XVII Kloostriturniir  15.08.2004 Pirita Kloostrikiriku varemetes küsimused/vastused/tulemused

Küsimused: Peeter-Erik Kubo

Kohtunikud: Eduard Rihm ja Tenno Sivadi

 

1. 1.mai 1948. Sverdlovski garnisoni vägede paraadi ajal juhtus piinlik lugu. Paraadi vastuvõtva Uurali Sõjaväeringkonna ülema hobune hakkas perutama ja ajas end peaaegu vertikaalselt tagajalgadele püsti ning prantsatas siis koos ratsanikuga vasakule küljele, otse väljaku graniidist tänavakividele. Sellest sündmusest alates keelas Stalin ära paraadide vastuvõtmise ratsa. Selleks hakati NL-is kasutama lahtiseid limusiine. Kes oli see õnnetu, kelle kukkumine lõpetas NL ajaloolise pompöösse traditsiooni võtta vastu sõjaväeparaade uhketel tõupuhastel hobustel ?

 

2. Elektrirai – Torpedo marmorata lad.keelsest nimest sai nime Fiumes toodetud liikurmürsk – torpeedo. Täpsuslaskurid on snaiperid. See sõna tuli kasutusele 1915 Inglismaal. Nii nim. mehi, kelle vintpüssidele oli pandud peale telesihik. Keda või mida tähistab ingliskeelne sõna snipe, millest on tuletatud täpsusküti nimetus snaiper ?

 

3. Kellest on jutt ? Erinevalt teistest sisalikest Euroopas suudavad kõik selle sugukonna esindajad (kokku umbes 900 liiki) häälitseda. Häälitsus varieerub nõrgast piiksumisest kuni läbilõikava haugatuseni (Kagu-Aasias eluneval 35 cm pikkusel tokeel). Enamik neist on ööloomad, kuid tänu oma nägemisele peavad jahti ka päeval. Suured silmad on kattunud läbipaistvate „prillidega“ (nagu madudel) ning neid pole võimalik sulgeda. Euroopas elab neid sisalikulisi 8 liiki. Need liigid munevad kõvakoorelisi mune (1-2 muna kurnas).

 

4. Seda ei juhtu sageli, et kuulus mees kannaks kogu elu ametlikult hüüdnime, mille talle on andnud nooruses kooliõpetaja. Mustafa sai oma matemaatikaõpetajalt sõjakoolis hüüdnime Kemal – Perfektne. Nii eristati teda juba siis teistest tavalistest mustafadest. 1923 valiti ta Türgi Vabariigi I presidendiks. Et näidata oma reformide sügavust keelas ta ühe peakatte kandmise. See oli usklike traditsiooniline peakate ja islami võimas sümbol. President ilmus ühel päeval tänavale panamakübarat ja euroopalikku ülikonda kandes ning selgitas, et edaspidi on see Türgi kodanikule sobiv peakate. Sellele järgnes šokk – tuhanded mehed ruttasid oma juhti matkides kübarat hankima. Teade M.K. vägitükist levis üle maailma. Millise peakatte ta ära keelas ?

 

5. Sigtuna väravad on praegu Novgorodis Sofia peakirikut ehtimas. Neid nim. eksikombel Korsuni väravaiks. Kus kohal asus see linn, mille järgi neid väravaid nimetatakse ?

 

6. Mis linnast on jutt ? See on mänginud suurt rolli vene kultuuri ajaloos, siin maalis Aleksander Ivanov Kristuse ilmumist rahvale ja Gogol kirjutas oma Surnud hinged. Napoleon I kinkis selle linna oma vastsündinud pojale, andes talle selle linna kuningatiitli.

 

7. Kellele olid pühendatud Kreekas esimesed saunad ?

 

8. Patendiõiguse juured ulatuvad tagasi kaugesse minevikku. Juba 510 e.Kr valitses Kreeka koloonias Sybarises komme, mis tuletab mingil määral meelde patendiõigust. Nimelt nägi see komme ette, et kokk, kes esimesena valmistas mingi uue maitsva toidu, sai ainuõiguse selle valmistamiseks ühe aasta vältel. Regulaarselt hakati patente välja andma Inglismaal. Esimene teadaolev patent anti seal välja 1449 kuningas Henry VI poolt. Mille valmistamiseks ?

 

9. Nadikopsik tähendab hiidlaste keelest tõlgituna nadikael ehk närukael, noidlema aga laisklemist jne. Mida tähendab nende keeles aga ninatopp ?

