1. Maailmapuu YGGDRASILLI juure all asub tarkusest tulvil MIMERI lättekaev. 

Hiid MIMER joob sellest ja on seetõttu väga tark. Peajumal ODIN, kes soovis ka tarkusest osa saada, sõlmis MIMERIGA lepingu, mille järgi võis allikast juua ent pidi midagi vastutasuks loovutama. Loovutatu  on siiani kaevus. Mis?

     

  1. EEDENI aias elutses huvitav olend „SKÜÜTIA TALL”, kes oleks nagu meie                                       

       teaduseilmast pärit, kuid tol ajal sümboliseeris usku olelusahelasse, kus kõik         

     elusvormid on tõusvas järjestuses üksteisega seotud. Mis huvitavat „SKÜÜTIA      TALLE” juures silma hakkab?

    

  1. ZEUS, POSEIDON ja HERMES tulid incognito külla lastetule HYRIEUSELE. Too võttis võõrad lahkelt vastu ja lahkudes andsid külalised kummalise kingituse – nad võtsid naha veiselt, kes kostitamiseks oli maha löödud, urineerisid sellele ja käskisid maha matta. Üheksa kuu pärast sündis priske poiss, kellele „kolmandik” tema isast, POSEIDON, andis võime vee peal kõndida. Kes sündis?

 

  1. Sõna tuntud SALOMONI lugudest. Pariisis nimetati nii tüdrukuid, kes spetsialiseeritud bordellis magasid vana mehe kummalgi pool, nii et kehad puutusid kokku. Tüdrukud pidid olema süütud, kuid suguküpsed ja võisid selliselt teenida vaid 8 ööd järjest. Mis sõna nende tüdrukute tähistamiseks?

 

  1. VANA TESTAMENDI prohvet JEREMIASE raamatus (6,27- 30) kirjas – „SEPALÕÕTS on tules hävinud, plii on kadunud, asjatult on nad sulatanud ja sulatanud. Aga kuri pole välja tulnud”. See hädaldamine on tegelikult esimese laboratoorse analüüsi kirjeldus. Mis on siis see „KURI” , mis pole välja tulnud ja mis on see „ HEA”?

 

  1. Tennises kasutatav punktisüsteem on pärit Prantsusmaalt, nagu mäng isegi, kus tennisesarnast mängu mängisid 13. sajandi  mungad. Punktisüsteemis 15, 30 ja 40 peaks mingi keelevea tõttu olema muidugi 45. Mis olmelisel tasandil see punktisüsteem põhineb( EUROOPA kaasajas seda põhjust vist enam ei esine)?

 

  1. GRANADA viimase emiiri BOABDILI (1492.a.) järgi on üks loodusobjekt ANDALUUSIAS saanud nime „ MAURI VIIMNE OHE” – EL ULTIMO SUSPIRO DEL MORO. Mis asi see on – GRANADAST kagus HISPAANIA kõrgeima küla TREVELEZE lähedal?

 

  1. Asi sai alguse 30- aastase sõjaga kaasaskäinud katku järel, kui 1633.a. ellujäänud ühes BAIERI alpikülas haigusest pääsemiseks lubasid iga kümne aasta tagant etendada passiooni – KRISTUSE  kannatuslugu. Terve päeva kestev etendus, millest võtab osa kogu küla, on järjepidev olnud nelisada aastat. Peale II maailmasõda esimesele etendusele kogunes publikut pool miljonit. Kuidas seda 10 aasta tagant mängitavat passiooni küla nime järgi nimetatakse; mis toob üle maakera vaatajaid kokku?

 

  1. Kõige kuulsam MOZART (1756-1791) kasutas meelsasti prantsusepärast nimevormi AMADÈ, igapäevaselt kutsuti WOLFGANG. 20. sajandil kinnistus  „WOLFGANG AMADEUS MOZART”. Ometi pole tollele poisslapsele AMADEUST kunagi nimeks pandud. Milles asi?

