XX KLOOSTRI TURNIIR, 13. VEEBRUAR, PIRITA VABA AJA KESKUSES

 

  Küsimused koostas ja mängu juhtis Peeter-Erik Kubo

  Punkte arvestasid Tenno Sivadi ja Mikk-Jaan Mikk

 

1.     7. a. e. Kr. toimus kahe planeedi kohtumine Kalade tähtkujus-see oli nende planeetide kolmekordne konjuktsioon ühes tähtkujus. Inimesed olid võlutud kahe öötaevas lähestikku seisva planeedi oivalisest pildist. Mitme kuu jooksul sooritasid need planeedid silmusliikumisi ja möödusid üksteisest väga lähedalt. Selline vaatepilt kordub iga 794 aasta järel. Ühelt Babüloonia kiilkirjatahvlilt dešifreeriti teade selle kohta, et sel ajal oli toimunud selline imeline sündmus. Kepler tõstatas küsimuse, et kas mitte Targad Hommikumaalt ei tõlgendanud nende planeetide pikaajalist kohtumist Suure Kuninga sünni märgina, sest üks neist kohtujatest oli „Kuningatäht“, teine aga hellenistliku astroloogia järgi „Süüria juutide täht“.

     Nimetage need kaks planeeti?

 

2.     Mis loomast on jutt?

Kui 7-aastane hiir pääseb kassi küünte vahelt, siis muutub ta selleks loomaks(nii arvavad poolakad). Valgevenes peab palavikus olev haige kandma kolm päeva seda looma kaenla all (nartsu sisse mähitult) ja hiljem vabaks laskma. Loom viib palaviku ära. Bulgaarias antakse lapsele selle looma verd ehmatuse ja sisehaiguste raviks. Poolas kannavad kaardimängijad seda looma kaasas, et võita. Selle looma nahk kaitseb halva silma ja kuuli eest (Makedoonia, Poola). Ukrainlased peavad teda Kuradi sõbraks, poolakad- kurjaks vaimuks. Itaalias kannab ta nime pipistrello, Hispaanias murcielago, Lätis sikspärnis ja Soomes lepakko.

 

3.     Mis aastaga on tegemist? Sel aastal tähistasid paljud malemaailmameistrid nulliga lõppevaid juubeleid. Näiteks Max Euwe sai 80-aastaseks, Mihhail Botvinnik 70-aastaseks, Vassili Smõslov 60-aastaseks, Nona Gaprindašvili 40-aastaseks, Anatoli Karpov 30-aastaseks, Maia Tšiburdanidze 20-aastaseks. Vera Mentšik oleks saanud sel aastal 75-aastaseks ja esimene maailmameister Willhelm Steinitz oleks saanud 145-aastaseks. Sel aastal andis Rahvusvaheline Kirimaleföderatsioon Tõnu Õimule rahvusvahelise suurmeistri nimetuse. Sel aastal toimunud Paul Kerese mälestusturniiril Tallinnas võitis Mihhail Tal.

 

4.     Paljudes muinasjuttudes lendavad vaibad ja võlulaevad, kuid kes on see kirjanik, kelle ühes teoses tegutseb Fredriksoni konstrueeritud vapustav „MEREORGESSTER“, mis kujutab endast laeva, lennuki, auto ja allveepaadi naljakat sulamit?

 

5.     Kes laulab?

 

6. XVI sajandil kirjutas Nostradamus kümneköitelise töö “Sadakonnad“. Juba eluajal tunti teda maailmakuulsa prohvetina, kellel oli harukordne võime ette näha kauget tulevikku. Nostradamus uuris antiikajal kasutusel olnud maagilisi rituaale, abivahendeid ja salateadusi. Tema enimkasutatud transsilangemise meetod oli veega täidetud läikma löödud vasknõu ainitine vahtimine-veepinna vahtimine. Rituaale viis ta läbi keskööl, kriipseldades oma nägemusi paberile. Hommikul korjasid Nostradamuse abilised meistri öised kriipseldused kokku ja panid need loetavasse keelde. Siis fikseeris meister nägemuses nähtud sündmuse koha ja aja (astronoomiat abiks võttes). Selleks, et varjata nende märkmete tegelikku sisu, anti neile luulevorm (nelikvärsid ehk katräänid). Täieliku transiseisundi saavutamiseks sõi Nostradamus Myristica fragrans´i seemneid. Need mõjusid kehale ja mõistusele nagu tänapäeva narkootikumid. Vahe on ainult selles, et neid pidi sööma pika aja vältel ja suurtes kogustes.

