XXVII Kloostriturniir(mängujuht ja küsimuste koostaja Peeter Kubo)

 

Spordiblokk(koosneb kümnest küsimusest)

 

1)       Kes oli see kergejõustiklane, kelle käes on üks kaasaegsete olümpiamängude rekord – ta võitis ühtedel ja samadel mängudel 6 medalit kergejõustikus?

 

2)       „Ega olümpiavõidust mingit otsest kasu ühe ega teise töökoha saamisel pole kunagi olnud, mitte ka Tallinnasse tulekul. Pigem vastupidi, Tallinnas teatud ringkondades võis kelleski alati pesitseda kadeduseuss sellest võidust. On ka neid, kes on öelnud, et mis sportlane sa ikka olid, olid üldse spordisüsteemi väline tegelane(ei käinud spordikoolis) ning juuksed olid sul pikad ja tegid natuke suitsu ka veel ning eks sul lihtsalt vedas. Muide, suitsu praegu enam ei tee. Suitsetamine kuulus aga toona suure sportlase imago juurde. Suuremal või vähemal määral suitsetas enamik kiiruslike alade tegijatest.“ Kes on nii öelnud?

 

3)       Sellel aastal

                    a) võistlesid naised taliolümpiamängudel esmakordselt kiiruisutamises

                    b) toimus I võistkondlik bridžiolümpia

                    c) tuli poolraskekaalus olümpiavõitjaks Cassius Clay

                    d) võitis oma esimese olümpiakulla maahokis Pakistan

 

4)       Jüri Tamm on kirjutanud, et omal ajal kasutas ta dopingainet. See oli Nliidu koondises ühe tsaariaegse arsti väljamõeldis – suur süstlatäis süstiti rinda, sealt imendus verre. Kui Moskvas oli preparaat ette valmistatud, tuli ükskõik kust Nliidu otsast kohale sõita oma portsu saama. Seda võimalust kasutasid näiteks kindralid. Korraga tehti üks partii kuuele mehele. See andis juurde energiat, immuunsust ja potentsi. Mis oli selle dopinguaine alus? Selle loodusliku komponendiga on olnud otseselt seotud iga inimene.

 

5)       Rahvusvaheline suhtlemine judos toimub jaapanikeelse terminoloogia abil. Sensei nimetust kannab judos õpetaja, suur meister. Hiki wake on viik, ippon on täisvõit. Mida teevad judokad, kui nende tegevuse kohta ütlevad jaapanlased ritsu rei?

 

6)       Iga jooksja teab, kui häirivalt mõjub otse tema kannul jooksev ja talle kuklasse hingav rivaal. Homerose „Iliases“ kirjeldatakse Patroklose matusel peetud spordivõistluste jooksuvõistlust. Kes oli see mees, kes seal rakendas seda tänapäeval tavalist taktikat? Ta jooksis otse Aiase selja taga ja astus tema jälgedesse, enne kui tolm oli jõudnud nendes maha langeda. Aiase kuklasse langes kergelt ja järeleandmatult jooksva kangelase hingeõhk. Viimastel meetritel palus see kangelane jumalanna Athenalt abi. Athena ei piirdu talle värske jõu andmisega, vaid laseb Aiasel libiseda ja näoli lehmasõnnikusse kukkuda. Võistlus lõppeb lustaka stseeniga. Aias saab teise auhinnana härja. Ta seisis härjal sarvist kinni hoides ja suust sõnnikut sülitades ning ütles: „Oh needust, see jumalanna pani mulle jala ette, Athena hoolitseb alati selle mehe eest nagu ema ja aitab teda.“ Kes oli jooksu võitja?

 

7)       Kes oli see soome helilooja(1893-1958), kes kirjutas 1940.a. Helsingi OMi jaoks muusika olümpiafanfaaridele, kuid seda kasutati 1952.a. Helsingi Omil. Selle helilooja tuntumad teosed on ooper „Juha“ ja sümfooniline poeem „Lemminkäinen“

 

8)       20.juulil 1944 toimus Saksa ohvitseride edutu üritus – röövida Adolf Hitleri elu. Tol õhtul kell 7 andis Saksa raadio edasi teadaande atentaadikatsest ja jätkas marsimuusikaga, millega oli asendatud varem saatekavas olnud arutlussaade „Rottide hävitamine.“ Heinz Brandt oli juhusliku jalaliigutusega nihutanud lõhkekehaga kohvri massiivse lauajala taha ja nii sai temast tahtmatult kõige enam ajaloo käiku mõjutanud olümpiavõitja. Operatsioon „Valküürid“ luhtus ja Saksamaa pidi jätkama enesetapusõda. Mis spordialal oli H. Brandt  kaasaegsetel suveoümpiamängudel võitnud kuldmedali?