 

  1. Kultuuritarbijaist „maiasmokad” läbivad SIXTUSE KABELI kiirsammul – mööda RAPHAELI, PERUGINO, BOTTICELLI, CHIRLANDAIO taiestest ja peatuvad üksmeelselt kabeli tagumises osas „AADAMA LOOMISE”, „VIIMSE KOHTUPÄEVA” jt. all, et nautida MICHELANGELO ja DANIELE de VOLTERRA ühisloomingut. Kes see de VOLTERRA oli?

 

 

 

11    Keemiline element nr. 64 ainuke, mille nimi tuletatud heebrea keelest. Mis element, nimi ühe kirikuõpetaja talunimest, tähendusega „suur”?

 

12    Kogu maailmas on VUUDUU (VOUDOUN, VOODOO) usulisi u.60 miljonit. Ametlik religioon on see HAITIS ja BENINIS. Mis suure Lääne- Aafrika rahva aladelt see vaimude usk pärineb?

 

13.VÕNNU vanal ( 1773.a. avatud) surnuaial on kokku saanud paljud kohalikud ja üleeestilised kuulsused. Sinna on maetud populaarne rahvaluulekoguja, luuletaja, ALA-KILGI talus sündinud JAAN ROOTSLANE (1874- 1907), GUSTAV SUITSU ( 1883- 1956) vanemad HINDREK ja LIIS SUITS ning KRISTJANI talus sündinud kunstnik GUSTAV MOOTSE (1885 – 1957) vanemad. Mis EESTI  kultuuriloos ainulaadne asi seob G. SUITSU, G. MOOTSET ja J. ROOTSLAST?

 

14. 1881.a. pühitseti sisse RÕUGE kiriku abikirik, mis oli ehitatud kohaliku                                                 BENTENHOFI mõisniku algatusel. Kogudus sai iseseisvaks 1935.a. Sellesse kirikusse tegid vennad KRIISAD oma esimese oreli 1903.a. 1888.a. MISSO koolimajja JAKOBI tehtud pill ei olevat olnud „eriti hea”. Mis kiriku orelist, millele RUDOLF TOBIAS andis ülivõrdelise hinnangu, vendade KRIISADE kuulsus alguse sai?

 

15. TAARAUSU kreedo on teatavasti „mina usun homsesse päeva”. Kuidas aga üldse           taarausu järgi nimetatakse meie planeeti ning esimest meest ja naist? (tõtt öelda kõlavad küllalt kaasaegselt) 

 

16. SIKHID kannavad usutunnistusena viit sümbolit: KEŠA - pikad juuksed, KIRPAN - väike mõõk, KARA - metallist käevõru ning veel KANGHA ja KATTŠHA. Mis need on?

 

17. Veel 1900 - te algul oli EESTIS igapäevakõnes väljend – „Kas kellaga siga nägid?”.     Mis puhul seda väljendit pruugiti?

 

18. Ta oli  universaalne 1912 KÄRNTENIS sündinud, hiljuti surnud „20. sajandi viimaseid suuri maadeuurijaid”, kuid ka 1936.a. maailmameister slaalomis ja 1938.a. kurikuulsa EIGERI mäe põhjanõlva vallutanu. Ekspeditsioone tegi Uus- Guineas, Amazonases, Pärsia lahe riikides. 1944 – 51 oli DALAI- laama õpetaja. Kelle eluloo seikade põhjal on tehtud Jean – Jaques ANNAUD film „SEITSE AASTAT TIIBETIS” 1997.a.?

 

19. 1936.a. JERUUSALEMMAS rabi pojana sündinu on parimaid juudi raskejõustiklasi,  1956.a. OM „kuld”, hiljem 2 „hõbedat”, 23 MR. 1957.a. MAKKABI MÄNGUDEL püstitas esimese MR IISRAELI territooriumil, ühtlasi esimene, kes surus üles rohkem kui kahekordse oma kehakaalu. Kes see 12- kordne USA meister?