Millise tuntud vürtsitaime seemneid ta sõi? Kui seda seemet amuletina kanda, kaitseb see mädapaisete ja koeranaelte eest. Homöopaatias kasutusel ka tänapäeval.

 

7. Kes oli see Eesti suusataja, kes 1982 aastal Reit in Winklis murdmaasuusatamise maailmakarikaetapil saavutas 15-kilomeetri distantsil 19. koha, millega teenis esimese eestlasena MK sarjas 2 punkti?

 

8. Millise suveolümpialinna tänavaid nimetati olümpiamängude ajaks ümber välismaiste sportlaste järgi? Kuni nende OM-deni arvestati peaasjalikult individuaalseid saavutusi spordialade kaupa, kuid ajakirjanikud, kes mänge kajastasid, mõtlesid välja punktisüsteemi, et erinevate maade esinemist saaks omavahel võrrelda. Seda polnud varem tehtud, kuid sestpeale muutus see kõikidel olümpiamängudel kasutatava süsteemi aluseks.

Millistest OM-dest on jutt?

 

9. Milleks kasutatakse seda eset?

 

10. Nimetage helilooja?

KLOOSTRIVOOR

 

11. Millises Tallinna kirikus toimus hiljuti uue Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi ordinatsioon? See kirik kannab ka oma nimetust Tallinna Piiskoplik................................. kirik.

 

12. Tol ööl oli nii tugev torm, et isegi apostlite laeva mast murdus. Ja äkki märkasid apostlid, et Jeesus tuleb nende poole, kõndides vee peal. Jeesus kutsus ühe neist apostlitest enda juurde. Too kuuletus, hüppas paadist välja ja kõndiski mööda vett. Aga nähes, milline torm on järvel, hakkas ta kartma nagu iga inimene sellises olukorras ja oleks äärepealt uppunud. Jeesus tõmbas ta veest välja ja ütles talle: „ Sina väheusuline, miks sa kahtlesid?“ Kes oli see hiljem pühakuks kuulutatud mees, kellele Jeesus nii ütles?

13. Itaalia renessansi tähtsamaid filosoofe oli „Päikeselinna“ autor Tomasso Campanella. Ta sattus mitu korda ketserluses süüdistatuna inkvisitsioonikohtu alla, kuid siis ta põgenes Prantsusmaale ja seal sai temast kardinal Richelieu’ nõunik. Millise vaimulikuordu liige ta oli?

 

14. Kes on valinud endale vapi, mis kujutab sinisel taustal kuldset risti ja tähte M, tähistamaks Maarjat ning selle mehe eluaegset motot TOTUS TUUS (kõik Maarjale). See näitab täielikku pühendumust Madonnale.

 

15.  Millise tuntud maadeuurija ja kolmekordse ümbermaailma sõitja isa kirjutas saksakeelse raamatu „Maa-alune käik Pirita ja Tallinna vahel“ (1792). Hiljem tõlgiti see raamat ka prantsuse keelde ja 1929 ilmus ka eesti keeles. 

 

16. Kes on see kübaraga daam pildil?

 

17. Kes on see iludus?

 

18. Kes on see lipsuga mees?

 

19. Kes on see lilledega mees?

 

20. Kes on kunstnik?

 

21. Mis linnas asub see hoone?

 

22. Mis firmaga on tegemist?

 

23. Kes on selle keraamilise pea autor?

 

24. Kuidas nimetatakse neid paelu, mida see ohvitser kannab paremal pool?

 

25. Mis nime kannab see klooster?

 

26. Moskva, 1917. Kelle pea on maha võetud?

 

27. Ameerika jalgpalli profiliigas võistles esimese eestlasena 193 cm pikkune ja 110 kg kaaluv vägilane. Ta mängis San Diego Chargersi profimeeskonnas aastatel 1983-1989. Kuidas oli tema perekonnanimi? Umbes samal ajal tõlkis Eestimaal „1001 öö lugusid“ eesti keelde samanimeline mees. Nimetage ühine perekonnanimi?

