Photo of Cate Blanchett        Photo of Charlotte Gray, Cate Blanchett

1) Kes on see näitleja?

 

Miquel de Cervantes (1547 - 1616)

2) Kes on see kirjanik?

 

       

3) Kes on kunstnik?

 

4) Kes on see kirjanik?

 

  

5) Kes on kunstnik?

 

      

6) Kes on see sportlane?

 

      

7) Kes on fotol?

    

8) Kes on fotodel?

 

9) Kes on fotodel?

 

10) Teadlased peavad seda meest ühe meile kõigile tuntud tegelase prototüübiks. Kelle?

 

11) Mis riigi vapp on pildil?

 

Klõpsa pildil suuremalt vaatamiseks 

12) Kes on kunstnik?

 

 

13) Mis linna vaatega on tegemist?

 

  

14) Kes on kunstnik?

 

15) Kes on pildil?

 

Kloostrivoor

 

16) Katoliku kiriku üheks juhtfiguuriks on kardinal, kelle puhul kasutatakse pöördumisfraasi „Teie ............. .” Mis on kardinalide kõnetustiitliks?

 

17) Benedictuse jaoks oli soovituim vagade munkade üksmeel. Samal ajal ta teadis, et üksmeel võib pärineda ka kuradist ja olla kloostris distsipliini puudumise vili. Üksmeele puudumisel abti valimiste korral pidi arvamuste lahkuminekul otsustama osapool, millele ta andis nime sanior pars. Kuidas seda eristada, see jäi lahtiseks. Alles hiljem jõuti mõtteni, et „maior pars sanior pars est.” Mida tähendab tõlkes sanior pars?

 

18) Mis raamatust on jutt jutt? Selles raamatus on kirjas „Kui meri muutuks tindiks, millega kõige kõrgema sõnum üles kirjutada, saaks see enne tühjaks, kui Tema sõnad lõppevad ja meil läheks vaja teist meretäit tinti.” Seda raamatut ei tohi kiiluda teiste raamatute vahele. Seda ei tohi põrandale panna. Peab olema raamaturiiulis teistest raamatutest kõrgemal. Tavaliselt asetatakse see raamat just selleks otstarbeks valmistatud x-kujulisele puust alusele.

 

19) Mis linnas andis Constantinus 313.aastal välja kuulsa ususallivusedikti, millega tagati kristlastele nagu kõikidele teistele kodanikele vabadus järgida usku oma valiku järgi?

 

20) 7. oktoobril 1391 tegi seda paavst Bonifacius IX, veebruaris 1415 tegi sama paavst Johannes XXIII, 1.juulil 1419 tegi seda kolmandana paavst Martinus V. Kuidas olid nende paavstide teod  seotud Birgittaga?

 

21) Kui mul pole hobust, siis ma pole inimene – see vanasõna näitab mustlaste seotust hobusega. Lahkunuga hüvasti jätma tuuakse tuppa tema hobune. Matustelt tuleb koju sõita suure kihtuamisega. Muslased peavad koertega siilijahti. Siilid on nende armastatud toiduks. Hea koer saab päevas 15-20 siili. Linnades, laatadel ja taludes käies kasutavad mustlased inimeste „sinisilmsust” ja kergeusklike inimeste altvedamist ei pea nad patuks. Patt on see, kui sa oled midagi halba teinud teisele mustlasele. Vana kombe järgi pihivad nad oma üksteise vastu tehtud patte ja paluvad andeks. Kus see pattude pihtimine peamiselt toimub?

 

22) Millise Eesti riigitegelase hüüdnimi on „molekul”?

 

23) Slaavlastest orjadega kauplemine muutus selles riigis XV-XVI sajandi alguses massiliseks. Ajaloolased on oletanud, et kahe sajandi jooksul viidi sealt orjusesse 3-4 miljonit inimest. Suurimaks orjaturuks oli selles riigis Kefe sadam. Selle riigi kõrgaadlist pärines ka tuntud luuletaja Anna Ahmatova. Mis riigist on jutt?

 

24) Millise riigi vastu teostatud sõjaline kampaania oli nii väikese wc kui ka suure WC karjääri tõusuga seotud?

 

25) Kes laulab?

 

26) Mis loomast on jutt? Ühe Eestimaal levinud rahvajutu järgi lõi Jumal selle looma joodikust. Prantsuse loodusteadlane de Buffon on öelnud selle looma kohta, et „see on kahjulik elusana ja kasutu surnuna”. Selle looma sabal oli osa täita nii armu- kui ka töömaagias. Antiikajast pärineva uskumuse järgi pidi selle looma sabas olema eriline armastuse mahl(amatorium virus). Ka Eestist on teada, et mehelemineku ikka jõudnud tüdrukud on selle looma sabaga vihelnud, kusjuures seda saba ei kastetud vette, vaid viheldi kuivalt. Kui naised selle looma saba läbi peo tõmbasid, siis öeldi, et nad käisid seda looma lüpsmas.

 

27) Millise kahe spordialaga on tänapäeval seotud arv 34,92? Kuni 1958.aastani oli see arv tunduvalt suurem, nimelt 90.