 

20. Augustis 1939.a. oli SAKSA soomuslaev „SCHLESWIG- HOLSTEIN” külaskäigul DANZIGIS ametlikult pühaliku eesmärgiga, mis seotud EESTIS 25 a varem toimunuga.   1. septembri hommikul heideti see „ametlik eesmärk” muidugi kõrvale, kuid mis see ikkagi oli?

 

 

 

 

 

21. Praegu EESTIS „2006 – DISAINIAASTA”, kuid augustis 2005.a. võttis USA president GEORGE BUSH sõna ja ütles – „intelligentset disaini tuleb USA koolides korralikult õpetada”. Selle peale sattusid teadlased suurde ärevusse. Mis teemal president sõna võttis?

 

22. „VÕIMATU TEADUSE ANNAALIDE” poolt väljaantud    I g NOBELI 2004. a. meditsiinipreemia sai”…muusika mõjust enesetappudele”. Autorid järeldasid, et mida enam … muusikale pühendutakse, seda enam on valgete hulgas enesetappe. …muusika teemad – Alkoholi ületarbimine, töötus, lahutused. Niisiis, mis muusikastiil viib valge mehe enesetapule?

 

23. Meie püha üritust püüavad oma kommertsvankri ette rakendad igat masti „miljonimängud”, „rooside sõjad” jt.  Sel aastal tegi tõsise mälumängulise etteaste RAADIO 2 „Tähtede sõjas” Anu Saagim, kes põrmustas Evelin Pange 6: 3 üheksast võimalikust. Mõne vastuse oleks ehk isegi hädavaevalt suutnud, näit. „ Kas rock´n roll sureb kunagi?” Kuid – „Millisele  liikumisele on aluse pannud ANTON SZANDOR LAVEY?” sunnib küsima – kas teate?

 

24. Mitte just massiliselt, aga tihti regulaarselt abiellutakse INDIAS puudega. Mis selle kombe põhjuseks, kusjuures pulmapeo lõpus raiutakse puu, tavaliselt plataan, maha?(Mulle teada kolm põhjust, kui ühegagi jõuame ühele meelele, siis piisab)

 

25. Joonistage HANSU RIST, mis ka mujal Euroopas tuntud, kuid Eestis olnud kasutusel peamiselt puuasjadel tõrjemaagias ja peremärkidena. Kujund pole keerukas, peaasi, et asja olemus oleks arusaadav.

 

Vastused küsimustele       Jõulumängul 2006     Jaan Loide                 

 

1          ODINI silm

2          HÜBRIIDOLEND, LOOM - TAIM

3          kütt ORION

4          SULAMIT

5          KURI - VASK, HEA - KULD

6          mängiti raha peale

7          mäekuru

8          OBERAMMERGAU passion

9          ristimisel Johannes Chrysostomus

            Wolfgangus Theophilus Mozart

10        Michelangelo andekamaid õpilasi,

            "pükste jalgapanija"

11        gadoliinium, Gd

12        JORUBAD

13        Nende emad olid õed

14        PINDI KIRIK

15        TAGAPÄIKESEMAA ; MEEDA ja

            RAAL

16        KANGHA - puust kamm ; KATTŠHA - valged püksid

17        kui ei teretatud

18        HEINRICH HARRER

19        ISAAC BERGER, sulgkaal, kuni 60 kg

20        ristleja "MAGDEBURGI" mees-

            konna 25. surmaaastapäeva

            tähistamine DANZINGI kalmistul

 

21        ka " loomisõpetus" varem tuntud

            kui KREATSIONISM

22        KANTRIMUUSIKA

23        SATANISM

24        A. noorem poeg ei tohi enne naist võtta kui vanem vend abiellub

            B. Mees ei tohi kolmandat naist võtta, aga neljandat - palun!

            C. Vanatüdruk saab puuga abielludes abielunaise õigused

25        SILMUSRIST