XXII Kloostriturniir Pirital 15.08.2005  Peeter-Erik Kubo küsimused

 

KLOOSTRIVOOR

1. Sel päeval tähistatakse Neitsi-Maarja taevaminemise püha, mis on üheks tähtsamaks kirikupühaks. Sel päeval pühitseti sisse ka Riia toomkirik – keskaegse Liivimaa tähtsaim pühakoda. Mis kuupäevaga on tegemist ?

 

2. Millest on jutt ? Paljud kloostrikirjanikud on mõistnud selle tegevuse hukka põhjendusega, et Kristus pole kunagi seda teinud (Uues Testamendis pole tõepoolest kuskil mainitud, et Kristus oleks seda teinud). Ka munkadele ei olnud see tegevus sünnis. Traditsioonilises Euroopa keskajakultuuris oli see tegevus legitiimne üksnes „peapeale pööratud maailma“ raames – karnevalil.

 

3. Mille üheks etapiks on Arafati tasandiku läbimine ?

 

4. Esimesed varakristlikud kunstiteosed sarnanesid rooma seinamaalidele, kuid temaatikas on erinevusi – kadunud on erootika ja paganlike jumalate kummardamine. Siit sai alguse ka kristlik sümboolika. Kristus sümboliseeris kala, lootust – ankur, surematust – paabulind. Püha Vaimu kujutati tuvina. Esimesed vara-kristlikud lae- ja seinamaalid maaliti neisse kohtadesse, kuhu varakristlased kogunesid pühitsetud söömaajale ja tähistasid armulauda. Mis kohtadest on jutt ? Mitmed neist on saanud nime pühakute järgi.

 

5. Kartuuslaste Ordu asutajaks oli Bruno Kölnist. Mis riigi territooriumil asub 1084. aastal asutatud Suur Kartuus – kartuuslaste põhiklooster ? Cartuusiaks hakati nimetama seda esimest eraklat, mis hiljem andis nime tervele ordule.

 

 

6. Millise tänapäeva riigi territooriumil asus Cahokia, mida ajaloolased nimetavad „Päikese linnaks“ ? Kõige silmatorkavam rajatis seal on kolossaalne mullaküngas, mida hiljem on hakatud nimetama Mungakääpaks.

 

7. Kõigile on teada legend noorest lesknaisest Juudit`ist, kes otsustas päästa oma kodulinna. Linna piirasid väed, mille juhiks oli Olovernes. Juudit läks vaenlase laagrisse nagu rändav kiusatus, veetis Olovernese kõrval armuöö ja raius siis mõõgaga mehel pea maha. Piirajate laagris puhkes paanika ja nad põgenesid. Mis nime kandis see Juudamaa mägilinn, mille Juudit niimoodi päästis ?

 

8. Algselt oli ta riisisaagi jumal. Nüüd austatakse teda äritegevuse jumalana ja üle kogu Jaapani on talle pühendatud enam kui 3000 pühamut. Vastavalt paikkonnale võib ta olla nii mees- kui naissoost. Ka tema kultusekeskused võivad olla nii šintoistlikud kui budistlikud. Kuidas on selle Jaapanis populaarse jumala nimi ? Sama nime kannab üks Euroopa järv.

 

9. Keskajal esitati pühaku elu käsitlevaid draamasid, kus esinesid imeteod. Kuidas nimetatakse neid draamasid ?

 

10. Nn. Vatikani jalgpallimeistrivõistlustel osaleb harilikult kuni 8 meeskonda. Meeskonnad on moodustatud põhimõtteliselt elukutsete järgi ja mängitakse vähendatud koosseisus. Millise elukutse esindajad on võitnud kõige enam „tiitleid“ ?

11. Uther Pendragon – „Lohepea“ tuli uskumatule mõttele lasta teha ümarlaud, mille äärde mahuks tülitsemata istuma 150 rüütlit. Ta pöördus Merlini poole ja palus kavandada laua „ümmargusena nagu maailm“. Kes oli Uther Pendragon (kelle nimi tähendab lohepead) ?