 

10. Antarktikas on olemas nö. Muusikanurk, kus on jäädvustatud muusikameeste nimed. Seal on Beethoveni ps, Bachi, Mozarti, Wagneri, Stravinsky, Schuberti jääliustikud, Glinka saared, Tšaikovski, Mussorgski ja Borodini mäed, kus kõrguvad Liszti, Griegi, Raveli ja Straussi ni-melised tipud, Verdi ja Brahmsi lahed, Rossini ja Berliozi neem, Figaro nunatakk ning Staccato mäe-tipp. Kelle nimelisel maal need asuvad ?

 

11. Dominiiklasi nimetati nende musta mantli ja kapuutsi pärast mustadeks munkadeks, frant-sisklased olid oma rõivastuse poolest tuntud kui hallid mungad, tsistertslasi nimetati valgeteks munkadeks, benediktlasi nimetati aga mustadeks benediktlasteks. XII saj tulid Euroopasse aga ühe mungaordu liikmed, kes kandsid põiktriibulist mustvalgete vöötidega mantlit. See tõi nei-le hüüdnime „Triibulised Vennad“ ja tegi ülikoolides nad naerualusateks. Siis aga muudeti värve – kapuutsiga mungakuub sai pruuni värvuse (maaläheduse sümbol) ja pidulikel juhtudel lisandus valge mantel – patuta puhtuse märgina – Maarjarüüna. Tänapäeval nim. neid ka Jumalaema Vendadeks (Fratres Dominae Nostrae). Ordut juhib generaalprior, kelle peakorter asub Roomas. Teda abistab ülddefiniitorite ordunõukogu. Mis ordu ?

 

12. Suurtes kloostrites valmistasid keskajal käsikirjalisi raamatuid mitu inimest. Pärgame-naarius parkis nahad pärgamendiks, illuminaator maalis algustähed, ilustas raamatu ääre-

kaunistustega ja miniatuuridega. Rubrikaator kirjutas punasega pealkirjad. Mida tegi ligaator?

 

13. Kellest on jutt ? Egeuse mere sadamalinnas Troases (muistse Trooja lähedal) sai ta näge-muse, milles üks makedoonlane palus: „Tule alla Makedooniasse ja aita meid!“. Nõnda sündis ajalooline otsus, mis tõi kristlike misjonäride jala esmakordselt Euroopa pinnale. Aastal 49 pööras ta ristiusku esimese mandri-eurooplase Lydia (Lüüdia), kes oli rikas purpurimüüja ja pakkus misjonärile oma koda ööbimiseks Makedoonia kuninga Philippos II rajatud Philippose linnas. Hiljem pandi see misjonär selles linnas üheks ööks vangi. Maavärin, mis purustas ketid ja ja-lapakud, millega vangid olid müüri külge aheldatud, aitas tookord pühamehel ka valvurit koos perega kristlaseks pöörata.

 

14. Legendide järgi saatis Maailmade Isand Aabrahamile taevast lumivalge kivi. Ja siis ehitas Aabraham Jumala auks Hidžasi metsikusse orgu pühakoja – nelinurkse hoone. Jumala kivi pa-ni ta seina sisse hiilgama. Nii tekkis Kaaba – araabia pühamu. Tänapäeval me teame, et see kivi seal seinas on hoopis must. Ka sellele värvimuutusele on vanades legendides seletus ole-mas. Mis on põhjustanud Kaaba valge Jumalakivi muutumise mustaks ?

 

15. Itaalia keeles on Müncheni nimeks Monaco. Selle linna üheks sümboliks ongi lõbus munk

Millise Eesti aleviku nimi oleks prantsuse keelde tõlgituna Marionette s.o. Marionett ?

 

Weike nali: noormees küsis oma tuttavalt, vanemalt härralt: kas te hambad öösiti valutavad ? Too vastas: ma ei tea, me ei maga koos.

 

16. Tänu Manet` Olümpiale läks taas moodi naisakt. Kui see maal 1865 esmakordselt avalik-kuse ette toodi, siis tabas seda kriitikute mõnitus ja üldine hukkamõist. Kunstimaailm moo-

dustas aga ta kaitseks ühisrinde. Maalil kujutatud naisterahva Olümpia poos on kahtlemata maha viksitud Tiziani Urbino Veenuselt ning silmnähtavalt on maalil ka Goya Alasti maja mõjutusi. Nimi Olümpia pärineb paavst Innocentius X armukese Olympia Meldachi nimest. Velazquez oli kord juba teda oma maalil surematuks muutnud. Manet`Olümpia modelliks oli naine, kelle jultunud pilk ja piinlikkuse puudumine alasti oleku üle tõstsid ta Manet` silmis teiste naiste seas esile. Mis oli selle modelli eesnimi ? See on mõtteliselt seotud mälumänguga

