammesalu,          Toomas Kirsipuu, Riho Suun

 

TT

30.               

F. Lehar, Lõbus Lesk

Vilja laul

AP

31.               

Peter Clodt von Jürgensburg

1805-1867

TS

32.               

Ruhnu

Puust Maria Magdalena kirik

KN

33.               

Nikolai Roerich

Madonna Oriflamma,1932

KN

34.               

Giaccomo Puccini 

Rodolfo aaria „Boheemist“ ja Cavaradossi surmaeelne aaria „Toscast“

JA

35.               

Ingrid Bergman

1915-1982. Tütar Isabella Rossellini

KN

36.               

Eduard Bornhöhe

 

AP

37.               

Godot`d oodates

 

AP

38.               

Genialistid

 

JA

39.               

Olivia Newton-John

 

TT

40.               

Sa oled täis kui siga

 

AP