 

9)       Mis spordialal on ülemaailmselt tuntud legendaarsed vene treenerid – naiskonna treener Nikolai Karpol ja meekonna treener Vjatšeslav Platonov ning USA treener Marv Dunphy? Selle spordiala uuringutesse on kaasatud teadlasi-biomehhaanikuid. Jaapanlased kirjutavad, et seda spordiala harrastades „vaim justkui vabaneb muremõtetest.“ Jaan Talts on öelnud, et see spordiala on teda palju aidanud edukaks esinemiseks kolmevõistluses.

 

10)     1974.aastast on jalgpalli MM-dega olnud seotud mees, kelle nimi on Silvio Gazzaniga. Praeguste arvestuste järgi kestab tema side nende võistlustega 2038.aastani. Milles see väljendub, millest on jutt?

 

 

11)     Lord Greystoke ja leedi Alice hukkusid. Nende poega hakkas imetama emaahv. Ahvid andsid poisile nime Tarzan, mis tähendab Valgenahk. Mis oli aga Tarzani lapsendanud ja teda üles kasvatanud emaahvi nimi?

 

12)     1989.a. avati Oslo lähedal Johann Vaalerile mälestussammas – see on ühe tema poolt patenteeritud väikese eseme 7m kõrgune kujutis. Mõnedes pingeridades loetakse seda asja XX sajandi tähtsaimaks leiutiseks. Mis asja patenteeris Johann Vaaler(1899/1900)?

 

13)     Mis elukutse esindajad kasutavad tähestikku, mis algab Alpha, Bravo, Charlie´ga ja lõppeb X-ray, Yankee, Zulu?

 

14)     Kellest on jutt? 1940-1941 viibis ta Siberi vangilaagrites. 1943 asus ta Palestiinas juhtima sionistlikku terroriorganisatsiooni Irgun Zvai Leumi, mis korraldas Briti võimude ja araablaste vastaseid rünnakuid. Irguni juhina kandis ta vastutust 1946.a. pommiatentaadi eest Jerusalemma King Davidi hotellis, milles hukkus üle saja inimese. 31 aastat hiljem sai see mees Iisraeli peaministriks ja oli sel kohal 1983 aastani.

 

15)     Üheks esimeseks eesti muusikaalaseks oskussõnaks on heälde-wija. Mis nimetust kannab see muusikatermin tänapäeval?

 

16)     Eestis on looduskaitse all liblikas Maculinea Arion, kelle röövikuid peavad sipelgad oma vastseteks ja tassivad neid oma koju – sipelgapessa. Röövik toitub aga seal ise sipelgavastsetest ja eritab magusat vedelikku, mida sipelgad käivad innukalt lakkumas. Ja kogu see sõbralik kooselu toimub raudsikute(Myrmica) pesas! Mis värvi liblikate sugukonda kuulub see liblikas?

 

17)     1990.a. algul lasti Nliidus välja pikem sari 5 kopikalisi postmarke liiduvabariikide pealinnadest. Neist ühel on kujutatud Tallinna viit torni – Niguliste, Oleviste, Toomkirik, Kiek in de Kök ja Pikk Hermann. Mis lipp on Pikal Hermannil lehvimas?

 

18)     Buhhaarast sai 1868. aastal Venemaa protektoraat. Samal moel, nagu inglased valitsesid Indias, loodi ka siin pettekujutelm, nagu kuuluks võim endiselt emiirile. Emiiril oli kombeks vene peremehi kingitustega üle külvata. Üle kogu Venemaa taotlesid tippametnikud õigust seda piirkonda külastada, sest nad lootsid rikkalikku meelehead. Emiiri kutsuti rahastama koole, haiglaid ja heategevusorganisatsioone. Ta tähistas kingitustega Vene impeeriumi suursündmusi ja tsaari sünnipäeva.