 

17. Kellest on jutt ? See kunstnik elas 1834-1903. Tema isa oli tuntud insener, kelle vene tsaar Nikolai I kutsus Peterburi-Moskva raudteed ehitama. Seepärast viibis kogu pere mõned aastad Venemaal. Kunsti õppis ta Pariisis, hiljem tegutses Londonis. Maalikunstnikuna ilmestas ta oma realistlike teemasid värvimänguga. Ta uuris värvide harmooniat ja andis sageli oma teos-te-seeriatele muusikaga seotud nimetusi – noktürnid, sümfooniad, arranžeeringud (Harmony in Pink and Grey, Arrangement in Black, Nocturne in Blue and Gold:Valparaiso Bay, Symp-hony in White). Pariisi ajal oli tema suureks sõbraks Gustave Courbet. Inspiratsiooni andsid talle Claude Debussy ja Maurice Ravel. Hiljem saavutas ta kuulsuse ka graafikuna (huvitus Jaapani kunstist). 1880 Glasgow`s tekkinud rühmitus Glasgow Boys pidas teda üheks oma iidoliks.

 

18. Kloostriturniiridest on sageli osa võtnud kilvar Alar Heinaste. Vabadussõja üheks täht-samaks lahinguks oli Võnnu lahing (juuni 1919). Selles lahingus osales eestlaste poolel ka „Heinaste“. Kes või mis oli see „Heinaste“ ?

 

19. 1752 ilmus Halles Anton Thor Helle 419-leheküljeline Lühike eesti keele õpetus saksa keeles. See teos oli mõeldud pastoritele eesti keele õppimiseks. Keeleõpetus koosnes viiest osast – Grammatica Estonica, Vocabularium Estonicum (sõna- ja lausenäited), Proverbia Estonica (vanasõnad), Aenigmata Estonica (mõistatused) ja Colloqvia Estonica (kahekõned)

Selles osas, mille moodustasid mõistatused oli kokku 135 rahvapärast ühikut, millest ühe esitame mõistatamiseks: Üks waat kahtesuggu ollut sees. Millest on jutt ?

 

20. 1928 lõpetas ta Riia konservatooriumi. 1928-31 täiendas end Berliinis L.Kreutzeri ja P.Hindemithi juures. Sel perioodil mängis ta ka klaverit ühes Berliini kabarees. Kord külastas ta Albert Einsteini viimase Berliini kodus, kus ka koos musitseeriti. Hiljem oli see mees klaveripedagoogiks Tartus ja Tallinnas. Tema õpilasteks olid ka Valdo Rumessen ja Kalle Randalu. Kes oli see Einsteiniga koos musitseerinud mees (1909-91) ?

 

Weike nali: mehhaanik urgitses tükk aega auto all, uuris seda siit ja sealt, sügas kukalt ja ütles autoomanikule: kui see auto oleks hobune, soovitaksin ma ta teil maha lasta.

 

21. Vend Vahhindra – Karl Tõnisson on ainuke eestlane, kes on arvatud pühakute hulka. Ta suri Yangonis 1962. 1927 tuli ta Eesti kergejõustiku esivõistlustel III kohale (nime all Karlis Tennisons). Mis alal ? Samal alal on võitnud 3 „kulda“ Ronald Suur (1964-1966).

 

22. 1896 ja 1900 võtsid olümpiavehklemisest osa ka professionaalid. Kuidas neid nimetati ?

 

23. Eesti spordiajaloost on teada fakt, et mõned käsipalli kohtunikud kuulutati 1928 elukutse-

listeks – neil keelati osavõtt spordivõistlustest nii võistlejate kui kohtunikena. Seda kõike kohtunikutegevuse pärast. Nimelt olid nad nõudnud kohtuniku töö eest väikest tasu, mis vir-

gutaks kvalifikatsiooni tõstma. Mõne aasta pärast anti neile õigused tagasi, ainult tingimusel, et nad tasu ei nõua. Nii olidki tekkinud esimesed Eesti elukutselised käsipallimängijad kohtunikutegevuse pärast. Kohtunikke püüti rahustada sellega, et neile anti … . Milline soodustus tehti neile ?