 

28. India ookeani sügavam koht on Sunda süvik (7729 m). Sunda saared koosnevad suurtest ja väikestest Sunda saartest. Millisel saarel aga asub Sunda rahva põhiline asuala? See rahvas on üheks kõige vähem tuntumaks maailma rahvaks(neid on aga 35 miljonit).

 

29. 1952 aastal tõstis Soome naiste eneseteadvust Armi Kuusela. Millega?

 

30. Sellele linnale on seni rahvusvahelist tuntust toonud üks koduhane tõug, mis on aretatud selle linna lähedal ja kannab ka selle linna nime. Neid hanesid kasvatatakse ka Eestis. Nüüd valmivad selle linna tehastes Euroopa superlennukid Airbus 380-d, mille pardal asuvad poed, baarid ja lastetoad.

Mis linnast on jutt?

 

31. Kes jutustab?

 

32. „Metropolis“(1927) on esimene ulmeline suurfilm, mille algpikkus on üle kahe tunni. Tohutud dekoratsiooonid, tuhanded statistid, tolle aja parimad eriefektid ja teedrajavad fantaasiastseenid. Kes oli selle filmi režissöör?

 

33. Prometheus teadis üht suurt saladust. Nimelt ei tohtinud Zeus saada järglast ühe surematu naisega, sest selle naisega soetatud laps oleks tõuganud Zeusi Olümposelt Tartarose pimedaisse sügavikesse. Zeus tahtis teada saada, kes on see naine. Kuna Prometheus ei olnud nõus oma saladust avaldama, siis heitis Zeus Promotheuse Tartarosse ja lõpuks saatis oma kotka nokkima tema maksa. Hiljem Herakles vabastas Prometheuse ja imelikul kombel leppis Prometheus Zeusiga ära. Prometheus avaldas Zeusile oma saladuse ja see naine anti kohe ühele surelikule. Nende lapsest sai suur sõjapealik. Kes oli see naine, kellest Zeus pidi eemale hoidma?

 

34. Mis riigi lipp?

 

35. Millise rahva rahvalaulu te kuulete?

 

36. Kes on kirjanik?

 

37. Mis taimest on jutt? Miljonimängus on meile tuntud vastuse „lukustamine“. Millise taime otsijad kasutasid ka omapärast lukku? Mitte alati ei kaevatud leitud taim kohe välja. Kui ta oli veel noor, siis jäeti väljakaevamine edasiseks ja taastati ümbruses endine olukord. Noore varre külge aga kinnitati omapärane „lukk“, mis koosnes punasest nöörikesest ja müntidest selle otstes. See nöör oli pandud kahel pool taime pistetud puuharkidele. See tähendas, et see taim oli lukustatud. Otsija läks täiesti rahulikult ära, sest ta teadis, et tema leidu ei puuduta keegi teine. Arvati, et „lukk“ takistab seda kavalat taime ennast maa sisse peitmast.

 

38. Algava Kukeaasta puhul andis As Liviko meie mängu auhindadeks Liviko vanimat likööri „Kännukukk“. Millise maitseaine aroom on likööris kõige tugevam?

 

39. Kes on kunstnik?

 

40. Kes on helilooja?

 

41. Kus kasutatakse neid värve?

42. Mis lind laulab?

 

43. Mida tähendab ladinakeelne mõttetera

      „ E canto cogniscitur avis “ ?