 

12. XXII Kloostriturniiri üheks peaauhinnaks on pidulik õhtusöök Tallinna kreeka resto-ranis „Vasilio“, mille panid välja selle restorani lahked omanikud. Selle auhinna võitjatel on võima-lus valida kreeka rahvusliku köögi paremaid roogi. Kindlasti proovitakse ka kuulsamat kreeka jooki ouzo. Millega on maitsestatud see piiritusjook, mis vee lisamisel muutub piim-jaks ? Me teame, et retsina, on vaigumaitseline vein, mis maitsega on aga ouzo ?

 

13. Alam-saksa keelest on tulnud tänapäeva eesti ühiskeelde ligi tuhat sõna. Keeleteadlane Evi Ross on koostanud need kolm lauset, kusjuures ühes neist lausetest on ainult alam-saksa keelest eesti keelde tulnud sõnad. Teil jääb valida, kas need on 1, 2 või 3

1. Kilter, traksid värvlil, jukerdas tärklise purgiga sahvri põrandal.

2. Paar kelmi kokka proovisid naabri köögikapist sülti.

3. Just kritseldasin lossis aabitsasse kleidi siksakilisi pitse.

 

14. Lindude munade värviskaala on väga lai. Sellegipoolest moodustub muna-koore värv ainult kahest pigmendist. Punased, mustad ja pruunid munad on oma värvuse saanud hemoglobiinist – vanade ärakasutatud punaste vereliblede jääk-ainetest. Milline pigment tekitab aga munade sinise või rohelise värvuse ?

 

15. Kes on kunstnik ?

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

16. Millise Balti mere äärse sadamalinna eeslinnad on kandnud nimesid Schotland ja Alt Schotland ? Keskaegsest Šotist oli šotlaste sisseränne sellesse linna suur. Selle linna tööstuse arengus on olulist osa etendanud šoti lina- ja kalevikangrud. Hollandlased tõid sinna siidi ja kuldlõnga kudumise oskused. Nemad elasid eeslinnades, mis kandsid nimesid Lange Garten, Neue Garten ja Schiedlitz. Varasel uusajal oli see linn Läänemere suurimaks sadamalinnaks. XVII saj keskel elas seal 100 000 elanikku. Esmakordselt on seda linna mainitud 997. Linna läbiv jõeharu kannab nime Motlawa. Linnas asub monumentaalne Maria kirik, mis mahutab 25 000 inimest.

 

17. Orav ja kontraorav ning hermeliin ja kontrahermeliin. Mis ala terminid need on ?

 

18. Mis linnas asub maailma suurim prahituru keskus (börs) ?

 

19. 1971 rajati Pirita jõele paisjärv, millest saab alguse Pirita-Ülemiste kanal. Ülemiste järve suubub see kanal Mõigust põhja pool. Mis nime kannab see paisjärv Pirita jõel (67 ha) ?

 

20. Pamplona härjavõitlusareeni lähedal seisab mälestussammas don Ernestole. Kes oli see mees, keda seal nii austatakse ?

21. 15.juulil 1921 avaldati Riigi Teatajas ühe Eesti linna Vabasadama seadus. Kohe ehitati sinna kõrge kai. Kaitagune täideti kruusaga ja sellest sai sadama laoplats. Tööd lõpetati 1924. Mis aga tulemata jäid, olid laevad. Vabasadama eeliseid kasutasid vaid salapiirituse vedajad. 1929 tagastas riik linnavalitsuse poolt riigile kingitud maa-alad ja sadam jätkas tööd vaba-sadama õigusi kasutamata. Milline Eesti sadam kuulutati 1921 vabasadamaks ? Keskajal oli seal laevade peatuskoht, mis kandis nimesid Cokale, Kocle, Koka ?

 

22. Rudolf von Schelia oli aadlisoost. Tema esivanemad olid Sileesia mõisnikud. Von Schelia omandas Breslaus ja Heidelbergis juristihariduse. Ta asus tööle Saksa välisministeeriumis. Nõuk. luure agendiks värbamise ajal juhatas ta selle ministeeriumi Kesk- ja Ida-Euroopa osa-

konda. Tema puhul ei olnud koostööl venelastega ideoloogilist alust, olgugi, et ta suhtus nat-sismi eitavalt. Talle pakuti lihtsalt rahalist hüvitist. Muide, just von Scheliast sai vene kirjani-ku Julian Semjonovi kuulsa Stirlitzi prototüüp (ainult Semjonovil Stirlitz polnud aadlik). Mis oli von Schelia tegelik varjunimi Nõuk. luure teenistuses ?