 

24. Millisel kergejõustiku alal võitis 1932-48 Eesti meistrivõistlustel 11 „kulda“ ja 2 „hõbe-dat“ Olga Arras (Usar) ? Samal alal võitis 2 „kulda“ 4 „hõbedat“ ja 1 „pronksi“ 1953-67 Õie Munk.

 

25. EM jalgpalli finaalturniiril Portugalis (2004) oli meeldivaks erandiks üks matš, kus män-gijatele ei tehtud ühtegi hoiatust. Nimetage need kaks riiki, kelle vahel toimus see džentlmen-lik jalgpallimatš ?

 

26. Kes on Ateena OM-l Eesti sportlastest kõige noorem ja kes kõige vanem ?

 

27. Meid kutsutakse sageli imetlema kreeka atleete selle tõttu, et nad olid valmis võistlema väärtusetu pärja pärast „pärjavõistlustel“ Olümpias, Isthmoses jne. Neid tuuakse eeskujuks kui kõige puhtakujulisemaid amatöörsportlasi. Faktid toetavad aga vaevalt niisugust roosilist pilti. Kui atleet „pärjamängudel“ võitis mõne ala, siis käis tema käsi hästi, ta sai nii raha kui ka auhindu „natuuras“. Kes oli see seitsme targa hulka arvatud mees, kes Ateena arhondina kehtestas 590 e.Kr tasude ülemmäära – 500 drahmi Olümpia mängude võitjale, 100 drahmi Isthmose mängude võitjale ? (Isegi Isthmose mängude võitja tasu oli peaaegu võrdne töömehe aasta teenistusega, Plutarchose järgi)

 

28. 1984 jõuti nii kaugele, et Tallinnas toimus Eesti linnade ja rajoonide I mälumängu karika-

võistlus (Enn Limberg), kus osales 15 võistkonda. Esindatud olid Tallinn (4), Tartu (2), Pärnu, Jõgeva, Paide, Rakvere, Haapsalu, Viljandi, Põlva, Valga ja Harju. Rändauhinnaks oli kunstnik Tiiu Evingu taies „Unelmate aas“. Millise linna esindus võitis Eesti I karika ja pääses esimesena unelmate aasale ?

 

29. Olümpiamängud on andnud nime paljudele olümpiaadidele. Näiteks Nõuk. Venemaal toi-

musid 1920 mitmed suured komplektsed spordivõistlused – I Kesk-Aasia olümpiaad (Taš-kent), I Ülem- ja Kesk-Volgamaa olümpiaad (Jaroslavl). Samal ajal toimus ka I Siberi olümpiaad. Mis linnas ?

 

30. Mis riigiga on tegemist ? 1973-84 oli selle riigi maleliidu presidendiks eestlane – keemia-

insener Kalev Pügi, kelle panus sealses maleelus oli silmatorkav. 1988 alustati selles riigis Paul Kerese mälestusturniiride korraldamist. Alates 1994 väärtustati see turniir riigi kiirmale meistrivõistlustega. Selles riigis on toimunud ka Hõbekuningate turniir ja Ernst Jaaksoni mälestusturniir. 1958 maleolümpial Münchenis oli selle riigi meeskonna kapteniks-esindajaks eestlane, kes omal ajal (1933) valiti Tallinna Spordipressi Klubi poolt Eesti parimaks sport-laseks.

 

31. Kui mitte arvestada tõuse, mõõnasid ja lainetust, siis peetakse ookeani pinda harilikult ühtlaselt tasaseks, mille suhtes on hea kõrgusi mõõta. Kuid ka ookeanivee pinnal on omad mäed ja orud. Ookeani pinna kõrgushälbed langevad kokku Maa gravitatsiooni anomaalia-tega, mis ilmselt põhjustavad ookeanil kõrgendike ja lohkude tekkimist. Kosmoseaparaatidelt tehtud täpsed mõõtmised näitavad, et Indoneesia saarestiku juures on veepind normaalkõrgu-sest 78 m kõrgem. Millise poolsaare juures on aga veepind 112 m normaalist madalam ?

 

32. Kes tõsteti rüütliseisusesse ja tema vapil ilutseb gloobus pealdisega Primus circumdedisti me?

 

33. Vabadussamba kõrval asuv Ellis Island on olnud uue ja tundmatu maailma väravaks mil-jonitele inimestele – väravaks Ameerikasse. Elsassist pärit Frederic Auguste Bartholdy loodud vihase näoga Lady Liberty kõrgub NY sadama kohal vabaduse sümbolina. Seesama Barthol-dy on teinud ka ühte teisse väravasse hiigelkuju. Nimelt asub Juura ja Vogeeside vahelises mäekurus Belforti linn, mille kindlus on „ … väravate“ vahimeheks. Preisi-Prantsuse sõjas 1870 piirasid sakslased seda linna tükk aega. Kangelaslikele kaitsjatele on pühendatud 22 m pikkune Lõvi – Belforti Lõvi. Kuidas nim. aga neid „väravaid“, mis kannavad ühe Prantsus-maa ajaloolise piirkonna nime ?