          1905. aastal kinkis B. emiir tsaarile ......................., mis täiesti mõistetavalt kandis nime „Buhhaara emiir.“ Mis oli kingituseks?

 

19)     Kui Paasikivi viibis Nliidus 1939.a. läbirääkimistel, siis ta rõhutas, et Soome ei saa loovutada oma mandriosa territooriume. Kes oli aga see mees vastaspoolelt, kes pakkus selle peale välja „saalomonliku“ lahenduse: „Me võime Hanko neemest kanali läbi kaevata, nii et sõjabaas ei paikneks enam Soome mandriosal.“

 

20)     Kes on kunstnik?

 

21)     6.-5. sajandil e.Kr. olid etruskide linnriigid(12 linna) Itaalias valitsev jõud. Etruuriast laiendasid nad oma võimu Po madalikule, Latiumi(Rooma), Campaniasse ja isegi Korsika ja Elba saarele. Tänapäeval kattub Etruuria muistne maakond Tiberi ja Arno jõe vahel Toscanaga, mille halduskeskuseks on Firenze. Rooma allutas Etruuria aastaks 265 e.Kr. Mitmendal sajandil loodi aga siin viimast korda riiklik moodustis, mis kandis etruskide nime Etruuria kuningriik?

 

22)     Millise tuntud teose alapealkirjaks on „Raamat kõigile ja ei kellelegi“? See teos koosneb neljast osast, mis omakorda jagunevad väiksemateks osadeks, mis kannavad huvitavaid pealkirju. Nimetaksin neist vaid mõned: „Turukärbseist“, „Rästiku hammustusest“, „Kaabakaist“, „Tarantlitest“, „Verekaan“, „Eeslipüha“, „Meeohver“, „Inimtarkusest“. Ühes osas kirjutatakse nii: „Kõigest kirjutatust ma armastan ainult seda, mis inimene kirjutab oma verega. Kirjuta verega ja sa saad tundma, et veri on vaim. Ei ole kerge mõista võõrast verd: ma vihkan lugevaid logelejaid. Kes tunneb lugejat, see ei tee midagi lugeja tarvis. Veel üks sajand lugejaid – ja vaim läheb ise haisema.“ Selle teose autorit on kutsutud isegi Tartu Ülikooli professori kohale. Elu lõpul kirjutas ta oma kirjadele alla – „Ristilöödu“ või „Dionysos.“ Mis on selle raamatu pealkiri?

 

23)     See märk on tuntud nii Euroopas kui islamimaades, kus seda on kasutatud mitmesugustes nõidumistoimingutes. Kasutati siis, kui viisnurk ei mõjunud. Eestis tuntakse seda märki nimetuse all „Muhu mänd“ ja see on tõrjemaagilise elemendina veel XIX sajandi ehetel. Ehtesepad graveerisid seda märki eestlaste kuhiksõlgedele. Joonistage see märk! Peremärgina kasutati seda Tõstamaal ja Kuusalu kihelkonnas.

 

24)     Mis looma nimetust kannab see ese?

 

25)     Kes on helilooja?

 

26)     Aastal 1552-1584 toimusid nn. Tšeremissi sõjad. Mis rahvas võitles nendes sõdades oma vabaduse eest vene vallutajate vastu? 26. aprillil tähistatakse selle rahva sangari päeva. Selleks sangariks oli Boltuš, kes langes 1553. aastal.

 

27)     Dominiiklaste borš aedubadega on ka tänapäeval Poola restoranide menüüs üks hinnatuimaid. Selle supi retsept pärineb vanast Danzigist, kloostriköögist. Borš ja aedoad keedetakse eraldi. Alles serveerimise ajal lisatakse lusikatäis aedube boršiportsjonile. Milline komponent teeb selle supi ainulaadseks suures „boršide perekonnas“, kuhu kuuluvad eri rahvuste boršivariandid? Mida lisasid dominiiklased boršile vahetult enne tulelt võtmist?

 

28)     Limas asuv San Marcose ülikool(asutatud 1551) on Ladina-Ameerika vanimaks ülikooliks. Troopilise Aafrika esimeseks ülikooliks oli aga XV sajandil loodud Sankore muhamedi ülikool. See oli täpne koopia Kairos asuvast al-Azharist. Siia tuldi õppima isegi Süüriast ja mauride Hispaaniast. Mis linnas asus Sankore ülikool?