 

23. Kellest on jutt ? See tuntud eesti graafik on sündinud Räpinas 1940. Põhitehnikana on viljelnud linoollõiget. Ta oli rühmitise ANK`64 asutajaid. 1983-st juhatab ta TKÜ graafika-

kateedrit. 1995-st professor TKÜ-s. 1970-ndatel võttis ta eesti graafikas taas kasutusele vase-

lõike. Eriti silmapaistvaid tulemusi on ta saavutanud puulõikes. Ta tõi eesti graafikasse ida-

maise trükitehnika bokashi. Esinenud paljudel graafikatriennaalidel ja võitnud kõrgeid au-hindu. Tema illustreeritud on 1968 eesti keeles ilmunud M.Bulgakovi Meister ja Margarita, Mats Traadi Tants aurukatla ümber (1971) jpt. raamatud. Tema õde on arhitekt Tiina Tallinn – Tallinna linna peaaednik !

 

24. Millised 3 värvi on Trinidad ja Tobago lipul ?                                                          25. Mis taim ?

 

26. La Condamine oli tuntud prantsuse matemaatik, geodeet ja uurimisreisija, kes osales 1736-43 Peruu ekspeditsioonis, mille käigus mõõtmistega tõestati maa lapikuse (koos Lapi-maal tehtud analoogiliste mõõtmistega). Tagasiteel kaardistas ta Amazonast ja kirjeldas esi-mesena kautšuki saamist seda sisaldavate puude mahlast. La Condamine` huvitas, kuidas saaks mürgise kuraare abil püüda jahiloomi, keda nad toiduks tarvitavad, ilma, et nad ise sellest haigeks jääksid. See ei ole keeruline, teatasid indiaanlased, sest noolest haavata saanud inimese jaoks olid neil olemas vastumürgid. La Condamine laskis kuraare noolega kana pihta, pani haavale üht toiduainet ning nägi rõõmuga, et lind ei näidanud üles mingeid ebamugavusi. Milliseid toiduaineid kasutasid indiaanlased kuraare vastumürgina (2) ? Tänapäeval kasutame neid toiduaineid iga päev.

 

27. Kui Hispaania kuningaks krooniti 1700 Felipe V, siis ütles Louis XIV ajaloolised sõnad: Püreneesid ei ole nüüdsest peale enam olemas. Miks ta nii ütles ?

 

28. Ateena OM-il 2004 said USA mehed kolmikvõidu 200m ja 400m jooksus ning Venemaa naised kaugushüppes. Londoni OM-il 1908 juhtus aga nii, et maahokis said kulla, hõbeda ning 2 pronksi Suurbritanniat esindanud meeskonnad – seega nelikvõit meeskondliku pallimängu alal! Kahel erineval meeskondliku pallimängualal on kaasaegsetel OM-il saavutatud aga kolmikvõit. Nimetage need spordialad ?

 

29. Need geograafilised laiusjooned asuvad ekvaatorist 23,5 kraadi põhja ja lõuna pool. Kes on see kirjanik, kelle teoste pealkirjadeks on nende laiusjoonte nimetused ?

 

30. Kelle plaani järgi jagati Briti-India 1947 kaheks osaks – Indiaks ja Pakistaniks ?

31. Antiik-Kreeka tuntud spordivõistluseks olid püütia-mängud. Kelle auks käskis Zeus Apollonil asutada püütia-mängud ?

 

32. Kes oli see kirjanik, kes 1909 alustas ajakirja „Loomade maailm“ toimetajana, pidi aga varsti toimetusest lahkuma, sest avaldas lugusid väljamõeldud loomadest ? Hiljem oli ta samaaegselt abielus kahe naisega. Oma peateose kangelase nime laenas ta ühelt oma maa parlamendi saadikult, kes oli tuntud selle poolest, et kõneles vahetpidamata mõttetusi. 1923 jõi see kirjanik end surnuks.

