XXVIII Kloostriturniir

28. oktoobril 2006

Küsimused koostanud Peeter Kubo

 

1)      Niiluse läänekaldal Lääne-Teebas on võimatu mitte märgata kahte hiigelkuju, mis tunduvad olevat lagedale maastikule ära eksinud. Need kolossid on jäänused suurest „aastamiljoniteks püstitatud templist“, mille ehitas Amenhotep III jaoks mees, kelle nimi oli ka Amenhotep. Kiviraidurid kasutasid kummagi kuju valmistamiseks üht tervet liivakiviplokki. 27. aastal e.Kr. hakkas üks nendest kujudest häälitsema. Koloss oleks nagu laulnud omapärast laulu. Neid kujusid hakati pidama Trooja sõjas tapetud Etioopia sangari Memnoni kujudeks ja helisid tema kaeblemiseks oma ema, koidujumalanna poole. Memnoni nimi on muide sarnane egiptuse sõnaga menu(„monument“), millega neid kolosse tähistati. Antiikmaailmas sai see ime laialt tuntuks. Siis aga tuli Rooma keiser Septimius Severus ja tegi midagi ülla kavatsusega, ent tulemus oli kahetsusväärne: laul lakkas. Mida tegi see Rooma keiser?

 

2)      Prantsuse kuningas Charles III andis normannide juhile Rollole hertsogi tiitli. Kes tänapäeval kannab Normandia hertsogi tiitlit?

 

3)      Kellest on jutt(1856-1939)? Ta oli 82 aastane, kui Austria kuulutati 1938.aasta märtsis Reichi osaks. Palju kartsid tema pärast. Isegi president Roosevelt palus end informeerida. Lõpuks jõuti nii kaugele, et ta oli nõus lahkuma Austriast. Enne seda pidi ta kirjutama alla ühele dokumendile, mis pidi kinnitama, et Gestaapo oli teda viisakalt kohelnud. Ta kirjutas sellele alla ja lisas: „Võin südamest igaühele Gestaapot soovitada.“ Londonis kirjutas ta raamatu „Moses und Monotheism“, kus pidas juute barbaarseks rahvaks, kes oma ümberlõikamisepraktikaga äratasid mittejuutides kastreerimise hirmu, mis oli antisemitismi algpõhjus. Ta vihjas, et juutide eraldatus on osaliselt nende endi viga. Ta ei nõustunud Füüreriga, et juudid on pahad, kuid ta tunnistas, et nad on rikutud. Selle peale olid paljud juudiõpetlased muidugi solvunud.

 

4)      Nende puude vanust  on raske hinnata, sest peaaegu kõigi vanade puude südamikud on õõnsad. See ei ole nõrkuse ega lõpliku kõdunemise märk – õõnes toru on palju tugevam ja paindlikum, kui kompaktne keha. Peale selle kasvab mitme sajandi kestel õõnestuva vana tüve sisse uus tüvi, mis võtab puukrooni toetamise lõpuks üle. Sajandeid hiljem kest laguneb ja pealtnäha noorel puul on seljataga veel teine eluiga. Selle puu koorest hakati 1980ndate aastate algul valmistama vähivastast ravimit paclitaxelit(varasem nimetus taksool). Siis aga avastati meetod, kuidas seda ravimit sünteesida – tänu sellele jäid hävitamata looduses kasvanud puud. Hisapanias esinevad muistsed nimetused ibeeria ja ibeerlased tähendavad seda puud(ibe). Iirimaad nimetati selle puu saareks(Lerne). Vanad kreeklased pidasid seda puud allmaailma väravaks ja seetõttu hinge valvuriks. Mis puust on jutt?

 

5)      Garibaldikala, Napoleon-hiidhuul, Rooseveltikala ja Gulliveri klaasahven. Milline neist kaladest on USA-s erilise kaitse all – selle kala püüki või tapmist karistatakse kopsaka rahasummaga?

 

6)      See mineraal esineb paljudes erinevates värvustes ja värvitoonides – värvusetust ja läbipaistvast kuni piimvalgeni, roosa, lilla, punase, oranži, kuldkollase ja igasugustes rohelistes toonides. Sajandeid puudus sellel mineraalil oma nimi. Enamasti aeti teda segi teiste, temast hinnalisemate vääriskividega. Kui aga asjasse selgust saadi, siis nimetati seda selle vääriskivi järgi, mida ta imiteeris ja lisati vaid eesliide võlts-. Näiteks rohelist vormi kutsutakse Aafrika smaragdiks. Tunti veel võlts-topaasi, võlts-ametüsti ja teisi. Juveliiride kõnepruugis kandis see mineraal ammustest aegadest saadik kivilille nimetust. 1676.aastal kirjutati, et soojendamisel (kuumutamisel ja päikesekiirte mõjul) hakkab see mineraal fosforestseerima. See oli esimene kirjalik teade termoluminestsentsi nähtuse kohta. Seda omadust tundi juba varem. Alkeemikud arvasid, et mineraalis peitub kuri vaim, kes oma võlujõuga suudab muuta odavaid metalle kullaks. Mis mineraalist on jutt?