 

34. Caracase panteonis seisavad kaks kirstu. Ühes neist on Simon Bolivari põrm, teine sark on aga tühi. Selles oleks pidanud puhkama Venetsueela teise rahvuskangelase põrm. See mees võitles Põhja-Ameerikas Iseseisvussõjas. Hiljem sõitis Euroopasse. Katariina II andis talle polkovniku aukraadi ja rahalist toetust võitluseks Hispaania vastu Ladina-Ameerikas. Prantsu-

se revolutsiooni ajal juhtis ta diviisi ja sai kindraliks. Tema nimi on kirjutatud Võidukaarele Pariisis. 1806 organiseeris ta retke USA-st Venetsueelasse. Sel ajal puhkes Caracases ülestõus ja ülestõusnud kutsusid teda vägede juhatajaks. Kongress andis talle generalissimuse aukraadi

Hispaanlased surusid tolle ülestõusu maha ja suur juht viidi ahelais Hispaaniasse. Alles pärast surma vabastati ta keha küljest ahelad ja maeti salaja teadmata kohas … Kellest on jutt ?

 

35. Vana-Egiptuses (ca 2000 e.Kr) oli kasutusel mahumõõt suutäis ehk ro. Indias tunti pik-kusmõõtu lehmakarje. Jaapanis oli pikkusmõõduks rin – siidiussi kookonniidi jämedus (ca 0,3 mm). Vanade eestlaste juures oli pikkusmõõduks kukekiim. Mida mõõdeti selle ühikuga ?

 

Weike nali: Doktor, mida teha patsiendiga, kes ennast hundiks peab ? Arst vastab: tuleb kontrollida ja peale passida, et talle punamütsike külla ei tuleks

 

36. Ühes Hiina kroonikas (2000 a e.Kr) nimetatakse virmalisi küünal-lohemaoks. Roomlased kutsusid virmalisi ka verevihmaks. Eskimote meelest on virmalised taeva kõrgeim koht, kus manalalised tantsivad ja mängivad morsakolpadega jalgpalli. Inuittide arvates läheb liiga kaua virmalisi vaatav inimene hulluks. Virmalised võivad olla kahvaturohelised, punased, purpur-punased, sinised, violetsed, isegi mustad. Pooluste lähedal on nähtavad virmalised enamasti rohelised ja kujult mitmekesised – virmalistekroon, -kaared, -vööd, -pöörised, -spiraalid. Poolustelt kaugemas põhja- ja lõunavalguses on ülekaalus punane ja selles on vähem kuju-tüüpe. Veel XIX sa-jandil usuti, et maakera on õõnes ja selle kummalgi nabal on auk. Arvati, et virmalisi tekitab nendest aukudest paistev Maa sees asuva hõõguvtulise magma kuma. Tänapäeval teame, et virmaliste värvus pärineb peamiselt kahe keemilise elemendi aatomitest ja molekulidest. Nimetage need ?

 

37. Dante peateos Jumalik komöödia kirjeldab teekonda läbi põrgu, puhastustule ja paradiisi. Teejuhiks käigul põrgusse valib Dante Vergiliuse (Publius V.Maro) – Rooma rahvaeepose autori. Kes oli aga Dante teejuhiks ja saatjaks paradiisis ?

 

38. Joh. Lauristini büst Toompea lossi aias ja Lenini ausammas Tartus EPA ees olid loodud Garibaldi poolt. Selleks oli kujur Garibaldi Pommer (1908-72). Ühe Pärnus 1960 sündinud tuntud Eesti kunstniku eesnimi langeb samamoodi kokku ühe kuulsa maleteoreetiku (1889-1929) perekonnanimega. Sellele kunstnikule on omane metafüüsiline maailma nägemus ja ruumikujutus. Tema töid iseloomustab joonistaja meisterlikkus, mis avaldub rafineeritud kujundeis. Korduvaks motiiviks on lapsnaise kuju („Näeb“1985; „Otsib“1988). Ta on illust-reerinud ka raamatuid. Mis nimi on neil ühine ?

