Suure Jõulumängu küsimused (2.detsember 2006)

Individuaalturniir (küsimused koostas Peeter Kubo)

 

1)      Pildiküsimus. Te näete Eesti Vabaõhumuuseumi vanimat puithoonet. Mis hoone see on?

 

2)      Millise firma embleemid need on? (1920-1963)

 

3)      Kes need on? (Neid olevusi saab panna ühise nimetaja alla)

 

4)      Kes on see teadlane?

 

5)      Kes on see filmitäht?

 

6)      Kui jätta vareslased(künnivares, kaelushakk, ronk, mänsak, harakas, pasknäär, laanenäär, siniraag) arvestamata, siis milline lind oleks Eesti suurim laululind? Paljude ornitoloogide arvates ei kaitse ükski teine lind oma pesitsusterritooriumi agaramalt kui see lind(Turdus viscivorus).

 

7)      Isata lapse motiiv on meie lastekirjanduses ammuilma käibel. Tsitaat Oskar Lutsu „Kevadest“: „Nutuse näo ja punaste silmadega, see, kellelt mõned naerdes küsisid: „Poiss, kus su isa on?“ ja mispeale teised kohe vastasid: „Isa metsas, saba seljas.““ Seda poissi oli hea kiusata ja süüdlaseks teha, sest teda ei kaitsnud keegi. Ilma isata laps paiknes poiste hierarhias madalaimal redelipulgal. Teda süüdistati näiteks Kiire saapanööpide varguses: „Kes see´s muu võttis. Tema võttis.“ Kes oli see vaene kannataja?

 

8)      Euroopa riikidest tunnustas Ameerika Ühendriikide iseseisvust esimesena üks linnvabariik. 1806. aastal kaotas see linn iseseisvuse, kui Napoleon liitis ta Illüüria provintsiga. Seda linna on hiljem nimetatud Dalmaatsia pärliks. 1991/1992 sattus see linn Jugoslaavia armee pommirünnakute alla. Purustati 70% vanalinna majadest. Mis linnaga on tegemist?

 

9)      Tänapäeval me seome AS Kalevi edukust ja seal toodetud šokolaadi ning martsipani populaarsuse tõusu Oliver Kruuda nimega. Mida tähistati aga ligi 600 aastat varem, keskaja Tallinnas peaaegu samakõlalise sõnaga krude(kelne krude ja backen krude)? See oli muide sotsiaalse kuuluvuse ja prestiiži märgiks, sest sõnaga krude tähistati ihaldatumaid luksuskaupu.

 

10)  Kes on dirigent?

 

11)  Kirjalike allikate järgi on Tallinnas aastail 1312-1920 tegutsenud 258 kullasseppa. Kullassepatsunft kuulus Kanuti gildi. Millises kirikus oli kuulus Seppade altar? Esimesel detsembril, Püha Eligiuse päeval kogunesid kullassepad pidulikule missale oma kaitsepühaku altari juurde.

 

12)  Pärast merereisi maabusid nad saarel, mis tänapäeval kannab nime Sansibar. Neile meeldis see madal korallsaar. Nende järeltulijad abiellusid aafriklastega, moodustades omakeelse kogukonna. Sajandite jooksul levis kogukonna keel suahiili kogu Ida-Aafrika rannikualadele. Keele nimi tuleneb sõnast sawahili, mis tähendab rannikut. Enam kui tuhat aastat on need ümberasujad suutnud säilitada oma identiteeti. Kust olid pärit need, kes tulid Sansibarile ja lõid seal suahiili keele kogukonna?

 

13)  Male käikude ja seisu üles märkimine on noteerimine. Kuidas nimetatakse aga graafilist joonist seisust malelaual? (malelaua kujutisel on mustade ja valgete vigurite sümbolid)

 

14)  Tänase Jõulumängu auhinnalaual on kange(40% alc) üridiliköör Pirita, ebamaiselt hea maitse ja aroomiga, mis pärinevad 33st looduslikust ürdist, puuviljast, juurest, lillest ja seemnest. Seda likööri toodab 1990.aastal asutatud ettevõte, mis algul kandis nimesid Ophelia ja Havistra. Mis nime kannab see ettevõte praegu, tänapäeval?