 

7)      Taeva põhjapoolkeral Linnutee vöös asub väike tähtkuju, mille ladinakeelne nimetus on Sagitta. Selle tähtkuju eestikeelne nimetus langeb kokku ühe tuntud Eesti sportlase perekonnanimega. Mis nimega on tegemist?

 

8)      Milline Euroopa rahvas võib uhkust tunda selle üle, et 1932.aastal OM-il kaks kulda ja ühe hõbeda võitnud Mildred Didrikson on nende rahvuskaaslane? Mis riigist olid pärit Didriksoni USA-sse tulnud vanemad?

 

9)      Aleksandria antiikse raamtukogu kataloogija Kallimachos väitis: „Suurest raamtust on suur tüli.“ Kirjarullid valmistati tol ajal papüüruselehti kokku liimides ning saadud riba keerati ümber kepi. On teada kuni 44-meetri pikkusi kirjarulle. Keskmiselt olid nad 6-10 meetri pikkused. Milliseid kirjarulle nimetati “ofistograafideks“?

 

10)   Hans Leberecht on tuntud eesti kirjanikuna, kellel oli saksa nimi ja kes kirjutas vene keeles. Hiljuti ilmus Rinaldo Nurme mälestusraamat „Sõjateest Laskurkorpuses ja teisi mälestusi(1920-1987)“. Selles raamatus kirjutatakse, kuidas 1943.aastal saabus pärast Velikije Luki lahingut Laskurkorpusele täiendust Venemaa-eestlaste näol. Siis tuli sinna ka Hans Leberecht. Millega ta algselt Laskurkorpuses tegeles, see oli ka olnud tema harrastus ja elukutse. Millest on jutt?

 

11)   Kes on see Koržetsile sarnanev mees, kes on läinud moeajalukku kõrgetasemelise õmbluskunsti(haute couture, kõrgmood) alusepanijana? Tänu temale muutus moelooja toodang omaette kunstiliigiks ja moelooja nimi sai tähtsamaks kui tema loomingu kandjad.

 

12)   Kes? (1867-1934)

 

13)   See magusa nimega mees mängis Steinitziga esimest ametlikku MM-tiitlimatši. Kes? Ta ei ole Heinz Valk.

 

14)   See hoone asub Virginias, USA-s. Mis memoriaaliga on tegemist?

 

15)   Kes laulis kuulsaks selle laulu?

 

16)   Millega on seotud need kellaajad?

 

17)   Te näete üht natuurist joonistatud portreed(1795). Parukas puudub, juuksed on seotud peenikesse patsi, mida nimetati  a´la bout de rat(hiiresabaks). Keda on kujutatud?

 

18)   See foto pärineb aastast 1967. Kes annab intervjuud?

 

19)   Mis nimetust kandis see Makedoonia jalaväe pikk piik?

 

20)   Kes on see virtuooslik pillimees?

 

21)  Mis linnas on see Saladini ratsamonument?

 

22)   Keda on kujutatud?

 

23)   Mis mõis on fotol?

 

24)   Millega on tegemist?

 

25)   Kes laulavad?

 

26)   Kes?

 

27)   Kes on see Dama dama?

 

28)   Millega on tegemist?

 

29)   Kon parempoolne näitleja?

 

30)   Kes on kunstnik?

 

31)   Mis tempel see on?

 

32)   Kes on see Eestis haruldane tirtsuline(psophus stridulus)?

 

33)   Kes lehvitab kaabut?

 

34)   Mis riigist on pärit see padaungi ehk karemi hõimu tütarlaps?

 

35)   Mis nime kannab see purjespordivahend?

 

Kloostrivoor

 

36)   Ameerika Ühendriikides, Oregonis Wallamette Valley´s asub üks birgitiinide klooster. Mille poolest ta erineb kõigist teistest birgitiinide kloostritest?

 

37)   Mis sõnast on jutt? See sõna tähendab kreeka keeles pilliroogu. Pilliroogu kasutati mõõduridvana ning siit tuligi edaspidi tähendus „standard“. Pühakirja kontekstis tähistatakse selle sõnaga ametlikult tunnustatud raamatute nimistut. Seda sõna on kasutatud sellesks, et tähistada meie mõistes „usu reeglit“ – standardit, mille abil mõõta ja hinnata.

 

38)   XVII sajandi alguses asutati Hispaanias täiesti uus birgitiinide ordu haru. Hispaania naismüstik Marina de Escobar kohandas Birgita ordu reeglistiku Hispaania oludega. Hispaania haru emakloostriks oli Valladolidi nunnaklooster. Kui tavaliselt kannavad birgitiinid halli ordurüüd, siis Hispaania birgitiinid kannavad üht teist värvi rüüd. Mis värvi?

 

39)   Millise Tallinna koguduse häälekandjaks on ajakiri „Sulane“?