 

39. Maribi tamm oli oma kanalite ja lüüsidega üheks muinasaja insenerkunsti imeks. Seda tammi hakati ehitama juba 750 e.Kr. Dhahna vadist juhiti vett põldudele. VI saj purunes see tamm lõplikult ja õitsev maa muutus tuiskliiva ja kaktustega kõrbealaks. Millise tänapäeva riigi territooriumil asuvad selle tammi varemed ? Samas on ka vanalinna varemed ja linn.

 

40. Kes on autor (luuletus „Põhjavaim“) ?

 

Mets mühab ümberringi.

Ma seisatan lagedal

ja mõtlen: Küll armas on elu

siin Põhja taeva all!

 

Kui sügav sinav süli

end laotab üle maa …

Ja kuuskede õõtsuvail ladvul

käib kohin tuulena.

 

Ja metsa puude varjul

kui heljuks õnne-aim,

kui laulaks lõputa laulu

me kaitsja Põhjavaim …

 

 

41. Kes oli see filosoof ? Esitades ühte põhiideed mitmel eri viisil püüab ta panna oma õpilasi „meenutama“ (anamnesis) seda, mida nad on kunagi – mingis varasemas elus juba teadnud. Ta usub nagu Buddhagi ümbersünnisse. Teda kutsuti Ateena mesilaseks, ta on esimene antiik-

filosoof, kelle peaaegu kõik teosed on tervikuna säilinud. Temale kuulub lause, mis sobiks ka mälumänguritel meelde jätta: Täielik harimatus ei ole kõige suurem pahe, halvem on pealis-

kaudsete teadmiste kuhjumine.

 

42. Esimeseks maailmanäituseks ehitati Londonisse Kristallpalee (1851). Selle arhitekt-kavandajaks oli sir Joseph Paxton. Hiina viimane keiser P`u I oli natuke aega ka Mandžukuo keiser, kes sõltus jaapanlastest. Pärast II ms oli ta Pekingis valve all ja pidas sama ametit mis oli ka sir Paxtoni erialaks. Ka kirjanduses on leidnud see amet kajastamist. Inglise kirjanik Archibald Joseph Cronin on kirjutanud väga sügava sisuga romaani Hispaania … (1950) Millist eriala, ametit on mõeldud ?

 

43. 1973 linastus film Lady sings the blues, mis käsitleb kuulsa bluusilaulja Billie Holiday (Lady Day) traagilist saatust. Nimiosa oli usaldatud lauljatarile, kes oli varem 8 a jooksul olnud naisansambli The Supremes esilauljaks. Filmis suutis too lauljatar vokaalselt tabada B.H. kunsti olemust, seejuures laskumata imiteerimisse ja säilitades oma isikupära (laulis filmis Lady Day laule). Saavutust kroonis Oscar, mida just iga pop-lauljatari kodus näha pole

Edetabeli tipplaule (k.a. Supremesi periood) oli tal rohkem kui ansamblil The Beatles. Kes ?

 

44. Igal inimesel on olemas Cupido kaar. Kus see asub ?

 

45. Millest on jutt ? Seda tegevust on võrreldud veinipudeli sisu valamisega veepange, selle tegevuse tulemust võrdles kuulus Miguel de Cervantes vaiba pahupoolega. On öeldud, et see, kes teeb seda proosa puhul, on ori, luule korral on aga võistleja.

 

 

Weike nali: peretütar lõbustab külalisi klaverimänguga „Aga miks te ei kasuta pedaali“, küsitakse talt. Ta vastab: ma ei mängi veel nii kiiresti, et oleks vaja pidurit !

 

 

46. Oli aasta 1892. Tulevane tsaar Nikolai II saabus tagasi ümbermaailmareisilt. Tsaari pere-konnas oli eelnevalt arutletud armukese valikut, seega ei olnud otsus ainult tulevase tsaari tehtud. Suurvürst Konstantini abikaasa esitas sel puhul erinevate rahvuste puuduste ja voorus-te võrdleva analüüsi: „Venelannad on küll ilusad, kuid nende armastuskunst ei ole piisavalt rafineeritud. Prantslannadel on rikas kujutlusvõime, aga nad on liiga himurad ning õpetavad suurvürstidele ebasündsaid asju. Hispaanlannad on nii kirglikud, et kurnavad partneri ära. Itaallannad on liiga armukadedad ja nende armastus on ohtlik. Sakslannad on liiga külmad ja sentimentaalsed. Jäävad üle ainult nemad - … . Kes on need, kes tunnevad kõiges mõõtu ? Neis on nii ilu kui rafineeritust, nii iharust kui tundelisust.“. Seega oli liisk langenud. Mis rahvusest oli tsareevitši armuke, kellega idüll kestis 2 aastat ? Pärast kihlumist 1894 Hessen-Darmstadti printsessi Alixiga kirjutas tsareevitš oma endisele armukesele: „Teiega koos veedetud hetked jäävad alatiseks mu nooruse kaunimaks mälestuseks“.

