Läänemaa valdade mälumäng 16.02.2003

Küsimused Indrek Salis

 

1.                  1914.a. augustis võitsid sakslased feldmarssal Paul von Hindenburgi juhtimisel seal venelasi. Samas kohas toimus umbes 500 aastat varem ka üks teine kuulus lahing. Millist nime kannab see lahingupaik ?

 

2.                  Tema karjäär NHL-is kestis 17 hooaega ning ka ta number Edmonton Oilersis oli 17. Peale tema karjääri lõppu külmutati Oilersis number 17 igaveseks. Ta on tulnud 5-kordseks Stanley karikavõitajaks, olnud 4 korda parim Stanley Cupi väravaviskaja ning võitnud ka eriauhinna Lady Bing Trophy härrasmeheliku käitumise eest. Kellest on jutt ?

 

3.                  Kaur Kender kerkis kiiresti menukirjanikuks oma esikteosega “Iseseisvuspäev”. Viimasel ajal on ta aga kirjutanud ka vaimukaid päevakajalisi ajakirjanduslikke tekste, milles on üldsusele ehk mõnevõrra ootamatult näidanud oma huvi sotsiaalsete ja ühiskondlike probleemide vastu. Üheks näiteks on järgmine tekst, mille kohta on küsimus : kuidas see lõik originaalis lõppes ?

 

„Seppiku fiaskode ahela väärikas punkt tänaseks päevaks on tema hagi kahe Eesti päevalehe vastu. Ain Seppik nõuab, et taastataks tema au ja hea nimi. Ta arvab, et seda aitaks taastada 10 miljonit krooni. Ain Seppik eksib jälle. Selleks, et taastada tema au ja hea nimi, ei ole vaja raha. Selleks on vaja lihtsalt ….”  Mida ?

4.        Milline võistkond võitis 2002. a. jalgpalli MM-il Fair Play auhinna ?

5. Eelmisel suvel Ukrainas Lvivi ligidal toimunud lennuõnnetus oli lennuetenduste käigus juhtunud tragöödiatest kõige ohvriterohkeim. Eelmine suurem õnnetus toimus 1988 a. Saksamaal. Millist nime kandis see lennubaas, mille juures Saksamaa õnnetus toimus ? See nimi on üsna tuntud.

 

  1. Kolga-Jaani, Viiratsi, Tarvastu, Põdrala, Puka, Rõngu, Rannu. Mis on ühist neil valdadel (tegemist on lõpliku loeteluga) ?

 

  1. Kes on pildil ? (Zorro maskiga blond suusataja)

 

  1. Kes on pildil ?

 

 

 

9. Kes on pildil ?

 

 

 

 

 

 

 

10. Kes on muusika autor ? (“Maatütre tants”)

 

11. Prantsusmaa 2000. a. parimaks sportlaseks valiti Zinedine Zidane´i ees David Douillet. Millisel alal ta saavutas Sydneys esikoha ?

 

12. Kelle teosest “Mälestusi isast” pärineb järgmine luulekatkend ?

 

“Tol korral ringi jooksin alles särgis

täis lapsemõtteid oli kahupea,

või vänderdasin hanekarja järgi,

   vits peos, sest mine isahane tea”.

 

13. 2001. a. oktoobris ületati seni Kareem Abdul Jabbari nimele kuulunud punktide maailmarekord korvpallis (46 725 p.). Kes (tollal 43-aastane korvpallur) selle tulemuse ületas ?

 

14. Millise automargi esimene maastur kannab nime CAYENNE ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. Kes on pildil ? (näha on ainult ülipikki siniseid küüsi,  veidi tumedat ihu ja rinnanumbrit kirjaga Edmonton 2001)

16. Aastal 2002 selgitati maailmameistrid nii jalg- , korv- kui ka võrkpallis. Sel aastal on aga Portugalis selgunud ka meeste käsipalli maailmameister. Milline võistkond selle tiitli saavutas (nende väravavaht tegi finaalis imetõrjeid)?

