Pirita Kloostri Päeval võistlesid mälumängurid

 

Pirita Kloostri Päeval, 15.augustil, oli üheks osavõturohkemaks ürituseks traditsiooniline mälumäng – XVII Kloostriturniir, mis toimus ajaloolise kloostrikiriku varemetes. Tegemist on Eesti suurima vabas õhus toimuva mälumänguga, millest võtab vabariigi mälumängueliit. Seekord olid esindatud tuntud kilvakeskused Tallinn, Tartu, Haapsalu, Rakvere, Jõgeva, Harju-, Viru- ja Järvamaa, kokku 22 kolmeliikmelist võistkonda. Kloostriturniiride mängujuhiks ja küsimuste koostajaks on Peeter-Erik Kubo. Ka seekord esitas ta 50 küsimust traditsioonilistel teemadel. Seekordse turniiri motoks oli filosoof Platoni ütlus: Täielik harimatus ei ole kõige suurem pahe, halvem on pealiskaudsete teadmiste kuhjumine.

Seepärast oli küsimused koostatud nii, et nad laiendaksid osalejate silmaringi ja ka nii, et küsimustes/vastustes ei esineks nn. „coca-cola kultuuri“ pseudoteadmisi.

Esimesed auhinnad jagati nn. kloostrivooru võitjatele Hants Soorskile, Viktor Treimuthtile ja Mart Vellamale võistkonnast Protos. Nemad said rändauhinnana Eesti Kirikute Nõukogu poolt videofilmide komplekti Ajalik ja ajatu.                                                                            Teiseks vahepreemiaks oli spordibloki võitjate auhind, kelleks osutusid Fregati võistkonna mehed Jaan Loide, Vello Tõnso ja Harras Madar, kes üldkokkuvõttes võitsid ka „pronksmedali“. Spordiauhinna pani välja Eesti tuntud kergejõustikukohtunik Eduard Rihm.

Üldvõitjaks tuli meeskond Turvas (Leino Pahtma, Alar Särgava, Aare Olander) 55 punktiga 100-st võimalikust. Neile kuulusid peale auhindade veel Gravex  Balti poolt väljapandud rändkarikas ja „kuldmedalid“. Kanged Virumaa mehed Andres Pulver, Madis Replik ja Tõnis Sakk võistkonnast Viru Vägevad võitsid „hõbemedalid“. Kuna kolmas koht jäi jagamisele, siis said ka Issanda Vitsa mälumehed Indrek Salis, Jevgeni Nurmla ja Andres Kasesalu samuti „pronksmedalid“.

Auhindu sai veel parim perevõistkond Laura, kus mängis lisaks Anne-Malle Hallikule ja Laura Hallikule ka võistluse noorim osaleja Mihkel Kõrbe. Parimaks koolinoorteesinduseks oli Rakvere 3 (Tiit Sepp, Leho Vool, Triinu Põdramägi) ning edukaim Pirita võistkond oli PMG (Annaliisa Asveit, Marju Rebo, Mare Laidra).

Kokku jagati välja 66 auhinda, sest neid jätkus ka aktiivsematele pealtvaatajatele.

XVII Kloostriturniiri läbiviimisele aitasid kaasa Pirita Klooster, Pirita Linnaosa Valitsus, Pirita Vaba Aja Keskus, Pirita Selver, Kindral Johan Laidoneri Selts, Eesti Piibli Selts, firma Sony, ehitusfirma Koger ja Partnerid, Vikerraadio, tuntud Eesti kunstnik ja kujur Reti Saks, fotokunstnik Ann Tenno, ajaloolane Mati Õun, Harju Hambaravikeskuse Pirita Osakond (Kloostrimetsa teel), kohvik Narva, Von Krahli Teater (Eesti ballaadid), Linnateater (Kaotajad), CD-vabrik Theka, kaardifirma Regio. Väärtkirjandust jagasid Allecto, Ambassador, Accendo Ltd., Ersen, Olion, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Ilo, MTÜ Loodusajakiri, Estada, Steamark, Huma, Suur Eesti Raamatuklubi. Õhtu lõppes korraldajate ja edukate osavõtjate piduliku õhtusöögiga pubis Seiklusjutte maalt ja merelt. Selle auhinna panid välja pubi omanikud. Täname korraldajate ja osavõtjate nimel kõiki toetajaid.

Järgmine suurem mälumänguüritus toimub laupäeval 18.septembril algusega kell 12.00 Pirita Vaba Aja Keskuse Peeglisaalis – siis toimuvad juba IX Eesti meistrivõistlused pildikilvas, kuhu oodatakse jälle kolmeliikmelisi võistkondi. Oktoobri alguses toimub järjekordne traditsiooniline võistkonnamäng 4-liikmelistele esindustele, V Harjumaa Mnemofriik. Täpsemalt informatsiooni kõigi olnud ja tulevate mängude kohta saab internetileheküljelt www.kilb.ee

 

 

Tenno Sivadi

6118792