 

40)   Kurat ahvatles Jeesust kolmel korral. Esimene kord oli siis, kui Jeesus oli läinud 40ks päevaks ja ööks kõrbesse ning oli näljas. Siis tuli kurat ja soovitas tal oma võimeid näidata ning kivid leivaks muuta. Teine kord soovitas talle minna maja katusele ja hüpata sealt alla ning loota sealjuures, et inglid ta kinni püüavad. Kolmas kord viis kurat Jeesuse ühele mäele ja tahtis, et Jeesus kummardaks teda. Mida lubas ta selle eest?

 

41)   Milline neist Ukraina ajaloolistest linnadest asub Dneprist idas: Rovno, Hmelnitski, Tšerkassõ, Krivoi Rog, Poltava, Belaja Tserkov?

 

42)   Mais 1937 maandati põhjapooluse lähedal jääpangale neli vene polaaruurijat Ivan Papanini juhtimisel. Enam kui nelja kilomeetri laiusele jääpangale rajati teaduslik triivjaam „Severnõi Poljus I“. Papaninlased triivisid 274 päeva. Selle aja jooksul läbisid nad ligi 2000 kilomeetrit. Millise saare rannikule see jääpank nad lõpuks viis?

 

43)   Esimeseks mustanahaliseks individuaalvõitjaks taliolümpiamängudel oli Shani Davies, kes võitis Torinos kulla 1000 m kiiruisutamises. 1948. aastal võitis Londonis esimene mustanahaline naissportlane suveolümpiamängude individuaalse kuldmedali. Selleks olümpiavõitjaks oli Alice Coachman USA-st. Millisel kergejõustikualal ta võitis?

 

44)   Millisest filmist on jutt? Sõna paparazzi tuleneb selle filmi tegelasest Paparazzost, kes esindab neid kärbeste kombel sumisevaid fotoajakirjanike, keda leidub iga mööduva kuulsuse ümber, kes üritavad oma plõksu ära teha, parimat positsiooni saavutada ning parimat fotot napsata. Selles filmis ümbritsevad nad Sylviat, keda mängib Anita Ekberg.

 

45)   Millisest heliteosest on see valss?

 

46)   Bind ja tilak on Indias hea õnne ja abielu sümbolid (bind naistel, tilak meestel). Mis need on?

 

47)   Kes oli see pagariäride ja –tööstuste omanik, kes külastas 1932. aasta Los Angelese suveolümpiamängude ajal kõiki delegatsioone, korjas kokku nende leivaretseptid, mille andis üle oma pagaritele ja varustas sportlasi mängude ajal leivaga? Tema fondi autahvlil on Spyros Louisi, Robert Garreti ja Edwin Flacki nimed.

 

48)   Mille saab endale golfar, kes suudab võita ühe neljast suurturniirist – British Openi ja üle Atlandi toimuvate US Mastersi, US Openi või US PGA? Viimane ongi kõige prestiižikam golfiturniir üldse.

 

49)   Millises riigis asub Emase Rahvuspark?

 

50)   Mis riigi hümn?

 

XXVIII Kloostriturniiri vastused

 

1)      Restaureeris kujud(kadusid maavärina tulemusel tekkinud praod)

2)      Elizabeth II

3)      S. Freud

4)      Jugapuud

5)      Garibaldikala(kollane kuni 40 cm pikkune riffkalaline)

6)      Fluoriit(CaF2) - Sulapagu

7)      Nool

8)      Norralased

9)      Kirjarull kahel küljel oleva kirjaga

10)  Ta oli kunstnik(tegi Stalini jt portreesid)

11)  Charles Frederick Worth(keisrinna Eugenie ihurätsep)

12)  Marie Curie

13)  Johann Zuckertort

14)  Virginia osariigis, Georg Washingtoni Rahvuslik Vabamüürlaste Memoriaal

15)  Whitney Houston

16)  Palvetamise kellaajad mošee seinal

17)  Väejuht Aleksander Suvorov

18)  Kirurg Christiaan Barnard

19)  Sarissa

20)  Gerry Mulligan(bariton-sax)

21)  Damaskuses

22)  Marco Polo

23)  Laupa mõis

24)  Dinosauruste munad

25)  Hele Kõre ja Kristjan Kasearu (Romeo ja Juliana)

26)  Silvia Rannamaa

27)  Kabehirv ehk daamhirv

28)  Maapinnajoonistused Peruus Nazca kõrbes

29)  Helle Pihlak(Helle Meri)

30)  Georg Grosz

31)  Rooma koldejumalanna Vesta tempel

32)  Käristaja

33)  Woodrow Wilson

34)  Birma, Myanmar(karenid kuuluvad tänapäeval tagakiusatavate rahvuste hulka)

35)  Trapets

36)  Seal on ainult mungad

37)  Kaanon

38)  Pruuni värvi

39)  Tallinna Kaarli koguduse

40)  Kõiki maailma kuningriike

41)  Poltava

42)  Gröönimaa(kagurannikule)

43)  Kõrgushüppaja

44)  Magus Elu ehk La Dolce Vita

45)  J. Strauss, Mustlasparun

46)  Kunstlikult tehtud märgid ninajuurel

47)  Paul Helms(Helmsi fondi looja)

48)  Rohelise pintsaku

49)  Brasiilias

50)  Iirimaa hümn