 

33. 1934 – Arnold Viiding; 1938 – Aleksander Kreek; 1998 – Erki Nool. Mis linnades toimunud kergejõustiku EM-il tulid need Eesti-mehed meistriks ?

 

34. Kes oli see Rooma keiser, kelle nimi oli lisandina kasutusel Venemaa tsaariperekonna liikmete nimede järel ?

 

35. Kes on see tuntud eesti graafik, kelle isikunäitused on toimunud järgmiste nimetuste all:

2005 – Saared ja sääred (Saaremaa Kunstistuudio); 2005 – Iga asi omal ajal (Eesti Draama-

teatris); 2004 – Iseasjad (Ühispanga galerii, Tallinn); 2004 – Pisiasjad (Galerii 36, Tallinn); 1999 – Nostalgia (Kr.Raua majamuuseum, Tallinn); 1997 – Mullid (Kuressaare Kuursaal); 1994 – Riburida (Draakoni galerii, Tallinn) ? 1996-99 oli ta Eesti Vabagraafikute Ühenduse esinaine. Kodus 2 tütart, mees ja must labrador Süsi.

 

PILDIVOOR

36. Millise mõisa peahoone see on ?

 

37. Kes on kunstnik ?

 

38. Milline kirjanduslik žanr ühendab neid mehi ?

 

39. Mis linnas asub see staadion ?

 

40. Kes on pildil ?

 

41. Kes on selle kuulsa ratsamonumendi autor ?

 

42. Kes on see helilooja ?

 

43. Mis nime kannab see tänav Tallinnas ?

 

44. Milline on selle pildipaari ühine perekonnanimi ?  

 

45. Kes on pildil ?

 

46. Mis linna väravad ?

 

47. Millega on tegemist ?  

 

48. Mis nime kandis slaavi mütoloogias see Saunavaim ?

 

49. Kes oli see helilooja, kes paigutas orkestri kattis teatri orkestriruumi „katusega“, et orkestrimuusika ei sunniks lauljaid pingutama ?                                                                                        50. Ubi melit, ibi Apes. Mida see eesti keeles tähendab ?

 

XXII Kloostriturniiri vastused:

 

KLOOSTRIVOOR

1.   15.august

2.   naermine

3.   Mekasse palverännaku Hadži üks osa 

4.   katakombid

5.   Prantsusmaal

6.   USA (Sain-Louisi lähedal)

7.   petuulia

8.   Inari

9.   miraaklid

10. Šveitsi kaardiväelased

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11. kuningas Arturi isa

12. aniisi maitsega

13. 2.lause

14. sapi pigment (tsüanniin)

15. Leonhard Lapin

16. Danzig (Gdansk)

17. heraldika

18. Londonis (mereveo-teenuste börs)

19. Vaskjala paisjärv

20. Ernest Hemingway

21. Paldiski

22. aarialane (arianer)

23. Enno Ootsing

24. punane-valge-must

25. zinnia elegans (pruudisõlg)

26. sool ja suhkur

27. Felipe V rajas Hispaanias ka Bourbonide dünastia

28. polo (London 1908) ja veepall (St.Louis 1904)

29. Henry Miller

30. Burma krahv Louis Mountbatten (India viimane asekuningas)

31. madu python

32. Jaroslav Hašek

33. Torino (1934), Pariis (1938), Budapest (1998)

34. Augustus (avgusteitšii)

35. Kadi Kurema

PILDIVOOR

36. Lustivere mõis (Põltsamaa lähedal)

37. Tamara de Lempitzki

38. neid seob valmižanr (La Fontaine ja Ivan Krõlov)

39. Calgary

40. Mark Knopfler

41. Aimo Tukiainen (oma Lauttasaari ateljees)

42. Benjamin Britten

43. Börsikäik

44. Laur (bass – Mart Laur; sopran – Tiiu Laur)

45. paruness Amalia Krüdener (1808-81)

46. Kairo väravad (Bab-an-Nasr ja Bab-az-Zuwaida)

47. Franz Anton Mesmer`i hüpnootiline seanss

48. Bannik (kunstnik J.Bilibin)

49. Richard Wagner

50. Kus mett, seal mesilasi