 

47.Kellest on jutt ? See helilooja (1825-99) reageeris kiiresti muutuvatele olukordadele ja pühendas oma helitöid päevakajalistele sündmustele ja erinevatele isikutele. 1848 lõi ta Revolutsiooni marsi, kuid aastaid hiljem sai vene tsaarilt kuldmedali koos Aleksandripaelaga. Selle eest, et ta andis kontserdi Poola ülestõusu mahasurunud vene ohvitseride perekondade heaks. Keiser Wilhelm I pühendas ta pala Keiser Wilhelmi polonees ning selle eest sai Preisi Punase Kotka ordeni. Prantsuse president marssal MacMahon autasustas teda Prantsuse Auleegioni rüütliristiga. Kui 1858 hakati tema kodulinna laiendama ja lammutati linnavall, siis kirjutas ta kohe pala Lammutajapolka Juristidele pühendas ta Protsessipolka, inseneride-le aga lood Mootorikadrill, Hoorattad ja Elektromagnetiline polka. Meedikutele pühendas ta Eskulaap-polka ja Kiirenenud pulsid, ajakirjanikele aga lood Hommikulehed ja Telegram-mid. Ta on kirjutanud ka ooperi Rüütel Pazman.

 

48. Kes oli see kuulus ameerika lavastaja ja teatripedagoog, „teatrimängu filosoof“ ja „meetodi-mees“, kes oli üks järjekindlam Stanislavski meetodi propageerija Lääne teatris ? Tema kuulus näitlejastuudio töötas New Yorgis. Hollywoodis oli aga nn. tema … instituut. Tema mainet kinnitavad need nimed, kes on käinud läbi tema stuudio – Marlon Brando, Rod Steiger, Paul Newman, Dustin Hoffman, James Dean. Ta rändas Ameerikasse Austriast ja viis sinna nö. Vene koolkonna mõjud. Asutas 1931 Grupiteatri.

 

49. Millises sadamas hoiavad inglased oma kuulsusrikka purjelaevastiku mälestuseks Nelsoni lipulaeva „Victory“-t ?

 

50. Selle mehe raamat Hulkade psühholoogia oli ka Stalini laual. Mõned mõtted sealt: hulgas ei saa kuhjuda mõistus vaid ainult keskpärasus; kogu maailm ei saa olla targem kui Voltaire; hulk on anonüümne ja lubab anduda instinktidele – puudub vastustunne ja tekib karistamatus; me näeme parlamendi koosolekuid tegevat seadusi ja määrusi, milliseid igaüks neist üksikult mõistaks hukka; hulk on intellektuaalsuselt madalam üksikisikust; hulgad on igal pool naiselikud, kui toetud nendele, võid tõusta kõrgele, kuid alati võid olla kindel, et ühel heal päeval visatakse sind alla Tarpeiose kaljult. (esitrükk 1895)

 

 Vastused:

 

 1. marssal Georgi Žukov
 2. lind; snipe- neppe laskma (nepp, kurvits, tikutaja)
 3. geko; tokee (geko gekko)
 4. fes (fess)
 5. Krimmis (Ukrainas, Sevastopoli kõrval Hersonesos)
 6. Rooma
 7. Heraklesele; et saaks pärast oma kangelastegusid puhata
 8. värviline klaas
 9. taskurätik
 10. Aleksander I maa
 11. karmeliidid (Karmeli mäe järgi Palestiinas)
 12. köitis raamatu kokku (väikekloostrites tegi üks kõik tööd ära)
 13. apostel Paulus (endine Saulus)
 14. patud; kivi võttis endasse suudlejate patud
 15. Väike-Maarja
 16. Victorine (Meurent); oli modelliks paljudele kuulsatele kunstnikele
 17. James Abbott Whistler
 18. kitsarööpmeline soomusrong
 19. muna
 20. Bruno Lukk
 21. maraton (1.Elmar Reiman)
 22. maestrod
 23. vaba sissepääs võistlustele koos daamiga
 24. kõrgushüpe
 25. Tšehhi-Läti (D-alagrupp)
 26. Jelena Petrova (15), Eha Rünne (41)
 27. Solon
 28. Viljandi (kapten Peeter-Erik Kubo, Enn Kauber, Rein Abel, Ants Kõks)
 29. Omsk
 30. Kanada (pressi valikul parim 1933 Nikolai Küttis)
 31. Hindustani p-s juures
 32. El Cano
 33. Burgundia väravad
 34. Francisco Miranda
 35. vahemaa kuhu kostab kukelaul
 36. hapnik, lämmastik
 37. Beatrice
 38. Reti (Reti Saks ja Richard Reti)
 39. Jeemen
 40. Marie Heiberg
 41. Platon
 42. aednik
 43. Diana Ross (Earle)
 44. ülahuule kontuurjoon, mis jookseb huulepuna ja naha piiril
 45. tõlkimine
 46. poolatar (Mathilda Ksessinskaja)
 47. Johann II (Baptist) Strauss
 48. Lee Strassberg (1901-82)
 49. Portsmouth
 50. Gustave Le Bon

