Parim mälumängur saab õppida kiiresti lugema.

 

Selle Aasta esimeseks üleriigiliseks mälumänguks oli XV Kloostriturniir, mis toimus jaanuari algul Pirita Vaba Aja Keskuse Peeglisaalis. Võistlejatele esitati nagu alati 50 küsimust sõnas, pildis ja helis. Seekord oli rekordarv osavõtjaid, ligi sada kilvarit mahtusid 30-sse võistkonda. Pirita vana kinosaal kippus juba kohati kitsaks jääma, sest oli ka pealtvaatajaid. Mängu juhtisid nagu alati Peeter-Erik Kubo ja Tenno Sivadi.

Seekord koosnes mängu liidergrupp lausa tosinast võistkonnast ja liider vahetus pidevalt. Lõpuks selgusid ülinapilt võitjad Rein Laumets, Tõnu Loit ja Eik Sagen võistkonnast Bizpak, kes kogusid 61 punkti ja vaid punktiga edestasid võistkondi Nõmme (Jaan Loide, Vello Tõnso, Harras Madar) ning NT Tollimaakler (Leino Pahtma, Alar Särgava, Jaan Allik). Vaid kaks jäi võidust puudu neljanda koha saanud Noti võistkonnal – Mati Niin, Hugo Tang ja Jaan Õunpuu, kes pikka aega juhtisid. Kui esikoha võitnud said Gravex Balti rändkarika ja kuldmedalid, siis kaks järgnevad said mõlemad hõbemedalid. Noortest mängijatest paistsid silma Tauno Vahter ja Ove Põder võistkonnast Duubel, kes koos kirjanik Rein Põderiga saavutasid 5. koha. Koolinoortest oli selgelt parim Juuru Gümnaasiumi meeskond – Igor Habal, Janar Matetski ja Indrek Valdek, kes võitsid ka noorte arvestuses kloostrivooru Pirita Kloostri auhinna. Täiskasvanutest võitis selle auhinna Nõmme võistkond.

Eesti Kirikute Nõukogu pani seekord täiskasvanute kloostrivooru rändauhinnaks välja kassetikogu „Ajalik ja ajatu“. Eripreemia sai ka üksi edukalt mänginud Sven Oidjärv, loosi tahtel võitsid üllatusauhinna võistkond Avakosmos (Meelis Münt, Kaarel Kuurmaa, Rein Pärn) ning lohutusauhinna, mille oli välja pannud Pirita Apteek – parajad pudelid kibuvitsa siirupiga, võitsid Tallinna Reaalkooli poisid võistkonnast Jurmala (Risto Kaarna, Mihkel Lahe, Jevgeni Ossinovski).

Seekordseteks koostööpartneriteks olid Loksa Ravikeskus, Värska Sanatoorium, Kubija hotell, Ala-Rõuge külalistemaja ja Pikavere Cantervilla loss, kus kummitab ja pargis asub Valdo Pandi kuju – kõik need firmad panid välja nädalalõpupaketi kahele. Pirita omadest olid tugevad toetajad veel Spin Tek Pirita Arvutiäri, Pirita Selver ja Pirita Vaba Aja Keskus. Kunsti pakkusid auhinnalauale Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kunstiinstituut ja Tõnis Laanemaa (ofort Niguliste kirik). Muusikaauhinnad pärinesid firmadest Top Ten ja CD-vabrik Theka AS. Videofilme oli hulgaliselt Eesti Televisioonilt ja OÜ Sonatiinilt. Selle eest, et sündmused saaksid jäädvustatud hoolitses firma Fotolux. Väärtkirjandust jagasid Eesti Entsüklopeediakirjastus, kirjastused Maalehe Raamat, Olion, Ersen, Ambassador, Tea, Eesti Keele Sihtasutus, Huma, Avita, Pegasus, Byronet ja ajaloolane Mati Õun oma monograafiatega ning Kindral Johan Laidoneri Selts, Eesti Olümpiakomitee ja Euroinfokeskus. Eriti vajalikuks auhinnaks mälumängurile olid OÜ Kiirlugemiskooli 5 nädalased kursused. Võitjatele tagas peotuju AS Liviko. Õhtu lõppes meeldivas restoranis Argentiina, kus võitjaid ja korraldajaid ootas meeldejääv õhtusöök, mille panid välja restorani omanikud. Eesti aktiivsed mälumängutegelased kohtusid aga samal õhtul restoranis Õlletorn, kus preemiakoosviibimisel arutati käesoleva ja tuleva hooaja tegevuskava.

Nagu alati pakkus ka seekord Vanalinnastuudio pileteid J. Anouilh`i etendusele Linnud.

Täname kõikide osalejate nimel neid, kes ei pidanud paljuks toetada Kloostriturniiri.

Alanud koolinoorte Eesti meistrivõistlustel osales 56 võistkonda 13 maakonnast. Eelringi mängud toimusid Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres ja Haapsalus. Esmakordselt osalesid ka kolm Saaremaa kooli. Peakohtuniku Arko Oleski poolt ettevalmistatud küsimustikule vastasid edukamalt Rakvere Gümnaasiumi, Tallinna 32. Keskkooli, Jõgeva Gümnaasiumi, Tallinna Reaaalkooli, Türi Gümnaasiumi, Juuru Gümnaasiumi ja Õismäe Humanitaar-gümnaasiumi noored. Finaali, mis toimub 21. veebruaril Õismäe Humanitaargümnaasiumi saalis, pääsesid 24 nutikamat kooliesindust.

Peeter-Erik Kubo ja Tenno Sivadi