17.Ta on sündinud 29. augustil 1962 Kölnis, perekonnaseisult vallaline, hariduselt diplomeeritud insener. Tema üks hüüdnimedest on Päikesepaiste. 1988. aastal sooritas mootorratturina avalöögi Pariis-Dakar rallil. 1995. a. tegi ta kõrberallil sõiduautos debüüdi Jean-Louis Schlesseri kaardilugejana. Hiljem asus ise rooli ning 1999. saavutas rallil kokkuvõttes 3. koha; 2001. a. aga esikoha (kusjuures tänu sellele, et Schlesserile lisati trahviaega).  Kellest on jutt ?

 

18. Salamanderlaste sugukonna 14 perekonda kuulub 54 liiki, kelledest Eestis elavad kaks liiki : Triturus vulgaris (ehk hari...) ja Triturus cristatus (ehk tähnik...). Milline nimi sobib punktiiri asemele ?

 

19. Taliolümpiamängudel jõudsid kaksikvennad esmakordselt kaksikvõiduni 1984. aastal Sarajevos. Kuidas oli nende ühine perekonnanimi ?

20.             Kui Eesti laulupidudel on läbi aegade olnud rahvusliku ühtekuuluvustunde väljendamiseks olnud lõpulaul „Mu isamaa on minu arm“, siis ka Läti laulupidudel on olnud üks kindel lõpulaul. Milline ?

 

VASTUSED

 

1.      Tannenbergi (Grünwald , Zhalgiris), esimene lahing 1410.

2.      Jari Kurri

3.      “Selleks on vaja lihtsalt taastada Eesti NSV. Siis on ta jälle õiglane, julge ja väärikas mees, kuna karistas ju huligaane piisava rangusega.”

“Aga Eesti Vabariigis ma ei näe Seppiku hea nime ja väärikuse taastamiseks mingit võimalust, kui ta isegi ei taipa, et igasuguse leppimise aluseks on vabandamine. Ma ei usu, et need poisid Seppikult vabandusi kuulevad. Vaadates Seppiku viimase nädala tegemisi, usuks ma ennemini, et me oleme lõpuks ometi saanud oma tulihingelise žirinovski.

ˇžirinovski teadupärast kiidab ja õigustab tublide kagebiitide ja parteilaste rõõmuks nõukogude korda, ning vannub tuliselt, et ükspäev me need huligaanid ja bandiidid kinni paneme. žirinovski, muide, esines parodist Maksim Galkini ülipopulaarses uusaastashõus. Siit vihje Millingule ja Normanile - meil on nüüd justkui oma kloun. “

4.      Belgia.

5.      Rammstein (tuntud ansambel on omale ka selle järgi nime võtnud).

6.      Ümbritsevad Võrtsjärve.

7.      Christian Zorzi (hüüdnimega Zorro).

8.      Lleyton Hewitt

9.      Hollandi kuninganna Beatrix (sai jaanuari lõpus 65-aastaseks).

10. Rein Rannap (“Maatütre laul”, esitas Kirile Loo).

11. Judo (raskekaalus alistas Indrek Pertelsoni, on 2-kordne OM ja 4-kordne MM-võitja).

12. Juhan Smuul.

13. Oscar Schmidt (Rio de Janeiro osariigi meistrisarjas).

14. Porsche.

Porsche Cayenne (pronounced ki-ann, meaning "spice" in various languages) carries on the Porsche tradition and prepares to stake its claim in the crossover SUV market. This joy-yielding vehicle was designed alongside a much different Volkswagen SUV, the Colorado, which will be introduced for the 2003 model year as well. The two vehicles will share the same platform, but not much else.

SPECIFICATIONS-

Vehicle Type: Front-engine, four-wheel drive, four-door SUV.

Engines: 340hp normally aspirated and 450hp twin-turbo V8s

Transmission: 5-speed automatic or semi-automatic

Base model's price: $60,000+

15. Gail Devers.

16. Horvaatia (alistas finaalis Saksamaa 34 : 31).

17.  Jutta Kleinschmidt.

18.  Vesilik.

19. Mahre (Phil ja Steven; slaalom).

20.  Puj, vetr ! (Puhu, tuul!; tegelikult liivi rahvalaul).

 

 

TULEMUSED

 

1.      Taebla 36

2.      Haapsalu 29

3.      Hanila 24

4.      -6. Oru

      Noarootsi

      Lihula     22

7. Vormsi 21

8. Kullamaa 20

9. Ridala 17

10. Risti 14