 

29)     Kes on kunstnik?

 

30)     Kes laulab?

 

31)     1946. aastal suri tuntud teatrinäitleja ja režissöör Antoinette Perry. Kuidas on mälestus temast jäädvusatud?

 

32)     Kes on need mehed piltidel?

          a) nr.12

          b) nr. 13

 

33)     Oreliehitajad kurdavad, et viimastel kuudel on paljudes Eesti kirikutes orelid kas sootuks tummad või hüüavad ise mitmel häälel. Milles on asi?

 

34)     Millise USA osariigi lipul ja vapil on kujutatud kolme poega toitvat pelikani? Selle osariigi üheks hüüdnimeks on Pelican State.

 

35)     Philosophum nón facit barba – mida tähendab see eesti keelde tõlgituna?

 

36)     Kunstiteose atribueerimisel omab suurt tähtsust tušee. Mis on kunstiteose atributsioon?

 

37)     Mis riigist on jutt? Selle riigi kõrgeim mägi on lõunaosas asuv Catedral(513m). Idapiiril on Mirimi laguun. See riik on oma maailmajao kõige suurema linnastumisega riigiks. Linnades elab seal ligi 90% rahvastikust. Pealinna lähedal asuvad Carrasco rahvusvaheline lennujaam ning F.D.Roosevelti nimeline rahvuspark. Selle riigi pealinna tuntuimateks linnaosadeks on itaallaste kvartalid Bella Italia ja Peñarol.

 

38)     Üks tähtsamaid retki „Kalevipojas“ on teekond maailma otsa hõbedast laeval, mille nimi oli „Lennuk“. Esimene maa, mida nähti, oli Lapu rand ja sealt palgati ka teejuht – Lapu tark Varrak. Palgas lepiti kokku, kuid siis küsis Varrak lisa, et Kalevipoeg paneks palgas juurde selle, mis tal kodus seina küljes on kütkeis. Mida küsis Varrak lisaks?

 

39)     Millises kristlikus kirikus on kasutusel geezi keel, mis kõnekeelena kadus käibelt juba XII sajandil? See on seal usukeeleks nagu ladina keel on seda katoliku kirikus.

 

40)     Mis asi see on?

 

41)     Kes on see filmirežissöör, kelle film „Vene laegas“(2002) on üks vapustavamaid saavutusi kino ajaloos? See film on üksainus pikk kaader, mis kestab 95 minutit, liikudes läbi 33 saali Peterburi Ermitaažis. See režissöör kasutas ligemale 2000 näitlejat ja statisti ning kolme orkestrit ja tegi maailma võibolla ainsat monteerimata ühe kaadriga ülesvõetud filmi. Talvepaleed kasutab ta hiiglasliku dekoratsioonina. See on osalt etendus, osalt ekskursioon – 200 aastat Tsaari-Venemaa ajalugu.

 

42)     Keenias ja Tansaanias hindavad farmerid mungapipart, sest see seob mullas õhulämmastikku. Alates 1950-ndatest aastatest on seal loodus mungapipra istandusi. Mungapipar(Vitex keniensis) kuulub raudürdiliste(Verbenaceae) sugukonda, milles on nii rohttaimi, liaane, põõsaid kui ka puid. Milline neist on mungapipar?

 

43)     Jules Verne´i teos „Kapten Granti lapsed“ ilmus 1867.aastal. Viis aastat enne seda tehti üks tähelepanuväärne avastus – šotlane kapten Grant koos John Hanning Spekega avastasid Niiluse peamise lätte. 1862. aastal saatis Speke Euroopasse teate: „Niilus on paika pandud!“ Mis jõe avastamisega lahendati põhijoontes Niiluse lätete küsimus?

 

44)     See oli esimene Pärnu linna püsisild. Sild ühendas Vana-Pärnu vanalinna Sauga jõe parema kaldaga – see oli sild üle Sauga jõe. Jalakäijatele avati 1936. aastal, üldiseks liikluseks aga 1937. aastal. See sild purustati II maailmasõjas. Mis nime kandis see sild?