 

15)  Kes laulab?

 

16)  Šellakit saadakse Indias ja Kaug-Idas elavast putukast Laccifer laccast. Emased putukad eritavad oma vastsete kaitseks vaiku. Putukate leviku soodustamiseks seotakse nendega asutstayud oksad naabruses olevate puude külge. Okstelt korjatakse šellakipulki. Milleks kasutatakse ka veel tänapäeval metüülalkoholis lahustatud šellakit ja šellakihelbeid?

 

17)  See kirjanik sündis Halley komeedi aastal 1835. Ta kuulutas sageli, et selle komeediga on ta maailma tulnud ja lahkub ka sellest maailmast selle komeediga. Halley komeet naasis uuesti aastal 1910. See kirjanik suri samal aastal. Kes oli see kirjanik? Temale kuuluvad ka järgmised mõtteterad

·        Pankur on inimene, kes laenab teile vihmavarju siis, kui päike paistab, ja nõuab tagasi siis, kui hakkab sadama

·        Inimene on ainuke loom, kes punastab, või vähemalt peaks seda tegema

·        Üks kord elus koputab fortuuna iga inimese uksele, enamasti aga istub inimene sel ajal naabruses kõrtsis ega juhtu koputamist kuulma

 

18)  Rootslane Sven Winquist mõtles välja isereguleeruva kuullaagri. Ohutute tikkude leiuataja oli Gustav Erik Pasch. Kõigile on tuttav Alfred Nobel ja dünamiit. Kes oli aga see rootslane, kes mõtles välja patentvõtme, millega keeratakse tänapäeval mutreid ja polte kõigil kontinentidel?`

 

19)  Kes on loonud sõnad tuntud lauludele „Minu valge hani, täna plehku pani“, „Kaerajaan“, „Eideratas“ ja „Laskem, poisid, jalad käia, see on virulaste vahva tants“?

 

20)  Kes on helilooja?

 

21)  Esimesel olümpiamedalite jagamisel naiste jäähokis otsustasid kulla saatuse kaks Põhja-Ameerika giganti. Mis riigi naised tõid neil võistlustel esimesed OM medalid(pronksid) Euroopasse?

 

22)  Eesti olümpiakoondisse on kuulunud kurttumm sportlane. Selleks oli Voldemar Noormägi, kes võistles Pariisi OM-il 1924.aastal. Mis alal?

 

23)  Kes on illustreerinud selle raamatu?

 

24)  Kes oli see kirjanik (1920-1992), kes oma romaaniga „Tundmatu sõdur“ on loonud mälestusmärgi Soome sõdurile? Selle romaani viimasel leheküljel, kui Jätkusõja rahuteade on juba käes, leiab üks tegelastest jõudu kibedaks võllahuumoriks, öeldes klassikaks muutunud lause: „NSVLiit võitis, aga väike sitke Soome saavutas aga hinnatava teise koha!“

 

25)  Te kuulete orkestri esituses pala, mida võib võtta muusikalise pildina, mille pealkiri langeks kokku ühe Tallinna grillrestorani nimega. Mis on selle pala nimi?

 

Jõulumängu 2006 vastused

 

1)      Sutlepa kabel (1699, 1837)

2)      Cadillac

3)      Putukate vastsed, nümfid

4)      Tsiolkovski

5)      Grace Kelly

6)      Hoburästas

7)      Visak

8)      Dubrovnik(Ragusa)

9)      Vürtsid

10)  Lydia Rahula

11)  Niguliste kirikus

12)  Pärsiast(poolpärslased)

13)  Diagramm

14)  Altia Eesti AS

15)  Ljubov Uspenskaja

16)  Mööbli restaureerimisel lõppviimistluseks(üldiselt mööbliseppade tööl)

17)  Mark Twain

18)  Johansson

19)  Julius Oro(Oengo)

20)  Edvard Grieg

21)  Soomlannad

22)  Tõstmises

23)  Ilon Wikland

24)  Väino Linna

25)  Caravan