 

28) Väravavahi tehnika hulka kuulub ka küljele viskumine, mis nõuab täiuslikku koordinatsiooni. Inglise keeles nimetatakse seda lateral dive. Kuidas nimetatakse seda liikumist pealelöödud palli püüdmiseks?

 

29) „Miljonimängus” otsustab palju näppude kiirus. Ka Hollywoodis on üks ihaldusväärne tiitel koomik Jerry Lewise käes 0,36 sekundiga. Kuidas ka Clint Eastwood on pingutanud, on ta „ainult Teine” 0,38 sekundiga. Millest on jutt?

 

30) Kuidas on selle nuku tegelik nimi?

 

31) Ühel õhtupoolikul tegi Švejk midagi, mille tulemusena ta sattus omaenda vägedes sõjavangiks. Talle esitati ränk süüdistus keisrihärra reetmise kohta. Lõpuks asi lahenes siiski Švejki jaoks õnnelikult. Kui ta pärast oma marsikompanii kõrgetele ülemustele – kohtunikele toimunut selgitas, siis ütles üks kindral: „See mees on lihtsalt idioot.” Selle peale kostis Švejk: „Teatan alandlikult, ma märkan mõnikord isegi, et olen nõrgamõistuseline, iseäranis õhtupoolikul.” Mida see Švejk siis tegi sel saatuslikul õhtupoolikul?

 

32) No limits sukeldumine on piiranguteta sukeldumine, mida peetakse inimvõimete proovilepanekuks. Selle sukeldumise juures kasutatakse abivahendit, mis kannab ühe talispordivahendi nime. Millise?

 

33) Raske raudkatel täideti püssirohuga ja riputati kindluse värava külge. Minöör pani süütenöörile tule otsa ja põgenes kärmesti. Tugevas anumas ei hajunud plahvatuse jõud igasse suunda. Lööklaine purustas värava ja lennutas poti vastassuunas. Kui minöör viivitas, siis võis ta enda seatud laengu läbi surma saada. Mis nime kandis see üks esimestest püssrohurelvadest, mis võibolla andis idee suurtüki loomiseks – naeluta pott värava külge ja aseta püssirohule mürsk?

 

34) Millise Tallinas asuva kirjastuse nimi langeb kokku ühe Euroopa mäestiku nimetusega(kõrgemaks tipuks on Lumine tipp 1718 meetriga)?

 

35) Mis linnu muna see on?

 

36) John ja James istusid valge linaga kaetud pika laua taga, üks ühes ja teine teises otsas ning jõid teed. Sel kellaajal jõid nad alati teed ning seda sama olid teinud kõik nende esivanemad. Hommikul oli John avastanud, et söögitoa seinal rippuv vanaonu Ferdinandi portree on viltu. James arvas, et tegemist on kummitustega. 200 aastat tagasi olevat üks kummitus lõhkunud nende esiisa William Musta käokella, ajanud segi paberid kirjutuslaual ja joonud ära tindi. Siis ütles James: „Nad võivad teha, mis tahavad. Tõeline härrasmees ei pööra neile mingit tähelepanu ega lase sassi lüüa oma päevaplaani.” Kes olid John ja James?

 

37) Kuni XIX sajandi lõpuni, kui piip pidi taanduma paberossi ees, oli Eesti piibutööstuskeskus Haanjamaal, kus ainult tähtis meister sai apteegist osta „tseitvasserit” – kollakat vedelikku. See kanti õlekõrre otsaga piibu pinnale maarjakase mustri saamiseks, sest õiget maarjakaske ei jätkunud. Mis aine see „tseitvasser” või „söötvasser” oli?

 

38) Soomaa rahvuspargi aladel asub nn Mulgi heinamaa, mis kujutab endast hõredat puisniitu. See on Soomaa suurim ja kuulsaim luht. Nimi ei tulevat mitte kahejalgsetest mulkidest vaid hoopis ühest neljajalgsest, kelle häälitsus meenutavat seda eestikeelset sõna. Mis loomad need on?

 

39) 1940.aastal rajati teater Estonia punases saalis asunud restorani asemele punanurk. Seal õpiti tundma ka üht püha raamatut, mida „kultuurirevolutsionäär” Maks Laosson nimetas „maailmakirjanduse suursaavutuseks” ja „vasaraga filosofeerimiseks.” Laosson kirjutas: ”Meile on palju räägitus sellest julgusest, mida Kalevipoja eepose ilmumine andis meie rahvale. On kindel, sajakordselt suuremat tuge ja julgust annab meie töötavatele kihtidele nende töös ja võitluses just see raamat.” Mis raamatust on jutt? Kas see oli „ÜK(b)P ajalugu”, Marxi „Kapital”, J.V. Stalini elulugu või Kingissepa „Kellele iseseisvus, kellele ike”?

 

40) Millise rahva rahvalaulu te kuulete?