 

44. Kuidas nimetatakse piljardis kahe palli tabamist ühe löögiga? (Tegemist on rahvusvahelise nimetusega).

 

45. Kus leiab kasutamist antud komplekt?

 

46. Kes on see suveolümpiamängude avatseremoonial oma  riigi lippu kandnud sportlane, kelle varem võidetud auhindade ja kingituste hulgas on ka lehm Juliett (kaalus 800 kg) ?

 

47. 1912. aastal leiti Tell – el Amarnast Nofretete büst. Ilus suurte mandelsilmadega Nofretete oli tegelikult Mitanni printsess TADUHEPA. Nofrtete nime sai ta Egiptuses ja see nimi tähendab „ kaunitar, kes sealt tuleb „.

Mis nime kandis aga kujur, kelle töökojast leiti kuulsad Nofretete büstid? Sama nime kandsid ka esimesed Egiptuse Uue Riigi vaaraod.

 

48. Millises teatris on uuslavastuseks Maksim Gorki „ Ema“ ?

Ema osa mängib Liina Vahtrik, Pavel on Taavi Eelmaa.

 

49. Eestis on kõige suurema kõlapinna leidnud Erki Noole Fanclub. Eesti koondise jalgpalluritele elavad kaasa aga kahe fanclub`i liikmed. Üks neist on Jalgpallihaigla, millist nime kannab teine tuntud fanklubi ?

 

50. Marsal Mannerheim oli tuntud gurmaan, kellele meeldis valida toitu ja sinna juurde kuuluvat jooki. Oma lemmiktoiduks pidas ta suitsutatud

ahjupõrsast, mis oli täidetud tatraga. Tallinnas Vene restoranis ja trahteris „Troika „ on külastajail võimalik valida Mannerheimi piduliku õhtusöögi menüü. Selles menüüs on ka suur kapsapirukas. Mis nime kannab vene köögis suur pirukas (sisu täidiseks võib olla kapsas, seened, kala, riis jne.) ?

Väike pirukas kannab nimetust Rasstegai, nimetage suure piruka nimi.

 

XX KLOOSTRITURNIIRI KÜSIMUSTE VASTUSED:

 

1.     Jupiter ja Saturn

2.     Nahkhiir

3.     1981

4.     Tove Jansson („Muumitroll“)

5.     Laulis Dajan Ahmet

6.     Muskaatpähkel

7.     Arne Sirel

8.     Berliin, 1936

9.     Siserinna protees (silikoon)-selle eseme andis näitamiseks Eesti Tervishoiumuuseum

10.   Bela Bartok

11.   Toomkirik

12.   Peetrus

13.   Dominiiklane

14.   Paavst Johannes Paulus II

15.   Kotzebue {Otto-maadeuurija; August-kirjanik

16.  Anna Pavlova

17.   Mariza-Fado kuninganna

18.   Peeter Ernits

19.   Mark Kalev Kostabi

20.   Erik Haamer

21.   Jaipuris (Rajastan-Indias)

22.   Nokia

23.   Anton Starkopf (Sõduri pea)

24.   akselbant

25.   Smolnõi klooster Peterburis

26.   Aleksander III monumendi mahavõetud pea

27.   Ehin {Chuck Kalev ja Andres)

28.  Jaava saarel(Lääne Jaava provintsis)

29.  Tuli Miss Universumiks

30.  Toulouse (Tuluusi haned)

31.   Marko Polo

32.   Fritz Lang

33.   Nereiid Thetis (anti naiseks Peleusele)

34.   Nigeeria lipp

35.   Poola rahvalaul „Poola hällilaul“

36.   Mark Twain

37.   Žen- Žen

38.   köömne maitse

39.   Josef Lada

40.   Imre Kalman

41.   Klaasikunstis ja keraamikas (glasuuri valmistamisel)

42.   Rasvatihane

43.   Lindu tuntakse laulust

44.   Karambool, karambolaaž

45.   Jalgratta juures (sadula, esiratta ja tagumise ratta raami külge kinnitamise komplektid)

46.   Roger Federer (kandis Šveitsi lippu)

47.   Thutmosis

48.   Von Krahli Teatris

49.   Wellingtoni Baarikärbsed

50.   Kulebjaka