 

45)     Teadlaste arvutuste kohaselt toovad Tšelekeni hüdrotermid(kuumaveeallikad) igal aastal lahustena maapinnale kuni 500 t pliid, 50 t tsinki, 30 t vaske, 20 t kadmiumi ning 6-8 t arseeni. Eriti palju sisaldab nende vesi boori(üle 1000 t) ja strontsiumi(7000 t). Harilikult arvatakse, et kasulikud maavarad sünnivad maapõues, siin aga kasvavad mineraalid maapinnal, otse meie silmade all. Mis riigi territooriumil asub Tšelekeni poolsaar?

 

KLOOSTRIVOOR

 

 

46)     Vatikani kõrgeimaks aumärgiks tänapäeval on Christus Orden – Kristuse orden. Millise 1118. aastal asutatud ordu liikmed nimetasid end Kristuse rüütliteks? Liikmeid oli 3 kategooriat: aadlisoost rüütlid, preestrid ja teenivad vennad. See ordu asutaski eelnimetatud Kristuse ordeni.

 

47)     Aastal 1999 nimetati Püha Birgitta Euroopa kaitsepühakuks. Selline au oli enne teda osaks langenud kahele naispühakule ja kolmele meespühakule. Kes oli esimene meespühak, kes kuulutati Euroopa kaitsepühakuks?

 

48)    Siin asuva Püha Jakobi kiriku torni ehivad kaks Hollandis valatud pronkskella. Suurem kell, 600 kilone Memento Mori(Ära unusta surma) on valatud mereohvrite mälestuseks. Väiksem, 200 kilone Memento Vivere(Pea meeles, elada tuleb) tänuks pääsemise eest. Kirikutorn on 13 meetri kõrgune. Ehkki kirik ei ole veel valmis, peetakse siin juba jumalateenistusi. Kellamängude pidulik esmaettekanne peeti sel aastal jaanilaupäeval, mil möödus 3 aastat kirikule nurgakivi panekust. Kus see kirik asub?

 

49)     Tallinna suurim keskaegne ehitis on Oleviste kirik, mis on oma nime saanud pühakuks kuulutatud Norra kuninga Olav Haraldssoni järgi. Millises Norra linnas seisab aga toomkirik, mis on püstitatud Püha Olavi hauale – sinna, kus asuvad tema säilmed? See toomkirik on suurimaks keskaegseks hooneks Norras(102 m pikk ja 50 m lai). See toomkirik asub selle linna peatänaval, mis kannab nime Munkegata.

 

50)            Mis see on? Estate di San Martino – nii nimetavad seda itaallased. Rootsis aga on see saanud Püha Birgitta järgi nimeks Brittsommar.

 

XXVII Kloostriturniiri küsimuste vastused

 

1)      Ville Ritola

2)      Jaak Uudmäe

3)      1960

4)      Platsenta(töödeldud jäägid)

5)      Tervitus(püstiasendis)

6)      Odysseus

7)      Aare Merikanto

8)      Ratsutamine(võistkondlik takistussõit) Berliin 1936

9)      Võrkpall

10)  World Cup´i autor

11)  Kala

12)  Kirjaklamber

13)  Lenduri tähestik(seda kasutavad radistid ka merel ja maa peal halva ja häiritud raadioside korral)

14)  Menachem Begin

15)  Heliredel

16)  Sini-

17)  Tuulelipp

18)  Lahingulaev

19)  J.V.Stalin

20)  Ed. Wiiralt

21)  XIX sajand(1801-1807)

22)  „Nõnda kõneles Zarathustra“

23)  kaheksanurk e. kaheksakand

24)  Krokodill

25)  Massenet´(meditatsioon ooperist „Thais“)

26)  Mari(metsamari)

27)  Veini

28)  Timbuktu

29)  Akseli Gallen-Kallela

30)  Siiri Sisask

31)  „Tony“

32)  a)Henrik Visnapuu

      b)August Gailit

33) Õhuniiskus langenud, puitdetailid kuivavad

34)Louisiana

35) Habe ei tee filosoofiks

36) Kunstiteose autori kindlakstegemine

37) Uruguay

38) Vana Kalevi Tarkuseraamat

39) Etioopia Kristlik kirik

40) konnapill Indoneesiast

41) Aleksandr Sokurov

42) puu

43) Kagera

44) Siimu sild

45) Türkmenistanis

46) Templirüütlite Ordu

47) Nursia Benedictus

48) Viimsi Jakobi kirik

49) Trondheim

50) Vananaistesuvi(Indian Summer)