 

41) Vanas Kreekas nimetati selle puu nümfe – meliai. Need olid pilvede ja merevaimude tütred. Mel oli mõne selle puuliigi suhkur vanakreeka keeles, mille järgi sai nimetuse ka mesi. Meresõidule minnes võeti selle puu tükke kaasa, sest see puu oli pühendatud Poseidonile. Skandinaavia müütides tehti esimene mees sellest puust. Mis puust on jutt?

 

42) Mida nimetatakse kokakunstis flambeerimiseks?

 

43) Mis järvel on ujuvad kõrkjasaared – Uro saared, kus elavad urolased, kes peavad end sõltumatuks rahvaks? Nende saatus sõltub vaid kõrkjatest, millega tuleb pidevalt neid saari remontida. 3500 Uro hõimu liiget jaotuvad 43 saare vahel. 1963.aastal asutasid adventistid sinna esimese ujuva kooli.

 

44) Kelle mask see on?

 

45) Mis ansambel?

 

46) Fakt, et lääneliitlaste õhurünnakud muutsid Saksa linnad tuhaks ja rusudeks, jättis Hitleri ükskõikseks. Ükskord ta isegi ütles: „Varemetes saab end paremini kindlustada ja kaitsta. Purustatud linnade asemel rajan ma pärast sõda palju ilsuamad. Inglastele ja ameeriklastele tuleb olla tänulik, et nad minu eest raske töö ära teevad – kisuvad maha terved linnaosad, mida ma niikuinii kavatsen ümber ehitada.” Berliini pommitamise kohta ütles ta: „Millal nad ometi selle punase hoone maatasa teevad, see jõle ehitis häirib mind kui arhitekti juba ammu. Usun, et seda hoonet säästes tahavad inglased ja ameeriklased mind vihale ajada.” Selle peale ta naeris. Millisest punastest hoonest oli jutt?

 

47) Kes oli see Ameerika Ühendriikide president, keda kaks korda valiti asepresidendiks ja kaks korda presidendiks? Ise ta ütles: „Minust oleks võinud saada hea paavst.” Selle presidendi kõnede autoriks oli mustkunstnik ja komöödiakirjanik Robert Orben, kes on ka mustkunsti käsiraamatute autoriks.

 

48) Soome suuruselt teise linna Espoo keskel asub 5,9 km2 suurune ja 9000 elanikuga Kauniaineni linn, mille rootsipärane nimetus on Grankulla. See on linn, mis sarnanaeb Vatikaniga, mida ümbritseb Rooma. Millise Eesti omavalitsusüksuse sõpruslinnaks on see linn?

 

49) Mark Twain ütles: „Tegin endale reegliks, et ma ei ............. kunagi siis, kui ma magan.” Sigmund Freud ütles sama tegevuse kohta, et see on asendamatu tegevus, kui pole keda suudelda. Mis tegevusest on jutt?

 

50) Kes on helilooja?

 

XXXI Kloostriturniiri vastused

 

 1. Cate Blanchett
 2. Miguel de Cervantes Saavedra
 3. Emil Nolde (Hansen)
 4. Sir Arthur Conan Doyle
 5. Ferdinand Hodler
 6. Gary Lineker
 7. Rao Heidmets
 8. Orlan (kehakunst)
 9. Tiiu Kuik
 10. Santa Clausi prototüüp
 11. Armeenia
 12. Jüri Mildeberg
 13. Teheran
 14. Frans Hals
 15. Mirtel Pohla
 16. Eminents
 17. sanior pars – targem pool
 18. koraan
 19. Milaano
 20. Kõik nad kuulutasid Birgitta erinevatel aegadel pühakuks
 21. Saunas
 22. Rein Lang
 23. Krimmi khaaniriik
 24. Norra (Canaris sai admiraliks ja Churchill hakkas pürgima peaministriks)
 25. Bruce Spingsteen (CD antud küsimuseks kauplus Laseringi poolt)
 26. Hunt
 27. Kettaheite javasaraheite heitesektori nurk
 28. robinsonaad
 29. „Lääne kiireim vedaja“ (kes kiiremini saab pärast relva haaramist paugu kätte)
 30. Emmeliine
 31. Ajas endale ärakaranud Vene vangi mundri selga
 32. Kelk
 33. Petard
 34. Kirjastus „Juura“(hiljuti ilmus seal „Euroopa õiguse ajalugu, mis sisaldab mälumängurite jaoks rohkesti huvitavat materjali!)                    
 35. Emu muna (Metsaantsutalu Jaanalinnufarmi – Toolse jaanalind poolt antud esemeküsimuseks ja auhinnaks)
 36. Mutid
 37. Lämmastikhape
 38. Rohukonnad
 39. „ÜK(b)P ajalugu“
 40. Poola rahvalaul (CD antud küsimuseks kauplus Laseringi poolt)
 41. Saarepuu
 42. Toidule valatud alkoholi põlema süütamine serveerimisel
 43. Titicaca järvel
 44. Camilla (Walesi prints Charlesi armastatu) maski andis näitamiseks kauplus Karneval 
 45. Kosheen (CD antud küsimuseks kauplus Laseringi poolt)
 46. Berliini raekoda
 47. Richard Nixon
 48. Pirita linnaosa valitsus
 49. suitsetamine
 50. Michel Legrand