 

XVII Kloostriturniiri läbiviimisele aitasid kaasa: Pirita Klooster, Pirita Linnaosa Valitsus, Pirita Vaba Aja Keskus, Pirita Selver, Gravex Balti, Kindral Johan Laidoneri Selts, firma Sony, ehitusfirma Koger ja Partnerid, tuntud Eesti kunstnik ja skulptor Reti Saks, fotokunstnik Ann Tenno, ajaloolane Mati Õun, A-litsentsi kergejõus-tikukohtunik Eduard Rihm, Harju Hambaravikeskuse Pirita osakond (Kloostrimetsa teel), kohvik Narva, Von Krahli Teater (Eesti ballaadid), Linnateater (Kaotajad), CD-vabrik Theka, firma Regio, Eesti Piibli Selts, Eesti Kirikute Nõukogu. Väärtkirjandust jagasid: Allecto, Ambassador, Accendo Ltd, Ersen, Olion, Eesti Entsük-lopeediakirjastus, Ilo, MTÜ Loodusajakiri, Estada, Steamark, Huma, Suur Eesti Raamatuklubi. Õhtu lõppes korraldajate ja edukate osavõtjate piduliku õhtusöögiga pubis Seiklusjutte maalt ja merelt. Selle auhinna panid välja selle pubi omanikud. Täname korraldajate ja osavõtjate nimel kõiki toetajaid !

 

Tulemused:

 

1.        Turvas                  55   Leino Pahtma, Alar Särgava, Aare Olander

2.        Viru Vägevad       52  Andres Pulver, Madis Replik, Tõnis Sakk

3.- 4.   Fregatt                  49   Jaan Loide, Vello Tõnso, Harras Madar

           Issanda Vits          49   Indrek Salis, Jevgeni Nurmla, Andres Kasesalu

5.        Duubel                  47   Rein Põder, Ove Põder, Tauno Vahter

6.- 7.   Esimesed              46   Hannes Leidla, Paul Madalik, Alar Heinaste

Haapsalu/Tartu Õhujõud 46   Jaan Lomp, Rein Hiob, Margus Maiste

8.- 9.   Juuru                    43   Peep Vahtrik, Elli Saar, Igor Habal

           Kolm Habet          43   Tõnu Talve, Lauri Naber, Lembit Ristik

10.      Noti                      42   Hugo Tang, Mati Niin, Jaan Õunpuu

11.      Protos                   40   Hants Soorsk, Viktor Treimuth, Mart Vellama

12.-13. Laura                   39   Anne-Malle Hallik, Laura Hallik, Mihkel Kõrbe

            TÜMK                 39   Indrek Paavle, Arko Olesk, Tiit Naarits

14.       TVS                     38   Heino Tonsiver, Tiit Matvere, Jaak Suurpere

15.-16. Nissi                    31   Raivo Tammert, Inna Saaret, Jaak Vackermann

            Kuupark               31   Tõnu Sild, Liivia Lohk, Rein Maidla

17.-18. TPE                     28   Tiit Kabrits, Erki Kasemets, Priit Kaldoja

            Tabasalu KEK     28   Jürgen Pelt, Teet Liiske, Heino Viik

19.       Tidrikud               25   Valle Raidla, Helle Pohl, Irja Luks

20.       Seitse Sammast    21   Kaido Lasn

21.       Rakvere 3 (n)       15   Tiit Sepp, Leho Vool, Triinu Põdramägi

22.       Pirita MG (n)        11   Annaliisa Asveit, Marju Rebo, Mare Laidra